3D Yazıcı Önerileri: En İyi 3D Printer Modelleri – 2022

En iyi 3D yazıcı önerileri listemiz ile karşınızdayız. Birkaç yıl önce adından bile bahsedilemeyen 3D yazıcı teknolojisi günümüzde gittikçe popüler hale gelmeyi sürdürüyor. Üstelik yalnızca bireysel kullanım değil aynı zamanda profesyonel alanda da 3D yazıcıları görmek mümkün. Peki en iyi 3D yazıcı önerileri listemizde hangi modeller yer alıyor?Günümüz teknoloji dünyasında kullanan kişi sayısı ve kullanım alanları hızlı bir şekilde artan 3D yazıcılara, gün geçtikçe yeni modeller ve markalar ekleniyor. Fiyat performans olarak kullanıcılara sunulan çok sayıda yazıcı olması sebebiyle, almak isteyenlerin kafası karışmakta.

Biz de bu karışıklığı gidermek için 3D yazıcı önerileri hazırlamak istedik. Ucuz, orta ve yüksek segmenttedeki modelleri inceleyerek kendinize en uygun olanı seçebilirsiniz. Ancak bu ürünlerin fiyatlarının sürekli olarak değiştiğini belirtmekte fayda var. Ayrıca ülkemizde zaman zaman stok sıkıntısı çektiklerini de ifade edelim.

En İyi 3D Yazıcı Önerileri: Uygun Fiyat

Creality Ender 3 Pro

Başlangıç seviyesi ve hobi amaçlı almak isteyen kullanıcıların en çok tercih ettiği 3D yazıcılardan biri olan Creality Ender 3 Pro, en iyi 3 boyutlu yazıcı önerileri listemizin ilk sırasında yer alıyor. Yarı monte şekilde kullanıcıya sunulan bu model yeni başlayacaklar için son derece başarılı bir tercih.

Başlangıç seviyesindeki bir kullanıcının rahat bir şekilde montajını yapabileceği 3D yazıcı; esnek filament basımı uyumlu ve yüksek kaliteli baskılar alabilmektedir. Ayrıca üründe ısıtmalı bir metal tabla bulunduğunu da belirtmekte fayda var.

Cihazın kullandığı baskı teknolojisi ise FDM olarak ifade ediliyor. Cura, Simplify 3D ve Repetier Host yazılımları ile uyumlu çalıştığını da belirtelim. Desteklediği dosya uzantıları ise STL, OBJ ve Gcode olarak ifade ediliyor. Ayrıca SD kart kullanarak çıktı almak mümkün.

Ürünün baskı genişliği ve derinliği 220 mm olarak ifade ediliyor. Baskı yüksekliği ise 250 mm şeklinde belirtiliyor. Cihazın kendi ağırlığı ise yaklaşık 7 kilogram. Creality Ender 3 Pro modelinin arayüzü ise maalesef Türkçe desteği sağlamıyor. Yine de en iyi 3 boyutlu yazıcılar arasında yer aldığını belirtelim.

3D yazıcı önerileri: Creality Ender 3 Pro
Creality Ender 3 Pro

Anycubic i3 Mega S

Anycubic i3 Mega S, güçlendirilmiş ısıtlmalı ultrabase tablaya ve filament bittiğinde ya da bir sıkıntı meydana geldiğinde baskıyı durduran bir sensöre sahiptir. Bu sayede acemi kullanıcıların da zorluk yaşamadan kullanmasına olanak tanımaktadır. Bu yönüyle bile en iyi 3D yazıcılar listemizde yer almaya hak kazanıyor.

Buna ek olarak başlangıç seviyesindeki kullanıcıların işlerini kolaylaştırmak adına yazıcıda, elektrik kesildiğinde kaldığı yerden devam etme özelliği bulunmaktadır. Böylece herhangi bir sıkıntı yaşamadan işleme kaldığı yerden devam edebilmektedir.Ürünün teknik detaylarına baktığımızda baskı teknolojisi olarak FDM tercihini görüyoruz. Bağlantı tipinde ise SD karta ek olarak USB bağlantısı seçeneği bulunuyor. Cihazın arayüzünde Türkçe desteği bulunmuyor. Ancak dokunmatik bir ekrana ve uzaktan kontrol araçlarına erişim mümkün. Ayrıca otomatik kalibrasyon ile de kullanıcıya kolaylık sağlıyor.

Baskı boyutlarına baktığımızda 210 mm genişlik ve derinlik değerlerini görüyoruz. Yükseklikte ise 205 mm gibi bir değer görmek mümkün. Cihazına ağırlığı ise 16.5 kilogram olarak ifade ediliyor. Bulundurduğu özellikleriyle zamandan ve kullanacağınız malzemeden tasarruf etmenizi sağlayacak bu cihaz en iyi 3D yazıcı önerileri listemize girmeye hak kazanıyor.

3D yazıcı önerileri: Anycubic Mega S
Anycubic Mega S

Creality Ender 3 V2

En iyi 3D yazıcı önerileri listemizde yer verdiğimiz bir başka Creality ürünü ise Ender 3 V2 oluyor. Daha önce listemizde yer alan Creality Ender 3 Pro ile son derece benzer olsalar da iki ürünün birkaç önemli farkı mevcut. Bu nedenle iki ürün arasında tercihinizi kendiniz gerçekleştirmeniz faydalı olacaktır.

Creality Ender 3 V2 cihazında hareketli ve ısıtmalı bir metal tabla bulunuyor. Tabla sıcaklığı ise maksimum 100 dereceye ulaşabiliyor. Creality Ender Pro’dan önemli bir farkı bu. Çünkü Ender Pro modelinin tablası 110 derece sıcaklığa ulaşabiliyordu.

Buna ek olarak cihazın Cura ve Simplify yazılımlarını desteklediği biliniyor. Dosya formatlarında ise STL, OBJ ve Gcode desteği ile karşılaşıyoruz. FDM baskı teknolojisinden faydalanan Creality Ender 3 V2, hem SD kart hem de USB ile baskı desteği de sunuyor.

Ürününün baskı özelliklerine baktığımızda 220 mm genişlik ve derinlik değerleri ile karşılaşmak mümkün. Ayrıca 250 mm baskı yüksekliği de cihazın dikkat çeken unsurları arasında. Ancak Creality Ender Pro’dan en önemli farkı cihazın boyutu oluyor. Yaklaşık 200 mm daha yüksek bir cihaz olan Creality Ender 3 V2 aynı zamanda 1 kiloya yakın bir ağırlık farkına da sahip. Tüm bu özellikleriyle en iyi fiyat-performans 3D yazıcı önerileri arasında yer aldığını da belirtelim.

creality-ender-3-v2
Creality Ender 3 V2

En İyi 3D Yazıcı Önerileri: Orta Segment

FlashForge Adventurer 3

Listemizin ilk kapalı tasarıma sahip 3D yazıcı modeli FlashForge Adventurer 3, başlangıç ve orta seviye kullanıcıların kullanabileceği bir yazıcı olarak karşımıza çıkıyor. Flash Forge 3D yazıcı, kullanıcılara sessiz bir ortam ve şık bir tasarım sunmakta.

PLA ve ABS filamentlerde baskı yapabilme yeteneğine sahip. Güvenli ve uzaktan erişim sağlayabilme gibi özelliklere sahiptir. Isıtmalı metal tablası ise hareketsizdir. FlashCloud bulut tabanlı platformu ile buluttan baskı yapmanızı mümkün de kılmaktadır.

Cihazda kullanılan baskı teknolojisi FFF olarak ifade edilmektedir. Ayrıca daha önce de belirttiğimiz gibi Wi-Fi’a ek olarak USB ile çıktı alma seçeneği de sunulmaktadır. Ürünün baskı genişliği, derinliği ve yüksekliği ise 150 mm olarak belirtilmektedir. Ürünün ağırlığı ise 9 kilogramdır.

3D yazıcı önerileri: Flashforge Adventure 3
FlashForge Adventurer 3

Alya

Bir arıkovanı projesi olan Alya, güvenli ve kullanıcı dostu bir 3D yazıcı modelidir. Çok az elektrik harcayan modelde PLA filamenti kullanılmaktadır. Ev, ofis ve okullarda kullanılabilecek yazıcının etrafı legolarla kaplıdır. Legolarla kaplı olması sayesinde modelin görünümü isteğe göre tasarlanabilir. Bu yönüyle özellikle çocuklar için oldukça uygun olduğu belirtilmektedir.Üründe kullanılan baskı teknolojisi FDM şeklinde ifade edilmektedir. 9 kilogram ağırlığa sahip ürünün boyutu ise 267x293x385 mm olarak belirtilmektedir. Cihazın baskı genişliği ise 130 mm; baskı derinliği ve yüksekliği ise 100 mm şeklinde açıklanmıştır. Kapalı bir tasarıma sahip ürünün ısıtmalı bir tablası bulunmamaktadır. Tabla malzemesi ise camdır.

Cihazda bağlantı tipi olarak SD kart, USB desteğine ek olarak Wi-Fi seçeneği de sunulmaktadır. Otomatik kalibrasyon da ürünün kullanımı kolaylaştıran bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Tüm bu özellikleriyle her yaştan kullanıcı için uygun bir 3D yazıcıdır.

Arıkovanı projesi Alya 3D yazıcı modeli
Alya

Artillery Sidewinder X2

En iyi 3D yazıcı önerileri listemize Artillery Sidewinder X2 modeliyle devam ediyoruz. Fiyat performans ürünleri arasında yer alan Artillery Sidewinder X2 açık tasarımlı bir yazıcı olarak bizleri karşılıyor. Özellikle sessiz bir deneyim arayanlar için çok iyi bir seçenek olduğunu belirtelim.

Üründe hareketli bir tabla yer alıyor. Ayrıca bu tablanın ısıtmalı olduğu da belirtiliyor. Alüminyum malzemeden yapılan tablanın maksimum sıcaklığı ise 110 derece olarak ifade ediliyor. Ayrıca cihazda dokunmatik ekran ve otomatik kalibrasyon desteği de mevcut.

Cihazın baskı genişliği ve derinliği ise 300 mm olarak belirtiliyor. Baskı yüksekliği ise 400 mm olarak ifade ediliyor. Cihazın boyutu ise oldukça yüksek gözüküyor 870 mm yüksekliğe ek olarak 550 mm genişlik ve 405 mm derinliği bulunuyor. Ağırlığı ise yaklaşık 13 kilogram şeklinde belirtiliyor.

artillery-sidewinder-x2
Artillery Sidewinder X2

En İyi 3D Yazıcı Önerileri: Üst Segment

Zaxe Z3

En iyi 3D yazıcı önerileri listemizin üst segmentinde çok üst seviye bir ürün ile başlıyoruz. Alüminyum bir kasaya sahip olan Zaxe Z3 modeli şık tasarımına ek olarak dikkat çeken özellikleriyle karşımıza çıkıyor. Üstelik bu ürünün en başarılı özelliklerinden birisi Türkçe arayüz desteği oluyor. Böylece Türkçe kullanmak isteyen kullanıcılar için harika bir alternatif cihazda yer alıyor.

Hareketsiz bir tablası bulunan Zaxe Z3 modelinin tabla malzemesi ise alüminyum olarak belirtiliyor. Ayrıca ısıtmalı bir tablaya sahip cihazın maksimum sıcaklık değeri ise 100 derece şeklinde ifade ediliyor. Ayrıca elektrik kesintisi sonrasında işleme devam etme, dokunmatik ekran ve otomatik kalibrasyon gibi özelliklerin de üründe yer aldığını belirtelim.

AMF, OBJ ve STL dosya uzantılarına destek sunan cihazda yazılımda ise Zaxe xDesktop desteği mevcut. Ayrıca ABS, PLA ve naylon gibi filament tiplerine de destek sunduğunu belirtelim. Cihazın baskı hassasiyeti ise 0.01 mm olarak ifade ediliyor. Bağlantı tiplerinde ise Ethernet, USB ve Wi-Fi görmek mümkün. Baskı değerlerinde ise 400 mm genişlik, 300 mm derinlik ve 350 mm yükseklik görüyoruz.

zaxe-z3
Zaxe Z3

Makeblock mCreate

Metal tasarımlı bir başka model ile en iyi 3D yazıcı önerileri listemize devam ediyoruz. Makeblock mCreate modeli hem bir yazıcı hem de lazer kazıyıcı işlevi görmesiyle büyük beğeni topluyor. Cihazı hem nozzle ile hem de lazer ile kullanmak mümkün. Ayrıca takılan başlığa göre cihaz otomatik olarak modlar arasında geçiş yapmaktadır.

Saatte 150 mm’ye kadar baskı hızına sahip olan ürün baskı teknolojisi olarak FDM’den faydalanmaktadır. PLA ve TPU filamentlerine de destek sağadığını belirtmekte fayda var. Ayrıca ısıtmalı bir tablası bulunan ürünün maksimum tabla sıcaklığı 80 derece olarak belirtiliyor.Ürünün baskı genişliği ve derinliği 220 mm olarak ifade ediliyor. Baskı yüksekliği ise 295 mm şeklinde bildiriliyor. Kesinti sonrası işlem desteği, dokunmatik ekran ve otomatik kalibrasyon da bu üründe bulunan özellikler arasında bulunuyor. 0.3 mm baskı hassasiyeti de cihazın dikkat çeken özelliklerinden.

makeblock-mcreate
Makeblock mCreate

Ultimaker 2+

Profesyonel kullanıcıların en çok tercih ettiği Ultimaker 2+, ısıtmalı cam tablasına ve açık filament sistemine sahiptir. Baskılarda gerçekleştirmek istenen köprüleme ve çıkıntı işlemleri için mükemmel sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Tüm bu özellikleriyle bile en iyi 3D yazıcı önerileri arasında yer almaktadır.

Cihazda ısıtmalı bir cam tabla yer almaktadır. Maksimum tabla sıcaklığı ise 110 derece olarak ifade edilmektedir. Buna ek olarak BMP, GIF, JPG, OBJ, X3D ve 3MF gibi dosya uzantılarını desteklediğini belirtelim. Cihazın Autodesk Inventor, Siemens NX ve SolidWorks gibi programlara destek sağladığını da belirtelim.

50 dB maksimum gürültü seviyesi de cihazın dikkat çeken özelliklerindendir. Ayrıca dokunmatik ekran ve otomatik kalibrasyon gibi özelikler de cihazda bulunmaktadır. 223 mm baskı genişliği ve derinliğine ek olarak 205 baskı yüksekliği değeri bulunmaktadır. Ürünün boyutu 493 x 342 x 588 mm, ağırlığı ise 11.3 kg olarak belirtilmektedir.

Ürünün en etkileyici özelliklerinden birisi ise 300 mm/s yazma hızıdır. Ultimaker 3D yazıcıların en uygun fiyatlı modellerinden olan Ultimaker 2+, güvenilir ve basit/anlaşılır arayüzü ile dikkat çekmektedir. Markanın diğer ürünlerine de göz atabilirsiniz.

En çok tercih edilen 3D yazıcı Ultimaker 2+
Ultimaker 2+

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.