Podcast Nasıl Yapılır? Podcast Nedir?

Podcast’ler son zamanlarda oldukça popüler olmaya başladılar. İnsanların herhangi bir konuda düşüncelerini kaydedip paylaşması, ilgi görmeye başladı. Bu durumun yaygınlaşmaya başlaması, bazı soru işaretlerini de birlikte getiriyor. Bu soru işaretlerinin oluşmasına sebep olan en temel sorulardan birisi de podcast nasıl yapılır oluyor.

Belirttiğimiz gibi podcast yayınları, oldukça yaygınlaşmaya başladılar. İnsanlar, hem podcast kaydı yapmaktan hem de bu yayınları dinlemekten eğlenmeye başladılar. Bu durum da normal olarak podcast yayını sayısını çoğalttı. Fakat podcast yayınlarının nasıl yapılacağını bilmeyen kişiler de mevcut. Bundan dolayı bu kişiler, yayın yapmak isteseler de bu işin kendileri için zor olabileceğini düşünüp vazgeçiyorlar.

Bizler de bu yazımızda podcast yapma isteği bulunan fakat bu işe nasıl başlaması gerektiğini bilmeyen kişiler için podcast nasıl yapılır sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Ancak tabii ki bu soruyu yanıtlamadan önce podcast nedir, neden bu kadar popüler olmaya başladı gibi sorulara yanıt vermek daha doğru olacaktır. Gelin hep birlikte dijital ortamda kendisinden bu kadar bahsettiren podcast’in ne olduğunu yakından inceleyelim.

Podcast Nedir?

Podcast yayınları son zamanlarda oldukça popülerleşmeye başladılar. Özellikle pandemi dönemiyle birlikte sesli yayınlar ve podcast yayınları, insanların ilgi odağı olmaya başladılar. Peki son zamanlarda iyice popülerleşmeye başlayan podcast nedir, ne işe yarar?

Yazılı içerikler, bir zamanlar oldukça yaygınlardı. Birçok kişi, blog ve sosyal medya platformları üzerinden yazılı olarak görüşlerini paylaşıyordu. Fakat günümüzde bu durum değişmeye başladı. Önceden YouTube gibi yayın platformları pek yaygın değillerdi. Bundan dolayı insanlar görüntülü veya sesli yayın yapmak yerine yazılı olarak yayın yapmayı tercih ediyorlardı.

Ancak artık internet kullanıcıları, görüşlerini yazıyla paylaşmak yerine görüntülü veya sesli olarak paylaşmayı tercih ediyorlar. Bu noktada da devreye podcast yayınları giriyor. Çünkü podcast yayınları, insanların sesli olarak bir konudaki görüşlerini paylaştıkları en temel yöntem diyebiliriz.

Podcast Nedir

Podcast kavramı, iPod ile birlikte insanların hayatına girmeye başladı. Bilindiği üzere bir zamanlar iPod modelleri oldukça yaygındı. Bu cihazlarda yer alan medya oynatıcılar, teknolojiseverlerin yoğun ilgisini çekiyordu. Podcastler de ilgi çeken özelliklerden birisiydi. iPod cihazlarla uyumlu hale getirilen podcastler, kısa sürede yoğun ilgi gördüler.

Bundan dolayı Apple, bir hamle yaparak 2005 yılında iTunes yazılımı için podcast desteği geliştirdi. iTunes’un podcast desteği, podcast yayınlarına daha çok insanın erişmesini sağladı. Bunun devamında ucuz ekipmanlarla yayın yapmak isteyen kişiler, birden podcastlere ilgi göstermeye başladılar. Çünkü radyo, televizyon gibi ortamlarda yayın yapmak hem maliyetli hem de profesyonel ekipmanlar gerektiriyor. Ancak podcast yayıncılığı ise oldukça kolay bir şekilde yapılabiliyor.

Peki podcast nasıl yapılır? Podcast yayıncılığı yaparken nelere dikkat edilmeli? Günümüzde birçok kişi, podcast yayınlarına yoğun ilgi gösteriyor. Ancak bu kişiler, çoğunlukla bir podcast yayının nasıl yapıldığını bilmiyorlar ve oldukça merak ediyorlar. Yazımızın devamında sizler için podcast nasıl yapılır sorusuna detaylı bir şekilde cevap vermeye çalışacağız.

Podcast Nasıl Yapılır?

Birçok kişi, podcast yayıncılığı yapmanın zor bir iş olduğunu düşünür. Bunun en temel sebebi, işin içinde kayıt ve yayıncılık işlemlerinin olmasıdır. Fakat gelişen teknolojiyle birlikte bir mikrofon ve internet bağlantısı olan bir cihaz yardımıyla bile podcast yayıncılığı yapabilirsiniz.

Bu noktada ilk olarak nasıl bir kitleye hitap etmek istediğinize karar vermeniz gerekiyor. Eğer geniş çaplı kitlelere ulaşmak istiyorsanız biraz daha profesyonel bir yol izlemeniz gerekecek. Tabii ki basit ekipmanlarla da geniş çaplı kitlelere ulaşan yayıncılar mevcut. Fakat ses kalitesi çok yüksek, dinleyicileri teknik açıdan hayran bırakacak yayınlar yapacağım diyorsanız bu noktada konuya biraz daha profesyonelce yaklaşmanız sizi amacınıza daha kolay ulaştıracaktır.

Donanım kısmında ise ilk olarak kullanacağınız mikrofona karar vermeniz gerekiyor. Ses kaydının olduğu bir işlemde mikrofon olmazsa olmazdır. Bundan dolayı podcast yayıncılığına başlamadan önce hangi mikrofonu kullanacağınıza karar vermeniz lazım. Bu noktada aslında yayıncılık hayatınıza başlamadan önce nasıl bir kitleye hitap edeceğim sorusuna verdiğiniz yanıt, mikrofon seçiminizde size yardımcı olacaktır.

Podcast Nasıl Yapılır

Çünkü podcast yayıncılığı, basit bir mikrofona sahip olan kulaklıklarla bile yapılabilirken bazı zamanlarda da stüdyolarda kullanılan profesyonel mikrofonların kullanımını gerektiriyor. Eğer ben küçük çaplı başlamak istiyorum bu yüzden ses kalitesinin benim için çok önemi yok diyorsanız basit bir mikrofonla yola başlamanız sizin için yeterli olacaktır.

Tabii ki bu mikrofonun ses kayıt kalitesinin belirli bir seviyenin üzerinde olması gerekiyor. Her ne kadar küçük çaplı bir yayıncı olmayı hedefleseniz de podcast yayıncılığında ses kalitesi çok önemlidir. Bundan dolayı cızırtılı veya kopuk ses kayıtları yapan mikrofonlar, yayıncılık hayatınızda sizlere hayal kırıklığı yaşatabilirler. Eğer hangi mikrofonun sizin için doğru olduğuna karar veremediyseniz sizler için hazırlamış olduğumuz mikrofon önerileri listemize göz atabilirsiniz.

Podcast Kaydı için Hangi Yazılım Kullanılmalı?

Podcast kaydı yapmaya karar verdiğinizde ilk olarak bir mikrofon edinmeniz gerektiğine değindik. Daha sonra tabii ki bu mikrofonu bağlayacak bir cihaza ihtiyacınız olacak. Bu noktada mobil cihazlar yerine bilgisayar üzerinden yayın yapmanız sizin için daha kolay olacaktır. Çünkü mikrofon ve cihaz seçimi kadar ses kaydı yapacağınız yazılım da oldukça önemli.

Bilgisayarlar için geliştirilen ses kayıt yazılımları, çoğunlukla mobil platformlarda bulunan ses kayıt cihazlarından daha başarılılar. Bunun yanı sıra bilgisayarlarda yer alan yazılımlar, kullanıcılarına daha çok özellik sunuyorlar desek yanlış olmayacaktır.

Bu noktada kullanacağınız cihazı seçtikten sonra sıra ses kaydı için kullanacağınız yazılımı seçmeye geliyor. Bilgisayarda ses kaydı yapmaya karar verdiyseniz kullanabileceğiniz yazılım sayısı oldukça fazla. Podcast yayınlarının popülerliğinin artmasından sonra piyasada yer alan ses kayıt yazılımlarının sayısı da artmaya başladı.

Podcast Kaydı için Hangi Yazılım Kullanılmalı

Piyasada ücretli ve ücretsiz olmak üzere çeşitli ses kayıt yazılımları mevcut. Eğer “küçük çaplı bir podcast yayıncısı olacağım, ses üzerinde çok fazla düzenleme yapmayacağım” diyorsanız ücretsiz yazılımlar sizler için yeterli olacaktır. Bu noktada sizlere tavsiye ettiğimiz yazılımların başında Audacity ve Anchor geliyor. İki yazılım da ücretsiz olarak kullanıcılarına çeşitli ses kayıt ve düzenleme özellikleri sunuyor.

Ayrıca Mac kullanıcısıysanız GarageBand programı da podcast için ses kaydetme konusunda işinizi fazlasıyla görecektir. Düşük bütçeyle podcast yapmaya başlayacaksanız ücretsiz bir ses kayıt yazılımı kullanmanız daha doğru olacaktır.

Profesyonel bir yayın yapmak istiyorsanız daha çok özelliğe sahip olan ücretli yazılımları kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Bu noktada da bizim tercihimiz Adobe Audition oluyor. Çeşitli konularda kullanıcılarına hizmet veren Adobe, ses kayıt ve düzenleme konusunda da Audition programıyla kullanıcılarına hizmet veriyor.

Ses kaydının yanı sıra profesyonel bir şekilde kayıtları da düzenlemek istiyorum diyenler için Audition oldukça iyi bir tercih olacaktır. Adobe Audition programını belirli bir süre ücretsiz olarak deneyebiliyorsunuz. Daha sonra programı kullanabilmek için aylık ya da yıllık paketlerden birisine abone olmanız gerekiyor.

Kayıt için Stüdyo Ortamı Şart mı?

Mikrofonunuzu hazırladınız, kayıt yapacağınız cihaz ve yazılım da hazır bunun üzerine peki bu kayıtları nerde yapacağım diye merak edeceksinizdir. Birçok kişi, podcast yayını yapabilmek için stüdyo tarzı bir ortama sahip olması gerektiğini düşünüyor. Bu noktada bu insanlar kesinlikle haklı ya da haksız demek doğru olmayacaktır. Çünkü kayıt esnasında ihtiyaç duyacağınız ortamı, nasıl bir kayıt yapmak istediğiniz belirleyecek.

Eğer çok profesyonel bir podcast yayını yapmayı düşünmüyorsanız ev ortamında kayıt yapmanız başarılı bir sonuç almanıza engel olmayacaktır. Bu noktada tabii ki arka planda gürültü olmamasına dikkat etmeniz gerekiyor. Özellikle basit ekipmanlar kullanmayı tercih ettiyseniz, gürültüsüz bir ortamda kayıt yapmanız daha doğru olacaktır.

Kayıt için Stüdyo Ortamı Şart mı

Fakat profesyonel bir yayıncı olmak istiyorsanız ses kalitesi oldukça önemli olacaktır. Bu noktada ev ortamında ne kadar sessiz bir ortam yaratırsanız yaratın ses kalitesinde ufak da olsa düşüşler olacaktır. Profesyonel bir yayında bu konuya dikkat etmek oldukça önemli. Bundan dolayı eğer “profesyonel bir yayıncı olacağım” diyorsanız stüdyo gibi sesten yalıtılmış bir ortamda çalışmanız alacağınız sonuç bakımından sizi daha mutlu edecektir.

Stüdyo konusu gibi bir diğer merak edilen konu da POP filtresi kullanmanın gerekli olup olmadığı oluyor. Bu noktada cevabı yine hedefleriniz belirliyor. POP filtresi, ses kalitesi bakımından daha başarılı sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Bundan dolayı eğer bütçe konusunda bir sıkıntı yaşamayacaksanız tabii ki POP filtresi kullanmanız podcast kalitenizi artıracaktır.

Ancak kısıtlı bir bütçeniz varsa ve “ben çok geniş kitleleri hedeflemiyorum sadece düşüncelerimi aktarmak için podcast yayını yapmayı düşünüyorum” diyorsanız POP filtresi olmadan da yayın yapabilirsiniz.

Podcast Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Birçok teknoloji kullanıcısı, podcast yapım sürecini oldukça hafife almaktadır. İnsanlar, basit işlemler ile podcast kaydedebileceklerini düşünmektedirler. Bu görüşle yola çıkan birçok podcast yayıncısı, süreç sonunda hayal kırıklığı ile karşılaşmaktadırlar. Çünkü podcast yaparken dikkat edilmesi gereken birçok unsur mevcut.

Podcast yaparken dikkat edilmesi gereken ilk nokta podcastin amacı olmalı. Yani yayıncılar, ilk olarak profesyonel mi yoksa amatör mü yayın yapacaklarına karar vermeliler. Bu noktada yayıncıların hedefi, podcast kayıt sürecini doğrudan etkilemektedir.

Çünkü profesyonel yayın yapmaya karar veren kişiler, kaliteli ekipmanlar kullanmak durumunda kalmaktadırlar. Bunun yanı sıra amatör, yani sadece belirli kitlelere hedef edecek podcast yayını yapmayı düşünen kişiler daha amatör ekipmanlarla yayınlarını kolaylıkla yapabilmektedirler.

Podcast yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta yayınların paylaşıldığı platform olmaktadır. Günümüzde podcast dinleyicileri, YouTube ve Spotify üzerinden yayınlanan podcastlere yoğun ilgi göstermektedirler. Bunun yanı sıra bazı platformlar ise daha az tercih edilmektedir. Bundan dolayı podcast yayıncıları, podcastlerinin fark edilmesini istiyorlarsa dinleyicilerin çok olduğu platformları tercih etmeleri gerekmektedir.

Son olarak podcastin içeriği, podcast yayıncılarının en çok dikkat etmeleri gereken unsurların başında gelmektedir. Çünkü podcastler, uzunlukları gereği insanların belirli vakitlerini almaktadır. Bundan dolayı insanlar, vakitlerini içeriği boş olan podcastlere ayırmak istememektedirler. Podcast çekmeye karar verdiyseniz ilk olarak podcastinizin konusunu belirlemelisiniz.

Sonrasında seçmiş olduğunuz konu hakkında detaylı araştırmalar yaparak konu hakkında yeterli bilgiye sahip olduğunuzdan emin olmalısınız. Son aşamada da edindiğiniz bilgileri, etkili bir konuşma tarzıyla dinleyicilerinize aktarmalısınız. Tabii ki podcast konusu seçerken sohbet tarzında podcast içerikleri de oluşturmayı tercih edebilirsiniz. Bu noktada konuşma tarzınızın büyük önem taşıdığını unutmamanız gerekmektedir.

Podcast Yayın Platformları Nelerdir?

Ses kaydı için uygun ortamı sağladınız, donanımlarınız hazır. Daha sonra ses kaydınızı da yaptınız. Şimdi ise sıra yaptığınız kaydı yayınlamaya geldi. Bu noktada yayıncılar biraz tereddütte kalabiliyorlar. Çünkü piyasada podcast yayını yapılmasına olanak sağlayan birçok platform mevcut. Bundan dolayı yayıncılar da dinleyiciler de hangi platformu kullanacaklarından emin olamıyorlar.

İlk olarak ses kaydıyla alakalı teknik kısımları bitirdikten sonra podcast dosyanızı yayına hazırlamanız gerekiyor. Bunun için de tabii ki tanıtımda kullanacağınız bir görsel belirlemeniz gerekiyor. Bu noktada sade fakat göze çarpan bir kapak belirlemenizi tavsiye ediyoruz. Daha sonra dosyanızı son haline getirdikten sonra yayın yapacağınız platformu seçmeniz gerekiyor. Sizler için yazımızın devamında başarılı podcast yayınlama platformlarından bahsedeceğiz.

Spotify

Listemizin ilk sırasında Spotify yer alıyor. Spotify, en büyük dijital yayın platformlarının başında geliyor. Podcast yayıncıları, kayıtlarını Spotify üzerinden yayınlayabiliyorlar. Tabii ki çoğu platform gibi Spotify da yayıncılara bazı koşullar sunuyor.

İlk olarak Spotify podcast yayıncısı hesabı açmanız gerekiyor. Daha sonra bu hesap üzerinden 200 MB boyutu aşmayan kayıt dosyalarını paylaşabiliyorsunuz. Ayrıca Spotify, podcasty kayıtlarını belirli bir standartta tutmak adına belirli bir kalite aralığındaki kayıtların yüklenmesine izin veriyor.

Spotify üzerinden podcast yayınlarınızı paylaşmak istediğinizde platform, sizden podcast yayınlarının RSS adresini istiyor. RSS adresini alabilmek için herhangi bir podcast hosting servisini kullanmanız gerekiyor. Bunun yerine eğer kendi siteniz mevcutsa bu site üzerinden de podcast kayıtlarınız için RSS adresi alabilirsiniz. RSS hosting servisi için Spreaker, Buzzsprout gibi platformları kullanabilirsiniz.

Spotify, hem popüler olmasıyla hem de sunduğu özelliklerle podcast yayıncıları için tercih edilebilecek en başarılı platformların başında geliyor diyebiliriz.

Google Podcast

Podcast yayını için kullanabileceğiniz bir diğer platform da Google Podcast oluyor. 2018 yılında hizmet vermeye başlayan Google Podcast, en başarılı podcast yayınlama platformlarının başında geliyor. Google, bu hizmeti ilk olarak Android kullanıcıları için geliştirdi. Fakat Google Podcast, günümüzde daha geniş çaplı bir şekilde kullanılabiliyor.

Google Podcast üzerinden podcast yayını yapmak isterseniz izlemeniz gereken adımlar Spotify ile oldukça benzer. İlk olarak podcast kaydınız için bir RSS adresi edinmeniz gerekiyor. Bu noktada bahsettiğimiz gibi Spreaker, Buzzsprout gibi platformlar üzerinden kolayca RSS adresi edinebilirsiniz.

Daha sonra Google Podcast Yayıncı hesabından RSS adresi ile birlikte podcast kaydınızı yapmanız lazım. Google, podcast kaydı yapılırken yüklemek istediğiniz yayının size ait olup olmadığını öğrenmek istiyor. Bundan dolayı bazı doğrulama seçenekleri ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Genel Değerlendirme

Sizler için hazırlamış olduğumuz podcast rehberimiz burada sona eriyor. Bu yazımızda sizler için podcast nedir ve podcast nasıl yapılır sorularına cevap vermeye çalıştık. Bunun yanı sıra piyasada bulunan popüler podcast yayın platformlarına da değindik. Hazırlamış olduğumuz rehber sayesinde podcast yayınlarınızı kolaylıkla oluşturabilirsiniz. Hatta içeriğimizde podcast yayınlarınızı nasıl paylaşabileceğinize de değindik. Böylece oluşturmuş olduğunuz podcast içeriklerini, dinleyicilerinizle buluşturabilirsiniz.

Sizler de podcast yapma süreci hakkındaki sorularınızı ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.