En İyi Web Tarayıcıları – 2024

Günümüzde İnternet’e erişebilmemizi sağlayan birçok web tarayıcısı mevcut. Bu tarayıcıların kendini öne çıkaran özellikleri var. Biz de sizlere En İyi Web Tarayıcıları başlığı altında hangi tarayıcıların en iyi olduğunu ve hangi özelliklerinden dolayı onları en iyi olarak nitelendirdiğimizi derledik.

Google Chrome (En İyi Web Tarayıcı)

Google Chrome En İyi Web Tarayıcıları
Google Chrome Arayüzü

Birçok insanın en çok kullandığı web tarayıcısı olan Chrome, listemizin başında bulunuyor. Chrome, hepimizin çok kolay ulaşabildiği ve erişebildiği bir tarayıcı olarak karşımıza çıkıyor. Örneğin, Android telefonlarda Google servisleri direkt yüklü olarak geliyor ve bu servislerden biri olan Google Chrome da telefonumuzda varsayılan tarayıcı olarak kullanılıyor.

Google Chrome’un Avantajları

Kolay ulaşılabilmesinin yanı sıra Chrome’u günümüzde en iyi tarayıcı olarak öne çıkaran birçok özellik bulunmakta. Bunlar şöyle sıralanabilir:

 • Diğer birçok web tarayıcısı arasından daha hızlı olması
 • Google hesabı ile mükemmel entegre olur. Bu sayede cihazlar arasında kolay geçiş yaptırır. Bu cihazlarda da; yer imlerinin, kaydedilmiş verilerin, tercihlerin ve hatta bazı eklentilerin bile senkronize edilebilirliğiyle dikkat çeker
 • Chrome Web Mağazası üzerinden eklenen eklentilerin birçoğunun tarayıcıda yaptığımız işleri çok kolaylaştırması
 • Her sekmeyi ayrı bir işlem (process) ile çalıştırır. Olası bir sıkıntıda sadece bulunduğu işlemi sonlandırarak diğer sekmelerde rahatlıkla gezinmeye devam etmeye olanak sağlar.
 • Birçok web tarayıcısına göre daha anlaşılır ve sadeliğinden dolayı daha hoş bir arayüze sahip olması

Google Chrome’un Dezavantajları

Bu kadar avantajına rağmen, Google Chrome maalesef en çok RAM kullanan tarayıcı olarak dikkat çekiyor. Bazen avantajlar uygulamaların dezavantajlarının da tetikçisi olabiliyor. Google Chrome’un her bir sekme ve eklenti için ayrı işlem (process) çalıştırması fazla kaynak kullanımını ve düşük donanımlı cihazlarda performans sorunlarına yol açmaktadır.

Tarayıcı dediğimizde de aklımıza gelen bir diğer özellik olan gizlilik ve güvenlik. Chrome’un bu konuda pek de iyi bir geçmişi olduğunu söyleyemeyiz. Örneğin en son ortaya çıkan bir sıfırıncı gün tehlikesinde zararlı bir JavaScript kodunun, Chrome’un ana sayfasına işlenebildiği ve bu sayede saldırganların bilgisayarlara yetkisiz şekilde erişebilmesine olanak sağladığı tespit edildi. Ancak tespit edilen birçok açık gibi bu açığın da Google tarafından hızlıca çözüldüğünü söyleyebiliriz.

Özet olarak, kullanıcı odaklı çalışması ve yüksek hızı sebebiyle önerebileceğimiz en iyi tarayıcı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak, daha iyi bir deneyim yaşayabilmek için tarayıcıyı kullanırken fazla sekme açmamanızı tavsiye ediyoruz.

Opera (En İyi Tasarıma Sahip Web Tarayıcı)

Opera web tarayıcı
Opera Arayüzü

Listemizin ikinci sırasında bulunan Opera’nın en yenilikçi tarayıcı olarak öne çıktığını söyleyebiliriz. En hızlı tarayıcı olan Google Chrome’un öne çıkan alternatiflerinden olan Opera, aynı Chrome gibi açık kaynaklı Chromium motoru üzerine inşa edilmesi ile kullanıcılarına Chrome benzeri bir deneyim sunuyor. İkisinin benzer özellikleri olarak karma bir URL ve arama çubuğunun bulunmasını ve diğer tarayıcılara göre nispeten daha hafif ve daha hızlı olmalarını söyleyebiliriz.

Opera’nın içerisine yerleştirilen özellikleri dikkatli incelediğimizde farklılıklar ortaya çıkıyor. Asıl farklılığın; Chrome’un daha çok eklentiler ile kullanıcılarına kolaylık sağlamaya çalışırken, Opera’nın kullanıcılarına kolaylık sağlayacak özelliklerin, direkt uygulama içerisinde bulunması olduğunu söyleyebiliriz.

Opera’nın Avantajları

 • Direkt uygulama içerisinde VPN ve Reklamları Engelle özelliği bulundurması
 • VPN özelliği sayesinde daha güvenli bir seçenek haline gelmesi
 • Chrome kadar geniş yelpazeye sahip olmasa da eklentiler yükleyebileceğiniz Opera Eklentileri Mağazası bulunması
 • Sayfaları daha sonra okumak üzere kaydetmek için yerleşik bir “Stash” özelliğine sahip olması (Bu sayede daha sonra okumak üzere bir sayfayı kaydetmek için Chrome’da kullanılan güzel bir eklenti olan Evernote benzeri eklentilere veya uygulamalara gerek kalmıyor)
 • En sık ziyaret edilen sayfaları tümünü tek bir yerde toplayan bir hızlı arama menüsüne sahip olması
 • Kenar çubuğu tasarımı sayesinde hem özgün bir tasarıma sahip olması hem de uygulamaların kullanımını kolaylaştırması
 • Chrome’a yakın denecek bir hızda olması

Opera’nın Dezavantajları

 • Chrome’da görünen RAM sorununu nispeten Opera’da da görmek mümkün. Özellikle sekme sayısı çoğaldıkça bilgisayara daha fazla yük olması muhtemel.
 • Her ne kadar çok özellik bulundurması iyi gibi gözükse de kimi kullanıcılar için gereksiz oluyor. Bu durumda da bilgisayarı gereksiz yorma sorunu ortaya çıkıyor.
Opera GX web tarayıcı
Opera GX Arayüzü

Eşsiz görünümü ve dahili özellikleriyle dikkat çeken Opera’yı da en iyi tarayıcılar arasında rahatlıkla önerebiliriz. Ayrıca Opera’nın, Opera GX adında bir tarayıcısı daha bulunmakta. Bu tarayıcı ise oyunculara özel tasarımlar içermesi ve oyunlarla ilgili olan Discord, Twitch gibi tarayıcı içindeki uygulamaları kullanıcılarına sunması ile öne çıkıyor. Geri kalan tüm özelliklerinin ise Opera ile aynı olduğunu söyleyebiliriz.

Microsoft Edge

Microsoft Edge web tarayıcı
Microsoft Edge Arayüzü

En iyi web tarayıcıları listemizin üçüncü sırasında Microsoft Edge bulunmakta. Microsoft, Windows 10 ile entegre ve sistemle birlikte güncellenen bir tarayıcı olan Edge’i geliştirdi. Ancak çoğu bilgisayarda Edge, varsayılan tarayıcı olarak gelmesine rağmen beklenen pazar payını elde edemedi. Bunun üzerine Microsoft kritik bir adım attı ve aynı Chrome ve Opera gibi Chromium motoru kullanarak Edge’i baştan aşağı değiştirdi.

Microsoft Edge ilk bakışta Chrome gibi hissettirse de Chrome’dan onu ayıran kritik özellikler mevcut. Bunların başında da RAM’in daha az kullanılması için sesli arama, Google merkezli servisler, reklam engelleyiciler gibi birçok yeniliği Edge’de kullanmaması geliyor.

Eski zamanlarda Intertnet Explorer olarak karşımıza çıkan bu tarayıcı güncellemeler ile tamamen değişti. Böylece Microsoft Edge, son derece başarılı bir şekilde küllerinden doğdu demek de mümkün.

Microsoft Edge’in Avantajları

 • Daha az RAM kullanması
 • Chrome eklentilerini desteklemesi
 • Çeşitli güvenlik seviyeleri sunarak pop-up engelleyici gibi birçok güvenlik sistemlerini kullanıcılarına seçtirmesi
 • Chrome gibi hızlı bir tarayıcı olması
 • Windows’a entegre şekilde çalışması
 • MacOS ve iOS ile uyumlu olarak Apple kullanıcıları için Safari’ye alternatif olması

Microsoft Edge’in Dezavantajları

 • Düşük donanımlara sahip sistemlerde yavaş çalışması
 • Fazla sade arayüz
 • Daha iyi performanslı tarayıcıların bulunması

Hızı ile Chrome’u aratmayacağını söyleyebileceğimiz ancak Chrome kadar RAM harcamaması nedeniyle birçok kullanıcısını memnun eden Microsoft Edge de en iyi web tarayıcıları listemizin önde gelen tarayıcılarından olmayı hak ediyor.

Mozilla Firefox

Firefox web tarayıcı
Firefox Arayüzü

Listemizin dördüncü sırasında en iyi Chrome alternatiflerinden biri olan Mozilla Firefox bizleri karşılıyor. Mozilla, yakın bir zaman öncesinde eski sade tasarımına dönmek adına birtakım güncellemeler yaptı. İlk bakışta bu güncellemenin tasarım amaçlı olduğu gözükse de durum böyle değil. Mozilla bu güncellemede performans konusunda da Chrome’a yaklaşma yolunda önemli adımlar attı.

Örnek verecek olursak; Firefox Quantum adlı bir motor tasarlayan Mozilla, çok çekirdekli işlemcilerden daha fazla faydalanmayı amaçladı. Şirket bu güncellemeyle, şu anda İnternet’te günlük gezinme konusunda bir fark yaratmıyor. Ancak daha hızlı işlemciler ile diğer şirketlerin önüne geçeceğini düşünüyor.

Firefox’un en avantajlı olduğu konulardan birisi, şüphesiz gizlilik ve güvenlik. Arama geçmişinizi izleyici programları önleme desteği, cihazlar arasında iyileştirilmiş parola senkronizasyonu, geliştirilmiş okunabilirlik, entegre ihlal uyarılarında mail ile ulaşım gibi güvenlik alanında yapılan geliştirmeler yapan şirketin, kullanıcı gizliliğini gerçekten iyi koruduğunu söyleyebiliriz.

Firefox’un ayrıca Chrome’a örnek olduğu uzantı desteğinin de gayet geniş bir yelpazeye sahip olduğunu söyleyebiliriz. Ayarları platformlar arasında yönetmek Chrome kadar sorunsuz olmasa da Firefox, mobil uygulamaya ücretsiz bir Firefox hesabı ile giriş yaptıktan sonra cihazlar arasında yer imleri paylaşabilme imkanı sunuyor.

Firefox’un Chrome’dan daha eski bir tarayıcı olduğunu da belirtelim. Bu nedenle bazı eski web uygulamalarının çalıştırılmasında da Chrome’dan daha başarılı.

Mozilla Firefox’un Avantajları

 • Gizlilik ve güvenlik odaklı olması
 • Bildirimlere izin ver pencerelerinin engellenebilmesi
 • Performans olarak iyi bir Chrome alternatifi olması

Mozilla Firefox’un Dezavantajları

 • Çok yoğun RAM ve kaynak kullanması
 • Bazı internet siteleriyle uyumluluk sorunu yaşaması
 • İndirme konusunda bazı problemler yaşaması

Özet olarak Firefox, Chrome’un gizlilik odaklı bir alternatifi demek pek yanlış olmayacaktır. Genel olarak performans olarak altta kalmasa da Opera’nın içerisindeki özellikler kadar geniş bir özelliğe de sahip olmadığını belirtelim.

Safari

Safari web tarayıcı
Safari Arayüzü

Apple cihazlarında varsayılan tarayıcı olarak karşımıza gelen Safari, en iyi web tarayıcıları listemizin listemizin beşinci sırasında. Chrome kadar hızı yüksek olmasa da bu tarayıcıyla da kesinlikle çok yavaş bir deneyim elde etmezsiniz.

iOS, iPadOS, MacOS ile entegre olarak çalışan Safari, Google hesapları gibi cihazlar arasında senkronizasyonu daha kolay yapabilmenize olanak sağlıyor. Cihazlarla senkronize şekilde çalışmasından dolayı iPhone veya iPad’inizde açtığınız pencereleri kolaylıkla Mac’inize de aktarabilirsiniz. Ayrıca, Apple’ın kullandığı donanımlar ve optimizasyonları sayesinde Safari’nin daha az pil tükettiğini söyleyebiliriz.

Safari, gizlilik ve güvenliğe de son derece önem vermesiyle öne çıktığını da belirtelim. Ancak Safari, maalesef Apple ekosistemi harici Windows, Linux gibi işletim sistemleri için ulaşılamamakta.

Safari’nin Avantajları

 • Apple ekosistemi içerisinde son derece başarılı bir şekilde çalışması
 • Cihazlarda maksimum optimizasyon sağlaması
 • Başarılı arayüz ve özellikler

Safari’nin Dezavantajları

 • Yalnızca Apple cihazlarında bulunması
 • Eklentiler konusunda rakiplerinden geride kalması
 • Kişiselleştirme olanaklarının çok daha az olması

Brave (En İyi Performansa Sahip Web Tarayıcı)

brave en iyi web tarayıcıları

Belki de adını hiç duymadığınız Brave, en iyi web tarayıcıları listemizde altıncı sırada inceleyeceğimiz tarayıcı olarak karşımıza geliyor.

Brave’in öne çıkan özelliğinin bütün web sayfalarındaki tüm reklamları engellemesidir. Bu da onu tartışmasız en hızlı tarayıcı yapar diyebiliriz. Bu kullanıcılar için mükemmel sayılabilecek bir özellik olmasına rağmen sitelerin en büyük gelir kaynaklarından biri reklamlar olduğu için sitelere büyük zarar vermektedir. Bu arada Chrome ve Opera gibi Chromium motorunu kullandığını da belirtelim.

İşte bu noktada Brave web sitelerine finansal olarak destek sağlayabilmek için de bir yol düşünmüş. Tarayıcıyla ortaklık yapan siteleri desteklemek için küçük miktarlarda kripto para birimi kullanabilirsiniz. Kullanıcılar Brave’in akışına yerleştirdiği reklamları görüntülediklerinde Basic Attention Token (BAT) isimli kripto paralara sahip olurlar. Bir araştırmaya göre Eylül 2020 itibariyle bu girişimi; Vikipedi, The Guardian ve daha fazlası dahil olmak üzere Brave tarayıcı aracılığıyla BAT tabanlı işlemleri destekleyen 67.813 site bulunmakta.

Gizlilik ve güvenlik açısından düşündüğümüzde kullanıcı güvenliği ve gizliliği, Brave’in arkasındaki en büyük iki faktördür. Bu tarayıcıda, kaç çevrimiçi izleyicinin engellendiğini gösteren varsayılan yeni bir sekme ekranı vardır. Böylece tam olarak reklamların ve izleyici geçmişi takiplerinin engellenmesinden dolayı ne kadar zaman kazandığınızı görebilirsiniz.

Ayrıca şirket, kullanıcılarının tarama verilerini sunucularının görmediği ve depolamadığını belirtiyor. Bu sayede herhangi bir kullanıcı verisini üçüncü kişilere satamayacağını da belirtiyor.

Brave’in Avantajları

 • Dahili reklam ve tracker engelleyici
 • Chromium tabanlı bir tarayıcı
 • Kaynak harcama konusunda çok daha başarılı

Brave’in Dezavantajları

 • Kişiselleştirme olanaklarının daha az olması
 • İçerik üreticiler için daha yararsız bir reklam düzenine sahip olması

Brave tarayıcısının zayıf kaldığı özellik olarak en önemli unsur özelleştirmedir. Brave’in ana amacı hız olduğu için, özelleştirmelerin biraz arka plana atıldığını söyleyebiliriz. Ana amacı hız olan ve reklamları direkt engellemesiyle kullanıcı yanlısı Brave’i bir göz atın deriz.

Vivaldi

Vivaldi en iyi web tarayıcı
Vivaldi Arayüzü

En iyi web tarayıcıları listemizde inceleyeceğimiz bir başka web tarayıcımız Vivaldi. Vivaldi, benzersiz bir kullanıcı deneyimi oluşturmak için Chromium motoru temelli bir tarayıcıdır. Birçok özelliği ile kullanıcı deneyiminde oldukça başarılı olduğunu söylemek de mümkün. Ayrıca Chromium tabanlı olması sayesinde Chrome uzantılarıyla da uyumludur.

İlk indirdiğinizde Vivaldi, sizin istediğiniz şekilde tasarımı özelleştirmek için bir kurulum sürecine giriyor. Bu sayede sekmelerinizin ve adres çubuğunuzun nerede konumlanacağını ve tarayıcı sekmelerinin sayfanın üstünde mi yoksa ayrı bir yan panelde mi olmasını istediğinize göre tasarımını şekillendiriyor.

Ayrıca; medya oynatmayı durduran, sekmelerinizden içeriği gizleyen ve tarayıcının tüm özelliklerini ve menülerini devre dışı bırakan yeni Ara Modu (Break Mode) gibi özellikleri de mevcut. Vivaldi de Brave gibi indirildiğinde tüm web izleyicileri ve reklamları engelliyor ancak bu ayar değiştirilebiliyor. Örneğin, sitemizi desteklemek isterseniz, sitemizde reklamlara izin verebilirsiniz.

Web’de dolaşırken kişisel düşüncelerinizi, fikirlerinizi veya hatırlatıcılarınızı yazmak isteyebilirsiniz. Bu durumda tarayıcıda entegre bir not aracı olması da güzel olduğunu düşündüğümüz özellikleri arasında. Vivaldi’de ayrıca özelleştirilebilir klavye kısayolları ve fare hareketleri de mevcut. Bu sayede sekmeler arasında daha hızlı hareket edebilir; web aramasına anında erişebilir ve en sevdiğiniz sitelere erişim için kısayol ekleyebilirsiniz.

Üstelik, gizlilik ve güvenlik konularında da Vivaldi, öncü bir tarayıcı. DuckDuckGo ile gizli moddayken izleme olmayan arama aracını varsayılan seçenek olarak konumlandırmış.

Vivaldi’nin Avantajları

 • Günden güne daha da gelişen performansı
 • Özelleştirme konusunda başarısı
 • Oldukça başarılı arayüzü ve özellikleri

Vivaldi’nin Dezavantajları

 • Tüm kullanıcılar için uygun olmaması
 • Hız konusunun biraz daha geri planda kalması
 • Kaynak konusunda zorlayıcı olması

Tor

Tor web tarayıcı
Tor Arayüzü

İnternette gezinirken anonim kalmak isteyenlerin tercihi Tor listemizin sıradaki ismi. The Onion Router yani TOR, kullanıcısının anonimliği korumak isteyen ve bu amaca hizmet eden Firefox tarayıcısının bir sürümüdür.

Tor, trafiğinizi birkaç anonim sunucu üzerinden yönlendirerek sizi görünmez kılmayı amaçlayan açık bir ağ ile birleştirilmiş bir yazılım içerir. Kusursuz olmasa da kimliğinizi internette gezinirken gizlemenizde oldukça fayda sağlar.

Maalesef bu özelliği nedeniyle birçok kötü niyetli insan için de cezbedici olduğunu söylemek mümkün. Yine de web sitelerinde gezinirken kimliğinizi korumak yani anonim kalmak istiyorsanız Tor bunun için en iyi seçenek diyebiliriz.

Tor’un Avantajları

 • Gizlilik konusunda daha gelişmiş olması
 • Yasaklanmış sitelere erişim imkanı sunması

Tor’un Dezavantajları

 • Daha yavaş çalışması
 • Gizliliği tarayıcı ile sınırlı tutması
 • Özelleştirme konusunda daha kısıtlı olması
 • Daha riskli bir tarayıcı olması

Yandex Browser

Yandex-Browser en iyi web tarayıcıları

Rusya tabanlı arama motoru Yandex’in web tarayıcısı da en iyi internet tarayıcıları arasında yerini alıyor. Chromium tabanlı Yandex Browser, hız ve kullanışlılık açısından rakiplerine diş gösteriyor. Windows ve macOS cihazlarda kullanılabilen tarayıcı ilk olarak 2012 yılında yayınlandı. Ayrıca, Android ve iOS cihazlar için bir mobil sürümü de mevcut.

Chrome ve Opera eklenti mağazalarını da kullanabildiğiniz Yandex Browser, neredeyse diğer tarayıcıların yapabildiği her şeyi yapıyor desek yeridir. Bunlara ek olarak güvenlik alanında da rakipleriyle boy ölçüşecek özelliklere sahip.

Eğer kullanacak yeni bir tarayıcı arıyorsanız ve diğer tarayıcılardan memnun değilseniz Yandex Browser’a şans verebilirsiniz.

Yandex Browser’ın Avantajları

 • Popüler tarayıcılar ile rekabet edecek performans
 • Yandex’in sunduğu özel eklentiler ve özellikler

Yandex Browser’ın Dezavantajları

 • Farklı dillerde Rusçaya kıyasla daha başarısız bir deneyim yaşatması
 • Bazı özelliklerin tüm ülkelerde kullanılmaması

En İyi Web Tarayıcıları: Genel Değerlendirme

Sizler için hazırladığımız En İyi Web Tarayıcıları listemiz burada son buluyor. Bu içeriğimizde piyasada bulunan en iyi web tarayıcılarını sizler için bir araya topladık. Listemizde yer alan tarayıcılar arasından avantaj ve dezavantajları da göz önünde bulundurarak kendi tercihinizi yapabilirsiniz.

Görüldüğü üzere günümüzde birçok web tarayıcısı arasından seçim yapmak mümkün. Her bir tarayıcının kendine ait avantajları ve dezavantajları da seçim yapmayı kolaylaştırıyor demek yanlış olmaz. Ayrıca bu tarayıcıların ücretsiz olması da deneme konusunda kullanıcılara şans tanıyor. Siz de listemizde yer alan tarayıcılardan dilediğiniz programları deneyebilir ve beğenip beğenmediğinizi kendiniz test edebilirsiniz.

Eğer sizin kullandığınız tarayıcı listede yer almıyorsa aşağıda ve menüler sekmesinde bulunan iletişim kısmından kendi önerilerinizi de paylaşabilirsiniz. Ayrıca içeriğimiz hakkındaki düşünce ve görüşleriniz için de bizimle iletişim bölümünden iletmeyi unutmayın.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2006 yılından bu yana web yayıncılığı ile ilgilenen Yiğit, WordPress ve Ruby programlama dili fanatiğidir. Yaklaşık 15 yıldır teknoloji, internet ve programlama hakkında Türkçe içerikler üretmeye devam ediyor.

“En İyi Web Tarayıcıları – 2024” üzerine 11 yorum

 1. İkisi arasında kaldıysanız Opera’yı tercih etmenizi öneririm ama listemizdeki en iyi tarayıcının Brave olduğunu da belirteyim.

 2. Opera çok ram yiyen bir tarayıcı aşırı kasma ve donma yapıyor vpn harici birşeye yaramaz ama mozilla süper ne donma var ne kasma çokta az ram yiyor bu onun en büyük özelliklerinden biri opera dan çok daha iyi bu konuda bilgisayarı mozilla firefox çok yormuyor hızıda daha iyi , brave için iyi saglam ama bazen bir çok siteyi açmıyor o tarayıcı yani site açma sorunu var , windowsun geliştirdigi edge chomium harika olmuş bence tarasım ve kaynak acısından operanın önünde hız olarakta muazzam geliştirilmiş
  kısacası 1 mozilla firefox 2 edge chomium 3 google chome 4 opera 5 vivaldi 6 brave

  • Sizce Yaani en iyi web tarayıcıları listesinde yer almalı mı? Yaani, bir arama motoru ve sadece mobil cihazlar için uygulaması mevcut. Bu sebeple listemizde yer almıyor.

   Maxthon ise çok beğendiğimiz bir tarayıcı değil. Performans açısından rakiplerine oranla oldukça geride. Maxthon yerine, yukarıda yer alan tarayıcılarından birisini tercih etmenizi tavsiye ederim.

 3. Yeni nesil bir tarayıcı arıyorsanız Vivaldi’yi öneririm.Hız deseniz hızlı.Tema deseniz 8-9 çeşit varsayılan teması var.İsterseniz siz de kendi temanızı yapabilirsiniz.Ram’i az harcıyor.Çökme sorunu hiç yok.Dahili reklam engelleyici var.Notlar,ekran yaklama,gizlilik ,yerleşik posta işlemcisi ve daha birçok özellikler var.Vivaldiyi indirmeye girdiğinizde size 3 çeşit Vivaldi sunuyor.Hangisini seçerseniz.Vivaldi’nin sloganı “herkes için değil sizin için tarayıcı”.

Yorumlar kapalı.