En İyi Antivirüs Programı – 2023

Sanal dünya, hız kesmeden gelişmeye devam ediyor. Kullanıcılar, gündelik işlemleri dahil olmak üzere birçok işlemi internet üzerinden yapıyor. Bu durum sanal dünyadaki korsan sayısını da artırıyor. Teknoloji kullanıcıları, sanal korsanlardan korunmak için antivirüs programlarını kullanmayı tercih ediyorlar. Ancak piyasada birçok antivirüs programının bulunması kullanıcıların en iyi antivirüs programı hangisi diye merak etmelerine sebep oluyor.

Piyasada ücretli ve ücretsiz olmak üzere birçok antivirüs programı mevcut. Bu programlar, virüs koruma sistemleri başta olmak üzere çeşitli yönlerden birbirlerinden ayrılıyorlar. Bundan dolayı insanlar, hangi antivirüs programının kendileri için daha uygun olduğuna karar veremiyorlar.

Bizler de bu yazımızda antivirüs programı seçmeye çalışan kişilere yardımcı olabilmek adına en iyi ücretsiz ve ücretli antivirüs programlarından bahsedeceğiz.

En İyi Ücretsiz Antivirüs Programları – 2023

Bazı antivirüs geliştiricileri, kullanıcılarına ücretsiz bir şekilde hizmet vermeyi tercih ediyorlar. Bu durum tabii ki kullanıcıların hoşuna gidiyor. Güvenlik yazılımına para vermemek ilgi çekici olduğu kadar insanları şüpheye de düşürüyor. Çünkü bu kullanıcılar, güvenlik hizmetine ücret ödemiyorsak bu geliştiriciler nasıl kazanç elde ediyorlar diye düşünüyorlar.

Bu noktada kullanıcıların böyle bir soru sormaları oldukça normal. Çünkü piyasada iyi niyetli geliştiriciler olduğu gibi kötü niyetli geliştiriciler de mevcut. Kullanıcılarına ücretsiz hizmet veren bazı geliştiriciler, program içerisine yerleştirdikleri reklamlar üzerinden gelir elde ediyorlar. Bunun yanı sıra bu geliştiricilerden bazıları, antivirüs programının ücretsiz kullanılabilmesi için bazı ek yazılımları da bilgisayara indirme zorunluluğu koşuyor. Bu sayede geliştiriciler, reklamlar ve sponsorlar üzerinden gelir elde ediyorlar.

Kötü niyetli geliştiriciler ise kullanıcıları verileri üzerinden gelir elde edebiliyorlar. Bu geliştiriciler, hizmete sundukları ücretsiz antivirüs programı üzerinden kullanıcılarının verilerini toplayabiliyorlar. Daha sonra bu verileri satarak gelir elde ediyorlar.

Bundan dolayı kullanılan antivirüsün güvenilir olup olmadığını aslında kullanıcı tercihleri belirliyor. Eğer sizler de bir güvenlik yazılımına para vermek istemiyorsanız ancak hangisini kullanacağınızı bilmiyorsanız sizler için aşağıda listelemiş olduğumuz en iyi ücretsiz antivirüs programlarından uygun olanı seçebilirsiniz.

Avast Free Antivirus

Avast-Free-Antivirus en iyi antivirüs programı

En iyi ücretsiz antivirüs programları listemizin ilk sırasında Avast Free Antivirus yer alıyor. Avast, güvenlik sektöründe hizmet veren en köklü ve başarılı şirketlerin başında geliyor. Şirket, uzun süredir hem bilgisayarlar hem de mobil platformlar için güvenlik hizmeti sağlıyor. Bu hizmetlerin bir kısmı ücretliyken bir kısmı ise ücretsiz oluyor.

Avast Free Antivirus, en çok kullanılan ücretsiz antivirüs programlarından birisi olarak ön plana çıkıyor. Çünkü Avast, kullanıcılarına ücretsiz antivirüs hizmetinde gelişmiş bir güvenlik hizmeti sağlıyor. Bu sayede Avast Free Antivirus, çeşitli test şirketleri tarafından en başarılı ücretsiz antivirüs programı seçiliyor.

Kullanıcılar, programa ücretsiz olmasının yanı sıra hafif olmasından dolayı da ilgi gösteriyorlar. Avast Free Antivirus, düşük sistemli bilgisayarlarda bile stabil bir şekilde çalışabiliyor. Bunun yanı sıra program, bilgisayarları minimum düzeyde yoruyor.

Bir antivirüs programının güvenlik özelliği ve hızlı çalışması kadar sunduğu özellikler de oldukça önemlidir. Avast Free Antivirus, bu konuda da oldukça başarılı diyebiliriz. Çünkü program, kullanıcılarına oyun modu, davranış kalkanı gibi antivirüs programı deneyimlerini yükseltecek birçok özellik sunuyor.

Avast tarafından geliştirilen ücretsiz antivirüsün en çok tercih edilen antivirüs programlarından birisi olmasını sağlayan bir diğer özellik de programın neredeyse tüm platformlarda erişilebilir olması oluyor. Kullanıcılar, MacOS ve Windows platformlarında Avast Free Antivirus’u kullanabiliyorlar.

Bunun yanı sıra Android ve iOS kullanıcıları da Avast Free Antivirus’den faydalanabiliyorlar. Ücretsiz virüs temizleme programları arasında en başarılılarından biri olduğunu belirtmek gerek.

AVG AntiVirus Free

AVG-AntiVirus-Free en iyi antivirüs programı

AVG AntiVirus Free, piyasada yer alan en başarılı ve en iyi ücretsiz antivirüs programlarından birisi. Şirket, yaklaşık 30 yıldır güvenlik sektöründe hizmet veriyor. Bunun yanı sıra AVG, bir süredir kullanıcılarına ücretsiz olarak da hizmet veriyor.

Kullanıcıların, AVG AntiVirus Free’yi tercih etmelerinin en büyük sebebi gelişmiş güvenlik özelliği oluyor. Çünkü AVG AntiVirus Free, 6 katmanlı bir güvenlik korumasına sahip. Program, bu sayede 160’tan fazla güvenlik ödülü alıyor. Bu ödüller, kullanıcıların programa daha rahat güvenmelerini sağlıyor.

Bir antivirüs programının performansını sadece güvenlik düzeyi belirlemiyor. Bunun yanı sıra antivirüs programlarının bilgisayarı yormaması da oldukça önemli. AVG AntiVirus Free, bu konuda da kullanıcılarını memnun ediyor. Program, oldukça basit sistem gereksinimleri istiyor. Bundan dolayı AVG AntiVirus Free’yi bilgisayarınızda büyük bir performans kaybı olmadan kullanabilirsiniz.

Program, sunduğu özellikler bakımından da kullanıcılarını etkiliyor. Çünkü çoğu ücretsiz antivirüs programı, kullanıcılarına sadece temel bir koruma özelliği sağlıyor. Ancak AVG AntiVirus Free, web kamerası koruyucusundan fidye korumasına kadar birçok özellik sunuyor.

Windows ve MacOS kullanıcıları, AVG AntiVirus Free’yi kendi sitesi üzerinden indirerek ücretsiz ve kolay bir şekilde kullanabiliyor. Tüm bu özellikleriyle en iyi ücretsiz virüs temizleme programları arasında yer almaya hak kazanıyor.

Avira Free Antivirus

Avira-Free-Antivirus

Listemize Avira Free Antivirus ile içeriğimize devam ediyoruz. Avira, 1986 yılından beri kullanıcılarına hizmet veriyor. Yılların getirdiği tecrübe, şirketi en güvenilir ve başarılı güvenlik şirketlerinden birisi haline getiriyor. Şirket, bir süre önce kullanıcılarına ücretsiz olarak da hizmet vermeye başladı. Avira markasına olan güven Avira Free Antivirus’ü en çok kullanılan ücretsiz antivirüs programlarından birisi haline getiriyor.

Avira Free Antivirus, başarılı bir güvenlik sistemine sahip. Bu sayede program, kullanıcılarına üst düzey bir güvenlik sağlıyor. Güvenlik sistemi, temel olarak kullanıcılarını casus yazılımlar ve virüslerden koruyor. Ayrıca program, reklam yazılımlarına karşı da koruma sağlıyor.

Avira tarafından ücretsiz bir şekilde kullanıma sunulan program, birçok teknoloji dergisi tarafından en başarılı ücretsiz antivirüs programı seçildi. Bunun en temel sebebi tabii ki programın yüksek düzeyde güvenlik sağlaması oluyor.

Ancak bunu yanı sıra Avira, bilgisayarları yormayan bir antivirüs geliştirmeyi başarıyor. Bundan dolayı program, bilgisayarları hız konusunda neredeyse etkilemiyor diyebiliriz. Bu durum da teknoloji dergilerinin, Avira Free Antivirus’ü en başarılı ücretsiz antivirüs programı olarak seçmelerini sağlıyor.

Avira Free Antivirus’ün en güzel yanlarından birisi de sürekli güncelleniyor olması. Şirket, antivirüs programını güncel tutarak cihazları güncel virüslerden ve zararlı yazılımlardan da koruyor. Bunun yanı sıra program, kullanıcılarını piyasaya yeni çıkan virüsler hakkında bilgilendiriyor.

Programın olumsuz yanlarına baktığımızda ise Avira, giderlerini karşılayabilmek için reklam yerleştiriyor. Bunun yanı sıra Avira Free Antivirus, e-posta eklerini tarama ve USB aygıtlarını tarama gibi temel antivirüs özelliklerine sahip değil.

Avira, Windows ve macOS kullanıcılarına Free Antivirus hizmeti sunuyor. Kullanıcılar, programı kendi web sitesi üzerinden ücretsiz bir şekilde indirerek kolayca bilgisayarlarına kurabiliyorlar.

360 Total Security

360-Total-Security

Çin merkezli Qihoo 360, güvenlik sektörü üzerine çalışan en başarılı şirketlerden birisi olarak biliniyor. Şirket, uzun zamandır 360 Total Security ile kullanıcılarına antivirüs hizmeti veriyor. Programın ücretsiz olmasının yanı sıra sunduğu güvenlik düzeyinin yüksek olması, kullanıcılar için 360 Total Security’i ilgi çekici hale getiriyor.

Qihoo 360, antivirüsün ücretsiz sürümünde sadece temel güvenlik sistemi sağlamıyor. Şirket, birçok güvenlik şirketinin ücretli olarak sunduğu özellikleri kullanıcılarına ücretsiz sürümde sunuyor. Bu özelliklerin başında güvenli online alışveriş, Wi-Fi güvenliği, hızlandırma gibi özellikler geliyor. Ayrıca program, yeni güncellemeyle birlikte fidye yazılımlarına karşı da koruma sağlamaya başlıyor.

Program, hafif olmasıyla bilgisayarları minimum düzeyde yoruyor. Bundan dolayı özellikle zayıf donanım özelliklerine sahip kullanıcılar, 360 Total Security’e yoğun ilgi gösteriyorlar. Ayrıca program, kendi içerisinde hızlandırma özelliğine de sahip. Bu özellik, kullanıcıların bilgisayarlarında yer alan gereksiz dosyaları ve bilgisayarı yavaşlatan zararlı dosyaların silinmesini sağlıyor.

360 Total Security, belirli aralıklarla büyük güncellemeler alıyor. Bu güncellemeler, güvenlik sistemini geliştirirken bir yandan da kullanıcılarına yeni özellikler sunuyor. Bu durum da tabii ki kullanıcıların hoşuna gidiyor. Çünkü çoğu antivirüs geliştiricisi, ücretsiz antivirüs hizmetlerinde yoğun bir güncelleme desteği sağlamıyor. Ancak Qihoo 360, belirli aralıklarla verdiği güncellemeler sayesinde bir yandan virüslerden koruma sistemini geliştirirken bir yandan da programa yeni özellikler kazandırıyor.

En iyi ücretsiz antivirüs programları arasında yer alan Qihoo 360, Windows ve macOS kullanıcılarına 360 Total Security ile hizmet veriyor. Kullanıcılar, 360 Total Security’nin kendi sitesi üzerinden programı ücretsiz bir şekilde indirebiliyorlar.

Microsoft Windows Defender

microsoft-windows-defender

En iyi ücretsiz antivirüs programı önerileri listemize Microsoft Windows Defender ile devam ediyoruz. Microsoft, Windows Vista ile birlikte geliştirdiği işletim sistemlerine dahili anitivürüs yazılımı geliştirdi. Bu yazılım, süreç içerisinde çeşitli isimlerle kullanıcılarıyla buluştu. Günümüzde ise yazılımın ismi Microsoft Windows Defender olarak karşımıza çıkmaktadır.

Microsoft Windows Defender, günümüzde en çok kullanılan antivirüs programlarının başında gelmektedir. Microsoft tarafından geliştirilen bu yazılım, temel güvenlik özelliklerinin birçoğuna sahiptir. Böylece Windows Defender, Windows kullanıcılarının güvenliklerini belirli ölçüde korumaktadır.

Windows kullanıcıları, yazılım üzerinden virüs taraması gibi işlemler yapabilmektedirler. Bunun yanı sıra yazılımın güvenlik duvarı mevcuttur. Bu güvenlik duvarı sayesinde cihazda şüpheli bir hareket olması durumunda Windows Defender, kullanıcılarını uyarmaktadır.

Özellikleriyle temel antivirüs kullanıcılarını memnun edecek Microsoft Windows Defender, Windows kullanıcıları için tamamen ücretsiz bir antivirüs yazılımıdır. Bundan dolayı Windows Defender, günümüzde oldukça fazla tercih edilmektedir.

Kaspersky Free Antivirus

kaspersky-free-antivirus

Kaspersky, antivirüs sektöründeki en başarılı şirketlerin başında gelmektedir. Uzun süredir hizmet veren Kaspersky, bir süredir kullanıcıları için ücretsiz antivirüs hizmeti de vermektedir. Yılların getirdiği deneyim, şirketi virüs yazılımları konusunda oldukça başarılı bir noktaya getirdi. Bu başarı, Kaspersky Free Antivirus ile kendisini gösteriyor.

Yazılımda temel antivirüs programı özellikleri yer alıyor. Bu sayede kullanıcılar; güvenlik duvarı ve virüs taraması başta olmak üzere çeşitli özelliklerden ücretsiz bir şekilde faydalanabiliyorlar. Bunun yanı sıra Kaspersky, kullanıcılarına kaliteli hizmet verebilmek için yazılımı belirli aralıklarla güncellemektedir.

Güncellemeler sayesinde Kaspersky Free Antivirus kullanıcıları, güncel virüslere karşı da koruma sağlamış oluyorlar. Bundan dolayı Kaspersky Free Antivirus, günümüzde en çok tercih edilen ücretsiz antivirüs programlarından birisi olarak dikkat çekmektedir.

Adaware Antivirus Free

en iyi ücretsiz antivirüs programları- Adaware Antivirus Free

Sizler için hazırlamış olduğumuz en iyi ücretsiz antivirüs programı önerileri listemize Adaware Antivirus Free ile devam ediyoruz. Adaware, piyasadaki birçok antivirüs programına göre daha az tercih ediliyor diyebiliriz. Bunun en temel sebebi, yazılımın diğer yazılımlar kadar popüler olmaması oluyor. Çünkü Adaware Antivirus Free, sunmuş olduğu performans ile birçok antivirüs programından daha başarılı işler çıkartıyor.

Adaware Antivirus Free, kullanıcılarına çok kapsamlı bir güvenlik sağlıyor. Program, ücretsiz sürümünde bankacılık işlemleri korumasından fidye yazılımı korumasına kadar birçok güvenlik önlemine sahip. Bunun yanı sıra Adaware Antivirus Free, bu güvenlik önlemlerini bilgisayarı minimum düzeyde yorarak sağlıyor.

Bunun yanı sıra programın en büyük dezavantajı ise bazı özelliklerin sadece ücretli sürümünde bulunuyor olması oluyor. Bu özellikler arasında önemli güvenlik özelliklerinin bulunması, kullanıcıları bazı durumlarda zorlayabiliyor.

Ayrıca program geliştiricileri, programın ücretsiz sürümünde kullanıcılarına teknik destek de sağlamıyorlar. Bundan dolayı Adaware Antivirus Free, ücretsiz sürümüyle her ne kadar yeterli bir güvenlik performansı sunsa da programdan tam anlamıyla verim alabilmek için ücretli sürümünü kullanmanız gerekebilir.

TotalAV Free

TotalAV Free

TotalAV, sunmuş olduğu güvenlik hizmetleriyle son zamanların en çok tercih edilmeye başlanan güvenlik yazılımlarının başında geliyor. Şirket, geliştirdiği güvenlik yazılımlarını genellikle ücretli olarak kullanıcılarına sunuyor. Bunun yanı sıra TotalAV, ücretsiz sürümüyle de kullanıcılarına hizmet veriyor.

Yazılımın ücretsiz sürümü, oldukça basit ve kullanışlı bir arayüze sahip. Bu sayede kullanıcılar, programın sunmuş olduğu özelliklerden kolayca faydalanabiliyorlar. Bunun yanı sıra TotalAV Free, güvenlik konusunda kullanıcılarını fazlasıyla memnun etmeyi başarıyor diyebiliriz. Çünkü şirket, sunmuş olduğu ücretsiz sürümünde gelişmiş güvenlik seçenekleri sağladığını belirtiyor.

Hem Windows hem de MacOS uyumu bulunan yazılım, birçok bağımsız güvenlik araştırma şirketi tarafından ödül aldı. Böylece yazılımın güvenlik düzeyi, çeşitli ödüllerle de kanıtlandı diyebiliriz. TotalAV tarafından sunulan ücretsiz antivirüs programını kullanabilmek için yazılımın web sitesini ziyaret etmeniz yeterli olacaktır.

Immunet Antivirus

Immunet Antivirus

Yeni nesil antivirüs programlarından birisi olan Immunet Antivirus, sizler için hazırlamış olduğumuz en iyi ücretsiz antivirüs programları listemizde kendisine yer bulmayı başardı. Günümüzde Cisco tarafından geliştirilen Immunet Antivirus, en başarılı ücretsiz antivirüs programlarından birisidir.

Immunet Antivirus, Windows 7 ve sonraki Windows sürümlerine destek sağlamaktadır. Oldukça hızlı çalışan bir antivirüs olan Immunet, aynı zamanda sistemi de yormamaktadır. Bundan dolayı Immunet Antivirus, özellikle düşük sistemli bilgisayarlarda kullanım için oldukça idealdir.

Çok çeşitli arama ve koruma modlarına sahip olan Immunet Antivirus, sürekli güncellenmeye devam ediyor. Böylece antivirüs, güncel virüslere karşı da kullanıcılarına koruma sağlıyor. Ücretsiz bir şekilde kullanıcılarına hizmet veren antivirüsü, kendi web sitesi üzerinden kolaylıkla indirerek bilgisayarınıza kurabilirsiniz.

Panda Free Antivirus

Panda-Free-Antivirus en iyi antivirüs programı

En iyi ücretsiz antivirüs programı önerileri listemizin son sırasında Panda Free Antivirus yer alıyor. İspanya merkezli Panda Security, en eski güvenlik şirketlerinin başında geliyor. Şirket, belirli bir süreye kadar sanal dünyada güvenlik hizmeti sağlayan sayılı şirketlerden birisiydi. Bundan dolayı Panda, dünya genelinde birçok kullanıcıya sahip. Hatta şirket, bu popülerliğinden dolayı bir zamanlar dünyanın en büyük 4.antivirüs programı üreten şirketi olmayı başardı.

Günümüzde Panda, antivirüs programı sayısının artmasından dolayı eskisi kadar popüler değil. Ancak şirketin ücretsiz olarak sunduğu Panda Free Antivirus hizmeti, hâlâ belirli seviyede bir kullanıcı sayısına sahip. Çünkü Panda Secuirty, yılların getirdiği tecrübe ile güvenlik alanında başarılı işler çıkartıyor. Bu durum da tabii ki şirketin ürettiği yazılımlara da yansıyor. Böylece Panda Free Antivirus, ücretsiz olmasına rağmen kullanıcılarına üst düzey bir koruma sağlıyor.

Bunun yanı sıra Panda, bir antivirüs programının hızlı olması ve bilgisayarı çok yormaması gerektiğini deneyimleyen bir şirket. Bundan dolayı Panda Free Antivirus, oldukça hızlı bir şekilde çalışıyor. Ayrıca program, çoğu antivirüs programının aksine bilgisayarı minimum düzeyde yoruyor. Bunun en temel sebebi de Panda antivirüs hizmetlerinin bulut tabanlı olmasından kaynaklanıyor.

Panda, ücretsiz antivirüs programında güvenlik hizmetinin yanı sıra VPN hizmeti de sağlıyor. Kullanıcılar, belirli bir kota dahilinde VPN hizmetinden de ücretsiz faydalanabiliyorlar. Ayrıca program, temel güvenlik kalkanının yanı sıra harici disklere karşı da bilgisayarınızı koruyor.

Programın tek negatif yanı ise Panda Free Antivirus hizmetinden sadece Windows kullanıcılarının faydalanabiliyor olması oluyor. macOS kullanıcıları, Panda güvenlik hizmetlerinden faydalanmak isterlerse şirketin ücretli güvenlik paketlerinden birisini almak zorunda kalıyorlar.

En İyi Ücretli Antivirüs Programları – 2023

Piyasada ücretsiz antivirüs programlarından çok ücretli antivirüs programı yer alıyor. Güvenlik hizmetleri, geliştirilme süreçleri bakımından geliştiricileri zorlayabiliyorlar. Çünkü piyasada birçok virüs ve zararlı yazılım çeşidi mevcut. Bundan dolayı geliştiriciler de normal olarak yoğun çaba sarf ettikleri güvenlik yazılımlarından gelir elde etmek istiyorlar. Bu noktada kullanıcıların karşısına birçok antivirüs yazılımı çıkıyor.

Bu yazılımların birçoğu yüksek lisans ücretlerine sahipler. Bu yüzden kullanıcılar da ücret ödedikleri bir yazılımdan maksimum verim almak istiyorlar. Ancak çoğu kullanıcı, antivirüs programları arasındaki farkları bilmiyorlar. Bundan dolayı yüksek lisans ücretleri ödedikleri yazılımlar, kullanıcıların isteklerine karşılık vermeyebiliyor.

Bizler de bu gibi durumlarla karşılaşmamanız için piyasada yer alan en iyi ücretli antivirüs programlarından bahsedeceğiz. Sizler için bu yazılımların iyi ve kötü yanlarına değineceğiz.

Norton 360

Norton-360

Sizler için hazırlamış olduğumuz en iyi ücretli antivirüs programı önerileri listemizin ilk sırasında Norton 360 yer alıyor. Amerika merkezli Norton, dünyanın en popüler güvenlik şirketlerinden birisi olarak ön plana çıkıyor. Çünkü şirket, yaklaşık 30 yıldır kullanıcılarına güvenlik sektöründe hizmet veriyor. Bunun yanı sıra şirketin güvenlik alanında başarılı işler çıkartması, kullanıcıların Norton tarafından geliştirilen güvenlik yazılımlarını tercih etmelerinin bir diğer sebebi oluyor.

Norton 360, şirketin antivirüs yazılımı olarak ön plana çıkıyor. Şirket; bu yazılımın Standart, Deluxe ve Premium sürümlerini kullanıcılarının hizmetine sunuyor. Üç sürümde de temel bir güvenlik hizmeti mevcut. Bu hizmet, kullanıcılarını virüs ve casus yazılımlara karşı koruyor. Ayrıca üç sürümde, ortak olarak fidye yazılımlarından koruma özelliği mevcut. Şirketin en iddialı olduğu konu ise tüm sürümlerinde %100 virüsten koruma iddiasında bulunuyor olması oluyor.

Norton, kullanıcılarına parola oluşturma ve saklama hizmeti de sağlıyor. Ayrıca program, bu hizmet üzerinden eğer kullanılan parolalar korsanlar tarafından keşfedilirse kullanıcılara şifreleri değiştirmesi konusunda uyarı da veriyor. Bu özelliğin en ilgi çekici yanı ise şirketin bu özelliği Norton 360’ın tüm sürümlerinde kullanıma sunması oluyor.

Norton 360 sürümleri arasındaki en belirgin farklar, ebeveyn denetimi ve yedekleme alanı farkları oluyor. Norton, 360 Deluxe ve Premium sürümlerinde ebeveyn denetimi hizmeti de sağlıyor. Bunun dışında şirket, kullanıcılarına bulut sunucularında verileri depolama imkanı sunuyor. Norton 360 Standart kullanıcıları, 10 GB veri depolayabilirken Deluxe kullanıcıları 50 GB, Premium kullanıcıları ise 75 GB veri depolayabiliyorlar.

Programı kullanmak isteyen kullanıcıların programın lisansını yıllık olarak yenilemeleri gerekiyor. Norton 360 lisans ücretleri ise şu şekilde karşımıza çıkıyor:

 • Standart: 189 TL / Yıllık (1 Cihaz)
 • Deluxe: 309 TL / Yıllık (5 Cihaz)
 • Premium: 419 TL / Yıllık (10 Cihaz)

McAfee Antivirus

McAfee-Antivirus

McAfee şirketini duymayan bilgisayar kullanıcısı yoktur diyebiliriz. Çünkü şirketin birçok bilgisayar üreticisi ile anlaşması mevcut. Bu anlaşmalardan dolayı Windows yüklü olarak satılan bilgisayarların çoğunda McAfee yazılımları yüklü olarak geliyor. Bunun yanı sıra şirket, bazı uygulama geliştiricileri ile anlaşma yapıyor. Bundan dolayı herhangi bir uygulama yüklemek istediğinizde bilgisayarınıza McAfee yazılımları da yüklenebiliyorlar.

1987 yılında kurulan şirket, en köklü güvenlik şirketlerinden birisi diyebiliriz. ABD merkezli McAfee, güvenlik anlamında oldukça başarılı işler çıkartıyor. Bu durum da şirketin, en çok tercih edilen güvenlik yazılımı üreticilerinden birisi olmasını sağlıyor.

Şirket, sunduğu antivirüs hizmetinde kapsamlı bir güvenlik hizmeti sağlıyor. Bu güvenlik hizmeti, cihaz içinde güvenlik sağlarken bir yandan da internet üzerinden gelebilecek tehlikelere karşı da kullanıcılarını koruyor. Bu sayede McAfee Antivirus, bilgisayara virüs ya da zararlı yazılım bulaşmasını engellerken aynı zamanda internet üzerinden kullanıcılarının verilerinin sızmasının da önüne geçiyor.

McAfee, bilgisayar performansı konusunda oldukça hassas davranıyor. Bundan dolayı şirket, sunduğu güvenlik hizmetlerinde bilgisayarın performansını etkilememeye çalışıyor. McAfee yazılımları da genel olarak bu özellikleriyle ön plana çıkıyorlar. McAfee yazılımları, hem güvenlik yönünden başarılı bir iş çıkartırken bir yandan da bilgisayarda neredeyse yokmuş gibi çalışıyorlar.

Birçok ücretli antivirüs programında olduğu gibi McAfee programlarında da parola yöneticisi mevcut. Bu sayede kullanıcılar, parolalarını tek bir merkeze kaydederek sürekli şifre hatırlamak zorunda kalmıyorlar. Parola yöneticisinin eksik olan özelliği ise bazı parola yöneticileri gibi gelişmiş bir parola güvenlik sisteminin olmaması oluyor. Bazı parola yöneticileri, parolalar internet korsanlarının eline geçtiğinde kullanıcılarına bildirim gönderiyor. Ancak McAfee, bu konuda biraz zayıf kalabiliyor.

Şirket, kullanıcılarına 3 farklı güvenlik planı sunuyor. Bunlar bireysel, çoklu cihaz ve aile koruma paketleri oluyor. Üç paket de güvenlik konusunda aynı hizmeti sağlıyor. Ancak bireysel pakette tek cihaz desteği mevcutken çoklu cihaz paketinde 5, aile paketinde ise 10 cihaz desteği mevcut. Paketlerin fiyatları ise şu şekilde oluyor:

 • Bireysel: 149,95 TL / Yıl
 • Çoklu Cihaz: 249,55 TL / Yıl
 • Aile: 349,95 TL / Yıl

Kaspersky Antivirus

Kaspersky-Antivirus

En iyi ücretli antivirüs programı önerileri listemize Kaspersky ile devam ediyoruz. Rus merkezli güvenlik şirketi, başarılı işler çıkartmasıyla en popüler güvenlik şirketlerinin başında geliyor. Bunun yanı sıra şirket, uzun bir süredir güvenlik sektöründe hizmet veriyor. Bu durum da şirketin popüler olmasını sağlıyor.

Kaspersky, güvenlik konusunda oldukça başarılı diyebiliriz. Şirket, gelişmiş koruma sistemi sayesinde virüs ve casus yazılımlar konusunda kullanıcılarına güven veriyor. Bunun yanı sıra şirketin köklü bir şirket olduğundan bahsetmiştik. Yılların getirdiği deneyimler, şirkete güvenlik konusunda gelişmiş bir bilgi birikimi sunuyorlar. Bu durum da Kaspersky yazılımlarının hangi virüsle ve casus yazılımlarla nasıl mücadele edeceklerini iyi bilmelerini sağlıyor.

Bunun yanı sıra Kaspersky, geçmişte kullanıcılar tarafından pek sevilen bir antivirüs geliştiricisi değildi. Çünkü Kaspersky antivirüs yazılımları, gelişmiş düzeyde güvenlik hizmeti sağladıkları için biraz yavaş çalışıyorlardı. Bunun dışında programlar, bilgisayarları yavaşlatabiliyorlardı. Ancak günümüzde bu durum neredeyse tamamen değişti diyebiliriz. Kaspersky, güncel antivirüs yazılımlarında kullanıcılarına hızlı ve bilgisayarları çok fazla yormayan güvenlik hizmetleri sunuyor.

Şirket, kullanıcılarına 3 farklı paket üzerinden güvenlik hizmeti sunuyor. Bu paketler; Kaspersky Antivirus, Internet Security ve Total Security oluyor. Kaspersky Antivirus, en temel güvenlik hizmeti olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanı sıra Internet Security, standart sürüme göre daha gelişmiş bir güvenlik hizmeti sunuyor. En kapsamlı paket ise Total Security olarak ön plana çıkıyor. Kaspersky, Internet Security ve Total Security hizmetleriyle neredeyse tüm konularda güvenlik hizmeti sağlıyor.

Kaspersky kullanmak isteyen kişilerin şu lisans ücretlerini ödemeleri gerekiyor:

 • Standart Sürüm: 193 TL / Yıl (1 Cihaz)
 • Internet Security: 259,99 TL / Yıl (3 Cihaz)
 • Total Security: 383,49 TL / Yıl (3 Cihaz)

ESET Antivirus

ESET-Antivirus

En iyi antivirüs programı listemizde yer alan Slovakya merkezli ESET, güvenlik alanında başarılı işler çıkartıyor. Bu başarılı işler, şirketi en popüler güvenlik yazılımı üreticilerinden birisi haline getiriyor. Yapılan araştırmalara göre ESET, dünya genelinde en çok tercih edilen güvenlik yazılımı üreticilerinin başında geliyor. Hatta bazı araştırmalara göre Türkiye’deki bilgisayar kullanıcılarının çoğu, güvenlik yazılımı konusunda tercihlerini ESET yazılımlarından birisinden yana kullanıyorlar.

ESET, 1992 yılından beri kullanıcılarına güvenlik yazılımı hizmeti veriyor. Bundan dolayı şirketin günümüzde çok gelişmiş bir güvenlik altyapısı mevcut. Şirket, neredeyse piyasadaki tüm virüs ve casus yazılımlara karşı bilgi sahibi. Bu durum da tabii ki ESET tarafından üretilen antivirüslerin performansını önemli ölçüde etkiliyor.

Şirket, bireysel kullanıcılarına 3 çeşit güvenlik paketi sunuyor. Bunlar; NOD32 temel koruma, Internet Security gelişmiş koruma ve Smart Security üstün koruma olarak karşımıza çıkıyor. ayrıca şirket, kurumsal kullanıcılarına da çeşitli paketler üzerinden hizmet veriyor. Bireysel kullanıcılar, genel olarak NOD32 paketini tercih ediyorlar.

ESET, NOD32 sürümünde sadece temel bir güvenlik hizmeti sağlıyor. Bu sürümde bankacılık koruması ve ağ koruması gibi özellikler mevcut değil. Bu özellikleri kullanmak isteyen kişilerin Internet Security sürümünü kullanmaları gerekiyor. Ancak iki sürümde de yeni tehditlere karşı koruma, hassas veri şifreleme gibi gelişmiş özellikler mevcut değil. Bundan dolayı çok kapsamlı bir koruma paketi isteyen kişilerin tercihlerini Smart Security’den yana yapmaları lazım.

Şirket, sunduğu güvenlik hizmetiyle kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor. Fakat konu lisans ücretlerine geldiğinde ise kullanıcıların, güvenlik hizmetleri kadar lisans ücretlerinden memnun olduğunu söyleyemeyiz. Çünkü ESET, piyasadaki en pahalı bireysel güvenlik hizmeti sunan şirketlerden birisi. ESET paketlerinin fiyatları şu şekilde:

 • NOD 32: 385,86 TL / Yıl (1 Cihaz)
 • Internet Security: 450,17 TL / Yıl (1 Cihaz)
 • Smart Security: 578,79 TL / Yıl (1 Cihaz)

Avast Premium

Avast-Premium en iyi antivirüs programı

Avast, en iyi ücretsiz antivirüs programı önerileri listemize girmeyi başarmıştı. Şirket, ücretli koruma hizmetiyle bir kez daha listemizde kendisine yer bulmayı başardı. Avast, ücretsiz antivirüs hizmetinin yanı sıra kullanıcılarına ücretli bir şekilde de hizmet veriyor. Şirketin sunduğu iki antivirüs hizmeti arasında bazı farklar mevcut.

Şirket, ücretsiz antivirüs sürümünde yeterli bir koruma hizmeti sağlıyor. Avast, ücretli sürümde ise güvenlik düzeyini ciddi ölçüde artırıyor. Bunun en temel sebebi Avast Premium’da yer alan güvenlik özelliği sayısının daha fazla olması oluyor. Örneğin Avast, Premium sürümünde kullanıcılarına gelişmiş bir bankacılık koruması sağlıyor. Ayrıca Premium kullanıcıları, bilgisayar korsanlarının uzaktan saldırılarına karşı da korunuyorlar.

Avast, sağladığı güvenlik hizmeti konusunda oldukça iddialı. Bu iddia, şirketin Premium paketlerine de yansıyor. Kullanıcılar, eğer Avast Premium hizmetinden memnun kalmazlarsa 30 gün içerisinde para iadesine başvurabiliyorlar. Ayrıca şirket, Premium kullanıcılarına ilk ay ücretsiz olarak hizmet veriyor. Bunun yanı sıra çeşitli araştırma şirketlerinin Avast’ı en başarılı güvenlik şirketi olarak göstermesi, şirketin iddialarının boş olmadığını da gösteriyor.

Kullanıcıların Avast’a yoğun ilgi göstermelerinin bir diğer sebebi de şirketin, rakip şirketlere göre daha uygun fiyatlarla hizmet vermesi oluyor. Avast Premium kullanıcıları, lisans için şu ücretleri ödüyorlar:

 • 1 Cihazda Koruma: 179,99 TL / Yıl
 • 10 Cihazda Koruma: 239,99 TL / Yıl

Bitdefender Antivirus

Bitdefender-Antivirus

Romanya merkezli Bitdefender, sunduğu gelişmiş güvenlik hizmeti sayesinde en iyi ücretli antivirüs programı önerileri listemize girmeyi başardı. 2001 yılında kurulan şirket, birçok teknoloji dergisi ve araştırmacısı tarafından en başarılı güvenlik şirketi seçildi. Bunun en temel sebebi şirketin, antivirüs hizmetlerinde kullandığı gelişmiş koruma sistemi oluyor.

Bitdefender, ev ve kurumsal müşterilerine güvenlik hizmeti sağlıyor. Şirketin son açıkladığı verilere göre yaklaşık 650 milyon kişi, cihazlarında Bitdefender güvenlik yazılımlarını kullanmayı tercih ediyor. Bunun sebebi bahsettiğimiz gibi şirketin gelişmiş bir güvenlik sistemi geliştirmiş olması oluyor. Bitdefender yazılımları, virüs ve casus yazılımlar konusunda oldukça başarılılar. Ancak şirket, daha çok fidye yazılımlarına karşı gösterdiği başarı sayesinde ön plana çıkıyor.

Bilindiği gibi bir zamanlar fidye yazılımlarının sayısı oldukça artmıştı. Bu durum da kullanıcıları tedirgin ediyordu. Ancak Bitdefender kullanıcıları, bu konuda rahat davranabiliyorlar. Çünkü Bitdefender, kullanıcılarına çok başarılı bir fidye koruması sağlıyor. Ayrıca şirket, bu gelişmiş koruma hizmetini bilgisayarları yormadan yapıyor. Bu durum da tabii ki kullanıcıları daha da memnun ediyor.

Bitdefender kullanıcılarının şikayetçi olduğu en büyük konu ise lisans ücretleri oluyor. Çünkü Bitdefender güvenlik paketleri, oldukça maliyetliler. Özellikle bireysel bilgisayar kullanıcıları, güvenlik hizmetinin yüksek lisans ücretine değer olup olmadığı konusunda şüphede kalıyorlar.

Bitdefender antivirüs yazılımlarının lisans ücretleri yıllık ortalama 60 dolardan başlıyor. Bu ücret, cihaz sayısının artması ve güvenlik planlarının gelişmesiyle birlikte 250 dolara kadar çıkabiliyor. Şirket, sabit bir kur üzerinden satış yapmıyor. Bundan dolayı Türkiye’deki kullanıcılar, Bitdefender yazılımlarının yüksek lisans ücretleri konusunda şikayetçi olabiliyorlar.

Trend Micro

Trend Micro

Son zamanlarda adından oldukça fazla söz ettiren güvenlik geliştiricilerinden birisi de Trend Micro oluyor. Aslında şirket, uzun süredir kullanıcılarına hizmet veriyor. Japonya merkezli olan Trend Micro, 1989’da kuruldu. Bu tarihten günümüze kadar da çeşitli güvenlik yazılımları ile kullanıcılarına hizmet vermeye devam ediyor. Fakat son zamanlarda Trend Micro güvenlik yazılımları, çok daha fazla ön plana çıkmaya başladılar. Bundan dolayı bizler de en iyi antivirüs programı önerilerimizde Trend Micro tarafından üretilen antivirüs yazılımına yer verdik.

Trend Micro, güncel güvenlik sorunlarını yakından takip ediyor. Bundan dolayı şirket tarafından sunulan güvenlik hizmetleri, kullanıcılarını neredeyse tüm zararlı yazılımlara karşı korumayı başarıyor. Ayrıca Trend Micro, sadece zararlı yazılım korumasına odaklanamıyor.

Bunun dışında şirket, kullanıcılarına VPN hizmetinden yazılım güncelleme hizmetine kadar çok çeşitli alanlarda hizmet veriyor. Bu hizmetlerden bazıları ücretsizken bazıları ise güvenlik yazılımlarına ek olarak satılıyor. Şirket, temel olarak 3 çeşit antivirüs yazılımını kullanıcılarıyla buluşturuyor.

Bunlar; Antivirus+, Internet ve Maximum Security oluyor. Antivirus+, şirketin sunduğu en temel güvenlik hizmeti olarak karşımıza çıkıyor. Bu pakette yalnızca temel güvenlik hizmetleri yer alıyor. Bilgisayarını biraz daha kapsamlı korumak isteyen kişiler için Internet Security paketi daha faydalı olacaktır. Çünkü bu hizmette, temel güvenlik hizmetlerinin yanı sıra internetten gelecek saldırılara karşı daha kapsamlı bir koruma sistemi yer alıyor.

Son olarak ben hem bilgisayarımı koruyayım hem de parola yöneticisi gibi hizmetlerden yararlanayım diyorsanız tercihiniz Maximum Security olmalı. Trend Micro, bu pakette güvenlik anlamında neredeyse tüm hizmetleri sağlıyor. Bunun yanı sıra şirket, Maximum Security kullanıcılarına 7/24 destek imkanı sunuyor.

Ayrıca Trend Micro, mobilde de kullanılabiliyor. Bunun için de tabii ki kullanıcıların abonelik paketlerinden birisini satın almaları gerekiyor. Paketlerin fiyatları ise şu şekilde:

 • Antivirus+: 249 TL/yıl (1 Cihaz)
 • Internet Security: 375 TL/yıl (1 Cihaz ve sadece Windows)
 • Maximum Security: 430 TL/yıl (3 Cihaz)

TotalAV

TotalAV

En iyi ücretli antivirüs programı önerileri listemize TotalAV ile devam ediyoruz. TotalAV, listemizdeki diğer yazılımlar kadar popüler olmayabilir. Bundan dolayı birçok kullanıcı, TotalAV önerisine ilk başta olumsuz yaklaşabiliyor. Ancak yazılım, sunduğu yüksek güvenlik hizmeti sayesinde kullanıcılarını etkilemeyi başarıyor. Bundan dolayı yazılıma ön yargıyla yaklaşmadan önce bir şans vermeniz gerektiğini belirtmeliyiz.

TotalAV, gelişmiş güvenlik hizmeti sayesinde son zamanlarda yükselmeye başladı diyebiliriz. Program, hem bilgisayar hem de internet üzerinden yüksek bir güvenlik hizmeti sunuyor. Bu güvenlik hizmeti, araştırmacılar tarafından da fark edildi. Bu sayede TotalAV, birçok bağımsız kuruluş tarafından en başarılı antivirüs programı seçildi.

TotalAV, birçok güvenlik yazılımı gibi kullanıcılarına çeşitli güvenlik paketleri üzerinden hizmet veriyor. Bu paketler, üçe ayrılıyor. Kullanıcılar, programı kullanabilmek için Antivirüs Pro, Internet Security ve Total Security paketlerinden birisini satın almak durumundalar. Geliştiriciler, üç sürümde de gelişmiş güvenlik hizmeti sağlıyorlar. Ancak Pro sürümünde VPN, reklam engelleme ve parola yöneticisi özellikleri yer almıyor.

Bu özelliklerden faydalanmak isteyen kişilerin Internet Security veya Total Security sürümlerini tercih etmeleri gerekiyor. Güvenlik konusunda başarılı işler çıkartan TotalAV, bazı güvenlik şirketlerinde olduğu gibi lisans ücreti konusunda eleştirilere maruz kalıyor. Çünkü bazı kullanıcılar, lisans ücretlerinin çok yüksek olduğunu iddia ediyorlar. TotalAV lisans ücretleri şu şekilde karşımıza çıkıyor:

 • Antivirüs Pro: 99 USD / Yıl (3 Cihaz)
 • Internet Security: 119 USD / Yıl (5 Cihaz)
 • Total Security: 149 USD / Yıl (6 Cihaz)

CHOMAR Antivirus

CHOMAR-Antivirus

Antivirüs programları konusunda Türkiye temelli şirketler de hizmet veriyor. CHOMAR Antivirüs, en popüler yerli antivirüs programlarından birisi olarak karşımıza çıkıyor. Yazılım, güvenlik konusunda oldukça iddialı. Bunun yanı sıra Türkiye’deki bilgisayar kullanıcıları, Türk geliştiricilere destek vermek için CHOMAR Antivirüs yazılımına ilgi göstermeye başladılar.

Yazılım, güvenlik konusunda oldukça başarılı bir altyapıya sahip. Güvenlik sistemi, virüsler ve casus yazılımlar başta olmak üzere birçok alanda kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor. Bunun yanı sıra geliştiriciler, çeşitli sertifikalar ile yazılımın güvenliğini kanıtladılar diyebiliriz. Ayrıca dünya genelinde bazı büyük şirketler de CHOMAR Antivirüs yazılımını onayladılar. Böylece yazılım, güvenlik konusunda kullanıcılarının akıllarındaki şüpheleri yok ediyor diyebiliriz.

CHOMAR, iki paket üzerinden kullanıcılarına hizmet veriyor. Bu paketlerden birisi Standart sürüm olurken diğeri ise Internet Security oluyor. İki sürüm de gelişmiş bir güvenlik altyapısına sahip. Bunun dışında Standart sürümde internet ve e-posta koruması mevcut değil. Bu özelliklerden faydalanmak isteyen kişilerin Internet Security paketini tercih etmeleri gerekiyor.

Güvenliğin yanı sıra geliştiriciler, lisans ücreti konusunda da kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor. Birçok güvenlik şirketi, dolar üzerinden hizmet verdikleri için özellikle Türkiye’deki kullanıcılar lisans ücreti konusunda sıkıntı yaşayabiliyorlar. Ancak CHOMAR Antivirüs ise lisanslarını TL üzerinden satıyor. Bu sayede kullanıcılar, diğer antivirüs programlarına göre daha uygun fiyatlarla CHOMAR Antivirüs lisanslarına ulaşabiliyorlar. CHOMAR Antivirüs lisans ücretleri şu şekilde:

 • Standart Sürüm: 99 TL / Yıl (1 Cihaz)
 • Internet Security: 129 TL / Yıl (1 Cihaz)

Malwarebytes

Malwarebytes en iyi antivirüs programı

En iyi ücretli antivirüs programı önerileri listemizin son sırasında Malwarebytes yer alıyor. Malwarebytes, 2006 yılından beri kullanıcılarına hizmet veriyor. Bundan dolayı şirket, güvenlik sektöründe belirli bir tecrübe seviyesine ulaştı diyebiliriz. Şirketin yükselmesini sağlayan en önemli sebeplerden birisi de kullanıcılarına ücretli ve ücretsiz olarak hizmet veriyor olması oluyor. Bizler, programın ücretli sürümüne listemizde yer veriyoruz.

Malwarebytes, gelişmiş bir güvenlik sistemine sahip. Bu güvenlik sistemi, kullanıcılarına virüsler ve fidye yazılımları başta olmak çeşitli alanlarda güvenlik hizmeti sağlıyor. Bunun yanı sıra yazılımın ücretli sürümü, otomatik bir güvenlik sistemine sahip. Yani bilgisayarınızdaki zararlı yazılımları tespit etmeniz için sizin detaylı bir arama yapmanıza gerek yok. Program, belirli aralıklarla kendisi arama yaparak bilgisayarınızın güvende olup olmadığını tespit ediyor.

Ayrıca Malwarebytes, kullanıcı gizliliği konusunda da başarılı işler çıkartıyor. Bu sayede kullanıcılar, yalnızca virüs gibi zararlı yazılımlardan değil veri ihlali gibi konularda da korunmuş oluyorlar. Bu durum özellikle internetten sık alışveriş yapan ve bankacılık işlemlerini internet üzerinden halleden kişilerin işine yarıyor.

Malwarebytes, hem bireysel kullanıcılara hem de kurumsal kullanıcılara hizmet veriyor. Bireysel kullanıcılar, antivirüs programının ücretli sürümü için aylık ortalama 9 dolar ödemek durumunda kalıyorlar. Bunun yanı sıra kurumsal kullanıcılar ise kullanmak istedikleri güvenlik paketlerine göre 1 cihaz için 50-90 dolar arasında lisans ücreti ödüyorlar. En iyi virüs temizleme programları arasında sayılan Malwarebytes da önerilerimizde kendine yer buluyor.

En İyi Antivirüs Programı Önerileri: Genel Değerlendirme

Antivirüs programları, her geçen gün daha yoğun ilgi görmeye devam ediyorlar. Sanal korsanların artması, kullanıcıları normal olarak bu programlara yönlendiriyor. Piyasada ücretsiz ve ücretli olmak üzere birçok antivirüs programı mevcut. Kullanıcılar, bu programlardan hangilerinin kendileri için daha uygun olduğuna karar vermekte zorlanıyorlar.

Bazı geliştiriciler, kullanıcılarına ücretsiz olarak güvenlik hizmeti vermeyi tercih ediyorlar. Ancak çoğu kullanıcı, ücretsiz antivirüs programlarına güvenemiyor. Bundan dolayı ücretsiz antivirüs programlarının nasıl gelir elde ettiği konusuna açıklık getirmeye çalıştık. Ayrıca piyasadaki en başarılı ve güvenilir ücretsiz antivirüs programlarını da sizler için listeledik.

Bunun yanı sıra piyasada birçok ücretli antivirüs programı mevcut. Bu programlar, içerdikleri özelliklere göre farklılık gösteriyorlar. Tabii ki bu programların farklılık gösterdiği en büyük alan, ücret kısmı oluyor. Bazı antivirüs programları çok yüksek lisans ücretlerine sahipken bazıları ise daha uygun fiyatlarla kullanıcılarına hizmet veriyorlar. Virüs temizleme konusunda sağladıkları deneyim ise yazılımdan yazılıma değişiyor.

Bu noktada antivirüs programı seçmeye çalışan okuyucularımızın gereksiz lisans ücretleri vermemeleri için en iyi ücretli antivirüs programlarına da değindik. Bu programların kullanıcılar için eksi ve artı yönlerini ele aldık. Bu sayede sizler için uygun olan antivirüs programını daha kolay bir şekilde seçebilirsiniz.

Sizler için hazırlamış olduğumuz en iyi antivirüs programı önerilerimiz burada sona eriyor. Sizler de kullandığınız ve tavsiye ettiğiniz ücretli veya ücretsiz antivirüs programlarını, aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.