iCloud Nedir? iCloud Ne İşe Yarar?

Apple, sunduğu çeşitli hizmetlerle kullanıcılarını memnun etmeye çalışıyor. Depolamadan dijital yayın platformuna kadar hizmet veren Apple, bu hizmetlerin birçoğunda da başarılı bir iş çıkartmayı başarıyor. Bu başarılı projelerden birisi de iCloud hizmeti diyebiliriz. Çoğu Apple kullanıcısının yakından bildiği iCloud hizmeti, oldukça kullanışlı. Fakat bu hizmetin ne işe yaradığını bilmeyen kişiler, normal olarak iCloud nedir diye merak ediyorlar.

Bizler de bu yazımızda sizler için iCloud nedir, ne işe yarar sorularına cevap vermeye çalışacağız. Bunun yanı sıra iCloud hizmetine alternatif olarak kullanabileceğiniz platformlardan da bahsedeceğiz. Tabii ki bu konulara değinmeden önce iCloud nedir sorusuna cevap vermek daha doğru olacaktır. Gelin hep birlikte Apple’ın en başarılı hizmetlerinden iCloud nedir, ne işe yarar daha yakından inceleyelim.

iCloud Nedir ve Ne İşe Yarar?

Depolama alanı, bir cihazın en önemli donanımlarının başında geliyor. Kullanıcılar, verilerini hatta kullandıkları cihazların işletim sistemlerini depolama alanlarında saklıyorlar. Bundan dolayı aslında depolama alanı, bir cihazın en temel donanımlarından birisi diyebiliriz. Günümüzde bu alanlar çok hızlı bir şekilde dolmaya başladılar. Bundan dolayı 32 ve 64 GB dahili depolama alanına sahip telefon ve tabletler, kullanıcılarına yetersiz gelmeye başladılar.

Bunun dışında dahili depolama alanları kolay bir şekilde zarar görebiliyorlar. Bu gibi durumlarda kullanıcılar, veri kayıpları ile karşı karşıya kalabiliyorlar. Hem veri kaybının önüne geçebilmek hem de dahili depolama alanının hızlıca dolmasını önlemek için dijital depolama servisleri oldukça popüler olmaya başladı. Bu servisler içerisinde en popüler olan servislerin başında da Apple tarafından geliştirilen iCloud geliyor.

Apple, teknolojik gelişmeleri yakından takip edip güncel teknolojiyi kullanıcılarına en hızlı şekilde sunan şirketlerin başında geliyor. Bundan dolayı şirket, 2011 yılı itibariyle artık dijital depolama servislerinin yaygınlaşacağını anladı. Bu kapsamda da Apple, iCloud servisini geliştirmeye karar verdi. Aslında Apple, iCloud servisini geliştirmeden önce MobileMe adındaki bir platformla kullanıcılarına benzer bir hizmeti sunuyordu.

Fakat MobileMe, birçok konuda oldukça sıkıntılı bir platformdu. Bundan dolayı Apple, bu hizmetiyle kullanıcılarını pek memnun edemiyordu. Ayrıca MobileMe platformu, gelişen teknolojiye pek uygun değildi. Bundan dolayı Apple, bu konuda güncel teknolojiye uygun ve daha başarılı bir platform oluşturmak zorundaydı diyebiliriz. Bu şekilde şirket, 2011 yılında gerçekleştirdiği Geliştiriciler Konferansı’nda (WWDC) iCloud hizmetini tanıttı.

iCloud, temel olarak kullanıcılarının fotoğraf ve dosya başta olmak üzere çeşitli verilerini depoladıkları bir depolama servisi olarak ön plana çıkıyor. Apple, hizmeti tüm kullanıcılarına sunuyor. Kullanıcılar, ilk olarak 5 GB ücretsiz depolama alanı hakkı elde ediyorlar. Daha fazla depolama alanı kullanmak isteyen kişilerin ise iCloud üzerinden belirli paketlere abone olmaları gerekiyor.

iCloud Özellikleri Nelerdir?

iCloud, kullanıcılarına çeşitli özellikler sunuyor. Bu özelliklerin başında değindiğimiz gibi depolama hizmeti geliyor. Kullanıcılar, iCloud üzerinden verilerini yedekleyebiliyorlar. Böylece kullanıcılar, hem dahili depolama alanından tasarruf etmiş hem de verilerini silinme ihtimaline karşı korumuş oluyorlar.

Ayrıca Apple, kullanıcılarına iCloud üzerinde depolanan verilere depolanan cihaz dışında başka cihazlarda da erişim imkanı sunuyor. Örneğin telefonunuzda iCloud hesabınıza fotoğraf depoladığınızı düşünelim. Daha sonra bilgisayarınızdan iCloud platformundan telefonunuzdan depoladığınız fotoğraflara erişebiliyorsunuz. Bu da kullanıcılar için bir başka kolaylık oluyor. Bunun yanı sıra kullanıcılar, aile paylaşımı özelliği sayesinde iCloud verilerini aile bireyleriyle de paylaşabiliyorlar.

iCloud Özellikleri Nelerdir
Apple

Bir diğer özellik ise Safari üzerinden sayfaları kaydetmek oluyor. Kullanıcılar, kullandıkları cihazda Safari’de yer işareti ile seçtikleri sayfaları başka cihazlarda da görebiliyorlar. Bunun yanı sıra iCloud, seçilen yazıları kaydederek kullanıcılarına internet bağlantısı yokken Safari üzerinden o yazıyı okuma imkânı da sunuyor.

Birden fazla farklı şifre kullanan kişiler için tüm şifreleri akılda tutmak zor olabiliyor. Bunun için bu noktada şifre yöneticiler kullanıcıların yardımına yetişiyor. Apple, kullanıcılarına iCloud dahilinde bir şifre yöneticisi sunuyor. Bu şifre yöneticisi, kullanıcılarının isteği dahilinde çeşitli platformlardaki şifreleri tek bir merkezde kaydediyor. Bu sayede iCloud kullanıcıları, çeşitli şifrelerini akıllarında tutmak zorunda kalmamış oluyorlar.

Bilindiği gibi iPhone modellerinde artırılabilir hafıza yani SD kart desteği mevcut değil. Bundan dolayı 16, 32 ve hatta 64 GB depolama alanına sahip iPhone modeli sahipleri için iCloud kurtarıcı olabiliyor. Bunun yanı sıra verilerinin depolanmasını isteyen Apple kullanıcıları da iCloud hizmetini çok yaygın olarak kullanıyorlar. Fakat bu kullanıcılardan bazıları bu servis güvenli mi diye merak ediyor. Yazımızın devamında sizler için bu konuya açıklık getirmeye çalışacağız.

iCloud Güvenli midir?

Bahsettiğimiz gibi bulut tabanlı depolama hizmetleri günümüzde oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaya başlandılar. Bu hizmetlerden birisi de iCloud oluyor. Fakat bazı kullanıcılar, bu hizmetlerin güvenli olup olmadığını merak ediyorlar. Sonuçta insanlar, bu hizmetler üzerinde önemli verilerini depolayabiliyorlar.

Öncelikle iCloud hakkında konuşmak gerekirse iCloud, Apple tarafından geliştirilen bir depolama hizmeti. Bundan dolayı platformun geliştirme ve güvenlik kısımlarında Apple sorumlu. Apple, piyasada yer alan en başarılı ve köklü teknoloji şirketlerinin başında geliyor. Bunun yanı sıra şirketin güvenlik kısmında yaptığı çalışmalar, Apple’ı marka olarak sevmeyen teknoloji takipçileri tarafından bile takdir ediliyor.

Bundan dolayı iCloud hizmeti güvenilir mi, bu hizmet üzerinde veri depolanır mı sorusu aslında bir şekilde Apple güvenilir mi sorusuna çıkıyor. Apple konusunda iCloud hizmeti konusunda tereddüt etmenize gerek olmadığını söyleyebiliriz. Yazımızda da değindiğimiz gibi Apple, kullanıcılarının gizliliğine ve güvenliğine oldukça önem veriyor. Bu yüzden verilerinizin geliştirici yani Apple tarafından çalınması ya da sızdırılması neredeyse mümkün değil diyebiliriz.

Bunun yanı sıra kullanıcılar, dış saldırılara karşı da platformun güvenilir olup olmadığını merak ediyorlar. Bu noktada Apple, iCloud servisinin çeşitli yöntemlerle korunduğunu belirtiyor. Bu yöntemlerin başında uçtan uca şifreleme ve AES şifreleme yöntemleri yer alıyor. Apple, çeşitli şifreleme yöntemleriyle kullanıcı verilerine sadece o verinin sahibi olan kullanıcının erişmesini sağlıyor.

Geçtiğimiz yıllarda iCloud verilerinin sızdırıldığına dair bazı haberler yapılmıştı. Bu noktada sorumluluk biraz kullanıcıya ait diyebiliriz. Çünkü Apple, platforma dışarıdan saldırı ve sızmalara karşı söylediğimiz gibi gelişmiş şifreleme yöntemleriyle önlem alıyor. iCloud şifresini başka yerlerde de kullanan kullanıcılar, bu şifreyi başka platform üzerinden çaldırabiliyorlar. Böylece sanal korsanlar, iCloud verilerine kullanıcının hesap bilgileriyle kolaylıkla ulaşabiliyorlar.

Bahsettiğimiz gibi Apple ne kadar önlem alırsa alsın bir noktada sorumluluk kullanıcıların oluyor. Tabii ki platformu kullanıp kullanmamak da sizin sorumluluğunuzda. Eğer hizmetin güvenilirliği konusunda tereddüt yaşıyorsanız alternatif depolama servislerine de göz atabilirsiniz. Sizler için yazımızın devamında en popüler ve başarılı alternatif depolama servislerinden bahsedeceğiz.

Alternatif Depolama Servisleri Nelerdir?

Bazı kullanıcılar, iCloud hizmetinin güvenliğinden şüphe ediyorlar. Bundan dolayı bu kullanıcılar, iCloud hizmetini kullanmak yerine alternatif depolama servislerine yönelmek istiyorlar. Dijital depolama servisleri, kullanımları arttığı için birçok kişi tarafından kullanılıyorlar. Bundan dolayı piyasada da birçok dijital depolama servisi mevcut. Bizler de sizler için iCloud hizmetine alternatif olarak kullanabileceğiniz başarılı ve güvenilir depolama servislerinden bahsedeceğiz.

Google Drive

Depolama servislerinden bahsetmişken Google Drive hizmetinden bahsetmesek olmazdı. Google da Apple gibi çeşitli alanlarda kullanıcılarını sunduğu hizmetlerle memnun etmeye çalışıyor. Drive da bu hizmetlerin başında geliyor. Google, Drive hizmetini 2014 yılında kullanıcılarını sundu. Google da Apple gibi dijital depolama servislerinin yoğun ilgi göreceğini tahmin ediyordu. Bundan dolayı şirket, 2014 yılında daha fazla zaman kaybetmeden depolama hizmetini kullanıcılarıyla buluşturdu.

Drive, kısa sürede en popüler depolama servislerinin başında gelmeyi başardı. Çünkü Google, kullanımı kolay ve dosya erişimi/paylaşımı konusunda oldukça kullanışlı bir hizmet geliştirdi. Bu durum da tabii ki kullanıcıların ilgisini çekti. Ayrıca Google, Google hesabı olan tüm kullanıcıların Drive hizmetinden yararlanmasını sağlıyor. Kullanıcılar, Google hesapları üzerinden 15 GB depolama alanını ücretsiz olarak kullanabiliyorlar.

Google Drive

Daha fazla alana ihtiyaç duyan kullanıcıların ise aylık belirli bir ücret karşılığında hesap türlerini yükseltmeleri gerekiyor. Özellikle iş ve okul hayatında birçok dosya depolama veya paylaşma ihtiyacı olan kişiler için Google’ın sunduğu bu hizmet, bazı noktalarda hayat kurtarıcı olabiliyor.

Birçok dosyayı görüntüleme imkanı da sunan Drive, ayrıca erişilebilirlik ve güvenlik konusunda da oldukça başarılı. Google, Drive’da yer alan dosyaları korumak ve kullanıcılarının kişisel verilerini saklayabilmek adına çeşitli şifreleme yöntemleri kullanıyor. Fakat tabii ki iCloud hizmetinde olduğu gibi Drive kullanıcıları da ilk olarak kendi şifrelerini korumakla sorumlular. Kullanıcılardan kaynaklı veri kayıplarında Google, sorumluluk üstlenmeyecektir.

Yandex Disk

Bir diğer popüler depolama servisi Yandex Disk oluyor. 2014 yılından beri hizmet veren Yandex Disk, oldukça kolay bir kullanıma sahip. Bunun yanı sıra platformun arayüzü çok sade ve kullanışlı. Bundan dolayı kullanıcılar, dosyalarını depolamak ve paylaşmak için Yandex Disk’i sıklıkla kullanıyorlar.

Yandex Disk’e veri yüklemek isteyen kişiler, Yandex hesabına sahip olmak zorundalar. Bunun yanı sıra paylaşılan dosyaları indirmek için ise Yandex hesabınızın olmasına gerek kalmıyor. Fakat Yandex tarafından sunulan eşzamanlama, yedekleme, akıllı albümler ve notlar özelliğinden faydalanabilmek için Yandex hesabınızın olması gerekiyor.

Yandex Disk

Yandex, kullanıcılarına 10 GB ücretsiz depolama alanı sunuyor. Bu depolama alanından Yandex hesabı olan herkes faydalanabiliyor. Bunun yanı sıra daha çok depolama alanına ihtiyaç duyan kişiler ise belirli bir ücret karşılığından depolama alanı kapasitelerini artırabiliyorlar.

Bazı kullanıcılar, Yandex Disk’in güvenilirliğinden şüphe ediyorlar. Bu noktada diğer depolama platformları gibi Yandex Disk için de kesinlikle çok güvenli ya da değil ifadelerini kullanmak doğru olmayacaktır. Yandex, kullanıcılarının verilerini ve kişisel bilgilerini korumak için çeşitli güvenlik yöntemleri kullanıyor. Bu yöntemlerin başında diğer platformlarda olduğu gibi şifreleme yöntemleri geliyor.

Fakat bir noktadan sonra platform ne kadar güvenilir olursa olsun sorumluluk kullanıcının oluyor. Çünkü hesap bilgilerini koruyamayan bazı kullanıcılar olabiliyor. Bu noktada sorumluluk platformun geliştiricilerinden çıkmış oluyor.


Genel Değerlendirme

Bu yazımızda sizler için iCloud nedir, ne işe yarar sorularına cevap vermeye çalıştık. Apple tarafından geliştirilen hizmet, en başarılı depolama servislerinden birisi olarak ön plana çıkıyor. Fakat bazı kullanıcılar, platformun güvenliğinden şüphe duyuyorlar. Bundan dolayı iCloud güvenli midir sorusuna da açıklık getirmeye çalıştık.

Ayrıca iCloud hizmetinden bahsetmişken alternatif platformlar arayan kişiler için alternatif depolama servislerini de listeledik. iCloud hizmetlerinin alternatifi olarak çoğu kişi Google Drive ve Yandex Disk hizmetlerini kullanıyor. Bu platformun özelliklerinden ve güvenilir olup olmadıklarında kısaca bahsetmeye çalıştık. Sizler için hazırladığımız iCloud rehberimiz burada sona eriyor.

Sizler de iCloud hizmeti hakkındaki sorularınızı ve görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra alternatif depolama servisleri önerilerimize eklemek istediğiniz depolama servisleri önerilerini de yorum bölümünden iletebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.