Google İşletme Hesabı Nedir?

Günümüz dünyası hızla dijitalleşiyor. Bu dijitalleşme süreci ise insan yaşamını büyük ölçüde değiştiriyor. Öyle ki artık her şeyin dijital dünyaya adapte olması zorunlu hale geldi. Bunlardan biri ise pazarlama olarak karşımıza çıkıyor. Eğer bir işletme sahibiyseniz, işletmenizi daha görünür kılmak için dijital yollara başvurmanın zamanı geldi. Bu konuda oldukça işinize yarayacak teknolojilerden biri ise Google işletme hesabı olarak karşımıza çıkıyor.

İşletmelerin müşteri çekebilmesi ancak doğru reklam tekniklerinin kullanılması ile mümkün oluyor. Şu anda bunu doğru şekilde yapmanızın en etkili yolu ise dijital dünyadan faydalanmak. Bunun için yapabileceğiniz pek çok yöntem var. Bir işletme hesabı oluşturmak da bunlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Eğer daha önce duymadıysanız bu hesabın ne işe yaradığını merak ediyor olabilirsiniz.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte Google işletme hesabı nedir sorusunu yanıtlamaya çalışacağız. İçeriğimizde bu hesap türünü nasıl oluşturacağınızı adım adım anlatacağız. Bunun yanı sıra işletme hesabınızı oluştururken dikkat etmeniz gereken noktalara da değineceğiz. İçeriğimizi okuyarak işletme hesabının sağladığı avantajlar hakkında bilgi edinebilirsiniz. İlk olarak bu hesap türünün ne olduğunu anlatmakla içeriğimize başlayalım.

Google İşletme Hesabı Nedir?

İnternet teknolojisi günümüzde oldukça yaygın bir şekilde kullanılıyor. Özellikle akıllı cep telefonlarının yaygınlaşması, bu teknolojinin pek çok alışkanlığımızı kökten değiştirmesine neden oldu. Örneğin artık hepimiz yeni bir yer duyduğumuzda ya da bir şeyler atıştırmak için bir yere gitmek istediğimizde ilk olarak internette araştırma yapıyoruz. Eğer bir işletme sahibiyseniz, bu durum sizin için oldukça kullanışlı olabilir.

Google işletme hesabı, günümüz dünyasında bir işletmenin görünür olması konusunda oldukça etkili. Eğer bir işletme sahibi iseniz, Google tarafından hizmete sunulan işletme hesabını daha önce duymuş olabilirsiniz. Ancak henüz bu hesabı kullanmıyorsanız aklınızda bazı soru işaretleri olması muhtemel. Gelin bu hesabın ne işe yaradığına daha yakından göz atalım.

Orijinal ismi ile “Google My Business”, temel olarak işletmeler için oluşturulmuş bir hesap türü olarak karşımıza çıkıyor. En basit şekli ile açıklamaya çalışırsak bu hesap, Google üzerinden bir işletme profili oluşturmanıza ve bu profili yönetmenize olanak tanıyan bir araç. İşletme hesabı, işletmeniz ile ilgili tüm bilgileri ve fotoğrafları ayrıntılı bir şekilde sunmanıza olanak tanıyor.

Google İşletme Hesabı

Bu hesap türünün en büyük avantajlarından biri işletme konumunu Google Haritalar’a eklemesi olarak karşımıza çıkıyor. Aslında konum eklemek yalnızca işletme sahiplerinin değil, herkesin kullanabileceği bir özellik. Ancak işletme hesabının bu konuda sağladığı fark, işletme bilgilerinin doğrulanmasını mümkün hale getiriyor olması. Bu durum ise işletmelerin müşteri çekmesi konusunda oldukça etkili oluyor.

İşletme hesabını kullanmak, işletmenizin yalnızca haritalar üzerinde değil arama sonuçlarında da görünmesini sağlıyor. Bunun yanı sıra işletme türüne bağlı olarak Google Alışveriş kısmında da görünmesine de olanak tanıyor. Kısacası, işletme hesabı ile sahip olduğunuz işletmenin tüm Google hizmetlerinde görünür olmasını sağlayabilirsiniz. Bu özelliği ile işletme hesabı, daha fazla potansiyel müşteriye daha kolay ulaşmanızı mümkün hale geliyor.

Bu hesap türünün avantajları bu kadarla sınırlı değil. Eğer işletmeniz için bu hesabın tüm avantajlarından faydalanmak istiyorsanız tek yapmanız gereken ise bir Google işletme profili oluşturmak. Böylece işletmenizi büyütebilir, potansiyel müşterilere kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Google İşletme Hesabı Nasıl Açılır?

Bir Google işletme hesabı oluşturmak istiyorsanız bunu dakikalar içinde yapmanız mümkün. Tamamen ücretsiz olan bu hesabı açmak için ihtiyacınız olan tek şey bir işletmeye sahip olmak. Peki Google işletme hesabı açma nasıl yapılır? Bunun için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli:

  • İlk olarak standart bir “Google Hesabı” oluşturmanız gerekmektedir. Bu aşamada kişisel hesabınızı da kullanmanız mümkün. Ancak unutmamanız gereken bir nokta var, kullandığınız hesap müşterilerinizle de paylaşılacak. Bu nedenle istediğiniz profesyonelliği sağlayacak bir hesap kullanmak en iyisi olacaktır.
  • Google işletme hesabı oluşturabilmek için ilk olarak “Google Hesap” sayfasını ziyaret ederek “Hesap Oluşturun” butonuna tıklamalısınız. Ardından sizden istenen tüm bilgileri girerek standart Google hesabını kolaylıkla oluşturmuş olacaksınız.
  • Bu işlemin ardından tarayıcınızın arama çubuğuna “Google Benim İşletmem” yazarak ilgili sayfaya girin.
  • Sonrasında karşınıza çıkacak ekran üzerinden “Şimdi Yönet” butonuna tıklayarak devam edin.
  • Bu aşamada işletmenizin adını girerek “Devam” butonuna tıklayın. Ardından işletme türünü işaretleyerek “İleri” butonuna dokunun.
  • Açılan ekran üzerinden işletmenizin hangi kategoride hizmet verdiğini seçerek tekrar “İleri” butonunu kullanın. Ardından adres bilgilerinizi girerek devam edin. Bu aşamada Google sizin için daha öncesinde haritalara işaretlenmiş olan bazı işletmeleri listeleyebilir. İşletmeniz bunlardan biriyse onu seçin ya da “Bunların Hiçbiri” seçeneği ile devam edin.
  • İşletmenizin konumunu harita üzerinden işaretleyerek tekrar “İleri” butonuna basın. Ardından sizden istenen telefon numarası, web sitesi ve e-posta gibi bilgileri tamamlayarak profilinizi oluşturabilirsiniz.

Google İşletme Hesabınızı Oluştururken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Google işletme hesabınızı nasıl oluşturacağınızı adım adım açıkladık. Bu hesabı oluşturmak oldukça kolay. Ancak hesabınızı oluştururken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar olduğunu hatırlatmakta fayda var. Böylece daha etkili bir işletme hesabı oluşturmanız mümkün hale geliyor. İçeriğimizi okumaya devam ederek hesabınızı oluştururken dikkat etmeniz gereken noktaları öğrenebilirsiniz.

Google İşletme Hesabınızı Oluştururken Nelere Dikkat Etmelisiniz
  • İşletme hesabınızı oluştururken dikkat etmeniz gereken ilk nokta verdiğiniz tüm bilgilerin doğru olmasıdır. Adres, konum, e-posta adresi ya da telefon numarası gibi bilgilerin doğru olmasına önem vermeniz gerekiyor. Böylece güvenilir bir işletme imajı çizmek mümkün hale geliyor. Bu güvenin sürekliliğini sağlamak içinse ilerleyen zamanlarda değişen bilgileri güncellemeye özen göstermelisiniz.
  • İşletme hesabı Google tarafından hizmete sunulan önemli bir araç. Bu hesabı etkili bir şekilde kullanmak istiyorsanız işletmeniz hakkında verdiğiniz bilgileri zenginleştirmelisiniz. Profilinize yazılı bilgilerin yanı sıra görseller de eklemeyi unutmayın.
  • Potansiyel müşterileriniz ile etkileşim sağlamak oldukça önemli. Bu nedenle işletme profilinize varsa web sitenizi ya da sosyal medya adreslerinizi ekleyebilirsiniz. Bu durum güven kazanmak konusunda da oldukça etkili.

Neden Google İşletme Hesabı Kullanmalısınız?

Neden Google işletme hesabı kullanmalıyım diye düşünüyorsanız sorunun cevabı oldukça basit. Bir işletme profili kullanmak, işletme sahipleri için pek çok avantajı beraberinde getiriyor. İşletmenizi dijital dünyaya adapte ederek daha fazla potansiyel müşteriye erişmenize olanak tanıyan bu hesap türü ile rakiplerinizin bir adım önüne geçmeniz mümkün.

İşletmenizi Google Haritalar üzerinden kolaylıkla listelemenize olanak tanıyan bu hesap türünü etkili bir şekilde kullanarak işletmenizi tanınır hale getirebilirsiniz. Bu profil yalnızca haritalarda değil, Google’ın tüm hizmetlerinde işletmenizin görünür olmasını sağlıyor. Böylece işletmenizin daha popüler olması da mümkün hale geliyor. Ancak işletme hesabının sağladığı tek fayda bu değil. Gelin, bu hesabın sağladığı avantajlara birlikte daha yakından bakalım.

İşletmenizi Görünür Hale Getirebilirsiniz

Google, günümüzde en çok kullanılan arama motoru olarak karşımıza çıkıyor. Bunun en önemli sebebi ise en büyük arama yönlendiricisi olması. Google işletme hesabı oluşturmak ise bu özellikten faydalanmanıza olanak tanıyor. Bu sayede yalnızca doğrudan arama yapanların değil, benzer kategorideki işletmeleri araştıranların da işletmenizi görmesi mümkün hale geliyor.

İşletmenizle İlgili Bilgileri Düzenleyebilirsiniz ve Doğrulayabilirsiniz

Günümüzde bir işletmenin tercih edilmesinde en önemli etkenlerden biri güvenilir olması oluyor. İşletme hesabı da tam olarak bu noktada devreye giriyor. Daha önce de sözünü ettiğimiz gibi bir işletme hesabına sahip olmasanız da işletmenizin Google Haritalar üzerinde görünmesini sağlayabilirsiniz. Ancak bu hesap, işletmeniz ile ilgili girdiğiniz bilgileri doğrulamanıza olanak tanıyor. Bu da işletme sahiplerinin potansiyel müşterilere ulaşmasını büyük ölçüde kolaylaştırıyor.

Müşterileriniz ile Kolaylıkla Etkileşime Geçebilirsiniz

Dijital dünyanın en önemli elementlerinden biri şüphesiz ki etkileşim kurmaktır. İşletme hesabı, tüm potansiyel müşterileriniz ile etkileşim kurmanızı sağlayan etkili bir araç olarak karşımıza çıkıyor. Böylece işletmeniz hakkında bilgiler paylaşmanın yanı sıra yorumlar üzerinden müşterileriniz ile iletişim kurmanız da mümkün hale geliyor. Bu da müşterilerinize onları önemsediğinizi göstermenin ve işletme itibarınızı yükseltmenin etkili bir yoludur.

İşletmenizi Ön Plana Çıkarabilirsiniz

İşletmenizi bir hesap kullanmadan da Google Haritalar’a kolaylıkla ekleyebilirsiniz. Ancak bu durumda işletmeniz hakkında yalnızca sınırlı bilgileri girebilirsiniz. İşletme hesabı ise işletmeniz ile ilgili detaylı bilgileri doğrulanmış bir şekilde sergilemenize olanak tanıyor. Böylece işletmenizi ön plana çıkarmanız mümkün hale geliyor.

İşletmenizi Analiz Edebilirsiniz

Google işletme hesabı, bir kontrol paneline sahip. Bu panel ile müşteri kitleniz ve arama performansınız hakkında detaylı bilgiler elde etmeniz mümkün hale geliyor. Kontrol paneli, içerisinde işletmeniz ile ilgili bazı parametreleri ve analizleri barındırıyor. Böylece, kontrol paneli üzerinden erişebileceğiniz analiz sonuçları ile profilinizi geliştirmek için aksiyon almanız mümkün hale geliyor. Bu da doğrudan daha fazla kişiye ulaşmanıza olanak tanıyor.

Google İşletme Hesabı Nedir: Sıkça Sorulan Sorular

Google İşletme Hesabı Ücretli mi?

Bir Google işletme hesabı açmak tamamen ücretsizdir. Hesabınızı açmak için ihtiyacınız olan tek şey bir Google hesabı ve işletme bilgilerinizdir. Hesabınızı ücretsiz bir şekilde oluşturabilirsiniz ve dilediğiniz süre boyunca herhangi bir ücret ödemeden kullanmaya devam edebilirsiniz.

İşletme Hesabı Kaç Günde Açılır?

Temel olarak bir Google işletme hesabı oluşturmak için beklemeniz gereken bir süre yok. İşletmeniz ile ilgili gerekli olan tüm bilgileri girdikten sonra hesabınız açılıyor. Ancak işletmenizin Google hizmetleri üzerinde görünür olması bir süre alabiliyor. Bu süre ise birkaç haftayı bulabiliyor.

Google İşletme Hesabı Nedir: Genel Değerlendirme

Günümüz dünyasında dijitalleşme süreci oldukça hızlı ilerliyor. Buna bağlı olarak da hayatımızın her alanında köklü değişimler yaşandığını söylemek mümkün. Teknolojinin gelişim süreciyle birlikte insanlar, yaşamlarını teknolojiye adapte etmek durumunda kalıyorlar. Reklamcılık ve pazarlama sektörleri de hızlı bir şekilde teknolojiye uyum sağlayan alanlar olarak karşımıza çıkıyorlar.

Özellikle bir işletme sahibiyseniz dijital dünya sizin için pek çok fırsatı beraberinde getiriyor. Teknolojiden biraz faydalanmak işletmenizin yeni dünyada çok daha hızlı bir şekilde görünür olmasını sağlayabiliyor. Bunun için pek çok farklı yöntem kullanmanız mümkün. Bir Google işletme hesabı kullanmak da yapabileceğiniz hamlelerden birisi olarak karşımıza çıkıyor.

Google işletme hesabı, işletmenizin potansiyel müşterilere erişmesini büyük oranda kolaylaştırıyor. Üstelik Google işletme hesabını ücretsiz bir şekilde açabilirsiniz ve aynı şekilde ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Henüz dijital dünyaya uyum sağlamak için bir işletme hesabı kullanmaya başlamadıysanız işletme hesabının ne olduğunu merak ediyor olabilirsiniz.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte Google işletme hesabı nedir sorusunu ele aldık. Bu hesabın ne işe yaradığını açıklamaya çalıştık. Bunun yanı sıra içeriğimizde Google işletme hesabının nasıl açılabileceğine değindik. Böylece içeriğimize göz atarak Google işletme hesabının ne gibi faydalar sağladığı ve hesabınızda dikkat etmeniz gereken noktalar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Tam zamanlı araştırmacı, yarı zamanlı yazar.