En İyi Çamaşır Makinesi Tavsiyeleri – 2022

Bir evin olmazsa olmaz teknolojik aletleri beyaz eşyalardır. Günümüzde hayatımızı tahmin edebileceğimizden çok daha kolay hale getiren bu teknolojiler bize büyük rahatlık sağlarlar. Bunlardan birisi de çamaşır makineleridir. Biz de bu nedenle en iyi çamaşır makinesi önerilerimizden oluşan bir liste hazırlamaya karar verdik.

Gün geçtikçe daha da gelişen teknolojiden çamaşır makineleri de payını aldı. Artık Wi-Fi ile eve gelmeden çamaşır makinesini çalıştırabiliyor, çamaşır deterjanı ayarını otomatik olarak yapan makineler ile keyfimize bakabiliyoruz.

Ayrıca teknolojinin gelişmesi yalnızca bizim rahatlığımızı değil aynı zamanda giysilerimizin kalitesini de koruyor. Eski makinelere kıyasla çamaşırların dokusunu algılayabilen, sensörleri ile gerektiği zaman daha narin programlar çalıştıran makineler piyasada mevcut.

Birçok insan eskiden çamaşır makinesi, klima ve benzeri beyaz eşyaların işlevlerini yerine getirmesinin yeterli olduğunu düşünürdü. Ancak teknoloji bu konuda da insanların alışkanlıklarını değiştirmeye başladı. Gelişmiş özellikleri gören kullanıcılar da tüketim alışkanlıklarını ve ihtiyaçlarını yeniden gözden geçirdiler.

Bu kapsamda birbirinden başarılı çamaşır makineleri ortaya çıktı. Biz de aralarından en iyi çamaşır makinesi modelinin hangisi olduğunu bulmak için detaylıca araştırmalar gerçekleştirdik. Tüm bunların sonucunda en iyi çamaşır makinesi tavsiyeleri listemizi ortaya çıkardık.

Listemize başlamadan önce çamaşır makinesi konusunda dikkat edilmesi gereken birkaç unsurdan bahsetmekte fayda var. Buzdolabı, televizyon, klima ve daha birçok teknolojik alette aşağı yukarı benzer unsurlara dikkat edilse de çamaşır makinelerinde değişen ufak ayrıntıları pas geçmemek gerek. Ayrıca, bizim de listemizi bu kriterler doğrultusunda hazırladığımızı belirtmekte fayda var.

Çamaşır Makinesi Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle her teknolojik alette olduğu gibi dikkat etmemiz gereken ilk konu bütçemiz. Satın alacağınız cihaza ayırdığınız bütçe doğrultusunda beklentileriniz ve ilgileneceğiniz modeller de değişecektir. Maalesef acı bir gerçek var; yüksek bütçeye hitap eden cihazlar kimi zaman daha teknolojik özellikler ile donatılmış olabiliyor.

Bütçemizi belirledikten sonra diğer ayrıntılara daha iyi göz gezdirme şansına sahip oluyoruz. Burada dikkat çeken bir diğer unsur da enerji sınıfı oluyor. Yüksek enerji sınıfına ait modeller hem çevremizi koruyor hem de enerji tüketimini daha az seviyeye indiriyor. Bu nedenle küresel ısınmaya karşı savaşırken elektrik faturasına da daha az para ödeyebiliyorsunuz.

Günümüzde yüksek enerji sınıfı bir ürün bulmak oldukça maliyetli olabiliyor. Ancak bulabildiğimiz en yüksek enerji sınıflı çamaşır makinelerini sizler için listemize ekledik.

en-iyi-camasir-makinesi-nasil-secilir

Çoğu zaman yeterli olsa da yıkama kapasitesi de dikkat edilmesi gereken konular arasında yer alıyor. Özellikle kalabalık bir evde yaşıyorsanız bu konu en dikkat edilmesi gereken kriter olabilir. Ayrıca, cihazın boyutlarını da dikkatli bir şekilde kontrol etmelisiniz. Aksi takdirde çamaşır makineniz için ayrılan alan küçük ya da büyük kalabilir.

Her cihazda dikkat edilse de çamaşır makineleri kimi zaman biraz gürültücü olabiliyor. Yıkama ve sıkma süreçlerinde farklı ses seviyelerine sahip olan çamaşır makinelerinin dB seviyelerine dikkat etmek de büyük önem teşkil ediyor. Yoksa çok yüksek sesli bir çamaşır makinesi ile huzurunuz kaçabilir.

Bunun haricinde çamaşır makinelerinin detaylı teknolojik özelliklerine de göz gezdirebilirsiniz. Örneğin dijital dokunmatik paneller, farklı yıkama modları, kurutma özelliği ve daha birçok detay çamaşır makinesi satın alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alıyor.

En İyi Çamaşır Makinesi Önerileri

Altus AL 6100 L

En iyi çamaşır makinesi listemizin ilk sırasında bizleri her bütçeye hitap eden ürünleriyle Altus karşılıyor. Altus AL 6100 L modeli düşük bütçeye sahip olan ve çamaşır makinesi satın almak isteyen kullanıcıların bir numaralı tercihi olarak dikkat çekiyor.

Cihazın yıkama kapasitesi 6 kg olarak ifade ediliyor. Birçok cihazdan az gibi gözükse de boyutu ve fiyatına bakınca oldukça makul bir kapasite sunduğunu görmek işten bile değil. Cihazın boyutlarına da değinmekte fayda var. Sırasıyla yükseklik, genişlik ve derinlik ölçüleri 84 x 60 x 49 olarak ifade ediliyor.

Cihazda dikkat etmemiz gereken bir diğer unsur da maksimum devir hızı oluyor. Altus AL 6100 L modelindeki maksimum devir hızı 1000 olarak ifade ediliyor. Kendi fiyat aralığı için oldukça yeterli olduğunu belirtmekte fayda var.

Önemli bir diğer unsur da tabii ki enerji seviyesi. Cihazın yıllık enerji tüketimi 152 kWh olarak belirtiliyor. Bu sayede cihaz eski sisteme göre A+++ enerji sınıfında yer alıyor. Yıkama ses seviyesi 63 dB olan cihazın sıkma ses seviyesi ise 78 dB olarak belirtiliyor. Cihazın yıllık su tüketimi ise 8.799 litre oluyor.

Bu modelin en çok dikkat çeken noktalarından biri ise fiyatı oluyor. Altus AL 6100 L, yaklaşık 4.250 TL’den başlayan fiyatlarla satışta.

Altus-AL-6100-L

Beko CM 7100

Listemizdeki bir diğer çamaşır makinesi model Beko CM 7100 oluyor. Beko, beyaz eşya sektöründe hizmet veren en popüler markalardan birisi olarak dikkat çekiyor. Ülkemizde de Beko, üretmiş olduğu çeşitli beyaz eşya modelleriyle kullanıcılarına hizmet veriyor. Listemizde yer verdiğimiz Beko CM 7100 çamaşır makinesi de markanın en çok tercih edilen çamaşır makinesi modellerinden birisi.

Bu çamaşır makinesinin yıkama kapasitesi, 7 kg olarak ön plana çıkıyor. A+++ enerji tasarrufu teknolojisiyle geliştirilen makine, yıllık ortalama 173 kWh elektrik harcıyor. Bunun yanı sıra makine, yıllık ortalama 9679 LT su tüketiyor. Bu değerler de bir çamaşır makinesi için yıllık değer bazında gayet normal diyebiliriz.

Cihazın ölçüleri, 84 x 60 x 55 olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanı sıra cihazın ağırlığı ise 59 kg. Yani makine, ağırlık ve ölçü konusunda da ideal değerlerle kullanıcılarıyla buluşuyor. Bir çamaşır makinesi için ağırlık ve ölçülerden ziyade önemli olan performansıdır desek yanlış olmayacaktır.

Beko, bu konuda da kullanıcılarını fazlasıyla memnun ediyor. Cihazda 15 adet yıkama programı mevcut. Bu programların içerisinde tabii ki hızlı yıkama özelliği de yer alıyor. Makinenin hızlı yıkama özelliği, kullanıcılarına 14 dakikada yıkama hizmeti sunuyor.

Bunun yanı sıra makinede zaman erteleme, çocuk kilidi, su taşma emniyeti gibi çeşitli güvenlik temelli özellikler de mevcut. Makinenin özelliklerine genel olarak baktığımızda Beko, ev kullanıcıları için ideal bir çamaşır makinesi modeli geliştirmiş diyebiliriz. Makinenin sahip olduğu özellikler, temel ev kullanıcılarını fazlasıyla memnun edecektir.

Beko CM 7100, özellikleri kadar fiyatıyla da kullanıcılarını memnun ediyor. Çünkü makine, piyasadaki rakiplerine göre daha uygun fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşuyor. Türkiye’de Beko CM 7100 modelini satın almak isterseniz 5.450 TL’den başlayan fiyatlarla makineye ulaşabilirsiniz.

Beko CM 7100

Altus AL-7100 D

En iyi çamaşır makinesi listemizin ikinci sırasında da bizleri Altus markasının farklı bir modeli karşılıyor. Altus AL-7100 D modeli de uygun fiyatı ve daha geniş kapasitesi ile her kullanıcıya hitap ediyor.

Bir önceki modelin hemen ardından yıkama kapasitesi yükseliyor. Bu modelde toplam yıkama kapasitesi 7 kilograma çıkıyor. Ancak buna rağmen cihazın genişlik ve yüksekliğinde pek bir fark gözükmüyor. Yalnızca kapasite ile birlikte cihazın derinliği de artıyor. Cihazın ölçüleri ise 84 x 60 x 55 cm.

Altus AL-7100 D modelinde de bizleri karşılayan devir hızı dakikada 1000 devir oluyor. Bu devir hızı bir önceki model ile aynı. Fakat diğer cihazdan farklı olarak bizleri daha yüksek bir yıllık enerji tüketimi karşılıyor.

173 kWh yıllık enerji tüketimi ile A+++ sınıfına girmeye hak kazanan modelin yıllık su tüketimi ise 9.899 litre olarak ifade ediliyor. Bir önceki modelden daha yüksek enerji tüketimine sahip olmasının en olası nedenlerinden birisi de şüphesiz artış gösteren yıkama kapasitesi oluyor.

Cihazın ses seviyesi ise kendi fiyat aralığında gayet makul değerlere sahip. Altus AL-7100 D yıkama sürecinde 62 dB ses seviyesine, sıkma sürecinde ise 75 dB ses seviyesine sahip. Ayrıca oldukça kullanışlı bir diğer özellik ise gecikmeli yıkama oluyor. 19 saate kadar gecikmeyle ayarlayabildiğiniz bu cihaz ile çamaşır programınız size ayak uyduruyor.

Bu kadar güzel özelliklere sahip olmasının yanında fiyat anlamında da çok üzmediğini belirtelim. Başlangıç seviyesindeki cihazların arasında yer alan Altus AL-7100 D yaklaşık 8.450 TL’den başlayan fiyatlarla satışta.

Altus-AL-7100-D

Profilo CGA242X0TR

Listemizin sıradaki konuğu ise Profilo markasından geliyor. Profilo CGA242X0TR modeli şu anda ek özellikleri ve yüksek yıkama kapasitesi ile dikkat çekiyor. Ayrıca Türkiye içinde güvenilir bir marka olması da büyük bir avantaj.

Cihazın yıkama ve kurutma kapasitesi ile başlatmakta fayda var. Profilo CGA242X0TR, 9 kilogram yıkama kapasitesine sahip bir cihaz olarak karşımıza çıkıyor. Cihazın boyutları ise 85 x 59 x 59 cm.

Devir hızı konusunda da Hoover modelinin gerisinde kalıyor ancak yine de oldukça yeterli olduğunu belirtmekte fayda var. İsteyen kullanıcılar bu modeli dakikada 1200 devir ile kullanabiliyor.

Enerji tüketimi konusunda da oldukça başarılı olduğunu söylemek mümkün. Yıllık 174 kWh enerji tüketimine sahip cihazın enerji sınıfı A+++ olarak ifade ediliyor. Buna ek olarak cihazın ses seviyesi de 51 dB ve 74 dB olarak belirtiliyor. Ancak, SilentPlus özelliği ile motorun çok daha sessiz olabildiği ifade ediliyor.

Bu cihazın en önemli özelliklerinden birisi de ön yıkama oluyor. Ayrıca, JetPlus özelliği ile yıkama süresinde oldukça büyük bir zaman tasarrufu sağlamak mümkün. Cihazda oldukça şık bir dokunmatik LED kontrol paneli olduğunu da belirtelim. Profilo CGA242X0TR modelinin fiyatı ise yaklaşık 8.500 TL’den başlıyor.

Profilo-CGA242X0TR en iyi çamaşır makinesi

Samsung WW90J5475FW/AH

Listemizin sıradaki ürünü kendisini dünya çapında kanıtlamış bir markadan geliyor. Samsung WW90J5475FW/AH modeli en iyi çamaşır makinesi önerileri arasında yer almaya hak kazanıyor. Gelişmiş teknolojisi ve şık tasarımıyla dikkat çeken cihazın özelliklerine yakından bakalım.

Samsung WW90J5475FW/AH yıkama kapasitesi olarak maksimum 9 kilogram yük taşıyabiliyor. Bu rakamın oldukça yeterli olduğunu söylemeye gerek bile yok. Boyut açısından da oldukça makul istekleri olduğunu belirtmek gerek. 85 x 60 x 55 cm boyutlarına sahip cihaz ortalama bir çamaşır makinesi kadar yer kaplıyor.

Yüksek devir hızı bu cihazı almak için bir başka önemli seçenek. Dakikada 1400 devire kadar yükselebilen hızına rağmen enerji tüketimi ise yılda yalnızca 196 kWh olarak ifade ediliyor. Yıllık su tüketimi ise 9400 litre olarak dikkat çekiyor. Cihazın enerji sınıfı ise A+++ olarak belritilyor.

Ses seviyesi konusunda da özellikle yıkama sırasında rakiplerine kıyasla büyük bir avantaja sahip. Yıkama sırasında yalnızca 50 dB ses çıkaran cihaz sıkma sırasında bu seviyeyi 74 dB’e kadar yükseltiyor.

Bunun haricinde hızlı yıkama, ön yıkama, gecikme ayarı, kendini temizleyen çekmece gibi özellikleri ile büyük beğeni topluyor. Dijital paneli ile satılan cihazın fiyatı ise yaklaşık 11.900 TL’den başlıyor.

Samsung-WW90J5475FW

Bosch WAT24480TR

Listemizin son sırasında ise Bosch modellerinden birisi yer alıyor. Bosch WAT24480TR modelinin dikkat çektiği nokta ise yıkama kapasitesi ve devir hızının haricinde düşük enerji tüketimi ve ek özellikleri oluyor.

Bosch WAT24480TR, kullanıcılara onlarca ek özellik sunuyor. Ayrıca tüm bunları düşük enerji tüketimi ve ses seviyesi ile yapmayı başarıyor. Cihazın yıkama kapasitesi 9 kilogram olarak ifade ediliyor. Boyutu ise yaklaşık olarak 85 x 60 x 59 cm. Devir hızı ise dakikada 1200 devir olarak belirtiliyor.

Cihazın enerji tüketiminin başarılı olduğuna dikkat çekmiştik. Yıllık bazda yalnızca 152 kWh enerji tüketen Bosch WAT24480TR, A+++ enerji sınıfında yer alıyor. Ses seviyesi ise 51 dB/75 dB olarak ifade ediliyor. Yıllık su tüketimi ise 11.220 litre.

Cihazın en başarılı özelliklerinden birisi “Reload” oluyor. Bu fonksiyon sayesinde başlatılan programlar bile durdurulabiliyor ve unutulan çamaşırlar makineye eklenebiliyor. Ayrıca, SpeedPerfect ve EcoPerfect gibi modeları ile zaman ve enerji tasarrufu yapmak da mümkün.

Bunun haricinde otomatik yük miktarı ayarlama, zaman erteleme, ön yıkama gibi özellikler cihazda yer alıyor. Dijital paneli ve şık görüntüsüyle Bosch WAT24480TR 11.900 TL’den başlayan fiyatlarla satılıyor.

Bosch-WAT24480TR

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.