En İyi Dedektiflik Oyunu Önerileri – 2023

Gelişen oyun sektörüyle birlikte oyuncular, daha gerçekçi ve kaliteli oyunlara erişim sağlamaya başladılar. Her oyun kategorisinde olduğu gibi dedektif oyunlarında da büyük gelişmeler yaşanıyor. Oyuncular, genellikle dedektif oyunlarında hikayeye odaklanıyorlar. Ancak bu oyunlarda da grafik ve oynanabilirlik oldukça önemli bir role sahiptir. Bundan dolayı dedektif hikayelerini seven oyuncular, en iyi dedektiflik oyunu hangisi diye merak ediyorlar.

Bizler de bu yazımızda sizler için en iyi dedektiflik oyunları önerilerinde bulunacağız. Sizler için hazırlamış olduğumuz listede yer alan oyunları hikayelerinden grafiklerine kadar birçok özelliğiyle değerlendirmeye çalıştık. Bu sayede aradığınız dedektiflik oyununu listemizde kolaylıkla bulabileceğinizi düşünüyoruz.

Lafı daha fazla uzatmadan sizler için hazırlamış olduğumuz en iyi dedektiflik oyunu önerileri listemize geçelim.

Sherlock Holmes Chapter One

Dedektiflik denilince birçok kişinin aklına ilk olarak Sherlock Holmes gelmektedir. Dünya genelinde oldukça popüler olan Sherlock Holmes, 2021 yılında çıkan oyunuyla da hayranlarını etkilemeyi başardı. Frogwares tarafından geliştirilip yayınlanan oyun, en iyi dedektiflik oyunu önerileri listemizde kendisine yer bulmayı başardı.

Oyunun hikayesi, Sherlock Holmes karakterinin gençliğini ele alıyor. Bu durum, bazı oyunculara ilk etapta sıkıcı gözükebiliyor. Ancak oyunda çok sayıda dedektiflik yeteneklerinizi konuşturacağınız bölüm mevcut. Bundan dolayı oyun, dedektiflik konusunda oldukça başarılı bir akışa sahip diyebiliriz.

Ayrıca oyunun geliştiricileri, bu akıcı hikayeyi etkileyici grafiklerle de desteklemeyi başardılar. Bu sayede Sherlock Holmes Chapter One, çıkış tarihinden kısa bir süre sonra adından fazlasıyla söz ettirmeyi başardı. Oyunun bu kadar başarılı olmasındaki bir diğer etken de tabii ki oynanabilirlik düzeyi oluyor. Geliştiriciler, yakaladıkları oynanabilirlik başarısıyla oyuncuları dedektiflik moduna sokmayı başarıyor. Bu sayede oyuncular, oyunu oynarlarken hikayeyi tıpkı bir dedektiflermiş gibi yaşıyorlar.

Kısacası oyun, yüksek kalitedeki grafiklerinden akıcı hikayesine kadar birçok unsuruyla dedektiflik oyunlarını sevip sevmeyen tüm oyuncuların takdirini toplamayı başarıyor.

Sherlock Holmes Chapter One Minimum Sistem GereksinimleriSherlock Holmes Chapter One Önerilen Sistem Gereksinimleri
İşlemci: Intel Core i5-6600 / AMD Ryzen 5 2600 veya daha üstüİşlemci: Intel Core i5-8400 / AMD Ryzen 5 3600 veya daha üstü
Bellek: 12 GB RAMBellek: 12 GB RAM
Ekran Kartı: Nvidia GeForce GTX 960 / AMD Radeon R9 380 veya daha üstüEkran Kartı: Nvidia GeForce GTX 1070 / AMD Radeon RX 5600 XT veya daha üstü
Depolama Alanı: 28 GB kullanılabilir alanDepolama Alanı: 28 GB kullanılabilir alan

L.A. Noire

En iyi dedektiflik oyunu önerileri listemize gelmiş geçmiş en iyi dedektiflik oyunlarından birisi olan L.A. Noire ile devam ediyoruz. 2011 yılında piyasaya sürülen oyun, Team Bondi tarafından geliştirildi. Bunun yanı sıra oyunun yayıncılığını ise Rockstar Games üstleniyor.

Oyun, etkileyici hikayesi sayesinde günümüzde hâlâ oldukça popüler diyebiliriz. Oyunun hikayesi, Cole Phelps adındaki dedektifin maceraları üzerine kurgulanmış durumda. Karakterinizle birlikte kendinizi gizemli hikayelerin içerisinde bulunuyorsunuz. Bu süreçte tüm dikkatinizle ipuçları toplayıp, şüphelileri sorgulayarak olayları çözümlemeniz gerekiyor.

L.A. Noire, çok akıcı bir hikayeye sahip. Bunun yanı sıra oyunun geliştiricileri, oyunun çıkış tarihi göz önüne alındığında grafik konusunda da oldukça başarılı bir iş çıkarttılar diyebiliriz. Öyle ki oyunun grafikleri, günümüz için bile yeterli seviyede diyebiliriz. Dedektiflik oyunlarında önemli olan unsurun hikaye olduğunu göz önüne aldığımızda oyunun grafikleri, oyuncuları genellikle çok rahatsız etmiyor.

Bunun yanı sıra oyunun oynanabilirliği de üst düzeyde desek yanlış olmayacaktır. Tüm bu unsurları birleştirince L.A. Noire, piyasadaki en başarılı dedektiflik oyunlarından birisi olarak listemizde kendisine yer bulmayı başarıyor.

L.A. Noire Minimum Sistem Gereksinimleri
İşlemci: Çift çekirdekli Intel veya AMD işlemci
Bellek: 2 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce 8600 GT / NVIDIA GeForce GTX 580 / Radeon HD3000 veya daha üstü
Depolama Alanı: 16 GB kullanılabilir alan

The Sinking City

Frogwares tarafından geliştirilen ve Nacon tarafından yayınlanan The Sinking City, 2021 yılında oyuncularla buluştu. Oldukça kapsamlı bir hikâyeye sahip olan The Sinking City, bunun yanı sıra yüksek kalitedeki grafikleriyle dikkat çekmeyi başarıyor.

The Sinking City, 1920’lerin Birleşik Devletlerinde geçiyor. Birleşik Devletlerde yer alan Oakmont isimli şehir, doğa üstü güçler tarafından ele geçirilmiş durumda. Bu güçler, insanların beyinlerini çürütmektedir. Bundan dolayı bu güçleri durdurarak insanların geleceğini korumaya çalışıyorsunuz.

Oyunun hikâyesi, sizin kararlarınıza göre şekilleniyor. Yani oyunun akışı aslında sizin tercihlerine göre değişiklik gösteriyor. Bu doğrultuda oyunun açık dünya evreninin oldukça kapsamlı olduğunu söyleyebiliriz. The Sinking City, son zamanlarda geliştirilen en başarılı dedektiflik oyunlarının başında gelmektedir.

The Sinking City Minimum Sistem Gereksinimleri
İşlemci: Intel Core i3-4350 3,6 GHz/AMD Phenom X6 3 GHz
Bellek: 6 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce 760 GTX
Depolama Alanı: 35 GB kullanılabilir alan

The Wolf Among Us

The Wolf Among Us, 2013 yılında piyasaya sürülen bir dedektiflik oyunu olarak oyuncuların karşısına çıkıyor. Oyunun geliştiriciliğini ve yayıncılığını Telltale üstlendi. Oyun, sahip olduğu hikaye ve ilginç grafikleri sayesinde en iyi dedektiflik oyunu önerileri listemizde kendisine yer bulmayı başarıyor.

Oyunun hikayesi, klasik dedektiflik hikayelerinden biraz farklı diyebiliriz. Çünkü oyunun hikayesi Fables adındaki eserlerden esinlenerek oluşturuldu. Bundan dolayı oyunun hikayesi, oyunculara kendilerini bir hikayenin/dizinin içindeymiş gibi hissettiriyor.

Oyundaki ana kahramanımız bir kurt adam. Bu kurt adam, alacağı kararların çeşitli sonuçlarının olacağının farkında olduğu bir maceranın içinde kendisini buluyor. Sizler de bu kurt adamın macera dolu serüveninde atacağı adımları kontrol ediyorsunuz. Bu noktaya kadar dedektiflik bu oyunun neresinde diye sorgulayabilirsiniz.

Oyunun akışını doğru bir şekilde takip edebilmek için dedektif gözüyle hikayeyi oynamanız gerekiyor. Belirttiğimiz gibi oyunun akışında alacağınız kararlar, devamında çeşitli sonuçlara sebep oluyor. Bundan dolayı oyunu oynarken bir dedektif gibi dikkatli olmanız gerekiyor.

Ayrıca oyunun grafikleri de diğer dedektiflik oyunlarından biraz daha farklı diyebiliriz. Bundan dolayı The Wolf Among Us, hem hikayesiyle hem de grafikleriyle klasikleşen dedektiflik oyunlarından sıkılan oyuncular için iyi bir alternatif olmayı başaran dedektiflik oyunlarından birisi diyebiliriz.

The Wolf Among Us Minimum Sistem GereksinimleriThe Wolf Among Us Önerilen Sistem Gereksinimleri
İşlemci: Çift çekirdekli işlemci veya daha üstüİşlemci: Çift çekirdekli işlemci veya daha üstü
Bellek: 3 GB RAMBellek: 4 GB RAM
Ekran Kartı: Minimum 512 MB kapasiteli ekran kartı veya daha üstüEkran Kartı: Minimum 1024 MB kapasiteli ekran kartı veya daha üstü
Depolama Alanı: 2 GB kullanılabilir alanDepolama Alanı: 2 GB kullanılabilir alan

Phoenix Wright: Ace Attorney Trilogy

En iyi dedektiflik oyunu önerileri listemize Phoenix Wright: Ace Attorney Trilogy ile devam ediyoruz. Phoenix Wright: Ace Attorney Trilogy, 2019 yılında oyuncularla buluşan bir dedektiflik oyunu olarak karşımıza çıkıyor. Oyunun yapımcı ve yayıncılığını Japon merkezli oyun şirketi olan CAPCOM üstleniyor.

Oyun, aslında oldukça popüler bir serinin derlemesi diyebiliriz. Oyunun hikayesi genç avukat olan Phoenix’in serüveni üzerine kurgulanıyor. Phoenix, müvekkillerini kurtarabilmek için oldukça hevesli olan genç bir avukat. Bu süreçte Phoenix, başarılı olabilmek için olaylara dedektif gözüyle yaklaşıyor. Bunun için davalarınızı en ince ayrıntısına kadar inceleyerek bilgi toplamanız gerekiyor. Bu noktada oyun, ilginç hikayesi sayesinde dedektif oyunlarını seven oyuncuları etkilemeyi başarıyor diyebiliriz.

Oyunun grafiklerine baktığımızda ise grafikler, oyunun klasik bir CAPCOM oyunu olduğunu gösteriyor. Oyun, grafikleri konusunda anime oyunlarına benziyor diyebiliriz. Bundan dolayı bazı oyuncular, grafikler konusunda oyuna eleştirilerde bulunuyorlar. Yine de oyunun akıcı hikayesi, grafik kalitesinden dolayı oyunun gölgede kalmasını önlüyor. Yani oyuncular, oyunun hikayesine kendilerini kaptırarak grafiklere pek fazla takılmıyorlar.

Genel olarak baktığımızda Phoenix Wright: Ace Attorney Trilogy, ilginç hikayesiyle en başarılı dedektiflik oyunları listemizde kendisine yer bulmayı başarıyor.

Phoenix Wright: Ace Attorney Trilogy Minimum Sistem GereksinimleriPhoenix Wright: Ace Attorney Trilogy Önerilen Sistem Gereksinimleri
İşlemci: Intel Core i3-4160 veya daha üstüİşlemci: Intel Core i5-3570 veya daha üstü
Bellek: 4 GB RAMBellek: 4 GB RAM
Ekran Kartı: Intel HD Graphics 4400 veya daha üstüEkran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 660 veya daha üstü
Depolama Alanı: 2 GB kullanılabilir alanDepolama Alanı: 2 GB kullanılabilir alan

Disco Elysium – The Final Cut

Disco Elysium – The Final Cut, 2019 yılında oyuncularla buluşan bir dedektiflik oyunu olarak ön plana çıkıyor. Oyun, ZA/UM tarafından geliştirip yayınlandı. Yakın zamanda oyuncularla buluşan oyun, hikayesi ve oynanabilirliği sayesinde birçok ödül kazandı. Bu sayede Disco Elysium – The Final Cut, hazırladığımız en iyi dedektiflik oyunu önerileri listemizde kendisine yer bulmayı başarıyor.

Oyunda kendinizi ilginç olayların yaşandığı bir şehirde buluyorsunuz. Bu şehirde çok sayıda cinayet ve ilginç olay gerçekleşiyor. Siz de bir dedektif olarak bu cinayetleri ve olayları çözmekle görevlisiniz. Bu noktada oyunda yer alan olaylar, oyunun akıcılığını ciddi ölçüde artırıyor. Ayrıca oyun, sizi olayları çözmeye zorlamıyor. Yani rüşvet alarak oyundaki bazı olayları görmezden gelebiliyorsunuz.

Bunun yanı sıra olayları çözümleme sürecinde kullandığınız yöntemler de tamamen size kalmış diyebiliriz. Olayları isterseniz konuşarak çözüyorsunuz isterseniz de kaba kuvvete başvurarak çözüyorsunuz. Kısacası oyun, hikayenin akışı konusunda birçok noktayı oyunculara bırakıyor diyebiliriz.

Yakın zamanda geliştirilen oyun, hikayeyi destekler nitelikte grafiklere sahip. Bu sayede oyuncular, akıcı hikayeyi kaliteli grafikler ile oynayabiliyorlar. Ayrıca geliştiriciler, oyunun akıcılığını artırabilmek için karakterleri seslendirmeyi de ihmal etmediler. Böylece Disco Elysium – The Final Cut, oynarken kendinizi hikayenin içinde bulduğunuz bir dedektiflik oyununa dönüşüyor.

Disco Elysium – The Final Cut Minimum Sistem GereksinimleriDisco Elysium – The Final Cut Önerilen Sistem Gereksinimleri
İşlemci: Intel Core 2 Duo veya daha üstüİşlemci: Intel Core i7 / AMD 1800 veya daha üstü
Bellek: 2 GB RAMBellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: Minimum 512 MB kapasiteli ekran kartı veya daha üstüEkran Kartı: NVIDIA Geforce 1060 veya daha üstü
Depolama Alanı: 20 GB kullanılabilir alanDepolama Alanı: 20 GB kullanılabilir alan

Murdered: Soul Suspect

Sizler için hazırlamış olduğumuz en iyi dedektiflik oyunu önerileri listemizin son sırasında Murdered: Soul Suspect yer alıyor. Airtight Games tarafından geliştirilen oyun, 2014 yılında oyuncularla buluştu. Oyunun yayıncılığını üstlenen şirket ise Square Enix olarak karşımıza çıkıyor.

Oyunun hikayesi oldukça akıcı ve ilginç diyebiliriz. Bilindiği gibi çoğu dedektiflik oyunlarında dedektif, başkalarına ait olayları çözmeye çalışıyor. Bu oyunda ise dedektifimiz, kendi cinayetini çözmeye çalışıyor. Yani oyunda kendi gözümüzle kendi olayımızı aydınlatmaya çalışıyoruz.

Oyunda Ronan O’Connor adındaki dedektifi canlandırıyoruz. Başarılı bir dedektif olan Ronan O’Connor, birden kendisini ölü bir şekilde buluyor. Daha sonra kahramanımızın gözünden, olayları çözümlemeye çalışıyoruz. İlginç bir hikayeye sahip olan oyun, bu hikayeyi destekler nitelikte grafik kalitesine de sahip. Bu sayede oyuncular, kendilerini bir film izliyorlarmış gibi hissediyorlar desek yanlış olmayacaktır.

Hem hikayesiyle hem de grafikleriyle oldukça başarılı bir dedektiflik oyunu olan Murdered: Soul Suspect, sizler için hazırlamış olduğumuz en iyi dedektiflik oyunu önerileri listemizde kendisine yer bulmayı başardı.

Murdered: Soul Suspect Minimum Sistem GereksinimleriMurdered: Soul Suspect Önerilen Sistem Gereksinimleri
İşlemci: Çift çekirdekli işlemci veya daha üstüİşlemci: AMD FX-8000 / Intel i7 serisi veya daha üstü
Bellek: 2 GB RAMBellek: 4 GB RAM
Ekran Kartı: AMD Radeon HD 3870 / Nvidia GeForce 8800GT veya daha üstüEkran Kartı: MD Radeon TM R9 270 / Nvidia GTX 660 veya daha üstü
Depolama Alanı: 12 GB kullanılabilir alanDepolama Alanı: 12 GB kullanılabilir alan

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.