Sosyal Medya İstatistikleri – 2020

Sosyal medya, 2000’li yılların başında ortaya çıktığında çoğunlukla üniversite öğrencileri gibi küçük gruplar tarafından kullanılıyordu. Bugün ise hayatımızın büyük bir parçası. Birbirimizle iletişim kurma, boş zamanlarımızı değerlendirme ve haberleri alma şeklimizi değiştiren sosyal medya, hayatımızın birçok alanında devrim yarattı diyebiliriz. Birazdan inceleyeceğimiz sosyal medya istatistikleri de bunu bize kanıtlar nitelikte.İlk çıktığı yıllardan beri sosyal medya katlanarak büyüyor ve henüz popülerliğinin zirvesine ulaşmış bile değil! Sosyal medya platformları haber ve bilgi kaynağı olmalarının dışında artık müşterilerle iletişim kurmanın da en etkili yollarından biri. Bugün milyonlarca marka; Facebook, Instagram, Twitter ve Youtube gibi platformlarda günlük etkileşim yoluyla müşterilerine ulaşabiliyor. Sosyal medyanın hayatımızı nasıl etkilediğini anlamak için 2020 senesinde hesaplanmış verilerden oluşan ilginç istatistiklere göz atabiliriz.

Sosyal Medya Kullanıcı Sayısı

Sosyal Medya Kullanımı
Sosyal Medya Kullanımı

Sosyal medyanın dünya çapında kullanımı her geçen gün artıyor. Ocak 2020 itibariyle dünyada 3,8 milyardan daha fazla aktif sosyal medya kullanıcısı bulunuyor. Bu sayı Ocak 2019’dan bu yana 321 milyon artmış durumda. Dünya nüfusunun yaklaşık 7 milyar olduğunu düşünecek olursak bu, küresel nüfusun yarısından fazlasının şu anda sosyal medya kullanıcısı olduğunu gösteriyor. 

Kullanıcılar için geliştirilen mobil olanakların artması sosyal medyaya erişimi de kolay hale getiriyor. Şu anda kullanıcıların %91′i sosyal medyaya mobil telefonları aracılığıyla erişiyor. Yani nerede olursanız olun sosyal medyayı kullanmanız oldukça kolay. Bu sosyal medya kullananların sayısının bu kadar fazla olmasının en önemli nedenlerinden biridir. 

Kim Sosyal Medya Kullanıyor?

Sosyal Medya Kullanıcıları
Sosyal Medya Kullanıcıları

İstatistiklere göre üniversite mezunlarının %79’u en az bir sosyal medya sitesini kullanırken, lise veya daha düşük dereceli okullardan mezun olanların sadece %60’ı sosyal ağları kullanmakta. 

Kullanıcıların yaş aralıkların baktığımızda ise şaşırtmayan bir sonuç ile karşı karşıya olduğumuzu söyleyebiliriz. 18-29 yaş arası kişilerin %88’i sosyal medya kullanırken, 30-49 yaş arası kişilerin %78’i aktif kullanıcılar arasında. Yaş ortalaması ilerledikçe sosyal medyayı kullanma oranı da azalmakta. 65 yaş üstünün yalnızca %37’sinin sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanması da bunun en büyük kanıtıdır diyebiliriz.

Sosyal Medyada Ne Kadar Zaman Geçiriliyor?

Bağımlılık
Sosyal Medya

Sosyal medya bağımlılığının büyük bir problem haline geldiği bu çağda sosyal medyada ne kadar zaman geçirildiği de anlaşılabilir bir durum. İstatistiklere göre sosyal ağlarda ve mesajlaşma platformlarında kullanıcılar kişi başına günde ortalama 3 saat harcıyor. 

Ülkelere göre istatistiklere bakacak olursak; Filipinler, Kolombiya, Brezilya, Nijerya ve Hindistan vatandaşları sosyal medyada en çok vakit harcayan kullanıcılar ve bu süre 4 saate yakın. Türkiye’deki günlük ortalama sosyal medya kullanımı ise son hesaplamalara göre 2 saat 51 dakika

En Çok Hangi Sosyal Medya Aracı Kullanılıyor?

Sosyal Medya Kullanımı
Sosyal Medya Kullanımı

Facebook Bayrağı Taşıyor

Facebook ilk lansmanından bu yana sosyal medya ortamını şekillendirmeye devam ediyor. Facebook, aktif kullanıcıları son 30 gün içinde siteye giriş yapan kullanıcılar olarak tanımlıyor. Şu anda 2,32 milyardan fazla aktif kullanıcısı ile Facebook, kullanılan en yaygın sosyal medya platformu olmaya devam ediyor. Ayrıca Facebook bir milyar aktif kullanıcı sınırını aşan ilk sosyal ağ ve bu noktaya 2012 senesinde ulaştı. 

Facebook, Amerika Birleşik Devletlerinde 18-34 yaş arasındaki insanların yaklaşık %97’sine ulaşıyor ve her kişi sitede ayda ortalama 1000 dakikadan fazla zaman harcıyor. Ayrıca bu kullanıcıların %51‘i sosyal medyadan vazgeçmenin oldukça zor olduğunu söylüyor.

Youtube

Sosyal medya istatistikleri, kullanıcıların her gün toplamda 1 milyar saatten fazla zaman alan Youtube videosu izlediğini gösteriyor. Her dakika kullanıcılar tarafından Youtube’a 400 saatlik video yüklemesi yapılıyor ve sitenin düzenli kullanıcı sayısı yaklaşık 1,3 milyar

Instagram

Instagramın şu anda 1 milyardan fazla kullanıcısı bulunuyor. Ayrıca her gün uygulamaya giren aktif kullanıcı sayısı ise yaklaşık 500 milyon. İnsanların %70’i ise Instagram’da marka aramakta. 

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojik mitleri araştırmayı ve ürün incelemeleri yapmayı çok seven, sanatsever, meraklı bir endüstri ürünleri tasarımı öğrencisi.Yorum yapın

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.