Instagram Hesap Dondurma – 2023

Instagram, günümüzde en çok kullanılan sosyal medya platformlarının başında gelmektedir. Teknoloji devi Meta’nın sahip olduğu Instagram’ın kullanıcı sayısı her geçen gün artış göstermektedir. Bu noktada Instagram kullanıcılarının merak ettikleri çeşitli sorular mevcut. Instagram hesap dondurma işlemi nasıl yapılır? Instagram hesabı dondurma linki ve geçici kapatma işlemini de kapsayacak detaylı bir içerik ile karşınızdayız. Bu içeriğimizde Instagram hesabı geçici dondurma işlemi ile ilgili aklınıza gelecek tüm soruları cevaplamaya çalıştık.

Sosyal medya platformları son zamanlarda hayatımızın değişmez bir parçası haline geldi. Üstelik bu furya gelecekte de artış gösterecek gibi gözüküyor. Bu platformların arasında en popülerlerden biri olan Instagram ise milyonlarca kullanıcıya sahip. Ancak bazı kullanıcılar ara vermek ve Instagram hesabını dondurmak istiyor.

Biz de bu nedenle Instagram hesabını geçici kapatma konusunda tüm sorulara cevap olacak bir içerik hazırladık. Şimdi lafı daha da uzatmadan Instagram hesabınızı nasıl donduracağınıza geçelim.

Instagram Hesap Dondurma Linki – 2023

Eğer daha önce Instagram hesabınızı dondurduysanız doğrudan Instagram hesap dondurma linki ile işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemden önce doğru hesabın cihazınızda açık olduğuna emin olun. Çünkü dondurma işlemi sırasında Instagram sizden parolanızı doğrulamanızı isteyecektir.

Doğrudan Instagram hesap dondurma linki için aşağıdaki butona tıklayabilirsiniz.

Instagram Hesap Dondurma Nasıl Yapılır?

Pek çok kullanıcının kolaylıkla yapabileceği Instagram hesap dondurma işlemi oldukça basittir. Bu işlemi ister bilgisayardan isterseniz de telefondaki uygulamadan gerçekleştirebilirsiniz. Sizler için rehberimizin devamında Instagram hesap dondurma işleminin nasıl yapılabileceğini hem bilgisayarlar hem de mobil cihazlar üzerinden açıklayacağız. Böylece dilediğiniz cihazdan Instagram hesabınızı kolaylıkla dondurabilirsiniz.

Bilgisayar ile Instagram Hesap Dondurma

Instagram hesabınızı bilgisayardan dondurmak oldukça kolaydır. Platform geliştiricileri, Instagram’ın web sürümünün tasarımını ve kullanılabilirliğini sürekli geliştirmeye çalışmaktadırlar. Bilgisayar üzerinden Instagram hesabınızı dondurmak için şu adımları takip etmelisiniz:

 • Öncelikle doğru Instagram profiline giriş yaptığınıza emin olun. Ardından profilinize ulaşın.
 • Profile giriş yaptıktan sonra “Profili düzenle” butonuna tıklayın. Buna ek olarak sağ üstte yer alan profil fotoğrafınıza tıklayıp “Ayarlar” seçeneğine tıklayarak da aynı menüye ulaşabilirsiniz.
instagram geçici kapatma
 • Ardından “Profili düzenle” başlığının altında yer alan “Hesabımı geçici olarak dondur” yazısına tıklayın.
instagram geçici kapatma
 • Bu işlemin sonrasında Instagram “Hesabını neden donduruyorsun” sorusunu soracak ve sizden bir sebep isteyecektir. Size en yakın sebebi işaretleyin ve altında yer alan kutucuğa şifrenizi girerek “Hesabı Geçici Olarak Dondur” butonuna tıklayın.
instagram geçici dondurma
 • İşlemi onayladıktan sonra Instagram hesabınız geçici olarak kapanacaktır.

Telefon ile Instagram Hesap Dondurma

Hesap dondurma işlemi bilgisayar üzerinden bu şekilde gerçekleştiriliyor. Bunun yanı sıra Instagram kullanıcıları, telefon üzerinden de hesaplarını dondurabilmektedirler. Bu sayede sizler de platformun mobil uygulaması üzerinden hesabınızı dondurabilirsiniz. Instagram mobil uygulaması üzerinden ise şu adımları takip edebilirsiniz:

 • Öncelikle Instagram uygulamasını açın ve doğru hesaba giriş yaptığınıza emin olun.
 • Daha sonra sağ altta yer alan seçenekten profilinize ulaşın. Profil sembolünün olduğu butona dokunarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Profilinize ulaştıktan sonra sağ üst tarafta bulunan üç çizgiye dokunun. Daha sonrasında “Ayarlar” seçeneği ile devam edin.
 • Ardından “Hesap” ayarlarına dokunun.
instagram-hesabi-dondurma
 • Bu sayfanın en altında “Hesabı sil” seçeneğini görebilirsiniz. Bu seçeneğe dokunarak devam edin.
 • Bu adımın sonrasında Instagram size “Hesabını silmek yerine dondur?” sorusunu soracaktır. Mavi renkli “Hesabı dondur” butonuna dokunarak işlemi sürdürün.
 • Ardından hesabınızı dondurmanızın sebebi ve hesabınızın parolasını girerek devam edin. Bu işlemi onayladıktan sonra Instagram hesabınız dondurulacaktır.
instagram-gecici-kapatma

Buna ek olarak uygulama haricinde de telefondan hesabınızı dondurabilirsiniz. Bunun için ise telefonunuzda yer alan tarayıcıyı kullanmanız gerekecek. Tarayıcıya ulaştıktan sonra bilgisayar ile dondurma kısmında anlattığımız adımları takip ederek hesabınızı geçici olarak kapatabilirsiniz.

Instagram Geçici Kapatma Öncesinde Bilmeniz Gerekenler

Eğer Instagram hesabınızı dondurmak istiyorsanız öncelikle bu işlem ile ilgili birkaç bilgiye hakim olmanız büyük önem teşkil etmektedir. Instagram hesap dondurma işlemi hesabı tamamen silmenin yerine geçse de aynı etkiyi yaratmaz. Bir başka deyişle dondurmak, geçici olarak kapatma yöntemidir.

Instagram hesabınızı geçici olarak kapatmadan önce bu işlemi neden yaptığınızı düşünmelisiniz. Eğer gizlilik için hesabınızı donduruyorsanız profil gizlilik ayarları alternatif bir seçenek olacaktır. Profilinizi gizleyerek sizi takip etmeyen kullanıcıların gönderilerinize erişmesini engelleyebilirsiniz.

Bunun haricinde dondurma işlemi öncesinde Instagram’da yer alan verilerinizi yedeklemenizi tavsiye ediyoruz. Bu işlem için Instagram’ın sunduğu veri indirme talebi hizmetinden faydalanabilirsiniz. Bunun için ayarlar kısmından güvenlik sekmesine ulaşıp veri indirme talebinde bulunmanız gerekmektedir.

Instagram hesabınızı dondurduktan sonra üç saat boyunca hesaba ulaşmanız mümkün değildir. Ayrıca dondurma işlemi sonrasında hesabınızın kalıcı olarak silinmesini sağlayacak bir zaman dilimi yoktur. Bu nedenle dilediğiniz zaman kadar hesabın dondurulmasını talep edebilirsiniz.

Ancak önemli bir nokta hesap dondurma işleminin sıklığıdır. Bir kere hesabınızı dondurduktan ve açtıktan sonra Instagram bir hafta boyunca bu işleme izin vermemektedir. Örneğin Instagram hesabınızı ayın 1’inde dondurup 2’sinde açarsanız sonraki dondurma işlem için yedi gün boyunca beklemeniz gerekmektedir.

Dondurulan Instagram Hesabı Nasıl Açılır?

Eğer Instagram hesabınızı geçici olarak kapattıysanız açmak için yapmanız gereken işlem oldukça basittir. Doğrudan Instagram sitesine ya da uygulamasına ulaşarak hesabınıza giriş yapın. Ardından geçici olarak kapalı olan Instagram hesabınız kullanıma yeniden açık hale gelecektir.

Fakat hesabı yeniden dondurmak isterseniz yedi gün boyunca beklemeniz gerektiğini unutmayın. Ayrıca hesabı dondurduktan sonra ilk üç saat boyunca da erişim sağlamanız mümkün olmayacaktır. Bu nedenle doğrudan hesabınızı dondurup yeniden açmaya çalışmamanızı tavsiye ediyoruz.

instagram dondurma

Instagram Hesabınız Askıya Alındı Ne Demek?

Eğer Instagram hesabınız askıya alındı ya da Instagram hesabım kapatıldı sorunuyla karşılaşıyorsanız birden çok sebebi olması mümkündür. Instagram hesabınızın askıya alınması ya da kapatılması sizin kontrolünüz dışında gerçekleşmektedir. Bunun anlamı Instagram profilinizin geçici süreliğine ya da kalıcı olarak kapatılacağıdır.

Bir Instagram profilinin askıya alınması ya da devre dışı bırakılması pek çok etkene bağlıdır. Bunlar topluluk kurallarını ihlal etmekten kaynaklı sebeplerdir. Instagram topluluk kurallarına uygun olmayan profiller ve içerikler hesabın askıya alınmasını ve devre dışı kalmasını sağlayabilir.

Instagram topluluk kurallarına aykırı unsurlar arasında; bir başkasını taklit etmek, telif hakkı kurallarına uygun olmayan içerikler paylaşmak, müstehcen içerikler paylaşmak, başka kullanıcıları rahatsız etmek, hesapta var olan olağan dışı hareketler gibi sebepler sayılabilir.

Askıya alınma işleminin ardından hesabınıza girmeye çalıştığınızda Instagram bir uyarı verecektir. Bu uyarıda hesabınızın neden askıya alındığına dair bilgi alabilirsiniz. Eğer Instagram hesabınızın askıya alınmasının yanlış olduğunu düşünüyorsanız Instagram ile iletişime geçebilirsiniz.

Birkaç gün içerisinde Instagram yetkilileri size konuyla ilgili geri dönüş yapacaktır. Ancak sonuçta hesabınızın yeniden aktif olması gibi tamamen kapanması da söz konusudur.

Instagram Hesap Dondurma: Sıkça Sorulan Sorular

Geçici olarak Instagram hesabı kapatma işlemi ile ilgili sıkça sorulan bazı soruları sizler için derledik. Eğer yanıtını aradığınız soruyu burada göremiyorsanız aşağıdaki yorumlar kısmından bize ulaştırabilirsiniz!

Instagram hesap dondurma kaç gün sürer?

Instagram hesap dondurma işlemi gerekli adımları gerçekleştirdikten hemen sonra aktif hale gelmektedir. Bu nedenle hesabı dondurmak için belli bir zaman dilimi boyunca beklemenize gerek yoktur. Ayrıca dilediğiniz süre boyunca hesabınızı dondurmanız mümkündür. Yalnızca ilk üç saat boyunca hesaba erişim sağlayamamanız olasıdır.

Instagram hesabı dondurunca ne olur?

Eğer Instagram hesabınızı dondurursanız profiliniz diğer kullanıcıların göremeyeceği gizli bir hal alacaktır. Böylece paylaşımlarınız, beğenileriniz, yorumlarınız, takipçileriniz ve takip ettikleriniz diğer kullanıcıların göremeyeceği hale gelecektir. Ancak bu süreç boyunca diğer kullanıcılar size mesaj atar ve siz hesabınızı aktif hale getirdiğinizde bu mesajları okuma imkanına sahip olursunuz.

Instagram dondurma sonrası takipçiler silinir mi?

Hayır, Instagram hesabınızı yeniden aktif hale getirdiğinizde takipçileriniz silinmeyecektir. Tekrar aktifleşen hesabınızdaki paylaşımlarınız, yorumlarınız, beğenileriniz ve takipçileriniz dondurmadan önce olduğu gibi profilinizde yer alacaktır.

Dondurulan hesap kaç saat sonra açılır?

Instagram hesabı dondurma işlemin ardından ilk üç saat boyunca hesaba erişim sağlayamazsınız. Daha sonrasında dilediğiniz zaman dilimi boyunca Instagram hesabınızı gizli tutabilirsiniz. Hesaba giriş yapmaya çalıştığınızda hesap aktifleşecektir.

Dondurulan hesap görünür mü?

Hayır, geçici olarak kapalı bir Instagram hesabı ve yaptığı paylaşımlar diğer kullanıcılar için gizlidir. Aynı zamanda yorumları, beğenileri ve benzeri verileri diğer kullanıcılar tarafından görüntülenemez.

Instagram dondurulduktan sonra silinir mi?

Hayır, Instagram hesabını geçici olarak kapatmak hesabın kalıcı olarak silinmesine yol açmaz. Dilediğiniz süre boyunca Instagram hesabınızı gizli bırakabilirsiniz. Ancak dondurduktan sonra ilk üç saat boyunca profile erişim sağlayamazsınız.

Hesap dondurmak ne demek?

Instagram hesabı dondurmak, profilinizin diğer kullanıcılar tarafından görülemeyeceği ve bulunamayacağı anlamına gelir. Ayrıca fotoğraflarınız, yorumlarınız, beğenileriniz ve hesabınızla ilişkili tüm aktiviteler gizlenecektir. Bir başka deyişle, siz hesaba yeniden giriş yapana kadar hesap diğer kullanıcılar için gizli olacaktır.

Instagram dondurulmuş hesaba mesaj gelir mi?

Evet, Instagram hesabınızı dondurmuş olsanız bile diğer kullanıcılardan mesaj almaya devam edebilirsiniz. Ancak bu mesajlara ulaşmak için hesabı tekrar aktif hale getirmeniz gerekmektedir.

Profilde neden Instagram kullanıcısı yazıyor?

Bir profilde Instagram kullanıcısı yazmasının sebebi hesabın aktif durumda olmamasından kaynaklanmaktadır. Bu kişinin hesabı dondurulmuş ya da sizin ve diğer kullanıcılar için kısıtlanmış olabilir.

instagram-hesabi-dondurma-linki

Instagram Geçici Dondurma: Genel Değerlendirme

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içeriğimizde Instagram hesabı nasıl dondurulur sorusunun yanıtını, hesap dondurma linki ve geçici olarak kapatma yöntemlerini sizler için detaylıca ele aldık. İçeriğimizi okumanızın ardından Instagram hesap dondurma ile ilgili kafanızda soru işareti kalmadığını umuyoruz.

Sosyal medya hesapları kimi zaman umduğumuzdan çok daha fazla zamanımızı alıyor. Böyle durumlarda ufak aralar vermenin zihinsel sağlığımız için olumlu sonuçlar doğuracağına şüphe yok. Instagram da büyük ölçüde zamanımızı alan uygulamalardan birisi olarak dikkat çekiyor. Bundan dolayı gün içerisinde Instagram’a çok zaman ayıran kişiler, platformu kullanımlarını sınırlandırmaya çalışmaktadırlar.

Bizim içerikte yer verdiğimiz yöntemlerin tamamı hesabı dondurmak yani geçici olarak kapatmaya yönelik. Ancak siz hesabınızı tamamen kapatmak istiyorsanız farklı yöntemler kullanmanız gerekecektir. Yine de hatırlatmakta fayda var, tamamen silme işleminin ardından hesaba erişim mümkün olmayacaktır. Bu nedenle daha önce bahsettiğimiz veri yedeklemesi işlemini gerçekleştirmeniz çok daha büyük önem taşımaktadır.

Hesabınızı geçici ya da kalıcı olarak kapattıktan sonra size tavsiye edeceğimiz bir diğer işlem ise telefonunuzdan ya da tabletinizden uygulamayı silmektir. Böylece hesabınıza yeniden giriş yapmamak konusunda daha başarılı olabileceğinizi düşünüyoruz. Sizler için hazırlamış olduğumuz detaylı bilgiler içeren rehberimize göz atarak Instagram hesap dondurma işlemiyle ilgili merak ettiğiniz tüm sorulara cevap bulabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.