Kablosuz Oyuncu Mouse Önerileri – 2023

Teknoloji ilerledikçe kabloya olan gereksinim azalıyor. Bu sayede ortalıkta oluşan kötü kablo kalabalığı görüntüsü de gittikçe azalıyor. Kablosuz mouse, klavye, bluetooth kulaklılar ve şarj aletleri bu durumun en büyük öncüleri diyebiliriz. Bu içerikteki konumuz ise kablosuz oyuncu mouse modelleri oluyor.

Geçmiş dönemlerde kablosuz oyuncu mouse modellerinin tepki süreleri göz önüne alındığında oyuncuların çok fazla tercih etmediği cihazlarda. Ancak gelişen teknoloji sayesinde artık kablosuz fareler de kablolu modeller kadar iyi performans sağlayabiliyor.

Kablosuz Oyuncu Mouse Önerileri

En altta yer alan üç başlıkta kablosuz oyuncu mouse’u seçerken dikkat etmeniz gereken konulara değindik. Önerdiğimiz kablosuz oyuncu mouse modellerinden sonra onlara da göz atmanızı tavsiye ediyoruz. Piyasadaki yorumlar ve incelemeler doğrultusunda en iyisi olduğunu düşündüğümüz kablosuz oyuncu farelerini aşağıda bulabilirsiniz.

Logitech G305 Lightspeed

Logitech-G305-Lightspeed
DPI: 12.000Optik Hero SensörKablosuz Bağlantı6 Adet Tuş99 g Ağırlık

Listemizin ilk sırasında Logitech G305 Lightspeed modeli yer alıyor. Kendisinden daha pahalı birçok rakibine göre çok daha iyi özelliklere ve performansa sahip bir ekipman olduğunu söylemek gerek. Ancak bazı dezavantajları bulunduğunu da söyleyelim.

Cihazın özelliklerine baktığımızda 12.000 DPI değeri bizleri karşılıyor. Ayrıca yaklaşık 100 gram ağırlığı ile son derece hafif olduğunu belirtelim. Buna ek olarak fiyatıyla uygun birkaç özelliği daha mevcut. Mouse 6 adet tuş ile kullanıcılara sunuluyor. Ayrıca düzenlemeler için yazılım desteği de mevcut. Mouse’un en büyük eksiği 2 adet AA pil ile çalışması diyebiliriz. Ancak yine de 200 saate kadar giden bir enerji harcama kapasitesi mevcut. Bu liste içerisindeki en ucuz ekipmanlardan biri olduğunu da belirtelim. Logitech G305 Lightspeed, Türkiye’de 850 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşmaktadır.

Razer Basilisk X HyperSpeed

Razer-Basilisk-X-HyperSpeed
DPI: 16.000Optik Sensör2.4 GHz Kablosuz, Bluetooth, USB bağlantı6 Adet Tuş83 g Ağırlık(pil hariç)

Listemizde yer alan bir başka model ise Razer Basilisk X HyperSpeed oluyor. 285 saate kadar dayanan bataryası ve 2.4 GHz bağlantı hızıyla en iyi cihazlardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. Üstelik böylesine kaliteli bir cihazın uygun fiyatlı olması da satın almak için harika bir sebep.

16.000 DPI sensörü ve 6 tuşu bulunan cihaz kendinden çok daha pahalı rakiplerine taş çıkartıyor. Ancak ürünün en öneli dezavantajlarından birinin AA pil ile çalışması olduğunu belirtelim. Razer Basilisk X HyperSpeed, 890 TL’den başlayan fiyatlarla satılmaktadır.

Asus ROG Pugio II

Asus ROG Pugio II
DPI: 16.000Optik Sensör2.4 GHz kablosuz, Bluetooth, USB bağlantı7 Adet Tuş102 g Ağırlık

En iyi oyuncu mouse listemizde yer alan bir başka model ise Asus’a ait. Asus, ROG Pugio II modelinde çoğu farenin aksine solak kullanıcıları da düşünmüş durumda. Arayüz yardımı ile mouse’u istediğiniz elinize uygun biçimde düzenleyebilirsiniz. Bu sayede ister sağ el ile ister sol el ile kullanabilirsiniz.

Mouse’un altındaki anahtar yardımı ile kullanmak istediğiniz bağlantı arayüzünü kolaylıkla ayarlayabilirsiniz. Oldukça rahat ve hafif tasarıma sahip olan bu cihaz size uzun süre kullanım sağlayacaktır. Buna ek olarak optik sensörlü cihaz 7 adet tuş ile kullanıcılarına kolaylık sağlamaktadır. Asus ROG Pugio II, 2.000 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşmaktadır.

SteelSeries Aerox 3

SteelSeries-Aerox-3
DPI: 18.000Optik SensörUSB ve Bluetooth Kablosuz Bağlantı6 Adet Tuş66 g Ağırlık

En iyi kablosuz oyuncu mouse listemizde yer alan önemli cihazlardan birisi ise SteelSeries Aerox 3 oluyor. Uygun fiyat ve yüksek performansı bir arada sunan cihaz aynı zamanda şık tasarımı ile de dikkat çekiyor. SteelSeries tarafından geliştirilen cihaz RGB aydınlatmaya sahip. Ayrıca kablolu olarak da kullanım imkanına sahip olduğunu söylemekte fayda var. 6 adet tuşu ile kullanım kolaylığı da sağlıyor. Cihazın pi ömrü ise üç gün olarak belirtiliyor.

Ürünün olumsuz yanlarından biri ise yalnızca sağ el ile uyumlu olması. Bu nedenle solak oyuncuların biraz daha zorlanacağını söylemek mümkün. Buna ek olarak cihazda sessiz tıklama özelliği de yer almıyor. Ancak ürünün fiyatı sunduğu performansa kıyasla oldukça uygun. Daha uygun fiyatlı ve kablolu bir modeli bulduğunu da belirtelim. SteelSeries Aerox 3, 1.800 TL’den başlayan fiyatlarla satılmaktadır.

ASUS ROG Strix Carry

ROG-Strix-Carry
DPI: 7.200Optik SensörUSB ve Kablosuz Bağlantı6 Adet Tuş72,9 g Ağırlık

Listemize bir Asus modeliyle devam ediyoruz. ROG Strix Carry, Bluetooth ya da 2.4 GHz bağlantı desteğine sahip. Böylelikle kolayca bilgisayarınıza bağlayabileceğiniz mouse, yaklaşık 300 saatlik batarya ömrü ile göz dolduran performansıyla bizleri karşılıyor.

Uzun batarya kapasitesi sayesinde çok sık şarj etmenize gerek kalmıyor. Küçük ve hafif bir tasarıma sahip olduğunu da belirtmek gerek. ROG Strix Carry’nin nispeten düşük DPI’ı ve tuşlarındaki hassasiyet sorunu bir dezavantaj. Ancak suni deri koruyucu kaplaması ve pil ömrü sayesinde piyasada kesinlikle en iyi fareler arasında yer almaktadır. Asus Strix Carry, 1.500 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşmaktadır.

Razer Viper Ultimate

Razer Viper Ultimate
DPI: 20.000Optik SensörUSB ve Kablosuz Bağlantı8 Adet Tuş74 g Ağırlık

En iyi oyuncu mouse önerileri listemizde yer alan bir başka model ise Razer’a ait. Son derece şık ve olağandışı bir tasarıma sahip cihaz, özellikleriyle de göz dolduruyor. Üstelik yalnızca 74 gram ağırlığı ile de dikkat çekiyor. Ayrıca farklı renk seçenekleri de mevcut.

Razer Viper Ultimate, 20.000 DPI ile listemizdeki en yüksek hassasiyete sahip cihazlar arasında yer alıyor. Buna ek olarak ürünün 8 adet ayarlanabilir tuşu bulunuyor. Ayrıca kablosuz ve kablolu kullanıma uygun olduğunu söylemek gerek. Cihazın pil ömrü ise üç gün olarak ifade ediliyor.

Hem sağ hem de sol elini kullanan oyuncular için uygun bu model RGB ışıklandırmaya da sahip. Ayrıca Razer tarafından geliştirilen yazılımı ile de cihazın ayarlarını yapmak oldukça kolay. Fakat ürünün fiyatının listedeki diğer modellere kıyasla orta seviyelerde kaldığını söylemek gerek. Razer Viper Ultimate, 1.900 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşmaktadır.

Corsair Dark Core RGB Pro SE

Corsair Dark Core RGB Pro SE
DPI: 18.000Optik SensörUSB/2.4 GHz Kablosuz8 Adet Düzenlenebilir Tuş142 g Ağırlık

En iyi kablosuz oyuncu mouse önerilerimiz arasında yer alan bir başka marka ise Corsair oluyor. Oyun dünyasının farklı alanlarında ürünler üreten firma mouse konusunda da oyuncuları yalnız bırakmıyor. Bu ürünün öne çıkan özellikleri arasında hassasiyet ve ergonomiyi saymak mümkün.

Corsair Dark Core RGB Pro SE, 18.000 DPI değerinde hassasiyete sahip. Ayrıca üründe 8 adet düzenlenebilir tuş yer alıyor. Makro desteği ve RGB aydınlatma da ürünün özellikleri arasında yer alıyor. Tabii ki tüm bunların gerçekleştiği bir yazılım da Corsair tarafından sunuluyor.

Şirket ürünün kablosuz ve kablolu kullanıma uygun olduğunu belirtiyor. Yaklaşık 36 saatlik bir pil ömrü bulunduğuna da değiniyor. Ancak cihazın hızlı şarjı sayesinde bunun dert olmadığını söylemek mümkün. Siyah renge sahip ürün oyuncular için son derece uygun bir tasarımla kullanıcılarının karşısına çıkıyor. Corsair Dark Core RGB Pro SE, 5.500 TL’den başlayan fiyatlarla satılmaktadır.

Logitech G502 LightSpeed

Logitech G502 LightSpeed - Kablosuz Oyuncu Mouse

DPI: 16.000Optik SensörUSB/2.4 GHz Kablosuz11 Düzenlenebilir Tuş114 g Ağırlık

Logitech G502 Lightspeed kablosuz oyuncu mouse listemizde yer alan bir başka model oluyor. Son zamanlarda piyasada en çok satan oyun farelerden biri olduğunu söyleyebiliriz.

Birçok profesyonel oyuncunun da tercihi olan Logitech G502 Lightspeed, fiyat olarak üst segmentte yer alıyor. Ancak oyun performansınıza oldukça katkı sağlayabilir. 40 saate kadar dayanan bir batarya ömrü ve 11 atanabilir tuşu bulunmaktadır. Buna ek olarak ürünün ayarlanabilir bir ağırlığı olduğunu da belirtelim. Bu sayede kullanıcıya en iyi deneyim sunuluyor. Logitech G502 LightSpeed, 2.500 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşmaktadır.

Logitech MX Vertical

Logitech MX Vertical - Kablosuz Oyuncu Mouse
DPI: 4.000Lazer SensörlüKablosuz ya da USB Bağlantı4 Adet Tuş136 g Ağırlık

Listemizde yer alan sıradaki model ise fazlasıyla ilginç bir tasarıma sahip. Logitech MX Vertical, Logitech’in oldukça ergonomik olan tasarımıyla piyasaya sunduğu bir faresi olmasuyla dikkat çekiyor. Yalnızca oyunculara değil aynı zamanda günlük kullanıcılara da uygun olduğunu belirtmek gerek.

Uzun uzadıya süren oyun saatleri sırasında eliniz ve bileğinizde oluşabilecek ağrı ve rahatsızlıkları önlemek için özel olarak tasarlanmıştır. Bu mouse sayesinde oyun oynadığınız uzun saatlerde yorgunluk sebebiyle yaşayacağınız performans kaybının önüne geçebilirsiniz.

Bu farenin en güzel özelliklerinden birisi ise neredeyse tüm gün yetecek bir bataryaya sahip olması oluyor. Ayrıca bu bataryanın 3 dakika gibi kısa bir sürede şarj olduğunu da belirtelim. 4.000 DPI biraz düşük gibi dursa da eliniz alıştıktan sonra telafi edemeyeceğiniz bir performans kaybı yaşatmayacaktır.

Logitech’in bu ürünün birkaç dezavantajı daha bulunuyor. Bunlardan biri atanabilir tuş sayısının azlığı oluyor. Fakat ergonomiye öncelik veren kullanıcılar için önerdiğimizi belirtelim. Logitech MX Vertical, 2.100 TL’den başlayan fiyatlarla satılmaktadır.

Razer Basilisk Ultimate

razer-basilisk-ultimate Kablosuz oyuncu mouse
DPI: 20.000Optik SensörlüKablosuz USB Bağlantı11 Adet Tuş107 g Ağırlık

En iyi kablosuz oyuncu mouse önerileri listemizde yer alan bir başka model ise Razer Basilisk Ultimate oluyor. Son derece şık ve üst düzey bir oyuncu mouse’u olan Razer Basilisk Ultimate, uzun pil ömrüyle de başarılı gözüküyor.

Ergonomik bir tasarıma sahip olan Razer Basilisk Ultimate, Razer Focus ve optik sensör algılama teknolojilerinden faydalanıyor. Özellikle oyun için tasarlanan bu modelin maksimum DPI değeri ise 20.000 olarak ifade ediliyor. Bu yönüyle listemizdeki en iyi cihazlardan biri olduğunu belirtelim.

Buna ek olarak cihazda RGB aydınlatma da yer alıyor. Yaklaşık 70 milyon tıklama ömrüne sahip olan mouse 11 adet tuşuyla da dikkat çekiyor. Sağ el için tasarlanan bu cihaz şarj edilebilir piliyle kullanıcıya sunuluyor. Makro desteği de oyuncular için ekstra bir avantaj olarak sunuluyor. Ayrıca cihazın dahili bir hafızası da mevcut. Razer Basilisk Ultimate, 2.600 TL’den başlayan fiyatlarla satılmaktadır.

Kablosuz Oyuncu Mouse Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Listemizde kablosuz oyuncu mouse seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz sorusuna da yanıt verdik. İçeriğimizdeki modelleri bu bilgiler doğrultusunda önermiş olduğumuzu da belirtmekte fayda var.

DPI (Dot per Inch)

İnç başına düşen nokta anlamına gelen bu terim, fareyi ekranda hareket ettirebileceğiniz hızı belirtir. Eğer mouse için hareket alanınız yeterince fazla değilse, bu özelliği yüksek tutmakta fayda var. Çünkü düşük DPI’lar imlecinizi hareket ettirmeyi zorlaştırabilir ve gecikmeli tepkilere neden olabilir. Bu açığı, geniş alanda farenizi daha hızlı hareket ettirerek kapatmanız gerekecektir.

Sensör

Optik ve Lazer sensör olmak üzere iki tip mouse sensörü bulunmaktadır. Optik sensörler daha yaygın ve maliyeti düşüren sensör tipidir. Ancak bu optik sensörün sizin için yetersiz kalacağı anlamına gelmez. Optik sensörlü mouse ile mousepad üzerinde güzel bir verim elde edebilirsiniz.

Yüksek bütçeye sahip değilseniz, optik sensörlü mouse modelleri sizin için bir alternatif olabilir. Lazer sensörlü mouse modelleri ise tırtıklı yüzeylerde optik olanlara göre daha iyi verim sağlar. Tercih size kalmış, her ikisi de güzel sonuçlar verebilir.

Özelleşmiş Kullanım

Birçok oyuncu mouse modelinin özelliklerini kendinize göre kişiselleştirerek kullanabilirsiniz. Bunu hem mouse üzerindeki özelleştirme tuşlarından hem de mouse için geliştirilmiş bilgisayar yazılımı üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bazı farelerde bulunan bu yazılımlar sayesinde farklı oyunlar için farklı kullanım profilleri de oluşturabilirsiniz.

Kablosuz Oyuncu Mouse Önerileri: Genel Değerlendirme

Kablosuz oyuncu mouse listemizin sonuna geldik. Sizler için hazırlamış olduğumuz listemizde her bütçeye ve seviyeye uygun kablosuz oyuncu mouse modeline yer vermeye çalıştık. Böylece hazırlamış olduğumuz listemize göz atarak sizler için en uygun kablosuz oyuncu mouse modelini kolaylıkla seçebilirsiniz!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.