Google Konum Ekleme Nasıl Yapılır?

Google, sunduğu hizmetler ile hayatımızı büyük oranda kolaylaştırıyor. Bizim için büyük kolaylık sağlayan bu hizmetlerden biri ise Google Haritalar olarak karşımıza çıkıyor. Akıllı cihazlar üzerinden kolaylıkla kullandığımız Google Haritalar’ı dünyanın neredeyse her yerinden kullanmak mümkün. Neredeyse her gün kullanıyor olsanız da bu hizmete dair bilmediğiniz bazı özellikle olabiliyor. Google konum ekleme de merek edilen özellikler arasında yer alıyor.

Günümüz dijital dünyasında hemen hemen her şeyin dijitalleştiğini söyleyebiliriz. Haritalar da bu dijitalleşme sürecinden payına düşeni elbette aldı. Artık hepimiz bir yere giderken dijital haritaları kullanıyoruz. Google Haritalar, şu anda en büyük veriye sahip harita uygulamalarından birisi olarak karşımıza çıkıyor. Eğer bir işletmeniz varsa Google’a konumunuzu ekleyebilmeniz mümkün. Peki Google Haritalar’a konum ekleme nasıl yapılır?

Sizler için hazırlamış bu içerikte Google konum ekleme nasıl yapılır sorusunu yanıtlamaya çalışacağız. İçeriğimizde haritalara konumunuzu eklemek için kullanabileceğiniz farklı yöntemlerden söz edeceğiz. Bunun yanı sıra içeriğimizde Google konum ekleme hakkında sıkça sorulan sorulara da yer vereceğiz. Hazırsanız, lafı daha fazla uzatmadan içeriğimize başlayalım.

Google Konum Ekleme Nedir?

Hızlı dijitalleşme süreci hayatımızın her alanını doğrudan etkiliyor. Dolayısıyla insan hayatı köklü bir şekilde dönüşüme uğruyor. Bu dönüşüm yaşam stilimizi ve alışkanlıklarımızı büyük ölçüde değiştiriyor. Son yıllarda hayatımıza giren en büyük yeniliklerden biri ise dijital harita sistemleri olarak karşımıza çıkıyor. Bu sistemler özellikle günlük hayatımızda kolaylaştırıcı bir rol oynuyor.

Dijital harita sistemlerinden söz edince akla ilk gelen şüphesiz ki Google Haritalar oluyor. Google’ın geliştirdiği hizmetlerden biri olan Google Haritalar dünyanın en kapsamlı harita verilerine sahip. Böylece bizlere tüm dünyanın detaylı bir haritalandırmasını sunuyor. Buna bağlı olarak da gitmek istediğiniz her yere kolay bir şekilde ulaşmanız mümkün hale geliyor.

Google Haritalar, mobil uygulama olarak rahatlıkla kullanılabiliyor. Uygulamayı ise hem Play Stor hem de App Store üzerinden hızlı bir şekilde indirmek mümkün. Böylece Google Haritalar, güncel adres bilgilerine ücretsiz olarak erişmeye olanak tanıyor. Aslında tam da bu özelliği onu günlük hayatın ayrılmaz bir parçası haline getiriyor.

Google Konum Ekleme Nedir

Neredeyse her gün kullandığımız bu hizmetin pek çok farklı özelliğinden söz edebiliriz. Özellikle bir işletme sahibiyseniz Google Haritalar’ın sahip olduğu özellikler büyük oranda işinizi kolaylaştırıyor. Böylece daha fazla tanınmanız da mümkün hale geliyor. Bunun için yapmanız gereken tek şey ise haritalara bir konum eklemek.

Aslında bu özellik yalnızca işletme sahiplerinin kullanabileceği bir özellik değil. Çünkü Google konum ekleme özelliği aslında herkesin erişebileceği bir özellik. Böylece işletme sahibi siz olmasanız bile haritalar üzerinde bulunmayan konumları Google Haritalar’a eklemeniz mümkün hale geliyor. Gelin bunu nasıl yapacağınıza birlikte göz atalım.

Google Haritalara Konum Ekleme Yöntemleri

Pek çok farklı hizmeti ile ön plana çıkan Google’ın en çok kullanılan hizmetlerinden biri harita sistemi olarak karşımıza çıkıyor. 2005 yılında hayatımıza giren bu hizmetin tüm alışkanlıklarımızı köklü bir biçimde değiştirdiğini söylemek mümkün. Buna bağlı olarak Google Haritalar’ın kullanıcı sayısının her geçen gün artması söz konusu oldu. Öyle ki günümüzde aylık olarak 1 milyar kişi bu hizmeti kullanıyor.

Günlük yaşamımızda çoğunlukla bir adresi bulmak için kullanıyor olsak da Google Haritalar başka kolaylıkları da beraberinde getiriyor. Özellikle bir işletme sahibiyseniz bu hizmet işletmenizin daha fazla tanınması için çok büyük bir fırsat. Bu fırsatı değerlendirerek dijital dünyada işletmenizin daha bilinir olmasını sağlayabilirsiniz.

Günümüz dünyasında hemen hemen herkesin bir yere giderken bu hizmeti kullandığını göz önünde bulunduracak olursanız, işletme konumunu Google Haritalar’a eklemenin ne derece önemli olduğunu da anlayabilirsiniz. Google haritalara konum eklemek işletmenizin daha görünür olmasını sağlıyor. Böylece daha fazla müşteri çekmeniz de mümkün hale geliyor.

Google, işletme sahibi olmayanların da haritalara konum eklemesine olanak tanıyor. Böylece henüz haritalar üzerinde işaretlenmemiş yerleri veri sistemine ekleyebiliyorsunuz. Google konum ekleme işlemini yapmak için ise kullanabileceğiniz farklı yöntemler mevcut. İçeriğimizin devamını okuyarak bu yöntemler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Yöntem 1: Mobil Cihazlar Üzerinden Konum Ekleyin

Akıllı telefonların kullanımı günümüz dünyasında oldukça yaygın. Hemen hemen her işimizi gerçekleştirmemize olanak tanıyan bu cihazları neredeyse hepimiz kullanıyoruz. Google Haritalar da mobil uygulama sürümü ile akıllı cihazlarda rahatlıkla kullanılabiliyor. Dolayısıyla mobil cihazlar üzerinden konum eklemek tercih edebileceğiniz ilk yöntem olarak karşımıza çıkıyor.

Eğer akıllı telefonunuz ile Google Haritalar’a bir konum eklemek istiyorsanız tek ihtiyacınız olan uygulamayı telefonunuza indirmek. İşletme sahibi olsanız da olmasanız da bu yöntemi kullanarak haritalara konum ekleyebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterlidir:

 • İlk olarak kullanmakta olduğunuz cihaz üzerinden “Google Haritalar” uygulamasına girin.
 • Ardından alt kısımda yer alan çubuk üzerinden “Katkı” seçeneğini seçin.
 • Bu aşamada farklı özellikler ile karşılaşacaksınız. Üst kısımlarda yer alan “Yer Ekleyin” seçeneğini seçerek devam edin.
 • Karşınıza çıkacak olan ekran üzerinde eklemek istediğiniz yer ile ilgili bilgileri girebileceğiniz bazı alanlar yer alacaktır. Özellikle işletme sahibi iseniz zorunlu olan kısımları doldurduktan sonra aşağıda yer alan “Daha Fazla Ayrıntı Ekle” seçeneğine tıklayıp tüm bilgileri doldurmalısınız.
 • İlgili bilgileri girmenizin ardından aşağıda yer alan “Gönder” butonuna tıklayarak işlemi tamamlayabilirsiniz. Böylece girmiş olduğunuz bilgiler Google’a iletilecektir. Ardından yaptığınız düzenlemenin sonucu e-posta aracılığı ile size bildirilmektedir.
Google maps konum ekleme

Yöntem 2: Bilgisayar Üzerinden Konum Ekleyin

Akıllı telefonların yanı sıra bilgisayarlar da günümüzde sıklıkla kullanılan cihazlar arasında yer alıyor. Hemen hemen her işimi gerçekleştirebileceğimiz bu cihazlar üzerinden de Google Haritalar’a erişim sağlamak mümkün. Dolayısıyla Google Haritalar’a yer eklemek için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem ise bu işlemi bilgisayarınız ile gerçekleştirmek.

Tıpkı mobil cihazlarda olduğu gibi bilgisayar üzerinden de bu işlemi pratik bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Üstelik bu yöntem mobil cihazlarda da olduğu gibi işletme sahibi olmayanlar tarafından da kullanılabiliyor. Eğer konum ekleme işlemini bilgisayar üzerinden yapmak istiyorsanız aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • İlk olarak kullanmakta olduğunuz internet tarayıcınız üzerinden “Google Haritalar” web versiyonunu açın.
 • Ardından sol üst köşede karşınıza çıkacak olan “Üç Çizgi” sembolüne tıklayın.
 • Bu aşamada pek çok farklı seçeneğin olduğu bir liste ile karşılaşacaksınız. Bu listeden “Eksik Bir Yeri Ekleyin” seçeneğini seçerek devam edin. Eğer işletme sahibi iseniz bu aşamada “İşletmenizi Ekleyin” seçeneğini seçebilirsiniz.
 • Karşınıza çıkacak olan ekran üzerinden gerekli olan tüm bilgileri girerek devam edin. Böylece işleminiz tamamlanacaktır.

Yöntem 3: Google İşletme Hesabı ile Konum Ekleyin

Eğer işletme sahibi iseniz Google Haritalar’a konum eklemek için kullanabileceğiniz yöntemlerden biri de işletme hesabını tercih etmek olarak karşımıza çıkıyor. Google işletme hesabı, işletme sahiplerine pek çok avantaj sağlıyor. Bu hesap sayesinde işletme kimliğinizi kolay bir şekilde yönetmeniz mümkün hale geliyor. Üstelik bu hesap türü işletmenizi doğrulamanıza da olanak tanıyor.

Google üzerinden işletme bilgilerini doğrulamak daha fazla müşteri çekmek için oldukça etkili bir yöntem. Bilindiği üzere bir işletmenin doğrulanmış bilgilere sahip olması tüketiciyi kendine çeken en önemli etkenler arasında yer alıyor. İşletme hesabı aracılığı ile haritalara konum eklemek istiyorsanız aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • İlk olarak “Google İşletme Hesabı” profilinize girin.
 • Ardından “Profili Düzenle” seçeneğine tıklayın.
 • Sonrasında karşınıza çıkacak olan seçenekler arasından “İşletme Bilgileri” seçeneğini seçerek işleme devam edin. Ardından ise “Konum” seçeneğine tıklamalısınız
 • Açılan ekran üzerinden adres bilgilerinizi düzenleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra raptiye ile konum ayarlaması yapabilirsiniz.
 • Adres bilginizi girdikten sonra “Kaydet” seçeneğine dokunun. Verdiğiniz adres bilgilerinin Google tarafından bulunabiliyor olmasına dikkat etmeniz ise önem taşıyor. Herhangi bir hata olması durumunda bu aşamada Google bir uyarı gönderiyor ve bilgileri düzenlemenizi istiyor.
 • Raptiye ile konum ayarlamak için ise “Ayarla” butonuna tıklayarak harita üzerinden konumunuzu işaretleyin. Ardından sırasıyla “Bitti” ve “Kaydet” seçeneklerini kullanarak devam edin.

Google Konum Ekleme Nasıl Yapılır: Sıkça Sorulan Sorular

Google Haritalar’a Konum Eklemek Ücretli mi?

Günümüzde en çok kullanılan dijital harita sistemi Google Haritalar olarak karşımıza çıkıyor. Google’ın geliştirdiği bu hizmet harita üzerine konum eklemeye de olanak tanıyor. Bu özellik, en çok işletme sahipleri için fayda sağlıyor. Ancak işletme sahibi olmasanız bile haritalara konum eklemeniz mümkün. Google, bu işlem için herhangi bir ücret talep etmiyor.

Herkes Google Haritalar’a Konum Ekleyebilir mi?

En popüler dijital harita sistemi olan Google Haritalar, özellikle işletme sahiplerinin konum ekleyebilmesi açısından oldukça kullanışlı. Ancak bu özellik yalnızca işletme sahiplerinin değil, tüm Google kullanıcılarının erişimine açık. Dolayısıyla işletme sahibi olsanız da olmasanız da Google Haritalar’a bir konum ekleyebilirsiniz.

Google Konum Ekleme Nasıl Yapılır: Genel Değerlendirme

Dijital harita sistemleri günümüzde sıklıkla kullanılıyor. Sadece bir tık uzaklığımızda olan bu sistemler uzun bir zamandır günlük yaşantımızın bir parçası. Pek çok farklı dijital harita sistemi olsa da Google Haritalar uzun yıllardır zirvedeki yerini koruyor. 2005 yılında hayatımıza giren Google Haritalar, aylık 1 milyar aktif kullanıcıya sahip.

Dünyanın en büyük harita sistemi olan bu hizmeti hem bilgisayarlar hem de mobil cihazlar üzerinden kullanmak mümkün. Böylece istediğimiz her an güncel adres verilerine ulaşmamız mümkün hale geliyor. Buna bağlı olarak hemen hemen her gün Google Haritalar’a başvurduğumuz bir gerçek.

Google Haritalar büyük bir harita sistemi olmasının yanı sıra pek çok farklı özelliğe de sahip. Üstelik bu hizmetin özellikleri her geçen gün geliştiriliyor. Bu özellikleri sayesinde pratik bir kullanıcı deneyimi sunuyor. Dolayısıyla haritaları en efektif şekilde kullanmamıza da olanak tanıyor.

Güncel adres bilgilerine bir tıkla erişebileceğimiz bu hizmeti dünyanın her yerinde kullanmak da mümkün. Bunun için yapmanız gereken tek şey uygulamaya girip gitmek istediğiniz yerin adresini yazmak. Google Haritalar mobil uygulamasını hem Play Store hem de App Store üzerinden indirebilirsiniz.

Google Haritalar, işletme sahipleri açısından da oldukça kullanışlı bir hizmet olarak karşımıza çıkıyor. Herkesin bir yer ararken Google Haritalar’a başvurduğu günümüz dünyasında işletmenizin konumunu haritalara eklemek oldukça etkili bir eylem olacaktır. Böylece işletmenizin daha popüler ve güvenilir olmasını sağlamanız da mümkün hale geliyor. Tek yapmanız gereken işletmenizin konumunu haritalara eklemek. Bunun için farklı yöntemler kullanabilirsiniz.

Sizler için hazırlamış olduğumuz Google konum ekleme rehberimiz burada sona eriyor. Bu içeriğimizde Google konum ekleme konusunu ele aldık. Sizlere Google Haritalar’a nasıl konum ekleyebileceğinizi açıklamaya çalıştık. İçeriğimizde bu işlem için kullanabileceğiniz farklı yöntemlerden söz ettik. Böylece sizler de içeriğimizi okuyarak Google Haritalar’a kolaylıkla konum ekleyebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Tam zamanlı araştırmacı, yarı zamanlı yazar.