WhatsApp Bildirim Gelmiyor Sorunu Nasıl Çözülür?

İnternet tabanlı haberleşme uygulamaları, günümüz dünyasında sıklıkla kullanılıyor. Neredeyse her gün bu uygulamaları kullandığımız dijital dünyanın bir gerçeği. Pek çok farklı haberleşme uygulaması mevcut. Ancak WhatsApp, uzun yıllardır zirvedeki yerini koruyor. Her ne kadar popüler olsa da uygulamada zaman zaman sorun yaşamak mümkün. Bunlardan biri de WhatsApp bildirim gelmiyor sorunu olarak karşımıza çıkıyor.

Teknoloji kullanıcılarının yaşadıkları bildirim gelmiyor sorunu, WhatsApp söz konusu olduğunda karşılaşılan en yaygın problemlerden biri. Bu noktada WhatsApp’ta karşılaşılan bu sorunu çözmek için kullanabileceğiniz bazı yöntemler mevcut. Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte WhatsApp bildirim gelmiyor sorunu nasıl çözülür sorusunu yanıtlamaya çalışacağız. Böylece içeriğimizi okuyarak siz de sorununuzu çözmeyi deneyebilirsiniz.

WhatsApp Bildirim Gelmiyor Sorunu Nedir?

Günümüz dünyasının en fazla kullanıcıya sahip haberleşme uygulaması WhatsApp olarak karşımıza çıkıyor. 2022 yılı verilerine göre uygulamanın 2 milyarı aşkın aktif kullanıcısı bulunuyor. Bu uygulama, birbirinden farklı özellikleri ile oldukça kullanışlı bir kullanıcı deneyimi sunuyor. Böylece uygulama üzerinden sesli, yazılı ya da görüntülü olarak iletişim kurmak mümkün hale geliyor.

Neredeyse hepimiz her gün kesintisiz olarak WhatsApp’ı kullanıyor olsak da zaman zaman WhatsApp ile ilgili sorunlar yaşamak mümkün. Her ne kadar uygulama sürekli olarak geliştiriliyor olsa da çeşitli hatalar ortaya çıkabiliyor. Bunlardan biri ise WhatsApp bildirim gelmiyor sorunu olarak karşımıza çıkıyor. Uygulama ile ilgili en yaygın sorunlardan biri olan bu hata, mesaj bildirimlerinin gelmemesine yol açıyor.

Bu hatayı yaşamanızın sebepleri ise değişkenlik gösterebiliyor. Yaşadığınız bu durumun sebebi kullandığınız cihaz ile ilişkili olabildiği gibi bizzat uygulamanın kendisiyle de alakalı olabiliyor. Ancak neyse ki bu soru çözümsüz değil. Bazı pratik çözüm yollarını deneyerek siz de WhatsApp bildirim gelmiyor sorununu kolay bir şekilde çözebilirsiniz.

WhatsApp Bildirim Gelmiyor Sorunu Çözüm Yöntemleri

WhatsApp’ta yaygın şekilde karşılaşılan bildirim gelmiyor sorununun farklı çözüm yolları olduğunu söylemek mümkün. Ancak bu çözüm yollarına geçmeden önce denemeniz gereken bazı şeylerden söz etmekte fayda var. Bunlardan ilki, internet bağlantısını değiştirmek olarak karşımıza çıkıyor. Eğer uygulamadan bildirim alamıyorsanız öncelikle internet bağlantınızı değiştirmeyi denemelisiniz. Bunun için farklı bir ağa bağlanmayı deneyebilir ya da hücresel veri kullanabilirsiniz.

Bu sorunu çözmek için denemeniz gereken ikinci şey ise cihazınızı yeniden başlatmak olarak karşımıza çıkıyor. Cihazın yeniden başlatılması çoğunlukla bu sorunu çözüyor. Ancak her iki yolu da deneyip sonuç alamadıysanız uygulayabileceğiniz farklı çözüm yolları da mevcut.

WhatsApp Bildirim Gelmiyor Sorunu Çözüm Yöntemleri

Bu çözüm yolları ise kullandığınız cihazın işletim sistemine göre farklılık gösteriyor. Bu nedenle içeriğimizin bu kısmında yer vereceğimiz çözüm yöntemlerini Android ve iPhone cihazlar olmak üzere iki başlık altında inceleyeceğiz. İçeriğimizi okumaya devam ederek bu yöntemleri nasıl uygulayacağınıza dair adım adım bilgi bulabilirsiniz.

Android Cihazlar için WhatsApp Bildirim Gelmiyor Sorununun Çözüm Yöntemleri

Yöntem 1: Uygulamanın Güncel Olduğundan Emin Olun

WhatsApp uygulamasında yaşanan sorunların en temel nedenlerinden biri, uygulamanın güncel durumda olmamasıdır. Bu nedenle sorununuzu çözmeniz için denemeniz gereken ilk yöntem uygulamanızın güncellik durumunu kontrol etmek olarak karşımıza çıkıyor. Bunun için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • İlk olarak cihazınızda “Play Store” uygulamasına girin.
 • Ardından uygulamada yer alan arama çubuğuna “WhatsApp” yazarak devam edin.
 • Karşınıza çıkacak olan “WhatsApp Messenger” uygulamasına tıklayın.
 • Böylece uygulamanızın güncel olup olmadığını görebilirsiniz. Eğer uygulamanız güncel değilse bu aşamada güncellemenizi yapabilirsiniz.

Yöntem 2: Cihazın Güncel Olduğundan Emin Olun

WhatsApp bildirim gelmiyor sorununu yaşamanızın nedeni kullandığınız cihazın güncel durumda olmaması da olabiliyor. Bu nedenle yazılım güncellemelerini kontrol etmeniz önem taşıyor. Bunun için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • İlk olarak cihazınızda “Ayarlar” kısmına girin.
 • Açılan ekranı aşağı kaydırarak “Sistem” ya da “Sistem ve Güncellemeler” seçeneğine tıklayın.
 • İlk sıralarda yer alan “Yazılım Güncellemesi” bölümünü açın.
 • Böylece telefonunuzun mevcut sürüm bilgisi görünecektir. Ekranın hemen altında yer alan “Güncellemeleri Kontrol Et” butonu üzerinden cihazda yeni bir güncelleme olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.
 • Eğer bir güncelleme mevcut ise bu aşamada cihazınızı güncelleyebilirsiniz.

Yöntem 3: Arka Plan Veri Kısıtlamasını Kontrol Edin

WhatsApp’in doğru bir şekilde bildirim gönderebilmesi için arka plan veri kısıtlamasının olmaması gerekiyor. Bu sorunu çözmek için herhangi bir kısıtlama olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • İlk olarak cihazınızda “Ayarlar” kısmına girin.
 • Karşınıza çıkacak olan seçenekler arasından “Uygulamalar” seçeneğine tıklayın.
 • Cihazınızda yükle olan uygulamalar arasından WhatsApp’i bulun. Bu aşamada üst kısımda yer alan arama çubuğunu kullanabilirsiniz.
 • Ardından “WhatsApp” yazan seçeneğe tıklayın.
 • Açılan sayfa üzerinden “Veri Kullanımı” bölümüne girin.
 • Bu kısımdan “Arka Plan Verisi” iznini aktif hale getirmelisiniz.

Yöntem 4: Düşük Güç Modunu Kapatın

Eğer kullandığınız cihazda düşük güç modu aktif ise uygulamalar ile ilgili sorun yaşamanız muhtemeldir. Bu mod, güç tasarrufu sağlamak amacı ile uygulama izinlerini bir süreliğine değiştirebilir. Buna bağlı olarak WhatsApp uygulamasında bildirim alamama sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Düşük güç modunu kendiniz aktif etmiş olabileceğiniz gibi cihaz bu modu kendiliğinden de etkinleştirebiliyor. Sorunu çözmek için ise bu modu kapatmanız önem taşıyor.

Yöntem 5: WhatsApp Web Üzerinden Oturumu Sonlandırın

Android ve iPhone Cihazlar için WhatsApp Bildirim Gelmiyor Sorununun Çözüm Yöntemleri

WhatsApp hesabınızı hem akıllı cihazlar hem de masaüstü üzerinden kullanmanız mümkün. Üstelik her iki platformda da hesabınızı aktif şekilde kullanabilirsiniz. Ancak WhatsApp Web üzerinden hesabınızın açık olması, telefon üzerinden bildirim almanızı engelleyebiliyor. Bu nedenle eğer web sürümü üzerinden WhatsApp’i kullanıyorsanız hesabınızdan çıkış yaparak sorununuzu çözmeyi deneyebilirsiniz.

Yöntem 6: Rahatsız Etmeyin Modunu Kapatın

Rahatsız etmeyin modu, cihazlarda yer alan oldukça kullanışlı bir mod olarak karşımıza çıkıyor. Ancak bu mod cihaz ile ilgili bazı özellikleri kısıtlıyor. Dolayısıyla her ne kadar kullanışlı olsa da rahatsız etmeyin modu aktif olduğunda çeşitli sorunlar yaşamanız mümkün hale geliyor. Eğer bu mod aktifken WhatsApp bildirimleriniz gelmiyorsa rahatsız etmeyin modunu devre dışı bırakmak sorununuzu çözebilir.

Yöntem 7: Uygulama Önbelleğini Temizleyin

Kullandığımız uygulamalar bazı verileri önbellekte depoluyor. Böylece bu verileri tekrar almaya gerek duymadan kolay bir kullanım sağlıyor. Ancak önbellek hafızasının dolması uygulamaları ya da cihazı kullanırken sorun yaşamanıza neden olabiliyor. Eğer WhatsApp uygulaması ile ilgili bir sorun yaşıyorsanız önbelleği temizlemenizde fayda var. Bunun için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • İlk olarak cihazınızda “Ayarlar” kısmına girin.
 • Ardından karşınıza çıkacak olan ekran üzerinden “Uygulamalar” seçeneğini seçin.
 • Üst kısımda yer alan arama çubuğunu kullanarak “WhatsApp” uygulamasını bulun ve tıklayın.
 • Bu aşamada “Depolama” kısmını açmalısınız. Ardından “Önbelleği Sil” butonuna tıklayarak önbellek verilerinizi temizleyebilirsiniz.

Yöntem 8: Bildirim Ayarlarını Kontrol Edin

WhatsApp bildirimlerinin doğru bir şekilde çalışması için uygulamanın bildirim ayarlarının yapılmış olması gerekiyor. Eğer uygulamada bildirimlere izin vermediyseniz herhangi bir bildirim almanız söz konusu değil. Bu nedenle bildirimler konusunda sorun yaşıyorsanız bildirim ayarlarını kontrol etmenizde fayda var. Bunun için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • İlk olarak cihazınızda “Ayarlar” menüsünü açın.
 • Ardından “Uygulamalar” seçeneğini seçin.
 • Bu aşamada arama çubuğunu kullanarak “WhatsApp” uygulamasını aratın ve çıkan sonuca tıklayın.
 • Sonrasında karşınıza çıkacak olan “Bildirimler” seçeneğini seçin.
 • Buradan uygulama ile ilgili farklı bildirim türlerini yönetebilirsiniz. Uygulamadan bildirim almaya devam etmek için “Bildirimlere İzin Ver” butonunun aktif olduğundan emin olmalısınız.

iPhone Modelleri için WhatsApp Bildirim Gelmiyor Sorununun Çözüm Yöntemleri

Yöntem 1: WhatsApp’ın Güncel Olduğundan Emin Olun

WhatsApp uygulamasında yaşanan sorunların en yaygın sebebi uygulamanın güncel durumda olmaması olarak karşımıza çıkıyor. Uygulamayı doğru şekilde kullanmaya devam etmek için güncellemeleri yapmanız oldukça önemli. Bunun için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • İlk olarak “App Store” uygulamasına girin.
 • Ardından uygulama üzerinden “Güncellemeler” kısmına ulaşın.
 • Arama çubuğunu kullanarak “WhatsApp” uygulamasını aratın ve tıklayın.
 • Bu aşamada bir güncelleme olup olmadığını görebilirsiniz. Eğer bir güncelleme varsa bu aşamada yapabilirsiniz.

Yöntem 2: Kullandığınız Cihazın Güncel Olduğundan Emin Olun

Tıpkı Android cihazlarda olduğu gibi iPhone’lar söz konusu olduğunda da yazılımın güncel olmaması uygulamalarda sorun yaşanmasına neden olabiliyor. Bunun için yazılım güncellemelerini kontrol etmelisiniz.

iPhone Modelleri için WhatsApp Bildirim Gelmiyor Sorununun Çözüm Yöntemleri
 • İlk olarak cihazınızın “Ayarlar” menüsünü açın.
 • Ardından “Genel” seçeneğine tıklayın.
 • Bu aşamada “Yazılım Güncelleme” seçeneğini seçin. Böylece cihazınızda yeni bir güncelleme olup olmadığını görebilirsiniz.

Yöntem 3: Arka Planda Uygulama Yenileme Ayarlarını Yapın

WhatsApp’ın arka planda çalışmasına izin vermek bildirimleri doğru bir şekilde almanız için oldukça önemli. Bunun için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • İlk olarak cihazınızda “Ayarlar” kısmına girin.
 • Ardından “Genel” kısmına girerek “Arka Planda Uygulama Yenileme” seçeneğine tıklayın.
 • Bu aşamada “Wi-Fi ve Hücresel Veri” seçeneğini seçerek işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Yöntem 4: Uygulamanın Bildirim Ayarlarını Kontrol Edin

WhatsApp bildirimlerini almak için bildirim ayarlarına izin vermeniz gerekiyor. Bunun için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • İlk olarak cihazınızda “Ayarlar” bölümüne girin.
 • Ardından “Uygulamalar” kısmından “WhatsApp” uygulamasını seçin.
 • Bu aşamada “Bildirimler” seçeneğini seçin ve “Bildirimlere İzin Ver” butonunu aktifleştirin.

Yöntem 5: Cihazınızda Düşük Güç Modunu Kapatın

Android cihazlarda olduğu gibi iPhone’larda da düşük güç modu cihazda bazı kısıtlamaları beraberinde getiriyor. Bu kısıtlamalar ise WhatsApp bildirim alamama sorununu yaşamanıza neden olabiliyor. Düşük güç modu açıkken bu sorunu yaşıyorsanız bu modu kapatarak sorununuzu çözebilirsiniz.

Yöntem 6: Cihazınızda Rahatsız Etme Modunu Kapatın

Rahatsız etmeyin modu, iPhone modelleri için sevilen özelliklerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Ancak düşük güç modunda olduğu gibi rahatsız etmeyin modunda da bazı kısıtlamalar devreye giriyor. Bu kısıtlamalara bağlı olarak uygulamalarda çeşitli sorunlar yaşanabiliyor. Rahatsız etmeyin modunu kapatarak sorununuzu çözmeyi deneyebilirsiniz.

WhatsApp Bildirim Gelmiyor Sorunu Nasıl Çözülür: Genel Değerlendirme

WhatsApp, en popüler haberleşme uygulaması olarak karşımıza çıkıyor. Hayatımıza girdiği ilk günden itibaren iletişim alanında çığır açan bu uygulama 2 milyardan fazla kişi tarafından kullanılıyor. Oldukça pratik ve kullanışlı bir uygulama olan WhatsApp’ı dünyanın hemen hemen her noktasından kullanmanız ise mümkün. WhatsApp’ı kesintisiz kullanabilmek için ihtiyacınız olan tek şey ise bir internet bağlantısı olarak karşımıza çıkıyor.

Uygulama, kullanıcı deneyimini geliştirmek adına sürekli olarak geliştiriliyor. Ancak her ne kadar geliştiriliyor olsa da zaman zaman bazı hatalar ile karşılaşmak mümkün. Bu hatalardan biri ise bildirim gelmiyor sorunu olarak karşımıza çıkıyor. Bu sorun farklı nedenlere bağlı olarak yaşanabiliyor. Uygulamadan düzenli bir şekilde bildirim almamanıza sebep olan bu hatanın oldukça sinir bozucu olduğu söylenebilir. Ancak WhatsApp’ta yaşanan bu sorun çözümsüz değil.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte WhatsApp bildirim gelmiyor sorununu ele aldık. İçeriğimizde hem Android hem de iPhone cihazlar için kullanabileceğiniz çözüm yöntemlerini açıkladık. Sizler de içeriğimizde yer alan çözüm yöntemlerini kullanarak uygulama ile ilgili yaşadığınız problemi çözmeyi deneyebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Tam zamanlı araştırmacı, yarı zamanlı yazar.