Istanbul Tech Week - İstanbul Teknoloji Haftası

Chrome Eklentileri: En İyi Google Chrome Eklentileri – 2020

Bilindiği üzere Google Chrome dünyada en fazla kullanıcıya sahip web tarayıcısı. Google Chrome’un bu kadar kullanıcıya sahip olmasının altında tabii ki hızlı ve kullanışlı olması yatıyor. Peki Google Chrome’u bizim için daha verimli hale getirecek olan Chrome eklenti çeşitleri nelerdir? Sizler için 2020 yılının en iyi Google Chrome eklentileri listesi oluşturduk. Günlük kullanımda ihtiyacınız olabileceğini düşündüğümüz Google Chrome eklenti listenin yararlı olmasını ümit ediyoruz.

Çeviri İle Uğraşanlar İçin Google Chrome Eklentileri

Google Çeviri

Zaten çoğumuzun kullandığı Google Çeviri’yi bir de eklenti olarak kullanmayı deneyin. Yabancı dil içerikli sitelerde fazla vakit geçiriyorsanız size çok kolaylık sağlıyor.  

google translate
Google Çeviri Eklentisinin Tüm Sayfayı Çevir Özelliği

Eklentiyi yüklediğinizde ve kullanmaya başladığınızda eklenti size bu şekilde tüm sayfayı çevirebileceğiniz bir imkan sunuyor. Aynı zamanda çeviriyi kendi dilinize yapıp sayfanın ana dilini değiştirdiğinizde, imleci üzerine götürdüğünüz cümlelerin orijinalini de gösterip size bir test imkanı sunuyor. 

Grammarly for Chrome (Chrome Eklentileri Listemizin Favorisi)

Grammarly, ana diliniz dışında başka bir dilde yazılar yazarken grammar (dil bilgisi) hatalarını sizin için düzeltir. Özellikle tüm yazarlar, öğrenciler ve daha nice yazı yazmakla haşır neşir olan insanların kullanım kolaylığından dolayı vazgeçemediği bir eklenti haline gelebiliyor. 

Grammarly for Chrome - Google Chrome Eklentileri
Grammarly Eklentisinin Çalışması

TransOver

Bu eklenti de aslında Google Çeviri’nin sunduğu bazı imkanları sunuyor, imleci üzerine götürdüğünüz cümlelerin istediğiniz dile çevrilmesi bu eklentide de mevcut. 

TransOver
TransOver Eklentisinin Dil Seçme Özelliği

Google Çeviri’de hangi dile çevireceğinizi bir listeden seçmeniz gerekirken, bu eklentide dili yazmanız yeterli oluyor. 

LinguaLeo

Yine web sitelerindeki kelimeleri tercüme etmenize yarayan bir eklenti, fakat birkaç güzel yanı var. Burada çevirdiğimiz kelimeleri toplu halde tutup kendi sözlüğümüzü yaratabiliyoruz. Diğerlerinden ziyade daha çok İngilizce öğrenmeye yönelik bir uygulama. Hatta bunun için içeriğinde ezberlemenizi kolaylaştıran görseller, her kelime için en az 5 adet eş anlamlı kelime, sesli telaffuz gibi özellikleri bulunuyor.

Google Chrome Eklentileri - LinguaLeo
LinguaLeo Eklentisinin Dil Öğrenme İçin Sunduğu Avantajlar

Film İzlemeyi Sevenler İçin Google Chrome Eklentileri

Right-Click Search IMDB

Film izlemeyi seviyorsunuz ve tekrar bir film izlemeden önce hemen IMDB puanına bakıyorsanız, bu eklenti gerçekten beklentinizi karşılayacaktır. Eklenti size filmin üzerine ‘sağ tıklayıp’ bu eklentiyle aradığınızda IMDB puanını hızlı bir şekilde sunuyor. 

Search on Youtube

Bu eklenti de filme başlamadan önce film hakkındaki videolara ulaşıp kolayca film hakkında fikir sahibi olmanızı sağlıyor.Youtube’a gidip filmi aramanız, ilgili videoları bulmanız için zaman harcamıyorsunuz. Direkt olarak ‘search on Youtube’ kısmına basıyorsunuz ve eklenti sizin filminiz için Youtube’da araştırma yapıyor. 

OpenSubtitles

Özellikle alt yazısı zor bulunan diziler için çok kullanışlı bir Chrome eklenti. Bazen bunun için saatler bile harcanabilirken eklentiyi açıp sadece filmin, dizinin, belgeselin ismini yazmaya başlayın ve bırakın alt yazıyı sizin için bu OpenSubtitles bulsun. 

Google Chrome Eklentileri - OpenSubtitles

Çok Fazla Sayıda Sekme Kullananlar İçin Google Chrome Eklentileri

CrxMouse Gestures 

Bu eklentiyle sekmeler arasında geçiş yaparken özelleştirmeler sağlayabilirsiniz. Sekmeleri açıp kapatma, ya da diğer sekmeye geçişler için özel fare ve tıklama hareketleri oluşturabiliyorsunuz. 

Picture-In-Picture for Chrome

Herhangi bir sitede bir video izliyorsunuz fakat ‘video kenarda dursun ben şuna da bir bakayım’ diye düşünüyorsanız bu eklentiyi rahatlıkla tavsiye edebilirim. Böyle bir durumda bu eklentiyi kullandığınızda videonuz pencerenin sağ altına gelecektir. Siz de başka sekmelerde çalışırken aynı anda videonuzu takip edebileceksiniz. 

Picture-In-Picture for Chrome

OneTab

Diğer eklentiler tarayıcınızı biraz zorlarken bu eklenti bellek dostu sayılabilir. Özellikle birkaç projede çalışıp her proje için fazlaca sekme açıyorsanız bu sekmeleri derli toplu saklayabilirsiniz. Başka bir projeye başladığınızda direkt ihtiyacınız olan seçmelerin açılması eklentiyi bir süre sonra ‘olmazsa olmaz’ yapan nedenlerden. 

Yazımızla ilgili olarak 106 Chrome Uzantısı Google Tarafından Kaldırıldı adlı yazımızı da okuyabilirsiniz.

İçeriğimiz sizin için yararlı mıydı?

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Marmara Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği 3.sınıf öğrencisi. Araştırmayı seven, araştırdıkça paylaşmayı daha çok seven biri.


Yorum yapın