GeForce Now Nedir? Oyun Dünyasının Geleceği

Bugünlerde iyi bir bilgisayara ya da iyi bir konsola sahip değilseniz oyun oynamak biraz işkence hale gelebiliyor. Kimi zaman düşük grafiklerle oynamak zorunda kalabiliyoruz ki bu da oyun zevkini baltalayan bir durum. Ancak bu durum GeForce Now ile tamamen değişiyor. Oyun oynamak istediğinizde herhangi bir tablet, bilgisayar ve hatta telefonunuz bile yeterli oluyor. Günümüzde sistemleri zorlayan bir oyun olan Cyberpunk 2077’yi bile basit bir sistemle oynayabilme imkanı artık bir tık uzağımızda. Gelin hep birlikte bu devrim niteliğindeki teknoloji GeForce Now nedir, bakalım.

GeForce Now Nedir?

GeForce Now, NVIDIA tarafından geliştirilen bir bulut oyun sistemidir. Birçok ülkede çıkışını yavaş yavaş duyuran bu sistem ülkemizde de çıkışını yaptı. Turkcell ve GAME+ işbirliğiyle Türk oyuncular da bu sisteme erişim sağlayabilecek hale geldi. Böylece oyun dünyasında bir devrim niteliğindeki teknoloji, GeForce Now bizlerle buluştu.

GeForce Now Nedir

Peki, bu sistem nasıl çalışıyor? GeForce Now aslında bir video ya da film izlemekten pek de farkı olmayan bir teknoloji. Oynayacağınız oyunlar GeForce Now sunucuları sayesinde ekranlarınıza, herhangi bir sistem gereksinimi istemeden sunuluyor.

Böylece tek yapmamız gereken klavyenizden ya da ekranınızdan komut vermek oluyor. Ancak GeForce Now, oyun dünyasını değiştiren bu teknolojiyi kullanmanız için iyi bir internet ağına sahip olmanızı istiyor.

Steam ya da Epic Games gibi platformlarda sahip olduğunuz oyunları GeForce Now ile oynayabiliyorsunuz. Bu da gelecekte, oyunları indirmenin pek de bir anlamı olmayacağını kanıtlar nitelikte. Şu an için kısıtlı bir sayıda oyun mevcut olsa da ilerde neredeyse bütün oyunların sistemde olacağı düşünülüyor.

Her ne kadar bahsettiğimiz bulut teknolojisi hayatımıza yeni giren bir teknoloji olmasa da NVIDIA farklı bir yaklaşım ile gelerek yeniliğin kapısını açıyor. Böylece, NVIDIA firması ilerde adını daha da fazla duyuracak gibi duruyor.

NVIDIA Neyi Farklı Yapıyor?

GeForce Now, diğer rakiplerinin aksine farklı bir yapı kullanıyor. Bulut oyun sisteminin sadece GPU’ya ihtiyaç duymasını sağlıyorlar. Bu da gecikmeleri en aza indiriyor. Çünkü sistemde, ekran kartı ya da RAM bileşenlerinin hiçbiri kullanılmıyor. Bu sayede, gelişmiş bir donanıma gerek kalmıyor.

Ülkemizden önce birkaç ülkede faaliyete giren bu teknolojinin pek iyi işlediği düşünülmüyordu. Ancak, gerekli internet ağı sağlandığında GeForce Now’ın verdiği performans rakiplerine göre oldukça iyi bir şekilde bizi karşılıyor. Sadece GPU ve internet bileşenlerinin kullanılması da bu yeniliğin en büyük ateşleyicisi desek yanlış olmaz.

GeForce Now İçin İdeal İnternet Hızı Nedir?

Geforce Now’a bağlanmanız için iyi bir internet altyapısına sahip olmalısınız. Aksi halde, oyunlarda gecikmelerle karşılaşır hatta erişim dahi sağlayamayabilirsiniz. Bu yüzden GeForce Now teknolojisi, sizlerden en az 25 Mbps indirme hızına sahip bir internet ağı istiyor. İnternetiniz iyi durumda ise Türkiye’de kurulan sunucular sayesinde kolayca erişim sağlayabiliyorsunuz.

GeForce Now

Öte yandan, 25 Mbps indirme hızı istenilen minimum gereksinim olduğu için kesintisiz bir oyun deneyimi sağlamayabilir. Bir başka deyişle, kesintisiz oyun deneyimi istiyorsanız daha iyi bir internet ağına sahip olmanız gerekebilir. GeForce Now’a erişim sağlamak için herhangi bir operatörü kullanmanız da yeterli. Her ne kadar Turkcell ile NVIDIA’nın bir işbirliği olsa da bu hizmet her operatör için açık halde olacak.

GeForce Now Ne Zaman Çıkacak?

GeForce Now 15 Şubat günü Beta sürümüyle ülkemizde çıkışını yaptı. Sınırlı sayıda oyuncu için sunulan Beta sürümü 15 Mart tarihine kadar açık halde olacak. Bu nedenle ön kayıt yaptırdığınız halde sistemin tam sürümünü 15 Mart tarihinde kullanmaya başlayabileceksiniz.

Ön kayıt yapmanız için bir GAME+ üyeliğine sahip olmanız gerekiyor. Eğer üyeliğe sahip iseniz hesaba giriş yapmanız yeterli olacak. Windows ve MacOS işletim sistemlerinde çalışacak olan bu sistemi internet tarayıcınızda çalıştırabileceksiniz.

Bu Yenilik Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Biz, GeForce Now’ı oldukça beğendik. Yeni nesil oyunları artık “sistemim kaldırır mı” gibi düşüncelere girmeden, GeForce Now ile sorunsuz bir şekilde oynamak oyuncular için harika bir deneyim olacaktır. Peki, GeForce Now hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Sizce de oyun dünyasını değiştirecek bir yenilik oldu mu? GeForce Now ile ilerde bizleri neler bekliyor?

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye ve oyunlara büyük ilgisi olan Ankara Üniversitesinde bir Amerikan Edebiyatı öğrencisi.