Bu Site Güvenli Bağlantı Sağlayamıyor Hatası Çözümü

Hızla dijitalleşen dünyamızda internet insan hayatının merkezinde yer alıyor. Neredeyse dünyanın her yerinde internet erişimi olduğunu söyleyebiliriz. Böylece, şu anda hemen hemen her şeyi internet aracılığı ile yapmamız mümkün hale gelmiş durumda. Ancak internet söz konusu olduğunda zaman zaman bazı sorunlar ile karşılaşabiliyoruz. Bu sorunlardan biri de “bu site güvenli bağlantı sağlayamıyor” sorunu olarak karşımıza çıkıyor.

Kimi zaman girmek istediğiniz web sitelerinde bu sorun ile karşılaşıyor olsanız da endişelenmeyin. Yaşanan bu durumu çözmek için kullanabileceğiniz bazı yöntemlerden söz etmek mümkün. Bu yöntemler ise soruna neyin sebep olduğuna bağlı olarak değişiyor. Siz de bu yöntemleri kullanarak karşılaştığınız bu sorunu çözmeyi deneyebilirsiniz.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte “bu site güvenli bağlantı sağlayamıyor” sorununun nasıl çözüleceğini açıklamaya çalışacağız. Bunun yanı sıra içeriğimizi okuyarak bu soruna neden olan durumlar hakkında bilgi alabilirsiniz. Aynı zamanda “bu site güvenli bağlantı sağlayamıyor” sorununun çözüm yöntemlerini ve bunları nasıl uygulamanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Bu Site Güvenli Bağlantı Sağlayamıyor Hatası Nedir?

İnternet, hayatımıza girdiği ilk günden bu yana oldukça büyük kolaylıklar sağlıyor. Günümüz dünyasında internet hemen hemen herkes tarafından aktif şekilde kullanılıyor. Özellikle bilgiye erişim konusunda bir çığır açmış olsa da internetin günümüzde oldukça farklı kullanım alanları olduğunu söyleyebiliriz. İçinde bulunduğumuz hızlı dijitalleşme sürecinin baş aktörlerinden olan internet, günümüzde iletişim sağlamaktan gündelik işlerimizi halletmeye kadar her alanda kullanılır hale geldi.

Buna bağlı olarak hemen hemen insanların hepsi, günlerinin belirli bir vaktini internet kullanarak geçirmektedirler. Neredeyse hepimiz sevdiklerimiz ile iletişim kurmak, bir şeyler araştırmak, alışveriş yapmak ya da müzik dinlemek gibi aktiviteler için sıklıkla internet kullanıyoruz. Bundan dolayı internetin hayatımızı büyük ölçüde kolaylaştırdığını söyleyebiliriz. Ancak her ne kadar internet kullanımı hayatımızı büyük oranda kolaylaştırıyor olsa da internet söz konusu olduğunda bazı sorunlar yaşanabildiği de bir gerçek.

Bu Site Güvenli Bağlantı Sağlayamıyor Hatası Nedir

İnternet sorunları arasında en yaygın karşılaşılanlardan biri ise güvenli bağlantı sağlayamama hatası olarak karşımıza çıkıyor. Eğer aktif bir şekilde internet kullanıyorsanız en az bir kez bu hata ile karşılaşmış olmanız muhtemel. Bir internet sitesine erişim sağlamaya çalıştığınızda yaşanan bu hata çoğu kez can sıkıcı olabiliyor. Ancak bu sorun, can sıkıcı olsa da çözümsüz değil.

Bir internet sitesine girmeye çalışırken yaşanan bu sorunu net bir şekilde tanımlamak mümkün değil. Zira bir sitenin güvenli bağlantı sağlayamıyor olması sorunu oldukça geniş bir şekilde ele alınabiliyor. Bunun en temel sebebi ise bu sorunun farklı sorunlardan kaynaklı olarak ortaya çıkabiliyor olması. Çoğunlukla girmeye çalıştığınız web sitesinin güvenlik sertifikasından kaynaklanan bir sorun olsa da bu hata kullanıcı ile ilgili olarak da karşımıza çıkabiliyor.

Bu Site Güvenli Bağlantı Sağlayamıyor Hatası Neden Olur?

Bir siteye erişim sağlamaya çalışırken bazı sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu konuda en sık rastlanan sorunlardan biri ise güvenli bağlantı sağlanamaması olarak karşımıza çıkıyor. Eğer bir web sitesine girerek güvenli bağlantı sağlanamıyor hatası alıyorsanız bu durumun sebeplerini oldukça geniş bir şekilde incelemek mümkün. Gelin bu sebeplere birlikte göz atalım.

 • Bu sorunun yaşanmasının en yaygın nedeni girmeye çalıştığınız web sitesinin bir güvenlik sertifikasının bulunmaması olarak karşımıza çıkıyor.
 • Cihazınızın tarih ve saat ayarlarının yanlış olması durumunda bu sorun yaşanabiliyor.
 • VPN bağlantıları web sitelerine erişim konusunda sorun yaratabiliyor.
 • Kullanılan antivirüs yazılımları web sitelerinde güvenli bağlantı sağlayamama sorununa neden olabiliyor.
 • Kullandığınız tarayıcı bu sorunu yaşamanıza sebebiyet verebiliyor.
 • İşletim sisteminin ya da tarayıcının güncel olmaması halinde bu sorun yaşanabiliyor.
 • Web tarayıcında kullanılan uzantılar bazı sitelere girmeyi engelleyebiliyor.

Bu Site Güvenli Bağlantı Sağlayamıyor Hatasının Çözüm Yöntemleri

Bir web sitesine girmekte sorun yaşıyorsanız ilk olarak tarayıcınızı değiştirmeyi denemelisiniz. Çünkü bir web sitesine girememenizin sebebi kullandığınız tarayıcı ile ilişkili olabiliyor. Bu nedenle erişim sağlayamadığınız bir web sitesine girmek istiyorsanız kullanabileceğiniz ilk yöntem farklı tarayıcılar denemek olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle Google Chrome, güvenli bağlantı sağlayamama sorununun en sık yaşandığı tarayıcılar arasında yer alıyor.

Siz de girmeye çalıştığınız web sitesini farklı bir web tarayıcı üzerinden açmaya çalışarak sorununuzu çözmeyi deneyebilirsiniz. Ancak bu yöntem işe yaramıyorsa farklı yollar denemeniz gerekebilir. İçeriğimizin devamından bu sorunu çözmek için kullanabileceğiniz yöntemler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Yöntem 1: İnternet Tarayıcınızı Güncelleyin

Bu site güvenli bağlantı sağlayamıyor sorununu yaşıyor olmanızın nedeni kullandığınız tarayıcının güncel durumda olmaması olabiliyor. Bu nedenle kullanmakta olduğunuz tarayıcıyı güncel tutmanız önem taşıyor. Hem mobil cihazlarda hem de bilgisayarlarda bir güncelleme olması durumunda kullanıcılar bildirim alıyorlar. Ancak zaman zaman bu bildirimler gözden kaçabiliyor.

İnternet Tarayıcınızı Güncelleyin

Buna bağlı olarak bir web sitesine girerken güvenli bağlantı sağlayamama sorunu ile karşılaşıyorsanız ilk olarak tarayıcınızın güncel olduğundan emin olmanız gerekiyor. Bunun için mobil cihazlarınızda Play Store ya da App Store üzerinden tarayıcınızı kontrol edebilirsiniz. Bilgisayar üzerinden ise tarayıcının resmi web sitesi üzerinden güncellemelerinizi tamamlayabilirsiniz.

Yöntem 2: Önbellek ve Çerezleri Temizleyin

Web tarayıcıları bazı bilgileri önbelleğe kaydetmekte, böylece kullanıcılarına daha pratik bir kullanım sağlamaktadır. Ancak önbelleğin dolması hem mobil hem de masaüstü cihazlarda çeşitli sorunlar yaşamanıza neden olabiliyor. Bu sorunlardan ilki donma ya da cihazda yavaşlama olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanı sıra önbelleğin dolu olması web sitelerine giriş yaparken de problem yaratabiliyor.

Bu nedenle tarayıcınızın önbelleğini düzenli aralıklarla temizlemeniz önem taşıyor. Böylece yaşanabilecek sorunların önüne kolaylıkla geçebilirsiniz. Bu işlemi hem mobil hem de masaüstü tarayıcılarınızın “Ayarlar” kısmından kolaylıkla yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra tarayıcınızın geçmişini kapsamlı bir şekilde silerek tarayıcı önbelleğini temizleyebilirsiniz.

Yöntem 3: Cihazınızın Saat ve Tarih Ayarlarını Kontrol Edin

Web sitelerine erişim sağlamaya çalışırken yaşanan sorunlar kullandığınız cihazın tarih ve saat ayarları ile ilgili olabiliyor. Bunun nedeni temel olarak sistem verilerinin web sitesinin güvenlik sertifikası tarihi ile uyuşmaması ile açıklanıyor. Bu nedenle bir siteye girmeye çalışırken güvenli bağlantı sağlanamıyor hatası almanız durumunda tarih ve saati gözden geçirmenizde fayda var.

Bu işlemi Windows işletim sistemli cihazlarınızdan yapacaksanız aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • İlk olarak cihazınızda “Başlat” menüsüne girin.
 • Karşınıza çıkacak olan arama çubuğuna “Tarih ve Saat” yazarak arama yapın.
 • Ardından ekranda göreceğiniz “Tarih ve Saati Değiştir” seçeneğine tıklayın.

Bu işlemi mobil cihazlarınız üzerinden yapacaksanız cihazın “Ayarlar” menüsü üzerinden tarih ve saat yapılandırmasına erişebilirsiniz.

Yöntem 4: VPN Kullanmayın

VPN bağlantısı kullanarak internette gezinmek zaman zaman tercih edilen bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Ancak VPN bağlantısı, internet erişiminde çeşitli sorunlara yol açabiliyor. Güvenli bağlantı sağlanamıyor olması da yine VPN kullanımından kaynaklı olarak ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle eğer bir web sitesine girmeye çalışırken bu hatayı alıyorsanız VPN bağlantısını kesmeniz sorunu çözebiliyor.

Bu Site Güvenli Bağlantı Sağlayamıyor Hatasının Çözüm Yöntemleri

Yöntem 5: İşletim Sisteminin Güncel Olduğundan Emin Olun

Kullandığınız işletim sisteminin güncel olmaması pek çok sorunu yaşamanıza neden olabilecek durumlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Buna bağlı olarak hem mobil hem de masaüstü cihazlarda işletim sistemini güncel tutmanız önem taşıyor. Yaşayabileceğiniz uyum sorunlarını ortadan kaldırmak için işletim sistemi güncellemelerini kontrol edebilirsiniz. Eğer henüz yapmadığınız bir güncelleme varsa bunu tamamlamanız yaşadığınız bu site güvenli bağlantı sağlayamıyor sorununu ortadan kaldırabiliyor.

Yöntem 6: Antivirüs Programını Devre Dışı Bırakın

Antivirüs yazılımları günümüzde yaşanabilecek çeşitli virüs sorunlarını ortadan kaldırmak için sıklıkla kullanılıyor. Bu yazılımlar kullandığımız cihazları olası tehlikelerden koruyor. Ancak her ne kadar koruma sağlamak için başvuruyor olsak da antivirüs yazılımlarının pek çok kısıtlamayı beraberinde getirdiği de bir gerçek. Bu kısıtlamalar internet erişiminde de sorunlara yol açabiliyor.

Eğer herhangi bir site ile ilgili olarak güvenli bağlantı sağlanamıyor hatası ile karşılaşıyorsanız kontrol etmeniz gereken noktalardan biri de antivirüs yazılımları olarak karşımıza çıkıyor. Bir antivirüs programı kullanıyorsanız yazılımı devre dışı bırakarak yaşadığınız sorunu ortadan kaldırmayı deneyebilirsiniz.

Yöntem 7: Tarayıcınızda Uzantıları Devre Dışı Bırakın

Günümüzde pek çok kişi web tarayıcılarında çeşitli uzantılar kullanıyor. Bu uzantılar farklı amaçlar için kullanılabiliyor. Ancak bazı uzantılar web sitelerine girmeye çalışırken çeşitli sorunlar yaşamanıza neden olabiliyor. Bu sorunlardan biri de güvenli bağlantı sağlayamama sorunu olarak karşımıza çıkıyor. Web tarayıcınızda uzantı kullanıyorsanız aşağıdaki adımları izleyerek uzantıları devre dışı bırakmayı deneyebilirsiniz:

 • İlk olarak tarayıcınıza girin ve sağ üst köşede karşınıza çıkacak olan “Menü” simgesine tıklayın.
 • Ardından karşınıza çıkacak seçenekler arasından “Diğer Araçlar” seçeneğine tıklayın.
 • Bu aşamada karşınıza “Uzantılar” adında bir seçenek çıkacaktır. Bu seçeneğe tıklayarak uzantılarınıza kolaylıkla devre dışı bırakabilirsiniz.

Yöntem 8: SSL Durumunuzu Temizleyin

Zaman zaman SSL durumu bazı sitelere erişimi engelleyebiliyor. Bu nedenle bir web sitesine girmeye çalışırken güvenli bağlantı sağlayamama hatası alıyorsanız SSL durumunuzu temizlemeyi deneyebilirsiniz. Bunun için Windows işletim sistemli bilgisayarlarda aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • İlk olarak bilgisayarınızda “Denetim Masası“na girin.
 • Ardından karşınıza çıkacak olan seçenekler arasından “Ağ ve İnternet” seçeneğini seçin.
 • Bu aşamada ise “Ağ ve Paylaşım Merkezi” seçeneğini bulun.
 • Açılan ekranda “İnternet Seçenekleri” bölümüne girerek “İçerik” kısmından “SSL Durumunu Temizle” seçeneğine tıklayın.

Bu Site Güvenli Bağlantı Sağlayamıyor Hatası: Sıkça Sorulan Sorular

Güvenlik sertifikası nedir?

Bir güvenlik sertifikası temel olarak web sitelerinin kimliği ile ilişkili bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Web siteleri, çoğunlukla kendi kimliklerini tarayıcılara kanıtlamak için bu sertifikayı kullanır. SSL, yani Secure Sockets Layer, olarak adlandırılan bu sertifika güvenli bağlantı sağlamak amacı ile kullanılmaktadır.

Güvenli bağlantı sağlayamıyor hatası nedir?

Web sitelerinin güvenlik sertifikasına sahip olmadığı durumlarda erişim sorunları ile karşılaşmak muhtemeldir. Bu durumda kullanıcılar güvenli bağlantı sağlanamıyor uyarısı ile karşılaşmaktadır.

Bu Site Güvenli Bağlantı Sağlayamıyor Hatası: Genel Değerlendirme

Günümüz dünyasında internet milyarlarca kişi tarafından aktif bir şekilde kullanılıyor. İnternet, her ne kadar çoğunlukla insanların hayatlarını kolaylaştırsa da internet üzerinde çeşitli problemler ile karşılaşmak mümkün olabiliyor. Bu problemlerden biri de güvenli bağlantı sağlayamama sorunu olarak karşımıza çıkıyor.

Bu sorunun ortaya çıkmasında çeşitli nedenler sıralamak mümkün. Bu doğrultuda sıklıkla karşılaşılan bu sorun, her ne kadar can sıkıcı olsa bu sorunu çözmek için kullanabileceğiniz yöntemler de mevcut. Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte “bu site güvenli bağlantı sağlayamıyor” sorununu ele aldık. İçeriğimizde bu sorunun yaygın sebeplerine değindik. Bunun yanı sıra bu sorunu çözmek için kullanabileceğiniz çözüm yöntemlerinden söz ettik. Bu site güvenli bağlantı sağlayamıyor sorunuyla karşılaşmanız durumunda rehberimize göz atarak sorunu kolay bir şekilde çözebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Tam zamanlı araştırmacı, yarı zamanlı yazar.