Snapchat Silinen Fotoğrafları Geri Getirme Nasıl Yapılır?

Snapchat, kişilere fotoğraf ve video gibi içerikleri paylaşmasını sağlayan bir sosyal medya platformudur. Snapchat’te fotoğraflarınızın ve videolarınızın yer aldığı bir bölüm vardır. Bu bölüm ‘Snap’ler’ olarak geçmektedir. Platformda çektiğiniz bütün görseller burada yer almaktadır. Kişiler, Snapchat üzerinden sildiği görselleri bazen geri yüklemek istemektedirler. Bu işlemin mümkün olup olmadığını da merak etmektedirler. Peki Snapchat silinen fotoğrafları geri getirme nasıl yapılır?

Snapchat, fotoğraf ve video paylaşımında Instagram’dan biraz farklıdır. Bu platformda görseller, beğeni ya da yorum almaz. Bunun yanında paylaştığınız görselleri sadece Snapchat’te arkadaş olduğunuz kişiler görür. Platformun Instagram’a benzeyen özelliği ise içerik paylaşımında çeşitli efektler ya da emojiler kullanmanızdır. Aynı zamanda Snapchat’in mesajlaşma bölümü de diğer platformlara benzerdir.

Snapchat’te sildiğiniz fotoğrafları geri getirmenizin mümkün olduğunu söyleyebiliriz. Bu işlemi gerçekleştirmek de çok zor değildir. Biz de bu yazımızda Snapchat silinen fotoğrafları geri getirme nasıl yapılır sorusunu yanıtlayarak sizlere bu konuda yardımcı olmaya çalışacağız.

Snapchat Fotoğrafları Cihazda Yedeklenir mi?

Snapchat üzerinden çektiğiniz ve paylaşım yaptığınız fotoğraflar 24 saat sonra yok olur. Ancak fotoğraflar cihazdan tamamen gitmez. Fotoğraflar, bilgisayarınızın ve telefonunuzun önbelleğinde durmaya devam eder.

Platform üzerinden arkadaşlarınızın tümünü görmesini sağlayacak şekilde fotoğraf paylaştığınızda ya da mesajlaşma bölümünden birine fotoğraf gönderdiğinizde, fotoğraf diğer cihazlara ulaşmadan önce Snapchat sunucusuna ulaşır. Bu da Snapchat’in fotoğraflarınızı sunucusunda 30 gün boyunca tuttuğu anlamına gelmektedir.

Snapchat Fotoğraflarını Cihazınızda Nasıl Tutabilirsiniz?

Snapchat üzerinden çektiğiniz fotoğrafları, cihazınızda kalıcı olarak tutmanız bazı yolları mevcuttur. Anlatacağımız yöntemleri kullanarak ileride çekeceğiniz fotoğraflarınızın silinmemesini sağlayabilirsiniz. Şimdi bu konu hakkında açıklama yapalım.

İlk yöntem Snapchat üzerinden mesajlaştığınız kişilerin fotoğraf paylaşımıyla ilgilidir. Arkadaşlarınız size mesaj üzerinden anlık bir fotoğraf gönderdiğinde o fotoğrafı görmeniz için sınırlı bir süre vardır. Bu süreyi de arkadaşınız ayarlamaktadır. Fotoğraf görüntüleme süresi en az 1 saniye, en fazla da 10 saniyedir.

Tabii fotoğrafı görüntüleme süresini ‘Sınırsız’ seçeneğini işaretleyerek de süre sınırı olmadan görme seçeneği olacaktır. Bu seçenek tamamen fotoğrafı size gönderen kişiye bağlıdır. Ayrıca size gelen fotoğrafa bakıp geri tuşuna bastığınızda da ilgili fotoğraf tamamen yok olacaktır. Bunun önüne geçmenin bir yolu vardır. O da ekran görüntüsü almaktır. Fakat ekran görüntüsü aldığınızda bu işlemin bildirimi arkadaşınıza gidecektir.

Snapchat fotoğraflarını cihazınızda tutmanızın bir diğer yolu da canlı hikaye oluşturmaktır. Çünkü klasik yollarla bir fotoğraf paylaştığınızda, bu fotoğraf 24 saat içinde yok olacaktır. Ancak canlı hikaye seçeneğini kullanarak fotoğraf paylaşırsanız Snapchat ilgili fotoğrafı kaydedecektir.

Snapchat fotoğraflarınız cihazınızda tutmanın en net yolu da fotoğrafı ‘Anılar’ bölümüne kaydetmek olacaktır. Çektiğiniz fotoğrafı anılar bölümüne kaydettiğinizde fotoğrafınız hiçbir zaman silinmeyecektir. Bu yöntemle fotoğrafınıza her zaman erişim sağlayabileceksiniz. Bu işlemi adım adım anlatalım.

 • Snapchat’e girip fotoğraf çekin.
 • Ardından ekranın sol alt köşesinde yer alan aşağı ok sembolüne dokunun.
 • Karşınıza ‘Snap kaydedilsin mi?’ diye bir soru çıkacaktır. Bu sorunun yanıtı olarak da ‘Anılar’a Kaydet’ ve ‘Anılar’a ve Film Rulosu’na Kaydet’ diye iki seçenek çıkacaktır.
 • ‘Anılar’a Kaydet’ seçeneğine dokunursanız fotoğrafınız Snapchat’teki albüme kaydedilecektir. ‘Anılar’a ve Film Rulosu’na Kaydet’ seçeneğini belirlerseniz de fotoğraf hem Snapchat albümüne hem de telefonunuza kaydedilmiş olacaktır. Cihazınızda yeterince yer yoksa ilk seçenek daha doğru bir karar olacaktır.
Snapchat-Fotograflarini-Anilara-Kaydetme
 • İşlem bittiğinde ve Snapchat’in ana ekranına geldiğinizde ekranı yukarı kaydırırsanız anılar bölümüne ulaşacaksınız.

Snapchat Silinen Fotoğrafları Geri Getirme Nasıl Yapılır?

Yazımızda Snapchat fotoğraf ve videolarınızı cihazınızda nasıl tutacağınıza dair açıklama yaptık. Şimdi ise Snapchat’te sildiğiniz fotoğrafları nasıl geri getireceğinize dair açıklamalar yapacağız. Bu işlem için birçok yöntem yer almaktadır. Bu yazımızda sizler için Snapchat’te sildiğiniz fotoğraflarınızı Android ve iOS cihazlarda geri getirme hakkında bilgi vereceğiz.

Snapchat Silinen Fotoğraflar Android Cihazlarda Nasıl Geri Getirilir?

Anılar Bölümünü Kontrol Edin

Snapchat’te sildiğiniz fotoğrafları geri getirme işleminden önce ilgili fotoğrafların Snapchat Anılar bölümünde yer alıp almadığını kontrol etmeniz iyi olacaktır. Çünkü galerinizden sildiğiniz bazı Snapchat fotoğrafları, Anılar bölümünde durmaya devam edecektir.

 • Snapchat’e giriş yapın.
 • Sonra ekranı yukarı kaydırın.
 • ‘Snap’ler’ seçeneğinin altında bütün Snapchat fotoğraflarınız ve videolarınız yer alacaktır.
 • Snap’ler bölümündeki fotoğraflardan galerinize aktarmak istediklerinizi seçmek için sağ üstte yer alan tik işaretine dokunun. Yalnızca bir görseli seçmek için ilgili görselin üstüne basılı tutun.
Anılar Bölümünü Kontrol Edin - 1
 • Ardından aşağıda ortaya çıkan seçeneklerden üçüncüsü olan ‘Dışa aktar’ seçeneğine dokunun.
 • ‘Başka Yerde Paylaş’ başlığının altında sosyal medya simgeleri çıkacaktır. Bu bölümü parmağınızla sola kaydırın ve ‘İndir’ seçeneğini bulun.
 • Son olarak ‘İndir’ seçeneğine dokunun. İndirme işlemi başlayınca ekranın üstünde ‘Snap dışarı aktarılıyor’ yazısı belirecektir. İşlem bittiğinde ise ‘Snap’in dışarı aktarıldı’ yazısını göreceksiniz.
Anılar Bölümünü Kontrol Edin - 2

Snapchat Sunucusuna İstek Gönderin

Snapchat’te sildiğiniz fotoğrafları Anılar bölümünde bulamıyorsanız Snapchat sunucusuna istek göndermeniz gerekecektir. Daha önce de söylediğimiz gibi fotoğraflarınız Snapchat sunucusu aracılığıyla gönderilmektedir. Dolayısıyla Snapchat verileri üzerinden Anılar, sohbet geçmişi, Snap geçmişi gibi birçok verinize ulaşma şansınız olacaktır.

 • İlk olarak Snapchat’i açın.
 • Ardından sol üst tarafta yer alan profil fotoğrafınıza, varsa Bitmoji simgenize dokunun.
 • Ekranın sağ üstünde yer alan ‘Ayarlar’ simgesine basın.
 • Sonra ‘Ayarlar’ menüsünün en altına inin. Burada ‘Verilerim’ diye bir seçenek göreceksiniz. Buraya dokunun.
Snapchat Sunucusuna İstek Gönderin
 • Snapchat’te oturum açmanız istenecektir. Kullanıcı adınızı ve şifrenizi girerek işlemi gerçekleştirin.
Snapchat Sunucusuna İstek Gönderin - 2
 • Giriş yaptıktan sonra indirebileceğiniz bütün veriler liste halinde yer alacaktır. Bu listede ‘Anılar’ ve ‘Hikaye Geçmişi’ gibi sildiğiniz fotoğrafları görebileceğiniz veriler de olacaktır.
 • Snapchat sunucusuna istek göndermek için ekranın en altına inin ve e-posta adresinizi yazın. E-posta adresinizi onaylamak için bir kez daha yazın ve ‘İstek Gönder’ butonuna dokunun. Birkaç gün içinde Snapchat ekibi size bütün verileriniz için indirme bağlantısı içeren bir mail atacaktır.
Snapchat Sunucusuna İstek Gönderin - 3

Önbellekten Snapchat Silinen Fotoğrafları Kurtarma İşlemi

Android cihazlarda Snapchat üzerinden silinen fotoğrafları geri getirmek oldukça basittir. Cihazın telefon belleğinde ya da SD kart bölümünde sildiğiniz Snapchat fotoğrafları genellikle yedeklenmeye devam etmektedir. Snapchat klasöründe önbellek dosyası yer almaktadır. Önbellek dosyasından sildiğiniz Snapchat fotoğraflarına kolaylıkla erişebilirsiniz.

 • Telefonunuzun ‘Dosya Yöneticisi’ bölümüne gidin. Ardından ‘Dahili depolama’ yazan kısma dokunun.
 • Karşınıza çıkan klasörler arasından ‘Android’ klasörünü bulun ve girin. Burada Android klasörünü bulamadıysanız SD kart bölümünü kontrol edin.
 • Android klasöründen de ‘Data’ yazan klasöre dokunun.
 • Telefonunuzda yer alan bütün uygulamaların listesi Data klasöründe karşınıza çıkacaktır. Bu listenin içinden ‘com.snapchat.android’ yazan dosyayı bulup girin.
Önbellekten Snapchat Silinen Fotoğrafları Kurtarma İşlemi
 • Bu dosyanın içinde ‘Önbellek’ ya da ‘Cache’ yazan bir klasör göreceksiniz. Bu klasöre girin.
 • Cache klasörünün içinde ‘Received_image_snaps’ adında bir dosya göreceksiniz. Son olarak bu dosyaya girin.
 • Bu dosyanın içinde silmiş olduğunuz bütün Snapchat fotoğrafları yer alacaktır.
 • Dosya içindeki Snapchat fotoğrafları ‘.nomedia’ uzantısı olarak görünecektir. Geri getirmek istediğiniz Snapchat fotoğraflarından herhangi birine basılı tutun. Sonrasında ‘Yeniden adlandır’ yazan seçeneğe dokunun ve .nomedia uzantısını kaldırın.

Google Drive ile Snapchat Silinen Fotoğrafları Geri Getirme

Bazı durumlarda Android cihazların önbellek bölümünde Snapchat’te sildiğiniz fotoğraflar yer almamaktadır. Hatta ‘Önbellek/cache’ adında bir klasör bile dosya yöneticisinde yer almaz. Bu durumda Snapchat’te sildiğiniz fotoğrafları Google Drive üzerinden geri getirmeniz gerekecektir.

Cihazınızda Google Drive yüklüyse ve bu hizmeti aktif olarak kullanıyorsanız, Snapchat’te sildiğiniz fotoğrafları geri alma şansınız olacaktır. Ayrıca bu işlemi gerçekleştirmeniz için cihazınızda otomatik senkronizasyonu etkinleştirmeniz gerekmektedir.

Otomatik senkronizasyonu etkinleştirdiğinizde telefonunuz, bütün fotoğraflarınızın yedeğini Google Drive’a aktaracaktır. Snapchat’te sildiğiniz fotoğraflar galerinizde olmasa dahi yedekleme işlemi gerçekleşmiş Google Drive’dan bu fotoğraflara ulaşma şansınız olacaktır.

 • Google Drive’a giriş yapın.
 • Eğer açık değilse Google hesabınızda oturum açın.
 • Google Drive’da son yedeklemelerinizin olduğu bölüme ulaşmanız gerekecektir. Bunun için ekranın sol üstünde yer alan üç çizgiye dokunun. Ardından ‘Yedeklemeler’ yazan seçeneğe girin.
 • Son yedekleme klasörünü görürseniz bu klasöre girip Snapchat fotoğraflarınızı kontrol edin.
 • Eğer son yedekleme klasörünü görmüyorsanız ‘Sürücüdeki fotoğraflar’ adında klasörü bulmayı deneyin. Bu klasörde de Snapchat’te sildiğiniz fotoğraflara ulaşma ihtimaliniz olacaktır.

Not: Snapchat’te sildiğiniz fotoğrafları Google Drive üzerinden geri getirmeniz için telefonunuzun galerisini Google Drive ile senkronize etmiş olmanız gerekmektedir. Eğer Snapchat’teki fotoğraflarını sildikten sonra senkronizasyonu etkin hale getirirseniz silinen fotoğrafları geri getiremezsiniz.

Snapchat Silinen Fotoğraflar iOS Cihazlarda Nasıl Geri Getirilir?

Yazımızda Snapchat silinen fotoğraflar nasıl geri getirilir sorusunun cevabını Android cihazlar üzerinden anlatmış olduk. Şimdi ise iOS cihazlarda bu işlemi nasıl yapacağınız hakkında açıklamalar yapalım. iOS cihazınızda da Android cihazlarda olduğu gibi öncelikle Snapchat’in Anılar bölümünü kontrol etmeniz iyi olacaktır.

Cihazınızdan sildiğiniz Snapchat fotoğrafları, Anılar bölümünde duruyorsa Android cihazlardaki gibi aynı işlemi uygulayarak fotoğraf aktarımı yapabilirsiniz. Aynı şekilde Snapchat’in ‘Verilerim’ bölümüne ulaşarak da silinen fotoğraflarınızı geri almayı deneyebilirsiniz. Bu işlemi de Android cihazlar için anlattığımız adımların aynısını uygulayarak gerçekleştirebilirsiniz.

iCloud Yedeklemesi ile Snapchat Silinen Fotoğrafları Geri Getirme

Telefonunuzu iCloud ile senkronize ettiyseniz ve Snapchat verilerini iCloud’a yedeklediyseniz, Snapchat’te sildiğiniz fotoğrafları geri getirme şansınız olacaktır.

 • İlk olarak iCloud’a giriş yapın ve ‘Uygulamalar ve Veriler’ bölümüne erişin.
 • İlgili bölümde ‘iCloud Yedeklemesinden Geri Yükle’ seçeneği yer alacaktır. Bu seçeneğe dokunun.
 • Son adım ise bütün Snapchat fotoğraflarınızın yer aldığı yedekleme dosyasını bulmak olacaktır. İlgili dosyayı bulduktan sonra sildiğiniz Snapchat fotoğraflarını geri getirebileceksiniz.

iTunes Yedeklemesi ile Snapchat Silinen Fotoğrafları Geri Getirme

Snapchat’te sildiğiniz fotoğrafları geri getirmenin bir diğer yolu ise iTunes yedeklemelerini kontrol etmek olacaktır. iCloud’ta olduğu gibi iTunes’ta da yedekleme işlemini önceden yapmış olmanız gerekmektedir. Cihazınızla iTunes senkronizeyse iTunes üzerinden Snapchat silinen fotoğraflarınızı geri getirme şansınız olacaktır.

iTunes yedeklemesi üzerinden Snapchat’te sildiğiniz fotoğrafları geri yükleme işlemi, Iphone verilerinizin üzerine işlenecektir. Bu da değerli dosyalarınızın kaybolma ihtimalini barındırmaktadır. Yine de bu işlemi gerçekleştirmeyi göze alıyorsanız öncesinde bütün verilerinizi güvende tutun. Bunun için yedekleme işlemini ya da veri kurtarma yazılımı kullanmayı düşünebilirsiniz.

 • Telefonunuzun ‘Ayarlar’ bölümüne girin.
 • Bu bölümden ‘Genel’ seçeneğine erişin.
 • Sonrasında ‘Sıfırla’ yazısını bulun ve bu seçeneğe dokunun.
 • ‘Tüm İçeriği ve Ayarları Sil’ seçeneğini göreceksiniz. Şimdi de bu seçeneğe basın.
 • İşlem sonunda telefonunuzu yeniden başlatın ve iTunes’a giriş yapın.
 • Buradan ‘Uygulamalar ve Veriler’ bölümüne erişin.
 • Ardından ‘iTunes Yedeklemesinden Geri Yükle’ yazısına dokunun.
 • Son olarak Snapchat fotoğraflarınızın olduğu dosyaya girin ve Snapchat silinen fotoğraflarını geri getirmek için ‘Geri Yükle’ seçeneğine dokunun.

Snapchat Silinen Fotoğrafları Geri Getirme: Sıkça Sorulan Sorular

Snapchat çöp kutusu nerede?

Popüler sosyal medya platformlarından olan Snapchat’te çöp kutusu özelliği bulunmamaktadır. Yani platform üzerinden gönderdiğiniz veya aldığınız mesajları geri dönüşüme gönderme veya silme seçeneği mevcut değildir.

Snapchat’te silinen fotoğraf nasıl geri getirilir?

Snapchat’te gönderdiğiniz veya aldığınız fotoğrafları geri getirmek genellikle mümkün değildir. Çünkü Snapchat, gönderilen fotoğrafları ve mesajları kısa bir süre sonra otomatik olarak siler. Bu noktada silinen fotoğrafı Snapchat Memories’e kaydettiyseniz, buradan geri getirebilirsiniz.

Snapchat Silinen Fotoğrafları Geri Getirme: Genel Değerlendirme

Snapchat, kullanıcıların gönderdikleri fotoğraf ve videoları belirli bir süre sonra otomatik olarak silen bir mesajlaşma uygulamasıdır. Ancak kullanıcılar bazen gönderdikleri içerikleri geri almak veya kurtarmak isteyebiliyorlar. Bu noktada Snapchat’in özgün yapısı gereği, silinen fotoğrafları geri getirmek oldukça zordur ve genellikle mümkün değildir. Snapchat, gönderilen içerikleri sunucularında sınırlı bir süre için saklar ve ardından kalıcı olarak siler. Bu nedenle bir fotoğraf veya video silindikten sonra, Snapchat sunucularında kalmaz ve geri getirilmesi imkansız hale gelir.

Ancak, bazı durumlarda Snapchat tarafından silinen fotoğrafların veya videoların hala cihazlarda bulunabilmektedir. Bu durumda, kullanıcılar üçüncü taraf veri kurtarma yazılımlarını veya yöntemlerini deneyebilirler. Ancak, bu yöntemlerin başarılı olma olasılığı oldukça düşüktür ve kullanıcıların kişisel veri gizliliğini tehlikeye atabilir.

Sizler için hazırlamış olduğumuz Snapchat silinen fotoğrafları geri getirme rehberimiz burada sona eriyor. İçeriğimizi inceleyerek Snapchat’te silinen fotoğrafları nasıl geri getirebileceğinizi detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2006 yılından bu yana web yayıncılığı ile ilgilenen Yiğit, WordPress ve Ruby programlama dili fanatiğidir. Yaklaşık 15 yıldır teknoloji, internet ve programlama hakkında Türkçe içerikler üretmeye devam ediyor.