iPhone Kapandı Açılmıyor Sorunu Nasıl Çözülür?

Günümüz dünyasında iPhone modelleri pek çok kişi tarafından tercih ediliyor. Özellikle şık bir tasarıma sahip olmaları bu cihazların tercih edilmesinde önemli bir etken. Ancak iPhone modellerinin çok tercih edilmesinin tek sebep bu değil. iPhone’lar, sahip oldukları özelliklerle de ön plana çıkıyor. Çünkü bu özellikler kullanıcılara pratik bir deneyim vadediyor. Ancak her ne kadar kullanışlı olsa da bu cihazlarda zaman zaman problem yaşamak mümkün. Bu problemlerden biri de iPhone kapandı açılmıyor sorunu olarak karşımıza çıkıyor.

Eğer iPhone’unuz kapandı ve açılmıyorsa bunun pek çok nedeni olabiliyor. Ancak paniklemenize gerek yok, sorunu çözmek için kullanabileceğiniz birkaç yöntem mevcut. Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte iPhone kapandı açılmıyor sorununu nasıl çözebileceğinizi açıklamaya çalışacağız. Bunun yanı sıra bu soruna neden olan faktörlerden de söz edeceğiz. İçeriğimizde iPhone kapandı açılmıyor sorununu çözmek için kullanabileceğiniz 5 yöntemi bulabilirsiniz.

iPhone Kapandı Açılmıyor Sorunu Nedir?

Günümüzde yaşadığımız dünyada akıllı cep telefonları insan yaşamında oldukça önemli bir rol oynuyor. Özellikle de internet erişimi bu cihazlar ile hemen hemen her işimizi gerçekleştirmemize olanak tanıyor. Bu nedenle hem gündelik yaşantımızda hem de hayatımızın diğer alanlarında bu cihazların öneminin büyük olduğunu söyleyebiliriz. Öyle ki cep telefonları olmadan bir yaşam hayal etmek oldukça zor hale geldi.

Günümüz dünyasında tercih edebileceğimiz akıllı cep telefonu skalası oldukça geniş. Pek çok farklı marka yüzlerce model cihaz ile bizlere hizmet sunuyor. Bu cihazlar, sahip oldukları özellikler ve tasarımları açısından birbirlerinden büyük oranda farklılık gösteriyor. Bu durum, ihtiyaçlarımıza yönelik olarak bizim için en işlevsel cihazı bulmamıza olanak tanıyor.

iPhone cihazlar, dünya üzerinde en çok tercih edilen akıllı cep telefon modelleri olarak karşımıza çıkıyorlar. Hem estetik tasarımları hem de sunduğu özellikler ile ön plana çıkan iPhone’lar pek çok kişi tarafından tercih ediliyor. Bu cihazların oldukça kullanışlı ve güvenilir olduğunu söyleyebiliriz. Ancak her ne kadar hiçbirimiz cep telefonlarımızda bir sorun olmasını istemesek de iPhone cihazlarda da zaman zaman sorunlar yaşanabiliyor.

iPhone Kapandı Açılmıyor Sorunu Nedir

Bu cihazlarda sıklıkla yaşanan sorunlardan biri iPhone kapandı açılmıyor sorunu olarak karşımıza çıkıyor. Böyle bir sorun yaşamanın pek çok kişi için can sıkıcı olduğu aşikar. Ancak eğer telefonunuz kapandı ve açılmıyorsa bir daha asla açılmayacağını düşünerek kendinizi paniğe sürüklemenize gerek yok. Çünkü bu durumun sebepleri değişkenlik gösterebiliyor ve buna bağlı olarak da yaşanan bu sorun bazı yöntemler ile kolaylıkla çözülebiliyor.

Eğer “iPhone kapandı açılmıyor, ne yapmalıyım” diye düşünüyorsanız doğru adrestesiniz. Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte telefonunuzdaki sorunu çözmek için kullanabileceğiniz bazı yöntemlerden söz edeceğiz. Ancak bu yöntemlere geçmeden önce bu soruna neden olan faktörlerden kısaca bahsetmekte fayda var. Böylece sorunun neyden kaynaklandığını anlayabilir ve kendiniz için bir yol çizebilirsiniz.

iPhone Kapandı Açılmıyor Sorunu Neden Olur?

iPhone kullanıcılarının sıklıkla karşılaştığı sorunlardan biri cihazın bir anda kapanması oluyor. Aniden ortaya çıkan bu sorun kullanıcıları ciddi anlamda korkutuyor. iPhone cihazlarda yaşanan bu sorunun birden fazla nedeni olduğunu ise söyleyebiliriz. Cihazda yaşanan sorunun nedenine bağlı olarak bu sorun çözülebiliyor. Gelin iPhone kapandı açılmıyor sorununun nedenlerine birlikte göz atalım:

 • Eğer “iPhone telefonum kapandı ve açılmıyor” derdinden muzdaripseniz bu sorunun en yaygın nedeni cihazın şarjının bitmesi olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle eski iPhone modellerinin şarjı zaman zaman aniden bitebiliyor. Şarjı biten cihazların herhangi bir yaşam belirtisi vermemesi korkutucu olsa da telefonu şarja takmak sorunu çözüyor.
 • Cihazın işletim sisteminden kaynaklanan sorunlar da telefonun aniden kapanmasına ve açılmamasına neden olan etkenler arasında yer alıyor. Bu nedenle işletim sistemini her zaman güncel tutmaya özen göstermeniz önem taşıyor.
 • iPhone cihazların aniden kapanmasının bir diğer nedeni ise batarya sorunları olabiliyor. Bataryanın kullanım ömrünü doldurması cihazın tekrar açılamamasına neden oluyor.
 • Cihazınız bir anda kapandıysa endişelenmeniz gereken sebeplerden biri de donanımsal problemler. Cihazın donanımında ortaya çıkan sorunlar kapanmasına sebebiyet verebiliyor.
 • Son olarak cihazın suyla gerekenden uzun süre temas etmesi kapanmasına ve tekrar açılmamasına neden olabiliyor.

iPhone Kapandı Açılmıyor Sorunu için Kullanabileceğiniz Çözüm Yöntemleri

İçeriğimizin bu kısmında kadar iPhone cihazlarda yaşanan kapanma sorunundan ve bu soruna neden olan faktörlerden söz ettik. Her ne kadar bu soruna neden olabilen pek çok etken bulunuyor olsa da sorunu çözmek için kullanabileceğiniz yöntemler de bir o kadar fazla. İçeriğimizin bu kısımda, sorununuzu çözmek için kullanabileceğiniz bazı yöntemlerden söz edeceğiz.

İçeriğimizi okumaya devam ederek yaşadığınız soruna ilişkin çözüm yöntemleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Bu yöntemleri farklı iPhone modelleri için farklı şekillerde anlatacağız. Aynı zamanda yöntemleri nasıl uygulayacağınız konusunda adım adım bilgi vereceğiz. Eğer sorunun neden kaynaklandığı hakkında herhangi bir fikriniz yoksa aşağıdaki yöntemleri deneyerek sorunu çözmeyi deneyebilirsiniz.

iPhone Kapandı Açılmıyor Sorunu için Kullanabileceğiniz Çözüm Yöntemleri

Yöntem 1: Telefonunuzun Şarjı Olup Olmadığından Emin Olun

iPhone modellerinin kapanıp açılmamasının en yaygın nedeni telefonun şarjının bitmiş olması olarak karşımıza çıkıyor. Bataryası eski ve pil ömrü azalan iPhone modellerinin şarjı bazı durumlarda aniden bitebiliyor. Bu durum ise cihazın deyim yerindeyse yaşam belirtisi vermemesine neden oluyor. Dolayısıyla bu durumdaki iPhone modelleri, cihaz tekrar açılmıyor.

Her ne kadar cihazın aniden kapanması ve tekrar açılmaması korkutucu bir durum olsa da eğer yaşamış olduğunuz sorun buysa, sorunun çözümü oldukça basit. Böyle bir durumla karşılaşırsanız yapmanız gereken tek şey cihazınızı şarja takmaktır. Bu noktada orijinal şarj kablosu kullanmanız oldukça önemli. Şarja taktığınız cihazı 1 saat sonra yeniden açmayı deneyebilirsiniz. Eğer sorun şarjın bitmesinden kaynaklı ise cihazınız açılacaktır.

Yöntem 2: Cihazı Yeniden Başlatmayı Deneyin

iPhone’ununuz aniden kapandıysa ve hiçbir şekilde açamıyorsanız deneyebileceğiniz yöntemlerden biri de yeniden başlatmayı denemektir. Bu aşamada cihazı yeniden başlatmaya zorlamanız gerekebiliyor. Bunu yapmak için cihazınızın modeline göre farklı yöntemler kullanmalısınız.

 • Eğer iPhone 6S ya da daha önceki bir modeli kullanıyorsanız bu noktada “ana ekran düğmesi” ve “yan tuş” kullanmanız gerekiyor. Yapmanız gereken şey ise iki tuşa aynı anda basılı tutmak. Böylece cihaz yeniden başlatılacaktır.
 • Eğer kullandığınız cihaz iPhone 7 ya da 7 Plus ise bu kez “yan tuş” ve “ses kısma tuşu” kullanmalısınız. Yine aynı şekilde her iki tuşa da aynı anda bir süre basılı tutmanız gerekiyor. Apple logosunu ekran gördüğünüzde tuşları bırakabilirsiniz.
 • Eğer iPhone 8 ya da daha üst bir modeli kullanıyorsanız bu yöntemi uygulamak için “ses açma tuşu“, “ses kısma tuşu” ve “yan tuş” kullanmanız gerekiyor. İlk olarak ses açma tuşuna bir süre basın. Ardından ses kısma tuşuna da kısa bir süre basılı tutun. Son olarak ekranda Apple logosu çıkana kadar yan tuşa basmaya devam edin. Böylece cihazınız yeniden başlatılacaktır.

Yöntem 3: Kurtarma Modu Üzerinden Cihazı Yeniden Yükleyin

Kapanan iPhone’unuzu açmak için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem ise kurtarma modu olarak karşımıza çıkıyor. Bu mod sayesinde cihazı yeniden yükleyerek sorunu çözebilirsiniz. Yine kullandığınız modele bağlı olarak farklı tuşlar yardımı ile bu yöntemi uygulayabilirsiniz. İhtiyacınız olan şeyler ise bir bilgisayar ve USB Lightning kablosu. Ardından iTunes ya da Finder yardımı ile kurtarma modunu etkinleştirebilirsiniz. Ancak hatırlatmakta fayda var, eğer cihazınızın yedeklemesi yoksa bu yöntem ile tüm verileriniz sıfırlanacaktır.

 • İlk olarak bilgisayarınızda iTunes ya da Finder’ı açın ve telefonunuzu bilgisayara bağlayın. Ardından aşağıdaki adımları takip ederek telefonunuzun modeline göre kurtarma modunu açın:
 • Eğer iPhone 6S ya da daha önceki modellerden birini kullanıyorsanız “ana ekran tuşu” ve “yan tuş” kullanmanız gerekiyor. Bu iki tuşa aynı anda basılı tutun. Kısa bir süre sonra kurtarma modu ekranını göreceksiniz.
 • Eğer iPhone 7 ya da 7 Plus kullanıyorsanız “yan tuş” ve “ses kısma tuşu” kullanmanız gerekiyor. Yine diğer model cihazda olduğu gibi bu iki tuşa aynı anda basılı tutun. Böylece kurtarma modu ekranı ile karşılaşacaksınız.
iPhone Kapandı Açılmıyor Sorunu Çözümleri
 • Eğer kullandığınız cihaz iPhone 8 ya da daha üst modelse bu kez “ses açma tuşu“, “ses kısma tuşu” ve “yan tuş” kullanmanız gerekiyor. İlk olarak ses açma tuşuna, ardından ses kısma tuşuna kısa süreli şekilde basın. Ardından kurtarma ekranını görene kadar yan tuşa basılı tutun.
 • Kurtarma ekranı etkinleştiğinde bilgisayarınız cihazı algılayacaktır. Bu aşama karşınıza “iPhone’un güncellenmesini veya geri yüklenmesini gerektiren bir sorun var” uyarısı çıkacaktır.
 • Ardından “Geri Yükle” butonunu göreceksiniz. Bu butona tıklayarak devam edin. Böylece cihaz yazılımı yeniden yüklenecektir. Ancak bölümün başında da belirttiğimiz gibi bu işlem verilerin tümünün silinmesi ile sonuçlanır.

Yöntem 4: DFU Modu ile Cihazı Yeniden Yükleyin

DFU modu, tıpkı kurtarma modunda olduğu gibi cihazın yeniden yüklenmesini sağlıyor. Bu yöntemi kullanmak sorunun çözülmesinde etkili olabiliyor. Bu yöntemi uygulamak için yine cihazı iTunes ya da Finder üzerinden bilgisayara bağlamanız gerekiyor. Ardından cihazınızın modeline göre aşağıdaki tuşlara basarak DFU modunu aktifleştirin ve cihazı geri yükleyin:

 • Eğer iPhone 6S ya da daha eski bir model kullanıyorsanız “ana ekran tuşu” ve “yan tuş” kullanmanız gerekiyor. İki tuşa aynı anda basılı tutun. Yaklaşık 10 saniye sonra yan tuştan parmağınızı çekin ve ana ekran tuşuna basmaya devam edin.
 • Eğer cihazınız iPhone 7 ya da 7 Plus ise “yan tuş” ve “ses kısma tuşu” kullanmalısınız. Her iki tuşa aynı anda basın ve 10 saniye basılı tutun. Ardından yalnızca ses kısma tuşuna basmaya devam edin.
 • Eğer kullandığınız cihaz iPhone 8 ya da daha yeni bir modelse “ses açma tuşu“, “ses kısma tuşu” ve “yan tuş” kullanmalısınız. İlk olarak ses açma ve kısma tuşlarına kısa süreli bir şekilde basın. Ekran açıldığında kapatmak için yan tuşa basın ve yan tuş ile ses kısma tuşuna basılı tutun. Birkaç saniye sonra yan tuşu bırakın.

Yöntem 5: Apple Destek Ekibi ile İletişime Geçin

Rehberimizde yer verdiğimiz tüm bu yöntemler kapanan iPhone’ununuzu çalıştırmak için işe yaramadıysa tek yapmanız gereken Apple destek ekibi ile iletişime geçmektir. Böylece cihazınızda olan sorun etkili bir biçimde çözülebilmektedir.

iPhone Kapandı Açılmıyor Sorunu Nasıl Çözülür: Genel Değerlendirme

iPhone’larda kapanma sorunu sıklıkla yaşanabiliyor. Ancak elbette bu sorun çözümsüz değil. Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte iPhone kapandı açılmıyor sorununu ele aldık. İçeriğimizde cihazlarda yaşanan bu soruna neden olan başlıca faktörlerden söz ettik. Bunun yanı sıra cihazınızı tekrar açmak için kullanabileceğiniz 5 yöntemi adım adım açıkladık. Siz de iPhone’unuzun modeline bağlı olarak uygun yöntemi uygulayabilir, iPhone kapanadı açılmıyor sorununu çözmeyi deneyebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Tam zamanlı araştırmacı, yarı zamanlı yazar.