En İyi Savaş Oyunları – 2024

Oyun sektörü, her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Yaşanan gelişmeler, oyunların grafik ve oynanabilirlik kalitelerinde ciddi artışlar yaşanmalarını sağlıyorlar. Bu kalite artışlarının en çok yaşandığı oyun kategorilerinin başında da savaş oyunları geliyor diyebiliriz. Savaş oyunlarına ilgi gösteren birçok oyuncu mevcut. Bundan dolayı oyun şirketleri, savaş oyunu geliştirme konusunda oldukça ilgili davranıyorlar. Bizler de savaş oyunlarını çok seven oyuncular için en iyi savaş oyunları listesini hazırladık. Bu listede eski ya da yeni fark etmeksizin en iyi savaş oyunlarını sizler için inceledik. İşte sizler için hazırlamış olduğumuz en iyi savaş oyunları listesi!

ARMA III

En iyi savaş oyunları listesinde mutlaka bulunması gereken bir oyun ARMA III diyebiliriz. Kendisi, gerçekliği sayesinde neredeyse gerçek bir askeri simülasyon olarak karşımıza çıkıyor. Oyunu tek başınıza oynayabileceğiniz gibi aynı zamanda arkadaşlarınızla da oynayabilirsiniz.

Oyun aslında grafik ve hikaye konusunda oldukça detaylı. Yani klasik savaş oyunlarına göre biraz daha gerçek hayattaki gibi hareket etmeniz gerekiyor. Öyle “Tek başıma alayım M4’ü sıkayım düşmana” mantığında oyunda ilerleyemezsiniz.

Girdiğiniz sunucularda göreceksiniz ki aslında gerçek hayatta olduğu gibi ast-üst ilişkisi var. Teknik var, taktik var. Kısacası savaş konusunda neredeyse her detay var bu oyunda. Hatta normal hayatta silahlara, askeri teçhizatlara hakim değilseniz oyunda biraz zorlanabilirsiniz.

Oyun, Steam’de sık sık indirime giriyor. Oyunu indirime girdiği zamanlarda almanızı tavsiye ediyoruz. Fakat yukarıda da bahsettiğimiz gibi askeri teçhizatlara çok hakim değilseniz oyun zorlayabilir. O nedenle oyunu satın almadan önce YouTube’dan birkaç video izlemeniz aslında sizin için yaralı olur. Aksi takdirde oyundan zevk almanız biraz zor olacaktır.

Ayrıca aşağıda göreceğiniz üzere sistem gereksinimleri açısından da çok üzmeyen bir oyun. Bunun yanı sıra oyunun en güzel yanlarından birisi ise hem Türkçe arayüze hem de Türkçe altyazıya sahip olması oluyor. Son olarak, özellikle 2013 yılında çıkan bir oyun olmasına rağmen oyunu hala aktif olarak oynayan çok fazla oyuncu var. Bundan dolayı oyun, hem tek oyunculu moduyla hem de online moduyla sizleri fazlasıyla memnun edecektir diyebiliriz.

ARMA III Sistem Gereksinimleri

ARMA III Minimum Sistem GereksinimleriARMA III Önerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: Windows 7 SP1 (64 bit) İşletim Sistemi: Windows 7 / 8 / 10 (64 bit)
İşlemci: Intel Dual-Core 2.4 GHz veya AMD Dual-Core Athlon 2.5 GHzİşlemci: Intel Core i5-4460 veya AMD FX 4300 veya üzeri
Bellek: 4 GB RAMBellek: 8GB RAM
Grafikler: NVIDIA GeForce 9800GT / AMD Radeon HD 5670 / Intel HD Graphics 4000, 512 MB VRAMGrafikler: NVIDIA GeForce GTX 660 / AMD Radeon HD 7800 Series, 2 GB VRAM
Sabit Disk: 45 GB boş alanSabit Disk: 70 GB boş alan, SSD / Hybrid HDD / SSHD depolama

Squad

Squad, ARMA III gibi bir askeri simülasyon oyunu olarak karşımıza çıkıyor. Oyun, ilk olarak 2015 yılında erken erişim olarak piyasaya çıktı. Daha sonrasında da oyun, 2020 yılında tam sürüm olarak yayınlandı. Oldukça ilgi gören oyun, Offworlds Industries tarafından geliştirildi.

Yine ARMA III oyununda olduğu gibi birçok teknik detay bu oyunda da var aslında. Oyunu iki farklı takım olarak 50 vs 50 kişi olarak oynuyorsunuz. Bu sayı, bazı oyunculara ilk başta biraz fazla gelebiliyor. Ancak oyunu oynadığınız zaman bu sayının aslında hiç de fazla olmadığını anlıyorsunuz. Çünkü gerçek hayatta olduğu gibi düşman haritanın her yerinde konuşlanmış olabilir.

Oyunda farklı rollerde görev alabilirsiniz. Adam vurma konusunda sıradan savaş oyunlarındaki gibi bir kişiyi 10 kere vurmanız gerekmiyor. Bu konuda da oyun, gerçekçiliğiyle oyuncuları memnun etmeyi başarıyor diyebiliriz.

Belirttiğimiz gibi Squad oyununda adamı öldürmek için gerçek hayatta olduğu gibi 2-3 kez sıkmanız yeterli. Unutmayın, vurduğunuz bölgeye göre düşmanınıza hasar veriyorsunuz. Ayrıca ARMA III oyununda olduğu gibi “rambovari” bir şekilde elinizde tüfeklerle ilerleyemiyorsunuz. Söylediğimiz gibi, adeta bir askeri simülasyon ve teknik, taktik çok önemli.

Görüntü kalitesi olarak ARMA III ile kıyaslarsak Squad daha iyi diyebiliriz. Hatta bunu sistem gereksinimlerinden de anlayabilirsiniz. Son olarak eğer ki güzel bir savaş oyunu arıyorsanız mutlaka sepetinize eklemeniz gereken oyunlardan birisinin Squad olduğunu belirtmeliyiz.

Squad Sistem Gereksinimleri

Squad Minimum Sistem Gereksinimleri Squad Önerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: Windows 10 (x64)İşletim Sistemi: Windows 10 (x64)
İşlemci: Intel Core i serisi veya AMD Ryzen (4 çekirdekli)İşlemci: Intel Core i serisi or AMD Ryzen (6 çekirdekli)
Bellek: 8 GB RAMBellek: 16 GB RAM
Ekran Kartı: Geforce GTX 770 ya da AMD Radeon HD 7970 en az 4 GB VRAMEkran Kartı: Nvidia GTX 1060 ya da AMD Radeon 570 en az 6GB VRAM
Depolama: 55 GB kullanılabilir alanDepolama: 55 GB kullanılabilir alan

Six Days in Fallujah

En iyi savaş oyunları listemize Six Days in Fallujah ile devam ediyoruz. Six Days in Fallujah, 2023 yılında yayınlandı. Highwire Games tarafından geliştirilen oyunun yayıncısı ise Victura olarak karşımıza çıkıyor. Six Days in Fallujah hem oynanabilirliği hem de grafik kalitesi ile 2023 yılında yayınlanan en iyi savaş oyunlarının başında geliyor.

Oyunun hikâyesi Irak’ta geçiyor. Irak’taki 2004 yılında başlayan olayları konu alan oyunda karakterler askerler, teröristler ve sivil halk üçgeni ile şekilleniyor. Bu doğrultuda Felluce şehri teröristlerin kontrolüne geçiyor. Bunun üzerine Irak hükümeti ABD ve İngiliz askerlerin yardımıyla şehri geri almak için operasyona başlıyor. Oyun da bu operasyonu konu ediniyor.

Oyun, mimari yapılardan silah hâkimiyetine kadar birçok alanda oldukça iyi tasarlanmış ve kurgulanmış unsurlara sahip. Bu doğrultuda oyunu oynarken kendinizi olayların içerisinde hissedebiliyorsunuz. Bunun yanı sıra oyunda bazı sahnelerde şiddet unsurlarının abartıya kaçtığını belirtebiliriz.

Six Days in Fallujah Sistem Gereksinimleri

Six Days in Fallujah Minimum Sistem Gereksinimleri Six Days in Fallujah Önerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: Windows 10İşletim Sistemi: Windows 11
İşlemci: Intel Core i5 7th veya AMD Ryzen 5-2600İşlemci: Intel Core i7-8700 veya AMD Ryzen 7-2700x
Bellek: 8 GB RAMBellek: 12 GB RAM
Ekran Kartı:  NVIDIA GeForce GTX 1060 veya AMD 580Ekran Kartı:  NVIDIA RTX 2070 veya AMD RX-5700XT
Depolama: 22 GB kullanılabilir alanDepolama: 22 GB kullanılabilir alan

Battlefield 1

Battlefield, dünya genelinde en çok oynanan savaş oyunlarından birisi olarak ön plana çıkıyor. Oldukça popüler olan seri, Battlefield 1 ile listemize girmeyi başardı. I. Dünya Savaşı zamanında savaşmak isterseniz bu oyun tam size göre diyebiliriz. Oyun, oldukça güzel bir atmosfere sahip. Sahra çöllerinde ata binip savaşabiliyorsunuz.

Baştan söyleyelim, oyunu son zamanlarda oynayan oyuncu sayısında azalma var. Fakat geçtiğimiz günlerde Amazon Prime’da ücretsiz dağıtılmasından dolayı oyuncu sayısının yeniden hareketlenmesi bekleniyor.

Oyun, Electronic Arts tarafından yayınlandı ve DICE tarafından geliştirildi. 5 yıllık bir oyun olmasına rağmen aslında hâlâ kendisini oynatmayı başarıyor diyebiliriz. Oyunda bazı oyuncuları rahatsız edebilecek bir unsur mevcut. Çünkü oyunda Fransızlar ve İngilizler resmen özgürlük savaşçısı gibi lanse edilirken Türkler ve Almanlar kana susamış savaşçılar gibi lanse ediliyor. Bu durum da oyunun tarafsızlığını bozuyor diyebiliriz. Ayrıca bir eleştiri de Electronic Arts’a yapılmalı. Oyunu nereden alırsak alalım sürekli Origin’e yönlendiriyor. Bunu da bilmenizde fayda var.

Oyun yüksek görüntü kalitesi, ses efektleri, hikayesi ile kendisine sararken hileciler ile kendinden biraz usandırıyor. Ayrıca oyunu EA Play ile oynamıyorsanız 5 yıllık bir oyuna göre gerçekten pahalı. Ama daha farklı bir deneyim yaşamak isterseniz Battlefield 2042 oyununu da oynayabilirsiniz.

Battlefield 1 Sistem Gereksinimleri

Battlefield 1 Minimum Sistem Gereksinimleri Battlefield 1 Önerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: 64-bit Windows 7, Windows 8.1 ve Windows 10İşletim Sistemi: 64-bit Windows 10 veya daha iyisi
İşlemci: AMD FX-6350 ya da Intel Core i5 6600Kİşlemci: AMD FX 8350 ya da Intel Core i7 4790
Bellek: 8 GB RAMBellek: 16 GB RAM
Ekran Kartı:  AMD Radeon™ HD 7850 2GB, NVIDIA GeForce® GTX 660 2GBEkran Kartı:  AMD Radeon™ RX 480 4GB, NVIDIA GeForce® GTX 1060 3GB
Depolama: 50 GB kullanılabilir alanDepolama: 50 GB kullanılabilir alan

Call of Duty: Modern Warfare Remastered

En iyi savaş oyunları listemize bir diğer popüler oyun serisi ile devam ediyoruz. Call of Duty serisi de Battlefield serisi gibi oldukça popüler bir seri olarak karşımıza çıkıyor. Bundan dolayı bizler de listemizde serinin en başarılı oyunlarında birisi olan Modern Warfare Remastered’a yer verdik.

Call of Duty: Modern Warfare Remastered 2017 yılında piyasaya sürüldü. Oyunda aksiyon resmen bir saniye bile eksik olmuyor. Remastered versiyonu eski versiyonuna göre aslında daha pahalı ama eğer ki sisteminiz kaldırıyorsa mutlaka Remastered versiyonunu almanızı tavsiye ediyoruz.

Oyunda maalesef Türkçe dil desteği yok. Eğer İngilizce bilmiyorsanız hikaye kısmını anlamakta biraz zorlanabilirsiniz. Ama oyun, akıcılığıyla sizi sürüklüyor diyebiliriz. Yani yabancı dil eksikliği birazcık sorun olabilir ama bütün oyundan da koparmaz.

Oyun, hem hikayesiyle hem de grafikleriyle gayet güzel ama fiyatı biraz pahalı. O nedenle oyunu indirim zamanında almanızda fayda var. Bu arada son olarak şunu söylemek gerekiyor, sistem gereksinimleri minimum olarak belirtilmiş. Bunun üzerinde olan sistemlerin hepsinde oynayabilirsiniz ama ne kadar iyi sistem o kadar iyi performans.

Call of Duty: Modern Warfare Remastered Sistem Gereksinimleri

Call of Duty: Modern Warfare Remastered Minimum Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: Windows 7 64-Bit veya da daha iyisi
İşlemci: Intel Core i3-3225 @ 3.30GHz  veya daha iyisi
Bellek: 8 GB RAM veya daha iyisi
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 660 2GB / AMD Radeon HD 7850 2GB ya da daha iyisi
Depolama : 55 GB kullanılabilir alan

Call of Duty: Modern Warfare II

En iyi savaş oyunları listemize bir başka Call of Duty serisi oyunuyla devam ediyoruz. 2022 yılında oyuncularla buluşan Call of Duty: Modern Warfare II yılın en çok ilgi gören oyunlarından birisi oldu. Infinity Ward tarafından geliştirilen oyun, Activision tarafından yayınlandı.

Oyunun en çok ilgi çeken yönü, kesinlikle grafikleri oldu diyebiliriz. Öyle ki oyunun tanıtım sahneleri, birçok yerde film sahneleri gibi yayınlandı. Böylece Call of Duty: Modern Warfare II, oyuncularla buluşmadan bile tanıtım görselleriyle oyuncuları etkilemeyi başardı.

Bunun yanı sıra oldukça akıcı bir hikayeye sahip olan oyun, yüksek aksiyon dolu savaş sahneleriyle oyuncuları oyunun içerisinde tutmayı başarıyor. Böylece yakın zamanda yayınlanan en başarılı savaş oyunlarından birisi olan Call of Duty: Modern Warfare II, listemizde kendisine yer buluyor.

Call of Duty: Modern Warfare II Sistem Gereksinimleri

Call of Duty: Modern Warfare II Minimum Sistem Gereksinimleri Call of Duty: Modern Warfare II Önerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: Windows 10 64 Bitİşletim Sistemi: Windows 10 64 Bit
İşlemci: Intel Core i3-6100 / Core i5-2500K veya AMD Ryzen 3 1200İşlemci: Intel Core i5-6600K / Core i7-4770 veya AMD Ryzen 5 1400
Bellek: 8 GB RAMBellek: 12 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 960 veya AMD Radeon RX 470Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 1060 veya AMD Radeon RX 580
Depolama: 39 GB kullanılabilir alanDepolama: 39 GB kullanılabilir alan

War Thunder

En iyi savaş oyunları listemizdeki tek ücretsiz oyun War Thunder oluyor. Oyun, 2. Dünya Savaşı ve Kore Savaşı araçlarının kullanıldığı bir oyun olarak karşımıza çıkıyor. Bu oyunun listedeki diğer oyunlardan birazcık farklı. Çünkü bu oyunda oyunda yer alan askerleri değil aracı yönetiyorsunuz. Dünya genelinde inanılmaz bir oyuncu potansiyeli var. Hatta etrafınızda oyunu oynayanlar varsa sadece anlatmalarını isteyin, saatlerce anlatacaklardır.

Oyunda Türkçe dil desteği bulunuyor. Fakat oyuna gelen en büyük eleştiri “pay to win” tarzında olması. Ücretsiz oyun olunca geliştiriciler de bir yerden para kazanmak zorunda, değil mi? Tanklar, uçaklar, gemiler, helikopterler, daha neler neler. Aslında her türlü araç mevcut. Yeter ki siz kullanmak isteyin.

Ücretsiz bir oyun olduğunu zaten söylemiştik. Dolayısıyla minimum sistem gereksinimlerine bakarsak çöp sistemler bile oyunu çalıştırabilir. Sadece biraz sakin olmanızda fayda var. Çünkü oyun belirli bir aşamadan sonra sinir ediyor.

War Thunder Sistem Gereksinimleri

War Thunder Minimum Sistem Gereksinimleri War Thunder Önerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: Windows 7 SP1/8/10İşletim Sistemi: Windows 10 (64bit)
İşlemci: Dual-Core 2.2 GHzİşlemci: Intel Core i5 or Ryzen 5 3600 veya daha iyi
Bellek: 4 GB RAMBellek: 16 GB RAM
Ekran Kartı: Intel HD Graphics 5100 / AMD Radeon 77XX / NVIDIA GeForce GTX 660.Ekran Kartı: Nvidia GeForce 1060 ve üstü ya da Radeon RX 560 daha iyisi
Depolama: 39 GB kullanılabilir alanDepolama: 39 GB kullanılabilir alan

Tannenberg

M2H ve Blackmill Games’in ortak olarak geliştirdiği Tannenberg, 1. Dünya Savaşı zamanında Doğu Cephesinde geçiyor. Aynı firma dört yıl öncesinde Verdun adı altında yine 1. Dünya Savaşı oyunu daha yapmıştı. Bir sonraki oyunun “Gallipoli” olmasını dört gözle bekliyoruz doğrusu. 64 oyuncu aynı anda bir muharebe alanında savaşıyor. Tüfekler, kılıçlar, gaz maskeleri, kısacası her şey mevcut.

Grafiklerine bakacak oldukça tatmin edici olduğunu söyleyebiliriz. Yani çok mükemmel değil ama tatmin edici. Ancak oyunun akıcılığı, müzikleri, atmosferi oldukça iyi. Aslında savaş oyunları seven oyuncular bu oyunu oldukça beğenebilir. Ayrıca çok pahalı bir oyun da değil.

Tannenberg Sistem Gereksinimleri

Tannenberg Minimum Sistem GereksinimleriTannenberg Önerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: Windows 8/10 64 Bitİşletim Sistemi: Windows 10 64 Bit
İşlemci: Intel CPU Core i5-2500K 3.3GHz, AMD CPU Phenom II X4 940İşlemci: Intel CPU Core i5-2500K 3.3GHz, AMD CPU Phenom II X4 940 ay ada daha iyisi
Bellek: 4 GB RAMBellek: 16 GB RAM
Ekran Kartı: Geforce GTX 960M / Radeon HD 7750 ya da daha iyi 2GB’lık bir ekran kartıEkran Kartı: 4 GB’lık herhangi bir ekran kartı
Depolama: 8 GB kullanılabilir alanDepolama: 8 GB kullanılabilir alan

Insurgency: Sandstorm

Insurgency: Sandstorm, takım oyununa dayalı FPS türünde bir savaş oyunu. Görev odaklı bir oyun olarak ön plana çıkıyor. Ayrıca oyunda çok oyuncu desteği de mevcut. Oyun, New World Interactive tarafından geliştirildi. 2018 yılında yayınlanan oyunun yayıncısı ise Focus Home Interactive olarak karşımıza çıkıyor.

Aslında oyun oldukça gerçekçi diyebiliriz. Mesela oyuna girmeden önce silah ve ekipman setimizi ağırlık sınırına göre seçiyoruz. Bu tarzda gerçekçi oyunlar arayanlar için oyun, birebir olacaktır. Fakat başlarda biraz sıkılabilirsiniz. Çünkü genel olarak ölüyorsunuz. Sonra oyun mekaniklerini çözdükten sonra oyundan zevk almaya başlıyorsunuz. Sabrınızı sonuna kadar test edeceksiniz.

Fakat, sistem gereksinimi açısından biraz zorladığını aşağıdan görebilirsiniz. Ayrıca fiyat olarak da orta düzeyde diyebiliriz. Yani oyun, hem fiyatıyla hem de gerçekçiliğiyle sizleri genel olarak memnun edecektir.

Insurgency: Sandstorm Sistem Gereksinimleri

Insurgency: Sandstorm Minimum Sistem Gereksinimleri Insurgency: Sandstorm Önerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: Windows 7/8/10 (64 bit)İşletim Sistemi: Windows 7/8/10 (64 bit)
İşlemci: Intel Core i5-4440 (3.10GHz) / AMD FX-6300 (3.50GHz)İşlemci: Intel Core i7-8700 (3.20GHz) / AMD Ryzen 7 2700 (3.20GHz)
Bellek: 8 GB RAMBellek: 16 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 760 / AMD Radeon HD 7970Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 980 / AMD Radeon R9 390X
Depolama: 40 GB kullanılabilir alanDepolama: 40 GB kullanılabilir alan

Genel Değerlendirme

Oyun sektörü, her geçen gün gelişerek ilerlemeye devam ediyor. Yaşanan bu ilerlemeler, piyasaya sürülen oyunlarda da kendisini belli ediyor. Konuları gereği oyun sektöründe yaşanan gelişmelerin en çok hissedildiği kategorilerin başında da savaş oyunları geliyor.

Dünya genelinde savaş oyunlarına ilgi gösteren çok sayıda oyuncu mevcut. Bundan dolayı çeşitli oyun geliştiricileri, savaş oyunları geliştirmeye özen gösteriyorlar. Bunun sonucunda da piyasada yüksek kalitede ve çok sayıda savaş oyunu kendisine yer buluyor.

Savaş oyunlarını seven oyuncular da bu oyunlar arasında seçim yapmakta zorlanabiliyor. Bundan dolayı en iyi savaş oyunları hangisi diye merak eden çok sayıda oyuncu mevcut. Bizler de bu yazımızda sizler için piyasaya çıkış tarihine çok dikkat etmeden en iyi savaş oyunlarından bahsettik. Hazırladığımız listede, oynanabilirlikten hikayeye kadar birçok noktada en başarılı savaş oyunlarına yer vermeye çalıştık.

Sizler için hazırlamış olduğumuz en iyi savaş oyunları listemiz burada sona eriyor. Belirttiğimiz gibi mümkün olduğunca oyuncular tarafından en çok beğenilen oyunları listeye eklemeye çalıştık. Böylece listemizi inceleyerek beğenerek oynayacağınız savaş oyunlarını keşfedebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.

“En İyi Savaş Oyunları – 2024” üzerine bir yorum

Yorumlar kapalı.