Ekran Klavyesi Açma Nasıl Yapılır?

Ekran klavyesi açma nasıl yapılır? Klavyesiyle ya da donanımıyla sorun yaşayan birçok kullanıcı ekran klavyesi açma işleminin nasıl yapıldığı hakkında bilgileri merak ediyor. Biz de sizler için bu erişilebilirlik ayarı hakkında bilmeniz gereken önemli detayları içeren bir içerik oluşturmaya karar verdik.

Ekran klavyesi açma işlemi Windows ve Mac cihazları için birbirinden farklı yöntemler içermektedir. Hatta Windows sürümleri arasında da oldukça farklı adımlar olduğunu belirtmekte fayda var. Bu nedenle Windows 11’den Windows 7’ye kadar tüm Windows sürümlerinde konuyu ele aldık.

Buna ek olarak standart yöntemler ve yollar haricinde deneyebileceğiniz adımları da sizler için listeledik. Ayrıca ekran klavyesi ayarları ve dil değiştirme işlemlerini de sizler için anlattık. Şimdi lafı uzatmadan ekran klavyesi açma işlemini detaylıca inceleyelim.

Ekran Klavyesi Nedir?

Windows ya da Mac cihazlarda bulunan ekran klavyesi, bilgisayarınızın ekranında yer alan bir sanal klavyedir. Bu klavye sayesinde farenizle ya da dokunmatik ekranınızla herhangi bir fiziksel klavye olmadan yazı yazabilirsiniz. Ekranda yer alan bu klavyenin zaman zaman hayat kurtarıcı bir rol üstlendiğini söylemek mümkündür.

Bu sanal klavye üzerinde klavyenizde yer alan tüm tuşlar yer almaktadır. Bunların arasında harfler, sayı tuşları ve özel simgeler de yer almaktadır. Ayrıca ekran klavyenizi dilediğiniz dildeki bir klavyeye göre yeniden düzenleyebilirsiniz. Bu sayede Türkçe Q, Türkçe F ya da dilerseniz İngilizce veya farklı bir dildeki tuş takımlarını kullanabilirsiniz.

Ekran klavyesinin en yaygın olarak kullanıldığı dönem bilgisayarın klavyesinde bir aksaklık ya da bozulma yaşanmasıdır. Eğer cihazınızın klavyesi aniden bozulduysa sorunu araştırmak adına yeni bir klavye alana kadar kısa süreli olarak ekran klavyesi açma işlemini gerçekleştirmeniz gerekebilir.

Bunun ötesinde eğer dokunmatik ekrana ve katlanabilir bir yapıya sahip bir bilgisayarınız varsa ekran klavyesi düzenli olarak kullandığınız bir araç da olabilir. Çünkü ekranda yer alan bu klavye sayesinde herhangi bir klavye taşımadan bilgisayarınızı kullanmanız mümkün hale gelecektir.

ekran klavyesi

Windows Ekran Klavyesi Açma

Daha önce de bahsettiğimiz üzere Windows cihazlarda ekran klavyesi açma için birden fazla yol izlemek mümkündür. Her bir Windows sürümünde farklı yöntemlerle ekran klavyesi açılmaktadır. Bu nedenle teker teker Windows sürümlerine bakarak işlemleri açıklayalım.

Windows 11

Günümüzdeki en güncel Windows sürümü olan Windows 11’de ekran klavyesi açma işlemiyle başlayalım. Eğer bilgisayarınız Windows 11 işletim sistemini kullanıyorsa ekran klavyesi açmak için aşağıdaki adımları gerçekleştirmeniz gerekmektedir:

 • Öncelikle bilgisayarınızın Başlat menüsünü açın. Bu işlem için görev çubuğundaki butonu kullanabilirsiniz.
 • Ardından Ayarlar menüsüne ulaşın.
 • Sol taraftaki sekmelerden Erişilebilirlik ayarları ile devam edin.
 • Daha sonrasında sayfanın en altında yer alan Etkileşim ayarlarından Klavye ile işlemi sürdürün.
 • Son olarak karşınıza çıkacak Ekran Klavyesi seçeneğini aktif hale getirerek işlemi tamamlayın.

Windows 10

Ekran klavyesi açma yöntemlerine günümüzde son derece popüler olan bir başka işletim sistemiyle devam ediyoruz. Birçok kullanıcı tarafından hala kullanılmakta olan Windows 10 ile de ekran klavyesi açma işlemi oldukça benzer adımlara sahiptir. Şu adımları takip ederek Windows 10 cihazınızda ekran klavyesini açabilirsiniz:

 • Öncelikle bilgisayarınızın Başlat menüsünü açın. Bunun için sol alt tarafta bulunan Windows logosuna tıklayabilirsiniz.
 • Daha sonrasında Ayarlar menüsüne ulaşın.
 • Hemen ardından karşınıza çıkacak olan Erişilebilirlik seçeneği ile işlemi sürdürün.
 • Ardından sol tarafta karşınıza çıkacak seçeneklerden Klavye’ye tıklayın.
 • Son olarak Ekran Klavyesini kullan seçeneğini aktif hale getirin ve işlemi tamamlayın.

Windows 8

Piyasadaki birçok Windows sürümünün aksine Windows 8 kullanıcılar tarafından beğeniyle karşılanmadı. Pek sık kullanılmasa da Windows 8 işletim sistemine sahip olan cihazlarda da ekran klavyesi açma işlemine göz atmakta fayda var. Bu işletim sisteminde ekran klavyesi açmak için şu adımları takip edebilirsiniz:

 • Öncelikle görev çubuğunun üstüne fare imlecinizi getirin ve sağ tıklayın.
 • Daha sonrasında Araç Çubukları seçeneği ile işlemi sürdürün.
 • Ardından karşınıza çıkacak Ekran Klavyesi seçeneğini aktif hale getirin.
 • Bu işlemin sonrasında sağ alt bölümde yer alan ikonların arasında bir klavye simgesi görmeniz gerekecektir. Klavyeyi kullanmak için bu simgeye tıklayabilirsiniz.

Windows 7

Bir dönemin efsanevi işletim sistemi olan Windows 7 ise günümüzde hala hatırı sayılır bir kullanıcı kitlesi tarafından tercih edilmektedir. Windows 7 işletim sisteminde ekran klavyesi açma işlemi ise diğer sürümlerden biraz farklıdır. Windows 7’de ekran klavyesini açmak için şu adımları takip etmeniz gerekmektedir:

 • Öncelikle sol alt bölümde yer alan Windows logosuna tıklayın.
 • Daha sonrasında Tüm Programlar seçeneği ile işlemi sürdürün.
 • Ardından Aksesuarlar bölümüne ulaşın ve Erişilebilirlik seçeneği ile devam edin.
 • Daha sonrasında karşınıza çıkacak olan Ekran Klavyesi seçeneğine tıklayın ve işlemi tamamlayın. Eğer ekran klavyesini kapatmak isterseniz çarpı butonuna basarak işlemi tamamlayabilirsiniz.
bozuk-klavye

Diğer Yöntemler

Yukarıda saydığımız yöntemlerin yanı sıra Windows cihazlarda ekran klavyesi açmanın birbirinden farklı yolları da vardır. Öncelikle eğer klavyenizdeki bazı tuşlar çalışıyorsa kısayol kullanarak da ekran klavyesini açabilirsiniz. Bunun için Windows tuşu + Ctrl + O kombinasyonundan yararlanmanız mümkündür. Bu üç tuşa aynı anda basarak ekran klavyesini açabilirsiniz.

Bunun haricinde Denetim Masası üzerinden de ekran klavyesini aktif hale getirebilirsiniz. Denetim Masası ve Erişilebilirlik yolunu takip ederek Ekran Klavyesi seçeneğini aktifleştirmek mümkündür. Ayrıca doğrudan Windows arama çubuğundan da ekran klavyesine ulaşabilirsiniz.

Tüm bunların haricinde Çalıştır ya da Komut İstemi ile de ekran klavyesini açmak mümkündür. Eğer Çalıştır uygulaması ile işlemi tamamlamak istiyorsanız Başlat menüsüne sağ tıklayın ve Çalıştır seçeneği ile devam edin. Daha sonrasında osk yazın ve Tamam butonuna tıklayın.

Komut istemi için de Başlat menüsüne sağ tıklayarak ya da arama çubuğundan yararlanarak işleme başlayın. Ardından osk komutunu girin ve Enter tuşuna basın. Ancak klavyeniz çalışmıyor ise bu iki adım sizin için mümkün olmayabilir.

Bunların haricinde deneyebileceğiniz bir başka yöntem ise ekran klavyesi ikonunu aktif hale getirmektir. Bunun için Görev Çubuğu Ayarlarına ulaşın. Her işletim sisteminde benzer olsa genel olarak alt bölümde yer alan Görev Çubuğu bölümüne sağ tıklayarak işlemi sürdürün. Ardından ekran klavyesi, dokunmatik klavye ya da sanal klavye seçeneğini aktif hale getirin. Bu aşamanın ardından uygulama ikonlarının bulunduğu bölümdeki klavye simgesiyle ekran klavyesini hızlıca açıp kapatabilirsiniz.

Mac Ekran Klavyesi Açma

İçeriğimizin bu bölümüne kadar Windows işletim sistemlerinde ekran klavyesi açma işlemine göz attık. Tabii ki bunun yanında Mac cihazlarında da bir ekran klavyesi olduğunu belirtmekte fayda var. Erişilebilirlik Klavyesi olarak adlandırılan bu uygulama ekran klavyesiyle aynı işlevleri görmektedir. Erişilebilirlik Klavyesi’ni açmak için şu adımları takip edebilirsiniz:

 • Cihazınızın üst bölümünde yer alan Apple ikonuna tıklayın.
 • Daha sonrasında Sistem Ayarları ile işlemi sürdürün.
 • Karşınıza çıkacak seçenekler arasından Erişilebilirlik ile devam edin.
 • Ardından Klavye seçeneğine tıklayın ve Erişilebilirlik Klavyesi seçeneğini açın. Bu işlemi göremiyorsanız seçenekleri kaydırarak alt bölümlere de göz atın.
 • Buna ek olarak Giriş menüsündeki Klavye Görüntüleyici’yi Göster seçeneği ile de ekran klavyesini açmak mümkündür. İşleminizi tamamladıktan sonra X butonuna tıklayarak klavyeyi kapatabilirsiniz.
erisilebilirlik-klavyesi
Görsel: Apple

Ekran Klavyesi Ayarları Nasıl Yapılır?

İçeriğimizin bu bölümüne kadar farklı işletim sistemlerinde ekran klavyesi açma yöntemlerini sizler için detaylı bir şekilde anlattık. Şimdi ise ekran klavyesi ayarları nasıl yapılır sorusunun yanıtını sizler için inceleyeceğiz. Klavye dili değiştirme ve ekran klavyesi kullanma işlemine göz gezdireceğiz.

Windows

Öncelikle Windows cihazlarda ekran klavyesi ayarları nasıl yapılır sorusunu cevaplayalım. Bunun için ekran klavyesini aktif hale getirdikten sonra klavyenin sol üst bölümündeki klavye ikonuna tıklayın. Daha sonrasında ise ayarlar ikonuna tıklayarak ekran klavyesi ile ilgili birçok ayarı değiştirebilirsiniz.

Ekran klavyesi dilini değiştirmek için de benzer bir yöntem izlemeniz gerekmektedir. Eğer Windows 11 kullanıyorsanız Zaman ve dil ayarlarından klavye dilini değiştirmelisiniz. Ancak bazı işletim sistemlerinde doğrudan klavye ayarlarından bu menüye ulaşabilirsiniz. Fakat Windows bu adımı sizin için otomatik olarak ayarlamaktadır. Böylece herhangi ek bir işlem olmadan kendi dilinizdeki klavyeyi kullanabilirsiniz.

Ekran klavyesini kullanmak için yapmanız gereken işlem dilediğiniz tuşlara fare imleciniz ile tıklamak oluyor. Tabii ki bunun yanı sıra daha önce de belirttiğimiz gibi dokunmatik ekrana sahip bir bilgisayarınız varsa klavyeyi dokunarak da kullanabilirsiniz. Ayrıca bir çizim tabletiniz varsa gerekli ayarlardan sonra klavyeyi çizerek de kullanmak mümkündür.

Mac

Windows’un yanı sıra Mac cihazlarda da Erişilebilirlik Klavyesi ayarları bulunmaktadır. Erişilebilirlik Klavyesi ile ekran parlaklığı, ses yüksekliği ve müzik oynatma gibi sistem ayarlarını kontrol edebilirsiniz. Bunun yanı sıra yazım önerileri ve otomatik büyük harf ile başlama seçeneği gibi özelliklerden de yararlanabilirsiniz.

Mac cihazınızda Erişilebilirlik Klavyesi ayarlarını değiştirmek için sağ üst bölümde bulan üç nokta ikonuna tıklamanız gerekmektedir. Buradan birçok ayarı gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca klavye teması gibi özellikleri de bu menüden ayarlamanız mümkündür.

Tüm bunların haricinde Erişilebilirlik Klavyesi’ni kullanmak için Windows ile aynı adımları izleyebilirsiniz. Fare imleciniz ile dilediğiniz tuşlara tıklayarak klavyeyi kullanmak mümkündür. Ayrıca Mac cihazlarda yer alan Duraklama özelliğinden yararlanarak kafa ve göz izleme teknolojisiyle de yazı yazabilirsiniz.

Duraklama özelliğini açmak için Panel Seçeneklerini tıklayın. Ardından Duraklama seçeneğini işaretleyin ve işlemi sürdürerek tamamlayın. Tüm bunlara ek olarak klavyenin diğer ayarlarını da bu menüden gerçekleştirmeniz mümkündür.

ekran-klavyesi-mac

Ekran Klavyesi Açma: Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde sizler için ekran klavyesi açma işlemini detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştık. İçeriğimiz boyunca farklı Windows sürümleri ve Mac cihazlarda ekran ya da erişilebilirlik klavyesi açma yöntemlerini adım adım aktardık. Buna ek olarak ekran klavyesi ayarları ve kullanımı hakkında da bilgiler paylaştık.

Görüldüğü üzere ekran klavyesi açmak için birbirinden farklı yollar mevcut. Özellikle klavyenizin bozulduğu dönemde ekran klavyeleri daha önce de belirttiğimiz gibi hayat kurtarıcı olabiliyor. Bu nedenle işlemin nasıl yapıldığını öğrenmek son derece önemli gibi gözüküyor.

Özellikle dokunmatik ekrana sahip cihazlar için kullanılabilecek farklı bir klavye daha olduğunu belirtelim. Windows cihazlarda yer alan dokunmatik klavye özelliğinden de yararlanmanız mümkündür. Bunun için görev çubuğu ayarlarına göz atabilirsiniz. Ayrıca bilgisayarınızın ayarlar bölümündeki kişiselleştirme ya da klavye ayarlarını da inceleyebilirsiniz.

İçeriğimizi okuduktan sonra ekran klavyesi açma işlemi ile ilgili aklınızda bir soru işareti kalmadığını umuyoruz. Ancak ekran klavyesi açma işlemi ile ilgili bir sorun yaşıyorsanız aşağıda yer alan yorumlar bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca içeriğimiz ile ilgili görüşlerinizi de aynı bölümden bizimle paylaşmayı unutmayın!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.