En İyi Web Tabanlı Oyunlar – 2024

Web tabanlı oyunlar gün geçtikçe daha fazla kitleyi kendisine dahil ediyor. Bunun birkaç farklı sebebi var. Örneğin çalışıyorsunuz ve biraz kafa dağıtmaya ihtiyacınız var. Ya da o gün işler beklediğiniz kadar yoğun geçmiyor ve vaktinizi değerlendirmek istiyorsunuz. İşte böyle bir durumda oyun oynamak isterseniz imdadınıza web tabanlı oyunlar yetişiyor. Biz de en iyi web tabanlı oyunlar listesi ile birlikte sizi bu gibi sıkıntılardan kurtarmak istedik. Çünkü oyun oynamak herkesin hakkı ve bunu dilediğimiz zaman yapabilmeliyiz.

Durumu hiç bilmeyenler için ufak bir açıklama yapalım. Web tabanlı oyunlar için ihtiyacınız olan iki şey var. Birincisi internet tarayıcısına sahip bir bilgisayar, ikincisi ise bir internet bağlantısı. Eğer ki bu ikisine sahipseniz o zaman listemizde yer alan oyunları dilediğiniz gibi oynayabilirsiniz.

Listede yer alan oyunlar tabii ki GTA V, Assassin’s Creed ya da Red Dead Redemption 2 kalitesinde oyunlar değil. Fakat vakit geçirmek için oldukça güzel ve basit oyunlar. Tabii ki GeForce Now gibi teknolojiler sayesinde bu tarz yüksek kaliteli oyunları da kötü bilgisayarlarda oynayabilirsiniz. Fakat bu listede “çıtır-çerez” niyetine oynanabilecek oyunları sizler için derledik. Hazırsanız başlayalım.

Gartic.IO

Gartric.IO, arkadaşlar ile beraber oynanabilecek harika bir web tabanlı oyun. Oyun aslında tahmine dayalı bir oyun. Herkes sırası gelince oyunun önermiş olduğu iki kelimeden birisini seçerek çizmeye çalışıyor. Geri kalan oyuncular da belirli bir zaman içerisinde çizilen şeyi tahmin etmeye çalışıyorlar.

Oyunda yazarak bir şeyler anlatmaya çalışmak yasak. Rastgele girdiğiniz odalarda yazarak anlatanları görebilirsiniz. Böyle olunca oyun, çok fazla tat vermiyor. Fakat oyuna, Discord üzerinden arkadaşlarınız ile birlikte girmeniz durumunda oldukça eğlenebilirsiniz.

Çizimler arasında karşınıza güvenlik kelimesinden kuru fasulye kelimesine kadar birçok farklı türden kelime çıkabilir. Zaten işin güzel yanı da bu uçuk kaçık, anlatılması zor olanları çizerek doğru anlatmaya çalışmak oluyor.

Oyunun sonunda en fazla puana sahip olan oyuncu, oyunu kazanıyor. Bu arada sadece doğru tahminde bulunan oyuncular puan kazanmıyor. Bunların yanı sıra çizim yapanlar da cevapları bilenler kadar puan kazanıyor. Gartic.IO, arkadaşlarınızla keyifli vakit geçirmek isterseniz oldukça güzel bir oyun.

Agar.io

Agar.io, aksiyon deneyimi sunan bir web tabanlı çok oyunculu oyunudur. Adını bir biyolojik ortamda bulunan bir maddenin adı olan agar-agar’dan alan bu oyun, basit ancak derin stratejilere dayanan oynanışıyla dikkat çekmektedir.

Oyuncular, renkli bir petri kabında mikroskobik bir hücre olarak başlarlar ve amacı, diğer oyuncuların hücrelerini yemek ve en büyük hücre olmak için mücadele etmektir. Kontroller son derece basittir: Fareyi kullanarak hücreyi yönlendirir ve klavyeden boşluk tuşuna basarak hücreyi bölerek daha hızlı hareket edebilirsiniz.

Agar.io’nun en çarpıcı özelliklerinden biri, oyuncuların oyun içi stratejileri ve taktikleri geliştirmek için sonsuz bir potansiyel sunmasıdır. Oyuncular, büyüklüğüne bağlı olarak diğer oyuncuları yiyebilir veya kendilerini korumak için bölünebilirler. İyi bir oyuncu olmak, hücreninizi büyütürken rakiplerinizin hamlelerini öngörebilmek ve onlara karşı ustaca bir şekilde hareket etmekle ilgilidir.

Agar.io’nun minimalist tarzı, oyunun erişilebilir ve kullanıcı dostu olmasını sağlar. Kullanıcılar, tarayıcıları üzerinden kolayca erişebilir ve kayıt olmadan veya ek yazılım indirmeden oynayabilirler. Ayrıca, oyunun genişletilmiş sürümleri ve çeşitli modları da mevcuttur, bu da oyunculara daha fazla seçenek sağlıyor.

Gartic Phone

Gartic Phone, Gartic.IO oyununa göre daha gelişmiş bir yapıya sahip. İlk girdiğiniz zaman normal, kopya, gizli, buzları kır, acele yok, film gibi birbirinden farklı 12 türde seçenek sizleri karşılıyor. Bu seçeneklerin hepsini anlatmak biraz uzun sürüyor. O nedenle oyunu sizlere “normal” olan kategori üzerinden tanıtacağız.

Bu aşamada oyuna giren herkesten belirli bir süre içerisinde bir cümle yazmaları isteniyor. Burada uçuk kaçık şeyler yazabilirsiniz. Örneğin “Angry Birds karakterleri artık mutlu” diye bir cümle yazdınız. Süre dolduğunda sizin yazmış olduğunuz cümle, bir başkasına gönderiliyor ve ondan bu cümleyi çizmesi isteniyor.

Tabii bu sırada size de bir başkasının yazmış olduğu cümle geliyor. Üçüncü aşamada sizin yazdığınız, arkadaşınızın da çizmiş olduğu resim bir başkasına gönderiliyor ve bu resimden ne anladığı soruluyor. Bu aşama son oyuncuya ulaşana kadar devam ediyor. Yani oyunda bir cümle, bir resim, bir cümle, bir resim şeklinde ilerliyorsunuz. Oyun, aslında kulaktan kulağa oyununun resimli hâli gibi diyebiliriz.

Bu oyunu da arkadaşlarınızla Discord bağlantısı ile beraber oynayabilir ya da tanımadığınız kişilerle de oynayabilirsiniz.

Legend Online

MMORPG oyunlarını seviyorsanız Legend Online tam size göre diyebiliriz. Oyunun web tabanlı bir oyun olması son derece güzel. Legend Online, oldukça geniş bir oyuncu kitlesine sahip. Hatta son çıkan haberlere göre dünya üzerinde 25 milyondan fazla kişi, bu oyunda yer alıyor.

Oyunu 7Road firması geliştirdi, Oasis Games ise yayınladı. Oyunun geneline bakacak olursak oyunda oldukça geniş bir dünya bulunuyor. Burada özel binekleriniz var. Ayrıca savaşçı, büyücü ve okçu olmak üzere üç farklı kategoride karakter seçeneği mevcut.

Legend Online, MMORPG oyuncularının boş zamanlarını doldurabilecekleri kaliteli bir web tabanlı oyun. Oyunu oynamak için oyunun sitesine girip kayıt yaptırmanız yeterli olacaktır.

Bu arada şunu da belirtmekte fayda var. Bu tarzda olan diğer oyunlar hep Legend Online’dan türedi. Yani kendisi için bu tarzdaki diğer oyunların atası diyebiliriz.

Slither.io

Eski telefonlarda yer alan yılan oyunu herkes hatırlar. Slither.io bu yılan oyunun daha modern ve biraz daha gelişmiş hali demek yanlış olmayacaktır. En iyi web tabanlı oyunlar listemizde yer almaya hak kazanan bu eğlenceli oyun ile saatler geçirebilirsiniz.

Oyunun amacı oldukça basit. Karakterinizi yani yılanınızı haritanın üzerindeki noktalar ile beslemeye çalışıyorsunuz. Ancak yılan oyununda olduğu gibi bu noktalar teker teker ortaya çıkmıyor. Haritada yer alan binlerce nokta mevcut. Üstelik her saniye yeni noktalar da beliriyor.

Oyundaki tek amaç tabii ki noktaları toplayıp yılanı büyütmek değil. Aynı zamanda online bir oyun olan Slither.io’da rakiplerinizi de avlamanız gerekmekte. Bunun için yapmanız gereken ise rakiplerinizin yılanınıza çarpmasını sağlamak. Ancak kendi yılanınıza çarpmanız oyunun sonlanmasına neden olmuyor.

Dilerseniz yılanı haritaya kaplayacak şekilde büyütebilir ve rakiplerin size çarpmasını bekleyebilirsiniz. İşe yarar bir başka taktik ise farenin sol tuşuna tıklayarak ani bir şekilde hızlanmak ve rakipleri gafil avlamak oluyor. Hangi stratejiyi kullanırsanız kullanın ne kadar süre geçirdiğinizi farkında olmadan oynayacağınız bir oyun Slither.io.

slither.io

Online Soccer Manager

Bildiğiniz üzere ülkemizde en çok takip edilen spor dalı futbol diyebiliriz. Oyunlar içerisinde de en çok tercih edilen spor oyunları da haliyle futbol oyunları oluyor. Her futbol takipçisi de yeri geldiğinde kendisini teknik direktör olarak hissedebiliyor.

Bu konudaki heveslerini giderme konusunda da sporseverlerin en çok tercih ettikleri oyun, Football Manager serisi oluyor. Fakat her ne kadar oyuncular, Football Manager serisini oynayabilmek için çok iyi bilgisayar sistemlerine ihtiyaç duymasalar da serinin oyunları maalesef ki oldukça pahalı. Fakat ucuz oyun oynamak herkesin hakkı. İşte tam bu noktada da karşımıza Online Soccer Manager çıkıyor.

Online Soccer Manager oyunu, sadece web tabanlı oyunlar kategorisinde karşımıza çıkmıyor. Eğer ki isterseniz oyunu mobil cihazlarınızdan da oynayabiliyorsunuz. Oyunun amacı aslında belli. Bir takım seçip onu yönetmek. Maçlara çıkacak, gerekli olan transferleri yapacak ve şartlar olgunlaştığında diğer takımlarla da görüşmelere başlayabileceksiniz.

Oyunu oynamak için tek yapmanız gereken oyunun web sitesine giderek kaydınızı oluşturmak. Bu arada oyunu mobil cihazlarından oynamak isteyenler de işletim sistemine ait olan mağazadan uygulamayı indirebilirler.

Call of War: World War II

Web tabanlı oyunlar listesi olur da strateji oyunu olmaz mı? Tabii ki olur! Oyunumuzun ismi Call of War: World War II. Adından da anlaşılacağı üzere oyun, İkinci Dünya Savaşı döneminde geçiyor. Oyunun web sitesine girdiğinizde sizden yönetmek istediğiniz ülkeyi seçmeniz isteniyor. Ülkenizi seçtikten sonra ufak bir eğitim alıyorsunuz. Eğitim sonrasında ise her şey sizin kontrolünüzde oluyor.

Call of War: World War II, aslında dünya çapında birçok oyuncu tarafından tercih edilen strateji tabanlı bir oyun diyebiliriz. Hatta oyun o kadar çok beğenildi ki daha sonrasında Steam’e bile taşındı. Oynaması ücretsiz olan bu oyunu siz de denemek isterseniz oyunun web sitesine gitmeniz yeterli olacaktır. Hatta kim bilir, belki beğenirseniz Steam’e geçiş bile yapabilirsiniz.

Catan Universe

Hayatımıza pandeminin girmesi ile beraber arkadaşlarımızla kutu oyunları oynamaktan mahrum kaldık. Kaldı ki onun da tadı bir başka oluyor. Fakat Catan Universe oyunu sayesinde, kutu oyunlarından daha fazla uzak kalmanıza gerek yok. Çünkü kendisi web tabanlı oyunlar listesinde bulunan bir çeşit kutu oyunu olarak karşımıza çıkıyor.

Eski adı Settlers of Catan olan oyun, 1995 yılında Almanya’da ortaya çıktı. Bu gerçek kutu oyunu, artık dünya genelinde hemen hemen her platformda oynanabiliyor. Yani ister web tarayıcısı üzerinden, ister mobilden, ister bilgisayardan oyunu oynayabiliyorsunuz.

Oyun o kadar popüler ki dünya genelinde turnuvaları bile düzenleniyor. Oyunun tek sıkıntısı bazen rakibinizi hamlesi için çok uzun süre beklemek zorunda kalabiliyorsunuz. Bu nedenle eğer ki çok aceleci bir yapınız varsa ya oyundan uzak durun ya da sabredin. Fakat Catan Universe oldukça bir güzel oyun, orası kesin.

Pokemon ShowDown

Pokemon hayranlarını da unutmadık. Üzerinden seneler geçse bile bugün hâlâ daha kendisinden bahsettiren Pokemon, zaten hemen hemen her platformda takipçilerini aktif olarak tutmayı başarıyor.

Normal şartlarda Pokemon GO oynamak için dışarı çıkmanız gerekirken, Pokemon ShowDown oyunu ile dışarı çıkmanıza gerek kalmıyor. Eğer ki sıkı bir Pokemon fanıysanız bu oyunu mutlaka denemenizi tavsiye ederiz.

OGame

Oyuncuların dikkatine, uzay dünyası ayağınıza geldi! OGame’i zaten bilmeyen yoktur. Kendisi için tam bir bağımlılık yaratan oyun diyebiliriz. Oyun, zaten oldukça eski bir oyun. Bundan dolayı web tabanlı oyunlar listesine kendisini eklemeseydik çok ayıp olurdu.

Oyunda uzayda sürekli bir savaş halinde olacaksınız. Gemilerinizi geliştirmeniz, kendinizi savunmanız gerekiyor. Ayrıca sürekli tetikte olmanız gerekiyor. Bir anda ansızın başka oyuncular filolarınızı yok edebilirler. Böyle durumlara hazırlıklı olmalısınız. Aksi takdirde sinir krizleri geçirebilirsiniz.

Yazının başında “ofiste canı sıkılanlar için” diye bahsetmiştik. Fakat OGame bu kategoriden değil. Çünkü bu oyun için çok ciddi bir mesai harcamanız gerekiyor.

Bu arada OGame’e alternatif olarak DarkOrbit oyunu da tercih edebilirsiniz Kendisi OGame’e göre biraz daha gelişmiş bir yapıda diyebiliriz.

GeoGuessr

Coğrafya ile aranız iyiyse ve “Ben her yeri bilirim” gibi bir iddianız varsa kendinizi GeoGuesser ile deneyebilirsiniz. Oyunda size rastgele bir görsel veriliyor ve görseldeki yeri tahmin etmeniz isteniyor.

Burada çok dikkatli olmanız gerekiyor. Tabii ki oyunu oynayabilmek için biraz da coğrafya bilgisi şart. Çünkü görseller, Google Haritalar üzerinden rastgele seçiliyor. Durum böyle olunca etraftaki ipuçlarından yararlanmanız gerekiyor. Bitki örtüsü, iklim, tabelada yazan yazılar, geleneksel kıyafetler gibi birçok ufak detay, sizi sonuca götürebiliyor.

GeoGuessr’ın bir de GTA V versiyonu mevcut. GTA V haritasından rastgele görüntüler açılıyor yine aynı şekilde sizlere gösterilen yerleri bulmaya çalışıyorsunuz. Bununla ilgili daha önce size bilgi vermiştik. Okumak için buraya tıklamanız yeterli olacak.

DOOM

İşte karşınızda gerçek bir efsane! Yılların eskitemediği, eski nesil oyuncuların bir türlü vazgeçemediği efsane DOOM! Oyun, artık web tabanlı oyunlar kategorisinde yer alıyor.

FPS oyunlarının atalarından birisi olan DOOM oyununda görseller, tabii ki ilk halinde. Şu an için oyunun görselleri, biraz daha Minecraft görselleri gibi diyebiliriz. Oyun, göğsümüzden çıktığına inandığımız ele rağmen ilk çıktığı zamanlarda oldukça gerçekçi bir oyundu. Eğer biraz nostalji yapmak istiyorsanız DOOM, size çok güzel bir alternatif olabilir.

Town of Salem

En iyi web tabanlı oyunlar listemize Town of Salem ile devam ediyoruz. Town of Salem, oyuncuları gerilim dolu bir dedektiflik deneyimine davet eden heyecan verici bir tarayıcı tabanlı çevrimiçi oyunudur. Oyunda oyuncular bir Salem kasabası sakinini canlandırır ve suçluları ve kötücülleri bulmak için bir araya gelirler. Ancak herkesin kimin dost, kimin düşman olduğunu bilmek imkansızdır; çünkü herkes maskeli ve herkes bir görev için Salem’e gelmiştir.

Town of Salem, oyunculara çok çeşitli karakter rolleri sunar. Şerifler, Doktorlar, Katiller, Cadılar ve daha birçok farklı rolle oynayabilirsiniz. Oyun, her oyuncunun sırası geldiğinde bir dizi eylem gerçekleştirdiği dönüş tabanlı bir sistemde oynanır. Kimi zaman masumları korumak için kimileri araştırmak için kimi zaman ise halkı manipüle etmek için taktikler geliştirmek gerekebilir.

Oyunun en heyecan verici yanı, oyuncuların birbirleriyle etkileşim kurması ve sahte ipuçları vererek veya gerçekleri ortaya çıkararak diğerlerini aldatmaya çalışmasıdır. Masumiyetinizi kanıtlamak için hünerli bir şekilde konuşmanız veya suçluları başkalarını yanıltarak tespit etmeniz gerekebilir.

Town of Salem’in başarısını sağlayan unsurlardan biri, oyunculara taktiksel ve stratejik bir oyunda derinlemesine bir deneyim sunmasıdır. Oyunda kazanmak için iyi bir dedektif olmanın yanı sıra, sosyal becerilerinizi de kullanmanız gerekir. Bu nedenle, her oyunun dinamikleri değişir ve her oyunda farklı bir hikaye oluşur.

Spelunky HTML 5

Geçmiş zamanları andıran, atarilerimize özlem duyduran bir oyun ile listemizi bitiriyoruz. Atari kalitesindeki görselleri ile Spelunky HTML 5 oyununda bir mağarada keşif yapıyoruz. Keşif yaptıkça mağaranın derinliklerine iniyorsunuz. Tabii bir yandan da hazine toplamak durumundasınız. Öyle boş boş aşağıya kadar ineyim diyerek hikâyede ilerleyemiyorsunuz.

Spelunky HTML 5 oyununda ne kadar aşağı inerseniz oyun, o kadar çok zorlaşıyor. Ne kadar çok hayatta kalırsanız o kadar çok derine inebiliyorsunuz. Ve ne kadar çok derine inerseniz o kadar çok hazine toplayabiliyorsunuz. Oyun, oldukça keyifli ve sürükleyici bir oyun. Özellikle atari günlerine geri dönmek isteyenler için oyun, birebir diyebiliriz.

En İyi Web Tabanlı Oyunlar: Genel Değerlendirme

Her zaman bilgisayarımıza indirdiğimiz bir oyunu oynamak durumunda olamıyoruz. Bazen de kısa ve hızlı bir şekilde oyun oynamak isteyebiliyoruz. Böyle bir durumda web tabanlı oyunlar yardımımıza yetişiyor. Herhangi bir indirme ve yükleme işlemine ihtiyaç duymadan doğrudan tarayıcı üzerinden oyun oynamak mümkün hale geliyor.

Web tabanlı oyunlar listemiz, dikkatinizi çektiyse genel olarak birbirinden farklı türde oyunlardan oluşuyor. Listeyi hazırlarken amacımız, her alandan oyunculara hitap edebilmek oldu. Çünkü boş zamanlarınızda internet üzerinden keyif alarak oynayabileceğiniz oyunları sizlere sunmak istedik.

Sizler için hazırlamış olduğumuz web tabanlı oyunlar listemiz burada sona eriyor. Sizler de keyifle oynadığınız web oyunlar arasına bu oyunları da ekleyeceğinizi umut ediyoruz. Ayrıca listemizi sürekli güncel tutmak adına yeni oyunları da incelediğimizi belirtelim. Eğer listemizle ilgili bir yorumunuz ya da katkınız varsa sitemizde yer alan iletişim bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2006 yılından bu yana web yayıncılığı ile ilgilenen Yiğit, WordPress ve Ruby programlama dili fanatiğidir. Yaklaşık 15 yıldır teknoloji, internet ve programlama hakkında Türkçe içerikler üretmeye devam ediyor.