Sosyal Medya İstatistikleri – 2023

Sosyal medya, 2000’li yılların başında ortaya çıktığında çoğunlukla üniversite öğrencileri gibi küçük gruplar tarafından kullanılıyordu. Bugün ise sosyal medya platformları, insan hayatının büyük bir parçası haline geldiler. Birbirimizle iletişim kurma, boş zamanlarımızı değerlendirme ve haberleri alma şeklimizi değiştiren sosyal medya, hayatımızın birçok alanında devrim yarattı diyebiliriz. Birazdan inceleyeceğimiz sosyal medya istatistikleri de bunu bize kanıtlar nitelikte.

İlk çıktığı yıllardan beri sosyal medya katlanarak büyüyor ve henüz popülerliğinin zirvesine ulaşmış bile değil! Sosyal medya platformları haber ve bilgi kaynağı olarak görülebiliyorlar. Bunun dışında sosyal medya, artık insanlarla iletişim kurmanın da etkili yöntemlerinden birisi. Bugün milyonlarca şirket; Facebook, Instagram, Twitter, TikTok ve YouTube gibi platformlarda müşterilerine ulaşabiliyorlar. Her geçen gün daha da büyüyen sosyal medya platformlarının verileri de merak ediliyor. Bu doğrultuda bizler de bu yazımızda 2023 sosyal medya istatistiklerine daha yakından bakacağız.

2023 Yılındaki Sosyal Medya Kullanıcı Sayısı

Sosyal medya platformları, her geçen gün çeşitlilik göstermeye devam ediyorlar. Bunun yanı sıra sosyal medya platformlarının sayısıyla birlikte bu platformları kullanan insan sayısı da artmaktadır. Öyle ki 2023 yılında elde edilen verilere göre dünya genelinde 4.95 milyar insan, sosyal medya platformlarını kullanıyor. Oldukça yüksek düzeyde olan bu sayı, dünya nüfusunun neredeyse %62’sine denk geliyor.

Elde edilen veriler, sosyal medya platformlarının kullanıcı sayısının sürekli artış gösterdiğini ortaya çıkartıyorlar. 2023 yılında elde edilen verilerle 2022 yılındaki veriler kıyaslandığında 2023 yılında 215 milyon yeni sosyal medya kullanıcısının ortaya çıktığı gözlemleniyor.

Ayrıca geçmiş yıllar baz alınarak yapılan gelecek planlamalarına göre, önümüzdeki senelerde sosyal medya platformlarının kullanıcı sayısının artmaya devam edeceği tahmin ediliyor. Çünkü sosyal medya platformlarının sayısının artmasının yanı sıra teknoloji kullanılabilirliği de artış gösteriyor.

Günümüzde birçok ülkede, kasabalarda bile internete erişmek mümkün. Bunun yanı sıra akıllı cihazlarla birlikte internete erişmek de oldukça kolaylaştı. Teknoloji kullanılabilirlik yaşının da her geçen gün düştüğünü göz önüne aldığımızda sosyal medya platformlarının kullanıcı sayılarının artış göstermesi kaçınılmaz olacak diyebiliriz.

En Çok Hangi Sosyal Medya Platformları Kullanılıyor?

Sosyal medya platformları, sağlamış oldukları özelliklerle birbirlerinden farklılaşıyorlar. Bundan dolayı insanlar, birden çok sosyal medya platformunu kullanabiliyorlar. Günümüzde bazı sosyal medya platformları, kullanıcı sayısı bakımından rakiplerine ciddi fark atmış durumdalar. Bunun yanı sıra günümüz trendleri doğrultusunda kullanıcı sayısı hızla artış gösteren sosyal medya platformları da mevcut. Elde edilen son verilere göre günümüzde en çok kullanıcıya sahip olan sosyal medya platformları şu şekildedir:

Facebook

Facebook, uzun zamandır dünya genelinde en çok kullanılan sosyal medya platformu olarak ön plana çıkmaktadır. Bu doğrultuda Facebook, 2023 yılında da en çok kullanıcıya sahip olan sosyal medya platformu unvanını korumayı başardı. Ulaşılan verilere göre Facebook, 2023 yılında aylık 3.03 milyar kullanıcı sayısına ulaştı. Facebook kullanımında 1.sırada yer alan ülke ise Hindistan oluyor.

Facebook’un kullanıcı kitlesi üzerine yapılan araştırmalar, günümüzde Facebook’un en çok 25-34 yaş aralığı tarafından kullanıldığını ortaya çıkartıyorlar. Bunun yanı sıra Facebook’u en az tercih eden yaş aralığı ise 65 yaş ve üzeri grup olmaktadır. Facebook kullanıcıları arasında yapılan anketler ve çalışmalar da Facebook’u kullanan kişilerin çoğunluğunun platformu arkadaş ve aile bireyleriyle iletişim kurmak için kullandıklarını gösteriyor. Ayrıca Facebook’u kullanan kişilerin bir diğer amaçları da video, fotoğraf ve bilgi paylaşımı yapmak olarak tespit edildi.

YouTube

2023 yılında elde edilen sosyal medya istatistikleri doğrultusunda YouTube, en çok kullanıcıya sahip olan 2.platform oldu. Temel olarak bir video paylaşım platformu olan YouTube, sahip olduğu özelliklerle sosyal medya platformu olarak da geçiyor. Bundan dolayı platformun geniş bir kullanıcı kitlesi mevcut. 2023 yılındaki veriler de YouTube’un aylık 2.491 milyar kullanıcıya sahip olduğunu gösteriyor.

WhatsApp

WhatsApp, günümüzün en çok kullanılan sosyal medya platformlarından birisidir. Meta bünyesinde geliştirilmeye devam edilen WhatsApp, çok çeşitli özelliklere sahip. Ancak platform, temel olarak iletişim platformu olarak ön plana çıkıyor. Uzun zamandır kullanımda olan WhatsApp, 2023 yılında aylık ortalama 2 milyar kullanıcıya hizmet verdi.

En çok kullanılan sosyal medya platformları - whatsapp

Yapılan anketlerde WhatsApp’ı favori sosyal medya platformu olarak gören kişilerin çoğunluğunu 55-64 yaş aralığındaki insanlar oluşturuyorlar. WhatsApp’ı diğer sosyal medya platformlarına kıyasla en az favori olarak tanımlayan yaş kitlesi ise 16-24 olarak ön plana çıkıyor.

WhatsApp kullanıcıları, platformun diğer platformlara oranla daha özgün olduğunu belirtiyorlar. Bunun yanı sıra WhatsApp, iletişim tabanlı bir platform olduğu için bu platformu kullanan kişilerin çoğunluğu Facebook ve Instagram başta olmak üzere diğer sosyal medya platformlarını da kullandıklarını belirtiyorlar.

Instagram

Instagram, 2023 yılında en çok kullanıcıya sahip olan 4.sosyal medya platformu oldu. Her geçen gün büyümeye devam eden Instagram, en aktif kullanılan platformlardan birisidir. Bunun en temel sebebi ise platformun işlevselliği oluyor. Bu doğrultuda 2023 yılında Instagram, aylık 2 milyar kullanıcıya ulaştı. Türkiye’de yaklaşık 54 milyon Instagram kullanıcısı olduğu belirtiliyor.

Elde edilen sosyal medya istatistikleri doğrultusunda Instagram’ın en çok 16-24 yaş aralığında kullanıcıya sahip olduğu ortaya çıkıyor. Bunun yanı sıra platformu en az kullanan yaş kitlesi ise 65 ve daha üstündeki yaş grubu oluyor. Öyle ki Instagram kullanıcılarının yaklaşık %6’sı 55 yaş ve üzerindeki kişilerden oluşuyor.

Instagram kullanıcılarının platformu kullanma amaçlarının başında video ve fotoğraf paylaşmak geliyor. Bunun yanı sıra platformu kullanan çoğu kişinin bir diğer amacı da markaları takip etmek oluyor. Platformu kullananların en az hedefledikleri şey ise haber takibi olarak karşımıza çıkıyor.

WeChat

Uzun zamandır kullanıcılarına hizmet veren WeChat, WhatsApp başta olmak üzere rakiplerinin gölgesinde kaldı diyebiliriz. Buna rağmen WeChat, 2023 yılında popülerliğini korumayı başardı. Öyle ki 2023 yılının sosyal medya istatistikleri, platformu kullanan aylık ortalama 1.32 milyar kişinin olduğunu gösteriyor. Bu veriler de WeChat’i 2023 yılında en çok kullanılan 5.sosyal medya platformu haline getiriyorlar.

WeChat’i favori sosyal medya aracı olarak tanımlayan kişilerin büyük kısmını 35-44 yaş aralığı oluşturuyor. 45-54 yaş aralığındaki kişiler de platformu favori sosyal medya platformları olarak tanımlayan diğer yaş grubu oluyorlar. Bunun yanı sıra 16-24 yaş aralığı ise platformu en az favori sosyal medya platformu olarak gören yaş grubu olarak karşımıza çıkıyor.

TikTok

TikTok, son yılların yükselen sosyal medya platformu olarak ön plana çıkıyor. Dünyanın birçok ülkesinde teknoloji kullanıcıları, platforma yoğun ilgi gösteriyorlar. Bu ilgi, sosyal medya istatistiklerinde de ortaya çıktı. 2023 yılında elde edilen sosyal medya istatistikleri, TikTok’un 2023 yılı içerisinde aylık 1.218 milyar kullanıcıya ulaştığını gösteriyorlar. TikTok’un en çok kullanıldığı ülkelerden birisi de Türkiye oldu. 2023 yılında Türkiye’de 31 milyona yakın TikTok kullanıcısı tespit edildi.

TikTok

TikTok’u en çok 16-24 yaş aralığındaki kişiler kullanıyor. Bunun yanı sıra platformu en az kullanan yaş grubu ise 45-54 olarak karşımıza çıkıyor. TikTok kullanıcılarının cinsiyet dağılımında ciddi bir fark dikkat çekiyor. Elde edilen sosyal medya kullanım verileri, TikTok’un daha çok kadınlar tarafından kullanıldığını gösteriyor. Bunun yanı sıra TikTok kullanıcıları üzerinden ulaşılan veriler, platformun çoğunlukla eğlenceli içerikleri izlemek için kullanıldığını gösteriyorlar.

Facebook Messenger

2023 yılında elde edilen sosyal medya istatistikleri ile 2022 yılında elde edilen istatistikler karşılaştırıldığında en ciddi fark Facebook Messenger’da gözlemleniyor desek yanlış olmayacaktır. Çünkü Facebook Messenger, 1 yıl içerisinde kullanıcı sayısını çok ciddi oranda yükselterek en çok kullanılan sosyal medya platformlarından birisi olmayı başardı. Öyle ki 2023 yılında Facebook Messenger’ı kullanan kişi sayısı aylık 1.036 milyar kişi olarak tespit edildi.

Facebook Messenger’ı favori sosyal medya aracı olarak gören yaş kitlesi ise 55-64 yaş aralığı olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanı sıra bu platformu favori sosyal medya platformu olarak tanımlayan kitleler arasındaki en düşük yüzdelik dilim ise 16-24 yaş aralığı. Bundan dolayı Facebook Messenger, genellikle yaşlı insanların favori iletişim platformu olarak ön plana çıkıyor dememiz yanlış olmayacaktır.

Telegram

Telegram, iletişim kategorisindeki en güçlü sosyal medya platformlarından birisi olarak dikkat çekiyor. Platform geliştiricileri, sürekli yeni özelliklerle kullanıcılarının karşısına çıkıyorlar. Bunun yanı sıra Telegram, gizlilik konusuna fazla vurgu yapıyor. Bu stratejiler de Telegram’ın kullanıcı sayısının her geçen gün artmasını sağlıyorlar. 2023 yılı sosyal medya istatistikleri, Telegram’ın 2023 yılında aylık 800 milyon kişi tarafından kullanıldığını ortaya çıkartıyorlar.

Telegram’ı favori sosyal medya aracı olarak tanımlayan kişi sayısı, diğer sosyal medya platformlarına oranla oldukça düşük seviyede. Öyle ki platformu favori sosyal medya platformu olarak gören kişi grubunun çoğunluğunu 16-24 yaş aralığındaki erkekler oluşturuyorlar. Bunun yanı sıra özellikle 55 yaş ve üzerindeki kadın sosyal medya kullanıcıları, Telegram’ı favori sosyal medya platformu olarak görmüyorlar.

Snapchat

sosyal medya istatistikleri - Snapchat

Bir zamanların favori sosyal medya platformlarından birisi olan Snapchat, 2023 yılında yükselişe geçen sosyal medya platformlarından birisi olarak karşımıza çıkıyor. Öyle ki 2023 yılına elde edilen verilen, platformun bu yıl içerisinde aylık 750 milyon kişi tarafından kullanıldığını ortaya koyuyor.

Her ne kadar Snapchat, geçen seneye oranla daha çok kullanılsa da platformu favori sosyal medya platformu olarak tanımlayan kullanıcı sayısı oldukça az. Bundan dolayı sosyal medya kullanıcılarının favori sosyal medya platformu araştırmalarında Snapchat, kendisine yer bulamadı.

X

Gerek satışıyla gerekse de geliştirilen özellikleriyle gündemden düşmeyen X, eski adıyla Twitter, 2022 yılında kullanıcı sayısı açısında birçok sosyal medya platformunun gerisinde kaldı. 2023 sosyal medya istatistikleri, X’in 2023 yılında aylık 666 milyon kişiye hizmet verdiğini gösteriyorlar. Bu kullanıcıların yaklaşık 10 milyonunun Türkiye’de yer aldığı belirtiliyor.

Elde edilen X verileri, platformu kullanan kişilerin cinsiyet dağılımında çok ciddi bir fark olduğunu gösteriyor. X reklam verileri kullanarak elde edilen bu veriye göre X’deki profillerin yaklaşık %73’ünü erkek profiller oluşturuyor. Bunun yanı sıra X kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu, platformu gündemi takip etmek amacıyla kullandıklarını belirtiyorlar. Ayrıca X’i eğlenceli içeriklere ulaşmak için kullanan kişi sayısı da oldukça fazla.

Sosyal Medyada Ne Kadar Zaman Geçiriliyor?

Sosyal medya platformlarının kullanıcı sayısının yanı sıra bu platformların kullanım süresi de artış göstermektedir. 2023 yılındaki sosyal medya istatistiklerine göre insanlar, tüm sosyal medya platformlarında günlük ortalama 2 saat 24 dakikalarını geçiriyorlar. 2022 verileriyle karşılaştırıldığında gün içerisinde sosyal medya platformlarının kullanımında ortalama 4 dakikalık bir düşüş yaşandığı ortaya çıkıyor.

Sosyal medya platformlarını kullanan kişilere platformları kullanma amaçları soruldu. Bu kişilerin çoğunluğu, platformları aile ve arkadaşlarıyla iletişim kurmak için kullandıklarını belirtiyorlar. Bunun yanı sıra bu platformları kullanmalarındaki bir diğer ana etken, boş vakitlerini doldurmak istemeleri oldu. Elde edilen verilere göre sosyal medya platformlarının kullanımını etkileyen en düşük seviyedeki faktör ise iyi nedenlerden ötürü bağlantı kurma isteği olarak karşımıza çıkıyor.

Sosyal medya platformlarına gösterilen ilgi, yaş seviyesi olarak da düşüş gösteriyor. Öyle ki verilere göre sosyal medya kullanıcılarının yaklaşık %25’i 13 yaşından küçük. Yani çocukların da sosyal medya platformlarına ilgileri artış gösteriyor. Sosyal medya platformları, yaş sınırları koysalar da bu sınırlar pek işe yaramıyor gibi gözüküyor.

Tüm platformlardaki cinsiyet dağılımları da detaylı bir şekilde incelendi. Elde edilen veriler, sosyal medya kullanıcılarının %54’ünün erkek olduğunu gösteriyorlar. Bunun yanı sıra sosyal medya kullanıcıları arasında kadınların oranı ise %46 oluyor.

İnternet kullanıcıları içerisinde sosyal medya platformu kullanımına dair veriler de araştırıldı. Bunun sonucunda sosyal medya kullanıcıları, internet kullanıcılarının %94’ünü oluşturuyor. Yani neredeyse tüm internet kullanıcıları, sosyal medya platformlarını kullanıyorlar.

Sosyal Medya İstatistikleri: Genel Değerlendirme

Sizler için bu yazımızda 2023 yılında elde edilen sosyal medya istatistiklerini paylaştık. Rehberimizde yer alan veriler, çeşitli araştırma kuruluşları tarafından paylaşılan veriler derlenerek oluşturulmuştur. Bunun yanı sıra sosyal medya platformları tarafından paylaşılan veriler de kullanılmıştır.

Elde edilen veriler, sosyal medya kullanıcı sayısının sürekli artış gösterdiğini gösteriyor. Hatta kullanıcı kitlesinin çocuk yaş gruplarına kadar indiğini ortaya çıkartıyor. Sosyal medya platformlarına gösterilen ilginin artması, yeni platformları ortaya çıkartıyor. Bunun sonucunda önümüzdeki senelerde hem sosyal medya platformlarının hem de bu platformları kullanan kişi sayısının artacağı tahmin ediliyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.