VPN Nedir? En İyi VPN Hizmetleri Nelerdir?

“VPN nedir?” sorusu Twitter, Netflix ve TikTok ugulamaların yasaklanma dedikodularının ardından merak konusu haline geldi. Bu yazıda VPN nedir? sorusuna yanıt verip kullanabileceğiniz VPN hizmetleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Peki, VPN nedir? VPN, “Sanal özel ağ” anlamına gelir ve kullanıcıların çevrim içi ortamda anonim bir şekilde dolaşmalarını sağlar. Ayrıca, paylaşılan bilgilerin veya kişisel verilerin gizli kalmasını sağlar. VPN, İnterneti şifrelenmiş tüneller aracılığı ile güvenli bir şekilde kullanmanızı sağlayan bir yazılım parçasıdır. Bu sayede ülkenizde yasaklı olan sitelere başka bir ülkenin sunucusuna bağlanarak giriş yapabilirsiniz.

Kısaca VPN Tarihçesi

“VPN nedir?” sorusu “VPN nasıl ortaya çıkmıştır?” sorusunu da beraberinde getirebilir.

İnternet var olduğundan beri, verileri gizli ve güvende tutmak için protokollere ihtiyaç duyulmuştur. VPN teknolojisinin geçmişi, bir Microsoft çalışanının tünelleme protokolü PPTP’yi geliştirdiği 1996 yılına dayanmaktadır. Etkili bir şekilde modern VPN’lerin öncüsü olan PPTP, bir bilgisayar ve İnternet arasında daha güvenli ve özel bir bağlantı oluşturmuştur.

İnternet geliştikçe, daha gelişmiş güvenlik sistemlerine talep doğdu. Virüsten korunma ve ilgili yazılımlar, son kullanıcı düzeyinde hasarı önlemede etkili olabilirdi ancak gerçekten gerekli olan bağlantının güvenliğini artırmaktı. İşte VPN’ler de bu noktada devreye giriyor.

VPN, İnternet üzerinden özel bir bağlantıdır. Birkaç farklı protokolü kapsayan geniş bir terimdir. Hepsinin ortak noktası, genel bir bağlantı üzerinden özel bir ağa uzaktan bağlanma yeteneğine sahip olmasıdır.

İlk çıktığı zamanlarda VPN’ler sadece iş dünyasında kullanılıyordu. Bununla birlikte, 2000’li yılların başında meydana gelen yüksek profilli güvenlik ihlalleri, VPN teknolojisi tarihinde büyük bir adım atılmasına neden oldu. Günlük internet kullanıcıları, çevrim içi çalışmanın gerçek risklerinin farkına vardıkça bunu yapmanın daha güvenli yollarını aradılar ve VPN hizmetlerine yöneldiler.

Günümüzde VPN’ler internet bağlantılarını güvence altına almak, kötü amaçlı yazılımları ve bilgisayar korsanlığını önlemek, dijital gizlilik sağlamak, coğrafi olarak kısıtlanmış içeriğin kilidini açmak ve kullanıcıların fiziksel konumlarını gizlemek için kullanılmaktadır. Kullanımı her zamankinden daha kolay ve daha uygun fiyatlı olan VPN, çevrim içi ortamda güvende kalmak için önemli bir araçtır.

VPN Nedir? Nasıl Çalışır?

“VPN nedir?” diyince akla, İnterneti daha güvenli, daha özel ve daha rahat hale getirmek için tasarlanmış hizmetler gelir. VPN, erişmek istediğiniz site veya hizmet arasında güvenli bir bağlantı oluşturarak güvenli bir şekilde İnternette dolaşmanızı sağlar. Sizinle site ve hizmet arasındaki tüm trafik şifrelenmiştir, bu nedenle başka bir kullanıcı tarafından görülemez.

Bunun gerçekleşmesi için bir VPN hizmeti, İnternet trafiğinizi alır ve kendi sunucuları üzerinden yeniden yönlendirir.

Yani şöyle gitmek yerine: Cihazınız -> Web sitesi / Web sitesi -> Cihazınız

Şu şekil bir trafik oluşturur: Cihazınız -> Güvenli VPN sunucuları -> Web sitesi / Web sitesi -> Güvenli VPN sunucuları -> Cihazınız

Bu sadece güvenliği artırmakla kalmaz, aynı zamanda bulunduğunuz yeri de gizler. Bilgisayarınız, akıllı telefonunuz, tabletiniz veya oyun konsolunuz İstanbul’da olabilir ancak Web sitesi söz konusu olduğunda New York’tan ya da Endonezya’dan bağlanıyor olabilirsiniz. Bu, VPN’lerin gizliliğinizi koruyabileceği ve coğrafi engellemelerden sizi geçirebileceği anlamına gelir.

VPN’in Kullanım Amacı Nedir?

VPN’in kullanım amacı, İnternet üzerinde birden çok kişi ve cihaz arasında özel bir bağlantı oluşturabilmektir. VPN, bir İnternet içinde başka bir İnternettir. Kötü amaçlı yazılımlardan, bilgisayar korsanlarından ve hangi sayfalarda sörf yaptığınızı bilmek isteyebilecek insanlardan korunmanızı sağlar.

VPN teknolojisi uzun zamandır kullanıcılara hizmet sunmaktadır. Başlangıçta büyük işletmeler için yaratılmıştır yani bugün kullanıldığı amaçlar için tasarlanmamıştır. Hassas bilgilere sahip işletmeler, kuruluşlar, hükümetler ve diğer birçok kişi, açık İnternet bağlantılarını kullanırken bilgisayar korsanlığı veya başka türlü veri kaybı riskleriyle karşı karşıyaydı. Ortalamadan çok daha güvenli bağlantılar kurmaları gerekiyordu. Böylece uzaktaki kullanıcılar, uydu ofisleri ve saha görevlileri, şirket dosyalarına güvenli bir şekilde erişip kullanabiliyorlardı. VPN teknolojisi olmasaydı şirketlerin özel verileri sürekli çalınma riski altında olabilirdi.

Neden Bir VPN’e İhtiyaç Duyulur?

Bir VPN hizmetine ihtiyaç duymanın birçok nedeni vardır. En önemlilerinden bir tanesi, veri güvenliğidir. Bir otobüs terminali, tren istasyonu, kafe veya havaalanı gibi halka açık bir yerde bir Wi-Fi erişim noktasına bağlanmak her zaman güvenli değildir. Ancak bir VPN ile, çevrim içi bankacılığınızı yaparken veya kişisel verilerinizi gönderirken bilgilerinizin güvenliğini sağlayabilirsiniz.

Kısaca VPN sizi, insanların verilerini veya kişisel bilgilerini çalmak için tasarlanmış, ikna edici görünümlü sahte erişim bağlantı noktalarından korur. Bağlansanız bile verileriniz ele geçirilemez.

VPN’ler ayrıca konumunuzu gizleyerek de gizliliğinizi koruyabilir. Bu, her yerde bulunan izleyicilerin İnternette bizi takip etmesini engellediği ve seyahat ederken coğrafi engellemeyi aşmamızı sağladığı anlamına gelir. Bu yüzden hayat kurtarıcıdır çünkü sansürden ve devletlerin internet engellemelerinden kaçınmanızı sağlar. VPN, bir yüklemenin kaynağını veya bir kişinin hangi web sitelerini ziyaret etmiş olabileceğini belirlemeyi çok daha zor hale getirir.

VPN Hizmetlerinin Kullanım Alanları:

  • Konu teknoloji ve İnternet olduğunda en büyük endişelerden birisi gizliliktir. Bir VPN kullanarak, İnternet servis sağlayıcınızın (ISS) ve hükümetin İnternet geçmişinizi görmesini engelleyebilirsiniz.
  • VPN’ler ayrıca konuşma özgürlüğünde popüler bir araç olarak da kullanılıyor. Örneğin, şirketler verilerinin güvenliği için özel sistemler kullanır ve sizin yapmış olduğunuz işlemleri gözetleyebilirler. Eğer işvereninizin önceliklerine aykırı bir görüşünüz varsa, onların öğrenmeleri konusunda endişelenmenize gerek yoktur, VPN kullanarak gizliliğinizi sağlayabilirsiniz.
  • İnsanlar ayrıca konumlarını “coğrafi olarak gizlemek” için VPN teknolojisini kullanır. Kullanıcıların denizaşırı hizmetleri kullanabilmek için konum ayarlarını özelleştirmesi yeterlidir. Bunun harika bir örneği, belki de yasal sorunlar veya lisans sorunları nedeniyle yalnızca belirli bir ülkede bulunan bir TV programını veya çevrim içi ürünü izlemektir. Bu nedenle Netflix için VPN kullanmak son zamanlarda popüler bir hale gelmiştir.
  • Kendinizi bilgisayar korsanlarından korumak için de VPN hizmetine başvurabilirsiniz. Dışarıdaysanız ve halka açık bir İnternet erişim noktasını kullanmak için bağlanırsanız, insanların cihazınıza girme şansı oluşabilir. Bu durum parolalar gibi değerli verileri çaldırmanıza neden olabilir.
  • Bu teknoloji aynı zamanda iş dünyasında popüler bir güçtür. Sürekli toplantılar için seyahat ederken, üçüncü taraf ağlara bağlanmak gerekir. Bir VPN hizmeti ile siber suçlular tarafından hedef alınma endişesi olmadan firmanızın işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

VPN Kullanımı Yasal Mı?

VPN hizmetleri dünyanın çoğu yerinde yasaldır. Ancak bazı ülkeler VPN kullanımını tamamen yasaklamıştır ya da kullanımlarına ciddi kısıtlamalar getirmiştir. Bu yasaklar, oraya seyahat eden insanlardan daha çok orada yaşayan insanları ilgilendirir.

VPN kullanımını kısıtlayan ülkelerde genellikle onaylanmış ve onaylanmamış olanlar arasında bir fark vardır. Örneğin, Çin’de VPN hizmetleri Çin hükümeti tarafından onaylanmalıdır, bu da faaliyetlerinizi Çin hükümetinden gizleyemeyeceğiniz anlamına gelir. Onaylanmamış bir VPN kullanırsanız da ağır bir para cezasına çarptırılabilirsiniz.

Birleşik Arap Emirlikleri’nde VPN kullananlara yarım milyon dolardan fazla para cezası ya da hapis cezası uygulanır. İran’da da onaylanmamış bir VPN kullanmanın cezası hapistir.

Kısaca VPN hizmetlerinin yasal olup olmadığı ülkeden ülkeye değişiyor.

Kullanabileceğiniz En İyi VPN Hizmetleri:

1. ExpressVPN:

VPN Nedir?

ExpressVPN, 94 ülkede 3.000’den fazla sunucuya erişim sağlar. ExpressVPN’in kullanımını oldukça kolaydır. Kullanacağınız cihaza indirip çalıştırmanız yeterlidir. ExpressVPN her yerde bulabileceğiniz en geniş platform desteğine sahiptir. Windows, Mac, Linux, iOS, Android ve hatta BlackBerry platformlarında kullanabilirsiniz.

ExpressVPN web sitesinde, VPN hizmetini rahatlıkla kullanabilmeniz için ayrıntılı bir kılavuz ve öğretici bilgiler de sunmaktadır. Herhangi bir sorun yaşarsanız, sorularınızı yanıtlamak için 7/24 canlı sohbet desteği de mevcuttur.

ExpressVPN hemen hemen her alanda hizmet vermektedir: Bitcoin ödemeleri, P2P desteği, Netflix engeli kaldırma, endüstriyel düzeyde şifreleme, DNS sızıntı koruması, sağlam ve güvenilir performans ve net bir kayıt tutmama politikası gibi hizmetler sağlamaktadır.

ExpressVPN hizmeti, kullanıcı başına beş eşzamanlı bağlantı hizmeti destekler. Bu hizmet için Premium üye olmanız gerekmektedir. Hızlı bir hizmet istiyorsanız, ExpressVPN mükemmel bir seçim olacaktır. Ücretsiz denemeleri olmasa da hizmetten memnun kalmazsanız ExpressVPN 30 günlük para iade garantisi sunmaktadır.

2. Surfshark

Kolayca dolandırılan biriyseniz, Surfshark sizin için ideal VPN olabilir. Arayüzünü tamamen karmaşıklıktan uzak tutar. Gerçekten göreceğiniz tek şey, bir “Ayarlar” simgesiyle birlikte “Hızlı bağlantı” ve “Tüm konumlar” seçenekleridir.

Surfshark; OpenVPN UDP ve TCP’yi, IKEv2 güvenlik protokollerini, AES-256 şifrelemeyi ve bağlantınız başarısız olursa ayrıntılarınızın sızmasını durdurmaya hazır bir Kill Switch içerir. Ek olarak, Surfshark özel bir DNS ve çift VPN atlama yoluyla ekstra güvenlik hizmetine sahiptir. Sadece e-posta adresinizin ve fatura bilgilerinizin kayıt altında tutulduğu bir kayıt sistemine de sahiptir. ABD veya İngiltere sunucusuna ya da daha uzak bir yere bağlansanız da hızlı hizmet vermeyi sürdürme özelliğine sahiptir.

Aboneliğiniz sınırsız sayıda cihazı ve hizmeti kapsar, yani birden fazla cihazda kullanabilirsiniz. Surfshark, Windows, Mac, Andorid, İOS, Linus sistemlerinde çalışabilmektedir.

Surfshark, 30 günlük para iade garantisi sunarak, daha uzun bir süre için taahhütte bulunmadan önce denemeniz için bir olanak sağlar.

3. NordVPN

VPN nedir?

NordVPN 60 ülkede yaklaşık 5.000 sunucu seçeneği, standart olarak 6 cihaz desteği, güçlü DNS sızıntı koruması, kapatma anahtarları, Chrome ve Firefox tarayıcıları için Proxy uzantıları gibi hizmetler sunar.

Ayrıca, coğrafi kısıtlamaları aşmak ve çok sayıda akış engelini kaldırmak için kullanılabilen hızlı ve akıllı DNS benzeri bir SmartPlay özelliğine sahiptir.

2018’de saldırıya uğradığına dair son haberlerin ardından Nord, güvenlik önlemlerini artırmak için tüm doğru adımları atmış ve gizlilik politikasını bu yıl Pricewaterhouse Cooper tarafından bağımsız olarak denetletmiştir.

NordVPN, aylık abonelikler ve mükemmel değerde iki yıllık özel teklif dahil birkaç seçeneğe sahiptir. Taahhütte bulunmadan önce hizmeti biraz denemek istiyorsanız NordVPN, 30 günlük para iade garantisi sunar.

4. CyberGhost

Romanya ve Almanya merkezli CyberGhost, kullanım kolaylığı sayesinde on milyondan fazla kullanıcıyı kazanan popüler bir VPN sağlayıcısıdır. Şirket, 90’dan fazla ülkeye yayılmış 6.000’den fazla sunucuya sahiptir.

Görev tabanlı uygulama arayüzü önemli bir özelliktir. CyberGhost, örneğin bir Web sitesinin engelini kaldırmak için hangi sunucunun kullanılacağını tahmin etmeyi sizi bırakmaz. Coğrafi olarak engellenen hizmetin kullanılabilmesi için en iyi sunucuyu otomatik olarak seçer ve o sunucuya bağlanmanızı sağlar.

CyberGhost, reklamları, hackerları ve kötü amaçlı Web sitelerini engelleyebilir. Otomatik HTTPS yeniden yönlendirmesi ile güvenli bağlantı kurmanızı sağlar. Ayrıca, isteğe bağlı veri sıkıştırma hizmeti de sunmaktadır.

CyberGhost’un masaüstü arayüzü biraz karmaşık bir görüntüye sahiptir. ABD ve Avrupa hızları oldukça iyi olmasına rağmen, uzun mesafeli bağlantıları biraz zayıftır. CyberGhost makul bir fiyata pek çok hizmet ve 45 günlük para iade garantisi de sunmaktadır.

5. IPVanish

IPVANISH vpn görseli

IPVanish, 70’ten fazla ülkede 1.500’den fazla VPN sunucusuna sahiptir. Sınırsız P2P trafiği, sınırsız eşzamanlı bağlantı ve 7/24 müşteri desteği sağlar.

IPVanish bazı eksikliklere sahiptir. Bunlardan bir tanesi iOS uygulamalarında herhangi bir Kill Switch desteğine sahip olmamasıdır. IPVanish, hizmeti beğenmediğiniz takdirde 30 günlük para iadesi sağlamaktadır.

Ücretsiz ve Ücretli VPN: Hangisi Daha İyi?

Bazı şirketler size hiçbir maliyeti olmayan temel hizmetler sunar. Fakat ücretsiz VPN hizmetleri, ücretli VPN hizmetleri kadar hızlı değildir.

  • Avira Phantom VPN‘in ücretsiz planı size ayda 500MB veri hizmeti ile sunar. PrivateTunnel 2GB sunar ve ZPN ise 10GB bir hizmete sahiptir.

Ücretsiz ürünler ayrıca tipik olarak kullanım kısıtlamalarına sahiptir. Çoğu şirket, bant genişliğini torrentlerde tüketmenizi istemez. Bu nedenle ZPN, P2P’yi engeller.

  • Hide.me‘nin 2 GB’lık ücretsiz planının bazı sınırları vardır. Bant genişliği, ödeme yapan müşterilerin hız önceliğine sahip olduğu ve geriye kalan hizmeti alacağınız anlamına gelir. Ülke seçimi ise üç ile sınırlıdır: Kanada, Hollanda ve Singapur.
  • Hola‘nın kişisel kullanım için ücretsiz planı aynı türden kısıtlamalara sahip değil ancak hizmet trafiği özel sunucular yerine ücretsiz kullanıcıların aracılığıyla yönlendirilir. Kaynaklarınızın küçük bir bölümünü güvenli bir şekilde paylaşmasına olanak tanır. Ayrıca, reklamlar, oturum sınırları ve genel hizmet seviyesi anlaşması eksiklikleri de bulunur.

Ücretsiz VPN hizmetleri size herhangi bir garanti sağlamaz. Ücretsiz planlar basit ihtiyaçlar için uygundur, seyahatlerde dizüstü bilgisayarınızın kablosuz bağlantı noktası trafiğini korumak için gelişmiş bir şey arıyorsanız, ticari ürünler en iyisidir.

Bu yazımızda sizler için “VPN nedir?” sorusuna yanıt vermeye çalıştık ve en iyi VPN hizmetleri hakkında kısa bilgiler verdik.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2006 yılından bu yana web yayıncılığı ile ilgilenen Yiğit, WordPress ve Ruby programlama dili fanatiğidir. Yaklaşık 15 yıldır teknoloji, internet ve programlama hakkında Türkçe içerikler üretmeye devam ediyor.