Samsung Cloud Nedir?

Kişisel verilerimiz, bizler için oldukça değerlidir. Anılarımızı, önemli dokümanlarımızı, üzerinde çalıştığımız projeleri akıllı cihazlarımıza kaydederiz. Kimi zamanlar cihazımızın veri depolama alanı yetersiz gelebilir. Bu doğrultuda yanlışlıkla basılan bir “depolama alanı dolu” bildirimi dosyalarımızı birden silebilir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak ve anılarımızı yıllar boyu biriktirebilmek için cloud (bulut) sistemlerini kullanmak önemlidir. Eğer Samsung marka bir akıllı telefon kullanıyorsanız bu durumda Samsung Cloud kullanabilirsiniz. Peki Samsung Cloud nedir ve nasıl çalışır?

Bizler de bu yazımızda sizler için Samsung Cloud nedir sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Rehberimizde, Samsung Cloud tarafından kullanıcılara sağlanan tüm özellikleri detaylı bir şekilde açıklayacağız. Böylece sizler için hazırlamış olduğumuz rehberimize göz atarak Samsung Cloud ile ilgili merak ettiğiniz tüm sorulara cevap bulabilirsiniz.

Bulut Sistemi Nedir?

Son yıllarda sıkça duymaya başladığımız cloud teknolojisi ya da Türkçe adıyla bulut teknolojisi, akıllı cihazınızda ve bilgisayarlarınızda saklamak istediğiniz dosyaları yedekleme imkanı sağlar. Cloud teknolojisi, çevrimiçi bir depolama hizmeti sunar. Bu sisteme yüklediğiniz dosyalara erişim için ihtiyacınız olan tek şey internettir.

Bulut depolama sistemi yüksek boyutlarda dosyaları dahi uzun süreler depolama olanağı verir. Ortak kullanım paylaşımı sayesinde birden çok kişinin eş zamanlı çalışmasına imkan sağlar. Bu nedenle kurumsal şirketler tarafından da oldukça tercih edilen koordinasyon temelli bir çalışma modeli sunar.

Samsung Cloud Nedir?

Samsung Cloud, verilerinizi Samsung sunucularına yedeklemenizi sağlayan bir bulut depolama hizmetidir. Bu hizmetin kullanıcılarına ücretsiz olarak verdiği 15 GB depolama alanı ile verilerinizi yedekleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra verilerinizi senkronize edebilir ve gerektiğinde geri yükleyebilirsiniz. Böylece cihazınızda fazla yer kapladığını düşündüğünüz dosyalarınızı Samsung Cloud ile yedekleyerek cihazınıza yeterli depolama alanı açabilirsiniz. Bu anlamda Samsung Cloud teknolojisi, bir depolama alanından çok bir yedekleme ve senkronizasyon hizmeti sağlar. Böylelikle cihazını kaybetmeniz veya fabrika ayarlarına döndürmeniz durumlarında dahi Samsung Cloud’da yedeklediğiniz dosyaları yeni cihazınıza kolaylıkla geri yükleyebilirsiniz.

Samsung Cloud Hangi Verileri Destekler?

Samsung akıllı telefon veya tabletinizde Samsung Cloud’u etkinleştirdiğinizde pek çok dosya ve verinizin yedeklemesini onaylarsınız. Böylelikle cihazınızdaki sistem ayarlarını, e-posta hesaplarınızı, arama kayıtlarınızı, SMS mesajlarınızı, uygulamalarınızı, kayıtlı kişilerinizi, ana ekranınızı, takviminizi, saatinizi ve daha fazlasını kolayca yedekleyebilirsiniz. Fotoğraf, video ve müzik gibi önemli dosyalarınızı da Samsung Cloud ile yedekleyerek güvenceye alırsınız. Böylece Samsung Cloud’un neredeyse tüm veri türlerini desteklediğini belirtebiliriz.

Samsung Cloud Özellikleri Nelerdir?

Samsung Cloud nedir sorusunu öğrendikten sonra bu hizmetin özelliklerini merak edebilirsiniz. Teknoloji devi Samsung tarafından geliştirilen bu bulut depolama hizmetinin kullanıcılarına sağladığı pek çok özellik vardır. Mobil veri senkronizasyonu, birden çok cihazla eş zamanlı ver depolama, ücretsiz depolama alanı, farklı dosya tiplerinin desteklenmesi, kolay dosya paylaşımı ve uygulamaların yedeklenmesi gibi özellikler Samsung Cloud’un öne çıkan özellikleri arasındadır. Samsung Cloud’un özelliklerinin detayları şu şekildedir:

Veri Senkronizasyonu

Veri senkronizasyonu özelliği, verilerinizi kaybetmeden verilerinizi başka bir cihazda kolaylıkla kullanmaya başlamanızı sağlar. Bu özellik, cihazınıza erişiminiz yokken bile istediğiniz bilgileri bulmanıza olanak verir. Hasar gören cihazınızdan fotoğraf veya video gibi önemli dosyalar ve kişilerin kurtarılmasına yardımcı olur. Ayrıca yedekleme, çalınan akıllı telefonunuza ağ üzerinden erişimi kısıtlamanızı sağlar. Böylece bilgisayar korsanları özel verilerinize erişemez.

Samsung Cloud

Bulut depolama alanına kopyalanan tüm bilgilere başka herhangi bir Samsung cihazından erişebilirsiniz. Tek yapmanız gereken hesabınıza giriş yapmak ve senkronizasyon işlemini başlatmaktır. Akıllı telefonunuz ve tabletiniz arasında sık sık geçiş yapmanız gerekebilir. Bu gibi durumlarda cihazlar arası veri senkronizasyonu özelliği sizin için çok kullanışlı olacaktır.

Ücretsiz Depolama Alanı

Samsung, Cloud hizmetinde kullanıcılarına ücretsiz olarak 15 GB boş depolama alanı sağlamaktadır. Ancak bazı kullanıcılar için 15 GB depolama alanı yetersiz gelebilmektedir. Bu gibi fazla depolama alanına ihtiyaç halinde Samsung tarafından sağlanan ücretsiz depolama alanı, cihaz ayarları üzerinden ek ücret karşılığında artırılabilir.

Farklı Dosya Tiplerinin Desteklenmesi

Samsung Cloud, tüm önemli verilerin bir Samsung cihazında senkronize edilmesine imkan veren kullanışlı bir bulut depolama alanıdır. Bu hizmet, rehberinizde kayıtlı kişilerin yanı sıra notlarınız, takviminiz, tarayıcınızdaki yer işaretleriniz, fotoğraflarınız, videolarınız ve diğer akıllı telefonda kullandığınız çeşitli dosya tiplerinin yedek kopyasını gerçek zamanlı olarak oluşturabilmenize olanak sağlar.

Samsung Cloud, Galeri’deki dosyalar ve rehberinizdeki kişilerin yanı sıra akıllı telefonunuzda yüklü uygulamalardaki verileri de kaydeder. Böylece yeni bir cihaza geçmek istediğinizde yeni cihazınızda kişisel bilgileriniz otomatik olarak gelir ve böylece manuel olarak girmeniz gerekmez.

Samsung Cloud Nasıl Kullanılır?

Samsung Cloud nedir sorusunu öğrendikten sonra bu hizmet nasıl kullanılır diyebilirsiniz. Hizmetin geliştiricisi olan Samsung, bulut hizmetini oldukça kolay kullanılabilir bir şekilde geliştirdi. Bu doğrultuda bulut hizmetine hem mobil cihazlardan hem de web sitesi üzerinden erişim sağlayabilirsiniz. Samsung Cloud’u kullanabilmek için yapmanız gereken temel işlemler şu şekildedir:

Samsung Cloud Nasıl Kullanılır
  • Samsung Cloud, destekli Samsung cihazlarında zaten yüklü olarak gelir. Samsung Cloud’u etkinleştirmek için öncelikle cihazınızın “Ayarlar” kısmına gitmeniz gerekir.
  • Burada “Bulut ve Hesaplar”ı sekmesini bulun. (İşletim sisteminizin sürümüne bağlı olarak sekme adı farklılık gösterir)
  • Açılan menüden “Samsung Cloud”u seçin. Daha sonra karşınıza çıkan ekrandan Samsung hesabınızla oturum açın.
  • Sağ üst köşede beliren üç noktaya dokunarak “Ayarlar” menüsüne gidin ve “Senkronizasyon ve Otomatik Yedekleme Ayarları”nı seçin.
  • Senkronize etmek istediğiniz veri türlerini seçerek “Otomatik Yedekleme”yi etkinleştirin. Bunun yanı sıra otomatik yedekleme özelliğini kullanmak istemiyorsanız manuel yedekleme seçeneği üzerinden “Bu Telefonu Birkaç Haftada Bir Yedekle” seçeneğini tercih edebilirsiniz.
  • Ana menüye dönerek ve burada adınıza dokunarak ne kadar depolama alanını kullandığınızı öğrenebilirsiniz.

Samsung cihazınızda yer alan verileri, bulut hizmetine yedekledikten sonra bu verilere bilgisayarınızda ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu gibi durumlarda Samsung Cloud’un web sitesine erişerek bulut hesabınıza giriş yapabilirsiniz. Web sitesi üzerinden verilerinize erişim sağlayabilmek için ilk olarak Samsung hesabınıza giriş yapmanız gerekmektedir. Sonrasında hesabınızda yer alan tüm verilere kolaylıkla erişim sağlayabilirsiniz.

Samsung Cloud Üzerinden Yedekleme ve Senkronizasyon Nasıl Yapılır?

Samsung cihazınıza zaten yüklü olarak gelen bu bulut hizmetiyle kolayca dosyalarınızı buluta yedekleyebilirsiniz. Yedekleme işlemi için öncelikle cihazınızın Ayarlar kısmına gitmelisiniz. Burada Samsung hesabınızı seçerek “Samsung Cloud” seçeneğine dokunmalısınız. Daha sonrasında “Verileri Yedekle” tuşuna basarak Samsung Cloud hizmetiyle yedeklemek istediğiniz verileri belirlemelisiniz.

Yedekleme servisinin yanında Samsung Cloud’un en öne çıkan özelliklerinden biri kullanıcılarına sağladığı senkronizasyon hizmetidir. Samsung Cloud ile dosyalarınızı senkronize etmek için tek yapmanız gereken cihazınızın “Ayarlar” kısmına giderek Samsung hesabınızı seçmektir. Buradaki uygulama listesinden senkronize etmek istediğiniz uygulamaları açabilir ya da kapatabilirsiniz.

Samsung Cloud ile Verileri Geri Yükleme

Samsung Cloud’u rakiplerinden ayıran en önemli niteliklerinden biri eski cihazınızdaki veri, dosya ve uygulamaları kolay bir şekilde yeni satın almış olduğunuz cihazına taşıma servisidir. Cihazınızı kaybetmiş, çaldırmış olsanız dahi Samsung Cloud sistemine aktardığınız dosyalarınızı kolayca yeni cihazınıza aktarabilirsiniz. Samsung Cloud’un geri yükleme hizmetini kullanmak için cihazınızın “Ayarlar” kısmına gidin. Burada Samsung hesabınızı seçin. Samsung Cloud sekmesine bastıktan sonra “Verileri Geri Yükleme” seçeneğini işaretleyin. Bu kısımda geri yüklemek istediğiniz verileri belirleyebilirsiniz.

Samsung Cloud’un Dezavantajları Nelerdir?

Samsung tarafından geliştirilen bulut teknolojisinin kullanıcılarına sağladığı avantajların yanı sıra rakiplerine kıyasla dezavantajları da bulunmaktadır. Bu doğrultuda bellek türüne getirdiği sınırlamalar ve üçüncü taraf uygulamalarla çalışmanın desteklenmemesi bu dezavantajlar arasında yer almaktadırlar. Bunun yanı sıra Samsung, yeni cihazlarında Cloud hizmetini dahili bir şekilde kullanıcılarına sağlıyor. Ancak eski Samsung modellerinde bu hizmetten yararlanmak mümkün olmayabilmektedir. Bu kapsamda Samsung Cloud’un dezavantajlarını şu şekilde açıklayabiliriz:

Samsung Cloud’un Desteklemediği Cihaz Modelleri

Samsung Cloudun Dezavantajları Nelerdir

Samsung, bulut teknolojisinin önem kazanmasıyla birlikte Cloud hizmetini yeni cihazlarına dahili olarak ekliyor. Böylece yeni Samsung modellerinde Cloud hizmetinden kolay bir şekilde faydalanabilirsiniz. Ancak eski nesil bir Samsung cihazınız varsa cihazınızda Cloud, dahili olarak yer almayabilir. Bunun sonucunda Cloud hizmetinden faydalanmanız oldukça zor olacaktır.

Bir Bellek Türüne Sınırlamalar Getirmesi

Samsung Cloud yalnızca cihazınızın dahili belleğinde depolanan verileri senkronize eder. Bundan dolayı bu hizmetle SD kartlar ve harici medyaları yedeklemeniz oldukça zor olmaktadır.

Üçüncü Taraf Uygulamalarla Çalışmayı Desteklememesi

Samsung Cloud kullanıcıları, ilk etapta akıllı telefonlarında yüklü herhangi bir uygulamada depolanan verileri indirebiliyorlardı. Ancak, 6 Şubat 2018’den itibaren bu bulut depolama alanı yalnızca bir cihaza önceden yüklenmiş olan ürün yazılımındaki verileri depoluyor. Böylece bir yedek kopyanın boyutu küçülürken, önemli uygulamalardan bilgi kaydetme özelliği ortadan kalktı.

Samsung Cloud Hakkında Sıkça Sık Sorulan Sorular

Samsung Cloud, OneDrive ile mi birleşti?

Geçtiğimiz yıllarda Samsung kullanıcıları OneDrive bulut hizmetine geçiş yapmalarını isteyen bir bildirimle karşılaşmaya başladılar. Bu bildirim kullanıcılarda pek çok kafa karışıklığına yol açtı. Ekim 2020 itibariyle Samsung, Samsung Cloud’da sakladığınız verilerinizi kolayca Microsoft OneDrive servisine aktarmanıza imkân veren bir geçiş süreci başlattı. Samsung’un Andorid Beta 10 güncellemesiyle gündeme getirdiği OneDrive bütünleşme süreci, 30 Eylül 2021 tarihinden itibaren Samsung Cloud’da yer alan ve OneDrive servisine aktarılmamış tüm “Dosyalarım” ve “Galeri Senkronizasyonu” verilerini kalıcı olarak sildi.

OneDrive bütünleşmesi sonrasında Samsung Cloud’dan depolama hizmeti satın alan kullanıcılar, verdikleri ücreti talep edebilirler. Samsung Cloud ve OneDrive bütünleşme süreci, fotoğraf ve video gibi dosyalarınızı Galeri uygulaması üzerinden direkt olarak OneDrive’a aktarmanıza olanak tanıyor. Bunun için 30 Eylül 2021 tarihinden önce Galeri ayarlarından OneDrive hesabınıza yedekleme yetkisi vermeniz gerekiyordu. Microsoft OneDrive, kullanıcılarına ücretsiz olarak verdiği 5GB’lık depolama alanının yanında Samsung Cloud’dan gelen kullanıcıların hesaplarına bir yıl süreyle 15GB’lık ek depolama alanı da tanımladı.

Samsung Cloud kapandı mı?

Samsung Cloud tüm hizmetlerini tamamıyla sonlandırmadı. OneDrive bütünleşme süreci kapsamında yalnızca bazı öne çıkan özelliklerini kapattı. 30 Eylül 2021 tarihinden itibaren Dosyalarım ve Galeri Senkronizasyonu’nda sakladığınız verileri OneDrive bulutuna aktarmanızı talep ederek bu özelliklerini devre dışı bıraktı.

Samsung Cloud verilerimi sildi mi?

30 Eylül 2021’den önce veri ve dosyalarınızı OneDrive bulut sistemine taşımadıysanız, Samsung Cloud yedeklemek üzere sakladığınız verileri silmiş olabilir. Verilerinizin silinip silinmediğini Samsung Cloud hesabınızı kontrol ederek anlayabilirsiniz.

Verilerimi Samsung Cloud’dan Google Drive’a doğrudan aktarabilir miyim?

Google Drive ve Samsung Cloud arasında direkt bir aktarma kanalı bulunmamaktadır. Dosyalarınızı Samsung Cloud’dan Google Drive’a taşımak istiyorsanız bunları öncelikle Samsung Cloud sisteminden indirmelisiniz. Ardından Google Drive hesabınıza manuel olarak aktarmalısınız.

Samsung Cloud Alternatifi Bulut Depolama Hizmetleri Nelerdir?

Samsung Cloud dijital ortamdaki bulut hizmetlerinden yalnızca biridir. Microsoft, Amazon, Google, Apple gibi büyük teknoloji şirketleri kullanıcılarına bulut hizmeti sağlıyorlar. Bu doğrultuda Samsung Cloud’a alternatif olarak kullanabileceğiniz Sync, Icedrive, Google Drive, OneDrive, pCloud, Dropbox, IDrive gibi sistemler 2022’nin en çok öne çıkan bulut hizmet sağlayıcıları arasında yer almaktadır. Samsung Cloud tarafından sağlanan özellikler, sizler için yetersiz geliyorsa bu durumda alternatif bulut depolama hizmetlerine göz atabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bologna Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde yüksek lisans eğitimini tamamlayan Derya Azer, teknoloji alanında içerik yazarlığı yapmaktadır.