Türksat 42e Frekans Ayarları Nasıl Yapılır? – 2023

Türkiye’nin uydu operatörü olan Türksat, televizyon ve radyo yayıncılığı başta olmak üzere çeşitli alanlarda insanların karşısına çıkmaktadır. Fakat Türksat, genellikle televizyon yayıncılığı üzerine verdiği hizmetlerle bilinmektedir. Çünkü Türkiye’de televizyon yayınları, Türksat tarafından sağlanan hizmetlerle gerçekleşmektedir. Bundan dolayı birçok kişi, Türksat 42e frekans bilgilerini merak etmektedir.Bizler de bu yazımızda sizler için Türksat 42e frekans bilgilerini paylaşacağız. Bunun yanı sıra Türksat’ın uzayda yer alan uyduları hakkında bilgi vereceğiz. Böylece Türkiye’deki televizyon ve radyo yayını süreci hakkında daha geniş kapsamlı bilgilere erişim sağlayabileceksiniz.

Türksat Uyduları Nelerdir?

Türksat, Türkiye’nin ilk ve tek uydu operatörüdür. Bu kapsamda Türksat, Türkiye’deki başta televizyon ve radyo yayıncılığı olmak üzere birçok hizmetin gerçekleşmesini sağlamaktadır. Günümüzde Türksat, uzaydaki uyduları aracılığıyla kablolu televizyon hizmetinden internet hizmetine kadar birçok hizmet sunmaktadır. Belirtmiş olduğumuz gibi Türksat, bu hizmetleri uyduları aracılığıyla kullanıcılarıyla buluşturuyor.

Türksat’ın kurulduğu günden bu yana uzaya gönderdiği çok çeşitli uyduları mevcut. Bu uydular şunlardır:

Türksat 1 Serisi

Türkiye, uzun süredir uzaya uydu gönderme projeleri gerçekleştiriyor. Bu kapsamda Türkiye’nin uydu projelerini Türksat yürütüyor. Türksat, ilk olarak 1994 yılında Türksat 1A adını verdiği uydusunu uzaya göndermeye çalıştı. Guyana Uzay Merkezi’den gönderilen uydunun fırlatılma süreci başarısız oldu. Bunun sonucunda Türksat 1A, okyanusa düştü.

Fakat Türksat, uydu projelerini sürdürmeye devam etti. Bu kapsamda aynı yıl Türksat, yine Guyana Uzay Merkezi’nden Türksat 1B adındaki uydusunu uzaya gönderdi. Haberleşme uydusu görevi görev Türksat 1B, başarılı bir şekilde uzaya fırlatıldı. Böylece Türksat, 2006 yılına kadar bu uydudan faydalandı.

1990’lı yıllar, Türksat’ın uydu üzerine yoğun şekilde çalıştığı yıllar olarak ön plana çıkıyorlar. Türksat, 1996 yılında yine haberleşme amacıyla geliştirilen ve televizyon yayıncılığı için de kullanılan Türksat 1C uydusunu uzaya fırlattı. Türksat, bu uyduyu 2008 yılına kadar televizyon yayınları için kullandı. Daha sonrasında Türksat, uydunun faaliyetlerine 2010 yılında tamamen son verdi.

Türksat 2A

Televizyon yayıncılığının gelişmesi, uyduların önemini arttırdı. Bu kapsamda Türksat, televizyon yayıncılığı için daha kapsamlı bir hizmet vermeye karar verdi. Böylece Türksat 2A uydusu, 2001 yılında Guyana Uzay Merkezi’nden uzaya fırlatıldı.

Oldukça kapsamlı bir televizyon yayın hizmeti sunan Türksat 2A, 2001 yılından 2016 yılına kadar aktif olarak kullanıldı. Bu uydudan hizmet vermenin maliyeti, yeni uydulara göre daha düşüktü. Bundan dolayı bazı televizyon kanalları, yeni uyduların hizmete sunulmasına rağmen Türksat 2A üzerinden yayın yapmaya devam ettiler. Bu yüzden Türksat, 2016 yılına kadar Türksat 2A’nın faaliyetlerini sürdürmeye devam etti. Fakat uydunun ömrünü doldurmasıyla birlikte Türksat, uydunun kullanımına son verdi.Türksat 3A

Türksat 2A, televizyon yayıncılığı konusunda büyük öneme sahipti. Bunun yanı sıra Türksat, bu sektörde yaşanan gelişmeleri hızlandırabilmek adına Türksat 2A’dan daha uzun ömürlü olan Türksat 3A’yı uzaya göndermeye karar verdi. Bu kapsamda Türksat 3A, 2008 yılında Guyana Uzay Merkezi’nden uzaya fırlatıldı.

Türksat 3A

Türksat 3A ile birlikte Türkiye’deki televizyon yayıncılığında yeni bir devir başladı diyebiliriz. İlk olarak Türksat, 2A uydusunda hizmet veren kanalları 3A uydusuna taşıdı. Bu noktada Türksat, düşük maliyetle faaliyet göstermeye devam etmek isteyen kanallar için Türksat 2A üzerinden hizmet verme şansı sundu. Fakat belirttiğimiz üzere Türksat 2A, 2016 yılında tamamen kullanıma kapatıldı.

Bunun yanı sıra Türksat, 3A uydusunun kullanım süresini ise 20 yıl olarak belirledi. Bu kapsamda Türksat, 3A’yı 2028 yılına kadar aktif bir şekilde kullanmayı planlıyor.

Türksat 4 Serisi

Türksat, uydu projelerinde ciddi yol aldı. Bu doğrultuda Türksat, yeni projelerinde Türk mühendislere ağırlık vermeye çalışıyor. Böylece 2014 yılında uzaya fırlatılan Türksat 4A, çoğunluğunu Türk mühendislerin geliştirdiği bir uydu oldu.

Türksat, 4A uydusunu iletişim uydusu olarak geliştirdi. Bu kapsamda Türksat, televizyon kanallarının frekanslarını 4A uydusuna taşımaya karar verdi. 2014 yılında başvuru yapan kanalların frekansları, Türksat 3A’dan 4A’ya taşındılar. Böylece kanallar, kullanıcılarına daha yüksek kalitede hizmet vermeye başladılar.

Türksat, bir başka iletişim uydusu olan 4B’yi ise 2015 yılında uzaya fırlattı. Türksat, 4A ve 4B uydularını diğer uyduların aksine Baykonur Uzay Üssü’nden fırlattı. Bunun yanı sıra Türksat, 4 serisinde Mitsubishi Electric tarafından üretilen uyduları kullanmayı tercih etti.

Türksat 5 Serisi

Türksat üzerinden hizmet veren kanalların izleyici sayısı, yüksek seviyelere ulaştı. Bu kapsamda Türksat, hizmet sağladığı ülkelerin hatta kıtaların kapsamını ciddi ölçüde genişletmeye karar verdi. Türksat 5A ile birlikte televizyon yayıncılığı konusunda önemli bir gelişme yaşandı diyebiliriz. Türksat 5A, başta Avrupa olmak üzere Afrika ve Orta Doğu’nun çeşitli yerlerinde hizmet veriyor.

Bundan dolayı Türksat 5A ile birlikte televizyon yayıncılığı konusunda ülkeler arası gelişmeler yaşanmaya başladı. Ayrıca Türksat, hava ve deniz iletişimini geliştirmek üzere Türksat 5B uydusunu da uzaya fırlattı. Bu uydu, haberleşme uydusu olarak geliştirildi. Böylece Türksat 5B, birçok ülkede başta internet erişimi olmak üzere çeşitli haberleşme teknolojilerinin kullanılmasını sağlayacak.

Türksat, 5A ve 5B uyduları için 30 yıllık bir görev süresi belirledi. İki uydu da John F. Kennedy Space Center’dan uzaya fırlatıldılar. Uyduların fırlatılma süreçlerinde Türksat, Space X ile ortak bir şekilde çalıştı.

Türksat 42e Frekans Bilgisi – 2023

Türkiye’de hizmet veren televizyon ve radyo kanalları, Türksat uyduları üzerinden hizmet sağlamaktadırlar. Bundan dolayı bu kanalları izlemek ve dinlemek isteyen kişilerin, Türksat frekanslarını kullanarak kanallara erişmeleri gerekmektedir. Türksat, uydularını 42.0° Doğu’ya konumlandırmaktadır. Bu yüzden Türksat tarafından sağlanan televizyon yayını hizmetleri, genellikle Türksat 42e şeklinde geçmektedir.Türksat’ın uzaya gönderdiği uydularla birlikte televizyon kanallarının frekanslarında değişiklikler olabilmektedir. Bundan dolayı yayınları izleyebilmek için güncel frekansları kullanmak gerekmektedir. Türksat tarafından paylaşılan güncel 42e frekans bilgileri şu şekildedir:

PaketFrekansPolarizasyonSembol OranıKapsama Alanı
Türksat Ankara Paket 112423V27500Türkiye-Batı
Türksat Ankara Paket 212423H30000Türkiye-Doğu
Türksat Ankara Paket 312458V30000Türkiye-Batı
Türksat Ankara Paket 412559V27500Türkiye-Batı
Türksat Ankara Paket 712345V30000Türkiye-Batı
Türksat Ankara Paket 1011558V30000Türkiye-Batı
Türksat Ankara Paket 1212380V27500Türkiye-Batı
Türksat Ankara Paket 1311916V30000Türkiye-Batı

Türksat 4A frekansları, kapsama alanına göre farklılık gösterebilmektedir. Bu doğrultuda kapsama alanınıza göre uygun olan frekans bilgilerini kullanarak Türksat üzerinden hizmet veren kanallara erişim sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra Türksat tarafından sağlanan otomatik kanal arama frekanslarını da kullanabilirsiniz. Bu frekans bilgileri şu şekildedir:

FrekansPolarizasyonSembol OranıFECKapsama Alanı
1238027500Dikey – V3/4Türkiye – Avrupa
1174727500Yatay – H5/6Türkiye – Orta Asya

Türksat 42e Frekans Ayarları Nasıl Yapılır?

Türkiye başta olmak üzere birçok ülkede Türksat, güncel olarak 4A uydusu üzerinden televizyon yayın hizmeti sunmaktadır. Bundan dolayı Türk televizyon ve radyo kanallarına erişmek için Türksat 42e frekans ayarlarını yapmak gerekmektedir. Türksat 4A uydu ve frekans ayarlarını yaparken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar mevcut.

Türkiye’de birçok televizyon izleyicisi, çanak anten üzerinden televizyon ve radyo yayınlarını izlemektedir. Eğer sizler de çanak anten ile Türksat 42e frekans ayarlarını ayarlamak istiyorsanız ilk olarak çanağınızı 42 derece doğuya konumlandırmanız gerekmektedir. Çünkü Türksat, uzaydaki uydularının neredeyse tamamını bu dereceye konumlandırdı. Bundan dolayı bu uydulardaki yayınlara erişebilmek için çanak anteninizi bu konuma göre ayarlamalısınız.

Türksat 42e Frekans Ayarları Nasıl Yapılır

Bunun yanı sıra Türksat, Türkiye’de kablo TV hizmeti de sağlamaktadır. Kablo TV kullanıcıları, çanak antene ihtiyaç duymamaktadırlar. Türksat, tek kablo üzerinden kullanıcılarına hem internet hem de televizyon yayını sunmaktadır. Bu sayede kablo TV kullanıcılarının herhangi bir çanak anten ayarı yapmalarına gerek yoktur.

Çanak anteninizi gerekli şekilde konumlandırdıktan sonra yapmanız gereken oldukça kolay. Televizyon ve radyo yayınlarını izleyebilmek için bir uydu alıcısı gerekmektedir. Uydu alıcısı ile çanak anteniniz arasında bağlantı kurduktan sonra uydu alıcınızdan Türksat 4A kanallarını kurmalısınız. Günümüzde Türkiye’de kullanıma sunulan neredeyse tüm uydu alıcılarında Türksat 4A frekans bilgileri kurulu olarak gelmektedir.

Bu sayede Türksat 42e frekans bilgisini içeren uydu alıcınız mevcutsa alıcınız üzerinden hızlı kurulum yaparak Türksat 4A’da yer alan kanalları rahatlıkla izleyebilirsiniz. Eğer kullanmış olduğunuz uydu alıcısında Türksat 4A bilgileri yer almıyorsa ilk olarak uydu alıcınıza Türksat 42e frekans bilgilerini girmeniz gerekmektedir. Bunun için uydu alıcınızda yer alan ayarlar menüsünde “Yeni Uydu Ekle” veya “Uyduları Düzenle” menüsüne erişmelisiniz.

Daha sonra rehberimizde paylaşmış olduğumuz Türksat 42e frekans bilgilerini kullanarak Türksat 4A’yı uydu alıcınıza kolay bir şekilde ekleyebilirsiniz. Alıcınıza uydu bilgilerini ekledikten sonra hızlı bir şekilde kanal kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz.

Türksat Kanal Güncelleme Sistemi Nedir?

Türksat üzerinden hizmet veren televizyon ve radyo kanallarının frekansları, belirli aralıklarla değişiklik göstermektedir. Bu değişiklikleri manuel olarak takip etmek oldukça zor olmaktadır. Bu doğrultuda Türksat, 4A ile birlikte yeni bir sistem geliştirdi. Türksat Kanal Güncelleme olarak geçen TKGS ile birlikte televizyon ve radyo kanallarının frekans güncellemesi kolaylaşmıştır.

Türksat, TKGS adındaki sistemi 2013 yılında aktif hale getirdi. Bu sistemle birlikte sistemin destek sağladığı uydu alıcıları, frekans güncellemesini otomatik olarak gerçekleştiriyorlar. Böylece Türksat’taki kanalları izleyen kişilerin tek tek frekans güncellemesi yapmalarına gerek kalmıyor.Oldukça kullanışlı olan TKGS sistemi, hızlı bir şekilde yaygınlaştırıldı. Bu doğrultuda Türksat, sistemin kullanılabilirliğini artırabilmek için televizyon ve uydu alıcısı üreticileriyle ortak çalışmalar gerçekleştirildi. Böylece günümüzde üretilen birçok akıllı televizyon ve uydu alıcısı modeli TKGS’yi desteklemektedir.

Türksat, TKGS desteği sağlayan cihazlara onay logosu vermektedir. Böylece bu sistemin yer aldığı uydu alıcılarının kutularında TKGS desteği mevcuttur logosu yer alıyor. Ayrıca Türksat, TKGS desteği bulunan uydu alıcılarını takip ediyor. Bu doğrultuda Türksat’ın web sitesinde TKGS desteği sağlayan marka ve model listesi mevcut. TKGS desteği sağlayan cihazlarda bu özelliği kullanmak zorunda değilsiniz. Televizyon veya uydu alıcınızın ayarlarına girerek otomatik güncelleme desteğini kapatma imkanına sahipsiniz.

Türksat 42e Frekans: Sıkça Sorulan Sorular

Türksat 42e LNB frekansı kaç olmalı?

LNB ayarı, frekans kalitesini doğrudan etkilemektedir. Bundan dolayı doğru LNB ayarını yapmamanız durumunda Türksat 4A kanallarından faydalanmanız mümkün olmayacaktır. LNB ayarını, çanak anteninizin konumuna göre sağ-sola döndürerek veya aşağı-yukarı hareket ettirerek hassas bir şekilde ayarlamanız gerekmektedir. Bundan dolayı LNB ayarını sinyal kalitesi yüksek olacak şekilde ayarlamak zor olabilir. Bunun için LNB ayarı konusunda profesyonel bir destek almanız gerekebilir.

Türksat 42e hangi uydu?

Türksat, bugüne kadar uzaya gönderdiği uyduların neredeyse tamamını 42 derece doğuya konumlandırdı. Bundan dolayı aslında Türksat 42e, uyduların konumlandırıldığı yerden dolayı bu şekilde adlandırılmaktadır. Türksat, güncel olarak 3A ve 4A uydularını televizyon yayıncılığı için kullanmaktadır.

Türksat güncelleme frekansı kaç?

Uydu güncelleme işlemi, çoğu durumda televizyon izleyicilerini zorlamaktadır. Bundan dolayı Türksat, otomatik güncelleme hizmeti sağlamaktadır. Türksat izleyicileri; 12380 frekans, 27500 polarizasyon, V, 3/4 bilgilerini kullanarak kanallarını otomatik olarak güncelleyebilmektedirler.

Genel Değerlendirme

Türksat, uzun süredir uydu hizmetleri konusunda çalışmalar yapmaktadır. Bu sayede Türksat, günümüzde Türkiye başta olmak üzere dünyanın birçok yerinde uydu hizmeti sağlamaktadır. Türkiye’deki televizyon hizmetleri de Türksat’ın uyduları üzerinden aktif hale gelmektedir. Bundan dolayı Türkiye’deki televizyon izleyicileri, Türksat frekans bilgilerini merak etmektedirler.

Bizler de bu yazımızda sizler için Türksat 42e frekans bilgilerini paylaştık. Bunun yanı sıra bu uydunun frekans kurulumunun nasıl yapılabileceğini de açıkladık. Ayrıca Türksat’ın hizmet verdiği uydular hakkında bilgilendirme yaptık. Böylece rehberimizde yer alan bilgileri kullanarak Türksat üzerinden hizmet veren televizyon ve radyo kanallarını kolaylıkla izleyip dinleyebilirsiniz.

Sizler için hazırlamış olduğumuz detaylı bilgiler içeren Türksat 42e frekans ayarlama rehberimiz burada sona eriyor. Sizler de Türksat uyduları ve frekansları hakkındaki soru veya düşüncelerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.