APK Nedir?

Her Android kullanıcısının en az bir kere karşısına çıkan dosya türlerinden birisi şüphesiz APK dosyalarıdır. Tablet veya telefon olarak Android işletim sistemine sahip bir cihaz kullanan kişiler, APK dosyaları ile sürekli karşılaşma ihtimaline sahiptir. Peki APK dosyası nedir?

Android platformuna merakı olanlar ve APK nedir sorusunun yanıtını arayanlar için bu dosya türünün detaylarından oluşan bir içerik hazırladık. İçeriğimizde APK dosyası ve içeriği nedir sorusunun yanıtını verdik. Ayrıca, APK dosyasının ne işe yaradığına da değindik.

Kimileri bu dosya türünün zararlı olduğunu düşünür. Bu nedenle APK dosyalarının zararlı olup olmadığını da anlattık. Son olarak da bir APK dosyasının nasıl oluşturulduğuna ve bir cihaza yüklemek için neler yapılması gerektiğine yer verdik. Şimdi lafı uzatmadan APK dosyası nedir sorusu ile içeriğimize başlayalım.

APK Dosyası Nedir?

APK yani Android Package File, adından da anlaşılacağı üzere Android işletim sistemine özgü bir dosya türüdür. Türkçeye “Android Paket Dosyası” şeklinde çevrilen bu dosya türü, dünyanın en çok kullanılan dosya türleri arasındadır. Google’ın geliştirdiği Android platformuna özel bir uygulama olarak da ifade edilebilir.

APK dosya türündeki içerikler, Android işletim sisteminde uygulamaları dağıtmaya olanak sağlar. Aynı zamanda bu dosya türü sayesinde Android işletim sisteminde uygulama yüklemek de mümkün hale gelmektedir. Temelde Android işletim sistemine doğru bir şekilde uygulama yüklemek için gerekli tüm unsurları barındıran dosya türü APK’dir.

Bu dosya türü Windows işletim sistemlerinde “.exe” dosya türüne oldukça benzemektedir. Her iki dosya da işletim sistemi içerisinde uygulama dağıtmaya ve yüklemeye olanak sağlar.

Tüm bunlara ek olarak APK dosyalarının birer arşiv dosyası olduğunu da belirtmek gerekir. Bu türden bir arşivin içerisinde farklı dosyalar ve bu dosyalar hakkındaki meta verileri de yer alır. Format olarak da ZIP türünde demek yanlış olmayacaktır.

Ancak bunun haricinde ek bilgiler de APK dosyalarının doğru bir şekilde çalışmasını sağlar. Bir APK dosyasının tam içeriğini öğrenmek için arşiv uygulamaları kullanmak mümkündür.

APK Dosyası İçeriği

İçeriğimizde şimdiye kadar APK dosyalarının Android işletim sistemlerinde çalıştığına değindik. Ayrıca bu dosyaların birer arşiv dosyası olduğunu da ifade ettik. Şimdi de APK dosyalarının içerisinde yer alabilecek unsurlara göz gezdireceğiz.

Kısaca özetlemek gerekirse bir APK dosyası, Android platformunda çalışması için gerekli tüm unsurları bulundurur. Daha önce de belirttiğimiz gibi APK dosyasının içerisinde bazı meta veriler bulunmaktadır. Bu meta veriler arşivde yer alan kaynakların listesini depolar. Ayrıca, “manifesto” dosyası da bu veriler arasındadır.

APK Dosyası İçeriği

Buna ek olarak bir APK dosyasının içerisinde cihazın mimarisiyle uyumlu bir şekilde çalışan yerel kütüphaneler bulunur. Ayrıca, görseller vb. kaynaklar da APK dosyalarında yer almaktadır. Tabii ki bunları çalıştıracak gerekli yazılımların bulunduğu dosyalar da APK türünden bir dosyada mevcuttur.

Daha önce belirttiğimiz bir manifesto dosyası da APK dosyalarında yer alır. Bu dosya APK’nın ismini, sürümünü ve içeriklerini tanımlamaktadır. APK dosyalarının içerikleri değişim göstermekle birlikte, bir Android cihazında çalışması için gerekli tüm unsurları bulundurmaktadır.

APK Dosyası Ne İşe Yarar?

Bir APK dosyasının ne işe yaradığına yazımızın ilk kısmında biraz değindik. Ancak daha detaylı bir şekilde anlatmak gerekirse APK dosyalarının Android işletim sistemleri için oldukça önemli olduğunu söylemek gerekir. Öncelikle APK dosyaları, Android platformunda bir uygulamanın dağıtımı ve yüklenmesinden sorumlu dosya türüdür.

Bir başka deyişle, APK dosyaları sayesinde Android işletim sistemine sahip bir cihaza uygulama yüklemek mümkündür. Bu durum Google Play Store’da da kendisini göstermektedir. Tüm işi arka planda yapsa da Android, Google Play Store’dan indirmeleri APK türünde yapar. Daha sonrasında yüklemeyi gerçekleştirir ve kullanıcıya APK dosyasını göstermesine gerek kalmadan kurulumu yapar.

Kimi geliştiriciler ürünlerini Play Store’a yüklemek istemez. Böyle bir durumda da APK dosyaları kendisini gösterir. İnternet üzerinden indirebileceğiniz ya da kendi geliştirdiğiniz bir uygulamayı APK dosyası halinde Android cihazınızda kolaylıkla çalıştırabilirsiniz.

Buna ek olarak kimi geliştiriciler de bir uygulamayı Play Store’da sunsa bile bulunduğunuz ülkede uygulamaya erişiminiz olmayabilir. Böyle bir durumda uygulamanın APK’sini bularak cihaza kurulum sağlamak mümkündür.

APK dosyaları ile kurulum yapmak yasal bir işlemdir. Ancak, çalıntı ve korsan APK dosyalarının yasal sınıfına dahil olmadığını belirtmek gerekir. Özellikle, ücretli bir şekilde satılan APK dosyalarını internetten indirmek kesinlikle yasal değildir. Aynı zamanda bir sonraki alt başlığımızda açıkladığımız gibi bu uygulamalar, cihazınıza zarar verme ihtimali taşır.

APK Dosyası Zararlı mıdır?

Bu dosya türü ile karşılaşan birçok Android kullanıcısın aklına gelen ilk soru işaretlerinden birisi de güvenliktir. Konuyla ilgili sorulan en önemli sorulardan birisi ise APK dosyalarının güvenli olup olmadığıdır. Kısa bir yanıt vermek gerekirse APK dosyalarının hem güvenli hem de güvenilmez olduğunu söylemek mümkün.

Öncelikle bu dosya türünün güvenilmez olduğu konuya açıklık getirelim. Güvenmediğiniz bir kaynaktan indirdiğiniz her dosya gibi APK dosyaları da kimi zaman güvenilmez olabiliyorlar. Eğer hiç tanımadığınız tekinsiz bir internet sitesinden APK dosyası indirdiyseniz bu uygulamayı cihazınıza yüklememenizi tavsiye ediyoruz.

Kimi APK dosyaları kullanıcıların oldukça çeşitli konularda izin istemektedir. Örneğin, bir oyun indirdiğinizde kameranıza, mikrofonunuza ve çağrılarınıza erişim istemesi şüphe uyandırıcıdır. Bu nedenle APK dosya türünde indirdiğiniz her uygulamanın güvenilir bir kaynağa sahip olduğundan emin olmalısınız.

APK Dosyası Zararlı mıdır

APK dosyalarının zararsız olduğu durumlar da mevcuttur. Örneğin, Google Play Store üzerinden indirdiğiniz birçok dosya telefonunuza zarar vermeyecektir. Ancak tüm uygulamalar için bunu söylemek yine mümkün değildir.

Bunun haricinde tanıdığınız ve güvendiğiniz bir kaynaktan da istediğiniz APK dosyalarını yükleyebilirsiniz. Yalnızca, yüklemeden önce kaynağa kesinlikle güvendiğinizden emin olun. Ayrıca, uygulamayı yüklerken istediği izinleri de gözden geçirmeyi unutmayın.

Özetle, bir APK dosyasının zararlı olup olmadığı tamamen kaynağına bağlıdır. Güvenmediğiniz kaynaklar, bir APK uygulaması aracılığıyla cihazınıza ve kişisel bilgilerinize erişme potansiyeline sahiptir. Güvendiğiniz kaynak ve uygulamalarda ise bu durumu yaşama olasılığınız çok daha düşüktür. Yine de APK dosyalarının virüs gibi zararlı yazılımlar içerme ihtimali taşıdığını unutmamakta fayda var.

APK Dosyası Nasıl Yapılır?

Dünyanın en popüler işletim sistemlerinden birisi olan Android, “sideloading”e yani dışarıdan yükleme yapmaya olanak sağlamaktadır. Aslında internetten indirilen APK dosyaları da bu sayede Android cihazlara yüklenmektedir. Peki bir APK dosyası yapmak için neler gereklidir?

Bir APK dosyası yapmak için öncelikle yazılım bilginizin olması gerekmektedir. Bir APK dosyası hazırlarken kodlardan oluşan bir uygulama geliştirdiğinizi unutmamalısınız.

Geliştiriciler genellikle bir APK dosyası hazırlarken Android Studio’dan faydalanırlar. Bu platform, geliştiriciler için hazırlanmış bir ortam sağlar. Aynı zamanda Android geliştiricileri için resmi bir platform olduğunu da belirtmek gerekir.

Android Studio’ya ait uygulamalar Windows, Mac ve Linux işletim sistemlerinde kullanılabilir. Bu uygulama kullanılarak tasarlanan APK dosyaları, Google Play Store’da da sergilenme ihtimaline sahiptir.

APK Dosyası Nasıl Açılır?

Öncelikle bu noktada bir anlam ayrımı olduğunu belirtmek gerekir. Daha önce de ifade ettiğimiz gibi APK dosyaları, arşiv türünde dosyalardır. Bu nedenle bu alt başlığımızda arşiv dosyalarını açmak için kullanılan yöntemlerden bahsedeceğiz. Bir sonraki alt başlıkta ise APK dosyası yükleme yöntemlerine değineceğiz.

APK türünde bir dosyayı açmak için öncelikle bir arşiv programına sahip olduğunuzda emin olmalısınız. Bilgisayarınız aracılığıyla bir APK dosyası açmak istiyorsanız işinize oldukça kolaylaştıracak uygulamalardan birisi 7-Zip’tir. Aynı zamanda WinRAR, WinZIP gibi uygulamalar da APK dosyalarını açmak için kullanılabilir.

APK Dosyası Nasıl Açılır

Bunun haricinde APK türünde bir dosyayı açmak için Android Studio da kullanmak mümkündür. Üstelik bu uygulama sayesinde dosya üzerinde sorunsuz bir şekilde değişiklik yapma şansı da sunulmaktadır.

Burada değinmemiz gereken bir diğer önemli nokta ise Apple cihazlarında APK açma yöntemleridir. Tahmin edebileceğiniz gibi iOS işletim sistemine sahip ürünlerde APK dosyası çalıştırmak mümkün değildir. Mac cihazlarda ise bir APK dosyası açmak için Chrome’da yer alan eklentileri kullanabilirsiniz. Ancak bu eklentileri de kullanamadan önce iyice araştırmanızı şiddetle öneriyoruz.

APK Dosyası Yükleme

Android kullanıcılarının aklına takılan bir diğer nokta ise APK dosyası yükleme yöntemleri oluyor. Biz içeriğimizde APK dosyası yüklemek için iki farklı yöntemden bahsedeceğiz. Bunlardan birincisi Android bir cihaza doğrudan APK yüklemek olacak. İkinci yöntem ise bilgisayar aracılığıyla Android cihaza APK yüklemek olacak.

Yöntemlere geçmeden önce APK yüklemek istediğiniz cihazda yapmanız gereken ufak bir ayrıntıdan bahsetmek gerekli. Android işletim sistemi, herhangi bir probleme yol açmamak için dış yüklemeleri aktif bir şekilde kullanıcılarına sunmuyor. Bu nedenle kullanıcıların bunu el ile açması gerekiyor.

Dışarıdan yüklemeyi açmak için öncelikle cihazınızın ayarlar menüsüne ulaşmanız gerekmektedir. Daha sonra ayarlar menüsündeki Güvenlik sekmesine tıklamalısınız. Bu menüde yer alan unsurlardan birisi “Bilinmeyen kaynaklar” seçeneğidir.

Bu seçenekte açıklama olarak ise “Play Store harici kaynaklardan uygulama yüklemeye izin ver” olmalıdır. Eğer izin vermek istiyorsanız seçeneğin yanındaki kutuya tıklamanız gerek. Bu seçeneği aktif hale getirmeden önce zararlı bir APK yüklemeniz halinde cihazınıza zarar gelme ihtimali bulunduğunu unutmayın.

Android Cihaz ile APK Yükleme

Bilinmeyen kaynaklardan yüklemeyi aktif hale getirdikten sonra yapmanız gereken işlemler oldukça basit. Dilerseniz internet üzerinden indirmek istediğiniz APK’yi aratabilirsiniz. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi yalnızca güvenilir kaynaklardan APK indirmeye dikkat etmelisiniz.

İndirdiğiniz uygulama paketine dokunarak çalıştırın. Daha sonrasında Android cihazınız kuruluma başlayacaktır. Kurulum sırasında uygulama bazı izinler isteyebilir. Bu izinler konusunda da dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz. Kurulum tamamlandıktan sonra APK dosyası yüklenmiş olacak. Uygulamanın cihazınızda yer alan diğer uygulamalardan farklı bir süreçten geçmediğini de belirtmekte fayda var.

Bilgisayar ile APK Yükleme

APK dosyası yüklemek için ikinci bir yöntem ise bilgisayar kullanmaktır. Temelde aynı mantığa sahip olan bu yöntemi uygularken de dikkatli olmalısınız. Bilgisayarınızın tarayıcı kısmından yüklemek istediğiniz APK dosyasını arayın. Daha sonra bulduğunuz dosyayı kolay erişebileceğiniz bir yere kaydedin.

Bundan sonra yapmanız gereken ilk adım ise Android cihazınıza bilgisayara bağlamaktır. Bilgisayara bağladığınız telefonun dosya görüntülemeye izin verdiğinden emin olun. Daha sonra bilgisayara yüklediğiniz APK dosyasını telefonda kolayca bulabileceğiniz bir noktaya taşıyın.

Bu işlemin ardından telefonunuza geri dönün ve kaydettiğiniz dosya dizinine gidin. APK dosyasının bu noktada karşınıza çıkması gerekmekte. Daha sonrasında APK dosyasının kurulumuna başlayın. Uygulama sizden birkaç izin isteyebilir. Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra uygulama telefonunuza başarıyla kurulacaktır.

APK Nedir: Sonuç

Kısaca açıklamak gerekirse APK dosyaları, Android cihazlarda uygulama yüklemeyi mümkün kılan arşiv dosyalarıdır. Bu dosyalar sayesinde Android uygulamalarını dağıtmak da mümkün hale gelmektedir. Ayrıca, dışarıdan yükleme sayesinde Play Store’da yer almayan uygulamaları da Android cihazlarda kullanmak mümkündür.

APK dosya türü tamamen yasaldır. Ancak, tüm APK dosyalarının yasal olmadığını belirtmekte fayda var. Korsan uygulamalar ve zararlı içeriklere sahip APK dosyaları da internette yer almaktadır. Bu nedenle güvenilir olmayan kaynaklardan APK dosyası indirmek cihazınıza zarar verebilir.

Bir APK dosyası açmak için bilgisayarınızda yer alan arşiv dosyalarını kullanabilirsiniz. Bir APK dosyasını yüklemek için ise uygulamayı telefonunuza ulaştırmanız ve kurulum için üstüne tıklamanız yeterlidir. iOS ve iPadOS işletim sistemlerinde APK dosyası çalıştırmak mümkün değildir. APK dosya türü hakkındaki sorularınız yorumlar kısmından bize ulaştırabilirsiniz!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.