En İyi Oyun Konsolu Önerileri – 2023

Günümüzde bir oyun konsolu satın almak isterseniz o konsol için çıkmış oyunlara dikkat etmeniz gerekiyor. Genellikle bu oyun savaşının Xbox ve PlayStation arasında döndüğünü söyleyebiliriz. Her iki konsolun da sizin çok istediğiniz özel oyunları varsa bu durum, sizler için kararsızlık yaratabilir. Hangi oyunu daha çok sevdiğinizi belirlemeniz ve bir konsoldan vazgeçmeniz gerekebilir. Bu noktada bazı oyun meraklıları, konsol seçiminde oldukça zorlanıyorlar. Bundan dolayı bu yazımızda sizler için en iyi oyun konsolu modellerinden bahsedeceğiz.

Oyun konsolları, fiyatları nedeniyle oldukça kafa karıştırıcı olabiliyorlar. Oyun tutkunları, her ne kadar oyunları bu cihazlardan oynamaktan büyük zevk alsalar da fiyatları nedeniyle tedirginlik yaşayabiliyorlar. Bu noktada konsol almaya karar veren kullanıcıların, dikkatli bir seçim yapmaları gerekiyor. Aksi takdirde konsolun oyuncuların beklentilerini karşılamama durumu oluşabiliyor.

Bu durum da oyuncunun bütçesinden gereksiz yere yüksek düzeyde bir harcama yapmasına sebep oluyor. Böyle durumların önüne geçebilmek için bu yazımızda en iyi oyun konsolu modellerinden bahsedeceğiz. Bu sayede listemizi inceleyerek sizler için en uygun oyun konsolu modeline karar verebilirsiniz. Lafı daha fazla uzatmadan sizler için hazırlamış olduğumuz listemize geçelim.

En İyi Oyun Konsolları

Xbox Series X

En İyi Oyun Konsolları - Xbox-Series-X

Xbox Series X, piyasadaki en güçlü oyun konsollarından birisi olarak dikkat çekmektedir. Microsoft’un bu yeni oyun canavarının Türkiye’deki satış fiyatı 14.000 TL’den başlamaktadır. Cihaz, fiyat olarak kendisine rakip olarak gösterebileceğimiz PlayStation 5 ile aynı düzeyde diyebiliriz.

Series X; 1TB’lık depolama alanı, 3.8 GHz AMD Zen 2 işlemci, AMD 12.0 teraflop RDNA 2 grafik işlemcisi, 16 GB RAM ve 4K oyun oynatabilme özelliklerine sahip. Ayrıca cihaz, Netflix gibi yayın platformlarını da destekliyor. Dizayn olarak cihaz, siyah bir kutuya benziyor. Bundan dolayı birçok oyun sever, cihazın tasarımını eleştiriyor.

Ancak oyun konsollarında oyun performansı ve oynanabilirliğin, cihaz tasarımından daha önemli olduğunu söylemeliyiz. Xbox’un bu konuda başarılı olduğunu söylemek gerek. Oyuncuların verilerine göre çoğu insan oyun oynarken Xbox’un kollarını tercih ediyor. Yani Xbox, oynanabilirlik konusunda oldukça başarılı diyebiliriz.

Bunun yanı sıra konsol, Game Pass desteğiyle oyuncuları etkilemeyi başarıyor. Game Pass, özellikle bizim ülkemiz için inanılmaz bir cevher. Fakat bu konsolun gerçek potansiyelini ancak AAA oyunlar ile anlayabilirsiniz. Game Pass kocaman bir kütüphane olsa da en yeni çıkan oyunlar, maalesef genelde oraya düşmüyor. Bütçeniz var ise bu konsolu gönül rahatlığı ile alıp hem Game Pass hem de alacağınız tekli oyunlar ile güzel zaman geçirebilirsiniz.

PlayStation 5

en iyi oyun konsolu - PlayStation 5

Xbox Series X’in en büyük rakibi PlayStation 5 diyebiliriz. Yakın zamana kadar oyuncuların büyük bir çoğunluğu konsol açısından Sony’nin PlayStation’larını tercih ediyordu. PlayStation’u en çok cazip kılan şey ona özel çıkan oyunlar oluyor diyebiliriz.

PlayStation 4, bahsettiğimiz özel oyunlar alanında çok başarılıydı. Hatırlarsınız God Of War, Spiderman ve Demon Souls gibi yoğun ilgi gören oyunlar PlayStation’a özeldi. Fakat bildiğiniz üzere PlayStation’ın kalelerinden birisi olan God of War, yakın bir zaman önce PC’ye geldi. Bu tür gelişmeler, PlayStation’ın daha az ilgi görmesini sağlıyor.

PlayStation 5, Türkiye’de 14.500 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşuyor. Cihaz 825GB’lik depolama, 3,5 GHz AMD Zen 2 işlemci, 10.3 teraflop AMD RDNA 2 grafik işlemci, 16 GB RAM ve 4K oyun oynatabilme özelliklerine sahip. Bu özellikler, Xbox Series X ve PlayStation 5’in ciddi bir rekabete girmesini sağlıyorlar. Bu noktada iki konsol arasındaki tercih, tamamen kullanıcıların tercihlerine kalıyor diyebiliriz.

Nintendo Switch

en iyi oyun konsolu - Nintendo Switch

Nintendo Switch, listemizdeki diğer konsollar gibi değil. Onlar kadar grafiksel açıdan kaliteli olmasını beklemek biraz adaletsizlik olur. Boyutu ve taşınabilir olması Switch’i o tarz konularda limitliyor. Ancak Switch’in bazı özellikleri, kendisini o konsollara rekabet içerisine sokuyor.

Bunlardan birisi Switch’in televizyona bağlanabilme özelliği oluyor. Bunun yanı sıra Nintendo, çıkardığı oyun serilerini kendi cihazlarına özel olarak çıkarıyor. Switch bu konuda en yeni cihazları ve Nintendo’nun birçok renkli oyununa ev sahipliği yapıyor.

Cihazın teknik özelliklerine baktığımızdaysa cihazda 1280×720 çözünürlükte 6.2 inçlik ekran, 32 GB depolama alanı ve 4 GB RAM mevcut. Bu depolama alanı 2 TB’ye kadar çıkabiliyor. Bunun yanı sıra cihazın taşınması oldukça kolay diyebiliriz. Bu durumda tabii ki cihazın tasarımı oldukça etkili oluyor.

Çok sık seyahat ediyorsanız, seyahat sırasında ve gittiğiniz yerde Nintendo Switch sayesinde kolaylıkla oyun ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Switch’in normal versiyonun fiyatı Türkiye’de 7.500 TL’den başlıyor. Bunun yanı sıra cihazın farklı versiyonları ve modelleri de mevcut. Cihazın diğer modelleri için fiyatlandırma değişiyor.

Nintendo Switch OLED ve Lite

Bu iki Switch varyantından da bahsetmek istedik. Lite, adından da anlaşılabileceği gibi minik bir Switch varyantı olarak karşımıza çıkıyor. Bu model, daha küçük bir ekrana ve bütün bir dizayna sahip. Lite, Türkiye’de 3.500 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşuyor.

Bunun yanı sıra OLED versiyonuysa 7.0 inç OLED bir ekrana sahip. Ayrıca depolama alanı da 64 GB olarak karşımıza çıkıyor. Bu model, Nintendo’nun yeni çıkardığı Switch modeli olarak ön plana çıkıyor. Bundan dolayı bu modelin fiyatı, serinin diğer modellerine göre biraz daha yüksek. Türkiye’de Nintendo Switch OLED modelini satın almak isterseniz bütçenizden en az 6.500 TL ayırmanız gerekiyor.

Steam Deck

Steam Deck

En iyi oyun konsolu modelleri listemize Steam Deck ile devam ediyoruz. Oyun sektörünün öncü şirketlerinden Steam, donanım konusunda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Bu doğrultuda Steam, Deck adını verdiği oyun konsolu ile oyuncuların karşısına çıktı. Temel olarak Nintendo Switch’e rakip olan Steam Deck, yüksek donanımı sayesinde oyuncuların ilgisini çekmeyi başardı.

Steam, bu oyun konsolunun işlemci kısmında AMD Zen 2 4c/8t işlemci kullanmayı tercih etti. Bunun yanı sıra cihazın grafik işlemcisi ise 8 RDNA 2 CU 1,0-1,6 GHz olarak karşımıza çıkıyor. 16 GB LPDDR5 RAM’e sahip olan cihazın 64, 256 ve 512 GB depolama alanı seçenekleri mevcut.

Steam Deck, 1280 x 800 piksel çözünürlüğünde ve 60 Hz yenileme hızında performans gösteren bir ekrana sahip. Cihazda yer alan kontrol butonları, cihazı kolay oyun oynanabilir bir hâle getiriyor. Bunun aynı sıra Steam, geniş oyun kütüphanesi sayesinde oyunculara diledikleri yerden yüksek kalitede oyun deneyimi sağlıyor. Steam Deck, stok konusunda özellikle Türkiye’de oldukça sıkıntılıdır. Öyle ki Steam, uzun zamandır Türkiye’de stokları yenilememektedir.

Xbox Series S

Bu konsol Series X’in bütçe dostu modeli olarak karşımıza çıkıyor diyebiliriz. S ismini Sans disk teriminden alıyor diyebiliriz. Çünkü bu konsol ile disk takıp oyun oynama şansınız yok. Bu modelde sadece indirdiğiniz oyunları oynayabiliyorsunuz.

Günümüzde internetin çok yaygın olduğunu düşünürsek çoğu oyuncu için bu durumun bir sıkıntı yaratmayacağını belirtebiliriz. Fakat bazı oyuncuların da oyunların fiziksel kopyasını ellerinde tutmayı sevdiklerini söyleyebiliriz. Eğer böyle bir isteğiniz varsa Series S sizin için pek uygun değil diyebiliriz.

Series S’in Series X’e göre daha güçsüz olduğunu söyleyebiliriz. Bu konsolla 4K oyun oynamak pek mümkün değil. Ancak çoğu oyunu 1080P oynama imkanınız mevcut. Bu konsolu ön plana çıkartan özelliklerden birisi de fiyatına ve rakiplerine göre 1080P desteğine sahip olması diyebiliriz.

Bunun yanı sıra cihazın işlemci kısmında AMD Zen 2 yer alıyor. Bu işlemciyi AMD RDNA 2 grafik işlemcisi ve 10 GB RAM destekliyor. Bu sayede oyuncular, konsoldan yüksek düzeyde bir oyun performansı almayı başarıyorlar. Ayrıca konsol, Xbox modeli olduğu için Game Pass’e de sahip. Türkiye’de Xbox Series S’in fiyatı 7.000 TL’den başlıyor. Xbox Series S’i fiyatına göre değerlendirecek olursak sizleri fazlasıyla memnun edecektir diyebiliriz.

Eski Oyun Konsolu Alınır mı?

Günümüz oyunları için sizi memnun edecek cihazlardan bahsettik. Bu cihazlar arasında kişisel tercihlerinize ve bütçenize göre seçim yapabilirsiniz. Fakat bu cihazların hepsinin ortak bir yönü var. O da belirli bir fiyat seviyesinin üstünde olmaları diyebiliriz.

Eğer yüksek fiyat seviyesindeki konsollara o düzeylerde bütçe ayırmak istemiyorsanız eski oyun konsollarına yönelebilirsiniz. Bu cihazlara en iyi oyun konsolları diyemeyiz. Ancak içlerinde günümüz için sizleri hâlâ memnun edecek düzeyde olan modeller mevcut. İşte eski fakat hâlâ yeterli bir performans göstermeyi başaran oyun konsolu modelleri:

PlayStation 4

PlayStation 4 yeni modelleri sayesinde güncel kalmayı başarmış bir konsol diyebiliriz. Bu modeller Pro ve Slim versiyonlar olarak karşımıza çıkıyorlar. Bunun yanı sıra serinin ilk varyantı 2013 yılında oyuncuların karşısına çıktı. Konsolun çıkış zamanında oldukça yoğun ilgi gördüğünü belirtebiliriz. Çünkü PlayStation 4, çıkış tarihine göre oldukça yüksek bir oyun performansı gösteriyordu.

Cihazın işlemci kısmında AMD Jaguar yer alıyor. Bunun yanı sıra grafik işlemcisi kısmında AMD Radeon 1.84 TFLOPS karşımıza çıkıyor. Sony, bu donanımları 8 GB RAM ile desteklemeyi tercih etti. Ayrıca cihazda 500 GB HDD depolama alanı yer alıyor.

Bu donanımlar, günümüz için bazı oyunculara yeterli geliyor. Bundan dolayı bir konsola çok para vermek istemiyorsanız ancak kaliteli bir oyun deneyimi yaşamak istiyorsanız PlayStation 4, sizin için doğru bir tercih olacaktır. Cihaz, günümüzde Türkiye’de 6.500 TL’den başlayan fiyatlarla oyuncularla buluşuyor.

PlayStation 3

PlayStation 3, eski oyun konsollarından birisi olarak karşımıza çıkıyor. Konsol, her ne kadar eski bir model olsa da birçok kaliteli oyuna sahip. PlayStation 3 ile God of War başta olmak üzere birçok oyunu oynama imkanınız mevcut. Ancak günümüzde yeni çıkan oyunların birçoğunun PlayStation 3 desteğine sahip olmadığını belirtmemiz gerekiyor.

Cihazın donanımlarına baktığımızda işlemci kısmında Cell Broadband Engine yer alıyor. Bunun yanı sıra grafik işlemcisi kısmında NVIDIA RSX bizleri karşılıyor. Sony, cihazın RAM kısmında 512 MB bir RAM kullanmayı tercih etti. Ayrıca cihazda 500 GB HDD depolama alanı mevcut. Türkiye’de PlayStation 3’ün sıfırını bulmanız biraz zor olabilir. Stoklarda olan mağazalar, cihazı 4.000 TL’den başlayan fiyatlarla satmayı tercih ediyorlar.

Xbox One

Eski oyun konsollarından bir diğeri de Xbox One olarak karşımıza çıkıyor. Xbox One’u bu listeye koymamızın en önemli sebeplerinden biri Game Pass’e sahip olması oluyor. Eski ve çok da grafik gücü istemeyen oyunları, bu cihaz ile değerlendirebilirsiniz.

Cihazın işlemci kısmında AMD Jaguar yer alırken grafik işlemcisi kısmında AMD Radeon 1.31 TFLOPS mevcut. Bunun yanı sıra cihazda 8 GB RAM ve 500 GB HDD depolama alanı mevcut. Böylece kullanıcılar, konsol üzerinden yüksek sistem gereksinimleri gerektirmeyen oyunları oynayabiliyorlar. PlayStation 3 gibi Xbox One’ın da sıfırını Türkiye pazarında bulmanız biraz zor olabilir.

Nintendo Wii

Nintendo Switch için eğer Nintendo’nun oyunlarını seviyorsanız, seve seve alabilirsiniz demiştik. Wii için de bu geçerli diyebiliriz. Nintendo Wii, Zelda’nın ve Mario’nun eski oyunlarını oynamak için kullanabileceğiniz bir konsol olarak karşımıza çıkıyor.

Ülkemizde Nintendo oyunlarının çok popüler olmadığını söylesek yanlış olmayacaktır. Fakat bu oyunların da tabii ki belirli bir hayran kitlesi mevcut. Bu hayran kitleleri ve Nintendo’nun serilerine başlamak isteyenler için Nintendo Wii iyi bir konsol tercihi olacaktır.

Cihazın işlemci kısmında IBM Espresso ve grafik işlemcisi kısmında AMD Radeon Latte yer alıyor. Bunun yanı sıra cihaz, 2 GB RAM ve 32 GB dahili depolama alanları ile kullanıcılarına hizmet veriyor. Bu donanımlar da eski nesil oyunlar için fazlasıyla yeterli oluyor diyebiliriz.

En İyi Oyun Konsolu: Genel Değerlendirme

Sizler için hazırlamış olduğumuz en iyi oyun konsolu önerileri yazımızın sonuna geldik. Bu yazımızda piyasada yer alan ve yüksek düzeyde oyun performansı vadeden oyun konsollarından bahsettik. Bunun yanı sıra birçok oyuncunun oldukça merak ettiği eski oyun konsolu alınır mı sorusuna cevap vermeye çalıştık. Bu doğrultuda alınabilecek en iyi eski oyun konsolu modellerinden de bahsettik. Sizler de hazırlamış olduğumuz listemize göz atarak sizler için ideal oyun konsolunu kolaylıkla seçebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.