Yurt Dışı iPhone Fiyatları – 2023

Apple, dünya genelinde en çok tercih edilen teknoloji üreticilerinin başında gelmektedir. Şirket, dünya genelinde birçok ülkede hizmet vermektedir. Ülke ekonomilerinin birbirlerinden farklı olmasından dolayı Apple, neredeyse her ülkede farklı bir fiyat politikası uyguluyor. Bundan dolayı sizler de yeni bir telefon almaya karar verdiğiniz zaman karşılaştırma yapabilmek adına yurt dışı iPhone modellerinin fiyatları ne kadar diye merak edebilirsiniz.

Çünkü Apple, yurt dışında Türkiye’de uyguladığı fiyat politikasından farklı politikalar uyguluyor. Bunun sonucunda da yurt dışındaki Apple cihazların fiyatları ile Türkiye’deki cihazların fiyatları arasında ciddi farklar ortaya çıkıyor. Bundan dolayı birçok kişi yurt dışında Apple cihazlarının ne kadar fiyata satıldığını merak etmektedir. Bizler de bu yazımızda sizler için yurt dışı iPhone fiyatlarından bahsedeceğiz.

Yurt Dışından iPhone Almak Mantıklı mı?

Dünyanın en büyük teknoloji üreticilerinden Apple, genellikle ürettiği üst segment cihazlarla kullanıcılarına hizmet veriyor. Bu noktada şirket, bir fiyat performans üreticisinden ziyade yüksek satış fiyatlarına kaliteli cihazları kullanıcılarına sunmayı hedefliyor. Bundan dolayı birçok ülkede Apple, en pahalı teknoloji üreticisi olarak ön plana çıkıyor.

Türkiye’de de Apple, en pahalı telefon modellerine sahip olan üreticilerin başında geliyor. Bundan dolayı Türkiye’de iPhone almayı düşünen kişiler, yüksek fiyatlardan dolayı alternatif arıyorlar. Bu noktada birçok kişi, yurt dışından iPhone almayı düşünüyor. Çünkü Apple, geliştirmiş olduğu fiyat politikası kapsamında birçok ülkede, Türkiye’deki fiyatlardan daha uygun fiyatlara iPhone satıyor.

Bundan dolayı Türkiye’de iPhone almayı düşünen, yurt dışından iPhone alabilir miyim diye merak ediyorlar. Öncelikle Türkiye’de yaşayan bir kişinin, kargo aracılığıyla yurt dışından telefon getirmesi mümkün değil. Yani Türk vatandaşları, yabancı e-ticaret siteleri üzerinden telefon siparişi verdiklerinde telefon gümrükten geçmemektedir. Bu yüzden yurt dışından e-ticaret siteleri üzerinden iPhone getirtmek mümkün değil.

Yurt dışından iPhone getirebilmenin tek yolu, bir ülkeye giderek orada iPhone satın almak oluyor. Yani Amerika’dan iPhone getirtmek istediğinizi düşünelim. Bunun için Amazon Amerika üzerinden sipariş vermeniz durumunda cihaz, gümrükten geçmeyecektir. Bundan dolayı siparişiniz size ulaşmayacaktır. Üstelik böyle durumlarda para iadesi garantisi de bulunmuyor. Yani yurt dışından e-ticaret siteleri üzerinden sipariş vererek paranızı kaybetme ihtimaliniz mevcut.

Bunun yanı sıra herhangi bir ülkeden yanınızda getirdiğiniz iPhone’unuzu ise kullanma hakkına sahipsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken bir nokta mevcut. Türkiye’de diğer telefon modellerinde olduğu gibi iPhone’larda da IMEI kayıt zorunluluğu bulunuyor. Yani yurt dışından getirdiğiniz iPhone’unuzu uzun süreli kullanabilmek için IMEI kayıt işlemini yapmalısınız.

Bundan dolayı daha uygun fiyatlı olmasından ötürü yurt dışından iPhone getirmeyi planlıyorsanız planlamanıza IMEI kayıt ücretini de katmalısınız. Bunun sonucunda ortaya çıkan fiyat, telefonun Türkiye satış fiyatından daha uyguna geliyorsa yurt dışından iPhone getirmenizde herhangi bir sorun yoktur.

Yurt Dışından iPhone Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Türkiye, Apple’ın en pahalı fiyat politikası uyguladığı ülkelerin başında gelmektedir. Bundan dolayı iPhone modellerini, başka ülkelerde daha uygun fiyatlara almak mümkündür. Bu doğrultuda teknoloji kullanıcıları, Türkiye yerine yurt dışından iPhone almak istemektedirler. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken bazı noktalar mevcut.

İlk olarak yurt dışından kargo aracılığıyla iPhone getiremeyeceğinizi bilmeniz gerekiyor. Yani yurt dışında iPhone almak istiyorsanız bunun için yurt dışına çıkmanız gerekiyor. Daha sonrasında yanınızda getirdiğiniz cihazı, süresiz olarak Türkiye’de kullanabilmek için IMEI kaydı yaptırmanız gerekiyor. 2023 yılı için IMEI ücreti 6.091 TL olarak belirlendi. Bundan dolayı yurt dışından satın almayı düşündüğünüz cihazın maliyetine 6.091 TL daha eklemeniz gerekiyor.

Yurt dışından iPhone almayı düşünüyorsanız göz önüne almanız gereken en önemli unsurlardan birisi garanti olmaktadır. Çünkü yurt dışından satın almış olduğunuz bazı iPhone modelleri için Türkiye’de garanti hizmetlerinden faydalanmanız mümkün değil. Bundan dolayı Türkiye’de garanti desteği sağlanmayan iPhone cihazınızda üretimden kaynaklı bir sorun meydana gelmesi durumunda ücretsiz onarımdan faydalanamazsınız.

Yurt Dışından iPhone Alınca Vergi İadesi Alınabilir mi?

Yurt dışı seyahatlerinde elektronik ürünler, özellikle de iPhone gibi popüler ürünler, turistlerin ilgisini çeker. Bu tür alışverişlerde, birçok kişi yurt dışından iPhone satın aldıklarında vergi iadesi alıp alamayacaklarını merak eder. Vergi iadesi politikaları ülkeden ülkeye değişebilir, bu nedenle her ülkenin kendi mevzuatına göre hareket etmek önemlidir.

Genel olarak yurt dışından bireysel olarak bir iPhone satın alırsanız, vergi iadesi almanız mümkün olmamaktadır. Vergi iadesi genellikle ülke içinde yapılan harcamalara uygulanan bir uygulamadır ve turistlerin satın aldıkları mallar üzerinden alınan değer-added tax (KDV) gibi vergileri kapsar. Bu nedenle ülke dışından yapılan bireysel bir alışveriş vergi iadesi kapsamına genellikle girmez.

Ancak bazı ülkelerde turistlere yönelik vergi iadesi politikaları bulunmaktadır. Örneğin Avrupa Birliği’ndeki bazı ülkelerde “tax-free shopping” olarak bilinen bir uygulama mevcuttur. Bu uygulama kapsamında turistler, belirli bir tutarın üzerindeki alışverişlerinden KDV’yi geri alabilirler. Bununla birlikte bu süreç biraz karmaşık olabilir ve belirli bir prosedürü takip etmeyi gerektirebilir. Genellikle turistlerin alışveriş yaptıkları mağazalarda vergi iadesi için gerekli belgeleri (örneğin, satış fişi ve pasaport) temin etmeleri gerekmektedir.

Bu noktada yurt dışından iPhone veya başka bir ürün satın almadan önce ilgili ülkenin vergi iadesi politikalarını araştırmak önemlidir. Söz konusu ülkenin turistlere yönelik herhangi bir vergi iadesi programı olup olmadığını öğrenmek için seyahat edilecek ülkenin resmi makamlarının web sitelerinden veya turizm bilgi merkezlerinden bilgi almak faydalı olabilir.

Yani genel olarak yurt dışından bireysel olarak bir iPhone satın aldığınızda vergi iadesi almanız mümkün olmayacaktır. Ancak her ülkenin kendine özgü vergi iadesi politikaları mevcuttur. Bu nedenle seyahatten önce vergi iadesi konusunda araştırma yapmak ve gerektiğinde ilgili belgeleri temin etmek önemlidir.

iPhone Fiyatları Neden Farklılık Gösteriyor?

Telefon fiyatları, ülkeler arasında genellikle farklılık göstermektedir. Bundan dolayı yeni bir telefon almaya karar veren kişiler, araştırma yaptıkları sırada bu farklılıkları fark etmektedirler. Bunun sonucunda birçok kişi, iPhone başta olmak üzere telefon fiyatları neden ülkeler arasında farklılık gösteriyor diye merak etmektedir.

Telefon fiyatlarının ülkeler arasında farklılık göstermesinin birçok farklı sebebi mevcut. İlk olarak ülkelerin ekonomik durumları, telefonların satış fiyatlarını doğrudan etkiliyor. Şirketler, satış politikalarını temel olarak kâr etmek üzere kurguluyorlar. Bunun sonucunda teknoloji şirketleri, ekonomisi zayıf olan ülkelerde cihazlarını daha yüksek satış fiyatıyla satmayı tercih ediyorlar

iPhone Fiyatları Neden Farklılık Gösteriyor

Çünkü şirketler, ülkelerde yaşanan ekonomik olaylardan etkilenmek istemiyorlar. Bundan dolayı birçok şirket, ekonomisi sabit ilerlemeyen ülkelerde yüksek satış fiyatı politikası uygulamayı tercih ediyor. Bunun yanı sıra ülkelerin sahip oldukları üretim tesisleri, cihazların fiyatlarını etkileyen bir diğer etken oluyor. Yani bir ülkede telefon üretiminin yapılıp yapılmaması, o ülkedeki telefonların fiyatlarını etkiliyor.

Telefon üretiminin yapıldığı ülkelerde telefon fiyatları daha düşük seviyelerde oluyor. Çünkü şirketler, üretim yaptıkları ülkelerde başta lojistik olmak üzere birçok konuda tasarruf yapıyorlar. Bunun sonucunda teknoloji üreticileri, satışa sundukları cihazlarda ona göre fiyatlandırma yapıyorlar.

Son olarak teknoloji şirketlerinin hangi ülke menşeili oldukları, satış fiyatlarını ciddi ölçüde etkiliyor. Bunun en temel sebebi, şirketlerin kendi ülkelerinde daha uygun satış fiyatları belirlemeleri oluyor. Yani Çin menşeili bir şirket, Çin’de diğer ülkelere göre daha uygun fiyatlarla satış yapmayı tercih ediyor. Tüm bu sebepler, iPhone’lar başta olmak üzere telefon fiyatlarının ülkeler arası farklılık göstermelerine neden oluyor.

Yurt Dışı iPhone Fiyatları – 2023

Sizler için hazırlamış olduğumuz yurt dışı iPhone fiyatları listesinde tamamen Apple tarafından paylaşılan fiyat bilgilerini kullandık. Yani hazırlamış olduğumuz liste, Apple’ın ülkelere göre belirlemiş olduğu ve kendi web sitesi üzerinden paylaştığı fiyatlar üzerinden hazırlanmıştır.

Apple, zamanla ülkelerde belirlemiş olduğu fiyat politikalarında değişiklik yapabilmektedir. Bundan dolayı listemizde yer alan cihazların ülke bazlı fiyatlarının ülkelerin ekonomik durumlarına göre değişebileceğini göz önünde bulundurmalısınız.

iPhone 14 Fiyatları

2022 yılında tanıtılan iPhone 14 serisi, Apple’ın 2023 yılına girerken en güncel telefon serisi olarak ön plana çıkıyor. Apple, bu seride iPhone 14, Plus, Pro ve Pro Max modelleriyle kullanıcılarına hizmet veriyor. 2023 yılındaki fiyatlandırmalara göre Apple, en ucuz iPhone 14 modellerini ABD’de satmayı tercih ediyor. Bunun yanı sıra Apple’ın diğer ülkelerdeki fiyatlandırmaları ise şu şekildedir:

Ülke/ModeliPhone 14 128 GBiPhone 14 Plus 128 GBiPhone 14 Pro 128 GBiPhone 14 Pro Max 128 GB
Almanya1.070 Dolar1.230 Dolar1.390 Dolar1.550 Dolar
Fransa1.093 Dolar1.250 Dolar1.425 Dolar1.580 Dolar
ABD799 Dolar899 Dolar999 Dolar1.099 Dolar
Birleşik Krallık1.027 Dolar1.148 Dolar1.330 Dolar1.450 Dolar
Kanada810 Dolar920 Dolar1.030 Dolar1.140 Dolar
Hollanda1.089 Dolar1.250 Dolar1.420 Dolar1.580 Dolar
Norveç1.122 Dolar1.275 Dolar1.425 Dolar1.580 Dolar
Çin870 Dolar1.014 Dolar1.160 Dolar1.300 Dolar
Türkiye1.815 Dolar2.020 Dolar2.325 Dolar2.525 Dolar
Brezilya1.437 Dolar1.626 Dolar1.800 Dolar1.985 Dolar
Ülke/ModeliPhone 14 512 GBiPhone 14 Plus 512 GBiPhone 14 Pro 1TBiPhone 14 Pro Max 1TB
Almanya1.489 Dolar1.650 Dolar2.090 Dolar2.250 Dolar
Fransa1.511 Dolar1.672 Dolar2.122 Dolar2.283 Dolar
ABD1.099 Dolar1.199 Dolar1.499 Dolar1.599 Dolar
Birleşik Krallık1.426 Dolar1.547 Dolar1.994 Dolar2.115 Dolar
Kanada1.153 Dolar1.267 Dolar1.586 Dolar1.700 Dolar
Hollanda1.509 Dolar1.669 Dolar2.119 Dolar2.280 Dolar
Norveç1.530 Dolar1.683 Dolar2.111 Dolar2.264 Dolar
Çin1.247 Dolar1.390 Dolar1.800 Dolar1.935 Dolar
Türkiye2.245 Dolar2.445 Dolar3.030 Dolar3.230 Dolar
Brezilya2.000 Dolar2.195 Dolar2.742 Dolar2.930 Dolar

iPhone 13 Fiyatları

Apple, iPhone 13 serisini 2021 yılında piyasaya sürdü. 2023 yılında 2.yılını dolduracak olan seri, günümüzde hâlâ popülerliğini korumayı başarıyor. Apple, resmi satış mağazasından iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max’in satışını durdurdu. Bundan dolayı şirket, 2023 yılından itibaren kendi mağazalarından iPhone 13 ve iPhone 13 mini modellerinin satışını gerçekleştirecek. 2023 yılındaki ilk fiyatlandırmalara göre Apple, en uygun fiyatlı iPhone 13 modellerini ABD’de satmayı tercih etti. Ayrıca diğer ülkelerdeki iPhone 13 modellerinin fiyatları şu şekildedir:

Ülke/ModeliPhone 13 128 GBiPhone 13 512 GBiPhone 13 mini 128 GBiPhone 13 mini 512 GB
Almanya965 Dolar1.339 Dolar855 Dolar1.232 Dolar
Fransa975 Dolar1.350 Dolar865 Dolar1.245 Dolar
ABD699 Dolar999 Dolar599 Dolar899 Dolar
Birleşik Krallık906 Dolar1.272 Dolar785 Dolar1.305 Dolar
Kanada736 Dolar1.045 Dolar625 Dolar935 Dolar
Hollanda975 Dolar1.350 Dolar865 Dolar1.239 Dolar
Norveç1.000 Dolar1.405 Dolar866 Dolar1.275 Dolar
Çin782 Dolar1.174 Dolar680 Dolar1.072 Dolar
Türkiye1.515 Dolar1.940 Dolar1.365 Dolar1.785 Dolar
Brezilya1.229 Dolar1.796 Dolar1.077 Dolar1.645 Dolar

Diğer iPhone Modellerinin Fiyatları

Apple tarafından geçmiş senelerde üretilen iPhone modelleri, günümüzde teknoloji kullanıcıları tarafından tercih edilmeye devam ediliyor. Bu doğrultuda şirket, kendi satış ağları üzerinden eski iPhone modellerini de satıyor. Geçtiğimiz aylarda Apple, kendi mağazaları üzerinden iPhone 11 modelleri ve iPhone 12 Pro modelinin satışını durdurdu. Böylece Apple, şu an kendi mağazaları ve web sitesi üzerinden iPhone SE ve iPhone 12 modellerinin satışını gerçekleştiriyor. Bu modellerin ülkelerdeki satış fiyatları şu şekildedir:

Ülke/ModeliPhone SE 64 GBiPhone SE 256 GBiPhone 12 64 GBiPhone 12 256 GB
Almanya588 Dolar800 Dolar855 Dolar1.039 Dolar
Fransa600 Dolar815 Dolar865 Dolar1.050 Dolar
ABD429 Dolar579 Dolar599 Dolar749 Dolar
Birleşik Krallık540 Dolar735 Dolar785 Dolar975 Dolar
Kanada425 Dolar580 Dolar625 Dolar785 Dolar
Hollanda596 Dolar810 Dolar865 Dolar1.049 Dolar
Norveç600 Dolar805 Dolar865 Dolar1.070 Dolar
Çin507 Dolar680 Dolar680 Dolar885 Dolar
Türkiye935 Dolar1.147 Dolar1.365 Dolar1.575 Dolar
Brezilya815 Dolar1.096 Dolar1.134 Dolar1.360 Dolar

Yurt Dışı iPhone Fiyatları: Sıkça Sorulan Sorular

Türkiye’den Alınan iPhone Yurt Dışında Çalışır mı?

Telefon üreticileri, ürettikleri cihazları global olarak çalışabilir durumda kullanıcılarıyla buluşturuyorlar. Bunun sonucunda Türkiye’den alınan iPhone modelleri, yurt dışında çalışmaktadır. Fakat bazı ülkeler, Türkiye’de olduğu gibi uzun süreli kullanımlarda IMEI kaydını zorunlu tutmaktadır. Bundan dolayı Türkiye’den almış olduğunuz iPhone modelini yurt dışında kullanabilmek için telefonu kullanmak istediğiniz ülkenin kurallarını iyi bir şekilde araştırmalısınız.

iPhone Modelleri Hangi Ülkelerde Ucuz?

Apple, neredeyse her ülkede farklı bir fiyatlandırma politikası izliyor. Bunun sonucunda iPhone fiyatları, ülkeler arasında farklılık gösterebiliyor. Dünya geneline bakıldığı zaman en uygun iPhone fiyatlarının Amerika Birleşik Devletleri’nde olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra Avrupa’nın birçok ülkesinde ve Çin’de iPhone fiyatları, diğer ülkelere göre daha uygun seviyelerdedir.

iPhone Yurt Dışı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Yurt dışından alınan telefonları Türkiye’de tespit etmek oldukça kolay. Çünkü Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Türkiye’ye giriş yapan akıllı cihazların kaydını tutmaktadır. Bunun sonucunda iPhone’unuzun Türkiye sürümü olup olmadığını e-Devlet üzerinden IMEI sorgulaması yaparak kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Yurt Dışından Alınan iPhone Açılır mı?

Yurt dışından alınan iPhone, Türkiye’de kullanılabilmektedir. Türkiye’de belirlenen kurallara göre vatandaşlar, yurt dışından getirdikleri telefonları 120 gün kayıtsız olarak kullanabiliyorlar. Bunun yanı sıra 120 günden fazla süre iPhone’unuzu Türkiye’de kullanmak istiyorsanız IMEI kaydı yapmanız gerekmektedir.

Yurt Dışından Alınan iPhone’un IMEI Kaydı kaç TL?

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, yurt dışından getirilen ve uzun süreli kullanılacak olan cihazlar için IMEI kaydı talep etmektedir. Bu doğrultuda kurum, tüm telefonlar için aynı ücreti talep etmektedir. Yani yurt dışından alınan iPhone’u 2023 yılında kayıt etmek için 6.091 TL IMEI kayıt ücretini ödemeniz gerekmektedir.

Yurt Dışı iPhone Fiyatları: Genel Değerlendirme

Apple, dünyanın en çok tercih edilen teknoloji üreticilerinden birisi olarak dikkat çekiyor. Bu doğrultuda şirket, Türkiye’de de çok fazla kullanılıyor. Bunun yanı sıra Türkiye’de iPhone almayı düşünen kişiler, bu cihazların yurt dışındaki fiyatlarını merak edebiliyorlar. Çünkü Apple, neredeyse her ülkede farklı bir fiyat politikası uygulamayı tercih ediyor. Bundan dolayı yurt dışı iPhone fiyatları çok fazla merak ediliyor.

Bizler de bu yazımızda sizler için birçok ülkedeki iPhone modellerinin fiyatlarını listeledik. Böylece listemizi inceleyerek hangi iPhone modelinin hangi ülkede ne kadar fiyata satıldığını kıyaslayarak öğrenebilirsiniz. Sizler için hazırlamış olduğumuz yurt dışı iPhone fiyatları listemiz burada sona eriyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.