MIUI Optimizasyonu Kapatma Nasıl Yapılır?

Akıllı cep telefonları günümüzde yaygın olarak kullanılan teknolojik cihazlar arasında karşımıza çıkıyor. Bu cihazlar söz konusu olduğunda farklı işletim sistemlerinden ya da farklı model ve firmalardan söz etmek mümkün. Xiaomi de günümüz dünyasının en popüler akıllı telefon üreticileri listesinde ilk sıralarda yer alıyor. Eğer Xiaomi ya da Redmi cihazlarından birini kullanıyorsanız MIUI kavramını duymuş olmanız gerekir. Peki MIUI nedir? MIUI optimizasyonu kapatma nasıl yapılır?

Eğer MIUI yalnızca duyduğunuz ancak tam olarak ne olduğunu bilmediğiniz bir kavramsa doğru adrestesiniz. Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte MIUI optimizasyonu hakkında çeşitli bilgilere yer vereceğiz. İçeriğimizde öncelikle bu optimizasyonun ne olduğunun ve ne işe yaradığını açıklamaya çalışacağız. Bunun yanı sıra içeriğimizi okuyarak MIUI optimizasyonu kapatma hakkında da bilgi edinebilirsiniz.

MIUI Optimizasyonu Kapatma

Xiaomi, akıllı telefon piyasasında dünya devleri arasında karşımıza çıkıyor. Öyle ki, kimi zaman “Çin’in Apple’ı” şeklinde adlandırıldığına rastlamak bile mümkün. Dünya üzerinde pek çok kişi markanın akıllı cihazlarını aktif olarak kullanıyor. Eğer siz de bir Xiaomi kullanıcısı iseniz muhtemelen MIUI kavramını duymuş ya da ayarlar kısmında MIUI optimizasyonu seçeneğini görmüşsünüzdür.

MIUI optimizasyonu Xiaomi kullanıcılarının sıklıkla karşılaştığı bir terim. Aslında bu optimizasyon kullanıcılara oldukça kullanışlı özellikler sunuyor. Ancak kimi zaman kullanım performansını kötü yönde etkileyen özellikleri ile de karşılaşmak mümkün. Maalesef ki hiçbir yazılım kusursuz olmadığı gibi MIUI de yıllar içerisinde oldukça geliştirilmiş olmasına rağmen çeşitli sorunları bünyesinde barındırıyor.

MIUI optimizasyonunun sebep olduğu problemler kullanıcıların bu özelliği devre dışı bırakmak istemesine neden olabiliyor. Bu durumda en sık aranan MIUI optimizasyonu kapatma işleminin yapılıp yapılamayacağı oluyor. Teknik olarak evet, Xiaomi bu özelliği kapatmanıza olanak tanıyor. Ancak bu optimizasyonun kapatılması da cihazda çeşitli problemlerin ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Dolayısıyla kullanıcıların dikkatli davranması önem taşıyor.

Yazımızda MIUI optimizasyonu kapatma işleminin nasıl yapıldığını ele alacağız. Ancak bunun yanı sıra MIUI’nin ne olduğunu açıklamanın faydalı olduğunu düşünüyoruz. Daha fazla vaktinizi almadan MIUI optimizasyonu kapatma ile içeriğimize başlayalım.

MIUI optimizasyonu kapatma

MIUI Optimizasyonu Kapatma Nasıl Yapılır?

İçeriğimizin bir sonraki başlıklarında ele aldığımız sorunlardan dolayı kullanıcılar MIUI optimizasyonunu kapatmayı tercih edebiliyor. Bilindiği üzere Xiaomi, kullanıcıların bu özelliği devre dışı bırakmasına olanak tanıyor. Dolayısıyla eğer cihazınızda yukarıda saydığımız problemleri yaşıyorsanız optimizasyonu devre dışı bırakabilirsiniz. Bu bölümde sizler için MIUI optimizasyonu kapatma işleminin nasıl yapıldığı ele alacağız.

Eğer MIUI optimizasyonunu devre dışı bırakmak istiyorsanız bunu yapmak için cihazın geliştirici ayarlarına ulaşmanız gerekmektedir. Bu ayarlara ulaşmanın yolu Redmi ve Xiaomi cihazlarında farklılık gösterebilir. Bunun için ise temel olarak kullanabileceğiniz iki yöntem bulunuyor. İki yöntemi de adım adım aşağıda aktaracağız. Cihazınız için uygun olan yöntemi kullanarak optimizasyonu devre dışı bırakabilirsiniz.

Yöntem 1: MIUI 12 ve Üzeri Sürümler için

 • İlk olarak cihazınızda bulunan “Ayarlar” kısmına gidin.
 • Karşınıza çıkan seçenekler arasından “Telefon hakkında” seçeneğine tıklayın.
 • Açılan ekranda “MIUI Sürümü” bölümü ile karşılaşacaksınız. Bu seçeneğin üzerine tıklayarak geliştirici seçeneklerini aktif etmeniz gerekiyor.
 • Bunun için “MIUI Sürümü” seçeneğine art arda hızlı bir şekilde 7 kez tıklayın. Bu işlemi doğru şekilde yapana kadar birkaç kez tekrarlamanız gerekebilir.
 • Doğru tıklamayı yaptığınızda karşınıza “Artık bir geliştiricisiniz.” uyarısı çıkacaktır. Bu uyarının ardından ayarlar kısmına geri dönebilirsiniz.
 • Buradan “Ek ayarlar“ı seçerek aşağıda yer alan “Geliştirici seçenekleri” yazısına tıklayın.
 • Açılan ekranda “Varsayılan değerlere sıfırla” kısmını seçin. Burada da birkaç kez tıklamanız gerekli olabilmektedir. Ardından karşınıza “MIUI optimizasyonu aç” butonu çıkacak. Bu butonu devre dışı bırakarak işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Yöntem 2: Diğer Sürümler için

 • İlk olarak kullandığınız cihazda “Ayarlar” kısmına giriş yapmalısınız.
 • Karşınıza çıkan seçenekler arasında yine “Telefon hakkında“yı seçin.
 • Ardından karşınıza “MIUI Sürümleri” seçeneği çıkacaktır. Bu aşamada bu seçeneği seçin. Birkaç uyarı ile karşılaşabilirsiniz. İşleme devam edin.
 • Karşınıza diğer seçenekler çıktığı zaman “Ek ayarlar” seçeneğini işaretleyin.
 • Ek ayarlar kısmında ise “İşletme modu“na girmeniz gerekmekte. Bu aşamada karşınıza “Geliştirici seçenekleri” çıkacaktır.
 • Geliştirici seçenekleri arasında MIUI optimizasyonu açma ve kapama işlemlerini yapabileceğiniz butonlar yer alır. Bu butonları kullanarak MIUI optimizasyonu kapatma işleminizi kolay bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

MIUI Nedir?

Temel olarak MIUI, Xiaomi ve Redmi telefonlarda karşımıza çıkan bir yazılım ve yalnızca bu telefonlarda kullanılıyor. Aslında en basit şekli ile MIUI’yi “Android temelli bir mobil işletim sistemi” olarak ele almak mümkün. Bu yazılım, cihazlarda Android’e özgü bazı özellikleri değiştirerek kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunmayı hedefliyor. Bu nedenle MI cihazların arayüzü Android’den farklılık gösteriyor.

Bu farklılık kimiler için olumlu yönde ele alınırken kimileri için de olumsuz bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Bu düşüncelerden bağımsız olarak MIUI arayüzünün farklı özellikler barındırdığı ise bir gerçek. Örneğin, tema desteği MIUI tarafından geliştirilen ve sevilen özellikler arasında yer alıyor. Bunun yanı sıra Xiaomi, kullanıcıları için pek çok farklı özellik de sunuyor.

MIUI optimizasyonu ise Xiaomi telefonlarda hizmete sunulan bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Bu özellik, cihazı optimize ederek kullanıcıların en iyi performansı deneyimlemesine olanak tanıyor. Böylece MIUI arayüzünde ortaya çıkabilmesi muhtemel olan sorunların önüne geçilmesi amaçlanıyor. Bu optimizasyon temel olarak yükleme sürelerini azaltıyor ve böylece sorunsuz bir kullanıcı deneyimi için kullanılıyor.

Bilindiği üzere MIUI arayüzünde pek çok animasyon mevcut. Bu durum çoğunlukla cihaz hızının olduğundan daha yavaş algılanmasına yol açıyor. MIUI optimizasyonu ise cihazın daha hızlı çalışmasına yardımcı oluyor. Böylece kullandığınız cihazın çok daha iyi çalışmasını destekliyor. Xiaomi, optimizasyonu devre dışı bırakma hakkını da kullanıcıya veriyor. Buna bağlı olarak özgür bir şekilde optimizasyonu kapatmanıza olanak tanıyor.

MIUI nedir

MIUI Optimizasyonu Ne İşe Yarar?

İçeriğimizin bu kısmında sizlere MIUI optimizasyonu ne işe yarar sorusunu açıklamaya çalışacağız. Aslında bu optimizasyonun seçenekler arasında mevcut olmasının temel amacı cihazın performansını yükseltmek olarak karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla MIUI optimizasyonu cihaz hızını artırarak daha iyi bir kullanım deneyimi sunmak için tasarlanmıştır. Ancak MIUI optimizasyonunu pek çok farklı konuda rol oynuyor.

 • MIUI optimizasyonu kullanıcı deneyimini iyileştirmeyi amaçlar.
 • Cihazda yükleme süresini kısaltır ve buna paralel olarak cihazı hızlandırır.
 • Kullanıcılara farklı ayarlama seçenekleri sunar.
 • Cihazın RAM’ini yöneterek uygulamaların daha verimli çalışmasına yardımcı olur.
 • Son kullanılan uygulamaları kaldırarak cihazı daha verimli hale getirir.
 • Güç tüketimini azaltarak pil ömrünü uzatmanıza olanak tanır.

Her ne kadar pek çok farklı olumlu özelliği bünyesinde barındırıyor olsa da MIUI optimizasyonunu etkinleştirmek çeşitli sorunlara da yol açabiliyor.

MIUI Optimizasyonunu Etkinleştirmek Hangi Sorunlara Yol Açar?

Kullandığınız cihazda MIUI optimizasyonunu etkinleştirmek kullanım performansı ya da pil ömrü üzerinde oldukça büyük bir etki sağlayacaktır. Cihazın RAM’ini yönetmesi, kullanılan uygulamaları denetlemesi, son kullanılan uygulamaları kapatması cihazın performansını önemli ölçüde artırmaktadır. Bunun yanı sıra pil kullanım ömrünü de fark yaratacak biçimde uzatmaktadır. Aynı zamanda optimizasyon uygulamalar açılırken yaşanması muhtemel olan hataların da önüne geçmektedir.

Ancak her ne kadar pek çok farklı olumlu özellik mevcut olsa da hiçbir yazılımın kusursuz olmadığını unutmamak gerekir. Dolayısıyla MIUI optimizasyonunun etkinleştirilmesi de çeşitli sorunları beraberinde getirebiliyor. Bu durum kullanıcıların MIUI optimizasyonu kapatma işlemini gerçekleştirmesine neden oluyor. İçeriğimizin bu kısmında optimizasyonu etkinleştirmenin cihazda ne gibi sıkıntılara yol açabildiğini inceleyeceğiz.

Senkronizasyon Sorunları

MIUI optimizasyonu zaman zaman senkronizasyon sorunlarının yaşanmasına neden oluyor. Bu sorun sıklıkla cihaz arayüzü animasyonlarının senkronize edilmesi sırasında yaşanıyor. Bunun yanı sıra optimizasyonun açık olması Gmail ya da WhatsApp gibi uygulamaların da senkronize edilmesini engelliyor. Aynı zamanda MIUI optimizasyonu arka plan uygulama verilerinin de senkronize edilmesi sırasında hata alınmasına yol açıyor.

Bazı Hatalar

MIUI optimizasyonunun açık olması sırasında yaşanan en yaygın hata müzik çalar uygulamasında karşımıza çıkıyor. Pek çok kullanıcı uygulamanın kendi kendine kapanması sorunu ile karşılaşıyor. Ancak optimizasyon devre dışı bırakıldığında bu sorun çözülebiliyor.

Bunun yanı sıra MIUI optimizasyonunun etkinleştirilmesi zaman zaman cihazda donmalara sebep oluyor. Kullanıcılar özellikle uzun listeler ya da çeşitli web sayfalarında gezinirken bu sorunu deneyimliyor. Aynı zamanda optimizasyon cihazın yeniden başlatılması sırasında çeşitli hizmetlerin ayarlanamamasına yol açabiliyor.

Üçüncü Taraf Uygulama Hataları

Her ne kadar cihazın performansını artırmak için tasarlanmış olsa da MIUI optimizasyonunu desteklemeyen bazı uygulamalar da mevcut. Dolayısıyla optimizasyonun açık olması bu uygulamalara erişimi kısıtlıyor. Açılmayan uygulamaları kullanmak için bu özelliği devre dışı bırakmanız gerekiyor.

Xiaomi 12 Yakın Zamanda Tanıtılabilir!

MIUI Optimizasyonu Kapatma Nasıl Yapılır: Genel Değerlendirme

Günümüzde pek çok farklı akıllı telefon üreticisi var. Bunlardan biri de artık oldukça popüler olan ve yaygın şekilde tercih edilen Xiaomi olarak karşımıza çıkıyor. Xiaomi, pek çok farklı akıllı telefon modelinin üretimini gerçekleştiriyor. Bu ürünleri ise oldukça uygun fiyatlı bir şekilde kullanıcılarına ulaştırıyor. Yenilikçi teknolojileri uygun fiyatlı bir şekilde satışa sunması sebebi ile Xiaomi dünyanın en çok tercih edilen telefon markalarından biri konumunda yer alıyor.

Xiaomi, telefonları aslında Android temelli olsa da farklı bir işletim sistemi kullanıyor. Bu yazılım ise MIUI olarak karşımıza çıkıyor. MIUI, kullanıcılarına sunduğu çeşitli özellikler ve arayüzü ile Android işletim sisteminden farklılaşıyor. Özellikle sunduğu tema desteği kullanıcılar tarafından oldukça seviliyor. Bunun yanı sıra MIUI’nin en göze çarpan farkı arayüzünde bulunan animasyonlar olarak biliniyor.

MIUI optimizasyonu ise Xiaomi ve Redmi telefonların daha yüksek bir performans ile çalışması için tasarlanmış bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Bu optimizasyon, cihazı hızlandırarak kullanım deneyimini iyileştirmeyi amaçlıyor. Cihazın RAM’ini yönetebilen MIUI optimizasyonu aynı zamanda uygulamaları denetleyebiliyor. Bunun yanı sıra son uygulamaları kapatabiliyor ve pil ömrünü uzatabiliyor.

Kullanıcılar MIUI optimizasyonu ile çeşitli özelliklere erişebiliyor. Ancak her ne kadar olumlu özellikleri olsa da bu optimizasyon bazı sorunları da beraberinde getiriyor. Optimizasyonun etkinleştirilmesi kullanıcıların çeşitli problemler yaşamasına yol açabiliyor. Cihazın performansını etkileyen bu durum sonucunda kullanıcılar bu optimizasyonu devre dışı bırakmak isteyebiliyor. Bunu yapabilmeniz ise mümkün. Bu durumda MIUI optimizasyonu kapatma işleminin nasıl yapıldığı merak konusu oluyor.

Sizler için hazırlamış olduğumuz içerikte MIUI optimizasyonu kapatma işlemine dair adım adım bilgi bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra içeriğimizde MIUI nedir ve MIUI optimizasyonu ne işe yarar gibi sorulara da yanıt bulabilirsiniz. Tüm bu soruları detaylı bir şekilde açıklamaya çalıştık. Hazırladığımız içerik burada sona eriyor. Sizler de aşağıda yer alan yorumlar kısmını kullanarak soru ve düşüncelerinizi bizlere iletebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Tam zamanlı araştırmacı, yarı zamanlı yazar.