Samsung Telefona Format Atma – 2023

Samsung telefona format atma işlemi nasıl yapılır? Bu içeriğimizde Samsung cihazınıza format atma konusunda tüm bilinenleri sizler ile paylaşacağız. Samsung telefon sıfırlama için farklı yöntemleri ele alacağız ve hard reset işlemini detaylı bir şekilde açıklayacağız.

Telefonunuzun performansı sizin isteğiniz dışında gözle görülür biçimde azalabilir. Bunun yanı sıra zaman zaman telefonlarımızın tam olarak doğru çalışmadığını görmemiz de mümkündür. Ayrıca kimi zaman telefondaki tüm verilerden kurtulmak isteyebiliriz. Böyle durumlarda format atma ya da sıfırlama dediğimiz işlem yardımımıza yetişir. Peki Samsung telefonlara format atma ya da sıfırlama işlemi nasıl yapılır?

Bu işlemi gerçekleştirmenin iki farklı yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan birisi telefonun açık olması dahilinde kullanabileceğiniz fabrika ayarlarına döndürme işlemidir. Diğer ise telefonun Recovery moduna girmesini sağlayarak gerçekleştirilen “hard reset” işlemidir. Aslında temelde iki işlem de telefondaki veriyi sıfırlamak ve fabrika ayarlarına döndürmek üzerine kuruludur.

Biz içeriğimizde yöntemlerin yanı sıra telefonunuzun ve verilerinizin zarar görmemesi için dikkat etmeniz gerekenleri de ele aldık. İşlemi gerçekleştirmeden önce bilmeniz gerekenler ve sıkça sorulan sorular bölümünü de incelemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. Şimdi Samsung telefona format atma işlemi nasıl yapılır sorusunun yanıtı olan ilk yönteme bakalım.

Samsung Format Atma

Daha önce de belirttiğimiz üzere Samsung format atma için gerçekleştirebileceğiniz ilk işlem telefonun ayarlar bölümünde yer almaktadır. Fabrika ayarlarına döndürme işlemi olarak da bilinen bu yöntemi kullanarak cihazınızdaki tüm verileri silebilir ve Samsung telefon ya da tabletinize format atabilirsiniz.

Fabrika ayarlarına döndürme işlemi için gerçekleştirmeniz gereken adımlar şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Öncelikle telefonunuzun Ayarlar menüsüne ulaşın.
 • Daha sonra Genel Yönetim ayarları ile devam edin.
 • Bu işlemin ardından Sıfırla seçeneğine dokunun. Telefonunuz size bazı seçenekler sunacaktır.
 • Seçeneklerin arasından Fabrika ayarlarına sıfırla seçeneği ile işlemi sürdürün. Daha sonrasında sayfanın en altında yer alan Sıfırla butonuna dokunun. Bu adımda telefonunuz sizden cihazınızın şifresini isteyebilir.
 • Ardından Tümünü sil butonuna dokunarak işlemi tamamlayın.

Son adımı gerçekleştirmeden önce telefonunuz size bu işlemden emin olup olmadığınıza dair bir metin sunacaktır. Bu metnin sebebi cihazınızdaki tüm verilerin ve uygulamaların silinecek olmasından kaynaklanmaktadır. Üstelik bu verileri kurtarmak mümkün olmayabilir. Bu nedenle telefonu sıfırlamadan önce verileri yedeklemenin önemli olduğunu unutmayın.

Bahsettiğimiz telefon sıfırlama yöntemi yalnızca aktif bir şekilde çalışan ve sorunu olmayan telefonlar için geçerlidir. Eğer cihazın ayarlar menüsüne ulaşmanız mümkün değilse alternatif bir yöntem tercih etmeniz gerekmektedir.

samsung reset atma nasıl yapılır

Samsung Format Atma: Hard Reset

Bir Samsung telefona format atma işlemini gerçekleştirmek için sizinle paylaşacağımız ikinci yöntem ise hard reset olarak ifade edilmektedir. Telefonun işletim sistemi olan Android’in Recovery modu ile gerçekleştirilen bu işlem cihazınızın açılmadan fabrika ayarlarına dönmesini sağlamaktadır.

Bu işlem için farklı Samsung telefonlarda benzer adımlar uygulamak gerekebilir. Bu nedenle aktaracağımız adımlar sizin telefonunuzda farklı bir şekilde gerçekleşebilir. Biz mümkün olduğunca tüm Samsung cihazlar için adımları sizinle paylaşmaya çalışacağız. Hard reset ile Samsung telefona format atma işlemi için şu adımları gerçekleştirin:

 • Öncelikle telefonunuzun kapalı durumda olduğuna emin olun. Telefonunuz kapalıysa doğrudan güç tuşuyla açabilirsiniz. Eğer normal bir şekilde kapatamıyorsanız güç tuşuna yaklaşık 10-15 saniye kadar basılı tutun. Ekran siyaha döndüğünde güç tuşunu bırakın. Telefonunuz bu işlem sonrasında otomatik olarak yeniden açılacaktır.
 • Daha sonrasında güç, ses açma ve ana sayfa (ya da Bixby) tuşlarına aynı anda basın ve Android Recovery ekranı ya da Samsung logosu çıkana kadar tuşlara basmayı sürdürün.
 • Bu işlemin ardından Android Recovery ekranı karşınıza çıkacaktır. Ses tuşları ile menüde hareket edebilirsiniz. Ses kısma tuşuyla wipe data/factory reset seçeneğine ulaşın ve güç tuşuna basın. Daha sonra işlemi onaylamak için ses tuşlarını ve güç tuşunu kullanın.
 • Tüm bu işlemlerin ardından karşınıza Reboot System Now ifadesi çıkacaktır. İşlemi onaylamak için güç tuşunu kullanın ve telefonunuzu sıfırlayın.

Daha önce de belirttiğimiz üzere bu işlem telefonunun ayarlar menüsüne ulaşamayan kullanıcılar için idealdir. Çünkü Android yazılımının yalnızca Recovery yani kurtarma menüsü ile telefonu sıfırlamaya olanak sağlar. Ayrıca belirttiğimiz üzere bazı cihazlarda tuş kombinasyonları farklılık göstermektedir.

Özellikle eski cihazlarda işlem bazı aşamalarda farklılık gösterme ihtimali taşır. Ancak kaba hattıyla bu adımları takip ederek Samsung telefonunuzu hard reset ile sıfırlama işlemi mümkün hale gelmektedir. Eğer cihazınızda bu adımları gerçekleştiremediyseniz aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Samsung Telefon Sıfırlama Öncesinde Bilmeniz Gerekenler

İlk olarak telefon sıfırlama işleminin cihazınızdaki tüm verileri ve uygulamaları sildiğini unutmayın. Bu nedenle işlemi gerçekleştirmeden önce veri kaybına uğramamak için yedek almanızı tavsiye ediyoruz. Böylece telefonunuzdaki verilerin silinmesi dahilinde bile tekrar ulaşmak mümkün hale gelecektir. Telefonunuzdaki verileri yedeklemek için:

 • Telefonunuzun Ayarlar menüsüne ulaşın.
 • Daha sonrasında Hesaplar ve yedekleme seçeneği ile devam edin.
 • Bu işlemin ardından Yedekle ve geri yükle seçeneği ile devam edin. Dilerseniz Smart Switch ya da Samsung Cloud yöntemlerini de tercih edebilirsiniz.
 • Yedekle ve geri yükle seçeneğinin ardından Verilerimi yedekle seçeneğinin açık olduğuna emin olun. Bu işlemin sonrasında verileriniz Google hesabınıza otomatik olarak yedeklenecektir.

Cihazınızın sıfırlanmasından önce bilmeniz gereken en önemli detaylar bu verilerin tamamen silinecek olmasıdır. Bu nedenle verilerinizi sonsuza kadar kaybetmek istemiyorsanız yedekleme işlemini dikkatli bir şekilde gerçekleştirmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Bunun yanı sıra telefon sıfırlama işlemini neden gerçekleştirdiğiniz de sonuca etki edecektir. Eğer telefonunuz yavaşladıysa ya da sorunlu bir şekilde çalışıyorsa yazılımı sıfırlamak işe yarayabilir. Ancak donanımsal sorunları fabrika ayarlarına döndürerek kalıcı bir şekilde çözemeyeceğinizi unutmayın.

Örneğin, telefonunuzun depolama ya da bellek donanımında olan bir problemi yazılım ile çözmek mümkün değildir. Eğer telefonunuzun çok sık donmaya başladıysa fabrika ayarlarına döndürmek ilk başta işe yarıyor gibi gözükür. Fakat zaman geçtikçe takılma ve donmalar geri dönecektir.

Bu durumu anlatacak en somut örnek ise ekranınızda yer alan problemlerdir. Eğer ekranınız çatladıysa, ölü piksel ya da ekran yanması durumu ile karşılaştıysanız yazılımı sıfırlamak hiçbir işe yaramayacaktır. Bu durumlarda ilgili donanım parçasının değişmesi gerekmektedir.

Her ne kadar durum böyle olsa da donanım kaynaklı sandığınız bazı sorunlar yazılım ile ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle önce telefonunuzu sıfırlamanızı tavsiye ediyoruz. Sorun devam ederse teknik servise başvurun. Tüm bunlara ek olarak sorunsuz bir sıfırlama için telefonda yeterli şarj olduğuna emin olun. Bunu garanti altına almak için telefonu şarja takılı olarak sıfırlayabilirsiniz. Ancak cihazın aşırı ısınmamasına da dikkat edin.

samsung telefon sıfırlama nasıl yapılır

Samsung Telefona Reset Atma Ne Zaman Gereklidir?

Telefonunuzun tam olarak fonksiyonel bir şekilde çalışmadığını ve sorunlar yaşadığını düşünüyorsanız format atma zamanı gelmiş demektir. Bir telefonun donması, takılması, kendi kendine kapanması ve yeniden başlatması gibi sorunlar yazılım kaynaklı olabilir. Eğer bu problemlerden herhangi biriyle karşılaştıysanız telefonu sıfırlamayı deneyebilirsiniz.

Buna ek olarak cihazınızdaki verileri sıfırlamak için de bu yöntemi tercih edebilirsiniz. Eğer telefonunuzda kullanmayacağınız veriler varsa ve cihazın performansına etki ediyorsa fabrika ayarlarına dönerek onlardan kurtulabilirsiniz. Buna ek olarak telefonunuzda virüs olduğundan şüpheleniyorsanız da tüm verileri silerek şüphenizi minimuma indirebilirsiniz.

Bu iki problem haricinde telefonu sıfırlamak için kendinize uygun bir sebebiniz varsa da işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Fabrika ayarlarına sıfırlama işlemi telefona büyük ölçekli bir zarar vermez. Üstelik bu işlemi bir iki kere yapmak telefonun performansını gözle görülür derecede artırma şansına da sahiptir.

Ancak bir önceki alt başlıkta bahsettiğimiz konulara özen göstermeniz önemlidir. Telefonu sıfırlamadan önce bilmeniz ve yapmanız gerekenleri kontrol edin. Daha sonrasında işleme başlayarak telefona ya da verilerinize bir zarar gelmesinin önüne geçebilirsiniz.

Samsung Telefon Sıfırlama: Sıkça Sorulan Sorular

Samsung format nasıl atılır?

Bir Samsung cihaza format atmak için iki farklı yöntem izlemek mümkündür. Bunlardan ilki Ayarlar menüsünde yer alan Fabrika ayarlarına sıfırlama işlemidir. Genel Yönetim ayarları altında bulunan Sıfırla seçeneği ile bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. İkinci yöntem ise hard reset olarak bilinmektedir. Kapalı durumda olan telefonunuzu açarken güç, ses açma ve ana ekran (veya Bixby) tuşlarına aynı anda basarak Recovery ekranına ulaşın. Ardından wipe data/factory reset seçeneği ile telefonu sıfırlayın.

Fabrika ayarları ile format aynı şey mi?

Bir telefonu fabrika ayarlarına döndürmek ile format atmak aynı işlemdir. Telefonu sıfırlamak için gerçekleştirilen bu işlem farklı isimlere sahip olsa da tamamen aynıdır.

Format atmak için şarj kaç olmalı?

Samsung telefonunuzun en az %50 şarja sahip olması gerekmektedir. Telefonunuza format atmadan önce yeterli şarj seviyesine sahip olduğunuzu teyit edin. Eğer yeterli şarj seviyesine sahip değilseniz telefonunuzun zarar görmesi olasıdır. Üstelik bu zararın geri dönüşü de mümkün olmayabilir. Donanıma vereceğiniz bir zarar sonucunda teknik servise başvurmak zorunda kalabilirsiniz.

Telefona format atınca geçmiş görünür mü?

Eğer başarılı bir şekilde telefonunuzu sıfırlarsanız ve herhangi bir hesaba giriş yapmazsanız geçmiş de tamamen silinecektir. Ancak Google ya da Samsung hesabınıza giriş yaparsanız tarayıcı geçmişiniz de yeniden telefonunuza yüklenebilir.

Telefonu fabrika ayarlarına döndürmek zarar verir mi?

Samsung telefonunuza reset atmak cihaza ciddi bir zarar vermemektedir. Telefonun sıfırlama işlemi bazı özel işlemler kullandığından minik ölçüde telefonunuzu yıpratabilir. Fakat bu yıpranma telefonu kullanırken de gerçekleşmektedir. Bu nedenle fabrika ayarlarına döndürmek telefona zarar vermemektedir.

Telefona format atmadan önce neler yapılmalı?

Bir telefona ya da tablete format atmadan önce verilerinizi yedeklemeniz tavsiye edilmektedir. Eğer verilerinizin sonsuza kadar silinmesini istemiyorsanız cihazınızın yedeklendiğine emin olun. Buna ek olarak yeterli düzeyde şarja sahip olduğunuzu da teyit edin. En az %50 dolu bir batarya ile sağlıklı bir şekilde yedekleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

samsung hard reset

Samsung Format Atma: Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde Samsung format atma ve telefon sıfırlama işlemiyle ilgili detaylı bilgiler aktarmaya çalıştık. Görüldüğü üzere Samsung telefonlara reset atma işlemi birden fazla yöntemle halledilebiliyor. Tabii ki telefonunuzun çalışması halinde ayarlar üzerinden kolaylıkla bu işlemi gerçekleştirmenizi tavsiye ediyoruz.

Telefonu sıfırlamadan önce verilerinizin yedeklendiğine emin olun. Ayrıca bataryanızın da %50’den daha yüksek bir yüzdede olduğunu kontrol edin. Aksi takdirde cihazınız teknik servis gerektirecek sorunlarla karşılaşma ihtimaline sahiptir. Bunun yanı sıra sıfırlama sonrasında sorununuz çözülmediyse bir uzmana müracaat edin. Telefonununuz garanti kapsamındaysa yetkili servise götürün.

Samsung format atma içeriğimiz burada sona eriyor. Hazırlamış olduğumuz içeriğimize göz atarak Samsung akıllı telefon modellerinde format atma işlemiyle ilgili tüm bilgilere kolaylıkla erişebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.