Uygun Fiyatlı Yazıcı Önerileri – 2023

Günümüzde dijital kaynakların ve kitapların sayısı her geçen gün artış göstermektedir. Bu yüzden sınava hazırlanan öğrencilerden ilkokul öğrencilerinin velilerine kadar herkes eğitim materyallerine ulaşabilmek için yazıcıları daha çok kullanmaya başladı. Sizler de kırtasiyelere gitmekten ve çok para vermekten sıkıldıysanız, sizin için hazırlamış olduğumuz uygun fiyatlı yazıcı önerileri listemiz tam size göre.

Ofisindeki belgeleri çoğaltmak, yazı yazdırmak ya da diğer ofis işlemlerinde kullanmak için yazıcı arayan okuyucularımız aşağıdaki linkten Workgroup yazıcı listemizi inceleyebilir.

Listemize geçmeden önce yazıcılar hakkında sizlere biraz bilgi verelim. Yazıcı kategorilerine baktığınızda genel olarak 3 başlık göreceksiniz. Püskürtmeli (mürekkepli) yazıcılar, lazer yazıcılar ve tanklı yazıcılar. Püskürtmeli yazıcılar genel olarak evlerde kullanılan yazıcı tipidir. Kartuşlu bir sistemi vardır. Kartuşlar ile çok sayıda yazdırma yapamazsanız ve orijinal kartuşlar biraz pahalıdır. Bu yüzden bu tür yazıcılara sahip kullanıcılar genellikle kartuş bittikten sonra kartuşu yeniden doldurarak kullanırlar.

Lazer yazıcılar ülkemizde ev tipi olarak çok sık kullanılan bir yazıcı tipi değildir. Püskürtmeli yazıcılara göre daha hızlı yazdırma işlemi yapan lazer yazıcılar, fiyatları sebebiyle ev kullanıcıları tarafından pek tercih edilmemektedir. Lazer yazıcıların 1 toneri ile 700-2000 sayfa arasında yazdırma işlemi yapabilirsiniz (Bu sayı yazıcı markasına, toner markasına ve baskı kalitesine göre değişmektedir.) Bu tür yazıcıları satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi de toner fiyatıdır. Bazı lazer yazıcıların tonerlerinin fiyatı yazıcı kadar olabiliyor.

Tanklı yazıcılar ise yazıcının kartuşlarının dışında yazıcının yanında ya da yazıcıya bitişik bir şekilde bir mürekkep düzeneği bulunduran yazıcılardır. Genellikle yazdırma işlemini çok fazla yapan kişiler tarafından tercih edilir. Kartuştaki mürekkepler bittikçe yanında bulunan mürekkep tankından mürekkep çeken yazıcı türüdür. Diğer yazıcı türlerinde olduğu gibi bu yazıcı türlerinde de alacağınız yazdırma sayısı ve yazdırma kalitesi yazıcının ve kartuşun markasına bağlıdır.

Önemli Not: Yazıcıların tanıtımında sizler için alternatif kartuş/toner doldurma yöntemlerini sunmaktayız. Lakin yazıcınızın sağlığı ve yazdırma kalitesinin düşmemesi için orijinal parçalar kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Yazıcının kullanım sürecindeki işlemlerin sorumluluğu tamamen kullanıcıya aittir.

Canon Pixma E414

Canon Pixma E414

Sizler için hazırlamış olduğumuz en uygun fiyatlı yazıcı önerileri listemizin ilk sırasında Canon Pixma E414 yer alıyor. Canon, yazıcı sektöründe hizmet veren en başarılı teknoloji üreticilerinin başında gelmektedir. Uzun süredir sektörde yer alan şirket, her bütçeye uygun yazıcı modeliyle kullanıcılarına hizmet vermektedir. Canon tarafından üretilen giriş seviyesi yazıcı modellerinden birisi de Pixma E414 modelidir.

Mürekkepli yazıcı modellerinden birisi olan Canon Pixma E414, çok fonksiyonlu kullanım tipiyle ön plana çıkmaktadır. Renkli yazdırma özelliğine de sahip olan yazıcının azami baskı çözünürlüğü 4800×600 px olarak belirtiliyor. Bunun yanı sıra yazıcının baskı hızı, renkli baskılarda dakikada 4 sayfa siyah/beyaz baskılarda ise dakikada 8 sayfadır.

Yazıcıda tarayıcı özelliği de mevcut. Tarayıcının çözünürlüğü 600 x 1200 dpi olarak belirtilmektedir. Yazıcının performansı, üst düzey tarayıcı özelliği sunmasa da bu fiyat aralığındaki bir yazıcıda tarayıcı özelliğinin bulunması bir avantajdır. Canon Pixma E414, Türkiye’de 860 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşmaktadır.

HP DeskJet 2721 (7FR54B)

HP DeskJet 2721 (7FR54B)

Teknoloji devi HP, çeşitli kategorilerde üretim yapmaktadır. Şirketin hizmet verdiği sektörlerden birisi de yazıcı sektörü olarak karşımıza çıkmaktadır. Hatta HP, sektördeki en iddialı üreticilerden birisidir. Bu doğrultuda şirketin uygun fiyatlı yazıcı modellerinden birisi olan HP DeskJet 2721, sizler için hazırlamış olduğumuz listemizde kendisine yer bulmayı başardı.

Mürekkep püskürtmeli yazıcı modellerinden birisi olan HP DeskJet 2721 (7FR54B) hem renkli hem de siyah/beyaz baskı özelliğine sahip. Yazıcının azami baskı çözünürlüğü 4800×1200 px olarak ön plana çıkmaktadır. Ayrıca yazıcı renkli modda dakikada 5.5 sayfa, siyah/beyaz modda ise dakikada 7.5 sayfa baskı hızına sahip. Baskı hızı noktasında yazıcı, rakiplerinin önüne geçmeyi başarmaktadır.

Ayrıca HP, bu yazıcı modelinde kullanıcılarına tarayıcı özelliği de sağlamaktadır. Tarayıcının çözünürlüğü 1200 dpi olarak belirtilmektedir. Bunun yanı sıra yazıcıda WiFi, mobil baskı ve LCD ekran özellikleri de mevcut. Giriş seviyesindeki en başarılı yazıcı modellerinden birisi olan HP DeskJet 2721 (7FR54B), Türkiye’de 1600 TL’den başlayan fiyatlarla satılmaktadır.

Canon Pixma E4240

Canon-Pixma-E4240

En iyi yazıcı tavsiyelerimiz arasında yer alan bir diğer model de Canon Pixma E4240 oluyor. En iyi yazıcı markalarından biri olarak sayabileceğimiz Canon elinden çıkma bu model ev tipi kullanıcılar için son derece yeterli bir kullanıma sahip. 100 kağıda kadar kapasitesi olan yazıcı, işlem kolaylığı sağlamak için bir LCD ekrana da sahip.

Buna ek olarak tarama ve WiFi özellikleri de bulunuyor. Ayrıca, WiFi ile kullanmak istemeyen kişiler için kablolu bir kullanım olanağı da tanıyor. Üstelik, 3.100 TL’den başlayan fiyatlarla satılıyor.

HP DeskJet Plus 4120

yazıcı önerileri hp

Bu yazıcımızın önerdiğimiz diğer yazıcılardan en büyük farkı faks ve tarama özelliğinin olmasıdır. A4 ve A6 kağıt girişlerini destekleyen HP Plus 4120, mürekkep püskürtmeli bir yazıcıdır. HP Plus 4120’nin bir kartuşta sunduğu yazdırma sayısı Canon yazıcılara göre daha az. Lakin tarama ve faks özellikleri ile Canon yazıcılardan bir adım daha önde. İnternetten 2600 TL’den başlayan fiyatlarla bulabileceğiniz yazıcının kartuşları ise 100-200 TL arasında satılmakta.

Pantum P2500

Pantum P2500 yazıcı önerileri

Listemize piyasadaki en iyi lazer yazıcılardan birisi olan Pantum P2500 ile devam ediyoruz. Diğer yazıcılara göre uygun fiyatıyla dikkat çeken Pantum P2500 A4 ve A5 kağıt girişini desteklemektedir. Bir tonerle 1000-1600 arası yazdırma işlemi yapılabileceği iddia edilmektedir. (Yazdırma sayılarındaki en önemli etken tabii ki de tonerlerdir. Tonerlerin farklılığına göre yazdırma sayısının değişeceğini unutmayınız.)

İnternette 3.000 – 4.000 TL arası bir fiyata bulabileceğiniz bu yazıcımızın toner fiyatı ise 250-400 TL arasında değişmektedir. Lazer yazıcıların toner fiyatları biraz pahalı olduğu için orijinal tonerler yerine muadili tonerleri ya da tonerin çipini ve doldurma setini alarak toneri doldurmayı tercih edebilirsiniz.

Not: Pantum P2500 modelinde Wi-Fi bulunmazken P2500 W modelinde Wi-Fi desteği bulunmaktadır. P2500 W modelini de 3.250 – 4.250 TL arası bir fiyata internetten bulabilirsiniz.

Xerox Phaser 3020

Xerox Phaser 3020

ABD merkezli Xerox, yazıcı teknolojileri konusunda en başarılı şirketlerden birisi olarak ön plana çıkıyor. Uzun süredir kullanıcılarına hizmet veren şirket, yılların getirdiği tecrübe ile oldukça başarılı yazıcı modelleri üretmeyi başarıyor. Xerox Phaser 3020 de bu modellerden birisi olarak ön plana çıkıyor. Bundan dolayı Xerox, bu modeliyle listemizde kendisine yer bulmayı başardı.

Yazıcı, lazer yazdırma tekniğini kullanan yazıcı modellerinden birisi olarak ön plana çıkıyor. Lazer yazıcıların hızını, bu modelde de hissediyoruz. Xerox, bu modelde kullanıcılarına dakikada yaklaşık 20 sayfa yazdırma imkanı sunuyor. Bu değer günümüz teknolojisi için çok yüksek gelmeyebilir. Ancak bu yazıcının, temel olarak ev ortamında kullanmaya uygun olarak üretildiğini unutmamamız gerekiyor.

Bunun yanı sıra kullanıcılar, tek seferde yazıcıya 150 kağıt girişi yapabiliyorlar. Böylece her yazdırma işleminden önce yazıcıya kağıt koymak zorunda kalmıyorsunuz. Yazıcının özellikleri bunlarla sınırlı değil. Xerox, bu modelde Wi-Fi desteği de sunuyor. Wi-Fi desteği sayesinde kullanıcılar, kablo bağlantısına gerek duymadan ister mobil cihazlarından ister bilgisayarlarından kolaylıkla yazıcıyı kullanabiliyorlar.

Yazıcıda sadece siyah baskı desteği mevcut. Bundan dolayı yazıcıdan renkli çıktı alamıyorsunuz. Ancak yazıcının günlük kullanım için üretildiğini düşünürsek renkli baskı desteğinin bulunmaması genel olarak çok büyük bir sıkıntı yaratmayacaktır.

Xerox Phaser 3020, Türkiye’de 3.150 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşuyor. Güncel yazıcı piyasasında Xerox Phaser 3020, fiyatıyla kullanıcılarını mutlu edecektir. Ancak yazıcının toneri konusunda aynı şeyi söyleyemeyeceğiz. Çünkü yazıcının tonerleri 200 TL’den başlıyor.

HP Ink Tank 315

Hp Ink Tank

Uygun fiyatlı yazıcı önerileri listemizde son olarak 1 tane tanklı yazıcıya yer veriyoruz. Tanklı yazıcı denilince akla gelen markaların başında gelen HP’nin 315 modeli evde çok fazla yazdırma işlemi yapan insanlar için oldukça ideal. Yazıcı A4 ve A6 kağıt girişini desteklemektedir. Orijinal kartuşları ve tankıyla birlikte 6000-8000 sayfa arasında yazdırma işlemi yapmaktadır.

Yazıcının ek olarak tarama özelliği de bulunmaktadır. Çok iyi bir tarama sistemi bulunmasa da günlük kullanımda işinizi görecektir. Tüm bu özellikleri ile en iyi yazıcı tavsiyelerimiz arasında yerini buluyor.

Yazıcıyı 3.500 – 5.000 TL arasında internetten satın alabilirsiniz. Yedek mürekkep setinin fiyatları ise 150-300 TL arasında değişmektedir. Mürekkebiniz bittikçe kartuş almak zorunda değilsiniz lakin belirli bir kullanımdan sonra kartuşlar eskidiği için kartuşlarınızı belirli aralıklarla değiştirmenizi tavsiye ederiz.

Epson EcoTank L3210

Epson EcoTank L3210 

Listemizin son sırasında Epson EcoTank L3120 yer alıyor. Epson da listemizdeki diğer yazıcı üreticileri gibi oldukça başarılı bir yazıcı üreticisi olarak karşımıza çıkıyor. Şirketin bu başarısı, uzun süredir yazıcı piyasasında kullanıcılarına hizmet vermesinden kaynaklanıyor. Sunduğu ürünler ile kullanıcılarını memnun etmeyi başaran Epson, listemizde EcoTank L3210 modeliyle kendisine yer bulmayı başardı.

Yazıcı, mürekkepli yazıcı modellerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Yazıcıda fabrika çıkışlı mürekkep tankı mevcut. Böylece Epson EcoTank L3210, 4 tane kartuş bölmesiyle kullanıcılarıyla buluşuyor. Bu bölmeler içerisinde renkli kartuş bölmesi de mevcut. Bu sayede yazıcı, kullanıcılarına renkli baskı hizmeti de sunabiliyor.

Epson, 4 kartuş bölmesinin de dolu olduğu durumlarda yazıcının maksimum 8100 sayfa siyah-beyaz veya 6500 sayfa renkli çıktı vereceğini belirtiyor. Bu çıktı sayısı da ev tipi yazıcı kullanıcılarını fazlasıyla memnun edecektir. Bunun yanı sıra yazıcı, mürekkepli bir yazıcıya göre yeterince hızlı çıktı veriyor diyebiliriz. Çünkü Epson, yazıcının dakikada yaklaşık 10 siyah-beyaz ve 5 renkli çıktı verebileceğini belirtiyor.

Yazıcının özellikleri bu kadarla sınırlı değil. Epson, yazıcıda kullanıcılarına tarayıcı özelliği de sunuyor. Tabii ki yazıcıda yer alan tarayıcıdan çok üst düzey bir performans beklememek gerekiyor. Ancak Epson, bu tarayıcı üzerinden ev kullanıcılarını memnun edecek düzeyde bir tarayıcı performansı gösteriyor diyebiliriz.

Kısacası Epson, yazıcıda yer alan neredeyse tüm özellikler ile ev tipi yazıcı kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor. Yazıcının Türkiye’deki satış fiyatı 4.000 TL’den başlıyor. Bunun yanı sıra yazıcının 4’lü yedek kartuş setinin satış fiyatı ise 250 – 400 TL fiyat aralığında değişiyor. Yazıcının 4 kartuş setiyle verdiği maksimum çıktı performansı düşünüldüğünde kartuş fiyatları, kullanıcıları çok üzmeyecektir.


En İyi Uygun Fiyatlı Yazıcı Önerileri: Genel Değerlendirme

Sizler için hazırladığımız bu yazımızda sizlere gündelik işleriniz için evde kullanabileceğiniz uygun fiyatlı yazıcı önerileri sunduk. Yazıcıların yazdırma bilgileri ve yazımızda kullanılan resimler yazıcıların resmî sitelerinden alınmıştır. Verilen sayıların altında ya da üstünde yazdırma yapabileceğinizi unutmayın. Sizler için hazırlamış olduğumuz uygun fiyatlı yazıcı önerileri listemiz burada sona eriyor. Hazırlamış olduğumuz listemize göz atarak bütçenize uygun, yazıcı modelini kolaylıkla tespit edebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.