Touchpad Çalışmıyor Sorunu Nasıl Çözülür?

Günümüz dünyasında dizüstü bilgisayarların oldukça yaygın bir şekilde kullanıldığından söz etmek mümkün. Dijitalleşen dünyamızda artık hemen hemen herkes bir dizüstü bilgisayara sahip. Bu bilgisayarlar taşınabilmeleri sebebi ile bizlere oldukça pratik bir kullanım sağlıyor. Ancak bu teknolojik cihazlarda zaman zaman yaşanabilen bazı sorunlardan da bahsetmek mümkün. Bu sorunlardan biri ise touchpad çalışmıyor sorunu olarak karşımıza çıkıyor.

Her ne kadar sıkıntılı bir durum olsa da bu sorunu çözmek için kullanabileceğiniz bazı yöntemler mevcut. Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte touchpad çalışmıyor sorununun nedenlerini ele alacağız. Bunun yanı sıra bu sorunu çözebilmek amacı ile kullanabileceğiniz çözüm yöntemlerini açıklamaya çalışacağız. Böylece sizler de içeriğimizi inceleyerek touchpad çalışmıyor sorununa kolaylıkla çözüm bulabilirsiniz!

Touchpad Çalışmıyor Sorunu Nedir?

Dizüstü bilgisayarlar uzun zamandır hayatımızda yer alıyorlar. Hızla dijitalleşen dünyamızda bu bilgisayarlar hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldiler. Öyle ki pek çok işimizi bir dizüstü bilgisayar ile yapmamız mümkün. Özellikle pandemi sürecinde iş ve eğitim hayatında yaşanan dijitalleşme süreci ile dizüstü bilgisayarların daha aktif bir şekilde kullanılmaya başlandığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Neredeyse her yere oldukça kolay bir şekilde taşıyabileceğimiz bu bilgisayarlar pratik bir kullanım sağlıyorlar. Pek çok farklı model ve özelliğe sahip bu bilgisayarların genellikle hafif olduklarını söyleyebiliriz. Böylece nerede olursak olalım bilgisayarımızı yanımızda taşımamız da mümkün hale geliyor. Aynı zamanda teknolojik gelişmelere paralel olarak dizüstü bilgisayarların özellikleri de sürekli olarak gelişim gösteriyorlar.

Her ne kadar pek çok iyi özellik sayabiliyor olsak da dizüstü bilgisayarları kullanırken zaman zaman sorunlar yaşamanız da mümkün. Bu sorunlardan biri ise touchpad çalışmıyor sorunu olarak karşımıza çıkıyor. Neredeyse her dizüstü bilgisayarda bulunan ve bir mouse kullanmadan bilgisayarı yönetmenize olanak tanıyan touchpad’leri bir “dokunmatik arabirim” olarak tanımlamak mümkün.

Kullandığınız cihazın markası ya da modeli her ne olursa olsun bu sorunu yaşama ihtimaliniz var. Eğer bilgisayarınızda touchpad çalışmıyor ise bunun birden farklı sebebi olabiliyor. Bu durum dokunmatik özelliği ile ilgili olabileceği gibi donanımın devre dışı olması sebebi ile de ortaya çıkabiliyor. Bu doğrultuda touchpad çalışmıyor sorununu ortaya çıkartan çok sayıda neden gibi sorunun çözümü için kullanılabilecek farklı yöntemler de mevcut.

Touchpad Çalışmıyor Sorunu Çözüm Yöntemleri

Touchpad, laptop kullanımını büyük oranda kolaylaştırıyor. Bu donanım sayesinde herhangi bir harici mouse olmadan bilgisayarınızı kullanmanız mümkün hale geliyor. Bunun yanı sıra farklı özelliklere sahip touchpad’ler bilgisayarınıza ilişkin pek çok işlevi çok daha pratik bir şekilde kullanmanıza da olanak tanıyor. Böylece laptoplar, çok daha kolay bir şekilde kontrol edilebilir hâle geliyorlar. Bu doğrultuda birçok kullanıcı, harici bir mouse yerine touchpad kullanmayı tercih ediyor.

Dizüstü bilgisayar kullanıcılarının zaman zaman yaşadıkları sorunlardan biri touchpad kısmının çalışmaması olarak karşımıza çıkıyor. Eğer siz de bu durumu yaşıyorsanız endişelenmenize gerek yok. Bu sorunu çözmek için deneyebileceğiniz pek çok farklı yöntem bulunuyor. Bu yöntemleri deneyerek siz de sorununuzu çözebilirsiniz. İçeriğimizin bu kısmında sizlere bu sorunu çözmek için deneyebileceğiniz yöntemleri adım adım açıklamaya çalışacağız.

Touchpad çalışmıyor

Yöntem 1: Bilgisayarınızı Yeniden Başlatmayı Deneyin

Eğer touchpad çalışmıyor hatası alıyorsanız sorununuzu çözmek için denemeniz gereken ilk yöntem bilgisayarınızı yeniden başlatmaktır. Çünkü bilgisayarın yeniden başlatılması pek çok sorunu ortadan kaldırabilmektedir. Dolayısıyla bilgisayarınızın donması veya işletim sisteminizde anlık olarak meydana gelen sorunlardan ortaya çıkan touchpad çalışmıyor hatası, bilgisayarınızın yeniden başlatılmasıyla ortadan kalkacaktır.

Yöntem 2: Touchpad Sürücüsünü Güncellemeyi Deneyin

Bilgisayarınızı yeniden başlatmanıza rağmen touchpad çalışmıyor sorunu çözülmediyse sebebi eski bir sürücü kullanıyor olmanız olabilmektedir. Eğer eski bir sürücü kullanıyorsanız dizüstü bilgisayarınızda touchpad çalışmayabilmektedir. Dolayısıyla sürücünün güncel olması oldukça önemlidir. Sürücünüzün güncel olup olmadığını kontrol etmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • İlk aşamada bilgisayarınızda “Başlat” menüsü üzerine sağ tıklayın.
 • Daha sonrasında karşınıza çıkan seçenekler arasından “Aygıt Yöneticisi” kısmına girin.
 • Bu aşamada yapmanız gereken dokunmatik yüzey sürücüsüne erişmektir. Bunu yapmak için ise “Fare ve Diğer İşaret Aygıtları” isimli seçeneğe çift tıklamanız gerekir.
 • Ardından açılacak olan ekran üzerinden “Touchpad Sürücüsü” ya da “HID Uyumlu Fare” seçeneğine sağ tıklayın.
 • Böylece “Sürücüyü Güncelleştir” seçeneği ile karşılaşacaksınız. Bu seçeneği seçtikten sonra gerekli olan onayları vererek işlemi tamamlayabilirsiniz.

Bu işlemi yapmanızın ardından bilgisayarınızı yeniden başlatmanız iyi olacaktır. Böylece sürücünüzü güncelleyerek touchpad ile ilgili yaşadığınız sorunun çözülüp çözülmediğini etkili bir şekilde kontrol edebilirsiniz.

Yöntem 3: Touchpadin Çalışır Durumda Olup olmadığını Kontrol Edin

Eğer kullandığınız dizüstü bilgisayarda touchpad çalışmıyor ise bunun bir diğer sebebi bu donanımın devre dışı olması olabilmektedir. Touchpad özelliğinin devre dışı olması halinde bilgisayarınızın bu özelliğini kullanmanız mümkün değildir. Aşağıdaki adımları izleyerek bu özelliği çalıştırabilirsiniz:

 • İlk olarak “Windows Tuşu” ve “I” tuşuna basın. Böylece bilgisayarınızda ayarlar kısmında girmiş olacaksınız.
 • Karşınıza çıkacak olan pencere üzerinden “Cihazlar” seçeneğine tıklayın. Böylece bilgisayarınız ile ilgili pek çok farklı seçenek ile karşılaşacaksınız.
 • Bu seçenekler arasından “Dokunmatik Yüzey“i bulmanız gerekiyor. Ardından bu seçeneğe tıklayın.
 • Dokunmatik yüzey aktif değilse tekrar aktif hale getirin.

Aynı zamanda klavyeniz üzerinden touchpad özelliğini kapatmanız halinde touchpad çalışmayacaktır. Bunu farkında olmadan ya da yanlışlıkla yapmış olmanız mümkündür. Bu nedenle eğer touchpad çalışmıyorsa klavyeniz üzerinden etkinleştirmeyi deneyebilirsiniz. Bu işlem için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterlidir:

Touchpad çalışmıyor sorunu
 • İlk olarak klavyenizde yer alan F tuşları üzerinden “Dokunmatik Yüzeyi Etkinleştirme” tuşunu bulmanız gerekmektedir. Bu tuş bilgisayarınızın marka ve modeline bağlı olarak farklı olabilir. Ancak çoğunlukla F6 ve F9 tuşunda bu özellik yer almaktadır.
 • Klavyenizde sol alt kısımda yer alan “Fn” tuşuna basılı tutarak ilgili özelliği barındıran F tuşuna basın.
 • Böylece dokunmatik yüzey etkinleştirilmiş olacaktır. Bu işlem touchpad özelliğinin çalışmasına yardımcı olabilmektedir.

Yöntem 4: Harici Mouse Sürücülerini Devre Dışı Bırakın

Eğer harici bir mouse kullanıyorsanız bu durum touchpad özelliğini kullanmanıza engel olabilmektedir. Çünkü bir mouse kullanmak için yüklemiş olduğunuz sürücüler, touchpadin çalışmasını durdurabiliyor. Aşağıdaki adımları izleyerek bilgisayarınızda bulunan diğer mouse sürücülerini devre dışı bırakabilirsiniz:

 • İlk olarak “Başlat” menüzü üzerinde sağ tıklayın.
 • Ardından karşınıza çıkan seçenekler arasından “Aygıt Yöneticisi” bölümüne girin.
 • Açılan ekran üzerinden “Fare ve Diğer İşaret Aygıtları” seçeneğini çift tıklama yaparak açın.
 • Seçenekler arasından “Harici Mouse Sürücüleri“ne sağ tıklayın. Ardından “Cihazları Kaldır” seçeneğini seçin ve gerekli onayları verin.
 • Bu bölümde yer alan tüm sürücüler için aynı işlemi tekrarlayın.

Harici mouse sürücülerini devre dışı bırakma işlemin ardından bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Yöntem 5: Tablet Modunu Devre Dışı Bırakın

Bilgisayarınızda touchpad özelliğinin çalışmıyor olmasının nedenlerinden biri de tablet modunun açık durumda olması olabilmektedir. Bu durumda tablet modunu devre dışı bırakmak için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterlidir:

 • İlk olarak sırasıyla klavyenizde yer alan “Windows” ve “I” tuşlarına basarak bilgisayarınızın “Ayarlar” kısmına gitmelisiniz.
 • Ardından karşınıza çıkacak olan ekran üzerinden “Sistem” seçeneğine tıklayın.
 • Bu aşamada pek çok farklı seçenek ile karşılaşacaksınız. Bu seçenekler arasından “Tablet” seçeneğini seçin. Sonrasında ise açılan seçenekler arasında “Ek Tablet Ayarlarını Değiştir” seçenine tıklayın.
 • Son adımda karşınıza çıkacak olan sayfa üzerinden “Tablet Modu” bölümünü devre dışı bırakın.

Yöntem 6: Kablosuz Mouse Bağlantısını Kapatın

Günümüzde bluetooth bağlantısı ile çalışan fareler sıklıkla tercih edilmektedir. Ancak bu fareler bazı zamanlarda bilgisayarınızda touchpadin çalışmasını engelleyebilmektedir. Bunun önüne geçmek için bluetooth mouse bağlantısını kapatmanız gerekebilir. Bu işlem için aşağıdaki adımları izleyin:

Laptopun touchpad çalışmıyor sorunu nasıl çözülür
 • İlk olarak “Windows” ve “I” tuşlarına sırası ile basarak bilgisayarınızda “Ayarlar” bölümünü açın.
 • Ardından “Cihazlar” seçeneğine tıklayın.
 • Bu aşamada karşınıza çıkacak olan “Bluetooth ve Diğer Cihazlar” bölümüne girin.
 • Açılan ekran üzerinde bluetooth bağlantısı kullanan tüm cihazları görüntüleyebileceksiniz. Bu kısımda kullandığınız kablosuz farenin bağlantısını kapatarak sorununuzu çözebilirsiniz.

Yöntem 7: Virüs Taraması Yapın

Bilgisayar virüsleri, bilgisayarlarda çeşitli donanımların devre dışı kalmalarına neden olabiliyorlar. Bu doğrultuda eğer touchpad çalışmıyor sorunu ile karşı karşıyaysanız bu durumda virüslerden şüphelenmeniz gerekebilir. Eğer touchpad üzerinde gerçekleştirdiğiniz çeşitli işlemlere rağmen sorununuzu çözemediyseniz detaylı bir virüs taraması yapmanız gerekebilir. Bu noktada bir antivirüs programı kullanarak virüsleri kolaylıkla tespit edebilirsiniz. Virüs taraması sonucunda herhangi bir sonuca ulaşamadıysanız son aşamada cihazınızı teknik servise göndermeden önce format atmayı deneyebilirsiniz.

Yöntem 8: Yetkili Teknik Servis ile İletişime Geçmeyi Deneyin

Touchpad özelliğinin çalışmıyor olması teknik sorunlardan dolayı da ortaya çıkabilmektedir. Bundan dolayı rehberimizde yer alan tüm yöntemleri denemenize rağmen touchpad hala çalışmıyorsa yapabileceğiniz en iyi şey bir teknik servis sağlayıcısı ile iletişime geçmektir. Özellikle sorununuz donanımsal bir nedenden dolayı ortaya çıkıyorsa yetkili servis tarafından bu sorun çözülebilmektedir.

Touchpad Çalışmıyor Sorunu Nasıl Çözülür: Sıkça Sorulan Sorular

Touchpad kilitlendi nasıl açılır?

Laptoplarda yer alan touchpad donanımını aktif hale getirmek için klavye kısayollarını kullanabilmeniz mümkündür. Bu özelliğin bağlı olduğu tuş, kullandığınız cihaza göre farklılık gösterebilir. Touchpad için sıklıkla kullanılan tuşlar ise F6 ya da F9 olarak karşımıza çıkıyor. Klavyenizde yer alan “Fn” tuşu ile birlikte bu tuşları kullanarak touchpad özelliğini aktif hale getirebilirsiniz.

Dokunmatik yüzey nasıl devre dışı bırakılır?

Bilgisayarınızın “Ayarlar” menüsünü kullanarak dokunmatik yüzeyi devre dışı bırakabilirsiniz. Bunun için öncelikle ayarlar kısmından “Cihazlar” seçeneğine tıklamaları, ardından “Dokunmatik Yüzey”i seçerek devre dışı bırakmalısınız. Bunun yanı sıra yukarıdaki klavye kısayollarını kullanarak da dokunmatik yüzeyi devre dışı bırakabilirsiniz.

Touchpad Çalışmıyor Sorunu Nasıl Çözülür: Genel Değerlendirme

Dizüstü bilgisayarlar günümüzde pek çok insan tarafından aktif şekilde kullanılıyorlar. Kolay taşınması sayesinde bu bilgisayarlar her geçen gün daha da fazla kullanılmaya başlanıyorlar. Birbirinden farklı özelliklere sahip dizüstü bilgisayarlar ile günümüz dünyasında pek çok işinizi kolay bir şekilde halletmeniz mümkün hale geliyor.

Özellikle son yıllarda dizüstü bilgisayar kullanımı oldukça yaygınlaşmış durumda. Bunun en büyük sebebi ise dijitalleşme sürecinin büyük oranda ivme kazanması olarak karşımıza çıkıyor. Günümüzde iş, eğitim ya da boş vakit değerlendirme faaliyetlerinde dizüstü bilgisayarlar kullanılıyor. Üstelik teknolojik gelişmelere paralel olarak dizüstü bilgisayarların her geçen gün geliştiğini söylemek mümkün.

Bilgisayar pazarında yer alan çoğu dizüstü bilgisayar modelinde mouse kullanmadan gezinebilmenizi sağlayan dokunmatik bir bölüm bulunuyor. Bu bölüm “touchpad” olarak isimlendiriliyor. Dizüstü bilgisayarların oldukça kullanışlı ve eğlenceli donanımlarından biri olan touchpad, laptop kullanıcılarına büyük oranda kullanım kolaylığı sağlıyor.

Ancak zaman zaman laptoplarda touchpadlerin çalışmaması gibi bir sorun ile karşılaşmak mümkün. Bu sorun farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabiliyor. Bunun yanı sıra çoğu zaman bu sorun kullanıcılar tarafından çözülebiliyor. Dolayısıyla touchpad çalışmaması her ne kadar endişe verici bir durum olsa da bazı yöntemleri deneyerek siz de bu sorununuza kolaylıkla çözüm bulabilirsiniz.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte touchpad çalışmıyor sorununun nedenlerine ve çözümlerine değindik. Böylece sizler de hazırlamış olduğumuz rehberimize göz atarak karşılaşmış olduğunuz touchpad çalışmıyor sorununu kolaylıkla çözebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Tam zamanlı araştırmacı, yarı zamanlı yazar.