En İyi Direksiyon Seti Önerileri – 2021

Oyun dünyasının en çok tercih edilen oyun kategorilerinden birisi yarış oyunlarıdır. Öyle ki bir dönem yarış oyunları o kadar hayatımıza girdi ki gerçek hayatta bile oyunlardan çıkmışçasına etrafta dolanan arabaları gördük. Tabii bunda sadece oyunların değil aynı zamanda Fast and Furios (Hızlı ve Öfkeli) serisinin de etkisi var. Fakat gerek filmlerin gerekse oyunların bu alanda artması ile beraber artık oyuncular da bu oyunları daha keyifli oynamak istediler. Bundan dolayı ekipmanlarımıza direksiyon setleri de eklendi. İşte bu içeriğimizde sizlere en iyi direksiyon seti önerilerimizi sunacağız.Direksiyon seti almak isteyen okurlarımıza bu konuda yardımcı olmak istedik. Çünkü piyasada bir çok marka ve modelde direksiyon seti bulunuyor. Fakat hangisi sizin için en uygun olacak buna çok net bir şekilde karar vermeniz gerekiyor. Çünkü bu ekipmanlar çok ucuz değiller. Dolayısıyla hangi oyunda ne tarz bir sürüş hissiyatı almak istiyorsunuz, bunlar direksiyon seti seçiminde çok önemli.

Örneğin Euro Truck oynamak isteyen bir oyuncu ile F1 oynamak isteyen bir oyuncunun direksiyon tercihleri farklılık gösterecektir. Fakat üzülmeyin, birisi için aldığınız direksiyonu diğeri için de kullanabilirsiniz. Sadece işin içine biraz modifikasyon girebilir. Şimdi gelin ucuzdan pahalıya göre sizler için hazırlamış olduğumuz en iyi direksiyon seti önerilerimizi inceleyelim.

NOT: Bu listede yer alan ürünlerin fiyatları, içeriğin yazıldığı tarihteki fiyatlarıdır. Lütfen tercih ettiğiniz direksiyon setlerinin güncel fiyatları için araştırma yapınız. Bu listede yer alan direksiyon setlerinin fiyatları döviz kurlarından veya çeşitli sebeplerden dolayı artabileceği gibi aynı zamanda kampanya dönemlerinde de daha uygun fiyatlara sahip olabiliyorlar.

Snopy SG-37C3 (En Ucuz Direksiyon Seti)

en ucuz direksiyon seti

Çok yüksek bütçelere sahip olmayan fakat direksiyon seti kullanmak isteyen okularımız için ilk olarak Snopy SG-37C3 modelini tavsiye edebiliriz. Kendisi, listemizde bulunan en uygun fiyatlı direksiyon seti olarak ön plana çıkıyor. Direksiyon setini, USB ile bilgisayarınıza bağlayabilirsiniz. Aslında bu direksiyon seti, çok yeni bir model değil. Zira setin, hem PC hem de PlayStation 3 ile uyumlu olmasından dolayı bunu rahatlıkla anlayabiliyoruz.

Set, tam tur dönen bir direksiyon simidine sahip değil. Üst tarafında bir bölgede boşluk mevcut. Yani Euro Truck gibi oyunları oynarken direksiyonu üstten tutup çeviriyorsanız o zaman sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bunun yanı sıra direksiyon setinin titreşimli olması güzel bir detay.

Direksiyon simidi, 190mm çapında ve 90 derece dönüş açısına sahip. Direksiyonun ve pedal setinin kablo uzunluğu ise 180cm olarak karşımıza çıkıyor. Başlangıç seviyesinde kullanabileceğiniz bu direksiyon seti, Türkiye’de 300-350 TL aralığındaki fiyatlara satılmaktadır.

Snopy USB-V18

Snopy USB-V18

Listemize bir diğer Snpoy marka direksiyon setiyle devam ediyoruz. Markanın USB-V18 modeli de yine gayet uygun bir fiyata sahip. Direksiyon simidi, bu modelde tam tur dönebiliyor. Bir önceki modelde olduğu gibi direksiyon simidinde herhangi bir boşluk yok. Siyah ve mavi renklere sahip bu direksiyon setinde gaz ve frenin yanı sıra bir de el freni ile vites bulunuyor.

Direksiyon setinin alt taraflarında masada sabit tutmanız için yapışkanlar kullanılmış. Fakat baştan söyleyelim bu yapışkanlar çok da sağlam değiller. Yani oyun heyecanı ile biraz hararetli bir sürüş yaparsanız o zaman set, sabit durmayacaktır.

Direksiyon simidi, 180 derecelik dönüş açısına sahip. Ayrıca direksiyon simidinin üzerinde 15 adet tuş bulunuyor. Bunlara ek olarak direksiyon çapının da 25cm olduğunu belirtelim. Yani bir önceki Snopy direksiyon setine göre daha kapsamlı bir kullanışa sahip olduğu gibi aynı zamanda daha da büyük.

Snopy’nin USB-V18 model için belki en iyi direksiyon seti diyemeyiz. Fakat uygun fiyatlı, giriş seviyesinde sahip olabileceğiniz en iyi modellerden birisi diyebiliriz. Direksiyon setinin Türkiye’deki fiyatı ise 600 TL civarında olarak karşımıza çıkıyor.

Rampage RX3 Swiftmaster

Rampage RX3 Swıftmaster

Bildiğiniz üzere Rampage markası, özellikle son dönemlerde oyuncu ekipmanları konusunda kendisini oldukça geliştirdi. Markanın, direksiyon seti noktasında da hiç de fena olmadıklarını belirtelim. Rampage RX3 Swiftmaster modeli oldukça şık bir tasarıma sahip. Direksiyon setinin metalik gri ve siyah tonları oldukça şık duruyor.

Bu direksiyon seti içerisinde tam turluk bir direksiyon, bir vites ve gaz, fren pedalları bulunuyor. Direksiyon simidi 25cm çapında ve 180 dereceye kadar dönebiliyor. Ayrıca bu direksiyon simidi titreşimli olmasıyla kullanıcılarını etkiliyor. Direksiyonda 12 adet tuş bulunuyor.

Eğer ki Rampage’in bu direksiyon setini Türkiye’de satın almak isterseniz yaklaşık 1.000 TL ödemeniz gerekiyor.

Kontorland Ap7

Kontorland Ap7

Oyun konsollarına ürettikleri donanımlarla adını daha önceden sıklıkla duymuş olduğumuz Kontorland markası da direksiyon seti üretimi yapan firmalardan birisi olarak ön plana çıkıyor. Markanın Ap7 model direksiyon seti, siyah bir tasarıma sahip. Direksiyon bir konsol üzerine sabitlenmiş ve aynı konsol üzerinde bir de vites bulunuyor. Ayrıca bu vitese entegre edilmiş bir de el freni mevcut. Tüm bunlara ek olarak gaz ve fren pedalları da bulunuyor.

27,9cm çapındaki direksiyon simidi, 270 dereceye kadar dönebiliyor. Direksiyon simidinin aynı segment içerisinde bulunan rakiplerine göre daha fazla açıya sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bunun dışında direksiyon setinde, oyun oynarken direksiyonun kaymaması için yapışkanlar yerine özel klipsler kullanılmış. Bu klipsleri masanıza sabitleyerek oyun oynayabilirsiniz.

Ürünün Türkiye’deki satış fiyatına baktığımızda ise yaklaşık 1.000 TL’lik bir fiyat etiketine sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Pxn V9

Pxn V9

Pxn V9 harika bir tasarımla bizleri karşılıyor. Siyah tonların hakim olduğu tasarım, malzeme kalitesi ile daha da çekici hale gelmiş.

Ürün görselinden de anlayacağınız üzere Pxn V9 modelinde sadece gaz ve fren pedalları yok aynı zamanda debriyaj da mevcut. Yani bu sizi biraz daha profesyonelliğe doğru yöneltiyor. Ayrıca sette vites de mevcut fakat el freni bulunmuyor. Direksiyon simidi ise oldukça geniş bir açıya sahip. 270 derece ile 900 derece arasında hareket edebiliyor. Yani araba yarışlarından daha iyi bir performans alabilirsiniz. Bunlara ek olarak iki farklı titreşim modu var.

Ortalama 2.500 TL fiyat etiketine sahip olan bu direksiyon setini PC, Playstation 3 ve 4, Xbox One ve Switch üzerinde kullanabilirsiniz.

Thrustmaster T80 Ferrari 488 Gtb Edition

Thrustmaster T80 Ferrari 488 Gtb Edition

En iyi direksiyon seti önerileri listesinde yavaş yavaş daha profesyonel ve üst düzey ürünlere geliyor. Thrustmaster T80 Ferrari 488 Gtb Edition, bu modellerden ilki oluyor. Zaten Thrustmaster, direksiyon seti konusunda oldukça başarılı işlere imza atıyor. Markanın direksiyon seti konusunda neredeyse kötü bir ürünü yok diyebiliriz.

Bu ürün adından da anlaşılacağı üzere Ferrari markasına özel üretildi. Orijinal Ferrari 488 GTB’nin 8:10 ölçekli bir modellemesi olarak karşımıza çıkıyor. Ürünün hem PlayStation hem de Ferrari tarafından lisansı mevcut. Sette yer alan direksiyon, 28cm çapında ve 240 derece dönüş açısına sahip. Direksiyon üzerinde özel bir dokulu kauçuk kaplama mevcut. Bu da yarış esnasında terleme sonucunda ellerinizin direksiyondan kaymasını engelliyor. Bu direksiyon setiyle, özellikle yarış tabanlı oyunlarda maksimum verim alabilirsiniz.

Böyle bir direksiyon ile oyunlarda tozu dumana katmak istiyorsanız o zaman 2.800 TL gibi bir ücreti gözden çıkartmanız gerekiyor.

Thrustmaster Tm Open Wheel Add-On

Thrustmaster Tm Open Wheel Add-On

En iyi direksiyon seti önerileri listesi içerisinde sırada Formula 1 tutkunlarının beğeneceği bir ürün var. Yine Thrustmaster firması tarafından üretilen TM Open Wheel Add-On modeli listemizde kendisine yer bulmayı başardı.

Direksiyon seti, görünüşü itibariyle zaten özellikle Formula1 için olduğunu resmen vurguluyor. Direksiyon setinde yer alan direksiyon simidi 28cm çapında ve Formula 1 araçlarından bildiğimiz simit arkasında yer alan 2 adet vites kolu bulunuyor. Bu vites parçaları %100 metalden yapılmış. Direksiyon simidi süet ile kaplanmış.

Direksiyon üzerinde 6 adet tuş var. Bunlara ek olarak bir adet D-Pad ve bir adet döner seçici yer alıyor. Bu tuşlara atayacağınız görevler ile gerçek bir Formula 1 aracı kullanıyormuş gibi hissedeceksiniz. Tabii böylesine güzel bir direksiyon setine sahip olmak isterseniz bütçenizi biraz yüksek tutmanız gerekiyor. Çünkü Thrustmaster Tm Open Wheel Add-On, Türkiye’de yaklaşık 4.100 TL fiyat etiketine sahip.

Logitech G G29 Driving Force

Logitech G G29 Driving Force

Sırada her yarış oyunlarının tutkunu olan oyuncuların hayallerini süsleyen bir direksiyon seti var. Logitech G G29 Driving Force modelini bilmeyen yarış tutkunu yoktur diyebiliriz. Set, gerek görünüşü gerekse malzeme kalitesi ile kendisinden söz ettiriyor. Bundan dolayı set, en iyi direksiyon seti önerileri listemizde olmasaydı olmazdı.

Normal şartlarda set, PlayStation özelinde üretilen bir direksiyon seti olarak ön plana çıkıyor. Fakat kuracağınız bir yazılım ile direksiyon setini rahatlıkla bilgisayarınızda da kullanabiliyorsunuz. Üzerinde bulunan LED ışıklar, yarış oyunlarında vites konusunda sıkıntı yaşayanlar için çok kullanışlı oluyor. Çünkü bu LED ışıklar size ne zaman vites küçültüp ne zaman vites arttırmanız gerektiğini söylüyor.

Vites değiştirirken ya da direksiyon çevirirken direksiyonun kaymaması adına set, çok güzel bir sabitleme sistemine de sahip. Bu arada direksiyon arkasında da bulunan vites kolları ile direksiyon setini rahatlıkla Formula 1 oyunlarında da kullanabilirsiniz. Hatta ufak bir modifikasyon ile direksiyonu, yarım simit moduna da çevirebilirsiniz.Direksiyon setleri arasında en kullanışlısı olan Logitech G G29 Driving Force, 4.500-4.600 TL civarından satılıyor. Eğer ki maddi durumunuz el verirse bu direksiyon setine bir de direksiyon standı bağlarsanız kendinizi bizzat yarışın içerisinde hissedebilirsiniz.

Thrustmaster Ferrari F1 Wheel Add-On

Thrustmaster Ferrari F1 Wheel Add-On

Skalayı biraz daha yükseltmeye ne dersiniz? Sıradaki direksiyon setimiz gerçek bir Formula 1 tecrübesi yaşatacak türden. Yine Thrustmaster sahneye çıkıyor. Üstelik bu sefer Ferrari logolu Formula 1 direksiyonu ile karşımıza çıkıyor. Bu direksiyon seti, bir üst sırada tanıtmış olduğumuz direksiyon setine göre çok daha karışık bir yapıya sahip.

Öncelikle şunu söylemek gerekiyor, bu direksiyon seti aslında fiyatından kaynaklı herkese uygun değil. Fakat bundan önce görselden de anlayacağınız üzere direksiyonda çok fazla tuş mevut. PIT tuşundan tutun da DRS’e kadar her şey mevcut. Yani Euro Truck oynama gibi bir niyetiniz varsa bu direksiyon setinin size çok uygun olduğunu söyleyemeyiz. Bu set, daha çok Formula 1 oynayan fakat bunu da profesyonelce yapan oyuncular için uygun.

Direksiyonun en büyük özelliği, Ferrari’nin Formula 1’de İtalya’da yapmış olduğu 150. yarışa özel üretilmiş olması oluyor. Yani o yarışta kullanılan direksiyon tasarımının aynısı olarak karşımıza çıkıyor. Direksiyon setini, ister bilgisayarda ister PlayStation’da isterseniz de Xbox’ta kullanabilirsiniz. Fakat bu kadar özel bir direksiyonu kullanmak için yaklaşık 5.400 TL’yi gözden çıkarmanız gerekiyor.

Thrustmaster Formula Wheel Add-On Ferrari SF1000 Edition

Thrustmaster Formula Wheel Add-On Ferrari SF1000 Edition

Geldik listemizde yer alan son direksiyon setine. Aslında en iyi direksiyon seti önerileri listesinin en özel parçasına da geldik diyebiliriz. Yine spesifik bir amaçla kullanılabilecek direksiyon seti ile listemizi sonlandırıyoruz. Listemizin son sırasında yer alan direksiyon seti, Thurstmaster’ın Ferrari özel üretimi direksiyonlarından birisi olarak karşımıza çıkıyor.

Bildiğiniz üzere Scuderia Ferrari, 2000 yılında SF1000 isimli araçla yarışıyordu. İşte bu direksiyon seti de o araçta kullanılan direksiyona sahip. Yani bu direksiyonu alıp Formula 1 oyununda bir de Ferrari’yi seçerseniz kendinizi tamamen aracın içerisinde hissedebilirsiniz.

Thrustmaster’ın malzeme kalitesine zaten diyecek pek fazla şey yok. Direksiyonun tutma yerleri elleriniz terlese bile asla kaydırmıyor. Karbon fiber yapısı ise direksiyona oldukça şık bir hava katıyor. Direksiyon setine sahip olmanız için 8.000 – 10.000 TL arası bir bütçe ayırmanız gerekiyor.


Sizler için hazırlamış olduğumuz en iyi direksiyon seti önerileri listemiz burada sona eriyor. Sizler de kullandığınız ve tavsiye ettiğiniz direksiyon seti modellerini aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bundan 11 yıl önce Beden Eğitimi bölümünden mezun olan Uğur "Benim burada ne işim var?" diyerek kendini teknolojiye ve oyun dünyasına adamıştır. Daha önceden farklı sitelerde ve dergilerde bildiklerini okuyuculara aktaran Uğur sıra teknoloji.org sitesinde diyor!Yorum yapın

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.