Ucuz Oyunlar Nerede? – Oyun Oynamak Hakkımız!

Ucuz oyun arıyoruz ama maalesef eskisi kadar kolay bulamıyoruz. Çünkü Türk Lirası her geçen gün dolar karşısında değer kaybederken oyun fiyatları da ister istemez bundan etkileniyor. Peki ucuz oyunlar nerede? Oyun oynamak bizim en doğal hakkımız değil mi?

Dolar Oyun Piyasasını Çok Etkiliyor

3 Temmuz Cumartesi akşamı Twitch kanalımızda Steam Yaz İndirimleri hakkında bir yayın yapmıştık. Bu yayında takipçilerimiz için Steam Yaz İndirimleri kapsamında alabilecekleri en uygun oyunları önerdik. Sohbet şeklinde geçen yayında bir ara oyun fiyatlarının pahalılığına da değindik. Chat ile beraber bu konu hakkında biraz konuştuk. Tabi ki bu durumdan hiç kimse memnun değil. Herkes oyun oynamanın en doğal hakkı olduğunu savunuyor. Peki ne oluyor da bu fiyatlar bu kadar uçuyor? İlk önce buna değinelim.

Türk Lirası dolar karşısında değer kaybettikçe oyun fiyatları da ülkemizde maalesef artış gösteriyor. Örneğin şu anda ön satışta olan Ubisoft’un Far Cry 6 oyununu ele alalım. Oyunun temel düzeydeki paketi olan Far Cry 6 – Standart Edition yurt dışında 60 dolardan satılıyor. Ülkemizde ise 269TL’den satılıyor. Tabi bu fiyat bilgisayar için. Playstation üzerinden satın alamk isterseniz 569TL ödemeniz gerekiyor. Hatta geçtiğimiz günlerde çıkan haberlere göre PlayStation oyunlarına dudak uçuklatan zam yapıldı. Bu zamlara göre bırakın Far Cry 6’yı Far Cry 5 bile 789TL’ye satılıyor. Bununla ilgili haberimizi okumak isterseniz burayı tıklayabilirsiniz.

Oyun dünyasında bir çok platformda kur sabitleme yapılsa da maalesef ki bu fiyatlar yine de pahalı kalıyor. Dolayısıyla oyuncular da yeni yollar aramaya başlıyor. Hatta korsan oyunlara yönelen bir çok oyuncu da mevcut. Tabi ki bunu tavsiye etmiyoruz. Zaten yine 3 Temmuz Cumartesi akşamındaki yayınımızda bazı oyunlarda crackli olduğu için oyunun sonunun göremediğinizi de konuşmuştuk.

Oyun fiyatları bu kadar yükselirken ucuz oyunlar neredeyse oyuncular da oraya yöneliyor. Hatta Steam, Epic Games gibi platformlarda bulunan ücretsiz oyunlar oldukça revaçta. Zaten eskiden ücretsiz oyunlar çok iyi değilken bugün baktığınız zaman bir çok oyunun gayet güzel olduğunu görebiliyorsunuz.

pahalı oyunlar- teknolojiorg

Herkes Elini Taşın Altına Koysun!

Oyun dünyasının içinde bulunan firmalar oyun ve ekran kartı fiyatları artmaya başlayınca bizlere alternatif yollar sunmaya başladılar. Tabi burada sadece Türkiye’yi düşünmüyorlar. Dünya genelini kapsayan bir durum. Çünkü oyuncuların alım gücü azalıp oyun fiyatları da artınca firmalar bu konuda zarar etmeye başladı. Geçtiğimiz aylarda oyun fiyatları 40 dolardan 60 dolara çıkınca yurt dışındaki bir çok oyunsever bu duruma isyan etmişti. Fakat oyun firmaları “Sakin olun, halledeceğiz.” demişti özetle. İşte o “halledeceğiz” kısmında da bize bu alternatif yolları sundular.

Xbox Game Pass

Örneğin bu konuda Xbox Game Pass bizi fiyatlar konusunda biraz daha rahatlatıyor. “Sen bilgisayar işini hallet, ben sana oyunları vereceğim” diyor Xbox Game Pass. Netflix gibi aylık bizden ücret alarak şu an için 300’den fazla oyunu bize sunuyor. Aylık ödeyeceğiniz cüzi miktarlar ile bu kadar oyuna ulaşmak gayet güzel. Hatta şöyle söyleyeyim, günlük kenara bir lira ayırsanız bile yeter.

Tabi parayı veren düdüğü belli bir yere kadar çalabiliyor. Xbox Game Pass bize “Tamam kardeşim az da olsa bi para verdin ama bizi de satın almadın sonuçta!” diyor ve oyunları belli bir süre sonra kütüphaneden kaldırıyor. Ama paniklemeyin. Kendisi gayet centilmen. “Eğer oyunu kaldıracaksam haberi veriyorum abicim, sen yeter ki üzülme.” diyor bize. verdiği listelerde hangi oyunların ne zaman geleceğini gördüğümüz gibi hangi oyunun ne zaman kaldırılacağını da görüyoruz. Bence güzel hizmet. En önemlisi bu kadar az paraya bu kadar oyuna sahip olmak çok iyi. Zaten bir oyunu da bir aydan önce bitiremiyorsanız kendinize oyuncu demeyin 😀 Ama benim gibi sık sık oyun oynuyorsanız o zaman bu değerlendirilebilir bir alternatif sunuyor bize. Bu arada EA Play’i de içerdiğini eklemek isterim.

GeForce Now

GeForce Now ise bize “Kardeşim sen oyunu al ben donanım kısmında sana yardımcı olacağım.” diyor. Düşük sistemlere sahip olan oyuncular ekran kartlarına çok para vermek yerine GeForce Now abonesi olarak bu sorunu çok daha ucuza halledebiliyorlar. 3 aylık abonelik için 200 TL’nin altında bir ücret ödeyerek RTX kalitesi ile oyun oynayabiliyorsunuz. Yani ucuz oyunlar yerine ucuz sanal bilgisayarlara sahip oluyorsunuz.

GeForce Now’da en çok dikkat etmeniz gereken konu ise oyunları size vermemesi! Bakın burası çokomelli, oyunlar sizin kütüphanenizde mutlaka olmalı ve bu oyunu da GeForce Now desteklemeli. Aksi takdirde boşa para ödersiniz. Donanım konusunda sıkıntı çekenlere ilaç gibi bir hizmet. Belki ilerleyen zamanlarda kendi platformlarını geliştirerek Xbox Game Pass gibi oyunları da sisteme dahil ederek yeni hizmetler sunabilirler.

EA Play

Eskiden adı EA Access olarak geçiyordu. Fakat ufak bir değişiklik yapıldı ve EA Play oldu. EA Play sayesinde kütüphanesinde bulunan oyunlara ücretsiz erişim imkanınız oluyor. Kendi resmi açıklamalarında “Üyeliğiniz devam ettiği sürece eklenen tüm oyunları dilediğiniz kadar oynayabilirsiniz.” diyor. Bunun yanında Steam’den yapacağınız satın alımlarda da %10 indirim kazanıyorsunuz. Yine günde 1 TL’yi kenara koyarsanız aylık olarak erişim sağlayabilirsiniz.

Yeni oyunlar erken erişimden kaldırıldıktan sonra oyunu satın almanız gerekiyor. Fakat The Play List adını verdikleri listede bulunan tam sürüm oyunlara sınırsız erişim hakkınız da oluyor. Açıkçası benim en az EA Play’e içim siniyor. Sanırım yıllardır Electronic Arts’ın bizi resmen sömürmesiyle alakalı bir antipati mevcut bende.

game over- teknolojiorg

Steam ve Epic Games

Önce Steam ile başlayalım. Steam ücretsiz oyun hediye etme konusunda çok kısır. Ucuz oyunlar konusunda da genel olarak indirimleri beklemek zorunda kalıyoruz. Yaz indirimleri, kış indirimleri, yeni yıl indirimleri derken aslında zaman su gibi akıp geçiyor. İki indirim arasında Steam hesabımızda biriktirdiğimiz paralar indirimlerin başlaması ile dakikalar sonra bitiyor.

2021 yılı içerisindeki Steam Yaz İndirimleri kapsamında hangi oyunları almaya karar veremediyseniz sizi şöyle alalım. Burada size 40 oyunu tavsiye etmiştik. Göz atmak isteyebilirsiniz.

Epic Games ise gönlümüzde adeta taht kurdu. Her hafta hayatta oynamayacağımız oyunları bile sırf ücretsiz olduğu için kütüphanemize ekledik. Fakat bunun yanında GTA V, Control, NBA 2K21, Football Manager 2020 gibi daha bir çok kaliteli oyunu da bizlere ücretsiz olarak verdi. Buradan kendi adıma teşekkürlerimi sunuyorum Epic Games’e. Şaka bir yana oyun fiyatlarının bu kadar arttığı dönemde kaliteli oyunları bize sunması ülkemizdeki oyuncuları oldukça sevindirdi. Örneğin NBA2K21 ile bizi 419TL’den, Football Manager 2021 150TL’den, STAR WARS™ Battlefront™ II: Celebration Edition 279TL’den, Watch Dogs 2 269TL’den kurtarmıştı. Bunun gibi iyi oyunlara para ödemeden sahip olmak oyuncular için çok iyi oluyor.

Artık tüm oyunların ucuzladığını görmek mucize gibi bir şey olacak. Fakat bu şekilde önümüze çıkan alternatif yollar ile oyun oynamaya devam edebiliriz. Zaman ilerledikçe şu anki sistemlere alternatif sistemler eklenecek, var olanlarda mutlaka geliştirilecektir. Tabi tüm bunlar olurken bizde oyun oynamaya ve bu haberleri takip etmeye devam edeceğiz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bundan 11 yıl önce Beden Eğitimi bölümünden mezun olan Uğur "Benim burada ne işim var?" diyerek kendini teknolojiye ve oyun dünyasına adamıştır. Daha önceden farklı sitelerde ve dergilerde bildiklerini okuyuculara aktaran Uğur sıra teknoloji.org sitesinde diyor!