Kablosuz Oyuncu Mouse Önerileri – 2021

Teknoloji ilerledikçe kabloya olan gereksinim azalıyor, bu sayede ortalıkta oluşan kötü kablo kalabalığı görüntüsü de gittikçe azalıyor. Kablosuz mouse, klavye, bluetooth kulaklılar ve şarj aletleri bu durumun en büyük öncüleri diyebiliriz. Bizim konumuz ise kablosuz oyuncu mouse modelleri.Geçmiş dönemlerde kablosuz oyuncu mouse’larının tepki süreleri göz önüne alındığında oyuncuların çok fazla tercih etmediği mouse tipleriydi ancak gelişen teknoloji sayesinde artık kablosuz mouse’lar da kablolu mouselar kadar iyi performans sağlayabiliyor.

Kablosuz Oyuncu Mouse’u Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Gelin öncelikle kablosuz oyuncu mouse seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz onlara kısaca göz atalım, daha sonra da bu bilgiler doğrultusunda önermiş olduğumuz kablosuz oyuncu mouse listemize geçelim.

DPI(Dot per Inch): Inç başına düşen nokta anlamına gelen bu terim, fareyi ekranda hareket ettirebileceğiniz hızı belirtir. Eğer mouse için hareket alanınız yeterince fazla değilse, bu özelliği yüksek tutmakta fayda var. Çünkü düşük DPI’lar imlecinizi hareket ettirmeyi zorlaştırabilir ve gecikmeli tepkilere neden olabilir. Bu açığı, geniş alanda mouse’unuzu daha hızlı hareket ettirerek kapatmanız gerekecektir.Sensör: Optik ve Lazer sensör olmak üzere, 2 tip mouse sensörü bulunmaktadır. Optik sensörler daha yaygın ve maliyeti düşüren sensör tipidir. Ancak bu optik sensörün sizin için yetersiz kalacağı anlamına gelmez. Optik sensörlü mouse ile mousepad üzerinde güzel bir verim elde edebilirsiniz. Yüksek bütçeye sahip değilseniz, optik sensörlü mouselar sizin için bir alternatif olabilir. Lazer sensörlü mouselar ise tırtıklı yüzeylerde optik olanlara göre daha iyi verim sağlar. Tercih size kalmış, her ikisi de güzel sonuçlar verebilir.

Özelleşmiş Kullanım: Birçok oyunucu mouse’unun özelliklerini kendinize göre kişiselleştirerek kullanabilirsiniz. Bunu hem mouse üzerindeki özelleştirme tuşlarından, hem de mouse’a ait bilgisayar programı üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bazı mouse’larda bulunan bu yazılımlar sayesinde farklı oyunlar için farklı kullanım profilleri de oluşturabilirsiniz.

Kablosuz Oyuncu Mouse Önerileri

Yukarıda yer alan 3 başlıkta kablosuz oyuncu mouse’u seçerken dikkat etmeniz gereken konulara değindik.

Şimdi sıra önerdiğimiz 5 kablosuz oyuncu mouse’unda. Piyasadaki yorumlar ve incelemeler doğrultusunda en iyisi olduğunu düşündüğümüz mouseları aşağıda bulabilirsiniz.

Logitech G502 LightSpeed

Logitech G502 LightSpeed - Kablosuz Oyuncu Mouse

DPI: 16.000Optik SensörUSB/2.4 GHz Wireless11 Düzenlenebilir Tuş114 g Ağırlık

Logitech G502 LightSpeed Kablosuz Oyuncu Mouse’u, son zamanlarda piyasada en çok satan oyun mouselarından biri olduğunu söyleyebiliriz. Bir çok profesyonel oyuncunun da tercihi olan Logitech G502 LightSpeed, biraz pahalı ancak oyun performansınıza oldukça katkı sağlayabilir. 40 saate kadar dayanan bir batarya ömrü ve 11 atanabilir tuşu bulunmaktadır.

Şu an Türkiye piyasasında fiyatı 1.050 TL ile 1.350 TL arasında değişmektedir.

Logitech MX Vertical

Logitech MX Vertical - Kablosuz Oyuncu Mouse
DPI: 4.000Lazer SensörlüWireless ya da USB Bağlantı4 Adet Tuş136 g Ağırlık

Logitech MX Vertical, Logitech’in oldukça ergonomik olan tasarımıyla piyasaya sunduğu bir oyun mouse’udur. Uzun uzadıya süren oyun saatleri sırasında eliniz ve bileğinizde oluşabilecek ağrı ve rahatsızlıkları önlemek için özel olarak tasarlanmıştır. Bu mouse sayesinde ilerleyen oyun sürelerinde yorgunluk sebebiyle yaşayacağınız performans kaybının önüne geçebilirsiniz. Bu mouse’un en güzel özelliklerinden birisi ise neredeyse tüm gün yetecek bir bataryaya sahip olması ve bu bataryanın 3 dakika gibi kısa bir sürede şarj olabilmesidir. 4.000 DPI biraz düşük görünebilir ancak eliniz alıştıktan sonra telafi edemeyeceğiniz bir performans kaybı yaşatmayacaktır.

Bu cihazın fiyatı ise 950 – 1000 TL aralığında seyrediyor.

Asus ROG Pugio II

Kablosuz Oyuncu Mouse
DPI: 16.000Optik Sensör2.4 GHz wireless, Bluetooth, USB bağlantı7 Adet Tuş102 g Ağırlık

Asus, Asus ROG Pugio II modelinde, çoğu mouse’un aksine solak kullanıcıları da düşünmüş durumda. Arayüz yardımı ile mouse’u istediğiniz elinize uygun biçimde düzenleyebilir, ister sağ el ile ister sol el ile kullanabilirsiniz. Mouse’un altındaki anahtar yardımı ile kullanmak istediğiniz bağlantı arayüzünü kolaylıkla ayarlayabilirsiniz. Oldukça rahat ve hafif tasarıma sahip olan bu cihaz size uzun süre kullanım sağlayacaktır.

Türkiye piyasasındaki fiyatı 750-830 TL arasında değişebilmektedir.

Logitech G305 Lightspeed

Logitech G305 Lightspeed
DPI: 12.000Optik Hero SensörWireless Bağlantı6 Adet Tuş99 g Ağırlık

Logitech G305 Lightspeed kendisinden daha pahalı bir çok rakibine göre çok daha iyi özelliklere ve performansa sahip bir ekipman. Mouse’un tek eksiği 2 adet AA pil ile çalışması diyebiliriz. Ancak yine de 200 saate kadar dayanabilecek şekilde bir enerji harcama kapasitesi bulunmakta.

Bu liste içerisindeki en ucuz ekipman olan Logitech G305 Lightspeed’in fiyatı 430 – 510 TL aralığında seyrediyor.

ROG Strix Carry

ROG Strix Carry
DPI: 7.200Optik SensörWireless Bağlantı6 Adet Tuş72,9 g Ağırlık

ROG Strix Carry, Bluetooth ya da 2.4 GHz bağlantı ile kolayca bilgisayarınıza bağlayabileceğiniz, yaklaşık 300 saatlik batarya ömrü ile göz dolduran bir mouse’dur. Uzun batarya kapasitesi sayesinde çok sık şarj etmenize gerek kalmaz. Küçük ve hafif bir tasarıma sahip olan ROG Strix Carry, nispeten düşük DPI’ı ve tuşlarındaki hassasiyet sorunu bir kenara bırakıldığında, suni deri koruyucu kaplaması ve pil ömrü sayesinde piyasada tercih edilebilecek mouse’lar arasında yer almaktadır.

Bu cihazın fiyatı ise 450 – 600 TL aralığında seyrediyor.

Razer Basilisk X HyperSpeed

DPI: 16.000Optik Sensör2.4 GHz wireless, Bluetooth, USB bağlantı6 Adet Tuş83 g Ağırlık(pil hariç)

285 saate kadar dayanan bataryası ve 2.4 GHz bağlantı hızıyla tercih edilebilecek cihazlardan birisi de Razer Basilisk X olarak karşımıza çıkıyor. Üstelik böylesine kaliteli bir cihazın uygun fiyatlı olması da satın almak için harika bir sebep. 16.000 DPI sensörü ve 6 ayarlanabilir tuşu bulunan cihaz online satış sitelerinde 440-470 TL arasında bir fiyata satın alınabiliyor.

Sizin Önerileriniz?

Kablosuz oyuncu mouse listemizin şimdilik sonuna geldik. Bu liste canlı bir listedir, her ay kendi deneyimlerimiz ve sizlerden gelen geri bildirimler ile güncellemeye gayret gösteriyoruz. Listeye ekleyip, çıkartmamız gerektiğini düşündüğünüz bir model var ise aşağıda yer alan yorum kısmından veya iletişim formundan bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiyi yakından takip eden 22 yaşında bir makine mühendisi adayı.Yorum yapın

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.