Harici Ekran Kartı Nedir?

Ekran kartları, bir bilgisayarın en temel donanımlarının başında gelmektedir. Kullanıcılar, bilgisayarda yaptıkları işlemleri ekran kartları sayesinde görüntüleyebiliyorlar. Ekran kartları ile alakalı araştırma yapan kişilerin karşısına harici ve dahili ekran kartları çıkıyor. Bundan dolayı insanlar, harici ve dahili ekran kartı nedir diye merak ediyorlar.

Sizler için hazırladığımız paylaşımlı ekran kartı rehberinde, paylaşımlı ekran kartı nedir sorusuna cevap vermiştik. Bu yazımızda da harici ekran kartı nedir, nasıl çalışır gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Harici Ekran Kartı Nedir?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte ekran kartları, insanların hayatlarına girdi. Bu donanım, bilgisayarda yapılan işlemler ile ekran arasında köprü görevi görüyor diyebiliriz. Yani bilindiği gibi kullanıcılar işlemci yardımıyla bilgisayarlarında bazı işlemler yapıyorlar. Ekran kartları da bilgisayarda yapılan işlemlerin, ekrana yansıtılmasını sağlıyorlar.

Bundan dolayı bu donanım, bilgisayar için oldukça önemli. Bilgisayar için önemli olan araçlar, insanların da dikkatini çekiyor. Ekran kartları ile ilgili araştırma yapan kişiler, dahili ve harici ekran kartlarına ulaşıyorlar. Bu noktada iki çeşit arasındaki farkı bilmeyen bilgisayar kullanıcılarının kafası biraz karışabiliyor.

İki ekran kartı arasındaki temel fark, donanım farklılığından kaynaklanıyor. Paylaşımlı ekran kartları, bilgisayarlarda bulunan RAM gücünü kullanıyorlar. Bunun yanı sıra harici ekran kartları ise kendi sahip oldukları RAM’lerin gücünü kullanıyorlar. İki ekran kartı arasındaki fark, temel olarak bu durumdan kaynaklanıyor.

Bahsettiğimiz gibi harici ekran kartları, kendi RAM güçlerini kullanıyorlar. Bunun için paylaşımlı ekran kartlarına göre daha güçlü performans gösteriyorlar. Bu durumda da oyun, tasarım gibi yüksek donanım gerektiren işlemler yapan kişiler genellikle harici ekran kartı kullanmak durumunda kalıyorlar.

Bunun dışında paylaşımlı ekran kartları ise genel olarak günlük kullanım için uygun oluyorlar. Yani video izlemek, internette araştırma yapmak gibi temel işlemler için paylaşımlı ekran kartına sahip bir bilgisayar işinizi görecektir.

Dahili Ekran Kartı mı Harici Ekran Kartı mı?

Bilgisayar kullanıcılarının çoğu, harici ekran kartı ve dahili ekran kartı arasındaki farkı donanım kısmını araştırarak anlayamıyorlar. Bundan dolayı dahili ekran kartı ve harici ekran kartını olumlu ve olumsuz yönlerini ele alacağız. Böylece sizler için iki ekran kartı arasındaki farkları anlamak daha kolay olacaktır.

Neden Dahili Ekran Kartı Tercih Edilmeli?

  • Dahili ekran kartına sahip bilgisayarlar, harici ekran kartına sahip bilgisayarlara göre daha uygun fiyatlı oluyorlar. Bundan dolayı bütçenizi çok zorlamayacak bir bilgisayar almak istiyorsanız sadece dahili ekran kartına sahip bir bilgisayarı tercih edebilirsiniz.
  • Bahsettiğimiz gibi dahili ekran kartları performans olarak biraz zayıf kalabiliyorlar. Bundan dolayı bu ekran kartlarıyla güçlü sistem gerektiren oyunları oynamanız biraz zor. Fakat bunun dışında film/dizi izlemek, müzik dinlemek veya araştırma yapmak gibi temel işlemlerinizi dahili ekran kartına sahip bir bilgisayar ile rahatlıkla yapabilirsiniz.
  • Ekran kartı, laptopların şarjını en çok etkileyen donanımların başında geliyor diyebiliriz. Eğer ekran kartını yoracak işlemler yaparsanız laptopunuzun şarjı daha çabuk bitecektir. Bahsettiğimiz gibi dahili ekran kartları, güçlü işlemleri yapmaya genellikle uygun değiller. Bundan dolayı sadece dahili ekran kartına sahip olmanız aslında laptoptan şarj bakımından daha uzun süre kullanım ömrü almanızı sağlayacaktır.

Neden Harici Ekran Kartı Tercih Edilmeli?

Neden Harici Ekran Kartı Tercih Edilmeli
GeForce RTX 3080
  • Performansı yüksek bir bilgisayara ihtiyacınız varsa bilgisayarınızda kesinlikle bir harici ekran kartı bulunması gerekiyor. Harici ekran kartı sayesinde oyun, video düzenleme gibi grafikleri önemli işlemleri daha yüksek performansla halledebilirsiniz.
  • Yeni nesil dahili ekran kartları, işlemciye entegre bir şekilde gelmektedir. Bunun dışında harici ekran kartları ise ayrı bir modülde bilgisayarınızda yer ediniyorlar. Bu durum harici ekran kartına göre dahili ekran kartının işlemciyi biraz daha fazla yormasına sebep oluyor.
  • Çoğu alanda olduğu gibi ekran kartı pazarında da performans arttıkça ekran kartının fiyatları da artıyor. Doğal olarak kullanıcılar, harici ekran kartına para vermek istemeyebiliyorlar. Fakat uzun vadeli düşünüldüğünde bir bilgisayar kullanıcısı uzun bir süre aynı bilgisayarı kullanacaksa harici ekran kartına sahip olması onun yararına olacaktır. Çünkü bu kullanıcı, sahip olduğu harici ekran kartı sayesinde belirli bir süre standart işlemlerini yapabilmek için yeni bir bilgisayar almak zorunda kalmayacak. Tabii ki masaüstü bilgisayar kullanıcıları, diledikleri zaman harici ekran kartı alıp bilgisayarlarına takabilirler. Fakat laptop kullanıcıları için böyle bir durum söz konusu olmadığından laptop satın almayı düşünen kişilerin, uzun vadeli güçlü bir performans için harici ekran kartına sahip bir laptop almalarını tavsiye ediyoruz.

Harici Ekran Kartı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Harici ekran kartları, sahip oldukları teknolojiden dolayı biraz maliyetli olabiliyorlar. Bundan dolayı bilgisayar kullanıcıları, bir harici ekran kartı ya da harici ekran kartına sahip bir bilgisayar alırken nelere dikkat etmeleri gerektiğini merak ediyorlar.

Bizler de bu yazımızda harici ekran kartı tercihi yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalardan bahsedeceğiz.

  • Ekran Kartından Beklentileriniz Neler?: Ekran kartı araştırması yaparken aslında dikkat etmeniz gereken en önemli nokta sizin ekran kartından beklentileriniz olacak. Çünkü harici ekran kartları her ne kadar belirli bir standart performansa sahip olsalar da kendi içlerinde de tabii ki güçlü ve zayıf ekran kartları diye ayrılıyorlar. Bu yüzden sürekli yüksek sistem gerektiren işlemler yapacaksanız biraz daha güçlü harici bir ekran kartını tercih etmeniz gerekecek.
  • Bütçeniz Ne Kadar?: Ekran kartı alırken bütçenizi verimli kullanmanız gerekiyor. Bu yüzden ilk olarak bir ekran kartına ne kadar para ayırabilirim sorusuna cevap vermelisiniz. Daha sonra ihtiyaçlarınızı da göz önünde bulundurarak bütçenize uygun, en yüksek performanslı ekran kartını tercih etmelisiniz.
  • Ekran Kartını Ne Kadar Süre Kullanacağınıza Karar Verin: Bir donanım alırken ne kadar süre istediğiniz performansı vermesini hedeflediğinize karar vermelisiniz. Eğer ekran kartınızı kısa süre kullanacaksanız biraz daha alt seviyelere bakmalısınız. Çünkü bahsettiğimiz gibi ekran kartında performans arttıkça fiyatlar da artıyor. Bu yüzden kısa süreli kullanacağınız bir ekran kartına gereksiz harcama yapmamanızı tavsiye ediyoruz.

Bu kriterlere göre bir ekran kartı tercihi yapamamış olabilirsiniz. Bu durumda sizler için hazırladığımız ekran kartı önerileri, sizlere iyi bir referans olacaktır.

Harici Ekran Kartı Bakım Gerektirir mi?

Bilgisayar kullanıcıları, harici ekran kartlarının bakım gerektirip gerektirmediğini merak ediyorlar. Çünkü belirttiğimiz gibi harici ekran kartları, kullanıcıları için biraz maliyetli oluyorlar. Bundan dolayı kullanıcılar, normal olarak belirli bir ücret verdikleri ekran kartından uzun süre faydalanmak istiyorlar. Bunun yolu da tabii ki ekran kartının performansını korumaktan geçiyor.

Öncelikle çoğu donanım gibi harici ekran kartlarının da bakıma ihtiyaç duyduklarını söyleyebiliriz. Çünkü harici ekran kartları, yüksek performans gösterdikleri için bir süre sonra temizliğe ihtiyaç duyuyorlar. Bu temizlik işleminde genellikle macun yenilemesi ve fan temizliği yapılıyor.

Eğer bilgisayarı temizleme konusunda yeterince bilginiz yoksa ekran kartı temizliğiniz de dahil olmak üzere detaylı bir bilgisayar temizliği için bilgisayarınızı bir bilene temizletmelisiniz. Özellikle macun yenileme işlemi, temizlik konusunda bilgisi olmayanlar için tehlikeli olacaktır. Çünkü macun yenileme işlemi sırasında direkt CPU üzerinde işlem yapıyorsunuz. Bundan dolayı yanlış bir işlemde kalıcı ve yüksek maliyetli hasarlara yol açabilirsiniz.

Bunun dışında ekran kartı için bir diğer önemli bakım da yazılım tarafında yapılıyor. Ekran kartları, çalışmak için bir yazılıma ihtiyaç duyuyorlar. Ekran kartı üreticileri, bu yazılımları belirli aralıklarla güncelliyorlar.

Eğer kullanıcılar, bu güncellemeleri takip etmezlerse bir süre sonra bilgisayarlarında performans kaybı göreceklerdir. Bu yüzden ekran kartınızda performans kaybı yaşamamınız için ekran kartınızın güncellemelerini belirli aralıklarla kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz.

Ekran kartınızı nasıl güncelleyeceğinizi bilmiyorsanız sizler için hazırlamış olduğumuz ekran kartı güncelleme rehberine göz atabilirsiniz.

Ayrı Bir Bağlantıya Sahip Harici Ekran Kartları (eGPU)

Son zamanlarda ayrı bir bağlantı noktasına sahip aynı zamanda kendi kutusuyla gelen harici ekran kartları piyasaya sürülmeye başlandı. Bu ekran kartları, en çok taşınabilir olmaları ile dikkatleri üzerine çekiyorlar. Çünkü bu ekran kartları, temel olarak özel bir kutu içerisinde kullanıcılarının her an kullanabilecekleri şekilde tasarlanıyorlar.

Ayrı Bir Bağlantıya Sahip Harici Ekran Kartları (eGPU)
Razer Core X

Bu ekran kartları, temel olarak düşük sistemli bilgisayar kullanıcıları için üretilmeye başlandı diyebiliriz. Çünkü bu kullanıcılar, özel bir bağlantı sistemine sahip harici ekran kartları ile bilgisayarlarının grafik gücünü artırabiliyorlar. Bu durum, normal olarak kullanıcıların oyunlar başta olmak üzere birçok işlemde daha yüksek performans almalarını sağlıyor.

Henüz pek yaygın olmayan bu ekran kartları, maliyetleri bakımından kullanıcılarını biraz üzebiliyorlar. Çünkü taşınabilir olarak tasarlanan ekran kartları normal ekran kartlarına göre oldukça pahalılar. Özellikle Türkiye’de bu ekran kartlarını ev tipi bir kullanıcının alması biraz zor diyebiliriz.

Bu noktada taşınabilir harici bir ekran kartının maliyetine değip değmeyeceğine karar vermek kullanıcılara kalıyor.

Genel Değerlendirme

Özetle ekran kartı hakkında bir araştırma yaptığınızda karşınıza dahili ve harici ekran kartları çıkacaktır. Dahili ekran kartları, performans olarak biraz zayıf kalırlarken maliyet olarak kullanıcılarını memnun ediyorlar. Bunun dışında performansı yüksek bir ekran kartı isteyen kişilerin harici ekran kartlarını tercih etmeleri gerekiyor.

Harici ekran kartı almayı düşünen kişilerin maliyet, performans ve ihtiyaç noktalarında karar vermeleri gerekiyor. Bu noktalara göre yeni bir bilgisayar ya da harici ekran kartı alacak kişiler ihtiyaçları olan ekran kartını daha kolay bir şekilde belirleyebilirler.

Çoğu teknolojik cihaz gibi ekran kartları da belirli aralıklarla bakıma ihtiyaç duyuyorlar. Eğer ekran kartınız çok fazla ısınmaya başladıysa ya da ekran kartınızın performansına düşüş olduğunu gözlemliyorsanız ekran kartı bakımınızı yapma zamanınız gelmiş diyebiliriz.

Harici Ekran Kartı
MSI GeForce GTX 1660 Ti 

Ekran kartı bakımı temel olarak temizlik ve yazılım olmak üzere ikiye ayrılıyor. Temizlik kısmında termal macun yenilenmesi, fan temizliği gibi konulara dikkat etmeniz gerekiyor. Belirttiğimiz gibi bu konulara hâkim değilseniz bilgili bir kişiden yardım almanızı tavsiye ediyoruz.

Bunun dışında yazılım bakımı da en az temizlik kadar önemli. Çünkü yazılımlar, ekran kartının performansını direkt etkiliyorlar. Eğer ekran kartı performansınızda bir düşüş olduğunu gözlemlediyseniz ekran kartınızın yazılımının güncel olup olmadığını kontrol etmenizi öneriyoruz.

Son olarak bilgisayar kullanıcıları, günümüzde taşınabilir harici ekran kartlarına ilgi göstermeye başladılar. Bu ekran kartları, özellikle sahip olduğu bilgisayarın donanımı zayıf kişiler için oldukça kullanışlı oluyor. Fakat taşınabilir harici ekran kartları, maliyet açısından satın almayı düşünen kişileri biraz zorluyor. Bundan dolayı taşınabilir bir ekran kartı almayı düşünen kişilerin gerçekten bu ekran kartına ihtiyaç duyup duymadıklarına karar vermeleri gerekiyor.


Bu yazımızda sizler için harici ekran kartı nedir, ne işe yarar ve dahili ekran kartı mı harici ekran kartı mı sorularına cevap vermeye çalıştık. Sizler için hazırlamış olduğumuz harici ekran kartı rehberimiz burada sona eriyor. Görüşlerinizi ve sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.