Fotoğraf Boyutu Küçültme – 2024

Fotoğraf boyutu küçültme işlemi nasıl yapılır? En iyi resim boyutu küçültme siteleri nelerdir? Bu içeriğimizde fotoğraf dosya boyutu küçültmek için bilmeniz gerekenleri anlattık. Ayrıca herhangi bir site kullanmadan fotoğraf boyutu küçültmek için gerekli ipuçlarını da içeriğimize ekledik.

Günümüzde dosyaları online yöntemler ile paylaşmak oldukça popüler hale geldi. Bu hızlı ve efektif yöntem kimi zaman bazı engeller de çıkarıyor. Örneğin bazı sitelerde yer alan dosya boyutu limitleri istediğimiz dosyayı yüklememizi engelleyebiliyor.

Böyle bir durumda resim dosya boyutu küçültme siteleri ve yöntemleri yardımımıza koşuyor. Dilerseniz fotoğrafı hazırlamadan önce dosya boyutunu küçük tutabilir dilerseniz de hazır bir fotoğrafın boyutunu küçülterek daha az yer kaplamasını sağlayabilirsiniz. Her iki yöntemi de içeriğimizde detaylıca ele aldık. Öncelikle resim boyutu küçültme siteleri ile başlayalım.

Fotoğraf Boyutu Küçültme Siteleri – 2024

Aşağıda yer alan siteler fotoğraf boyutu küçültmek için kullanabileceğiniz kaynaklardan yalnızca bazılarıdır. Ancak internette yer alan tüm sitelere güvenmemenizi tavsiye ediyoruz. Bu nedenle siteye yükleyeceğiniz fotoğraflar konusunda seçici davranmanız konusunda uyarıyoruz. Fotoğraf yükleme konusunda sorumluluğun tamamen sizde olduğunu hatırlatalım.

Sizler için listelediğimiz sitelerde fotoğrafınızın dosya boyutunu değiştirmek mümkündür. Fakat her sitede fotoğrafın piksellerini değiştiremeyeceğinizi belirtelim. Bu nedenle yalnızca dosya boyutunu düşürmek için kullanacağınız siteler de listemizde bulunmaktadır.

fotoğraf mb düşürme

Optimizilla

Online fotoğraf boyutu küçültme araçları arasında yer alan ilk site Optimizilla oluyor. Adından da anlaşılacağı üzere Optimizilla, resim boyutu optimize etmek için kullanabileceğiniz bir araç. Bu online resmi boyutu küçültme sitesi ile JPEG, GIF ve PNG formatındaki içerikleri küçültebilirsiniz.

Üstelik bu sitenin tamamen ücretsiz olduğunu da belirtelim. Aynı anda 20 dosyayı yüklemek de mümkün. Ayrıca sitede yer alan ifadeye göre yüklenen verilerin tamamı 1 saat sonra siteden siliniyor.

Bu işlemi gerçekleştirmek için öncelikle Optimizilla’nın web sitesine giriş yapmanız gerekiyor. Daha sonra yüklemek istediğiniz fotoğraf ya da GIF dosyasını seçin. Dilerseniz doğrudan sitede yer alan kutucuğun üstüne de bırakabilirsiniz. Bu işlemin ardından site sizin için fotoğrafı sıkıştıracak ve dosya boyutunu küçültecektir. Dilerseniz son dosyanın kalitesini değiştirerek boyutu daha da azaltabilirsiniz.

TinyPNG / TinyJPG

Listemizin ikinci sırasında yer alan online fotoğraf boyutu küçültme sitesi ise TinyPNG ve TinyJPG oluyor. Aynı kişilerin sahip olduğu bu iki site resim boyutu küçültme konusunda piyasadaki en iyi siteler arasında yer alıyor. Ayrıca PNG ve JPG’ye ek olarak WebP dosyalarının da boyutunu küçülttüklerini belirtmekte fayda var. Üstelik buna ek olarak animasyonlu PNG yani APNG dosyalarını da bu araç ile küçültmek mümkün.

TinyPNG sitesinde yer alan bilgilere göre %100 transparanlık desteğine sahip PNG dosyalarında çok daha başarılı bir sıkıştırma işlemi mümkün. Bu aracı kullanmak için ise iki siteden birine girerek dosyanızı yüklemeniz gerekiyor. Daha sonra saniyeler içerisinde fotoğraf sıkıştırılıyor ve indirmeye hazır hale geliyor. Ancak dosya boyutunu değiştirmek için yapabileceğiniz bir kalite ayarı olmadığını belirtelim.

Bunun yanı sıra Tinify, yıllık abonelik ile ek haklar da sunuyor. Belli bir ücret karşılığında sınırsız kullanım hakkı, 20 fotoğrafa kadar aynı anda küçültme, 75 MB’a kadar dosya limiti gibi ek avantajlara sahip olmak mümkün. Buna ek olarak WordPress ya da benzeri platformlarda kullanmak için de ayrı bir abonelik imkanı mevcut.

Img2Go

Listemizde yer alan bir başka resim boyutu küçültme sitesi ise Img2Go oluyor. Bu sitede yalnızca fotoğraf boyutu küçültme değil pek çok fotoğraf düzenleme aracının bulunduğunu da belirtelim. Ayrıca görselin son hali üzerinde pek çok değişiklik yapmak da sıkıştırma aracında yer alıyor.

Img2Go’nun görsel sıkıştırma aracına fotoğrafı yükleyerek işleme başlayabilirsiniz. Daha sonra en iyi kalite ya da en küçük dosya boyutu arasında bir seçim yapabilirsiniz. Dilerseniz resim kalitesini manuel olarak da ayarlayabilirsiniz. Buna ek olarak dosya çıktısının formatını JPG ya da PNG olarak ayarlayabilir, renklerini gri ya da siyah-beyaz olarak değiştirebilirsiniz.

Ayrıca görselin yükseklik ve genişlik piksellerini de yeniden düzenlemek mümkün. Bunun yanı sıra tablet, e-mail, telefon ya da bilgisayar için bir yeniden boyutlandırma gerçekleştirebilirsiniz.

Reduce Images

Online fotoğraf boyutu küçültme siteleri arasında yer alan bir başka araç ise Reduce Images olarak karşımıza çıkıyor. Bu araç da diğerleri gibi fotoğraf boyutunu çözünürlük değiştirmeden yeniden düzenliyor. Bunun yanı sıra pikselleri de değiştirmenin bu sitede mümkün olduğunu dile getirmek gerek. Ayrıca görselin bozulmaması için piksel oranını kilitleyerek de bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Reduce Images ile fotoğraf boyutu küçültme işleminin ilk adımı tabii ki fotoğrafı yüklemek oluyor. Daha sonrasında yapmanız gereken fotoğrafı küçültmek için gerekli adımları gerçekleştirmek. Resmin formatını ve kalitesini değiştirerek bunu gerçekleştirebilirsiniz. Buna ek olarak piksel boyutlarını da düşürmek bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Üstelik transparan bir görsele sahipseniz arka plan rengini de değiştirebilirsiniz.

Reduce Images sitesi ücretsiz denemeler sunsa da ücretli bir abonelik ile tüm avantajlarından yararlanabilirsiniz. Sitenin belirttiği avantajlar arasında birden fazla görseli aynı anda düzenleme, fotoğrafları bilgisayardan ayrılmadan düzenlemek, reklamsız deneyim ve e-posta desteği yer alıyor.

Kraken.io

En iyi fotoğraf boyutu küçültme platformları arasında Kraken.io kendisine yer bulmayı başardı. Kraken.io, fotoğraf optimizasyonu konusunda öne çıkan bir çevrimiçi platformdur. Platform, kullanıcıların yüksek kaliteli görüntülerini optimize ederek kaliteyi korurken aynı zamanda dosyanın boyutunu küçültmektedir.

Kraken.io’nun kullanıcı dostu arayüzü ve hızlı işlem kapasitesi hem profesyonel hem de amatör teknoloji kullanıcıları için platformu fazlasıyla kullanışlı hâle getirmektedir. Platformun entegrasyonu kolaydır ve çeşitli entegrasyon seçenekleri sağlar. Tüm bu özellikleriyle Kraken.io, kolayca kullanabileceğiniz en iyi fotoğraf boyutu küçültme platformları arasında yer almaktadır.

CompressJPEG

CompressJPEG, kullanıcıların JPEG formatındaki fotoğraflarını çevrimiçi olarak hızlı ve sorunsuz bir şekilde sıkıştırma imkanı sunan kullanıcı dostu bir web tabanlı araçtır. Platform, kullanıcıların fotoğraf dosyalarının boyutunu minimum seviyeye indirirken görüntü kalitesini önemli ölçüde korur.

Platformda yer alan hızlı işlem özelliği sayesinde kullanıcılar büyük boyutlu fotoğrafları dakikalar içinde sıkıştırabilir ve daha düşük boyutlu dosyalar elde edebiliyorlar. CompressJPEG’in basit ve anlaşılır arayüzü sayesinde herhangi bir teknik bilgi gerektirmeden, istediğiniz fotoğrafları optimize edebilirsiniz.

Image Resizer

Image Resizer, kullanıcıların fotoğraflarını hızlı ve kolay bir şekilde boyutlandırmalarına ve optimize etmelerine olanak tanıyan bir çevrimiçi araçtır. Platform, sunduğu özelliklerle özellikle web geliştiricileri, grafik tasarımcıları ve dijital medya profesyonelleri için idealdir. Tüm özellikleriyle Image Resizer, kullanıcılarına hem ücretsiz hem de kullanıcı dostu bir deneyim sağlıyor.

Image Resizer, kullanıcıların karmaşık ayarlarla uğraşmadan fotoğraflarını hızlı bir şekilde boyutlandırmasına olanak tanıyor. Bu doğrultuda platformun sade arayüzü sayesinde tüm teknoloji kullanıcıları platformu kolayca kullanabiliyorlar. Bunun yanı sıra platform, kullanıcılara çeşitli boyutlandırma seçenekleri sağlıyor. Böylece önceden belirlenmiş boyutlar arasından seçim yapabiliyor veya özel boyutlar belirleyebiliyorsunuz. Mobil uyumlu bir arayüze sahip olan Image Resizer’ı dilerseniz bilgisayarınızdan dilerseniz mobil cihazınızdan kolaylıkla kullanabiliyorsunuz.

Resize Pixel

Online fotoğraf boyutu küçültme siteleri arasında yer alan son site ise Resize Pixel oluyor. Resize Pixel; JPG, PNG ve GIF formatındaki resimleri düzenlemek için ücretsiz bir kaynak olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca görsel düzenleme araçları da sitede yer alıyor. Bu araçlar arasında kırpma, çevirme, döndürme ve dönüştürme gibi unsurlar bulunuyor.

İlk olarak yapmanız gereken düzenlemek istediğiniz fotoğrafı siteye yüklemek oluyor. Ardından dosyayı yeniden boyutlandırma ya da sıkıştırma seçeneklerinden biri ile küçültebilirsiniz. Sıkıştırma işleminde belli bir kilobayta doğrudan düşürmek ya da en iyi kalite ile otomatik olarak sıkıştırma seçenekleri yer alıyor. Bunun yanı sıra dosyayı JPG, PNG, GIF, WEBP ve TIFF formatlarında indirebilirsiniz. Bu sitenin de tamamen ücretsiz olduğunu bir kez daha hatırlatalım.

resim boyutu küçültme

Fotoğraf Boyutu Küçültme İpuçları

Resim boyutu küçültme sitelerinin ardından birkaç ipucuyla manuel olarak dosya boyutunu nasıl küçülteceğinizi de anlatalım. Burada yer vereceğimiz öneriler için herhangi bir görsel düzenleme yazılımından yararlanabilirsiniz. Örneğin Canva ya da Photoshop aracılığıyla bu işlemleri gerçekleştirmeniz mümkündür.

İlk olarak piksel boyutlarını küçülterek dosya boyutunun küçülmesini sağlayabilirsiniz. Bir fotoğraf dosyasının içeriğinde tamamen pikseller boyutu belirler. Bu nedenle daha düşük piksele sahip dosyanın boyutu aynı dosyanın yüksek pikselli halinden daha küçük olacaktır. Ancak eğer pikseli değiştiremiyorsanız farklı yöntemlerden yararlanabilirsiniz.

Bir başka yöntem ise fotoğrafta tercih ettiğiniz renk ve obje sayısıdır. Ne kadar fazla renk ve obje kullanırsanız görselin boyutu o kadar artabilir. Bu nedenle gereksiz obje kullanımından kaçınmak ve renk sayısını azaltmak da resim boyutunu önemli derecede küçültecektir.

Ancak bu iki yöntem ile de gerçekleştirebileceğiniz optimizasyon imkanı kısıtlıdır. Bu nedenle yapmanız gereken iş programlardan yardım almak olacaktır. İndireceğiniz ya da kaydedeceğiniz dosyanın formatını JPG yapmak boyutta düşüş sağlayacaktır. Ayrıca Canva ve Photoshop gibi programlarda yer alan sıkıştırma araçlarından da faydalanarak dosya boyutunu küçültebilirsiniz.

Bunun yanı sıra Mac ve Windows cihazlarda yüklü olarak gelen fotoğraf yöneticileri ile de dosya boyutunu küçültmek mümkün. Ancak bu yöntemin dosyanın piksellerini de küçülteceğini belirtmekte fayda var. Bu nedenle piksel boyutunu değiştirmek istemiyorsanız farklı bir araçtan yardım almak daha mantıklı olacaktır.

Windows Resim Boyutu Küçültme

Bir Windows cihaza sahipseniz aşağıdaki adımları kullanarak dosya boyutunu küçültebilirsiniz:

  • Öncelikle dosya boyutunu küçültmek istediğiniz fotoğrafı açın.
  • Daha sonra görselin üst kısmında bulunan üç nokta ikonuna tıklayın.
  • Ardından Yeniden boyutlandır seçeneği ile işleme devam edin.
  • Windows size farklı seçenekler sunacaktır. Karşınıza çıkan seçeneklerden sizin için en uygun olan boyuta karar verin ve işlemi tamamlayın.

Mac Resim Boyutu Küçültme

Eğer bir macOS işletim sistemine sahip bir cihaz kullanıyorsanız aşağıdaki adımlarla resim boyutu küçültme işlemini tamamlayabilirsiniz:

  • Dosya boyutu küçültme işlemi uygulamak istediğiniz resmi seçin.
  • Daha sonra sol üst bölümde yer alan Dosya seçeneğine tıklayın.
  • Ardından Birlikte aç seçeneğinin üstüne gelin Önizleme ile devam edin.
  • Bu işlemin devamında yeninden Dosya seçeneğine tıklayın ve Dışa Aktar ile işlemi sürdürün.
  • Son olarak görseli istediğiniz bir konuma kaydedin. Görseli JPG formatında kaydederek dosya boyutunun daha da küçülmesini sağlayabilirsiniz.

Fotoğraf Boyutu Küçültme: Sıkça Sorulan Sorular

Fotoğraf boyutu küçültme nasıl yapılır?

Bir fotoğrafın boyunun küçültmek için birkaç farklı yöntem izleyebilirsiniz. Bunlardan ilki fotoğrafı sıkıştırmak için online bir araçtan yardım almaktır. Resim boyutu küçültme sitelerini sizler için içeriğimizde listeledik. Bunun yanı sıra görselin piksel boyutunu değiştirerek de dosya boyutunun küçülmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca dosya formatını değiştirmek de dosyanın boyutuna etki edecektir.

Bir fotoğrafın boyutu nasıl değiştirilir?

Eğer fotoğrafınızın boyutunu değiştirmek istiyorsanız bir fotoğraf düzenleyici kullanmanız gerekecektir. Bu araç isterseniz online ya da bilgisayarınızda veya telefonunuzda yüklü bir program olabilir. Paint, Photoshop, Canva ya da herhangi bir fotoğraf düzenleyiciden piksel boyutu değiştirebilirsiniz. Bunun için dilediğiniz fotoğrafı uygulamaya yükleyin ve piksel boyutlarını oranlarını bozmadan düzenleyin. Eğer oranları bozarsanız fotoğrafınızda kayma sorunu ile karşılaşabilirsiniz.

fotoğraf kilobayt düşürme

Fotoğraf Boyutu Küçültme: Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde fotoğraf boyutu küçültme işleminin nasıl yapılacağı ile ilgili detaylı açıklamalarda bulunduk. Ayrıca resim boyutu küçültme için kullanabileceğiniz farklı sitelere ve yöntemlere değindik. Bu yöntemler sayesinde fotoğraf kilobayt düşürme işlemini sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebileceğinizi düşünüyoruz.

Anlattığımız yöntemlerde dikkat etmeniz gereken noktalara bir kez daha değinmekte fayda var. Eğer dosya formatını JPG olarak ayarlarsanız fotoğraf kilobayt düşürme konusunda önemli bir adım atmış olursunuz. Ayrıca görselinizde yer alan objeler, renkler ve pikseller görselin dosya boyutuna etki edecek unsurlardır.

Eğer bunların hiçbiriyle uğraşmak istemiyorsanız doğrudan bir online fotoğraf kilobayt düşürme aracından faydalanabilirsiniz. Piyasada pek çok resim boyutu küçültme sitesi bulunmaktadır. Ancak başarılı bulduklarımıza biz de içeriğimizde yer verdik. Üstelik bu işlemi birçok fotoğraf için gerçekleştirmek isterseniz bu sitelerin ücretli aboneliklerine de göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Fotoğraf boyutu küçültme içeriğimiz burada sona eriyor. Bir kez daha online bir fotoğraf boyutu küçültme aracı kullanırken seçici davranmanız gerektiğini hatırlatalım. Bazı siteler fotoğrafları sildiğini ifade eden beyanlarda bulunuyor ancak bu durum tüm sitelerde maalesef mevcut değil. Herhangi bir sorun ile karşılaşmamak için yalnızca güvendiğiniz sitelere fotoğraf yüklemenizi tavsiye ediyoruz. Bu konuda sorumluluğun sizde olduğunu da tekrar belirtmekte fayda var.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.