Assassin’s Creed Valhalla: Bir Viking Macerası

Assassin’s Creed serisinin yeni oyunu Assassin’s Creed Valhalla çıkış yaptı. Oyunun yapımcısı olan Ubisoft, PS5 ve Xbox konsollarının çıkış tarihi olan 10 Kasım’da yeni oyununu çıkaracağını duyurmuştu. Ubisoft ekibi son olarak Watch Dogs Legion oyunuyla oyuncuların karşısına çıktı. Yeni gelecek güncellemelerle, oyunun son halini bulmasının yaklaşık bir hafta süreceği düşünülüyor.

Assassin’s Creed Valhalla Nasıl Bir Oyun?

Eğer önceden de bir Assasin’s Creed oyunu oynadıysanız, yeni oyunda neler sunulacağını az da olsa biliyorsunuzdur. Assassin’s Creed Valhalla’da diğer Ubisoft oyunları gibi oyunculara geniş bir açık dünya sunuyor. Bu oyunda bir Viking karakterini canlandıracak olmamız da Viking tarihine güzel bir yolculuk yapmamızı sağlıyor. Oyunun yaklaşık olarak 70 ila 80 saat arasında bir oynanış sunduğunu da belirtmekte fayda var. Oyunun ana hikâyesinin dışında birçok yan görev de bulunuyor. Red Dead Redemption 2’de de olduğu gibi, açık dünyada karşılaştığımız insanlarla diyalog kurabiliyoruz ve ek olarak bir etkinlik de oluşabiliyor.

Assassin’s Creed Valhalla’nın Hikâyesi

Assassin's Creed Eivor
Assassin’s Creed Valhalla

Assassin’s Creed Valhalla ile Viking hayatına iyice adapte oluyoruz. Oyunun hikâyesi karakterimiz Eivor’un ailesinin ölümünü görmesiyle başlıyor. Evlat edinilen Eivor, ailesinin intikamını almak ve onurunu geri kazanmak için kararını verir. Norveç’in ilk Kralı Harald Fairhair’in tahta çıkması ile ana karakterimiz olan Eivor ve çocukluk arkadaşı Sigurd birlikte Norveç’ten ayrılıp İngiliz topraklarında yerleşik bir hayat kurmaya çalışır. Eğer Vikings dizisini izlediyseniz veya Vikingler hakkında bir bilginiz varsa birçok tanıdık karakterle de karşılaşacaksınız.

Assassin’s Creed Valhalla’nın Serideki Diğer Oyunlardan Farkı Ne?

Assassin’s Creed serisinin son oyunları, Origin ve Odyssey de oyunculara birçok görev sunuyordu. Ancak bu görevlerin kimisi hikâyeye etki ediyorken kimisinin ise hiçbir etkisi olmuyordu. Oyuncular tarafından bu görevlerin çoğu beğenilmedi ve sadece oyunun oynanış saatini artırmak için olduğu düşünüldü. Ancak Assassin’s Creed Valhalla’da bu durum tamamen değişti diyebiliriz. Oyunda yaptığımız neredeyse her görevin hikâyede bir etkisi oluyor.

Assassin's Creed Valhalla
Assassin’s Creed Valhalla Oyun İçi Görüntü

Ek olarak, oyundaki yetenek ağacında da bir değişim söz konusu. Origin ve Odyssey’de yetenek ağacının her bir köşesini görebilirken, Assassin’s Creed Valhalla’da bir sonraki adımda hangi geliştirmeyi yapacağınızı bilmiyorsunuz. Bu değişim ile hikâyenin ilerisi hakkında tahmin yapmak zorlaşıyor.

Assassin’s Creed Valhalla Sistem Gereksinimleri

Yeni nesil konsolların ve ekran kartlarının gelmesi ile birlikte, oyunlarda da köklü bir değişiklik oldu diyebiliriz. Eski oyunlara göre depolama alanından daha fazla alan ve gelişmiş grafikler için daha iyi ekran kartları isteniyor. Yeni gelecek oyunların da iyi bir sistem isteyecekleri oldukça açık gözüküyor. Assassin’s Creed Valhalla’nın sistem gereksinimleri ise şöyle:

Minimum Sistem Gereksinimleri

  • İşlemci: AMD Ryzen 3 1200 – 3.1 GHz / Intel i5 – 4660 – 3.2 GHz
  • Ekran Kartı: AMD R9 380 – 4 GB / Nvidia GeForce GTX 960 4 GB
  • RAM: 8 GB
  • Depolama: 50 GB HDD
  • İşletim Sistemi: Windows 10 (64 bit)

Önerilen Sistem Gereksinimleri

  • İşlemci: AMD Ryzen 5 1600 – 3.2 GHz / Intel i7 – 4790 – 3.6 GHz
  • Ekran Kartı: AMD RX 570 – 6 GB / Nvidia GeForce GTX 1060 – 6 GB
  • RAM: 8 GB
  • Depolama: 50 GB SSD
  • İşletim Sistemi: Windows 10 (64 bit)
Assassin's Creed Valhalla

Assassin’s Creed Valhalla Beğenildi mi?

Ubisoft’un son çıkardığı oyun olan Watch Dogs Legion, pek istenileni karşılamış gibi durmuyor. Oyuncular eski oyunlardaki havanın bu oyunda yakalanamadığını düşünüyor. Ancak Assassin’s Creed Valhalla’ya gelince, oyun büyük bir kitle tarafından beğenildi. Son çıkan Assassin’s Creed oyunları olan Origin ve Odyssey’den sonra oldukça farklı bir yapıda geldiği ve eski Assassin’s Creed ruhuna az da olsa yaklaşıldığı söyleniyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye ve oyunlara büyük ilgisi olan Ankara Üniversitesinde bir Amerikan Edebiyatı öğrencisi.