Chrome Bildirim Kapatma Nasıl Yapılır?

Google Chrome, dünya üzerinde en sık kullanılan web tarayıcıları arasında yer alıyor. Hayatımıza girdiği ilk günden bu yana Chrome’un pek çok kolaylık sağladığından söz etmek mümkün. Bu noktada Google Chrome, pratik bir kullanıcı deneyimi sağlıyor. Ancak her ne kadar sıklıkla kullanılıyor olsa da Google Chrome’un da rahatsız edici bazı özelliklere sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bunlardan biri de istenmeyen bildirimler olarak karşımıza çıkıyor. Peki Chrome bildirim kapatma nasıl yapılır?

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte Google Chrome bildirim kapatma işleminin nasıl yapıldığını açıklamaya çalışacağız. Hem mobil cihazlar hem de masaüstü cihazlar üzerinden bu işlemi nasıl yapabileceğinizi adım adım açıklayacağız. Böylece kullandığınız tüm cihazlarda Google Chrome bildirimlerini kolaylıkla kapatabilirsiniz. Şimdi gelin hep birlikte Chrome’da bu işlemi nasıl yapabileceğinize daha yakından bakalım.

Google Chrome Bildirim Kapatma Nedir?

Web tarayıcıları, internet üzerinden bilgiye erişmemizi sağlamak için tasarlanan yazılımlar olarak karşımıza çıkıyor. Bu yazılımlar internet üzerinde gezinmek için sıklıkla kullanılıyor. Tarayıcılar üzerinden yazılı, sesli ya da görsel bilgilere rahatlıkla erişmek mümkün. Yani internet kullanıcıları, internet üzerinden yapmak istediğimiz tüm aramaları tarayıcılar sayesinde yapabilmektedirler. Böylece istediğimiz bilgiye ulaşabildiğimiz gibi videolar izleyebiliyor, alışveriş yapabiliyor ya da oyun oynayabiliyoruz.

Günümüz dünyasında teknolojik gelişmelerin hızlı bir şekilde yaşandığı bir gerçek. Bu gelişmelere paralel olarak pek çok farklı web tarayıcıdan söz edilebiliyor. Her tarayıcı ise farklı özelliklere sahip olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanı sıra tarayıcılar farklı arayüzler ile farklı bir kullanıcı deneyimi sağlıyor. Ancak ne kadar farklı olsalar da elbette hepsi üzerinden rahatlıkla arama yapmanız mümkün.

Pek çok farklı tarayıcıdan söz edebiliyor olsak da bunlar arasında öyle biri var ki yıllardır zirvedeki yerini koruyor. Eminiz ki hepiniz onun adını mutlaka bir kez duymuşsunuzdur: “Google Chrome”. Google tarafından geliştirilen Chrome, 2008 yılında hayatımıza girdi. Öncelikle Windows için piyasaya sürülen Chrome, daha sonra farklı işletim sistemlerinde de kullanıma açıldı. O günden bu yana ise Google Chrome kullanıcı sayısının epey arttığını söylemek mümkün.

Şu anda Google Chrome, en sık kullanılan web tarayıcıları arasında yer alıyor. Öyle ki günümüzde dünya nüfusunun yaklaşık olarak yarısının Google Chrome kullandığını söylemek mümkün. Bundaki en büyük faktör ise elbette Google Chrome’un sahip olduğu özellikler olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü bu tarayıcı hem pratik bir ara yüze sahip hem de doğru bilgiye erişmemizi büyük oranda kolaylaştırıyor. Üstelik Google, Chrome’u her geçen gün geliştirmeye devam ediyor.

Ancak Google Chrome’un tüm bu iyi yanlarının yanı sıra bazı kötü özelliklerinden söz etmek de mümkün. Örneğin, web sitelerinden gelen bildirimler çoğu zaman sinir bozucu olabiliyor. Buna bağlı olarak da pek çok kişi Google Chrome bildirim kapatma işleminin yapılıp yapılamayacağını merak ediyor. Siz de bunlardan biriyseniz endişelenmeyin istenmeyen bu bildirimleri kolaylıkla kapatabilirsiniz.

Google Chrome Bildirimlerini Kapatmak için Kullanabileceğiniz Yöntemler

Pek çok kullanıcı, Chrome kullanırken web sitelerinden gelen bildirimlerden rahatsızlık duyuyor. Ancak istenmeyen bu bildirimlerden kurtulmanın kolay yolları var. Bildirimleri kapatarak, web sitelerinin size bildirim göndermesini kolaylıkla engelleyebilirsiniz. Bunu tüm siteler için yapabileceğiniz gibi, bazı siteler için gerçekleştirmeniz de mümkün.

İçeriğimizin bu kısmında hem mobil hem de masaüstü cihazlar üzerinden Google Chrome bildirim kapatma işlemini nasıl gerçekleştirebileceğinizi açıklamaya çalışacağız. Detaylı bir şekilde vereceğimiz bilgiler ile istediğiniz cihaz üzerinden Google Chrome bildirimlerini kolaylıkla kapatabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken verdiğimiz adımları izlemek olacaktır. Lafı daha fazla uzatmadan Google Chrome bildirim kapatma yöntemlerini vermeye başlayalım.

Mobil Cihazlar Üzerinden Chrome Bildirimleri Nasıl Kapatılır?

Google Chrome, pek çok farklı işletim sisteminde kullanılabiliyor. Dolayısıyla Chrome’un mobil cihazlar üzerinden de kullanılabildiğini söylemek mümkün. Bir uygulama aracılığı ile Google Chrome hem iPhone hem de Android cihazlarda kullanılabilen web tarayıcıları arasında yer alıyor. Özellikle akıllı mobil cihazların sıklıkla kullanıldığı günümüz dünyasında bunun oldukça kolaylaştırıcı olduğu bir gerçek.

Akıllı cihazlar hemen hemen herkes tarafından pek çok amaçla kullanılıyor. Buna internette gezinmek de dahil. Hal böyle olunca Chrome’un masaüstü cihazlara kıyasla mobil cihazlarda daha sık kullanıldığını söyleyebiliyoruz. Dolayısıyla söz konusu Chrome ayarlarını yapmak için en pratik seçenek yine akıllı mobil cihazlar olarak karşımıza çıkıyor.

iPhone ve Android cihazlarda işletim sistemi farklılığından kaynaklı olarak Chrome’da bildirim kapatma işlemi farklı şekillerde gerçekleştiriliyor. Buna bağlı olarak içeriğimizin bu kısmında Chrome bildirim kapatma işlemini iki farklı başlık altında inceleyeceğiz. İçeriğimizi okumaya devam ederek bu işlemi nasıl yapacağınız hakkında adım adım bilgi bulabilirsiniz.

Android Cihazlarda Chrome Bildirimlerini Kapatma

Android cihazlar günümüz dünyasında sıklıkla kullanılıyorlar. Bu işletim sistemini hem cep telefonlarında hem de tabletlerde görmek mümkün. Google Chrome, tıpkı masaüstü sürümünde olduğu gibi Android sürümünde de çeşitli bildirimleri almanızı sağlıyor. Ancak bu bildirimlerin gelmesinden rahatsızsanız bu bildirimleri Android cihazlarınız üzerinden kolaylıkla kapatabilirsiniz. Üstelik Android cihazlar, Chrome üzerinden bildirimleri kişiselleştirmeye de olanak tanıyor. Bildirim kapatma işlemini tamamlamak için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli olacaktır:

 • İlk olarak kullanmakta olduğunuz cihaz üzerinden “Google Chrome” uygulamasını açın.
 • Ardından sağ üst kısımda göreceğiniz “Üç Çizgi” sembolüne tıklayın. Böylece ekranın sağ üst kısmında kısa bir liste açıldığını göreceksiniz. Karşınıza çıkan bu liste üzerinden “Ayarlar” seçeneğini seçerek Chrome ayarları sayfasına ulaşın.
 • Cihazınız ayarlar bölümünü açtıktan sonra biraz aşağıda kalacak olan “Bildirimler” seçeneğine tıklayın. Açılan sayfa üzerinde tüm bildirimleri kapatmanızı sağlayacak olan “Tüm Chrome Bildirimleri” isimli bir buton ile karşılaşacaksınız. Bu butona tıklamanız halinde açık olan tüm bildirimleri kapatabilirsiniz.
 • Eğer kapatmak istediğiniz şey tüm bildirimler değilse, aynı sayfa üzerinden görüntüleyebileceğiniz diğer bildirim seçenekleri üzerinden bildirim ayarlarını kişiselleştirebilirsiniz. Bunun için yine ilgili seçeneğin hemen yanında yer alan butonu kullanabilirsiniz.
 • Böylece Chrome üzerinden bildirimleri engellemiş olacaksınız. İşlemi yalnızca birkaç saniye içinde tamamlayarak Chrome uygulamasından bildirim almayı kesebilirsiniz.

iPhone Modellerinde Chrome Bildirimlerini Kapatma

Google Chrome yalnızca Android cihazlarda değil, iOS işletim sistemini kullanan cihazlarda da sorunsuz bir şekilde kullanılabiliyor. Dolayısıyla iPhone kullanıcılarının da Chrome kullandığını söyleyebiliriz. Tıpkı Android cihazlarda olduğu gibi iPhone’larda da Chrome bildirimlerini kolay bir şekilde engellemeniz mümkün. Ancak iPhone’lar üzerinden yalnızca bildirimlerin tümünü kapatabileceğinizi hatırlatmakta fayda var. Yani Android cihazlarda olduğu gibi kişiselleştirme yapmanız mümkün değil. iPhone modellerinde Chrome bildirimlerini kapatmak için ise aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • İlk olarak kullanmakta olduğunuz cihaz üzerinden “Google Chrome” uygulamasını açın.
 • Uygulamanın açılmasının ardından “Diğer” seçeneğine tıklayın.
 • Açılan ekran üzerinden “Ayarlar” seçeneğini seçerek Chrome ayarları menüsüne giriş yapın.
 • Bu aşamada ise “İçerik Ayarları” seçeneğine dokunun.
 • Sayfa açıldıktan sonra “Pop-up’ları Engelle” butonuna tıklayarak pop-up’ları kapatın.
 • Böylece işleminiz birkaç saniye içerisinde tamamlanacaktır. İşlemi tamamlamanızın ardından Google Chrome üzerinden aldığınız bildirimler tamamen kesilecektir.

Masaüstü Cihazlarda Chrome Bildirimlerini Kapatma

Her ne kadar akıllı mobil cihazları günün her anında kullanıyor olsak da bilgisayarlar da hayatımızın bir parçası olmaya devam ediyor. İlk olarak masaüstü versiyonu ile hayatımıza giren Chrome, günümüzde hala bilgisayarlarda en sık kullanılan tarayıcılar arasında karşımıza çıkıyor. Tıpkı mobil cihazlarda yapabildiğiniz gibi masaüstü cihazlarda da Chrome bildirim kapatma işlemini yapmanız mümkün. Böylece istenmeyen bildirimlerden tümüyle kurtulabilirsiniz. Masaüstü cihazlar üzerinden bildirimlerinizi kapatmak istiyorsanız aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli olacaktır:

chrome bildirim kapatma nasıl yapılır
 • İlk olarak kullandığınız masaüstü cihaz üzerinden “Google Chrome” tarayıcısını açın. Ardından sağ üst köşede karşınıza çıkacak olan “Üç Çizgi” sembolüne tıklayın.
 • Ekranın sağ üst kısmında açılacak olan liste üzerinden “Ayarlar” seçeneğini seçerek Chrome ayarlar menüsüne giriş yapın. Açılan sayfa üzerinde sol kısımda göreceğiniz “Gizlilik ve Güvenlik” seçeneğine dokunarak devam edin.
 • Karşınıza çıkacak olan ekranın en alt kısmında yer alan “Site Ayarları” seçeneğine tıklayın. Site ayarları sayfası üzerinden siteler ile ilgili pek çok ayarlamayı yapabilirsiniz. Menü üzerinden “İzinler” kısmını bulun. Açılan sayfada orta kısımda yer alacaktır. Bu kısımdan “Bildirimler” seçeneğini seçin.
 • Varsayılan Davranış” kısmında sitelerden bildirim almakla ilgili ayarlamanızı tamamlayabilirsiniz. Bu aşamada karşınıza “Siteler Bildirim Gönderme İzni İsteyebilir“, “Sessiz Bildirim Kullanılsın” ve “Sitelerin Bildirim Göndermesine İzin Verme” şeklinde üç farklı seçenek çıkacaktır.
 • Eğer sitelerden gelen tüm bildirimleri kapatmak istiyorsanız üçüncü seçeneği işaretlemeniz yeterlidir. Bu sayfa üzerinden bildirim göndermesine izin verdiğiniz ve vermediğiniz siteler ile ilgili kişiselleştirmeler yapmanız da mümkündür. Yaptığınız tüm işlemler birkaç saniye içerisinde tamamlanacaktır.

Chrome Bildirim Kapatma Nasıl Yapılır: Sıkça Sorulan Sorular

Chrome Bildirimleri Nasıl Açılır?

Google Chrome bildirimlerini kapatmak isteyenler olsa da elbette tarayıcı üzerinden bildirim almak isteyenler de mevcut. Google Chrome üzerinden bildirimleri açmak için, kapatırken olduğu ile aynı adımları izlemeniz gerekiyor. Böylece ilgili butonlar üzerinden bildirimlerinizi açarak Chrome üzerinden bildirim almaya başlayabilirsiniz. Chrome’da bildirimleri geri açabilmek için uygulamanız gereken adımları içeriğimizi okuyarak kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Google Bildirimleri Neden Gelmiyor?

Eğer Google Chrome üzerinden bildirim almıyorsanız bunun birden fazla nedeni olabilmektedir. Ancak en sık görülen neden bildirimlerin kapalı olması olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle eğer Chrome üzerinden bildirim almıyorsanız yapmanız gereken ilk şey bildirim ayarlarını kontrol etmek olacaktır. Eğer bildirimleri engellemişseniz, engellemeyi kapatarak bildirim almaya başlayabilirsiniz.

Chrome’dan Bildirim Almamak için Ne Yapmalıyım?

Chrome üzerinden bildirim almak istemiyorsanız yapmanız gereken şey bildirimleri engellemektir. Böylece çeşitli web sitelerinden gelen bildirimleri almayı tümüyle kesebilirsiniz. Bunun yanı sıra bildirim engelleme ile ilgili çeşitli kişiselleştirmeler yaparak hangi bildirimleri kabul edip hangilerini etmeyeceğinizi de belirleyebilirsiniz.

Chrome Bildirim Kapatma Nasıl Yapılır: Genel Değerlendirme

Google Chrome, günümüzde en çok kullanıcıya sahip olan web tarayıcıları arasında yer alıyor. Öyle ki tarayıcının günümüzde aktif kullanıcı sayısı 4 milyara yakın durumda. Tarayıcının sahip olduğu özellikler onun bu kadar popüler olmasında bir hayli etkili. Her ne kadar Google Chrome, çoğunlukla kullanıcılarının hayatlarını kolaylaştıran özelliklere sahip olsa da tarayıcının bildirim özelliği bazı teknoloji kullanıcılarını rahatsız edebilmektedir.

Siz de web sitelerinin size devamlı olarak bildirim göndermesinden rahatsızlık duyuyor olabilirsiniz. Neyse ki Google, Chrome kullanıcılarının bu bildirimleri kapatmanıza olanak tanıyor. Chrome’un bu özelliği ile ilgili ayarlamaları yaparak web sitelerinden gelen tüm bildirimlerin önüne kolaylıkla geçebilirsiniz.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte Chrome bildirim kapatma işleminin nasıl yapıldığını ele aldık. İçeriğimizde hem mobil cihazlar hem de bilgisayarlar için bu ayarların nasıl yapıldığına dair bilgi bulabilirsiniz. Böylece hangi cihazı kullanıyor olursanız olun Chrome bildirimlerini yalnızca birkaç saniye içerisinde kapatabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Tam zamanlı araştırmacı, yarı zamanlı yazar.