Samsung Free Nedir?

Samsung firması kullanıcılarına çeşitli özel servisler sunuyor. Bu servisler cihaz modelleri ve işletim sistemi sürümleri ile değişkenlik gösterebiliyor. Kimi zaman gelen güncellemeler ile servislerin özellikleri değiştirilebiliyor. de yeni servisler ortaya çıkabiliyor. Bunun yanı sıra güncellemeler ile yeni servisler de kullanıma sunulabiliyor. Bir güncellemenin ardından ortaya çıkan Samsung Free nedir sorusunun yanıtı ise merak ediliyor.

Samsung cihazların One UI 3.0 güncellemesini almasının ardından cihazlara bazı yenilikler de geldi. İşte Samsung Free de bu yeniliklerden biri olarak karşımız çıkıyor. Kullanıcıların sık sık karşılaştığı bu servisin tam olarak ne işe yaradığı ise merak ediliyor. Bu yazımızda Samsung Free nedir sorusunun yanı sıra servis ile ilgili merak edilenleri de açıklamaya çalışacağız. Aynı zamanda rehberimizi okuyarak bu servisin nasıl kapatılabileceği hakkında da bilgi edinebilirsiniz.

Samsung Free Nedir?

Free, Samsung’un kullanıcılarına sunmuş olduğu özel servislerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Son zamanlarda merak ediliyor olmasının en büyük nedeni ise gelen yeni bir güncelleme ile birlikte ortaya çıkması. Öyle ki Samsung, Free hakkında herhangi bir uyarı da göndermiş değil. Aniden ortaya çıkan bu servis doğal olarak pek çok kullanıcının dikkatini çekmiş durumda.

En basit açıklaması ile Samsung Free, bir içerik toplayıcı hizmeti olarak tanımlanıyor. Bu servis ile birlikte kullanıcılar oyunlara, haberlere, podcastlere, dizilere ya da çeşitli medya ögelerine kolaylıkla ulaşabiliyor. İçerikler farklı kaynaklardan toplanıyor ve Free aracılığı ile ortak bir noktada sunuluyor. Kullanıcılar ise tüm bunlara Samsung Free ile tek bir uygulama üzerinden erişim sağlıyor. Samsung Free Android 11 ya da daha yüksek sürümlere sahip olan, One UI 3.0 güncellemesini almış cihazlarda çalışıyor.

Aslında günümüzde bu içeriklere ulaşmak için kullanabileceğimiz farklı uygulamalar da var. Dolayısıyla Free kullanmanın ne farkı olduğu da merak edilenler arasında yer alıyor. Farklı medya ögeleri ve içerikleri tek bir çatı altında toplayan Samsung Free’nin bazı artıları ise mevcut. Bunlardan ilki tüm bu ögeleri tek bir çatı altında topluyor olması iken bir diğeri ise içeriklere indirmenize gerek bulunmaması.

Aslına bakacak olursak, kullanıcıların sıklıkla karşılaştığı bu servis Samsung Daily yerine faaliyete geçti. Önceki yıllarda Bixby Home yerine kullanıma sunulan Daily’nin yerini son olarak ise Samsung Free almış durumda. Bir panel olarak hizmet sunan Free ile çeşitli içeriklere hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu servis One UI 3.0 güncellemesi ve üst sürümlerdeki tüm cihazlarda yüklü olarak geliyor.

Samsung Free Hangi Özelliklere Sahip?

Samsung Free nedir sorusunun yanı sıra hangi özelliklere sahip olduğu da merak edilenler arasında. Samsung’un sunduğu özel servislerden biri olan Free, temelde bir içerik toplayıcı hizmeti. Dolayısıyla onun sahip olduğu en büyük özellik farklı kaynaklardan toplanan içerikleri tek bir uygulama altında görüntüleme şansı vermesi. Üstelik bu içerikleri görüntülemek için indirme yapmanıza da gerek kalmıyor.

Bir panel olarak hizmet sunan Samsung Free, uygulama içerisinde dört ana kategori bulunduruyor. Her bir kategori ise farklı tipteki içeriklere erişebilmenizi sağlıyor. Uygulama içerisindeki bu kategorilerin kullanımı hem konuma hem de kullanılan cihazın özelliklerine göre değişkenlik gösterebiliyor. İçeriğimizin devamında bu dört ana kategoriye ilişkin bilgi bulabilirsiniz.

1) Watch Sekmesi

Bu bölümde Samsung TV Plus denilen bir akışlı televizyon hizmetini bulabilmek mümkün. Samsung TV ile popüler kanalları erişim sağlanabiliyor. Böylece Free üzerinden Watch sekmesini kullanarak kolaylıkla görsel içeriklere ulaşabiliyor ve bir şeyler izleyebiliyorsunuz. Çeşitli dizi veya filmleri bu sekmede bulabilmeniz mümkün. Ancak hangi kanalların bu hizmet kapsamında var olacağı konuma göre değişkenlik gösterebiliyor.

2) Play Sekmesi

Samsung Free aracılığı ile erişebileceğiniz bu bölümde ise farklı mobil oyunları bulabilirsiniz. Üstelik oyunları oynamak için indirme yapmanıza gerek bulunmuyor. Play bölümünde önerilen tüm oyunları yalnızca Free üzerinden hızlı bir şekilde oynamaya başlayabilirsiniz.

3) Read Sekmesi

Uygulamanın bu bölümünde ise haberler yer alıyor. Buradaki haberler internetteki farklı kaynaklardan derleniyor ve tek çatı altında toplanıyor. Aynı zamanda haberler spor, politika, yaşam tarzı, eğlence, teknoloji ve iş dünyası gibi çeşitli kategoriler halinde yer alıyor. Bunun yanı sıra Free, dünyanın farklı yerlerinden haberler okumanıza da olanak tanıyor.

Bu kısmı, her ne kadar özel bir haber uygulaması kadar olmasa da, kısmen özelleştirebilmeniz ise mümkün. Uygulamanın size göstermesini istediğiniz haber türünü seçebilir veya kategori akışını düzenleyebilirsiniz.

4) Listen Sekmesi

Bu bölüm Samsung Free üzerinden podcastlere erişim sağlanabilen kısım. Ancak bulunduğunuz konuma göre Listen sekmesinin içeriği değişkenlik gösterebiliyor. Yine tıpkı haberler konusunda olduğu gibi podcastler de çeşitli kategoriler halinde. Komedi, spor, toplum ve kültür ya da haberler gibi farklı kategorileri inceleyebilirsiniz.

samsung-free-nedir

Samsung Free Hakkında Merak Edilenler

İçeriğimizin bu kısmına kadar Samsung Free nedir sorusunun yanıtını sizler için açıklamaya çalıştık. Bunun yanı sıra sağlanan bu servisin hangi özelliklere sahip olduğu konusunda da bilgi verdik. Ancak bunların yanı sıra kullanıcıların Free hakkında merak ettiği farklı noktalar da mevcut. Akıllardaki soru işaretlerini gidermek ve mümkün olduğunca daha fazla bilgi verebilmek adına bu soruları da yanıtlamaya çalışacağız.

Özelleştirme Yapmak Mümkün mü?

Çeşitli içerikleri farklı kaynaklardan toplayarak bir araya getiren ve kullanıcılara sunan Samsung Free kısmen özelleştirme yapabileceğiniz bir uygulama. Her ne kadar tamamen kişiye özel bir hale getirmek mümkün olmasa da servis içerisindeki bazı özellikler hakkında özelleştirme yapabilirsiniz. Bu özelleştirmeleri Samsung Free’nin ayarlar kısmından kolay bir şekilde yapmanız ise mümkün.

Örneğin, Read bölümü özelleştirme yapabileceğiniz bir kısım olarak karşımıza çıkıyor. Uygulama ayarlarından gizlilik koşullarına izin vermeniz halinde Free sizin alışkanlıklarınızı izlemeye başlıyor. Böylece sunduğu içerikleri size uygun olarak filtreleyebiliyor. Daha fazla özelleştirme yapmak için ise manuel olarak ayar oluşturabilirsiniz.

Yapacağınız manuel düzenlemeler ile haber kategorilerinin akışını düzenleme şansınız bulunuyor. Bunun yanı sıra Samsung Free üzerinden hangi tür haberleri görmek istediğinizi seçebiliyor ve görmek istediğiniz kategorileri belirleyebiliyorsunuz. Örneğin, yalnızca teknoloji ve spor haberleri kategorilerini seçmeniz durumunda Samsung Free sizin için yalnızca bu içerikleri karşınıza çıkarıyor. Bunun yanı sıra ayarlar üzerinden dil ve bölge seçimi de yapmanız mümkün.

Samsung Free Ücretli Mi?

Hayır, Samsung Free ücretli bir uygulama değil. Bu hizmet Samsung firması tarafından kullanıcılara ücretsiz olarak sağlanıyor.

Nasıl İndirilir?

Samsung Free indirmenize gerek olan bir uygulama değil. Aksine bu servis ücretsiz olarak tüm cihazlarda var olan bir hizmet olarak karşımıza çıkıyor. Android 11.0 sürümü ya da üzeri telefonlarda, One UI 3.0 sürümü veya üzerini kullanıyor olmanız halinde Samsung Free cihazınızda yüklü halde olacaktır.

Ekranı sola ya da yukarı kaydırarak Samsung Free paneline erişim sağlamanız mümkündür. Bunun yanı sıra bazı cihazlarda uygulama kısayolunu da kullanabilirsiniz. Bu servise nasıl erişim sağlayacağınız kullandığınız cihaza göre farklılık göstermektedir. Bu nedenle Samsung Free kullanmak istiyorsanız bunu önceden araştırabilirsiniz.

Samsung Free Nasıl Kapatılır?

Ekrandaki kaydırmalar sonucunda açılan bu servis kimi zaman rahatsız edici olabiliyor. Bu nedenle Samsung Free nedir sorusunun yanı sıra servisi kapatmak mümkün mü sorusu karşımıza çıkıyor. Servisi tamamen silmeniz ise mümkün değil ancak devre dışı bırakabilirsiniz. Yerleşik bir uygulama olduğundan dolayı silemiyor olsanız da kaldırmak için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz:

  1. Ana ekranda boş bir yere uzun süre basılı tutun. Böylece düzenleme moduna geçeceksiniz.
  2. Düzenleme modu açıldığında sola kaydırarak Samsung Free’yi bulabilirsiniz.
  3. Samsung Free’nin hemen üzerindeki aktifleştirme butonunu kapatarak servisi devre dışı bırakabilirsiniz.

Kullanmaya Değer Mi?

Samsung Free nedir sorusunun yanı sıra onu kullanmaya değer kılacak olanın ne olduğu da merak ediliyor. Free’nin kullanıcıları için en büyük avantajı Samsung TV. Ücretsiz bir şekilde bir şeyler izleyebileceğiniz bu uygulama Free’yi cazip kılıyor diyebiliriz. Ücretli platformlarda sunulan film ya da dizilere de erişebilmeniz mümkün. Ancak buna rağmen Samsung TV ile her istediğinizi seçebilme özgürlüğüne sahip olmadığınız bir gerçek.

Bunun yanı sıra bu servisin sunduğu oyunlar da yine artıları arasında. Çünkü bu oyunları oynarken herhangi bir indirme işlemi yapmanıza gerek yok. Canınızın sıkıldığı her an Samsung Free kullanarak hızlı bir şekilde oyun oynayabilirsiniz. Dolayısıyla Free aynı zamanda keyifli vakit geçirme olanağı tanıması ile de ön plana çıkıyor.

Uygulamanın sunduğu haberler sekmesinde yapılabilen özelleştirmeler de kayda değer bir artı olarak karşımıza çıkıyor. Böylece istediğiniz kategorilerdeki haber içeriklerini görebilirsiniz. Aynı zamanda farklı dil ve bölgelerde aramalar gerçekleştirebilmeniz de mümkündür.

Ücretsiz bir şekilde dinleyebileceğiniz podcastler de Free’nin bir başka artısı olarak biliniyor. Farklı uygulamlara herhangi bir ödeme yapmadan podcast dinleyebilmeniz mümkün. Dolayısıyla eğer ücretsiz bir şekilde podcast dinlemek istiyorsanız Free sizin için uygun bir seçenek olabilir.

play sekmesi

Samsung Free Nedir: Genel Değerlendirme

One UI 3.0 ya da daha üst sürümleri kullanan pek çok kişi Samsung Free nedir sorusunun yanıtını merak etmektedir. Samsung’un bir servisi olan Free, daha önceleri Samsung Daily olarak kullanılan bir hizmetin günümüzdeki halidir. Samsung Free’ye ekranı kaydırarak (sola ya da yukarı) veya uygulama kısayolu üzerinden ulaşmanız mümkündür. Bu, temel olarak hangi cihazı kullanmakta olduğunuz ile ilgilidir. Cihazınıza uygun yolu öğrenerek Free’ye hızlıca ulaşabilirsiniz.

En basit açıklama ile bir içerik toplayıcı hizmeti olan Samsung Free, kullanıcılara farklı medya ögelerini tek çatı altında sunmaktadır. Böylece kullanıcılar tek bir uygulama üzerinden farklı içeriklere erişebilmektedir. Samsung Free’nin sunduğu içerikler haberler, podcastler, dizi ve filmler ve oyunlar olarak dört temel kategori altında incelenebilir. Bu içeriklere erişmek için indirmenize ise gerek yoktur.

Samsung Free üzerinden çeşitli özelleştirmeler yapabilmeniz de mümkündür. Ayarlar kısmından gizlilik butonunu aktif ederek Free’nin sizi izlemesine izin verebilirsiniz. Böylece servis otomatik olarak size en uygun olan içerikleri önünüze çıkaracaktır. Bunun yanı sıra manuel bir şekilde ilgilendiğiniz haber kategorilerini seçebilir, dil ya da bölge tercihi yapabilirsiniz.

Tüm kullanıcılar Samsung Free servisinden ücretsiz olarak yararlanmaktadır. Bunun yanı sıra Free, cihazınızda yerleşik bir uygulama olarak bulunmaktadır. Cihazınızın gerekli şartları taşıyor olması halinde Samsung Free telefonunuzu aldığınız günden itibaren sizinle olmaktadır. Dolayısıyla servise erişim sağlamak amacı ile indirme yapmanıza gerek kalmaz.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte Samsung Free nedir sorusuna yanıt vermeye çalıştık. Bunun yanı sıra içeriğimizde Samsung Free hakkında merak edilenlere de erişebilirsiniz. Aşağıda yer alan yorumlar kısmını kullanarak soru ve düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Tam zamanlı araştırmacı, yarı zamanlı yazar.