Sevgiliyle Oynanacak Oyunlar – 2024

Kimi aşklar sadece günlük hayatta devam etmiyor aynı zamanda dijital ortama da taşınabiliyor. Uzaktan ilişki yaşayanlar ya da aynı şehirde olup daha fazla beraber vakit geçirmek isteyen çiftler, artık ilişkilerine oyun dünyasında da devam ediyorlar. Böyle bir durumun olduğunu bildiğimiz için seven kalpleri unutmadık. Sizler için sevgiliyle oynanacak oyunlar listesi hazırladık. Bu liste sayesinde artık sevgilinizle, eşinizle daha fazla ve daha eğlenceli vakit geçirebileceksiniz.

Peki sevgilinizin oyunlarla arası çok yoksa ya da oyun konusunda pek yetenekli değilse ne yapacaksınız? Üzülmeyin! Çünkü bu listede yer alan oyunlar aslında oynaması oldukça basit oyunlar diyebiliriz. Yani listemizi, partnerlerden birisinin oyun oynama yeteneğinin zayıf olduğunu düşünerek hazırladık. O nedenle liste içerisinde Call of Duty, Counter Strike Global Offensive, FIFA ya da NBA 2K gibi oyunlar göremeyeceksiniz. Eğer şimdi hazırsanız sizler için hazırlamış olduğumuz sevgiliyle oynanacak oyunlar listemize geçelim.

The Sims Serisi

The Sims serisinde yer alan herhangi bir oyunu sevgilinizle beraber oynayabilirsiniz. Peki daha çok “single player” tabanlı olan bu oyunu beraber nasıl oynayabilirsiniz? Özellikle uzaktan ilişki yaşıyorsanız oyunu nasıl birlikte oynayacağını merak ediyor olabilirsiniz. Bu kısma geçmeden önce biraz oyundan bahsedelim.

The Sims oyunlarında aslında kendi dünyanızı yaratıp gerçek hayatta ulaşamadığınız hayallerinizi yaşayabiliyorsunuz. Buna, sahip olduğunuz evi tasarlamaktan tutun da yapacağınız mesleğe kadar ekleyebilirsiniz. Bu durum tamamen size kalmış.

Genelde The Sims oyunlarında oyun içerisindeki hayata karşı zorluk yaşamak istemeyenler, para hilesi yazarak hayalini kurdukları zenginliğe oyunda hemen kavuşabiliyorlar. Bunun yanı sıra oyunun tam olarak hakkını verecek şekilde her şeye sıfırdan da başlayabilirsiniz. Burada oyuncuların tercihi etkili oluyor diyebiliriz.

Peki yukarıda da bahsettiğimiz gibi “single player” tabanlı bir oyunu nasıl sevgilinizle oynayabilirsiniz? Aslında çok basit. İki farklı bilgisayardan sevgiliniz ile aynı anda yeni bir kayıt açarak oyuna başlayacaksınız. Oyuna başlamadan önce sevgilinizle beraber bir süre belirlemeniz gerekiyor. Örneğin bu süre bir ay olabilir.

Bu bir ay boyunca oyuna aynı sürelerde gireceksiniz ve aynı anda çıkacaksınız. Burası çok önemli çünkü sürenin adil olması gerekiyor. Bir ay boyunca nasıl bir oyun hikayesi içerisinde yer aldığınızı söylemeyeceksiniz. Ay sonunda save dosyalarınızı birbirinize atarak kontrol edeceksiniz. Sonrasında birbirinizin yarattığı Sims dünyasını karşılaştırabilirsiniz.

The Sims 4 Sistem Gereksinimleri

It Takes Two

Sevgiliyle oynanacak oyunlar arasında yer alan bir başka yapım ise şüphesiz It Takes Two oluyor. İki kişiyle oynanması gereken ortak bir yapım olan It Takes Two, son derece akıcı ve eğlenceli bir hikayeye de sahip. Ayrıca oynanış açısından oldukça başarılı olduğunu belirtmekte fayda var.

It Takes Two, büyü ile oyuncak bebeğe dönüştürülen iki insanın hikayesini ele alıyor. Cody ve May isimli çiftimiz büyünün etkisinden kurtulup yeniden insan olmak için bir maceraya çıkıyor. Bu macerayı çok daha eğlenceli hale getiren unsurlardan birisi ise Cody ve May’in arasındaki ilişki oluyor. Oyunun özellikle diyaloglar ve genel hikaye yönüyle oldukça keyifli olduğunu bir kez daha belirtelim.

Hazelight Studios tarafından geliştirilen It Takes Two, geçtiğimiz yıllarda Steam’den ödül de aldı. Ayrıca The Game Awards’da yılın en iyi oyunu ve en iyi aile oyunu ödüllerinin de kazananı olduğunu belirtmekte fayda var. Eğer sevgilinizle oynayacağınız bir oyun arıyorsanız kesinlikle göz atın.

Overcooked! 2

Yemek yapmayı seviyor musunuz? O zaman sevgiliyle oynanacak oyunlar listesine Overcooked! 2 oyununu da ekleyebilirsiniz. Çünkü bu oyunda popüler bir şef olma şansınız var! Overcooked! 2’nin grafikleri oldukça sevimli. Oyunda amacınız sürekli yemek yapmak ve dünyayı kurtarmak oluyor. Oyunun konusu ilginç ve alakasız gelse de oyun konusuyla oyuncuları etkilemeyi başaran ilginç bir yapım diyebiliriz. Normalde tek başınıza da oynayabileceğiniz oyunlardan birisi fakat oyunun eşli versiyonu çok daha keyifli.

Fakat yemekleri yaparken biraz sakin olmakta fayda var. Sadece Steam yorumlarını okursanız tartışan sevgililerin yorumlarını görebilirsiniz. Yani oyunu oynarken sevgilinizle keyifli vakit geçirmek için bunu yaptığınızı unutmayın. Counter Strike Global Offensive oynarcasına rekabetçi tavırlara girmeye gerek yok.

Bu arada her hafta sizler için güncellediğimiz Epic Games Ücretsiz Oyun Dağıtıyor başlıklı içeriğimizi düzenli olarak kontrol eden okurlarımız, daha önceden bu oyunu ücretsiz olarak elde ettiler ve ücretsiz oyunları kaçırmadılar. Eğer siz de Overcooked! 2 gibi Epic Games’in ücretsiz olarak dağıttığı oyunları kaçırmak istemiyorsanız mutlaka haftalık olarak güncellenen Epic Games yazımızı kontrol edin.

Business Tour

Çift olarak kutu oyunlarına ilginiz varsa ve Monopoly tarzındaki oyunları da seviyorsanız o zaman Business Tour tam size göre! Çünkü Business Tour, Monopoly’nin sanal dünyadaki versiyonu olarak karşımıza çıkıyor. Bilmeyenler ama oynamayı düşünenler için oyundan kısaca bahsedelim. Oyunda bir board var ve zar atarak bu oyun alanında ilerliyorsunuz. Board üzerindeki şehirlere geldikçe satın alabilir, binalar hatta oteller dikebilirsiniz. Sizin satın aldığınız yerlere oyundaki diğer oyuncular gelirse o zaman size kira vermek zorunda kalıyorlar.

Oyunda amacınız en çok yere ve paraya sahip olmak. Tabii ki Monopoly’de olduğu gibi kasadan para çalamıyorsunuz. O nedenle oyunda dikkatli oynamakta fayda var. Gerçek hayatta bu tarz oyunları oynarken genelde arkadaş grupları arasında farklı kuralların uygulandığını görürsünüz. Bu farklılıklar oyun içerisinde tartışmalara neden olabilir. Fakat Business Tour’da kurallar sabit. Bu nedenle oyun içinde karışıklık olması neredeyse imkansız. Ayrıca oyunda Türkçe desteği mevcut. Yani hiç İngilizce bilmeyen oyuncular da oyunu rahatlıkla oynayabilirler.

UNO

Business Tour için bir nevi Monopoly’nin dijital versiyonu olduğunu söylemiştik. Sıradaki oyunumuz UNO da aslında aynı şekilde diyebiliriz. Bir çeşit kart oyunu olan UNO, hem sevgiliyle oynanacak oyunlar listesine dahil edilebilir hem de arkadaşlarla oynanabilecek oyunlar listesine girebilir.

Yine bilmeyenler için oyundan kısaca bahsedelim. Oyun maksimum 4 kişi ile oynanabiliyor. Yani sizin gibi çift olan bir arkadaş grubunuz varsa oyun, daha da keyifli olacaktır. Oyun başında size 7 adet kart veriliyor. Amacınız elinizdeki kartlardan kurtulmak oluyor. Fakat bunu yaparken arkadaşlarınızın cezalarından kaçmalısınız. Yoksa elinizde bir anda düzinelerce kart görebilirsiniz.

Oyunu eşli ya da tek olarak da oynayabilirsiniz. Oyunu eşli olarak oynadığınız takdirde eşinizin kartlarını da görebilirsiniz. Bu sayede bir sonraki hamlenizi eşinize göre ayarlayabilirsiniz. Yani oyun, tam bir strateji gerektiriyor. Oyunu günlük hayatta oynayan çiftler, bu oyunu sanal ortamda da oynamaktan keyif alacaklardır.

Stardew Valley

Dünyanın en sevimli oyunlarından birisi ile karşınızdayız. Oyun, eskiden Atari’de oynadığımız oyunlara benzer görüntüsü ile bizleri alıp resmen geçmişe götürüyor. Fakat bu durum sizi yanıltmasın. Çünkü oyun, Super Mario gibi birkaç saatte bitirebileceğiniz bir oyun değil. Oyunun inanılmaz bir hikayesi var ve bu hikaye uzun olduğu için oyun bitmiyor.

Oyunda karakterimiz şehir hayatından sıkılıp köye yerleşiyor. Burada kendisine yeni bir hayat kuruyor. İş hayatının getirdiği basmakalıp düzenden çıkıp köyde tam bir survivor moduna giren karakterimiz yeri geliyor mağaralarda yaratık avlıyor yeri geliyor köyün güzel kızı ile aşk yaşıyor. Buraya kadar her şey çok single player üzerine kurulu gibi gelebilir. Fakat oyunun çoklu oyuncu seçeneği de var. Bu sayede oyunu sevgilinizle de rahatlıkla oynayabilirsiniz. Son olarak bu oyun için çok iyi donanımlı bilgisayarlara da ihtiyacınız yok. Oyunu çöp bilgisayarlar olarak tabir ettiğimiz bilgisayarlarda da oynayabilirsiniz.

Among Us

Listemize Among Us ile devam ediyoruz. Among Us oyununu artık duymayan kalmamıştır ama biz yine de oyun dünyasına çok uzak olanlar için kısaca bir açıklama geçelim. Aslında oyun, geçmişte arkadaşlar arasında oynadığımız Vampir Köylü isimli oyuna oldukça benziyor.

Oyuna örneğin 4 kişi girdiğinizi düşünelim. Bunlardan bir kişi “imposter” oluyor ve diğerlerini avlamaya çalışıyor. Kalan 3 kişi ise kimin katil olduğunu bulmaya çalışıyor. Bunu yaparken oyun içerisindeki görevleri de yapıyorsunuz.

Mesela elektrik kablolarını bağlarken bir anda arkanızda bir ceset görüyorsunuz ve hemen alarma basıyorsunuz. Bu sayede kısa bir toplantı yaparak herkese bilgi verebiliyorsunuz. Fakat katil sizseniz yine bunu yaparak başkasına çamur atabilirsiniz.

Eğer ki sevgiliniz haricinde başka arkadaşlarınız da varsa oyun daha keyifli olacaktır. Hatta oyunda ne kadar kalabalık olursanız, oyunun zevki bir o kadar artıyor. Ama uyaralım ki bu oyun sırasında hem sevgiliniz hem de siz gözlerinin içine baka baka yalan söyleyeceksiniz. Bunlara hazırlıklı olun.

Don’t Starve Together

Don’t Starve Together, aslında bir çeşit hayatta kalma oyunu fakat bu gözünüzü korkutmasın. Çünkü sevgiliyle oynanacak oyunlar listesinde yer alan eğlenceli oyunlardan birisi diyebiliriz. Sevgiliniz yanınızda ve yavaş yavaş ilerliyorsunuz. Amacınız hayatta kalmak. Bunu yapmak için de en önemli amaçlarınızdan birisi yiyecek bulmak. Tabii ki bunu yapmak için de etrafı keşfetmek gerekiyor.

Aman dikkatli olun! Çünkü yemek ararken beklemediğiniz anda bilmediğiniz yaratıkların yemeği olabilirsiniz. Ayrıca ayrı ayrı takılmayın, hep birlikte hareket edin. Bu sayede kendinizi biraz daha güvende hissedebilirsiniz. Böyle bahsedince oyun, her ne kadar korku oyunu gibi olsa da aslında değil. Hatta kendine has grafikleri oyunu çizgi roman havasına taşıyor. Oyun, bu sayede oldukça eğlenceli bir oyun. Mutlaka denemenizi tavsiye ediyoruz.

Portal 2

Sevgiliyle oynanacak oyunlar listemize Portal 2 ile devam ediyoruz. Esasında çok yoğun duygular uyandıran hikayeye sahip bu oyunu isterseniz tek başınıza da oynayabilirsiniz. Ancak oyunun geliştiricisi Valve, birlikte oynamak isteyen çiftler için oyuna bir “co-op” modu da getirmeyi ihmal etmemiş.

Portal 2’de amacımız farklı bulmacaları çözerek haritada ilerlemek. Tekil oyuncu modunda bu serüvene eşlik eden inanılmaz bir hikaye yer alıyor. Üstelik serinin ilk oyununu oynamadıysanız Portal’ı da oynamanızı tavsiye ediyoruz. Fakat o oyunda co-op modu yer almıyor.

Portal 2’nin çok oyunculu modunda ise iki farklı robot karakteri yönlendiriyoruz. Birbirini tamamlayan bu iki robot karakter sayesinde yalnızca iki kişinin çözebileceği bulmacaları çözmek görevimiz. Bu nedenle sevgiliyle oynanacak oyunlar arasında yer aldığını söylemek yanlış olmaz.

Valve tarafından geliştirilen haritaların ardından topluluk haritalarına da göz atabilirsiniz. Özellikle sevgilinizle beraber bir bulmaca oyunu oynamak isterseniz Portal 2’den iyi bir tercih olacağını düşünmüyoruz. Ancak oyunun tek kişilik modunu da bitirmeyi ihmal etmeyin!

Gang Beasts

Sevgiliyle oynanacak oyunlar listesi içerisinde çok eğlenebileceğiniz başka bir oyunla karşınızdayız. Gang Beasts oyunu, karnınıza ağrıların girmesine neden olabilir. Oyunda amacınız rakiplerinizi tutup aşağı atmak ve bulunan platformda son hayatta kalan olmak. Oyun bu yüzden oldukça basit fakat çok eğlenceli. Fakat oyunu sadece iki kişi oynamayı düşünüyorsanız biraz sıkıcı olabilir. Başka bir çift arkadaşınız varsa onlarla beraber oynamanız daha eğlenceli olacaktır.

Hatta böyle bir durumda kendi kurallarınızı da yaratabilirsiniz. Örneğin oyunu 3 çift yani 6 kişi olarak oynadığınızı düşünelim. Takımlı bir şekilde oynayarak sevgiliniz hariç herkesi platformdan aşağıya atmak zorunda kalacaksınız. Oyunu oynaması basit gibi gözüküyor fakat oyundaki fırlatma mekanikleri sandığınız kadar kolay değil. Aslında bu da oyunu daha eğlenceli bir hale getiriyor. Mutlaka oyunu kalabalık bir grupla bu oynayın ve sevgilinize yaklaşan herkese bir bodyguard gibi yaklaşın.

Tricky Towers

Eskiden tetris oyununu elimizle oynamaya çalışırdık. Sonra oyun biraz daha gelişti ve farklı haller almaya başladı. Başlangıçta ekranı temizlemeye çalışırken oyun geliştikçe bize farklı görevler vermeye başladı. Bunu fark eden WeirdBeard ekibi de oyunu biraz daha evrimleştirerek bize sundu.

Oyunda amacımız göklerden inen tetris blokları ile en sağlam kuleyi inşa etmek. Yani tetris blokları ile bu sefer yok etmiyoruz, inşa ediyoruz. Oyun, oldukça eğlenceli diyebiliriz. Oyunu sevgilinizle rahatlıkla oynayabilirsiniz. Hatta oyun dört kişiye kadar da destek veriyor. Ayrıca oyunun en güzel yanları şöyle sıralayabiliriz: Türkçe, çok ucuz, eğlenceli ve her türlü bilgisayarda rahatlıkla oynanabilir.

Sevgiliyle oynanacak oyunlar listesinde sizlere birbirinden farklı ve eğlenceli oyunları aktarmaya çalıştık. Bu oyunlar sayesinde özellikle uzaktan ilişki yaşayan çiftlerin sanal dünyada buluşması ve keyifli vakit geçirmesi oldukça kolay olacak.

Zaten başta da dediğimiz gibi FPS tarzı oyunlardan çok herkesin oynayabileceği basit fakat eğlenceli oyunları tercih etmeye çalıştık. Yoksa çift olarak zaten bilgisayar oyunları oynuyorsanız o zaman Counter Strike Global Offensive, PUBG, GTA V Online, The Forest gibi oyunları da beraber oynayabilirsiniz.

Trine 2

Trine 2, Frozenbyte tarafından geliştirilen ve yayınlanan bir platform bulmaca oyunudur. Oyuncuları sihirli bir dünyaya götüren bu oyun, görsel açıdan büyüleyici bir deneyim sunarken, eşsiz bulmacalar ve eğlenceli oynanışıyla dikkat çekiyor.

Oyun, üç farklı karakterin – büyücü Amadeus, şövalye Pontius ve hırsız Zoya’nın – yeteneklerini kullanarak birlikte çalışmalarını gerektiren bir macerayı konu alıyor. Her karakterin benzersiz yetenekleri mevcut. Bu yetenekler, bulmacaları çözmede ve engelleri aşmada oyunculara farklı stratejiler sağlıyor.

Trine 2’nin en dikkat çekici özelliklerinden biri, masalsı dünyası ve muhteşem görsel tasarımıdır. Her seviye, detaylı ve renkli grafikleriyle oyuncuları etkileyici bir atmosferin içine çeker. Dinamik ışıklandırma ve zengin detaylar, oyuncuları büyüleyici bir görsel deneyimin içine sokar.

Oyun, tek oyunculu ve çok oyunculu modlar ile oynanabiliyor. Çok oyunculu mod, arkadaşlarla işbirliği yaparak veya rekabet ederek oynama imkanı sağlıyor. Bulmacaları çözmek, düşmanları alt etmek ve ortamın sunduğu engelleri aşmak için oyuncuların birlikte çalışması gereklidir. Trine 2, görsel açıdan büyüleyici bir dünyada eğlenceli bulmacalar ve keyifli oynanış sunan bir platform oyunudur. Eşsiz karakterlerin bir araya geldiği bu masal gibi macera, oyunculara unutulmaz bir deneyim yaşatmayı hedefler. Tüm bu özelliklere Trine 2, sevgiliyle oynanacak oyunlar arasında yer almaktadır.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2006 yılından bu yana web yayıncılığı ile ilgilenen Yiğit, WordPress ve Ruby programlama dili fanatiğidir. Yaklaşık 15 yıldır teknoloji, internet ve programlama hakkında Türkçe içerikler üretmeye devam ediyor.

“Sevgiliyle Oynanacak Oyunlar – 2024” üzerine 2 yorum

Yorumlar kapalı.