En İyi Haber Uygulaması – 2023

Günümüzde haberleri takip etmenin en iyi yöntemi bir haber uygulaması kullanmaktır. Tablet ya da telefonunuza indirebileceğiniz bir uygulama ile dünyadaki tüm gelişmeleri canlı bir şekilde takip etmek mümkündür. Peki en iyi haber uygulaması hangisidir?

Eski zamanlardan beri dünyada olup biteni takip etmek için oldukça farklı yöntemler geliştirilmiştir. Matbaanın yaygın hale gelmesiyle gazetelerin yaygınlaşması haberler için de oldukça önemli bir adım olmuştur. Daha sonrasında radyo ve televizyon ile daha hızlı bir şekilde haber alma ihtiyacı karşılanmıştır.

Ancak internetin icadı ile haber takibi tamamen değişti demek mümkün. Televizyon ve gazetelerin ana kaynak olduğu bir dönemden haber sitelerine doğru geçiş oldukça yakın bir tarihe dayanmaktadır. Günümüzde ise habere ulaşmanın en hızlı yöntemlerinden birisi internettir.

Habere ulaşmanın ve yeni haberler paylaşmanın oldukça kolay hale gelmesi yeni oluşumlara da ön ayak olmuştur. Oldukça fazla haber kaynağını bir arada toplayan haber uygulamaları güncel gelişmeleri kaçırmamaya yardımcı olur. Böylece birden fazla kaynağı aynı anda taramak ve tüm güncel gelişmelere hakim olmak mümkün hale gelir.

Bu içeriğimizde sizler için piyasadaki en iyi haber uygulamalarını listeledik. Daha önce de belirttiğimiz gibi pek çok haber kaynağını bir araya toplayan bu uygulamalar sayesinde gündemden geri kalmanız oldukça zor olacaktır. Lafı uzatmadan en iyi haber takip uygulamaları listemize başlayalım.

Google Haberler

google-haberler en iyi haber uygulaması

En iyi haber uygulaması listemizin ilk sırasında bir teknoloji devi yer alıyor. Dünyanın en büyük arama motoru olan Google, Haberler uygulaması ile listemizde ilk sırayı almaya hak kazanıyor. Arama motorundaki binlerce haber kaynağından aldığı bilgiyi kullanıcılarıyla buluşturan Google Haberler, şüphesiz en iyi haber uygulamaları arasında yer alıyor.

Google Haberler uygulamasının tek güzel yanı binlerce kaynağa erişim sağlaması da değil. Aynı zamanda bu uygulama sayesinde kişiye özel bir haber deneyimi yaşamak mümkün. Bir başka deyişle Google Haberler, sizin ilginizi çekecek haberleri size sunmak için çabalamaktadır. Ayrıca bu haberleri güncel tutmak üzere gün içerisinde de sık sık güncellendiği ifade ediliyor.

Google Haberler uygulamasının bir diğer önemli özelliği ise bölgesel ve yerel haberleri kullanıcıya sunmasıdır. Böylece yaşadığınız bölge ile ilgili gelişmeleri de yakından takip etme fırsatına sahip olabilirsiniz. Ayrıca birden fazla konum eklemek ve seçtiğiniz bölgelerdeki gelişmelere hakim olmak da mümkündür.

Eğer spesifik bir konu ile ilgili daha fazla habere ulaşmak isterseniz Google Haberler size bu konuda yardımcı olabilir. İlgili Tüm Haberler özelliği sayesinde araştırdığınız konu hakkında yazılmış diğer haberlere de göz atma şansı yakalayabilirsiniz. Google’ın gelişmiş bir arama motoruna sahip olduğunu düşünürsek bu özellik araştırdığınız konu hakkında internette yazılmış tüm haberleri size ulaştıracaktır.

Buna ek olarak Google, ilgilendiğiniz konularla ilgili günlük bir özeti de hazırlıyor. Ayrıca farklı cihazlardan Google Haberler uygulamasına erişmek mümkün. Google hesabınızın senkronize olması sayesinde tüm cihazlarınızda aynı akışa sahip olabilirisiniz.

Tüm bu özellikleriyle Google Haberler, uygulama marketlerinde yer alan en iyi haber uygulamalarından birisidir. İnternet bağlantınız olmadığı durumlarda bile önceden indirdiğiniz haberleri Google Haberler ile okuyabilirsiniz. Ayrıca bağlantının zayıf olması halinde görsel gibi yüksek boyutlu içerikleri de küçülterek sunmaktadır. Google Haberler, iOS ve Android platformları için ücretsiz olarak temin edilmektedir.

Flipboard

flipboard en iyi haber uygulaması

En iyi haber uygulamaları listemizin ikinci sırasında ise Flipboard yer almaktadır. Milyonlarca kullanıcıya sahip olan bu uygulama en önemli haber kaynaklarını bir arada toplayarak bir seçki oluşturmaktadır. Ayrıca kullanıcılar bu seçkide yer alacak kaynakları kişiselleştirme imkanına da sahiptir.

Flipboard, yalnızca Türkiye için değil dünya genelinde en önemli haber uygulamalarından birisidir. Birçok ülke için yerel yayımlar yapan uygulamanın Türkiye sürümü de mevcuttur. Bu versiyonda ise Türkiye’nin popüler haber kaynaklarının paylaşımlarını takip etmek mümkündür.

Uygulamayı kullanarak ilgilendiğiniz ve takip etmek istediğiniz konu başlıklarını seçebilirsiniz. Bu konu başlıkları arasında teknoloji, spor, gündem, seyahat ve daha birçok alan bulunmaktadır. Konuları seçtikten sonra Flipboard kişiye özel bir dergi oluşturmaktadır. Dileyen kullanıcılar derginin geliştirilmesi için çevresindeki kişileri de davet edebilir.

Buna ek olarak Flipboard uygulamasında kullanıcı tarafından da dergi oluşturma imkanı mevcuttur. Örneğin kullanıcı, beğendiği haberleri bir araya toplayarak bir dergi oluşturabilir ve bunu paylaşabilir. İlgi çekici içerikleri bir araya toplama konusunda Flipboard oldukça yardımcı olacaktır.

Uygulama ana sayfasında kullanıcının ilgisini çeken en fazla dokuz alana yer verilmektedir. Böylece en ilgi çekici başlıkları ana sayfadan hızlıca takip etmek mümkündür. Flipboard, günlük yayınlarıyla da güncel haberleri ve özetleri paylaşmaktadır.

Buna ek olarak editörler tarafından seçilen önemli haberler ve içerikler de Flipboard uygulamasında yer almaktadır. Böylece güncel gelişmeleri kolaylıkla takip etmek mümkündür.

Tüm bunların haricinde diğer Flipboard kullanıcıların oluşturduğu dergileri de takip etmek mümkündür. Ayrıca diğer üyeler ile iletişime geçme şansı da Flipboard’da yer almaktadır. Flipboard, App Store ve Google Play Store marketlerinde ücretsiz bir şekilde bulunmaktadır.

Bundle

bundle en iyi haber uygulaması

En iyi haber uygulamaları listemizin üçüncü sırasında yer alan uygulama ise Bundle oluyor. Bundle, Türkiye’de faaliyet gösteren haber uygulamaları arasında en popülerlerden birisi olarak dikkat çekiyor. Özellikleri sayesinde her gün binlerce kişinin gündemi takip etmesini sağladığını da belirtelim.

Pek çok haber uygulaması gibi Bundle da kişiye özel bir akış oluşturmaya olanak sağlıyor. My Bundle özelliği sayesinde kullanıcının ilgisini çeken konu başlıklarını ve alanları seçmesi mümkün hale geliyor. Ayrıca haber kaynağı seçme şansı da My Bundle özelliğinde mevcut. Buna ek olarak Bundle, daha önceden hazırlanan şablonlar ile hızlı bir haber kaynağı seçimi imkanı da sunuyor.

Bundle’ın son dakika gelişmeleri konusunda da oldukça başarılı bir uygulama olduğunu belirtelim. Önemli gelişmeleri bildirim olarak gönderen Bundle güncel olayları kaçırmamanızı sağlıyor. Ayrıca Daily Bundle ismi verilen derlemeler ile günün en önemli haberlerini de gün sonunda bir arada sunuyor.

Uygulama içinde yer alan arama özelliği sayesinde belli bir kelime etrafında haber taraması yapmak mümkün hale geliyor. Ayrıca yazarlar ve başlıklar üzerine arama yapmak da Bundle’ın özellikleri arasında. Buna ek olarak okuyucu modu adı verilen özellik ile metnin öne çıktığı bir görünümde haberleri sunabiliyor.

Uygulamada yer alan çevrimdışı modu ise bağlantının zayıf olduğu ya da olmadığı noktalarda haberlerden uzak kalmamanızı sağlıyor. Daha önceden haber akışına yüklenen haberleri çevrimdışı iken okumak mümkün oluyor. Benzeri pek çok özelliğe sahip olan Bundle tamamen ücretsiz bir şekilde kullanıcılara sunuluyor. Hem Android hem de iOS platformu için Bundle indirmek mümkün.

Apple Haberler

Apple Haberler

Apple Haberler, Apple tarafından geliştirilen ve iOS ve macOS platformlarında kullanılabilen bir haber uygulamasıdır. Kullanıcıların kişiselleştirilmiş bir haber deneyimi yaşamalarını sağlayan bu uygulama, geniş bir haber içeriği yelpazesi sunar ve farklı kaynaklardan haberleri tek bir yerde birleştirir.

Apple Haberler, kullanıcıların ilgi alanlarına göre özelleştirilebiliyor. Kullanıcılar, favori yayın kuruluşlarından haberleri takip edebilir, belirli konular veya kategorilere abone olabilir ve bu sayede kendi haber akışlarını oluşturabilirler. Ayrıca uygulama haberleri kullanıcıların tercihlerine göre önererek, ilgi çekici ve güncel içerikleri keşfetmelerini sağlıyor.

Görsel açıdan kullanıcı dostu bir arayüze sahip olan Apple Haberler, kolay gezinme imkanı sağlıyor ve haberleri okurken rahat bir deneyim sunuyor. Temiz tasarımı ve kullanıcı odaklı arayüzü sayesinde, haberleri okurken odaklanmayı kolaylaştırır. Gelişmiş bir arama özelliği ve favorilere ekleme seçeneği ile kullanıcılar, ilgili haberleri daha sonra okumak üzere kaydedebiliyorlar. Ayrıca Apple Haberler, kullanıcıların paylaştıkları içerikleri de kolaylıkla sosyal medya platformlarında paylaşmalarını sağlar.

Feedly

feedly

En iyi haber takip uygulamaları listemizde sıradaki uygulama ise Feedly oluyor. Daha önce incelediğimiz haber uygulamalarından biraz daha farklı bir formata sahip olan Feedly, kendi alanında son derece başarılı bir performans sağlıyor.

Feedly’yi aslında bir RSS okuyucusu olarak açıklamak mümkün. Feedly, ilgilendiğiniz haber kaynaklarını bir arada görüntülemek için bir akış oluşturmaya olanak sağlıyor. Takip ettiğiniz haber sitelerini birlikte görüntülemek için en iyi uygulamalardan biri olduğunu söylemek gerek. Üstelik yalnızca haber kaynakları değil, bloglar hatta YouTube kanallarını bile Feedly ile takip etmek mümkün.

Buna ek olarak Feedly Leo isimli bir yapay zeka asistanına da sahip. Leo sayesinde ilginizi çeken ve araştırmak istediğiniz spesifik konu başlıklarını seçmek mümkün. Örneğin bir teknoloji içeriği ya da şirket hakkında ortaya çıkan içerikleri Leo sayesinde görüntüleyebilirsiniz.

Feedly, ücretsiz bir kullanım imkanı sağlasa da bazı özelliklere ulaşmak için abonelik almanız gerekiyor. Ancak denemek için hem iOS hem de Android cihazınıza ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Ayrıca bilgisayar üzerinden internet sitesine girerek de Feedly’nin imkanlarından faydalanabilirsiniz.

Microsoft Start

microsoft-start

En iyi haber uygulaması listemizin son sıralarına yaklaşırken bir başka teknoloji devi ile karşılaşıyoruz. Microsoft tarafından geliştirilen Microsoft Start, haber takibinin yanı sıra pek çok içerik ve özelliği de uygulamasında barındırıyor. Genel anlamda en iyi haber uygulamaları arasında demek kesinlikle yanlış olmayacaktır.

Birçok haber uygulaması gibi Microsoft Start da kişiye özel bir akış oluşturma konusunda kullanıcıya destek sağlıyor. İlginizi çeken konuları ve temaları Microsoft Start ile kolaylıkla takip edebilirsiniz. Üstelik hem küresel hem de yerel haberleri Microsoft Start üstünden görüntülemek mümkün.

Microsoft Start’ın haberler haricinde farklı özellikler ve içerikler sunduğunu da belirtmiştik. Bunlardan birisi hava durumu oluyor. Yerel hava durumunuzu uygulama üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca hava durumunda yaşanan anlık gelişmeleri de takip edebilirsiniz.

Buna ek olarak uygulamada yer alan mini oyunları ve eğlence içeriklerini de belirtelim. Magazin ve eğlence dünyasındaki gelişmeleri de Microsoft Start ile takip edebilirsiniz. Üstelik Microsoft Start, hem yerel hem de dünya genelinde en önemli medya kaynaklarına uygulamasında yer verdiğini de ifade ediyor.

Eğer benzerini pek görmediğiniz bir haber uygulaması arıyorsanız Microsoft Start sizin için uygun olacaktır. Hem App Store hem de Google Play Store’dan ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Pocket

pocket

En iyi haber uygulaması listemizin son sırasında yer alan uygulama ise Mozilla tarafından geliştirilen Pocket oluyor. En popüler web tarayıcılarından biri olan Mozilla Firefox’un geliştiricisi şirket, haberler konusunda da son derece başarılı bir uygulama ile karşımıza çıkıyor.

Daha önceki uygulamalarda bahsettiğimiz kişiselleştirilmiş haber desteği Pocket uygulamasında da mevcut. Böylece uygulama sizin ilginizi çekmeyecek haberleri karşınıza çıkarmıyor. Ayrıca birçok önemli yayıncıdan topladığı haberler ile oldukça başarılı bir seçki sunduğunu da belirtmek gerek.

Uygulama içerisinde yer alan güncel haberlere ek olarak; son dakika gelişmeleri, spor içerikleri ve videolar gibi çeşitli konu başlıklarından da bahsetmek mümkün. Üstelik uygulamanın en başarılı özelliklerinden birisi de içerikleri dinlemek oluyor. Okumak için müsait olmadığınız ya da okumak istemediğiniz içerikleri uygulamada yer alan özellik sayesinde dinleyebilirsiniz.

Bu ve benzeri birçok özelliğe sahip olan Pocket çevrimdışı desteği ile de dikkat çekiyor. Birçok cihazdan erişim sağlayabileceğiniz uygulama App Store ve Google Play Store’da ücretsiz olarak yer alıyor.

Ancak uygulamanın daha çok özellik sunan ücretli bir sürümü olduğunu da belirtelim. Ayrıca uygulamanın önemli bir dezavantajından da bahsetmek gerek. Maalesef Pocket uygulaması şu anlık Türkçe desteğine sahip değil. Yine de içerikleri takip etmek için harika bir seçenek olduğunu belirtmek gerekli. Bu nedenle denemenizi tavsiye ediyoruz. Böylece en iyi haber uygulaması listemizin sonuna ulaşıyoruz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.