En İyi GTA 5 Modları – 2024

En iyi GTA 5 modları hangileri? GTA 5 ilk olarak 2013 yılında çıktığı zaman çok büyük yankı uyandırmıştı. Oyun dünyasındaki herkes GTA 5 hakkında konuşuyordu. Fakat aradan yıllar geçti ve her ne kadar hala daha oynanan bir oyun olsa da biraz eskimeye başladı. GTA 5 modları sayesinde bu sorunu ortadan kaldırabiliyoruz. Bu nedenle sizin için en iyi GTA 5 modları listesini hazırladık. Bu içerikte yer alan modları kullanarak oyunu bambaşka bir halde oynayabilirsiniz.

GTA 5 özellikle grafikleriyle birçok oyuncunun dikkatini çekmişti. Hatta o dönemde bilgisayar satın alanlar için asıl kriter “GTA 5 çalıştırır mı?” sorusuna verilecek cevaptı. Çünkü GTA 5’i çalıştıran bilgisayar her oyunu çalıştırabilirdi. Modlar ise oyuncuların yeni odak noktası oldu. Çünkü oyunun bir süre sonra tekdüze hale gelmesi keyif alma konusunda problem yaratmaya başladı. Ancak çeşitli modlar sayesinde bu sorun ortadan kalkıyor.

Öncelikle belirtelim bu modlar “official” yani resmi modlar değil. Daha çok oyunun hayranları tarafından geliştirilen modlar olduğunu söylemek gerek. Fakat oldukça başarılı olduklarını söyleyebiliriz. Her birinin farklı amaçları ve özellikleri bulunmakta. Kimi mod sayesinde daha gerçekçi görüntülere sahip olurken kimi modlar sayesinde oyunda aslında var olmayan nesnelere ya da olaylara sahip olabilirsiniz.

Örneğin, evlerin içerisine girip soygun yapabilirsiniz. Ya da yakalandığınız zaman hapishanede gözünüzü açabilirsiniz. Iron Man karakterini çok mu seviyorsunuz? Oyuna dahil edebilirsiniz. Vice City’i mi özlediniz? Doğru modu yükleyerek GTA 5 içerisine dahil etmeniz mümkün. İşte bunlar gibi birçok yama sayesinde oyun yeniden tasarlanıyor. Şimdi en iyi GTA 5 modları hangileri, onları bir inceleyelim. Daha sonra bu modları nereden ve nasıl indirebilirsiniz, kurulumunu nasıl yapabilirsiniz onlardan bahsedelim.

Complex Control

GTA 5 oyununda yer alan karakterler artık size sıkıcı geliyorsa yenilik vakti gelmiş demektir. Complex Control isimli bu mod sayesinde oyun içerisinde kullanabileceğiniz 100’den fazla karakter sizleri bekliyor. Tabii ki değişen sadece karakterler değil. Karakterlerin yanı sıra yeni özellikler de oyuna dahil oluyor.

GTA serisi içerisinde yer alan oyunlardan herhangi birisini oynadıysanız mutlaka oyun içerisinde katliam yapmışsınızdır. Bunu GTA 5 oyunu içerisinde de yapmayı seviyorsanız bu mod sayesinde bunu bir çeşit görev olarak da yapabilirsiniz. Bu modu indirmeyi tercih ederseniz inanılmaz bir karmaşa sizleri bekliyor. Bu arada Complex Control moduna dair detaylı videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.


Gang and Turf

GTA San Andreas’ın en güzel yönlerinden birisi oyun içerisinde yer alan çete savaşlarıydı. CJ ile beraber şehrin bir ucundayken “CJ yetiş! Mahallede kavga çıktı!” çağrısına gerekirse helikopter çalarak giderdik. Sonrasında ise çetemiz ile diğer çetelerin savaşında rol alırdık. Silahlar çekilmiş, aşağı mahallenin çetesi bizim çeteye saldırmışken biz de onları temizlemeye çalışırdık. Haritanın her tarafını yeşil görmek için az çaba sarf etmedik.

İşte bu çete savaşlarını GTA 5 içerisinde çok göremediğimiz için bir mod geliştiricisi bu olaya el atmış ve Gang and Turf modunu yaratmış. Bu mod sayesinde GTA San Andreas oyununda olduğu gibi çete savaşlarına girebiliyoruz. Ayrıca bu mod sayesinde ünlü rap sanatçı 50 Cent’in kılığına da kavuşabilirsiniz. Gang and Turf moduna dair detayları aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.


Open All Interiors

En iyi GTA 5 modları içerisinde yer alan Open All Interiors modu aslında oyundaki saçma kısımlardan birisini düzeltiyor diyebiliriz. Neden diye soruyorsanız hemen açıklayalım. Çünkü oyun içerisinde bazı görevlerde belirli binalardan içeriye girebiliyoruz. Fakat görevi tamamladıktan sonra bu binalara bir daha girme şansımız olmuyor. İşte Open All Interiors modu sayesinde dilediğiniz zaman bu binalardan içeriye tekrar girebiliyorsunuz.

Üstelik bu durumun her GTA oyununda böyle olduğunu belirtmek gerek. Hafife alınacak kadar az binada da görev yapmıyoruz aslında. Oyun içerisinde 60’tan fazla binaya bir şekilde giriş yapıyoruz. Örneğin bir görevde bizden bir sosyal medya devinin binasından içeriye girmemizi istiyor. Görevi tamamlarken binayı biraz inceleme şansımız oluyor.

Fakat daha sonrasında bir kez daha bakmak isterseniz bütün kapıların size kapatıldığını göreceksiniz. Open All Interiors modu ile beraber kapanan kapılar tekrar açılıyor. Bu arada bu binaları tek tek aramanıza gerek yok, mod sayesinde harita içerisinde işaretli olarak görebilirsiniz.


Dirty Money System

Eğer burada GTA’dan bahsediyorsak yasa dışı olan her şeyi görmek mümkün. Tam bir Hollywood filmi havasında değil mi? Zaten bu mod sayesinde de tam olarak Hollywood filmlerini aratmayacak bir sistem oyuna dahil oluyor.

Oyun içerisinde yaptığınız soygunlar ya da diğer yasa dışı işlerden kazandığınız parayı tıpkı Hollywood filmlerindeki gibi saklamak istiyorsanız Dirty Money System tam size göre. Mesela filmlerde bu kirli paraların evde gizli köşelere ya da mezarlıklara falan saklandığını görmüşsünüzdür. İşte bunun aynısını burada da yapabilirsiniz. Dilediğiniz miktarda parayı dilediğiniz yere saklayabilirsiniz.

Peki ama neden saklayacaksınız? Biliyorsunuz ki oyunda yakalandığınız zaman ya da öldüğünüzde paranızın bir kısmını kaybediyorsunuz. Tam yeni bir araba almaya karar vermişken olacak şey mi bu? İşte bu nedenle paranızı saklarsanız herhangi bir zarara uğramıyorsunuz. Fakat parayı gömmeye giderken ya da gömdüğünüz yerden parayı aldıktan sonra ölürseniz o zaman üzerinizdeki bütün para da yok olacaktır. Oyuna gerçekçilik katan modlar arasında yer alıyor.


Premium Deluxe Motorsport Car Dealership

En iyi GTA 5 modları listesi içerisine araçlarla ilgili bir mod eklemesek olmazdı. Çünkü bu oyun içerisinde yer alan araçların her biri birbirinden güzel. Fakat araba sevdalısı oyuncular için çok da yeterli değil. İşte bu problemi ortadan kaldırmak için sizlere Premium Deluxe Motorsport Car Dealership isimli modu sunuyoruz.

Premium Deluxe Motorsport Car Dealership isimli mod sayesinde oyun içerisine eklenen oto galeriden yeni araçlara sahip olabilirsiniz. Ama tabii ki modun özellikleri bu kadarla da sınırlı değil. Sınırsız renk seçeneği sayesinde istediğiniz renkte arabayı kullanabilirsiniz. Kendinizi daha özel hissetmek istiyorsanız plakanızı özelleştirebilirsiniz.

Hatta bunun dışında da özellikler oyuna ekleniyor. Nasıl ki gerçek hayatta araç satın almadan önce test sürüşüne çıkabiliyorsanız bu mod sayesinde GTA 5’te de bunu yaşayabilirsiniz. Sonuçta araba almak hiç de ucuz değil. Öncesinde en azından bir kere denemek lazım.


JobsV

Yeteri kadar yasa dışı iş yaptınız ve artık daha düzenli bir hayata mı geçmeye karar verdiniz? Herkes ikinci bir şansa sahiptir mottosu ile beraber artık daha iyi bir birey olma yolunda adımlar atabilirsiniz. JobsV modu size bu şansı sunuyor.

Oyunda gerçek hayata daha yakın bir deneyim görmek isteyenler bu mod sayesinde unutulmuyor. Çünkü JobsV modu ile beraber oyun içerisinde üniversiteye gidebilir, bir işe girebilir ve kariyer basamaklarını tırmanırken hem kendinizi geliştirir hem de düzenli olarak para kazanabilirsiniz. GTA serisinde bulunan oyunların doğasına aykırı bir mod. Fakat oldukça eğlenceli. Zaten en çok indirilen modlar arasında yer alıyor.


Fuel Script V Mod

Gerçek hayatta arabaya binersiniz ve saatlerce sürüş yapmazsınız. Neden? Çünkü bu araçlar su yakmıyor değil mi? Çok normal. Fakat oyunlarda arabaya bindiğiniz zaman harita ne kadar büyük olursa olsun tek bir araçla, tek bir depo benzin ile her yeri gezebiliyorsunuz. Ancak bunun pek de gerçekçi olduğunu söyleyemeyiz.

Script V Mod’u gerçek hayattaki yakıt sıkıntınız yetmezmiş gibi bunu sizler için bir de oyuna taşıyor. Öyle ki arabaya bindiğiniz zaman önünüzde duran yakıt göstergesi yakıtınızla eş zamanlı olarak değişiyor. Yakıtınız bitince araba duruyor. Hatta arabanızın yakıt deposuna zarar gelirse araç bundan etkileniyor. O nedenle sürerken ve başkaları ile çatışırken çok dikkatli olun.

Sadece bu kadarla sınırlı değil. Yakıtınız bittiğinde tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi benzin istasyonuna gitmeniz gerekiyor. Haritada işaretlenen benzin istasyonlarına gittiğiniz zaman benzin deposunun yanında durun ve kornaya basın. Sizin için yakıtınız doldurulacak. Ama tamamen bittiyse iş size kalmış. O zaman bidon ile siz doldurmak zorundasınız.


Home Invasion

Diyelim ki oyunda düzenli hayattan çok serserilik peşinde koşmak istiyorsunuz. Tam da GTA ruhunu yansıtacak bir şekilde. O zaman biraz daha illegal yollara yönelmeniz gerekiyor. Hep market soymakla yeteri kadar para kazanamadığınızı düşünüyorsanız Home Invasion modu size göre.

Bu mod sayesinde artık sadece bakkal market soymuyorsunuz, evlere de soyguna gidebiliyorsunuz. Soyabileceğiniz yerler zaten haritada işaretlenmiş durumda. O bölgelere giderek soygunları gerçekleştirebilirsiniz. Bunu ister sessizce isterseniz gürültü çıkararak yapabilirsiniz. Daha önce GTA San Andreas’ta benzer bir görev bulunuyordu.

Fakat sessiz olmak biraz zor. Çünkü bu kodu yüklediğinizde artık kapılar ses çıkartmaya başlıyor. Yani çok dikkatli olmak zorundasınız. Evde bulunan kişilerden birisi kapıların ya da adımlarınızın seslerini duyarsa yaygarayı koparabiliyor. O zaman da polis ve SWAT ekipleri ile uğraşmanız gerekebiliyor. Ayrıca eve girmeden önce maskenizi de otomatik olarak takıyor bu mod.


GTA Realism

GTA 5 ilk çıktığı zamanlarda herkes “çok gerçekçi!” diyordu. Evet, diğer oyunlara bakınca çok gerçekçi olduğu söylenebilir. Fakat aslında o kadar da gerçekçi değil. Neden mi? Siz günlük hayatta bazı kurallara uymuyor musunuz? Nasıl ki günlük hayatta elimizi kolumuzu sallayamadan geziyorsak bu mod sayesinde aynı şeyleri oyunda da yaşıyoruz.

GTA Realism modunda ilk olarak dikkat çeken şeylerden birisi trafik ışıklarına uymak zorundasınız. Hatta hız kurallarına da. Ayrıca nasıl ki günlük hayatta elimizde silahla dolanamıyorsak oyunda da dolanamıyoruz. Bir de polislerle girdiğimiz çatışmalar var.

Biliyorsunuz ki normal şartlarda oyunda polisler sizinle çatışırken ortada keklik gibi dolanıyorlar. Fakat bu mod sayesinde artık daha hızlı siper alıyorlar ve yapay zekaları da daha iyi bir konuma geliyor. Bir de birisi size silah doğrulttuysa hemen silahınızı çıkaramıyorsunuz. Önce silah çekme animasyonu geliyor, yani biraz daha gerçekçi.

Bunlara ek olarak grafiklerde de değişiklikler söz konusu. Daha iyi grafiklerle daha güzel bir şekilde oynayabilirsiniz. “Ben daha gerçekçi şartlarda tüm zorluklara direnirim” diyorsanız GTA Realism modunu denemenizi tavsiye ediyoruz.


GTA 5 Redux

En iyi GTA 5 modları arasında görsellik anlamında belki de en iyi mod GTA 5 Redux modu diyebiliriz. Çünkü oyunun görüntüsünü neredeyse tamamen değiştiriyor. Hatta 4K grafiklere taşıyor. Bu mod sayesinde GTA V’in 2013 yılında çıktığına inanamayacaksınız.

Peki sadece grafiklere mi el atıyor? Tabii ki hayır. Grafiklerin yanı sıra yapay zekada da değişiklikler yapıyor. Bu sayede oyun daha da gerçekçi bir hal alıyor. Oyunda yer alan araçların kontrollerinden tutun da aranma seviyenize kadar hemen hemen her şey değişiyor. Aslında bu mod ile birlikte karşınıza resmen yeni bir oyun sunuluyor diyebiliriz. Bu nedenle en iyi GTA 5 modları arasında yer alıyor.


GTA 5 Modları Bilgisayara Nasıl Yüklenir?

Sizin için hazırlamış olduğumuz en iyi GTA 5 modları listesinden seçtiğiniz modları bilgisayarınıza nasıl yükleyeceğinizi bilmiyorsanız üzülmeyin. Çünkü bunu da sizlere en basit şekilde anlatacağız. Daha sonrasında rahat bir kurulum yaparak oyunun tadını çıkartabilirsiniz.

  1. Öncelikle yapmanız gereken Script Hook V dosyasını indirmek. İndirmiş olduğunuz bu dosyası bilgisayarınızda GTA V’in kurulu olduğu dizine kurmanız gerekiyor.
  2. Daha sonrasında ise GTA V LUA Plugin dosyasını indirerek yine bilgisayarınızda GTA V’in kurulu olduğu dizine yüklemeniz gerekiyor.
  3. Tüm bunlardan sonra da OpenIV dosyasını yine indirmeniz ve kurulumunu yapmanız gerekiyor.
  4. Buraya kadar yaptıklarımız modları kurabilmek için yaptığımız ilk adımlardı. Şimdi en iyi GTA 5 modları listesi içerisinden beğendiğiniz modlardan hangilerini beğendiyseniz onları indirmeniz gerekiyor.
  5. İndirdiğiniz modları da yine GTA V’in kurulu olduğu dizine kurmalısınız. Fakat bunun yerine GTA V’in kurulu olduğu dizinde yer alan Mods klasörünün içerisine de atabilirsiniz. İşte bu kadar basit.

Sizler için hazırlamış olduğumuz en iyi GTA 5 modları listemiz burada sona eriyor. Hazırlamış olduğumuz listemize göz atarak oyun deneyiminizi iyileştirecek GTA 5 modlarını öğrenebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2006 yılından bu yana web yayıncılığı ile ilgilenen Yiğit, WordPress ve Ruby programlama dili fanatiğidir. Yaklaşık 15 yıldır teknoloji, internet ve programlama hakkında Türkçe içerikler üretmeye devam ediyor.