Bilgisayar Yazıcıyı Görmüyor Sorunu Nasıl Çözülür?

Her ne kadar bilgisayarlar günümüz dünyası için oldukça önemli olsa da bu cihazları kullanırken zaman zaman sorunlar yaşamanın mümkün olduğu bir gerçek. En sık yaşanan sorunlardan biri de bilgisayar yazıcıyı görmüyor sorunu olarak karşımıza çıkıyor. Bu durum yaşayanlar için oldukça sinir bozucu. Ancak bu sorunu çözmek için kullanabileceğiniz bazı yöntemler de mevcut. Peki bilgisayarınız yazıcıyı görmüyorsa ne yapmalısınız?

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte bilgisayarlarda sıklıkla yaşanan yazıcıyı görmeme sorununu ele alacağız. İçeriğimizde bu soruna neden olan faktörlerden söz edeceğiz. Bunun yanı sıra yaşadığınız bu sorunu nasıl çözebileceğinizi sizlere anlatmaya çalışacağız. İçeriğimizdeki adım adım bilgiler ile siz de sorununuzu çözmeyi deneyebilirsiniz. Hazırsanız lafı uzatmadan bilgisayar yazıcıyı görmüyor sorununun çözümüne ulaşabileceğiniz rehberimize başlayalım.

Bilgisayar Yazıcıyı Görmüyor Sorunu Nedir?

Günümüz dünyasında bilgisayarlar insan yaşamının ayrılmaz bir parçası olarak karşımıza çıkıyor. Hem bilgisayar hem internet teknolojisinin kullanımının hızla yaygınlaşması hayatlarımızda pek çok şeyi değiştirdi. Buna iş/eğitim hayatımız ve alışveriş alışkanlıklarımızın yanı sıra günlük yaşantımız da dahil elbette. Çünkü şu anda bu cihazlar pek çok şeyi çok daha kolay bir şekilde yapmamıza olanak tanıyor.

Dijital dünyamızda pek çok harici donanımı bilgisayarlar ile birlikte kullanmak mümkün. Bu donanımlar farklı işlevleri yerine getiriyor. Sıklıkla kullanılan harici donanımlardan biri ise yazıcılar olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle de ofis ve okullarda oldukça kullanışlı olsa da bu cihazları evlerde de görmek mümkün. Bu sayede pratik bir şekilde çıktı almak mümkün hale geliyor.

Her ne kadar hayatımızı kolaylaştırıyor olsalar da söz konusu harici donanımlar olduğunda zaman zaman sorun yaşamak da mümkün. Bu sorunlardan en sık yaşananı da bağlantı konusunda oluyor. Eğer aktif olarak yazıcı kullanıyorsanız en az bir kere bilgisayar yazıcıyı görmüyor sorunu ile karşılaşmışsınızdır. Ancak bu sorunla ilk kez karşılaşıyorsanız endişelenmenize gerek yok. Sorununuzu çözmek için farklı çözüm yöntemlerini kullanabilirsiniz.

bilgisayar yazıcıyı görmüyor

Bilgisayar Yazıcıyı Görmüyor Sorunu Neden Olur?

Rehberimizin giriş kısmında da söz ettiğimiz gibi bilgisayarınız yazıcıyı görmüyorsa deneyebileceğiniz pek çok farklı yöntem var. Ancak bu yöntemlere geçmeden önce sorunun nedenlerinden söz etmenin faydalı olabileceğiniz düşünüyoruz. Bu sayede belki yaşadığınız sorunun sebebini bulabilir ve buna uygun bir çözüm yolu kullanabilirsiniz. Bu nedenle içeriğimizin bu bölümünde kısa bir şekilde sorunun nedenlerine değineceğiz.

Aslında bu soruna neden olan spesifik bir nedenden söz etmek mümkün değil. Ancak şunu söylemek gerekiyor ki bu sorun hem yazıcı hem de bilgisayarda kaynaklanan problemlerden dolayı ortaya çıkabiliyor. Sorunun nedeni bilgisayar ya da yazıcı sürücüsünün güncel durumda olmaması olabildiği gibi bağlantı kablosu ya da ağ ile ilgili bir problem de olabiliyor. Bunun yanı sıra donanımsal bir arıza da bu sorunun yaşanmasına neden olabiliyor.

Aynı zamanda yazıcının çevrimdışı olması da bilgisayar tarafından algılanmamasına neden olabiliyor. Bunun yanı sıra bilgisayarda farklı yazıcı sürücülerinin yer alıyor olması da yine istenen yazıcının görünmemesi ile sonuçlanabiliyor. Yine de çoğunlukla bu sorunun ciddi bir problem yaratmadığını söyleyebiliriz. Çünkü bu sorun sıklıkla kısa sürede çözülebiliyor.

Bilgisayar Yazıcıyı Görmüyor Sorunu Çözüm Yöntemleri

Bilgisayarların yazıcıyı görmemeleri için çok çeşitli sebepler var. Sorunun kaynağına bağlı olarak sorunu çözmek için kullanabileceğiniz çözüm yöntemleri de oldukça çeşitlidir. Bu doğrultuda rehberimizde, bilgisayar yazıcıyı görmüyor sorununu çözebilmek için kullanabileceğiniz çeşitli çözüm yöntemlerine yer verdik. İşte bilgisayar yazıcıyı görmüyor sorununu çözebilmek için kullanabileceğiniz yöntemler:

Yöntem 1: Yazıcıyı Yeniden Başlatmayı Deneyin

Eğer bilgisayar yazıcıyı görmüyor sorunu yaşıyorsanız yapmanız gereken ilk şey yazıcıyı yeniden başlatmak olarak karşımıza çıkıyor. Bu yöntem basit gibi görünüyor olsa da cihazı yeniden başlatmak, anlık olarak meydana gelen bağlantı sorunlarını çözmek konusunda oldukça etkili oluyor. Bu nedenle diğer yöntemlere geçmeden önce mutlaka yazıcıyı bir kez kapatıp açın. Eğer bilgisayar hala algılamıyorsa diğer yöntemler ile devam edebilirsiniz.

Yöntem 2: Bilgisayarı Yeniden Başlatmayı Deneyin

Bilgisayarların harici donanımları algılamaması pek çok kişinin sıklıkla yaşadığı bir durum. Bu sorunlar çoğunlukla geçici olarak yaşanıyor. Eğer siz de bu sorunu yaşıyorsanız ve yazıcıyı yeniden başlatmak işe yaramadıysa bilgisayarınızı da yeniden başlatarak sorunu çözmeyi deneyebilirsiniz. Sistemin yeniden başlatılması sayesinde bilgisayarınızdan kaynaklı küçük sorunlar çözülmüş olacaktır.

Yöntem 3: Bağlantıyı Kontrol Edin

Hem yazıcıyı hem de kullandığınız bilgisayarı yeniden başlatmak sorunu çözmekte etkili olmadıysa düşünmeniz gereken ilk problemlerden biri bağlantı hatası olmalıdır. Bu soruna sebep olan nedenler arasında en sık karşımıza çıkan neden bağlantı kablosunda ya da ağda bir problem olmasıdır. Bunun için eğer yazıcınızı kablolu bir şekilde kullanıyorsanız ilk olarak kablonun her iki cihaza da doğru şekilde takılmış olduğundan emin olun.

Bunun yanı sıra kablonun çalışıp çalışmıyor olduğunu da kontrol etmeniz önem taşıyor. Bu nedenle farklı bir kablo kullanarak bunu deneyebilirsiniz. Eğer yazıcınıza Wi-Fi üzerinden bağlanıyorsanız, internet bağlantısının olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Çünkü ağda yaşanan sorunlar bilgisayarın harici donanımlara bağlanması konusunda sorun yaratabiliyor. Eğer bağlantıda bir sorun varsa kablolu şekilde yazıcıya bağlanmayı deneyebilirsiniz.

Yöntem 4: Yazıcıyı Bilgisayarınıza Bağlayın

Bilgisayarların yazıcıyı algılamıyor olmasının önemli nedenlerinden biri yazıcının bilgisayara bağlı olmaması olabiliyor. Bu durum hem eski yazıcınızda hem de yeni bir yazıcı almanız halinde karşılaşabileceğiniz sorunlar arasında yer alıyor. Bu nedenle eğer ilk 3 yöntemi deneyip sonuç alamadıysanız, yazıcıyı bilgisayarınıza bağlamanız gerekiyor. Bu sayede yazıcıyı bilgisayarınıza elle ekleyebilirsiniz ve bilgisayarın algılama sorununu çözebilirsiniz. Bu işlemi yapmak için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterlidir:

 • İlk olarak kullandığınız yazıcının USB kablosunu bilgisayarınıza bağlayın.
 • Ardından “Windows Görev Çubuğu” üzerinde göreceğiniz mercek sembolüne tıklayın. Bu sayede bilgisayarınızda arama ekranını açmış olacaksınız.
 • Arama penceresi üzerinden “Yazıcılar” kelimesini aratın.
 • Bu aşamada karşınıza çıkacak olan “Yazıcılar ve Tarayıcılar” seçeneğine tıklayın.
 • Açılan sayfa üzerinde kullanabileceğiniz yazıcılar listelenecektir. Bu liste üzerinden kullanmayı planladığınız yazıcıyı seçin ve işlemi tamamlayın.
bilgisayar yazıcıyı görmüyor hp

Eğer bu aşamada kullanmak istediğiniz yazıcı listede yer almıyorsa yazıcıyı kendiniz yüklemeniz de mümkün. Bunun için tek yapmanız gereken aşağıdaki adımları izlemek:

 • İlk olarak yazıcınızın USB kablosunu bilgisayara bağlayın.
 • Ardından “Windows” ve “Q” tuşlarını kullanarak bilgisayarınızda arama penceresine ulaşın.
 • Arama penceresi üzerinden tekrar “Yazıcılar” kelimesini aratın ve “Yazıcılar ve Tarayıcılar” seçeneğine tıklayın.
 • Karşınıza çıkacak olan sayfa üzerinden “Yazıcı ve Tarayıcı Ekle” seçeneğine dokunun. Böylece bilgisayarınız bir tarama gerçekleştirecek ve yazıcıyı bulacaktır.

Yöntem 5: Yazıcının Çevrimiçi Olduğundan Emin Olun

Yazıcının bilgisayar tarafından algılanmamasının nedenlerinden bir diğeri çevrimdışı durumda olmasıdır. Bu nedenle sorunu çözemediyseniz yazıcının çevrimiçi olduğundan emin olmanız önem taşıyor. Aşağıdaki adımları izleyerek bunu kontrol edebilirsiniz:

 • İlk olarak yazıcıyı USB kablosu yardımı ile bilgisayara bağlayın.
 • Ardından “Windows Görev Çubuğu” kullanarak bilgisayarınızda arama penceresini açın.
 • Bu pencere üzerinden “Yazıcılar” kelimesini aratın.
 • Yazıcılar ve Tarayıcılar” seçeneğine tıklayın.
 • Yazıcınızı bulun ve üzerine tıklayarak “Sırayı Aç” seçeneğine tıklayın.
 • Sol üst kısımda yer alan “Yazıcı” menüsüne tıklayın.
 • Son olarak “Yazıcıyı Çevrimdışı Kullan” butonunu devre dışı bırakın.

Yöntem 6: Varsayılan Yazıcı Ayarlarını Yapın

Varsayılan yazıcı ayarlama özelliğinin etkin olması kimi durumlarda kullanışlı olsa da zaman zaman sorun yaratabiliyor. Bu durumda varsayılan yazıcı ayarlarını yapılandırmak önem taşıyor. Bunun için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • İlk olarak yazıcınızı kendi kablosu yardımı ile bilgisayarınıza bağlayın.
 • Ardından “Windows Görev Çubuğu” üzerinden arama penceresine ulaşın.
 • Bu pencere üzerinden “Yazıcılar” kelimesini aratın ve karşınıza çıkan seçenekler arasından “Yazıcılar ve Tarayıcılar” seçeneğine tıklayın.
 • Karşınıza çıkacak olan ekranda alt kısımda yer alan “Windows’un Varsayılan Yazıcımı Yönetmesine İzin Ver” butonunu devre dışı bırakın.
 • Ardından aynı sayfada yer alan liste üzerinden kullanmak istediğiniz yazıcıyı seçin ve “Yönet” seçeneğine tıklayarak onu varsayılan olarak ayarlayın.

Yöntem 7: Sorun Giderme Aracını Kullanın

Eğer sorunun ne olduğunu anlamadıysanız ve yukarıdaki yöntemler ile çözmeyi başaramadıysanız bir seçeneğiniz daha var. Sorun gidericiyi kullanarak bilgisayarın sorunu otomatik olarak algılamasını ve düzeltmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • İlk olarak “Windows” ve “I” tuşlarına aynı anda basarak bilgisayarınızda ayarlar penceresine ulaşın.
 • Ardından karşınıza çıkacak olan seçenekler arasından “Güncelleştirme ve Güvenlik” seçeneğine tıklayın.
 • Daha sonra sol kısımda göreceğiniz “Sorun Gider” bölümünü açın.
 • Bu aşamada “Ek Sorun Gidericiler” seçeneğine tıklayın.
 • Son olarak göreceğiniz liste üzerinden “Yazıcı” seçeneğine tıklayın. Gerekli olursa bilgisayarınızın gösterdiği talimatları uygulayın.

Yöntem 8: Sorunu Çözmek için Aygıt Yöneticisini Kullanın

Aygıt yöneticisi, bilgisayarınızda pek çok sorunu çözmek için kullanabileceğiniz bir bölüm olarak karşımıza çıkıyor. Bilgisayar yazıcıyı görmüyor sorunu yaşıyorsanız aygıt yöneticisi üzerinden tarama yaparak sorunu çözmeyi deneyebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları takip edin:

 • İlk olarak yazıcınızı kablosu ile bilgisayarınıza bağlayın.
 • Ardından “Başlat Menüsü” üzerinde sağ tıklayın.
 • Liste üzerinden “Aygıt Yöneticisi” seçeneğine tıklayın.
 • Karşınıza çıkacak menü üzerinden “Donanım Değişikliklerini Tara” seçeneğine tıklayın.

Yöntem 9: Sürücülerin Güncel Olduğundan Emin Olun

Yazıcı sürücülerinin güncel durumda olması doğru şekilde çalışması için oldukça önemli. Bu neden yazıcınızda bağlantı sorunları yaşıyorsanız sürücünün güncel olduğundan emin olmalısınız. Bunun için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • İlk olarak yazıcınızı kablo ile bilgisayara bağlayın.
 • Başlat Menüsü” üzerinde sağ tıklayın.
 • Ardından bilgisayarınızın “Aygıt Yöneticisi” bölümüne girin.
 • Bu aşamada yazıcınızı bulun ve üzerinde sağ tıklayın.
 • Son olarak “Sürücüyü Güncelle” seçeneğine tıklayın.
yazıcıyı bilgisayar görmüyor

Bilgisayar Yazıcıyı Görmüyor Sorunu Nasıl Çözülür: Sıkça Sorulan Sorular

Kullandığım bilgisayar yazıcıyı neden görmüyor?

Harici bir donanım olan yazıcıların bilgisayar tarafından algılanmamasının birçok nedeni olabilir. Bu nedenlerden en sık karşılaşılanı ise bağlantı kablosunda ya da ağda bir sorun olmasıdır. İçeriğimizi okuyarak bilgisayar yazıcıyı görmüyor soruna neden olan faktörler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Yazıcıyı bilgisayara nasıl bağlarım?

Bir yazıcının bilgisayar üzerinden kullanılması için bilgisayara bağlı olması gerekmektedir. Eğer bilgisayarınız yazıcıyı otomatik olarak algılamıyorsa cihazı bilgisayara manuel olarak bağlayabilirsiniz. İçeriğimizde bu konuda detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Bilgisayar Yazıcıyı Görmüyor Sorunu Nasıl Çözülür: Genel Değerlendirme

Bilgisayar yazıcıyı görmüyor sorunu pek çok kişinin yaşadığı sorunlar arasında yer alıyor. Eğer bu sorunu yaşıyorsanız kullanabileceğiniz bazı çözüm yolları ise mevcut. Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte bilgisayarınızın yazıcıyı görmemesi durumunda sorunu nasıl çözebileceğinizi ele aldık. İçeriğimizde ilk olarak bu sorunun nedenlerine değindik. Ardından sorunu çözmek için kullanabileceğiniz yöntemlerden bahsettik. Sizler için hazırlamış olduğumuz içeriğimize göz atarak siz de bilgisayar yazıcıyı görmüyor sorununu kısa sürede çözebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Tam zamanlı araştırmacı, yarı zamanlı yazar.