En İyi Savaş Oyunları – 2021

Savaş oyunlarını çok seven oyuncular için en iyi savaş oyunları listesini hazırladık. Bu listede eski ya da yeni fark etmeksizin en iyi savaş oyunlarını sizler için inceledik. Eğer hazırsanız başlayalım. Marş, marş!ARMA III

En iyi savaş oyunları listesinde mutlaka bulunması gereken bir oyun ARMA III. Gerçek bir askeri simülasyon da diyebiliriz kendisi için. Oyunu tek başınıza oynayabileceğiniz gibi aynı zamanda arkadaşlarınızla da oynayabilirsiniz.

Oyun aslında oldukça detaylı. Yani klasik savaş oyunlarına göre biraz daha gerçek hayattaki gibi hareket etmeniz gerekiyor. Öyle “Tek başıma alayım M4’ü sıkayım düşmana” mantığında ilerleyemezsiniz.

Girdiğiniz sunucularda göreceksiniz ki aslında gerçek hayatta olduğu gibi ast-üst ilişkisi var. Teknik var, taktik var. Her detay var bu oyunda. Hatta normal hayatta silahlara, askeri teçhizatlara hakim değilseniz biraz zorlanabilirsiniz.Oyun Steam’de sık sık indirime giriyor. İndirime girdiği zamanlarda almanızı tavsiye ederim. Fakat yukarıda da bahsettiğim gibi askeri teçhizatlara çok hakim değilseniz zorlayabilir. O nedenle oyunu satın almadan önce YouTube’dan birkaç video izlemeniz aslında sizin için yaralı olur.

Ayrıca aşağıda göreceğiniz üzere sistem gereksinimleri açısından da çok üzmeyen bir oyun. En güzel yanlarından birisi ise hem Türkçe arayüze hem de Türkçe altyazıya sahip.

Son olarak, özellikle 2013 yılında çıkan bir oyun olmasına rağmen hala aktif olarak oynayan çok fazla kişi var. İndirim vaktinde alırsanız parasının karşılığını %100 geri verir.

ARMA III Minimum Sistem GereksinimleriARMA III Önerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: Windows 7 SP1 (64 bit) İşletim Sistemi: Windows 7 / 8 / 10 (64 bit)
İşlemci: Intel Dual-Core 2.4 GHz veya AMD Dual-Core Athlon 2.5 GHzİşlemci: Intel Core i5-4460 veya AMD FX 4300 veya üzeri
Bellek: 4 GB RAMBellek: 8GB RAM
Grafikler: NVIDIA GeForce 9800GT / AMD Radeon HD 5670 / Intel HD Graphics 4000, 512 MB VRAMGrafikler: NVIDIA GeForce GTX 660 / AMD Radeon HD 7800 Series, 2 GB VRAM
Sabit Disk: 45 GB boş alanSabit Disk: 70 GB boş alan, SSD / Hybrid HDD / SSHD depolama

Squad

Squad, ARMA III gibi bir askeri simülasyon oyunu. İlk olarak 2015 yılında erken erişim olarak piyasaya çıktı. Daha sonrasında da 2020 yılında tam sürüm olarak yayınlandı. Offworlds Industries tarafından geliştirildi.

Yine ARMA III oyununda olduğu gibi bir çok teknik detay bu oyunda da var aslında. Oyunu iki farklı takım olarak 50 vs 50 kişi olarak oynuyorsunuz. Kalabalık geldi gözünüze değil mi? Ama öyle olmuyor. Gerçek hayatta olduğu gibi düşman haritanın her yerinde konuşlanmış olabilir.

Oyunda farklı rollerde görev alabilirsiniz. Adam vurma konusunda sıradan savaş oyunlarındaki gibi 10 kere vurmanız gerekmiyor. Her ne kadar savaş oyunu olmasa da buradan The Division’a selam verelim. Malum oradaki bosslara 3 şarjör bile boşaltsanız Cüneyt Arkın misali dimdik ayakta duruyorlar.

Her neyse, Squad oyununda adamı öldürmek için gerçek hayatta olduğu gibi 2-3 kez sıkmanız yeterli. Unutmayın, vurduğunuz bölgeye göre düşmanınıza hasar veriyorsunuz. Ayrıca ARMA III oyununda olduğu gibi “rambovari” bir şekilde elinizde tüfeklerle ilerleyemiyorsunuz. Söylediğimiz gibi, adeta bir askeri simülasyon ve teknik, taktik çok önemli.

Görüntü kalitesi olarak ARMA III ile kıyaslarsak Squad daha iyi diyebiliriz. Hatta bunu sistem gereksinimlerinden de anlayabilirsiniz. Son olarak eğer ki güzel bir savaş oyunu arıyorsanız mutlaka sepetinize eklemeniz gereken oyunlardan birisi Squad.

Squad Minimum Sistem Gereksinimleri Squad Önerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: Windows 10 (x64)İşletim Sistemi: Windows 10 (x64)
İşlemci: Intel Core i serisi veya AMD Ryzen (4 çekirdekli)İşlemci: Intel Core i serisi or AMD Ryzen (6 çekirdekli)
Bellek: 8 GB RAMBellek: 16 GB RAM
Ekran Kartı: Geforce GTX 770 ya da AMD Radeon HD 7970 en az 4 GB VRAMEkran Kartı: Nvidia GTX 1060 ya da AMD Radeon 570 en az 6GB VRAM
Depolama: 55 GB kullanılabilir alanDepolama: 55 GB kullanılabilir alan

Battlefield 1

Birçok Battlefield oyunu mevcut fakat Battlefield 1’in yeri ayrı. I. Dünya Savaşı zamanında savaşmak isterseniz bu oyun tam size göre. Oldukça güzel bir atmosfere sahip. Sahra çöllerinde ata binip savaşabiliyorsunuz.

Baştan söyleyelim, oyunu son zamanlarda oynayan oyuncu sayısında azalma var. Fakat geçtiğimiz günlerde Amazon Prime’da ücretsiz dağıtılmasından dolayı oyuncu sayısının yeniden hareketlenmesi bekleniyor.

Oyun Electronic Arts tarafından yayınlandı, DICE tarafından geliştirildi. 5 yıllık bir oyun olmasına rağmen aslında hala daha kendisini oynatıyor. Oyunla ilgili bir eleştirim olacak. Çünkü oyunda Fransızlar ve İngilizler resmen özgürlük savaşçısı gibi lanse edilirken Türkler ve Almanlar kana susamış savaşçılar gibi lanse ediliyor. Bu çok hoş olmamış. Ayrıca bir eleştiri de Electronic Arts’a. Oyunu nereden alırsak alalım sürekli Origin’e yönlendiriyor. Bunu da bilmenizde fayda var.

Oyun yüksek görüntü kalitesi, ses efektleri, hikayesi ile kendisine sararken hileciler ile kendinden biraz usandırıyor. Ayrıca oyunu EA Play ile oynamıyorsanız 5 yıllık bir oyuna göre gerçekten pahalı. Ama daha farklı bir deneyim yaşamak isterseniz Battlefield 2042 oyununu da oynayabilirsiniz.

Battlefield 1 Minimum Sistem Gereksinimleri Battlefield 1 Önerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: 64-bit Windows 7, Windows 8.1 ve Windows 10İşletim Sistemi: 64-bit Windows 10 veya daha iyisi
İşlemci: AMD FX-6350 ya da Intel Core i5 6600Kİşlemci: AMD FX 8350 ya da Intel Core i7 4790
Bellek: 8 GB RAMBellek: 16 GB RAM
Ekran Kartı:  AMD Radeon™ HD 7850 2GB, NVIDIA GeForce® GTX 660 2GBEkran Kartı:  AMD Radeon™ RX 480 4GB, NVIDIA GeForce® GTX 1060 3GB
Depolama: 50 GB kullanılabilir alanDepolama: 50 GB kullanılabilir alan

Call of Duty: Modern Warfare Remastered

En iyi savaş oyunları listesinde Captain Price olmasa bu listenin ne anlamı kalır ki? Oyun dünyasının en ünlü repliklerinden birisi olan “Bravo6, going dark!” bu oyundan çıkma.

Call of Duty: Modern Warfare Remastered 2017 yılında piyasaya sürüldü. Oyunda aksiyon resmen bir saniye bile eksik olmuyor. Remastered versiyonu eski versiyonuna göre aslında daha pahalı ama eğer ki sisteminiz kaldırıyorsa mutlaka Remastered versiyonunu alın derim.

Oyunda maalesef Türkçe dil desteği yok. Eğer İngilizce bilmiyorsanız hikaye kısmını anlamakta biraz zorlanabilirsiniz. Ama oyun sizi biraz da götürüyor. Yani yabancı dil eksikliği birazcık sorun olabilir ama bütün oyundan da koparmaz.

Oyun gayet güzel ama fiyatı biraz pahalı. O nedenle indirim zamanında almanızda fayda var. Bu arada son olarak şunu söylemek gerekiyor, sistem gereksinimleri minimum olarak belirtilmiş. Bunun üzerinde olan sistemlerin hepsinde oynayabilirsiniz ama ne kadar iyi sistem o kadar iyi performans.

Call of Duty: Modern Warfare Remastered Minimum Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: Windows 7 64-Bit veya da daha iyisi
İşlemci: Intel Core i3-3225 @ 3.30GHz  veya daha iyisi
Bellek: 8 GB RAM veya daha iyisi
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 660 2GB / AMD Radeon HD 7850 2GB ya da daha iyisi
Depolama : 55 GB kullanılabilir alan

War Thunder

En iyi savaş oyunları listesindeki tek ücretsiz oyun War Thunder. 2. Dünya Savaşı ve Kore Savaşı araçlarının kullanıldığı bir oyun. Bu oyunun listedeki diğer oyunlardan farklı askeri değil aracı yönetiyorsunuz. Dünya genelinde inanılmaz bir oyuncu potansiyeli var. Hatta etrafınızda oyunu oynayanlar varsa sadece anlatmalarını isteyin, saatlerce anlatacaklardır.

Oyunda Türkçe dil desteği bulunuyor. Bu güzel bir ayrıntı. Fakat oyuna gelen en büyük eleştiri “pay to win” tarzında olması. Ücretsiz oyun olunca geliştiriciler de bir yerden para kazanmak zorunda, değil mi? Tanklar, uçaklar, gemiler, helikopterler, daha neler neler. Aslında her türlü araç mevcut. Yeter ki siz kullanmak isteyin.

Ücretsiz bir oyun olduğunu zaten söylemiştik. Dolayısıyla minimum sistem gereksinimlerine bakarsak çöp sistemler bile oyunu çalıştırabilir. Sadece biraz sakin olmanızda fayda var. Çünkü oyun belirli bir aşamadan sonra sinir ediyor.

War Thunder Minimum Sistem Gereksinimleri War Thunder Önerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: Windows 7 SP1/8/10İşletim Sistemi: Windows 10 (64bit)
İşlemci: Dual-Core 2.2 GHzİşlemci: Intel Core i5 or Ryzen 5 3600 veya daha iyi
Bellek: 4 GB RAMBellek: 16 GB RAM
Ekran Kartı: Intel HD Graphics 5100 / AMD Radeon 77XX / NVIDIA GeForce GTX 660.Ekran Kartı: Nvidia GeForce 1060 ve üstü ya da Radeon RX 560 daha iyisi
Depolama: 39 GB kullanılabilir alanDepolama: 39 GB kullanılabilir alan

Tannenberg

M2H ve Blackmill Games’in ortak olarak geliştirdiği Tannenberg 1. Dünya Savaşı zamanında Doğu Cephesinde geçiyor. Aynı firma dört yıl öncesinde Verdun adı altında yine 1. Dünya Savaşı oyunu daha yapmıştı. Bir sonraki oyunun “Gallipoli” olmasını dört gözle bekliyoruz doğrusu. 64 oyuncu aynı anda bir muharebe alanında savaşıyor. Tüfekler, kılıçlar, gaz maskeleri, kısacası her şey mevcut.

Grafiklerine bakacak oldukça tatmin edici olduğunu söyleyebilirim. Yani çok mükemmel değil ama tatmin edici. Ancak oyunun akıcılığı, müzikleri, atmosferi oldukça iyi. Aslında savaş oyunları seven oyuncular bu oyunu oldukça beğenebilir. Ayrıca çok pahalı bir oyun da değil.

Tannenberg Minimum Sistem GereksinimleriTannenberg Önerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: Windows 8/10 64 Bitİşletim Sistemi: Windows 10 64 Bit
İşlemci: Intel CPU Core i5-2500K 3.3GHz, AMD CPU Phenom II X4 940İşlemci: Intel CPU Core i5-2500K 3.3GHz, AMD CPU Phenom II X4 940 ay ada daha iyisi
Bellek: 4 GB RAMBellek: 16 GB RAM
Ekran Kartı: Geforce GTX 960M / Radeon HD 7750 ya da daha iyi 2GB’lık bir ekran kartıEkran Kartı: 4 GB’lık herhangi bir ekran kartı
Depolama: 8 GB kullanılabilir alanDepolama: 8 GB kullanılabilir alan

Insurgency: Sandstorm

Insurgency: Sandstorm takım oyununa dayalı FPS türünde bir savaş oyunu. Görev odaklı bir oyun. Ayrıca çok oyuncu desteği de mevcut. New World Interactive tarafından geliştirildi. 2018 yılında yayınlanan oyunun yayıncısı ise Focus Home Interactive.

Aslında oyun oldukça gerçekçi diyebilirim. Mesela oyuna girmeden önce silah ve ekipman setimizi ağırlık sınırına göre seçiyoruz. Yani baya bir gerçekçi. Bu tarzda oyunlar arayanlara birebir. Fakat başlarda biraz sıkılabilirsiniz. Çünkü genel olarak ölüyorsunuz. Sonra oyun mekaniklerini çözdükten sonra oyundan zevk almaya başlıyorsunuz. Sabrınızı sonuna kadar test edeceksiniz.

Fakat, sistem gereksinimi açısından biraz zorladığını aşağıdan görebilirsiniz. Ayrıca fiyat olarak da orta düzeyde diyebilirim. Ne çok pahalı ne çok ucuz.

Insurgency: Sandstorm Minimum Sistem Gereksinimleri Insurgency: Sandstorm Önerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: Windows 7/8/10 (64 bit)İşletim Sistemi: Windows 7/8/10 (64 bit)
İşlemci: Intel Core i5-4440 (3.10GHz) / AMD FX-6300 (3.50GHz)İşlemci: Intel Core i7-8700 (3.20GHz) / AMD Ryzen 7 2700 (3.20GHz)
Bellek: 8 GB RAMBellek: 16 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 760 / AMD Radeon HD 7970Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 980 / AMD Radeon R9 390X
Depolama: 40 GB kullanılabilir alanDepolama: 40 GB kullanılabilir alan

En iyi savaş oyunları listemiz bu şekildeydi. Mümkün olduğunca oyuncular tarafından en çok beğenilen oyunları listeye eklemeye çalıştık. Sizin önereceğiniz, beğendiniz oyunlar varsa yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bundan 11 yıl önce Beden Eğitimi bölümünden mezun olan Uğur "Benim burada ne işim var?" diyerek kendini teknolojiye ve oyun dünyasına adamıştır. Daha önceden farklı sitelerde ve dergilerde bildiklerini okuyuculara aktaran Uğur sıra teknoloji.org sitesinde diyor!Yorum yapın

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.