En İyi Grafikli Oyunlar – 2023

Teknoloji ilerledikçe oyun dünyasında da gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Artık oyunlarda karşımıza çıkan grafikler “oyun mu yoksa gerçek mi?” diye sormamıza neden oluyor. Özellikle son dönemde çıkan oyunlar, grafik bakımından oyuncuları ciddi manada etkilemeyi başarıyorlar. Biz de bu içeriğimizde sizlere en iyi grafikli oyunlar hakkında tavsiyelerde bulunacağız.

Tabii oyun geliştiricileri, her ne kadar iyi grafiklere sahip oyunları bizlere sunsalar da bu durum tek başına yeterli değil. Oyunu oynamak istediğiniz bilgisayarın iyi bir ekran kartına da sahip olması gerekiyor. Çünkü ekran kartınız ne kadar iyiyse oyundan o kadar çok verim alırsınız. Eğer bir ekran kartına ihtiyacınız varsa çok şanslısınız. Çünkü her ay sizler için güncellediğimiz En İyi Ekran Kartları listemize göz atarak size en uygun ekran kartını rahatlıkla seçebilirsiniz.

Fakat yeni bir ekran kartı alacak bütçeniz yoksa üzülmeyin. Bu noktada da yardımınıza GeForce Now ve benzeri hizmetler koşuyor. Yani iyi bir ekran kartını bırakın, iyi bir bilgisayarınız olmasa bile bu tarz hizmetler sayesinde en iyi grafikli oyunlar sizlere kapılarını açıyor. Şimdi isterseniz gelin hep birlikte en iyi grafikli oyunlar listemizde yer alan oyunları tek tek inceleyelim.

Forza Horizon 5

2021 yılının Kasım ayında piyasaya sürülen Forza Horizon 5, muhteşem grafiklere sahip bir oyun olarak dikkat çekiyor. Bildiğiniz üzere Forza Horizon, bir çeşit araba yarışı oyunu serisi. Serinin önceki oyunları da harika grafiklere sahipler. Fakat yapımcılar, serinin yeni oyunuyla birlikte çıtayı baya yükselttiler diyebiliriz.

Oyun bu sefer bizi Meksika’ya götürüyor. Oyunda çöllerden ormanlara, plajlardan harabelere, kanyonlardan volkanik dağlara birçok grafik unsuru mevcut. Forza Horizon 5’de aklınıza bile gelmeyecek yerlerde yarışıyorsunuz. Oyun, aynı zamanda açık dünya oyunu olduğundan dolayı manzaranın tadını çıkartmak için tek başınıza uzun uzun araç da sürebilirsiniz.

Oyun içerisinde bulunan araçlar lisanslı bir şekilde karşımıza çıkıyor. Bu da oyunda ayrı bir keyif veriyor. Bu noktada tek üzücü olan nokta oyunun fiyatı oluyor. Çünkü oyun, yüksek fiyat etiketi ile oyunu oynamak isteyenleri biraz üzüyor. Fakat imkanınız varsa oyunu mutlaka deneyin. Çünkü bu oyun, sizi hiç olmadığı kadar uzaklara götürecek.

Half-Life: Alyx

En iyi grafikli oyunlar arasında yer alan bir başka yapım ise Half-Life: Alyx oluyor. Valve tarafından geliştirilen ve Half-Life serisinin en güncel oyunu olan Half-Life: Alyx, serinin hayranlarını bir hayli memnun etti. Aynı zamanda başarılı grafikleriyle de dillerden düşmedi desek yeridir.

Aradan geçen yıllarından ardından Half-Life serisine yeni bir oyun kazandıran Valve, bu oyunda devasa yeniliklere de yer verdi. Bunların arasında daha güncel grafikler yer alıyor. Daha da önemlisi bu oyun VR ile uyumlu olan ilk Half-Life oyunu oluyor.

Eğer Half-Life evreninde yer alan bir VR oyunu oynamak istiyorsanız seçeneğiniz belli. Tabii ki bu evrene modern grafiklerle tekrar giriş yapmak istiyorsanız da Half-Life: Alyx sizi memnun edecektir diye düşünüyoruz. En iyi grafikli oyunlar arasında yer alan en başarılı oyunlardan biri olduğunu da tekrar hatırlatalım.

Tom Clancy’s Ghost Recon Wildlands

Tom Clancy’s Ghost Recon Wildlands, aslında çok yeni bir oyun sayılmaz. Oyun, 2017 piyasaya çıktı. Fakat buna rağmen oyun, oldukça etkileyici grafiklere sahip. Özellikle Ubisoft’un oyun içerisinde kullandığı manzaralar muazzam!

Oyun Bolivya’da geçiyor. Bölgede bulunan bir uyuşturucu çetesi her yeri sarmış durumda. Tabii bu da halkı olumsuz etkiliyor. Bu duruma karşı çıkan halk, direnişe geçiyor fakat bu yeterli olmuyor. Tam o sırada içerisinde bizim de bulunduğumuz 4 kişilik bir Amerikalı asker grubu, direnişçilere yardım ediyor. Oyun, klasik Ubisoft oyunlarında alıştığımız tarzda ilerliyor aslında.

Önce alt karakterleri ortadan kaldırıyorsunuz, ardından onların bağlı oldukları boss’ları ve en sonunda da esas karakter ile mücadele ediyorsunuz. Tabii her oyunda bunu görmek biraz sıkıcı olsa da oyun içerisinde karşınıza çıkan grafikler ve etkileyici hikâye, bu eksi noktayı ortadan kaldırıyor.

Bu arada birçok Tom Clancy’s fanı, hâlâ yeni bir Splinter Cell oyunu bekliyor. Çünkü geçmiş dönemlerde oynadığımız bu oyun için oyunun hayranları, oyunun yüksek kalitedeki grafiklerle harika olacağını düşünüyorlar. Fakat Ubisoft’un bu fikre çok sıcak bakmadığını da belirtelim. O nedenle Wildlands ve Breakpoint oyunları ile Tom Clancy’s serisine devam edebilirsiniz.

Call of Duty Modern Warfare Remastered

Normal şartlarda 2007 yılında piyasaya çıkan Call of Duty Modern Warfare, çıkış tarihinin üzerinden 10 yıl geçtikten sonra Remastered versiyonu ile tekrar karşımıza çıktı. Zaten hikayesi ile büyüleyici olan bu oyunu 2017 yılında Remastered versiyonunda yüksek kalitedeki grafiklerle gördüğümüz zaman kendimizden geçtik.

Oyunun hikayesi, kurgusal olarak tasarlanmış olan Urkizistan ülkesinde geçiyor. Tom Clancy’s Ghost Recon Wildlands oyununda olduğu gibi burada da bir çeşit iç isyan mevcut ve yine destek amaçlı bir CIA subayı ve İngiliz SAS ekibi ile o bölgede bulunuyoruz. Oyunda Call of Duty Serisi oyunlarından tanıdığımız ve sevdiğimiz Captain John Price da yer alıyor. Her Call of Duty oyununda olduğu gibi bu oyunda da aksiyon hiç bitmiyor.

Bu kadar sürükleyici bir hikayeye ve oynanışa sahip olan oyunun güzel grafiklerle beraber süslenmiş olması oyunu oynarken inanılmaz bir keyif veriyor. Eğer siz de hem güzel hikayeye hem de iyi grafiklere sahip bir oyun arıyorsanız Call of Duty Modern Warfare Remastered oyununu mutlaka denemelisiniz.

Detroit: Become Human

Bir başka yapıt olan Detroit: Become Human en iyi grafikli oyunlar listesi içerisinde karşımıza çıkıyor. Bu oyunu zaten oynayıp da etkilenmeyen yoktur diye düşünüyorum. Çünkü oyun, hem hikayesi hem de grafikleri ile oyuncuların oldukça ilgisini çekiyor.

Oyun içinde bulunduğumuz dünyanın geleceğinde geçiyor. Oyunda, Androidler dört bir yanımızı sarmış durumdalar. Elimizi attığımız her alanda bu robotlar çalışıyor. Vezne, temizlikçi, bakıcı, polis gibi birçok meslek dalını ele geçirmişler. Aslında ele geçirmişler demek doğru olmaz çünkü buna insanoğlu neden olmuş. Fakat buna sebep olduğu gibi bir de “İşlerimiz elimizden alındı, işsiz kaldık!” diye isyan ediyorlar.

Biz de oyun içerisinde yer alan birkaç Android’i yönetiyoruz. Oyun, aslında tamamen sizin seçimlerinize göre ilerliyor. Her seçiminiz bir sonraki hamlenizi olumlu ya da olumsuz yönde etkiliyor. Tabii hal böyle olunca oyunun birden fazla sonu oluyor. Yani oyunda her şey sizin kararlarınıza bağlı.

Grafikler konusuna gelecek olursak oyun, çok yeni olmamasına rağmen etkileyici grafiklere sahip. Örneğin dışarıda yağan yağmur sadece etrafı değil karakterimizin yüzünü bile etkiliyor. Böylece oyun, detaylı grafikleriyle oyuncuları kendisine hayran bırakmayı başarıyor diyebiliriz.

Red Dead Redemption 2

Rockstar Games tarafından geliştirilen Red Dead Redemption 2, son zamanların en başarılı oyunlarından birisi olarak dikkat çekiyor. 2019 yılında oyuncularla buluşan oyun, hem grafikleriyle hem de konusuyla oyun dünyasında oldukça popüler olmayı başardı.

Bundan dolayı Red Dead Redemption 2, öyle hafife alınacak bir oyun değil. Oyunun oynanışından hikayesine kadar neredeyse tüm detayları kusursuz. Fakat burada işimiz grafiklerden bahsetmek. Silahların üzerinde yer alan işlemeler, atların koşarken arkalarında bıraktıkları izler, yağmur damlaların zemine değdiği anda ortaya çıkan yayılmalar derken oyunun grafiklerinden etkilenmemek elde değil.

Oyunun ücreti biraz yüksek. Fakat oyun, ödediğiniz her kuruşun hakkını sonuna kadar veriyor. Eğer ki RTX ekran kartı sahibiyseniz ya da GeForce Now tarzında bir teknolojiyi kullanıyorsanız oyundan alacağınız keyif kat kat artacaktır.

Assassin’s Creed Valhalla

Hani az önce Tom Clancy’s Wildlands oyunundan bahsederken Ubisoft’u andık ya, işte şimdi tekrar anacağız. Neden mi? Çünkü şirketin bir diğer oyunu olan Assassin’s Creed Valhalla, yine yüksek grafik kalitesiyle oyuncuları kendisine hayran bırakmayı başarıyor.

Assassin’s Creed Valhalla, Vikingleri anlatan bir oyun olarak ön plana çıkıyor. Diğer Assassin’s Creed oyunlarına kıyasla serinin bu oyununda gizlilik konusu biraz daha geri planda kalıyor. Oyun bundan dolayı bol aksiyonlu geçiyor.

Fakat oyunda öyle güzel grafikler kullanılmış ki oynarken sizi bulunduğunuz ortamdan alıp oyunun içerisine çekiyor. İlk başlarda karlı dağların yamacına kurulmuş şehrimizde ilerlerken “Buz detayları ne kadar gerçekçi olmuş.” diyoruz. Ardından Birleşik Krallık topraklarına ilerlediğimizde etraftaki manzaraların detayları oldukça etkileyici. Grafik kalitesi, bu kadarla da sınırlı değil.

Ubisoft, DLC paketleri ile oyunculara Paris’in tüm güzelliklerini de gösteriyor. Bundan dolayı Assassin’s Creed Valhalla, en iyi grafikli oyunlar listesinde mutlaka yer alması gereken bir oyun olarak ön plana çıkıyor. Bu arada sadece Valhalla değil aynı zamanda Origins ve Odyssey oyunları da Assassin’s Creed oyunları içerisinde en iyi grafiklere sahip olan oyunlardan diyebiliriz. Serinin bu oyunlarını da denemenizi mutlaka tavsiye ederiz.

Grand Theft Auto V

Listemize GTA V ile devam ediyoruz. GTA V, piyasaya sürüldüğü dönem içerisinde en iyi grafik kalitesine sahip oyunların başında geliyordu. Bu durum, günümüzde de değişmedi diyebiliriz. Çünkü oyunun çıkış tarihi üzerinden uzun bir süre geçmesine rağmen oyunun grafikleri günümüz için üst seviyede diyebiliriz.

Oyun, GTA serisinin son oyunu olarak ön plana çıkıyor. Bahsettiğimiz gibi GTA V, günümüz için hâlâ etkileyici grafiklere sahip oyunların başında geliyor. Bunun yanı sıra oyunun grafiklerini daha da etkileyici bir hâle getirebilirsiniz. Nasıl mı? Tabii ki modlar sayesinde. Özellikle sizler için daha önce hazırlamış olduğumuz En İyi GTA 5 Modları isimli içeriğin içinde yer alan GTA Realism modunu mutlaka tavsiye ederiz.

Tabii GTA 5, her anlamda oyuncuları bu kadar etkilemişken GTA 6 için de beklentiler giderek artıyor. Arada çıkan Red Dead Redemption 2’nin de grafiklerini eklediğimiz zaman Rockstar’ı oyun geliştirme sürecinde zor anlar bekliyor diyebiliriz.

HITMAN III

Senelerin eskitemediği oyun olan Hitman serisi son oyunu Hitman 3, grafik anlamında baya tatmin edici diyebiliriz. Güneş ışıklarının yansıması, silah detayları derken serinin son oyunun grafikleri, oyuncuları etkilemeyi başarıyor.

Bu oyunda bizleri güzel grafikler beklese de oyun hikayesi açısından aynı şeyleri söylememiz pek mümkün değil. Çünkü oyun neredeyse hikaye konusunda Hitman 2 ile aynı diyebiliriz. Tabii ki iki oyunda farklı görevlere sahip. Fakat oyunun, serinin bir önceki oyunu ile aynı taslak üzerine kurulduğu hikayenin akışında kendisini belli ediyor.

Fakat bu tarz şeylere çok takılmıyorsanız, daha çok grafikler ve oynanış beni etkiler hikâye ile işim olmaz diyorsanız o zaman Hitman 3, sizleri fazlasıyla mutlu edecektir.

Microsoft Flight Simulator

Simülasyon oyunları arasında son dönemin parlayan yıldızlarından olan Microsoft Flight Simulator da listemizde yer almaya hak kazanıyor. Bir uçuş simülasyon oyunu olan Flight Simulator, sunduğu başarılı grafiklerle adeta göz dolduruyor.

Microsoft Flight Simulator’ın en beğenilen yanlarından birisi ise sunmuş olduğu geniş harita ve uçuş alanları oluyor. Dünyanın en popüler yerlerine tepeden bir bakış atmak isteyen herkese bu deneyimi yaşattığını söylemek de mümkün. Birbirinden farklı uçak modelleri de oyunda yer alıyor.

Geliştiricilerin üstüne çalıştığı bu haritalandırma sürecinde grafik kesinlikle arka planda kalmıyor. New York, Paris, Rio de Janeiro gibi dünyaca ünlü şehirler oyunda yer alıyor. Bununla birlikte o şehirlerde yer alan mimari eserler ve doğal güzellikler de oyuna harika bir atmosfer katıyor. Dünyanın dört bir yanını gezeceğiniz harika grafikli bir oyun arıyorsanız Microsoft Flight Simulator tam size göre.

Resident Evil Village

Yine yılların eskitemediği bir oyun serisi ile listemizi sonlandırıyoruz. Resident Evil serisinin sadece oyunları yok. Serinin filmlerini de beyazperde üzerinde gördük. Fakat gerçek bir oyuncuysanız mutlaka serinin oyunlarından filmlerine göre daha çok keyif almışsınızdır. İşte bizlere bu kadar keyif veren seri olan Resident Evil, 2021 yılında Village adını verdiği oyunla tekrar karşımıza çıktı.

Serinin yeni oyunu her anlamda mükemmel diyebiliriz. Oyunun hikayesi ve oynanışı hakkında söylenecek söz yok. Oyunda kullanılan grafiklerin kalitesi, oyunun gerçeklik seviyesini artırıyor. Örneğin oyunda ışık detayları çok güzel şekilde işlenmiş. İçinde bulunduğunuz ortamda sürekli bir şey olacak hissine kapılıyorsunuz.

Bunun yanı sıra yaratık modellemeleri de gayet başarılı. Oyunun grafikleri üzerine yoğun bir çaba gösterildiği belli oluyor. Eğer ki iyi donanım özelliklerine sahip bir bilgisayarı kullanıyorsanız oyundan alacağın zevk daha da artacaktır.


Sizler için hazırlamış olduğumuz en iyi grafikli oyunlar listemiz burada sona eriyor. Sizler de listede yer almasını gerektiğini düşündüğünüz grafik kalitesi yüksek olan oyunları, aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.