Gmail Bildirim Gelmiyor Sorunu Nasıl Çözülür?

Gmail, tüm dünyada sıklıkla tercih edilen e-mail hizmetlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Hem güvenli hem de pratik olmasının tercih edilmesinde büyük rol oynadığını söylemek mümkün. Ancak her ne kadar kullanışlı olsa da Gmail kullanırken bazı sorunlar yaşanabiliyor. Bunlardan biri de Gmail bildirim gelmiyor sorunu olarak karşımıza çıkıyor.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte Gmail bildirim sorununu ele alacağız. İçeriğimizde öncelikle bu sorunun nedenlerine kısaca değineceğiz. Ardından hem Android hem de iOS cihazlarda bu sorunu çözmek için kullanabileceğiniz çözüm yöntemlerinden söz edeceğiz. İçeriğimizde tüm çözüm yöntemleri ile ilgili adım adım bilgi vereceğiz. Lafı daha fazla uzatmadan içeriğimize başlayalım.

Gmail Bildirim Gelmiyor Sorunu Nedir?

Her birimiz pek çok farklı amaç dahilinde e-mail kullanıyoruz. Özellikle de resmi haberleşmeler için e-mail sıklıkla tercih ediliyor. Günümüzde e-mail göndermek için kullanabileceğiniz pek çok farklı hizmet mevcut. Kullanıcı dostu ara yüzü ile ön plana çıkan Gmail de bunlardan biri. Üstelik bu listenin zirvesinde yer alıyor.

Dünya üzerinde 1,5 milyarı aşkın kullanıcısı bulunan Gmail, sahip olduğu özellikler ile ön plana çıkıyor. Ancak yine de zaman zaman yaşanan hatalar ve sorunlarla da gündeme gelebiliyor. Son zamanlarda kullanıcıların karşılaştığı bu sorunlardan biri de bildirim sorunu olarak karşımıza çıkıyor.

Gmail Bildirim Gelmiyor Sorunu Neden Olur?

Eğer Gmail kullanırken bildirim gelmeme sorununu yaşıyorsanız sorunun nedenini merak ediyor olmanız muhtemel. Doğrusunu söylemek gerekirse, sorunun altında yatan nedenler oldukça farklı olabiliyor. Bu nedenle soruna sebep olabilecek tek bir faktörden söz etmek mümkün değil. Ancak bu sorunun çoğunlukla kolay bir şekilde çözülebileceğini belirtmekte fayda var.

Bu sorunun ortaya çıkmasının en yaygın nedeni ise uygulamanın güncel durumda olmaması ya da bildirimlerin etkinleştirilmemiş olması olarak karşımıza çıkıyor. Ancak bunun yanı sıra internet bağlantısında yaşanan hatalar, telefon sisteminin güncel durumda olmaması ya da uygulama önbelleğinin dolması da bu sorunu doğurabiliyor.

Gmail Bildirim Gelmiyor Sorununu Nasıl Çözülür?

Temel olarak bu sorunu çözmek için soruna neden olan faktörü ortadan kaldırmanız gerekiyor. Ancak böyle bir durumda sorunun ne olduğunu doğrudan bilmek pek de mümkün olmuyor. Bunun için farklık yollar denemek gerekli olabiliyor.

Bunun yanı sıra kullandığınız cihazın işletim sistemine göre de sorunu nasıl çözeceğiniz farklılık gösteriyor. Ancak endişelenmenize gerek yok. İçeriğimizin devamında hem Android hem iOS cihazlarda bu sorunu çözmek için kullanabileceğiniz pek çok farklı yöntemi sizlere açıklayacağız.

Android Cihazlarda Gmail Bildirim Gelmiyor Sorunu Çözümü

Android cihazlar günümüzde sıklıkla kullanılıyor. Bu işletim sistemi ile çalışan pek çok cihazda e-mail hizmeti Gmail üzerinden sağlanıyor. Buna bağlı olarak da Android kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu Gmail hesabına sahip. Eğer siz de bu sorunu yaşayan bir Android kullanıcısı iseniz gelin sorunu çözmek için kullanabileceğiniz 8 farklı yönteme birlikte göz atalım.

Yöntem 1: Cihazınızı Kapatıp Açmayı Deneyin

Akıllı cep telefonlarında mobil bir uygulama kullanırken çeşitli sorunlar yaşamak mümkün. Bu sorunlardan bazıları ise sistemin doğru şekilde başlatılmamış olmasından kaynaklı olabiliyor. Bu nedenle herhangi bir uygulamada sorun yaşamanız halinde denemeniz gereken ilk yöntem cihazı kapatıp yeniden açmak oluyor.

Basit gibi görünse de cihazı yeniden başlatmak pek çok sorunun kısa sürede çözülmesine yardımcı oluyor. Eğer siz de Gmail kullanırken bu sorunu yaşıyorsanız ilk olarak cihazınızı yeniden başlatın. Yine de bildirim almıyorsanız diğer yöntemler ile devam edebilirsiniz.

Yöntem 2: İnternet Bağlantısı Olduğundan Emin Olun

Gmail, internet üzerinden çalışan bir hizmet olarak karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla Gmail’i aktif bir şekilde kullanmak için stabil bir ağ bağlantısına ihtiyacınız var. Eğer Gmail kullanırken bir sorun yaşıyorsanız internet bağlantınızı kontrol etmeniz önem taşıyor.

Yaşadığınız sorunun internet bağlantısından kaynaklı olup olmadığını öğrenmek için bağlantıyı kesip yeniden ağa bağlanabilirsiniz. Bunun yanı sıra farklı bir ağa bağlandığınızda bildirimlerin gelip gelmeyeceğini kontrol edebilirsiniz.

Yöntem 3: Uygulamanın Güncel Olup Olmadığını Kontrol Edin

Mobil uygulamalarda yaşanan sorunlar kimi zaman yazılım kaynaklı olabiliyor. Böyle bir durumda ise gönderilen bir güncelleme ile yaşanan sorunlar ortadan kaldırılıyor. Dolayısıyla cihazınızda kullandığınız tüm uygulamaların güncel durumda olması oldukça önemli. Bunu kontrol etmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • İlk olarak “Play Store“u açın ve arama çubuğuna “Gmail” yazarak devam edin.
 • Uygulamada yeni bir güncelleme varsa “Güncelle” butonu ile karşılaşacaksınız. Böyle bir durumda butonu kullanarak güncellemeyi tamamlayın.

Yöntem 4: Uygulama Bildirimlerine İzin Verin

Bir uygulamadan bildirim almak için o uygulamanın bildirimlerini açmanız gerekiyor. Bu nedenle Gmail uygulamasından bildirim almıyorsanız uygulama bildirimlerini mutlaka kontrol etmelisiniz. Bunun için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli olacaktır:

 • İlk olarak cihazınızda “Ayarlar” menüsünü açın.
 • Ardından menü üzerinden “Uygulamalar” bölümüne gidin.
 • Cihazınızda bulunan uygulamalar arasından Gmail’i bulun ve üzerine tıklayın.
 • Bildirimler” seçeneğine tıklayın.
 • Son olarak “Bildirimlere İzin Ver” butonunu etkinleştirin.

Yöntem 5: Tüm Gerekli İzinleri Kontrol Edin

android gmail bildirim gelmiyor

Mobil cihazlarda kullanılan uygulamalar doğru bir şekilde çalışmak için bazı izinlere ihtiyaç duyuyor. Dolayısıyla bu izinleri vermediyseniz uygulamada bazı sorunlar ortaya çıkabiliyor. Gmail kullanırken bildirim sorunu yaşıyorsanız bunun bir sebebi de gerekli izinleri vermemiş olmanız olabilir. Gerekli izinleri kontrol etmek için aşağıdaki adımları izlehyebilirsiniz:

 • İlk olarak cihazınızda “Ayarlar” menüsünü açın.
 • Arından “Uygulamalar” bölümüne girin ve “Gmail” uygulamasını bulun.
 • Uygulamaya tıkladıktan sonra karşınıza çıkacak olan “İzinler” seçeneğine tıklayın.
 • Açılan ekran üzerinden gerekli olan izinleri düzenleyin.

Yöntem 6: Uygulama Önbelleğini Temizleyin

Önbellik, uygulamalara ait bazı verileri depolayarak uygulamaların daha hızlı bir şekilde çalışmasına olanak tanıyor. Ancak cihazınızda yer yoksa ve önbellek hafızası gerekenden fazla dolduysa hem cihazınızda hem de uygulamalarda sorunlar yaşamanız mümkün. Eğer Gmail kullanırken bildirim alamıyorsanız bu sorunun bir sebebi de uygulama önbelleğinin dolmuş olması olabilir. Önbelleği temizlemek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • İlk olarak cihazınızda “Ayarlar” menüsünü açın.
 • Ardından menü üzerinden “Uygulamalar” kısmına girin.
 • Cihazınızdaki uygulamalar arasından “Gmail“i bulun ve açın.
 • Göreceğiniz seçenekler arasından “Depolama” seçeneğine tıklayın.
 • Son olarak bu kısımda göreceğiniz “Önbelleği Sil” butonuna tıklayarak işlemi tamamlayın.

Yöntem 7: Hesabınıza Yeniden Giriş Yapın

Eğer yaşadığınız sorunu çözemiyorsanız deneyebileceğiniz bir yöntem daha var. Gmail hesabınızdan çıkış yapıp tekrar girerek sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edebilirsiniz. Hesabınızdan çıkış yapmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • İlk olarak cihazınızda Gmail hesabınızı açın.
 • Ardından sağ üstte yer alan “Profil Fotoğrafı“na tıklayın.
 • Göreceğiniz seçenekler arasından “Bu Cihazdaki Hesapları Yönet” seçeneğine tıklayın.
 • Çıkış yapmak istediğiniz hesabı seçin ve “Hesabı Kaldır” butonuna tıklayarak işlemi sonlandırın.
 • Hesabınız cihazdan kaldırıldıktan sonra bilgileriniz ile yeniden giriş yapabilirsiniz.

Yöntem 8: Sistem Güncellemelerini Kontrol Edin

Kullandığınız cihazın güncel olması uygulamaları sorunsuz kullanmanız için gerekli. Bu nedenle herhangi bir uygulamada sorun yaşıyorsanız sistem güncellemelerini kontrol etmeyi ihmal etmemelisiniz. Bunun için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • İlk olarak cihazınızda “Ayarlar” menüsünü açın.
 • Ardından menünün en alt kısmında yer alan “Sistem ve Güncellemeler” seçeneğine tıklayın.
 • Karşınıza çıkacak olan seçenekler arasından “Yazılım Güncellemesi“ni seçin.
 • Güncellemeleri Kontrol Et” butonuna tıklayarak yazılımınızın güncellik durumunu kontrol edin.
 • Son olarak herhangi bir güncellemeniz varsa tamamlayın.

iOS Cihazlarda Gmail Bildirim Gelmiyor Sorunu Çözümü

Tıpkı Android cihazlarda olduğu gibi iOS kullanıcıları da e-mail hizmeti için sıklıkla Gmail kullanmayı tercih ediyor. Ancak cihaz fark etmeksizin Gmail bildirim gelmiyor sorununu yaşamanız mümkün. Gelin bu kez, iOS cihazlarda bu sorunu çözmek için kullanabileceğiniz yöntemlere göz atalım.

Yöntem 1: Cihazın Bildirim Ayarlarını Düzenleyin

iOS cihazınızda bir uygulamadan bildirim almıyorsanız yapmanız gereken ilk şey uygulamanın bildirim ayarlarına göz atmak olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü eğer bildirimleri etkinleştirmediyseniz uygulamadan bildirim almanız mümkün değil. Gmail kullanırken bildirim sorunu yaşıyorsanız aşağıdaki adımları izleyerek uygulama bildirim ayarlarını düzenleyebilirsiniz:

 • İlk olarak cihazınızda “Ayarlar” menüsüne gidin.
 • Ardından “Bildirimler” seçeneğine dokunun ve buradan “Gmail” uygulamasını bulun.
 • Gmail uygulamasına tıkladığınızda karşınıza çıkacak olan “Bildirimlere İzin Ver” butonunu aktif hale getirin.

Yöntem 2: Uygulama Bildirimlerini Etkinleştirin

Uygulamadan bildirim almak için aynı zamanda uygulama ayarlarını da yapılandırmanız gerekebilir. Bunun için aşağıdaki adımları izleyin:

 • İlk olarak “Gmail” uygulamasını açın.
 • Ardından sol üstte göreceğiniz “Menü” simgesine tıklayın.
 • Bu kısımdan “Ayarlar” bölümüne gidin.
 • Aşağıda göreceğiniz “Bildirimler” seçeneğine tıklayın.
 • Bu aşamada bildirimleri önem düzeyine göre farklı şekilde yapılandırmanız mümkün. Eğer tüm e-mailleriniz için bildirim almak istiyorsanız bu kısımda tüm yeni e-mailler için bildirim ayarlarını yapılandırmanız gerekiyor.

Yöntem 4: Uygulamayı Güncelleyin

iOS Cihazlarda Gmail Bildirim Gelmiyor Sorunu Çözümü

Eğer kullandığınız uygulama güncel durumda değilse uygulamayı kullanırken bazı sorunlar ile karşılaşmanız muhtemel. Bu nedenle tüm uygulamalarınızı en güncel durumda tutmaya özen göstermelisiniz. Kullandığınız iOS cihazda Gmail uygulamasının güncel durumda olup olmadığını kontrol etmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • İlk olarak “App Store“a girin.
 • Ardından arama çubuğunu kullanarak “Gmail” uygulamasını bulun.
 • Bu aşamada eğer uygulama için yeni bir güncelleme varsa “Güncelle” butonu ile karşılaşacaksınız. Bu butona tıklayarak güncellemeyi tamamlayabilirsiniz.

Yöntem 5: Hesabınıza Yeniden Giriş Yapın

Eğer Gmail bildirim gelmiyor sorununa herhangi bir çözüm bulamadıysanız deneyebileceğiniz bir yöntem daha mevcut. Hesabınızdan çıkıp yeniden giriş yaparak yaşadığınız sorunu çözmeyi deneyebilirsiniz.

Yöntem 6: Cihazın Güncel Durumda Olduğundan Emin Olun

Cihazı ve uygulamaları doğru bir şekilde kullanmak için uygulamaların yanı sıra cihazın da en güncel sürümde olması önem taşıyor. Eğer cihazınız eski bir sistem sürümünü kullanıyorsa güncel uygulamaları kullanırken bazı sorunlar yaşamanız muhtemel. Bunun için iPhone kullanırken en yeni iOS sürümünü kullanıyor olmanız önem taşıyor.

Yöntem 7: Uygulama Önbelleğini Temizleyin

Uygulama önbelleğinin gereğinden fazla dolu olması pek çok farklı sorun yaşamanıza neden olabiliyor. Bu durumda önbelleği temizlemek sorunu çözebiliyor. Ancak iOS cihazlarda uygulama önbelleğini manuel temizlemeniz mümkün değil. Uygulama verilerini silmeniz, uygulamadaki tüm verilerinizi silmenize sebep olacaktır. Bundan dolayı uygulamayı tamamen kaldırıp yeniden yükleyerek önbellek sorununu ortadan kaldırabilirsiniz.

Gmail Bildirim Gelmiyor Sorunu Nasıl Çözülür: Genel Değerlendirme

Google tarafından geliştirilen Gmail, günümüzde e-mail göndermek ve almak için kullanılan en popüler hizmetlerden biri. Ancak Gmail kullanıcı zaman zaman bazı sorunlar ile karşılaşabiliyor. Bu sorunlardan biri de bildirim gelmeme sorunu olarak karşımıza çıkıyor.

Sizler için hazırladığımız bu içerikte Gmail bildirim gelmiyor sorununu ele aldık. İçeriğimizde ilk olarak bu soruna neden olabilecek faktörlere kısaca değindik. Ardından hem Android hem iOS cihazlar için kullanabileceğiniz çözüm yöntemlerinden söz ettik. Siz de içeriğimizi okuyarak Gmail bildirim gelmiyor sorununu kolaylıkla çözmeyi deneyebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Tam zamanlı araştırmacı, yarı zamanlı yazar.