Bixby Nedir?

Samsung Bixby nedir? Günümüzde telefonların, bilgisayarların ve tabletlerin özellikleri gittikçe gelişmektedir. Öyle ki bu cihazlar artık birer sanal asistan ile kullanıcılara sunuluyor. iPhone, iPad ve Mac modellerinde Siri yer alıyor. Buna ek olarak Android işletim sistemine sahip cihazlarda Google Asistan karşımıza çıkıyor. Samsung ise Bixby isimli sanal asistanı ile dikkat çekiyor. Peki Samsung Bixby nedir?

Birçok kullanıcının sahip olduğu ve nasıl kullanacağını bilemediği Samsung Bixby’yi sizler için anlatmak istedik. Bu içeriğimizde Samsung Bixby nedir, ne işe yarar ve nasıl kullanılır gibi sorulara yanıt verdik. Ayrıca Bixby hangi cihazlarda bulunur konusuna da değindik. Tüm bunlara ek olarak sıkça sorulan sorulara da göz attık. Şimdi Samsung Bixby nedir sorusu ile içeriğimize başlayalım.

Samsung Bixby Nedir?

Bixby, Samsung tarafından geliştirilen bir dijital asistan yazılımıdır. Yapay zeka destekli bu sanal asistan doğrudan Samsung cihazlarında yer alır. İlk olarak 2017 yılında kullanıcılara sunulan Bixby, günümüzde birçok Samsung cihazında yer almaktadır.

Samsung, 2017 yılında gerçekleştirdiği bir Galaxy Unpacked etkinliğinde Bixby yazılımına ilk olarak yer vermiştir. O dönem tanıtılan Samsung Galaxy S8 ve Samsung Galaxy Tab A modeliyle piyasaya çıkan Bixby, S Voice isimli asistanın yerini almıştır. Galaxy S III serisi ile kullanıcılara sunulan S Voice’un gelişimi ise 2020 yılında tamamen durmuştur.

Samsung etkinlikten bir hafta önce Bixby isimli yazılımın duyurusunu yapmıştır. Ancak etkinliğe kadar herhangi bir şekilde yazılımın işlevlerini açıklamamıştır. Etkinlikte tanıtılan sanal asistanın Android yazılımıyla birlikte çalıştığı ifade edilmiştir. Ayrıca şirket, Android Nougat destekleyen cihazlara da Samsung Bixby yüklenebildiğini belirtmiştir.

Samsung daha sonrasında Bixby’nin daha çok sayıda cihaza ulaşmasını sağlamıştır. Bunların arasında akıllı telefonlara ek olarak televizyon, tabletler ve hatta buzdolapları bile bulunmaktadır. Bu özelliğiyle ilk defa bir sanal asistan mobil olmayan bir elektronik üründe yer bulmuştur.

Bixby’nin kodlandığı yazılım dili çeşitli olsa da çoğunlukla JavaScript içerdiği bilinmektedir. Ayrıca üçüncü tarafların da Samsung Developer Kit kullanarak Bixby ile uyumlu uygulamalar geliştirebildiği ifade edilmektedir. Bixby için bir Github sayfası da bulunmaktadır.

Bixby başlangıçta İngilizce, Korece ve Çince olmak üzere üç dil için sunulmuştur. Daha sonrasında bu dillerin sayısı artmış; Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Portekizce, Almanca ve farklı İngilizce aksanlarını kapsayacak bir seviyeye ulaşmıştır. Ayrıca 195 ülkede Bixby kullanımının mümkün olduğu belirtilmektedir. Ancak uygulamanın Türkçe desteği bulunmamaktadır.

Bixby birkaç farklı bölümden oluşmaktadır. Bunların arasında Bixby Vision, Bixby Voice ve Bixby Routines gibi bölümleri saymak mümkündür. Bunlar hakkında detaylı bilgileri ise bir sonraki alt başlıkta sizler ile paylaştık. Şimdi Bixby ne işe yarar sorusunun yanıtına göz atalım.

bixby-ne-ise-yarar

Bixby Ne İşe Yarar?

Samsung tarafından geliştirilen Bixby, telefon ya da tabletinizle gerçekleştireceğiniz işlemler konusunda size yardımcı olan bir sesli asistandır. Örneğin sesli komut ile hava durumunu öğrenmek için Bixby kullanabilirsiniz. Buna ek olarak birini aramak için de Bixby’den faydalanabilirsiniz. Aramak istediğiniz kişiyi komut olarak Bixby’ye söyleyerek bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Bu komutları gerçekleştiren bölüm Bixby Voice olarak bilinmektedir. Tabii ki Bixby’de yalnızca sesli komutlar yer almamaktadır. Buna ek olarak Bixby Routines isimli bölümle kendinize kısayollar oluşturabilirsiniz. Ayrıca Bixby Vision isimli özellik ile kameranızı da kullanarak çok çeşitli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bu özellikleri özet şeklinde geçmenin yetersiz kalacağını düşündük. Bu nedenle her bir özelliği teker teker açıklayarak detaylarını sizler için bir araya getirdik. Bu üç özelliğin ne işe yaradığı ve Bixby’yi kullanmak için gerekli komutlar ile içeriğimize devam edelim.

Bixby Voice Nedir?

Birçok sanal asistanda olduğu gibi Bixby de sesli komutlar ile bazı görevleri yerine getirmektir. Bu anlamda yazılımın görev alan bölümü ise Bixby Voice olarak ifade edilmektedir. Bixby Voice özelliğinin birçok karmaşık komutta bile çalışabildiği belirtilmektedir.

Bu özelliği kullanabilmek için öncelikle sesinizi Bixby’ye tanıtmanız gerekmekte. Bunun için ise “Hi Bixby” komutu ile bir kalibrasyon gerçekleştirmeniz gerekiyor. Daha sonrasında Bixby sizin sesiniz algılıyor. Böylece Hi Bixby komutu ile sana asistanı uyandırmanız mümkün hale geliyor.

Ses kalibrasyonunu tamamladıktan sonra dijital asistanınıza birçok konuda komut verebilirsiniz. Bunların arasında en popüler olanlar hava durumu ile ilgili komutlardır. Bunun yanı sıra bir şarkı oynatmayla ilgili komutları da Bixby ile gerçekleştirebilirsiniz.

Tabii ki Bixby Voice ile yapabileceklerinizin bunlarla sınırlı değil. Çok daha karmaşık komutları da yerine getirdiğini söylemek gerek. Örneğin Facebook ya da Instagram’a bir fotoğraf yüklemek için Bixby’den yararlanabilirsiniz. Buna ek olarak hatırlatıcılar konusunda da Bixby’den yardım alabilirsiniz. Bildirimlerinizi okuması ya da yeni bir mesaj göndermek için de Bixby’ye komut verebilirsiniz.

Üstelik Bixby komutları bunlarla da sınırlı değil. Uygulamalarınız arttıkça komutların sayısı da aynı oranda artıyor. Buna ek olarak “Bixby hızlı komutlar” özelliği ile kendiniz de özel bir komut oluşturma şansına sahipsiniz. Örneğin Bixby’ye “good morning” dediğinizde bildirimlerinizi okumasını, hava durumunu söylemesini ve enerjik bir müzik açmasını sağlayabilirsiniz. Tabii ki bu komutu önceden kaydetmeniz gerekiyor.

Bixby Routines Nedir?

Samsung Bixby’de yer alan bir başka özellik ise Bixby Routines oluyor. Esasında Apple Kestirmeler özelliğine benzeyen bu özellik ile belli durumlarda özel görevleri başlatmaya olanak sağlanıyor. Örneğin belli bir saatte ya da konumda Bixby’ye verdiğiniz görevi yerine getirmesini sağlayabilirsiniz.

Bunu biraz daha açıklamak gerekirse arabayla yola çıkacağınızı ve işe gideceğinizi düşünelim. Bunu her sabah 08:15’te yapıyorsanız Bixby sizin için yolculuk rutininde kullanacağınız uygulamaları ayarlayabilir. Örneğin haritayı açabilir, sevdiğiniz bir çalma listesini başlatabilir ve yoldaki trafik durumunu size söyleyebilir.

Buna ek olarak daha işlevsel ve basit durumlar için de Bixby Routines kullanabilirsiniz. Örneğin gece uyumaya giderken telefonunuzu otomatik olarak güç tasarrufu moduna alabilir. Ayrıca evden çıktığınızda Wi-Fi’ı otomatik olarak kapatmasını sağlayabilirsiniz. Bu ve benzer sonsuz sayıda kombinasyondan oluşan rutinler oluşturabilirsiniz.

routines

Bixby Vision Nedir?

Bir başka önemli Bixby özelliği ise şüphesiz Bixby Vision oluyor. Eğer daha önce Google Lens ya da benzeri bir uygulamadan faydalandıysanız Bixby Vision’ın neler yapabileceğini aşağı yukarı tahmin edebilirsiniz. Bu büyüleyici özellik ile kameranızı çok daha efektif bir şekilde kullanabilirsiniz.

Bixby Vision özelliği sayesinde kameranızla bir nesneyi ya da hayvanı kolayca tanımlamanız mümkündür. Kameranıza o nesneyi ya da hayvanı göstererek hakkında çok detaylı bilgiler öğrenebilirsiniz. Buna ek olarak satın almayı düşündüğünüz bir ürünü göstererek internette arama yapabilir ve fiyatını öğrenebilirsiniz.

Tüm bunların yanı sıra Bixby Vision ile bir metni doğrudan dilediğiniz dile çevirebilirsiniz. Yalnızca kamerayı kullanarak yaptığınız eylemlerden bir başkası ise yemekleri tanımlamak ve kalorilerini öğrenmektir. Ayrıca birçok cihazda olduğu gibi karekodları da tarayabilirsiniz.

Bu uygulamayı dilerseniz yüklü olan kamera uygulamasından kullanabilirsiniz. Ayrıca Bixby Vision uygulaması ile de bu özelliklerden yararlanabilirsiniz. Üstelik Bixby Vision kullanmak için yalnızca aktif bir şekilde kameraya başvurmanıza da gerek yok. Galerinizde yer alan eski fotoğraflar için de Bixby Vision’dan yararlanabilirsiniz.

Bixby Nasıl Kullanılır?

Samsung Bixby’yi kullanmak için öncelikle sesli komut için kalibrasyon gerçekleştirmeniz gerekebilir. Ancak Bixby butonuna ya da güç tuşuna basılı tutarak da sanal asistanı uyandırmanız mümkündür. Eğer Bixby destekleyen bir Samsung cihazı kullanıyorsanız ek bir uygulama indirmenize de gerek yoktur.

Telefonunuzun ya da tabletinizin yanındaki butona basılı tutarak Bixby’yi uyandırabilirsiniz. Buna ek olarak Bixby ayarlarından sesli uyandırmayı da aktif hale getirebilirsiniz. Ayrıca cihazınızda yüklü olan Bixby uygulamasının kısayolu ile de sesli asistanı etkin hale getirmek mümkündür. Daha sonrasında dilediğiniz komutu Bixby’ye verebilirsiniz. Hatta daha önce belirttiğimiz gibi hızlı komutlar ile siz de bir komut oluşturabilirsiniz.

Bunun yanı sıra Bixby ile klavyeyi kullanmadan mesaj da gönderebilirsiniz. Ayarlardan bu özelliği etkinleştirerek dikte özelliğinden yararlanabilirsiniz. Bunun yanında erişilebilirlik özelliklerini de Bixby ile etkinleştirmek mümkündür. Ayrıca Bixby Vision ile ilgili komutlar da verebilirsiniz.

Bixby Hangi Cihazlarda Var?

Daha önce de belirttiğimiz gibi Bixby ilk olarak 2017 yılında tanıtılmıştır. Samsung Galaxy Unpacked etkinliğinde tanıtılan bu yazılım, etkinlikte yer alan mobil cihazlar tarafından desteklenmektedir. Bu cihazlar da Galaxy S8 serisi ve Galaxy Tab A modelidir. Buna ek olarak Galaxy S7 serisinin de Bixby desteği bulunmaktadır.

Bunun haricinde 2017’den itibaren çıkan bütün Galaxy S serisi cihazların Bixby desteklediği ifade edilmektedir. Bunların arasında Galaxy S9, Galaxy S10, Galaxy S20, Galaxy S21 ve Galaxy S22 serileri de yer almaktadır. Ayrıca Galaxy Tab S cihazları da bu desteğe sahiptir.

Galaxy Note serisine baktığımızda ise Galaxy Note FE, Galaxy Note 8, Galaxy Note 9, Galaxy Note 10 ve Galaxy Note 20 serilerini görmekteyiz. Ayrıca Galaxy Z Fold ve Galaxy Z Flip serisindeki tüm cihazlarda da Bixby desteği bulunmaktadır.

bixby-hangi-cihazlarda-var

Üst segment cihazlar haricinde de Bixby desteğinin bulunduğu telefonlar ve tabletler mevcuttur. Bunların arasında Galaxy A6 serisinden A80 serisine kadar olan cihazları saymak mümkün. Buna ek olarak Galaxy A51, Galaxy A52, Galaxy A52s, Galaxy A53, Galaxy A71, Galaxy A72, Galaxy A73 ve Galaxy A21s modellerinin de Bixby desteği bulunmaktadır. Ayrıca Galaxy F62 modelinde de akıllı asistanı görmek mümkündür.

Genel anlamda birçok cihazda Samsung Bixby desteği bulunmaktadır. Buna ülkemizde piyasaya çıkmayan cihazların da dahil olduğunu belirtmekte fayda var. Ayrıca önümüzdeki dönemde satışa çıkacak olan Samsung modellerinde de Bixby desteğinin bulunacağını varsaymak yanlış olmayacaktır.

Bixby Nedir: Sıkça Sorulan Sorular

Bixby nedir, ne işe yarar?

Samsung Bixby, komutlarınızı yerine getiren yapay zeka temelli bir sanal asistandır. Bixby sayesinde birçok işlemi yalnızca sesinizi kullanarak hızlıca gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra Bixby ile rutinler oluşturabilir ya da kameranızı kullanarak çeşitli nesneler hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Bixby nasıl kullanılır?

Samsung Bixby kullanmak için yapmanız gereken ilk şey ayarlar bölümünden sesinizi Bixby’ye tanıtmaktır. Bu işlemin ardından “Hi Bixby” komutu ile sesli asistanı aktif hale getirebilirsiniz. Sonrasında dilediğiniz komutu vererek asistandan yararlanabilirsiniz.

Bixby Türkçe var mı?

Halihazırda pek çok dile destek sağlasa da Samsung henüz Bixby için Türkçe desteği sunmamaktadır. Ancak Türkiye’de Bixby kullanımı mümkündür.

Bixby nasıl kapatılır?

Ayarlar bölümünden Uygulamalar seçeneği ile devam edin. Daha sonrasında Bixby Voice uygulamasına ulaşın ve Depolama seçeneğine tıklayın. Önbelleği temizleyin ve uygulamayı devre dışı bırakın. Daha sonrasında Bixby uygulaması kapanmış olacaktır.

Bixby sesle uyandırma nedir?

Samsung Bixby sesle uyandırma özelliği bir komut ile Bixby’yi aktif hale getirmenizi sağlar. “Hi Bixby” komutunu kullanarak Bixby’yi uyandırmak için ayarlardan gerekli bölüme sesinizi tanıtmanız gerekmektedir.

Bixby hangi cihazlarda var?

2017 yılında ilk defa tanıtılan Bixby daha sonra çıkan Samsung telefonlarında yer almaktadır. Bunun yanı sıra bazı tabletler, akıllı saatler ve hoparlörlerde de Bixby desteği bulunmaktadır.

samsung-bixby

Bixby Nedir: Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde Samsung Bixby nedir sorusunun yanıtını sizler ile paylaştık. Ayrıca Bixby nasıl kullanılır ve ne işe yarar gibi soruların da yanıtlarını sizler için detaylı açıkladık. Eğer Bixby ile ilgili aklınıza takılan bir soru işareti varsa yorumlar bölümünden belirtebilirsiniz. Ayrıca içeriğimizle ilgili düşüncelerinizi de bizimle paylaşmayı unutmayın!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.