Instagram Hesap Silme – 2023

Instagram hesap silme işlemi nasıl yapılır? Bir Instagram hesabını kapatma yöntemleri nelerdir? Bu içeriğimizde Instagram hesabını kalıcı olarak silme işlemini gerçekleştirmek için gerekli hesap kapatma linki ve aşamaları derledik. Birçok kişi sosyal medya hesaplarını kapatmak konusunda sorun yaşasa da bu içeriğin ardından hiçbir probleminiz kalmayacağını garanti ederiz.

Sosyal medya günümüzde akıl almaz bir hızla büyümeye devam ediyor. Milyonlarca kullanıcı gününün büyük bir kısmını sosyal medyada geçiriyor. Hal böyle olunca bazı kullanıcılar da sosyal medya hesaplarını kapatmak istiyor. Instagram, günümüzde en çok kullanılan sosyal medya platformlarının başında gelmektedir. Her geçen gün platformun kullanıcı sayısı artış göstermektedir. Bunun yanı sıra bazı Instagram kullanıcıları, hesaplarını silmek isteyebilmektedirler. Peki bir Instagram hesabı kapatmak için gerekli adımlar nelerdir?

Instagram Hesap Silme Linki – 2023

Öncelikle Instagram hesap silme linki ile profil kapatma işlemine göz atalım. Eğer daha önceden Instagram hesabınızı kapattıysanız ya da bu işlemin nasıl yapılacağını biliyorsanız doğrudan bu hesap kapatma linki ile işlemleri halledebilirsiniz. Ancak Instagram kalıcı hesap kapatma işlemi hakkında bir fikriniz yoksa aşağıda detaylı olarak anlattığımız aşamaları gözden geçirmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Bu hesap silme linki ile Instagram hesabınızı kapatma işlemine geçebilirsiniz!

Instagram Hesap Silme – 2023

Hesap kapatma linki sonrasında Instagram hesabını platform üzerinden silme işlemiyle içeriğimize devam ediyoruz. Bu adımlar sayesinde Instagram profilinizden hesabı silmek için gerekli işlemleri tamamlayabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz bu işlemi bilgisayar ya da telefon uygulaması üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Bilgisayar kullanarak Instagram hesabı kapatma işleminin son derece basit olduğunu belirtelim. Bunun için gerçekleştirmeniz gereken adımlar ise şu şekilde:

 1. Hesabınıza giriş yapın

  Öncelikle Instagram platformunda silmek istediğiniz hesaba giriş yapın. Eğer bu adımı gerçekleştirmezseniz hesap silme sayfasında giriş yapmanız istenecektir. instagram hesap silme

 2. Hesap silme sayfasına ulaşın

  Daha sonra yapmanız gereken işlem hesap silme sayfasına ulaşmaktır. Bu sayfa üzerinden hesap silme ile ilgili işlemeleri gerçekleştireceğiz. instagram hesap kapatma

 3. Hesabı kapatma nedeninizi seçin

  Instagram sizden hesabı kapatmak için bir neden isteyecektir. Burada kendinize en yakın hissettiğiniz sebebi işaretleyebilirsiniz. Eğer seçeneklerden hiçbirine yakın hissetmiyorsanız en altta yer alan “Başka bir şey” seçeneği ile devam edin. instagram hesap silme nedeni

 4. Şifrenizi girin ve işlemi tamamlayın

  Bu adımların ardından Instagram sizden şifrenizi doğrulamanızı isteyecektir. Eğer şifrenizi hatırlamıyorsanız “Şifremi unuttum” seçeneği ile parolanızı sıfırlayabilirsiniz. Şifrenizi girdikten sonra en altta yer alan “(kullanıcı adınız)’ı Sil” butonu ile işlemi tamamlayın. instagram hesabı kalıcı olarak silme

Instagram Kalıcı Hesap Silme: Telefon Uygulaması

Bir başka yöntem ise Instagram uygulaması aracılığıyla bu işlemi gerçekleştirmektir. Benzer adımlara sahip olmasa da sonuç olarak aynı noktaya ulaşacağınızı belirtelim. Her iki işlemde de Instagram hesap silme sayfasına ulaşmanız gerekiyor. Ancak telefon üzerinden gerçekleştireceğiniz adımlar uygulama ile bu sayfaya ulaşmanızı mümkün kılıyor.

 • Telefonunuzdaki Instagram uygulamasını açın ve doğru hesaba giriş yaptığınızdan emin olun.
 • Daha sonra profilinize ulaşın ve sağ üst köşede bulunan üç çizgi ikonuna dokunun.
 • Ardından Ayarlar sekmesi ile devam edin.
 • Bu sayfada Hesap ayalarına dokunun.
Instagram-Kalici-Hesap-Silme-uygulama
 • Sayfanın en altında yer Hesabı sil seçeneği ile devam edin.
 • Bu aşamanın ardından Hesabı dondur ve Hesabı sil olmak üzere iki seçenek karşınıza çıkacaktır. Hesabı sil ile devam edin.
 • Instagram sizden hesabı silmeyi doğrulamanızı isteyecektir. Hesabı silmeye devam et seçeneğine dokunun.
instagram-hesap-silme-linki-uygulama
 • Ardından Instagram hesap silme sayfası karşınıza çıkacak. Bu sayfada Instagram hesabınızı kapatmak için gerekli bir neden işaretlemeniz gerekiyor. Eğer hiçbir nedeniniz yoksa en altta yer alan Başka bir şey seçeneği ile devam edin.
 • Daha sonra şifrenizi girin ve en altta yer alan (kullanıcı adınız)’ı Sil butonu ile işlemi tamamlayın.
instagram-hesap-kapatma-linki-uygulama

Instagram Kalıcı Hesap Kapatma Öncesi Bilmeniz Gerekenler

Bu işlemlerin ardından Instagram hesabınızı kapatmadan önce bilmeniz gereken önemli unsurları bir araya toplamak istedik. Bu nedenle en önemli başlıkları sizler için derledik. Bu noktada verilerinizin yedeklenmesi, devre dışı bırakma ile silme farkı ve hesabı kurtarmak gibi önemli soruların cevapları ile içeriğimize devam ediyoruz.

Kalıcı Silme ile Devre Dışı Bırakma Arasındaki Fark

İlk olarak bir hesabı kalıcı olarak silmek ile devre dışı bırakmak arasındaki farka göz atalım. Adından da anlayacağınız üzere kalıcı olarak silme işlemi geri dönülmez bir noktaya ulaşmaktadır. Her ne kadar platformlar bu işlemi belli bir süre boyunca tam olarak gerçekleştirmese de bir noktada hesap tamamen ortadan kalkacaktır.

Ancak devre dışı bırakma işlemi çoğu platformda sizin kontrolünüzdedir. Bu platformlar arasında Instagram da yer almaktadır. Hesap dondurma ismi de verilen devre dışı bırakma işlemi hesabı yalnızca gizler. Daha sonrasında hesabınıza giriş yaparak bilgilerin geri gelmesini sağlayabilirsiniz.

Fakat kalıcı olarak silme için aynı şeyi söylemek mümkün değildir. Bir hesabı kalıcı olarak silerseniz içerisinde yer alan tüm verileri de kaybedersiniz. Bu nedenle hesabı silmeden önce iki kere düşünmekte fayda var. Tabii ki hesabı silip yine de verileri yedeklemek de mümkün.

Eğer hesabınızı silmek yerine devre dışı bırakmaya karar verdiyseniz sizler için hazırladığımız detaylı içeriğe göz atmanızı tavsiye ediyoruz. Instagram hesabı dondurma ile ilgili aklınıza takılan tüm soruların cevapları bu içerikte yer alıyor.

instagram-logo

Veri Yedeklemesi

Eğer Instagram hesabınızı tamamen silmek istiyorsanız verilerinizi yedeklemenizi tavsiye ediyoruz. Bu sayede ilerleyen dönemde göz atmak istediğiniz bir veri karşısında eliniz boş kalmayacaktır. Çünkü Instagram hesabını kalıcı olarak silmek, bu verilere bir daha erişim sağlamanızı da engelleyecektir.

Instagram verilerinizi yedeklemek için yapmanız gereken birkaç basit adım vardır:

 • Instagram profilinize giriş yapın ve hesap ayarlarına ulaşın.
 • Daha sonrasında Gizlilik ve Güvenlik sekmesi ile devam edin.
 • Veri İndirme alt başlığında yer alan İndirme Talep Et seçeneğini tıklayın.
 • Daha sonrasında verileri indirmek istediğiniz formatı seçin ve şifrenizi girerek işlemi tamamlayın.

Hesabı Kurtarmak

Birçok kullanıcının kafasını kurcalayan en önemli soru silinen Instagram hesabını geri getirmek mümkün mü oluyor. Ancak maalesef tamamen silinen bir Instagram hesabını geri getirmek neredeyse imkansız. Yine de birkaç istisna bulunduğunu belirtelim.

Öncelikle Instagram hesap silme işleminin ardından platform size 30 günlük bir süre tanımaktadır. Hesabı sildikten sonraki ilk 30 gün boyunca kalıcı olarak kapatma işlemi gerçekleşmez. Bu süre boyunca hesabınıza yeniden giriş yapmanız halinde silme işlemi iptal olacaktır. Bu nedenle fikrinizi değiştirirseniz işlemi iptal etmek için 30 günlük süre boyunca en az bir kere platforma giriş yapmanız yeterlidir.

Buna ek olarak Instagram hesap silme işlemi kimi zaman 90 günü bulabilmektedir. Eğer ilk 30 günün ardından fikrinizden vazgeçerseniz Instagram destek bölümüne bir ileti gönderebilirsiniz. Fakat alacağınız dönütün olumsuz olarak sonuçlanma ihtimalinin son derece yüksek olduğunu unutmayın.

Hesabı kurtarma adımlarından önce size tavsiyemiz silme işleminden emin olmanız. Her ne kadar platform size belli bir süre tanısa da bu süre hiç yokmuş gibi silme işlemi gerçekleştirmenizi öneriyoruz. Böylece ilerleyen dönemde pişman olmayacağınızı da garanti altına almış olursunuz.

instagram-kurtarma

Instagram Kalıcı Hesap Silme: Sıkça Sorulan Sorular

Bir Instagram hesabı silme işlemi hakkında en çok sorulan sorulara da göz atmakta fayda var. Eğer sizin aklınıza takılan soru burada yer almıyorsa en altta bulunan yorumlar bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Instagram hesabı kalıcı olarak nasıl silinir?

Bir Instagram hesabını kalıcı olarak silme işlemi için Instagram hesap silme sayfasına ulaşmanız gerekmektedir. Daha sonrasında hesabınızı silme nedeninizi işaretleyin ve şifrenizi girin. Daha sonrasında Sil butonuna tıklayın ve işlemi tamamlayın.

Instagram hesabı hemen silinir mi?

Hesabı silme işlemlerinin ardından Instagram hesabınızı 30 gün boyunca tamamen kapatmaz. Kullanıcılar bu süre boyunca hesaba yeniden giriş yaparak işlemi iptal edebilir. Ancak daha sonrasında hesabı geri almak imkansız hale gelmektedir.

Instagram hesabı mobil ile nasıl kapatılır?

Uygulama üzerinden Instagram hesabı kapatmak için profilinize girin. Daha sonrasında Ayarlar menüsüne ulaşın ve Hesap ayarlarıyla devam edin. Bunun ardından sayfanın en alt kısmında yer alan Hesabı sil seçeneğine dokunun. Peşinden Hesabı silmeye devam et butonuna dokunun ve hesabı kapatma nedeninizi işaretleyin. Son olarak şifrenizi girin ve hesabı sil butonuna tıklayarak işlemi tamamlayın.

Instagram hesabı neden kapatılır?

Eğer Instagram hesabınız kapatıldıysa bunun sebebi topluluk kurallarını ihlal etmiş olmanız olabilir. Eğer telif hakları size ait olmayan bir içerik paylaştıysanız ya da bir başkasını taklit ediyorsanız Instagram hesabınızı kapatabilir. Buna ek olarak cinsel içerikler, nefret söylemi, yoğun şiddet ve yasal olmayan içerikler gibi paylaşımlar da hesabınızın kapatılmasına neden olabilir.

Kapatılan Instagram hesabı tekrar açılır mı?

Eğer Instagram hesabınızı sildiyseniz ve aradan 30 gün geçtiyse hesabın açılması imkansıza yakındır. Böyle bir durumda yeni bir Instagram hesabı açabilirsiniz. Ancak Instagram hesabınızı kapattıysa Instagram destek ile iletişime geçerek hesabınızı tekrar açma şansınız bulunmaktadır.

Instagram hesabının kapanması için kaç kişi şikayet etmeli?

Bir Instagram hesabının kapanması için gerekli belli bir şikayet sayısı bulunmamaktadır. Eğer topluluk kurallarını ihlal eden biri kısa sürede çok sayıda şikayet alırsa Instagram, hesabı kapatabilir. Ancak kesin bir sayı vermek maalesef mümkün değildir.

instagram-veri

Instagram Hesap Kapatma: Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde Instagram hesap silme işlemi nasıl yapılır sorusunun detaylarını sizler için derledik. Hesap kapatma işlemine ek olarak öncesinde dikkat etmeniz gerekenler ve sıkça sorulan soruları da yanıtlamaya gayret gösterdik.

İçeriğimizde de sıklıkla belirttiğimiz gibi bir hesabı kapatmadan önce emin olmanızda fayda var. Çünkü devre dışı bırakmanın aksine kalıcı olarak silme işlemini geri almak her zaman mümkün olmuyor. Ayrıca dikkat etmeniz gerekenler kısmında saydığımız diğer unsurları da dikkate almanızı öneriyoruz. Ayrıca profilinizde yer alan tüm fotoğrafla ve videoları da ayrı olarak yedeklemeniz faydanıza olacaktır. Bu sayede veri kaybının etkilerini minimuma düşürebilirsiniz.

Instagram hesap silme işlemi sırasında Instagram’ın sizden istediği bir faktör de hesabı kapatma nedenidir. Daha önce de belirttiğimiz gibi dilerseniz bunu belirtmenize gerek yoktur. Ancak gerçek nedeni işaretlerseniz Instagram size bazı ipuçları sağlamaktadır. Örneğin platformda çok zaman geçiriyorsanız neler yapacağınıza dair birkaç öneri sunar. Bu nedenle doğru gerekçeyi seçmenizi de öneriyoruz.

Eğer uzun süredir kullanmadığınız bir Instagram hesabı varsa silinmiş olması ihtimaller dahilindedir. Düzenli olmasa da Instagram’ın aktif olmayan hesapları sildiği bilinmektedir. Ancak bu konuda kesin bir süre ya da tarih vermek mümkün değildir. Bununla birlikte Instagram robot olduğunu düşündüğü hesapları da zaman zaman platformdan temizlemektedir. Instagram hesap silme nasıl yapılır içeriğimiz burada sona eriyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.