LinkedIn Hesap Silme Nasıl Yapılır?

Sosyal medya platformlarının yaygınlaşmasıyla birlikte günümüzde birçok kişi LinkedIn kullanıyor. Her ne kadar platformun kullanıcı sayısı her geçen gün artsa da zaman zaman hesap silme işlemi gerekli olabiliyor. Hesabını silmek isteyen kişiler ise LinkedIn hesabını silip silemeyeceğini merak ediyor. Eğer LinkedIn hesabınızı kapatmak istiyorsanız platformda yer alan özellik sayesinde LinkedIn hesabınızı kolay bir şekilde silebilirsiniz. Peki LinkedIn hesap silme işlemi nasıl yapılır? Silinen LinkedIn hesabı tekrar açılabilir mi?

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte LinkedIn hesabınızı nasıl silebileceğinizi açıklamaya çalışacağız. Hesabınızı silmek için kullanabileceğiniz yöntemlerden söz edeceğiz. Aynı zamanda premium LinkedIn hesabınızı silmek için ne yapmanız gerektiğinden bahsedeceğiz. Bunun yanı sıra silmiş olduğunuz LinkedIn hesabını nasıl geri açabileceğinize ve LinkedIn hesabınızı silerken nelere dikkat etmeniz gerektiğine değineceğiz. Lafı daha fazla uzatmadan içeriğimize başlayalım.

LinkedIn Hesap Silme Nedir?

Sosyal medya günümüz dünyasının önemli aktörleri arasında yer alıyor. Öyle ki artık sosyal medyanın toplumu şekillendirdiğinden ve alışkanlıkları biçimlendirdiğinden söz etmek mümkün. Yaşadığımız dünyada ise pek çok sosyal medya platformu mevcut. Bu platformlardan her biri farklı özelliklere sahip ve farklı amaçlar için kullanılıyor. Pek çok kişi de bu platformlardan en az birini aktif olarak kullanıyor.

LinkedIn de günümüzde kullanılan sosyal medya platformları arasında yer alıyor. Ancak bu platformun diğerlerine nazaran çok daha farklı özellikleri ve işlevleri olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü LinkedIn, sıklıkla kullanılan sosyal medya platformlarının aksine size eğlence sunmuyor. Bu platform diğerlerinden farklı olarak iş dünyasının sosyal medyası olarak karşımıza çıkıyor.

İş dünyası için hizmet veren bu platform 2003 yılında hayatımıza girdi. Günümüzde dünyanın pek çok ülkesinde kullanılan bu platformun 700 milyonu aşkın aktif kullanıcısı var. Platform, temel olarak bir iş bulma uygulaması olarak karşımıza çıkıyor. Bu platform üzerinden kullanıcılar eğitim bilgilerini, iş dünyasındaki deneyimlerini, sahip oldukları sertifikaları ve yetenekleri paylaşabiliyor.

Dolayısıyla LinkedIn üzerinden kişinin kariyer bilgilerini paylaşması mümkün hale geliyor. Bu sayede platform kullanıcıların birbirleri ile profesyonel bir ağ kurmalarına olanak tanıyor. Platform üzerinden işverenler iş ya da staj ilanları yayınlayabiliyor. Aynı zamanda kullanıcılar, platform üzerinden yayınlanan iş ve staj ilanlarını görüntüleyip bunlara başvuru yapabiliyor.

İş fırsatı kovalamayı kolaylaştıran bu platformun profesyonel olarak oldukça kullanışlı olduğu bir gerçek. Buna bağlı olarak da kendine bir kariyer hedefleyen pek çok kişi LinkedIn kullanıyor. Ancak zaman zaman kullanıcılar hesaplarını kapatmak isteyebiliyor. Bu durumda LinkedIn hesabınızı kapatmanız ise mümkün. LinkedIn hesap silme işlemini yaparak platform üzerinden hesabınızı kalıcı olarak kaldırabilirsiniz.

LinkedIn hesap silme

LinkedIn Hesabınızı Silmek için Kullanabileceğiniz Yöntemler

Eğer LinkedIn hesabınızı silmek istiyorsanız bunu farklı şekillerde yapmanız mümkün. LinkedIn, mobil uygulama versiyonu ile mobil cihazlar üzerinden sıklıkla kullanılıyor. Bu sayede dilediğiniz her yerden oldukça pratik bir şekilde platformu kullanmanız mümkün hale geliyor. Ancak LinkedIn kullanmanın tek yolu mobil cihazlar değil. Çünkü platform tarayıcı üzerinden masaüstü cihazlar ile de kullanılabiliyor.

LinkedIn hesap silme işlemi hem mobil cihazlardan hem de masaüstü cihazlardan yapabilirsiniz. İçeriğimizin bu bölümünde hesabınızı silmek için kullanabileceğiniz iki yöntemden de söz edeceğiz. Sizin için hangi yöntem kullanışlı ise onu tercih ederek hesabınızı dakikalar içerisinde silebilirsiniz. Premium hesap silme işlemi hakkında detaylı bilgiyi içeriğimizin bir sonraki başlığında bulabilirsiniz.

Yöntem 1: Mobil Cihazlar Üzerinden LinkedIn Hesap Silme

LinkedIn hesabını mobil cihazlar üzerinden yönetmek oldukça kolay. Üstelik bu şekilde hesabınıza her yerden erişim sağlamanız da mümkün hale geliyor. Bu nedenle rehberimizde de söz ettiğimiz gibi pek çok kişi hesabını mobil cihazlar üzerinden kullanıyor. Eğer hesabınızı mobil cihazınızdan kullanıyorsanız silme işlemini de aynı cihaz üzerinden yapabilirsiniz. LinkedIn üzerinden bu işlemi yapabilmek için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli olacaktır:

 • İlk olarak kullanmakta olduğunuz cihaz üzerinden “LinkedIn Uygulaması“nı açın.
 • Ardından hesabınıza giriş yapın.
 • Hesabınıza giriş yaptıktan sonra sol üst kısımda göreceğiniz “Profil Simgesi“ne tıklayın.
 • Açılan ekran üzerinde sağ üst köşede yer alan “Ayarlar” sembolüne dokunun.
 • Karşınıza çıkacak olan listede en alt kısımda yer alan “Hesap Yönetimi” bölümüne ilerleyin.
 • Bu bölümde “Hesabı Kapat” seçeneğini göreceksiniz. Bu seçeneğe tıklayarak devam edin.
 • Ardından hesabınızı kapatma sebebinizi seçin ve “İleri” butonuna tıklayın.
 • Son olarak “Bitti” butonuna dokunun. Böylece hesabınız kalıcı olarak kapanacaktır.

Yöntem 2: Masaüstü Cihazlar Üzerinden LinkedIn Hesap Silme

LinkedIn hesabınızı masaüstü cihazlar ile kullanmayı tercih ediyorsanız kapatmak için yine bu cihazı kullanabilirsiniz. Bilgisayarlar üzerinden LinkedIn hesabınızı silmek için yapmanız gereken tek şey ise aşağıdaki adımları izlemek:

 • İlk olarak tarayıcınız üzerinden “LinkedIn Web Sitesi“ne girin.
 • Ardından hesabınıza giriş yapın.
 • Açılan sayfa üzerinde sol üst kısımda karşınıza çıkacak olan “Ben” seçeneğine tıklayın.
 • Bu aşamada göreceğiniz seçenekler arasından “Ayarlar ve Gizlilik” seçeneğine dokunun.
 • Karşınıza çıkacak olan ekranın en alt kısmında “Hesap Yönetimi” bölümünü göreceksiniz.
 • Bu bölümde yer alan “Hesabı Kapat” seçeneğine tıklayın.
 • Ardından hesabınızı neden kapatmak istediğinizi belirterek “İleri” butonuna tıklayın.
 • Son olarak sizden istenen hesap şifresini girin ve “Hesabı Kapat” butonuna dokunun. Böylece hesabınız kalıcı olarak kapatılacaktır.

Premium LinkedIn Hesabı Nasıl Silinir?

LinkedIn, premium hesap türüne sahip bir platform olarak karşımıza çıkıyor. Ücretli bir abonelik şeklinde kullanılan bu hesap türü kullanıcılar için bazı ayrıcalıklar tanıyor. Dolayısıyla LinkedIn Premium kullanıcılarının oldukça fazla olduğunu söyleyebiliriz. Ancak abonelik sistemi ile çalıştığından dolayı bu hesap türüne sahip olmak isteyen kullanıcıların her ay ödeme yapması gerekiyor.

Eğer premium hesabınızı silmek istiyorsanız yukarıdaki adımları uygulayarak hesabınızı doğrudan silmeniz mümkün. Çünkü bu yöntem ile hesaba ait olan tüm abonelikler de sonlandırılıyor. Ancak hesabınızdaki verileri kaybetmek istemiyor, yalnızca ücretli aboneliğinizi sonlandırmak istiyorsanız aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

Linkedin hesap silme
 • İlk olarak internet tarayıcınız üzerinden “LinkedIn Web Sitesi“ne girin.
 • Ardından hesabınıza giriş yapın.
 • Açılan ekranın sağ üst kısmında göreceğiniz “Ben” seçeneğine tıklayın.
 • Bu aşamada karşınıza çıkan seçenekler arasından “Premium Özellikler” seçeneğine dokunun.
 • Premium Hesabı ve Özellikler” kısmının hemen altında göreceğiniz “Aboneliği Yönet” seçeneğine tıklayın.
 • Son olarak “Aboneliği İptal Et” butonuna tıklayın ve sizden istenen tüm talimatları uygulayın.
 • Bu sayede hesap türünüz basic olarak güncellenecektir. Böylece ücretli aboneliğinizi sonlandırırken aynı zamanda hesap verilerinizi koruyabilirsiniz.

LinkedIn Hesap Silme İşlemi Geri Alınır Mı?

LinkedIn hesabını silen kullanıcıların sıklıkla merak ettiği sorulardan biri hesabı tekrar açmanın mümkün olup olmadığı olarak karşımıza çıkıyor. Eğer LinkedIn hesap silme işlemi yaptıysanız hesabınızı tekrar açmanız mümkün. Ancak bunun için hesabınızı sildiğiniz tarihin üzerinden 14 gün geçmemiş olması gerekiyor. Aksi takdirde hesabınızı tekrar açmanız maalesef mümkün değil.

Hesabınız 14 günden daha az süre kapalı kaldıysa hesabınızı geri alabilirsiniz. Ancak bu noktada tüm verilerin geri gelmeyeceğini belirtmekte fayda var. Geri açacağınız hesapta takip edilenler, tavsiyeler, onaylar, bekleyen davetler ya da grup üyelikleri gibi veriler geri gelmiyor. Sildiğiniz hesabı açmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • İlk olarak LinkedIn oturum açma sayfasına gidin.
 • Ardından hesabınıza bağlı olarak e-posta adresinizi ve şifrenizi girerek devam edin.
 • Karşınıza çıkacak olan LinkedIn ekranı üzerinden “Yeniden Etkinleştir” butonuna tıklayın. Böylece hesabınızı açmanız için bir e-posta alacaksınız.
 • Gelen e-posta üzerinden hesabınızı açma talebinizi onaylayın. Bu sayede hesabınız tekrar aktif hale gelecektir.

LinkedIn Hesabınızı Kapatırken Bilmeniz Gerekenler

İçeriğimizin bu kısmında kadar LinkedIn hesabınızı nasıl sileceğinizden söz ettik. Hesabınızı kapatmak istiyorsanız bilmeniz gereken bazı noktalara değinmekte fayda var. Böylece LinkedIn hesabınızı kapatınca olacaklar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. İçeriğimizin bu kısmında hesabınızı kapatırken bilmeniz gerekenlerden söz edeceğiz. Hesabınızı kapatmaya karar vermeden önce tüm bunları göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız. Böylece net bir karar verebilirsiniz.

 • Platform üzerinden hesabınızı silmeniz durumunda hesabınız kalıcı olarak kapatılıyor. Dolayısıyla 14 gün içerisinde hesabınızı geri açmanız mümkün olsa da hiçbir zaman tüm verilere erişmeniz mümkün olmuyor.
 • Hesap silme işlemini yapmanızın ardından hesabınız artık platform üzerinde görüntülemeye kapanıyor. Yani hiç kimse profilinizi artık görüntüleyemiyor.
 • LinkedIn hesabınızı kapatmanız halinde hesaptaki bağlantılarınıza ya da hesabınız ile ilgili diğer verilere erişmeniz mümkün değil. Ancak dilerseniz hesabınız ile ilgili verileri kapatma işleminden önce yedekleyebilirsiniz.
 • Hesabınızı silseniz de profil bilgileriniz arama motorları üzerinden görünmeye bir süre devam edebilmektedir.
 • Daha önce LinkedIn hesaplarınızı birleştirdiyseniz silme işlemi ile tüm hesaplarınız silinmektedir.
 • Eğer premium üyelik kullanıyorsanız hesap silme işleminden önce aboneliğinizi iptal etmeniz gerekebilmektedir.

LinkedIn Hesabını Dondurmak Mümkün Mü?

LinkedIn hesap silme işlemi sonucun hesap kalıcı olarak kapanıyor. Elbette 14 gün içerisinde hesabınıza tekrar erişim sağlamanız mümkün. Ancak hesabınızı açsanız bile bazı veriler maalesef ki kurtarılamıyor. Dolayısıyla hesabınızı kalıcı olarak kapatmak istediğinizden emin değilseniz silmek yerine hesap dondurma işlemini tercih edebilirsiniz. Eğer LinkedIn hesabınızı dondurmak istiyorsanız karşınıza yine iki yöntem çıkıyor. İçeriğimizi okumaya devam ederek hesabınızı nasıl dondurabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Yöntem 1: Mobil Cihazlar Üzerinden LinkedIn Hesap Dondurma

 • İlk olarak “LinkedIn Mobil Uygulaması“na girin.
 • Ardından hesabınıza giriş yapın.
 • Giriş işleminin ardından sol üst kısımda karşınıza çıkacak olan “Profil Fotoğrafı“na tıklayın.
 • Daha sonra bu kez sağ üst köşede kalacak olan “Ayarlar” sembolüne dokunun.
 • Açılan ekran üzerinde en alt kısımda yer alan “Hesap Yönetimi” bölümüne ilerleyin.
 • Bu kısımda yer alan “Hesabı Dondur” butonunu kullanarak hesabınızı dondurabilirsiniz.
LinkedIn hesabını silme

Yöntem 2: Masaüstü Cihazlar Üzerinden LinkedIn Hesap Dondurma

 • İlk olarak internet tarayıcınız üzerinden “LinkedIn Web Sitesi“ne gidin.
 • Ardından dondurmak istediğiniz hesaba giriş yapın.
 • Sağ üst kısımda göreceğiniz “Ben” seçeneğine dokunun.
 • Karşınıza çıkacak olan seçenekler arasından “Ayarlar ve Gizlilik” seçeneğine tıklayın.
 • Açılan ekranda en alt kısımda “Hesap Yönetimi” bölümü ile karşılaşacaksınız.
 • Bu bölümde yer alan “Hesabı Dondur” butonunu kullanarak hesabınızı dondurabilirsiniz.

LinkedIn Hesap Silme Nasıl Yapılır: Genel Değerlendirme

İş dünyasının sosyal medya platformu olan LinkedIn, günümüzde 700 milyonu aşkın kullanıcıya sahip. Profesyonel bağlantılar kurma ve iş imkanı bulma gibi işlevleri olan bu platform dünyanın neredeyse her yerinde kullanılıyor. Ancak oldukça kullanışlı ve işlevsel olsa da zaman zaman kullanıcılar hesaplarını kapatmak isteyebiliyor. Böyle bir durumda hesabınızı kapatmanız ise mümkün.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte LinkedIn hesap silme işleminin nasıl yapıldığını açıkladık. İçeriğimizde hesabınızı silmek için kullanabileceğiniz iki farklı yöntemden söz ettik. Bunun yanı sıra premium hesap silme ve LinkedIn hesap dondurma konularına da değindik. Sizler de içeriğimizi okuyarak merak ettikleriniz hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Tam zamanlı araştırmacı, yarı zamanlı yazar.