WhatsApp Hesap Silme Nasıl Yapılır?

Haberleşme uygulamaları günümüzde sıklıkla kullanılıyor. Bu uygulamalar sesli, görüntülü ya da yazılı olarak iletişim kurmamıza olanak tanıyorlar. Bunun yanı sıra farklı dosya türlerini de bu uygulamalar ile kolaylıkla paylaşmak mümkün. Haberleşme uygulamaları arasında en popüler olanlardan birisi ise WhatsApp olarak karşımıza çıkıyor. Ancak oldukça popüler olsa da insanlar farklı nedenlere bağlı olarak WhatsApp hesabını silmek isteyebiliyor. Peki WhatsApp hesap silme işlemi nasıl yapılıyor?

WhatsApp üzerinden oldukça pratik bir şekilde hesap oluşturabileceğiniz gibi hesabınızı da kolay bir şekilde silebilirsiniz. Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte WhatsApp hesap silme işleminin nasıl yapıldığını açıklamaya çalışacağız. İçeriğimizi okuyarak hem Android hem de iOS cihazlar için bu işlemi nasıl yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Bunun yanı sıra WhatsApp hesabınızı sildiğiniz durumunda neler olduğu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

WhatsApp Hesap Silme Nedir?

Günümüz dünyasında teknoloji hızla gelişiyor. Bu gelişme, insan hayatının pek çok alanını yakından etkiliyor. Teknolojinin gelişiminden etkilenen bu alanlardan biri de iletişim ve haberleşme olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle telefonun hayatımıza girmesi bu alanda bir devrim yaratarak iletişim kurmayı bir hayli kolaylaşmıştı. Ancak son yıllarda bu alanda yeni bir çağa geçildiğini söyleyebiliriz.

Özellikle akıllı cihaz kullanımının yaygınlaşmasının bu alanda büyük bir kolaylığı beraberinde getirdiğini söylemek mümkün. Bu kolaylığı sağlayanın ise haberleşme uygulamaları olduğu aşikar. Akıllı teknolojiler ile birlikte hayatımıza giren bu uygulamalar günümüzde oldukça yaygın bir şekilde kullanılıyor. Böylece sevdiklerimiz ile her an görüntülü, sesli ya da yazılı olarak iletişim kurmak mümkün hale geliyor.

Günümüz dünyasında pek çok farklı haberleşme uygulaması bulmak mümkün. Ancak bu uygulamalar arasında yer alan WhatsApp, hayatımıza girdiği ilk günden beri zirvedeki yerini koruyor. 2010 yılında kullanıma sunulan WhatsApp, sahip olduğu özellikler ile ilgi çekmiş ve kısa mesaj yerine çığır açan bir alternatif olarak tercih edilmeye başlanmıştı. Günümüzde ise WhatsApp’ın kullanıcı sayısı 40 milyarı geçmiş durumda.

whatsapp hesap silme

Teknoloji kullanıcıları tarafından fazlasıyla kullanılan WhatsApp, oldukça pratik bir kullanıma sahip. Pek çok özelliği bulunan WhatsApp ile sevdikleriniz ile görüntülü ya da sesli olarak konuşabilirsiniz. Bunun yanı sıra yazılı olarak iletişim kurabilir ya da farklı dosya türlerini WhatsApp üzerinden paylaşabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey ise bir internet bağlantısı olarak karşımıza çıkıyor. Hücresel veri ya da kablosuz internet bağlantısı kullanarak uygulamayı rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Android ya da iOS cihazlar üzerinden erişim sağlayabileceğiniz bu uygulamayı kullanmak için yapmanız gereken işlemlerden birisi de bir WhatsApp hesabı oluşturmaktır. Ancak her ne kadar popüler bir uygulama olsa da zaman zaman WhatsApp hesabını kapatmak gerekebiliyor. Bunu bir süreliğine ya da kalıcı olarak yapmak istiyor olabilirsiniz. Ama hatırlatma fayda var, WhatsApp henüz hesap dondurma özelliğine sahip değil. Dolayısıyla WhatsApp hesabınızı devre dışı bırakabilmek için hesabınızı silmeniz gerekiyor.

WhatsApp Hesabınızı Sildiğinizde Ne Olur?

WhatsApp mobil uygulaması üzerinden hesabınızı kolay bir şekilde silmeniz mümkün. Ancak bu işlem kalıcı olduğundan dolayı bazı verileri kaybetmenize neden oluyor. Dolayısıyla hesabınızı silmeden önce bu işlemi yapmanız halinde neler olduğunu bilmeniz büyük önem taşıyor. Gelin hesabınızı sildiğinizde neler olduğuna birlikte göz atalım.

 • Eğer WhatsApp hesabınızı silerseniz tüm sohbet yedeklemeleriniz de kaldırılıyor. Buna Google Drive ya da iCloud yedeklemeleri de dahil. Dolayısıyla hesabınızı silmeniz durumunda mesaj geçmişinize tekrar erişim sağlamak mümkün olmuyor.
 • WhatsApp hesabı oluşturmak için telefon numaraları kullanılıyor. Hesabınızı silmeniz halinde ise numaranız WhatsApp altyapısından tamamen kaldırılıyor.
 • Hesabınızı silmek önceden katılmış olduğunuz WhatsApp gruplarından çıkmanıza neden oluyor. Böylece yeni bir hesap açmak isterseniz bu hesap ile tekrar gruplara katılım sağlamanız gerekiyor.
 • Hesabınızı sildikten sonra aynı hesaba tekrar erişim sağlamanız mümkün olmuyor. Bu işlemden sonra ancak yeni bir hesap oluşturarak WhatsApp kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu işlem için ise aynı numarayı tekrar kullanmanız mümkün.
 • WhatsApp hesabınızı silmeniz halinde tüm medyayı kaybediyorsunuz. Eğer WhatsApp üzerinden iletilen fotoğraf ve videoları cihazınıza kaydetmediyseniz hesabınızı sildikten sonra bu dosyalara erişmeniz maalesef ki mümkün değil.
 • Eğer WhatsApp hesabınızı silerseniz uygulama içinde yaptığınız tüm ayarlamalar kaldırılıyor. Dolayısıyla yeni bir hesap oluşturmanız halinde uygulama varsayılan ayarları ile başlatılıyor. Bu noktada ayarlamaları tekrar yapmanız ise elbette mümkün. Bu doğrultuda WhatsApp hesabınızı silmeniz ile birlikte hesaba dair bilgiler ve profil fotoğrafı da kaldırılıyor.

WhatsApp Hesabı Nasıl Silinir?

WhatsApp, kullanıcı sayısı bir hayli yüksek olan bir iletişim platformu olarak karşımıza çıkıyor. Ancak platformda bulunan hesabını kapatmak isteyen pek çok kişiden de söz etmek mümkün. Bu noktada WhatsApp, kullanıcılarının hesabını silmesine olanak tanıyan bir platform. Bu işlemi yapmanız ise oldukça kolay. Saniyeler içinde hesabınızı silerek WhatsApp kullanmayı bırakabilirsiniz.

Uygulama henüz hesap dondurma seçeneğine sahip olmadığı için kısa süreliğine kullanmayı bırakmak istiyor olsanız dahi hesabınızı silmeniz gerekiyor. Elbette istediğiniz zaman yeni hesap oluşturmanız mümkün. Ancak bu durum uygulamadaki verilerinizi kaybetmenize neden oluyor. Dolayısıyla hesabınızdan kısa bir süre için uzaklaşmak istiyorsanız alternatif yöntemleri deneyebilirsiniz.

WhatsApp hesap silme tekrar açma

Böylece hesabınızı ve hesabınıza dair verileri kaybetmeden dilediğiniz süre boyunca uygulamadan uzak kalabilirsiniz. Eğer amacınız kısa bir süreliğine WhatsApp kullanmayı bırakmak ise deneyebileceğiniz birkaç farklı yol mevcut. Bu yollardan ilki ise doğrudan uygulamanın kendisini silmek olarak karşımıza çıkıyor. WhatsApp’i silmeniz halinde hesabınız uygulamada kalmaya devam ediyor. Böylece tekrar yüklediğinizde tüm verileriniz ile hesabınıza erişim sağlayabiliyorsunuz.

Deneyebileceğiniz bir diğer yöntem ise uygulamayı devre dışı bırakmak. Her telefonda olmasa da bazı telefonlarda yer alan bu özellik sayesinde uygulama telefonunuzda siz tekrar açana kadar devre dışı kalıyor. Böylece uygulama belirlediğiniz bu süre zarfında çalışmıyor. Ancak bu özellik telefonunuzda yoksa uygulamanın bildirimlerini de kapatabilirsiniz.

İçeriğimizin devamında sizlere WhatsApp hesabınızı nasıl sileceğinizi anlatacağız. WhatsApp hesap silme işlemini nasıl yapacağınız ise kullandığınız cihazın işletim sistemine göre değişiyor. Dolayısıyla bu işlemi hem Android hem de iOS cihazlar için olmak üzere iki başlık altında ele alacağız.

Android Cihazlarda WhatsApp Hesabı Silme

Android işletim sistemi ile çalışmakta olan akıllı cihazlar günümüzde yaygın şekilde tercih ediliyor. Dolayısıyla içeriğimizde ilk olarak Android cihazlar için WhatsApp hesap silme işlemini anlatacağız. Eğer siz de Android bir cihaz kullanıyorsanız aşağıdaki adımları izleyerek WhatsApp hesabınızı silebilirsiniz:

 • İlk olarak cihazınızda yüklü olan “WhatsApp” uygulamasına girmelisiniz.
 • Ardından sağ üst köşede karşınıza çıkacak olan “Üç Nokta” simgesiniz tıklayın.
 • Açılan liste üzerinden “Ayarlar” seçeneğini seçin.
 • Karşınıza çıkacak olan seçenekler arasından “Hesap” kısmına girin.
 • En altta “Hesabımı Sil” seçeneği ile karşılaşacaksınız. Bu seçeneğe tıklayarak istenen bilgileri girmelisiniz. Böylece birkaç saniye içinde WhatsApp hesap silme işlemi tamamlanacaktır.

iOS Cihazlarda WhatsApp Hesabı Silme

başka telefondan whatsapp hesabı silme

Eğer kullandığınız cihaz iPhone ise WhatsApp hesap silme işlemi için daha farklı bir yol izlemeniz gerekiyor. İçeriğimizin devamında yer verdiğimiz adımları izleyerek iPhone cihazlar üzerinden WhatsApp hesabınızı kolaylıkla silebilirsiniz:

 • İlk olarak kullandığınız cihaz üzerinden “WhatsApp” uygulamasına giriş yapın.
 • Ardından sağ alt köşede yer alan “Ayarlar” bölümüne girin.
 • Bu aşamada ise karşınıza çıkacak olan seçenekler arasından “Hesap” seçeneğini seçin.
 • Bu bölümde Android cihazlarda da olduğu gibi “Hesabımı Sil” butonu en altta karşınıza çıkacaktır. Bu seçeneği seçerek hesabınızı silebilirsiniz. Ancak bu işlemin tamamlanmasından önce sizden istenen bilgileri girmeniz önem taşıyor.

WhatsApp Hesap Silme Nasıl Yapılır: Sıkça Sorulan Sorular

WhatsApp hesabımı sildikten sonra tekrar açabilir miyim?

Dünyanın en çok kullanılan iletişim platformlarından olan WhatsApp, hesabınızı silmenize olanak tanımaktadır. Bu işlemi hem Android hem de iOS cihazlarda oldukça kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Ancak hesabınızı silmeniz, hesaba dair tüm verilerin de silinmesine neden oluyor. Dolayısıyla eğer hesabınızı silerseniz aynı hesaba tekrar giriş yapmanız ise mümkün değil. Ancak daha sonra yeni bir hesap oluşturarak WhatsApp kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu işlem için ise önceki numaranızı kullanmanızda bir sorun yok.

WhatsApp hesabını sildikten sonra hesap verileri kaç günde siliniyor?

Bir uygulamadaki hesabınızı sildikten sonra hesaba dair veriler bir süre daha uygulamanın altyapısında saklanıyor. WhatsApp için de durum bu şekilde. Dolayısıyla hesabınızı silmeniz halinde verilerinizin bir süre daha saklandığını söylemek mümkün. Bu süre ise yaklaşık olarak 90 günü buluyor. Ancak verilerinizin herhangi bir şekilde paylaşılmadığını söylemekte fayda var.

Uygulamayı kaldırınca WhatsApp hesabı silinir mi?

Pek çok kişi hesabını silmek yerine WhatsApp uygulamasının kendisini kaldırmayı tercih edebiliyor. Bu durum özellikle hesabını kısa süreliğine kullanmak istemeyenler için oldukça ideal bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Uygulamayı kaldırdığınızda ise hesabınız silinmiyor. Dolayısıyla uygulamayı tekrar yüklemeniz halinde hesabınıza erişim sağlayabilirsiniz.

WhatsApp hesabını dondurmak mümkün mü?

Zaman zaman hesabını kısa süreliğine kapatmak isteyenler olabiliyor. Bunun için pek çok platformda hesap dondurma seçeneği yer alıyor. Ancak maalesef ki WhatsApp bu platformlardan biri değil. Dolayısıyla hesabınızı kısa süreliğine kapatmak isteseniz de tümüyle silmeniz gerekiyor. Ancak hesap verilerinizi kaybetmenize neden olan bu işlemi yapmak yerine farklı yöntemler kullanabilirsiniz. Böylece dilediğiniz süre boyunda hesabınızdan uzak kalmanız da mümkün olacaktır.

WhatsApp Hesap Silme Nasıl Yapılır: Genel Değerlendirme

Haberleşme uygulamaları günümüz dünyasında oldukça popüler. Dünya üzerinde milyarlarca insan iletişim kurmak için artık bu tip uygulamaları kullanıyor. Pek çok farklı uygulama olsa da WhatsApp bunlar arasında en popüler olanı olarak karşımıza çıkıyor. Dünya üzerinde 40 milyardan daha fazla kullanıcısı olan bu uygulama her gün aktif şekilde kullanılıyor.

İnsanlarla farklı biçimlerde iletişim kurmamıza olanak tanıyan WhatsApp oldukça kullanışlı. Üstelik uygulamanın pek çok farklı özelliğe sahip olduğunu söylemek mümkün. Buna bağlı olarak da uzun yıllardır bu uygulama zirvedeki yerini koruyor ve dünyanın her yerinden insanlar tarafından tercih ediliyor.

Her ne kadar popüler ve kullanışlı olsa da zaman zaman WhatsApp hesabını silmek gerekebiliyor. Bu durumda hesap silme işlemi yapmak gerekiyor. Bu işlemi oldukça kolay bir şekilde yapmak ise mümkün. Öyle ki, saniyeler içinde WhatsApp hesabınızı kalıcı olarak silebilirsiniz. Ancak bu işlemin bazı sonuçları olduğunu göz ardı etmemek gerek. Çünkü hesabınızı silmeniz ile birlikte hesabınızın tüm verileri de otomatik olarak kaybediyorsunuz.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte WhatsApp hesap silme işlemini ele aldık. Bunun yanı sıra WhatsApp hesabınızı sildiğinizde hangi verileri kaybedeceğinize de değindik. İçeriğimizde hesap silme işlemini nasıl yapacağınızı adım adım açıkladık. Sizler de içeriğimizi okuyarak hem Android hem de iOS cihazlarda hesap silme işlemini nasıl yapacağınız hakkında bilgi alabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Tam zamanlı araştırmacı, yarı zamanlı yazar.