Ana Sayfa > Listeler > En İyi Web Tarayıcıları: Hangi Tarayıcıyı Seçmeli? – 2021

En İyi Web Tarayıcıları: Hangi Tarayıcıyı Seçmeli? – 2021

Günümüzde İnternet’e erişebilmemizi sağlayan birçok web tarayıcısı mevcut. Bu tarayıcıların kendini öne çıkaran özellikleri bulunuyor. Biz de sizlere En İyi Web Tarayıcıları başlığı altında hangi tarayıcıların en iyi olduğunu ve hangi özelliklerinden dolayı onları en iyi olarak nitelendirdiğimizi derledik.

Google Chrome (En Çok Kullanılan Web Tarayıcı)

Google Chrome En İyi Web Tarayıcıları
Google Chrome Arayüzü

Birçok insanın en çok kullandığı web tarayıcısı olan Chrome, listemizin başında bulunuyor.

Chrome, hepimizin çok kolay ulaşabildiği ve erişebildiği bir tarayıcı olarak karşımıza çıkıyor. Örneğin, Android telefonlarda Google servisleri direkt yüklü olarak geliyor ve bu servislerden biri olan Google Chrome da telefonumuzda varsayılan tarayıcı olarak kullanılıyor.

Google Chrome’un Avantajları

Kolay ulaşılabilmesinin yanı sıra Chrome’u günümüzde en iyi tarayıcı olarak öne çıkaran birçok özellik bulunmakta. Bunlar şöyle sıralanabilir: • Diğer birçok web tarayıcısı arasından daha hızlı olması
 • Google hesabı ile mükemmel entegre olabilmesi sayesinde cihazlar arasında kolay geçiş yapılabilmesi ve bu cihazlarda da yer imlerinin, kaydedilmiş verilerin, tercihlerin hatta bazı eklentilerin bile senkronize edilebilirliği
 • Chrome Web Mağazası üzerinden eklenen eklentilerin birçoğunun tarayıcıda yaptığımız işleri çok kolaylaştırması
 • Her sekmeyi ayrı bir işlem (process) ile çalıştırarak, olası bir sıkıntıda sadece o sitenin bulunduğu işlemi sonlandırarak diğer sekmelerde rahatlıkla gezinmeye devam edilebilmesi
 • Birçok web tarayıcısına göre daha anlaşılır ve sadeliğinden dolayı daha hoş bir arayüze sahip olması

Google Chrome’un Dezavantajları

Bu kadar avantajına rağmen, Google Chrome maalesef en çok RAM kullanan tarayıcı olarak da dikkat çekiyor. Bazen avantajlar uygulamaların dezavantajlarının da tetikçisi olabiliyor. Google Chrome’un her bir sekme ve eklenti için ayrı işlem (process) çalıştırması fazla kaynak kullanımını ve düşük donanımlı cihazlarda performans sorunlarına yol açmaktadır.

Tarayıcı dediğimizde de aklımıza gelen bir diğer özellik olan gizlilik ve güvenlik konularını düşünürsek, Chrome’un bu konuda pek de iyi bir geçmişi olduğunu söyleyemeyiz. Örneğin en son ortaya çıkan bir sıfırıncı gün tehlikesinde zararlı bir JavaScript kodunun, Chrome’un ana sayfasına işlenebildiği ve bu sayede saldırganların bilgisayarlara yetkisiz şekilde erişebilmesine olanak sağladığı tespit edildi. Ancak tespit edilen birçok açık gibi bu açığın da Google tarafından hızlıca çözüldüğünü söyleyebiliriz.

Özet olarak, Chrome’un kullanıcı deneyimleri odaklı çalışması ve yüksek hızı sebebiyle önerebileceğimiz en iyi tarayıcı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak, daha iyi bir kullanıcı deneyimi yaşayabilmek için bu tarayıcıyı kullanırken fazla sekme açmamanızı tavsiye ediyoruz.

Opera (Tasarımıyla Öne Çıkan Web Tarayıcı)

Listemizin ikinci sırasında bulunan Opera’nın en yenilikçi tarayıcı olarak öne çıktığını söyleyebiliriz.

Opera web tarayıcı
Opera Arayüzü

En hızlı tarayıcı olan Google Chrome’un öne çıkan alternatiflerinden olan Opera, aynı Chrome gibi açık kaynaklı Chromium motoru üzerine inşa edilmesi ile kullanıcılarına Chrome benzeri bir deneyim sunuyor. İkisinin benzer özellikleri olarak karma bir URL ve arama çubuğunun bulunmasını ve diğer tarayıcılara göre nispeten daha hafif ve daha hızlı olmalarını söyleyebiliriz.

Opera’nın içerisine yerleştirilen özellikleri dikkatli incelediğimizde farklılıklar ortaya çıkıyor. Asıl farklılığın; Chrome’un daha çok eklentiler ile kullanıcılarına kolaylık sağlamaya çalışırken, Opera’nın kullanıcılarına kolaylık sağlayacak özelliklerin, direkt uygulama içerisinde bulunması olduğunu söyleyebiliriz.

Opera’nın Avantajları

 • Direkt uygulama içerisinde VPN ve Reklamları Engelle özelliği bulundurması
 • VPN özelliği sayesinde daha güvenli bir seçenek haline gelmesi
 • Chrome kadar geniş yelpazeye sahip olmasa da eklentiler yükleyebileceğiniz Opera Eklentileri Mağazası bulunması
 • Sayfaları daha sonra okumak üzere kaydetmek için yerleşik bir “Stash” özelliğine sahip olması (Bu sayede daha sonra okumak üzere bir sayfayı kaydetmek için Chrome’da kullanılan güzel bir eklenti olan Evernote benzeri eklentilere veya uygulamalara gerek kalmıyor)
 • En sık ziyaret edilen sayfaları tümünü tek bir yerde toplayan bir hızlı arama menüsüne sahip olması
 • Kenar çubuğu tasarımı sayesinde hem özgün bir tasarıma sahip olması hem de uygulamaların kullanımını kolaylaştırması
 • Chrome’a yakın denilebilecek bir hızda olması

Eşsiz görünümü ve dahili özellikleriyle dikkat çeken Opera’yı da en iyi tarayıcılar arasında rahatlıkla önerebiliriz.

Ayrıca Opera’nın, Opera GX adında bir tarayıcısı daha bulunmakta. Bu tarayıcı ise oyunculara özel tasarımlar içermesi ve oyunlarla ilgili olan Discord, Twitch gibi tarayıcı içindeki uygulamaları kullanıcılarına sunması ile öne çıkıyor. Geri kalan tüm özelliklerinin ise Opera ile aynı olduğunu söyleyebiliriz.

Opera GX web tarayıcı
Opera GX Arayüzü

Microsoft Edge

En iyi web tarayıcıları listemizin üçüncü sırasında Microsoft Edge bulunmakta.

Microsoft Edge web tarayıcı
Microsoft Edge Arayüzü

Microsoft, Windows 10 ile entegre ve sistemle birlikte güncellenen bir tarayıcı olan Edge’i geliştirdi. Ancak çoğu bilgisayarda Edge, varsayılan tarayıcı olarak gelmesine rağmen beklenen pazar payını elde edemedi. Bunun üzerine Microsoft kritik bir adım attı ve aynı Chrome ve Opera gibi Chromium motoru kullanarak Edge’i baştan aşağı değiştirdi.

Microsoft Edge ilk bakışta Chrome gibi hissettirse de Chrome’dan onu ayıran kritik özellikler mevcut. Bunların başında da RAM’in daha az kullanılması için sesli arama, Google merkezli servisler, reklam engelleyiciler gibi birçok yeniliği Edge’de kullanmaması geliyor.

Microsoft Edge’in Avantajları

 • Daha az RAM kullanması
 • Chrome eklentilerini desteklemesi
 • Çeşitli güvenlik seviyeleri sunarak pop-up engelleyici gibi birçok güvenlik sistemlerini kullanıcılarına seçtirmesi
 • Chrome gibi hızlı bir tarayıcı olması
 • Windows’a entegre şekilde çalışması
 • MacOS ve iOS ile uyumlu olarak Apple kullanıcıları için Safari’ye alternatif olması

Hızı ile Chrome’u aratmayacağını söyleyebileceğimiz ancak Chrome kadar RAM harcamaması nedeniyle birçok kullanıcısını memnun eden Microsoft Edge de en iyi web tarayıcıları listemizin önde gelen tarayıcılarından olmayı hak ediyor.

Mozilla Firefox

Listemizin dördüncü sırasında en iyi Chrome alternatiflerinden biri olan Mozilla Firefox bizleri karşılıyor.

Firefox web tarayıcı
Firefox Arayüzü

Mozilla, yakın bir zaman öncesinde eski sade tasarımına dönmek adına birtakım güncellemeler yaptı. İlk bakışta bu güncellemenin sadece tasarım için olduğu düşünülse de bu durum böyle değildi. Mozilla bu güncellemede performans konusunda da Chrome’a yaklaşma yolunda önemli adımlar attı. Örnek verecek olursak; Firefox Quantum adlı bir motor tasarlayan Mozilla, çok çekirdekli işlemcilerden daha fazla faydalanmayı amaçladı. Şirket bu güncellemeyle, şu anda İnternet’te günlük gezinme konusunda bir fark yaratamasa da, daha hızlı işlemciler kullanıldıkça diğer şirketlerin önüne geçeceğini düşünüyor.

Firefox’un en avantajlı olduğu konulardan birisi, şüphesiz gizlilik ve güvenlik. Arama geçmişinizi izleyici programları önleme desteği, cihazlar arasında iyileştirilmiş parola senkronizasyonu, geliştirilmiş okunabilirlik, entegre ihlal uyarılarında mail ile ulaşım gibi güvenlik alanında yapılan geliştirmeler yapan şirketin, kullanıcı gizliliğini gerçekten iyi koruduğunu söyleyebiliriz.

Firefox’un ayrıca Chrome’a örnek olduğu uzantı desteğinin de gayet geniş bir yelpazeye sahip olduğunu söyleyebiliriz. Ayarları platformlar arasında yönetmek Chrome kadar sorunsuz olmasa da Firefox, mobil uygulamaya ücretsiz bir Firefox hesabı ile giriş yaptıktan sonra cihazlar arasında yer imleri paylaşabilme imkanı sunuyor.

Chrome’dan daha eski bir tarayıcı olan Firefox bazı eski web uygulamalarının çalıştırılmasında da Chrome’dan daha başarılı.

Mozilla Firefox’un Avantajları

 • Gizlilik ve güvenlik odaklı olması
 • Bildirimlere izin ver pencerelerinin engellenebilmesi
 • Performans olarak iyi bir Chrome alternatifi olması

Özet olarak Firefox, Chrome’un gizlilik odaklı bir alternatifi demek pek yanlış sayılmaz. Genel olarak performans olarak altta kalmasa da Opera’nın içerisindeki özellikler kadar geniş bir özelliğe de sahip olmadığını belirtelim.

Safari

Apple cihazlarında varsayılan tarayıcı olarak karşımıza gelen Safari, en iyi web tarayıcıları listemizin listemizin beşinci sırasında.

Safari web tarayıcı
Safari Arayüzü

Chrome kadar hızı yüksek olmasa da bu tarayıcıyla da kesinlikle çok yavaş bir deneyim elde etmezsiniz.

iOS, iPadOS, MacOS ile entegre olarak çalışan Safari, Google hesapları gibi cihazlar arasında senkronizasyonu daha kolay yapabilmenize olanak sağlıyor. Cihazlarla senkronize şekilde çalışmasından dolayı iPhone veya iPad’inizde açtığınız pencereleri kolaylıkla Mac’inize de aktarabilirsiniz. Ayrıca, Apple’ın kullandığı donanımlar ve optimizasyonları sayesinde Safari’nin daha az pil tükettiğini söyleyebiliriz.

Safari, gizlilik ve güvenliğe de son derece önem vermesiyle öne çıktığını da belirtelim.

Safari, maalesef Apple ekosistemi harici Windows, Linux gibi işletim sistemleri için ulaşılamamakta.

Brave (En Hızlı Web Tarayıcı)

Belki de adını hiç duymadığınız Brave, en iyi web tarayıcıları listemizde altıncı sırada inceleyeceğimiz tarayıcı olarak karşımıza geliyor.

Brave web tarayıcı
Brave Arayüzü

Brave’in öne çıkan özelliğinin bütün web sayfalarındaki tüm reklamları engellemesidir. Bu da onu tartışmasız en hızlı tarayıcı yapar diyebiliriz. Bu kullanıcılar için mükemmel sayılabilecek bir özellik olmasına rağmen sitelerin en büyük gelir kaynaklarından biri reklamlar olduğu için sitelere büyük zarar vermektedir. Bu arada Chrome ve Opera gibi Chromium motorunu kullandığını da belirtelim.İşte tam da bu noktada Brave web sitelerine finansal olarak destek sağlayabilmek için de bir yol düşünmüş. Tarayıcıyla ortaklık yapan siteleri desteklemek için küçük miktarlarda kripto para birimi kullanabilirsiniz. Kullanıcılar Brave’in göz atma akışına yerleştirdiği alternatif reklamları görüntülediklerinde Basic Attention Token (BAT) adı verilen kripto paralara sahip olurlar. Bir araştırmaya göre Eylül 2020 itibariyle bu girişimi destekleyen Vikipedi, The Guardian ve daha fazlası dahil olmak üzere Brave tarayıcı aracılığıyla BAT tabanlı işlemleri destekleyen 67.813 web sitesi bulunmakta.

Gizlilik ve güvenlik açısından düşündüğümüzde de geliştirilmiş kullanıcı güvenliği ve gizliliği, Brave’in arkasındaki en büyük iki faktördür. Bu tarayıcıda, kaç çevrimiçi izleyicinin engellendiğini gösteren varsayılan yeni bir sekme ekranı vardır, böylece tam olarak reklamların ve izleyici geçmişi takiplerinin engellenmesinden dolayı ne kadar zaman kazandığınızı görebilirsiniz. Ayrıca, kullanıcılarının tarama verilerini sunucularının görmediği ve depolamadığını belirten şirket, bu sayede herhangi bir kullanıcı verisini üçüncü kişilere satamayacağını da belirtiyor.

Brave’in zayıf kaldığı özellik olarak sayabileceğimiz tek şey özelleştirme kısmı ile ilgili olabilir. Brave’in ana amacı hız olduğu için, özelleştirmelerin biraz arka plana atıldığını söyleyebiliriz.

Ana amacı hız olan ve reklamları direkt engellemesiyle kullanıcı yanlısı Brave’i bir göz atın deriz.

Tor

İnternette gezinirken anonim kalabilmek isteyenlerin tercihi diyebileceğimiz Tor listemizin yedinci sırasında.

Tor web tarayıcı
Tor Arayüzü

The Onion Router yani TOR, kullanıcısının anonimliği korumak isteyen ve bu amaca hizmet eden Firefox tarayıcısının bir sürümüdür.

Tor, trafiğinizi birkaç anonim sunucu üzerinden yönlendirerek sizi görünmez kılmayı amaçlayan açık bir ağ ile birleştirilmiş bir yazılım içerir. Kusursuz olmasa da kimliğinizi internette gezinirken gizlemenizde oldukça fayda sağlar. Maalesef bu özelliği nedeniyle birçok kötü niyetli insan için de bulunmaz bir nimet olduğunu söyleyebiliriz.

Yine de web sitelerinde gezinirken kimliğinizi korumak yani anonim kalmak istiyorsanız, Tor bunun için en iyi seçenek diyebiliriz.

Yandex Browser

Rusya tabanlı arama motoru Yandex’in web tarayıcısı da en iyi internet tarayıcıları arasında yerini alıyor. Chromium kullanılarak yaratılmış Yandex Browser, hız ve kullanışlılık açısından rakiplerine diş gösteriyor. Windows ve macOS cihazlarda kullanılabilen tarayıcı ilk olarak 2012 yılında yayınlandı. Ayrıca, Android ve iOS cihazlar için bir mobil sürümü de bulunuyor.

Chrome ve Opera eklenti mağazalarını da kullanabildiğiniz Yandex Browser, neredeyse diğer tarayıcıların yapabildiği her şeyi yapıyor desek yeridir. Bunlara ek olarak güvenlik alanında da rakipleriyle boy ölçüşecek özelliklere sahip.

Eğer kullanacak yeni bir tarayıcı arıyorsanız ve diğer tarayıcılardan memnun değilseniz Yandex Browser’ı deneyebilirsiniz.

Vivaldi

Listemizde inceleyeceğimiz son web tarayıcımız Vivaldi.

Vivaldi en iyi web tarayıcı
Vivaldi Arayüzü

Vivaldi, benzersiz bir kullanıcı deneyimi oluşturmak için Chromium motoru kullanılarak oluşturulmuş bir tarayıcıdır ve birçok özelliği ile kullanıcı deneyiminde oldukça başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca Chromium tabanlı olması sayesinde Chrome uzantılarıyla da uyumludur.

İlk indirdiğinizde Vivaldi, sizin istediğiniz şekilde tasarımı özelleştirmek için bir kurulum sürecine giriyor. Bu sayede sekmelerinizin ve adres çubuğunuzun nerede konumlanacağını ve tarayıcı sekmelerinin sayfanın üstünde mi yoksa ayrı bir yan panelde mi olmasını istediğinize göre tasarımını şekillendiriyor.

Ayrıca; medya oynatmayı durduran, sekmelerinizden içeriği gizleyen ve tarayıcının tüm özelliklerini ve menülerini devre dışı bırakan yeni Ara Modu (Break Mode) gibi özellikleri de mevcut.

Vivaldi de Brave gibi indirildiğinde tüm web izleyicileri ve reklamları engelliyor ancak bu ayar değiştirilebiliyor. Örneğin, sitemizi desteklemek isterseniz, sitemizde reklamlara izin verebilirsiniz.

Web’de dolaşırken kişisel düşüncelerinizi, fikirlerinizi veya hatırlatıcılarınızı yazmak istemeniz durumunda bu tarayıcıda entegre bir not aracı olması da güzel olduğunu düşündüğümüz özellikleri arasında.

Vivaldi’de ayrıca özelleştirilebilir klavye kısayolları ve fare hareketleri de mevcut. Bu sayede sekmeler arasında daha hızlı hareket edebilir, web aramasına anında erişebilir ve en sevdiğiniz sitelere erişim için kısayol ekleyebilirsiniz.

Gizlilik ve güvenlik konularını da düşündüğümüzde Vivaldi, DuckDuckGo ile iş birliği yaparak gizli moddayken izleme olmayan arama aracını varsayılan seçenek olarak konumlandırmış.

Sizler için hazırladığımız En İyi Web Tarayıcıları listemiz burada son buluyor. Düşüncelerinizi ve eklemek istediğiniz bir tarayıcı önerinizi bizimle yorumlardan paylaşabilirsiniz.Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojideki gelişmeleri yakından takip eden; insanlara teknolojiyi aktarmayı, teknolojik cihazlar önermeyi seven bir mühendis adayı.“En İyi Web Tarayıcıları: Hangi Tarayıcıyı Seçmeli? – 2021” üzerine 7 yorum

 1. İkisi arasında kaldıysanız Opera’yı tercih etmenizi öneririm ama listemizdeki en iyi tarayıcının Brave olduğunu da belirteyim.

  Cevapla
 2. Opera çok ram yiyen bir tarayıcı aşırı kasma ve donma yapıyor vpn harici birşeye yaramaz ama mozilla süper ne donma var ne kasma çokta az ram yiyor bu onun en büyük özelliklerinden biri opera dan çok daha iyi bu konuda bilgisayarı mozilla firefox çok yormuyor hızıda daha iyi , brave için iyi saglam ama bazen bir çok siteyi açmıyor o tarayıcı yani site açma sorunu var , windowsun geliştirdigi edge chomium harika olmuş bence tarasım ve kaynak acısından operanın önünde hız olarakta muazzam geliştirilmiş
  kısacası 1 mozilla firefox 2 edge chomium 3 google chome 4 opera 5 vivaldi 6 brave

  Cevapla

Yorum yapın

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.