Apple Geliştirici Hesabı Nedir?

Mobil uygulama geliştirmek günümüzün ilgi çeken alanları arasında yer alıyor. Bu doğrultuda mobil cihazlar için pek çok farklı kategoride uygulama geliştirmek mümkün. Bunlardan biri de iOS uygulamaları olarak karşımıza çıkıyor. Eğer iOS için bir uygulama geliştirmek istiyorsanız Apple Geliştirici Programı’nı duymuş olmanız muhtemel. Bu program, yazılımcıların Apple cihazlar için uygulama geliştirmesine ve dağıtmasına olanak tanıyor. Bundan dolayı özellikle Apple cihazlar için uygulama geliştirmek isteyen kişiler, Apple Geliştirici hesabı nedir sorusunun yanıtını merak ediyorlar.

Eğer Apple platformları için uygulama geliştirmek istiyorsanız bu hesabı kullanmanız gerekiyor. Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte Apple Geliştirici Hesabı nedir sorusunu açıklamaya çalışacağız. Bunun yanı sıra Apple Geliştirici Hesabı ile ilgili sıkça sorulan sorulara da yer vereceğiz. İçeriğimizi okuyarak bu hesabın ne gibi faydaları olduğunu ve nasıl hesap oluşturabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Apple Geliştirici Programı Nedir?

Eğer Apple için uygulama geliştirmek istiyorsanız ihtiyacınız olan bilgileri Apple Developer (Apple Geliştirici) web sitesi üzerinden bulabilirsiniz. Temel olarak bu site, forum mantığı ile oluşturulmuş bir sistem olarak karşımıza çıkıyor. Üstelik web sitesi üzerinden farklı türde içeriklere ulaşmanız da mümkün. Apple Geliştirici öğreticiler, ipuçları ya da belgeler ile ihtiyacınız olan bilgileri edinmenize olanak tanıyor. Böylece bir Apple uygulaması geliştirmek için ihtiyacınız olan bilgileri öğrenmeniz kolaylaşıyor.

Apple Geliştirici sisteminin pek çok faydası olduğunu söyleyebiliriz. Sistemin en büyük faydası macOS, iOS ya da tvOS gibi farklı işletim sistemlerini inceleme olanağı tanıması olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanı sıra Apple Geliştirici hesabı, Swift dili ile ilgili ihtiyacınız olan bilgiye erişmenizi de sağlıyor. Bu sistemin bir diğer faydası ise geliştiricilerin bir konu hakkında bilgi alışverişinde bulunmasına olanak tanıyor olması. Böylece geliştiriciler ile bir konu üzerinde tartışmanız ya da sohbet etmeniz mümkün hale geliyor.

Bu sistemi kullanmak için üyelik oluşturmanız gerekiyor. Bu noktada Apple Geliştirici için iki farklı üyelik tipi olduğuna değinmekte fayda var. Üyeliklerden ilki, sistemi yalnızca bilgi edinmek için kullanmak isteyenlerin tercih edebileceği bir üyelik tipi olarak karşımıza çıkıyor. Bu tip bir üyelik ile tüm içeriklere erişebilir ve diğer geliştiriciler ile tartışma imkanına sahip olabilirsiniz. Üstelik bunun için herhangi bir ücret ödemenize gerek bulunmuyor.

apple geliştirici hesabı nedir

Bir diğer üyelik türü ise Apple Geliştirici Programı olarak karşımıza çıkıyor. Aslında bu program Apple Geliştirici sisteminden farklı olarak ele alınıyor. Bu programa üye olmak yalnızca gerekli bilgiye erişmenize değil, geliştirdiğiniz uygulamaları Apple platformları üzerinden yayınlayabilmenize de olanak tanıyor. Dolayısıyla uygulamalarınızı Apple platformları üzerinden dağıtmak istiyorsanız bir Apple Geliştirici hesabı açmanız gerekiyor.

Bu hesap, uygulamanızı geliştirmek için kullanabileceğiniz tüm test ve dağıtım araçlarını kullanmanıza olanak tanıyor. Üstelik Apple Geliştirici Programı, geliştiricilere pek çok farklı avantaj sağlıyor. Ancak bu üyelik tipine sahip olmak için bir ücret ödemeniz gerekiyor. Bu ücret ise 2023 yılında yıllık olarak 99 USD olarak karşımıza çıkıyor.

Apple Geliştirici Hesabının Avantajları Nelerdir?

Apple Geliştirici programı, Apple cihazları için uygulama geliştirmek isteyenler için önemli ölçüde fayda sağlayan bir sistem olarak karşımıza çıkıyor. Rehberimizde de sözünü ettiğimiz gibi bu sistem bir Apple uygulaması geliştirmek için gerekli olan tüm bilgiye erişmenizi sağlıyor. Aynı zamanda sistem, farklı geliştiriciler ile fikir alışverişi yapabilmenize yardımcı oluyor. Böylece aklınıza takılan herhangi bir noktada diğer geliştiricilerden destek almanız da mümkün hale geliyor.

Sistemin farklı üyelik türleri ile çalıştığını belirtmiştik. Apple Geliştirici sisteminin temel olarak iki farklı üyelik türü bulunuyor. Bu üyelik türleri arasındaki en büyük fark ise birinin uygulamalarınızı dağıtmanıza olanak tanıyor olması. Bunun için Apple Geliştirici Programı hesabı açmanız gerekiyor. Böylece standart üyelikten farklı olarak, geliştirdiğiniz uygulamaları Apple platformlarından yayınlayabilme imkanına sahip oluyorsunuz.

Ancak programın sağladığı tek fayda bu değil. Apple Geliştirici Programı, standart üyeliğe kıyasla pek çok farklı avantajı da beraberinde getiriyor. İçeriğimizin bu kısmında programın sağladığı avantajlara daha yakından göz atacağız.

 • Apple, farklı cihaz türlerinde farklı işletim sistemleri kullanıyor. iOS, watchOS, iPadOS ve macOS bu işletim sistemleri arasında yer alıyor. Apple Geliştirici Programı, geliştiricilerin bu işletim sistemlerinin beta sürümlerine erişmesine olanak tanıyor. Böylece geliştiriciler, Apple işletim sistemlerini yakından inceleyebiliyorlar.
 • Apple Geliştirici Programı üyeliği, App Store üzerinden uygulama dağıtmanıza olanak tanıyor. Bu üyeliğe sahip olmadan Apple platformları aracılığıyla uygulama dağıtımı yapılamıyor.
 • Bu program yalnızca uygulama dağıtmanızı değil, App Store’un yönetim özelliklerine erişmenizi de mümkün hale getiriyor. Aynı zamanda geliştiricilerin App Analytics programına da erişmesini sağlıyor.
 • Apple Geliştirici hesabına sahip olanlar TestFlight özelliğinden yararlanarak uygulamaları test edebiliyor.
 • Program, uygulama geliştiricilerine kod düzeyinde destek de sağlıyor. Böylece olası kod hatalarını gidermek oldukça kolay hale geliyor.
 • Apple Geliştirici hesabı, macOS uygulama sürümleri için bir geliştirici imzasına sahip olmanıza olanak tanıyor.
 • Bu program farklı uygulama uzantılarına erişmenize izin veriyor. Böylece Apple Pay, CloudKit, Haritalar ya da Game Center uzantılarına erişim sağlamanız mümkün hale geliyor.

Apple Geliştirici Programı için Nasıl Hesap Açılır?

Eğer Apple için geliştirdiğiniz uygulamaları dağıtmak ve satmak istiyorsanız Apple Geliştirici Programı için bir hesap açmanız gerekiyor. Aşağıdaki adımları izleyerek siz de kolaylıkla Apple Geliştirici hesabı açabilirsiniz:

 • İlk olarak internet tarayıcınız üzerinden “Apple Developer Program” yazarak ilgili siteye girin.
 • Web sitesi açıldığında sağ üst kısımda kalacak olan “Enroll” butonuna tıklayın.
 • Karşınıza çıkacak olan ekran üzerinden “Start Your Enrollment” seçeneğine tıklayarak devam edin.
 • Açılan ekranda “Apple ID” bilgilerinizi girmeniz gerekiyor. Henüz bir Apple ID (Apple Kimliği) oluşturmadıysanız bu aşamada öncelikle bunu oluşturmalısınız.
Apple Geliştirici Programı için Nasıl Hesap Açılır
 • Apple ID bilgilerinizi girmenizin ardından hesap oluşturma ekranına erişeceksiniz. Bu aşamada ilk olarak hesap türünü belirlemeniz gerekiyor. Hesabı bireysel olarak kullanacaksanız “Individual” seçeneğini seçerek işleme devam edebilirsiniz.
 • Bu aşamadan sonra karşınıza Apple Sözleşmesi çıkacaktır. Bu sözleşmeyi onaylamanızın ardından üyelik işlemleri için ödeme bölümüne yönlendirileceksiniz.
 • Bu ekran üzerinden ücretlendirme bilgisini görebilirsiniz. “Purchase” butonuna tıklayarak ödeme işlemlerini başlatın ve sizden istenen kart bilgilerini eksiksiz şekilde girin.
 • Ardından “Siparişinizi Gözden Geçirin” butonuna tıklayarak devam edin ve ödeme bilgilerinizi kontrol edin.
 • Son olarak “Şimdi Sipariş Ver” butonuna tıklayarak işleminizi tamamlayabilirsiniz. Böylece hesap bilgileriniz onaylanmak üzere gönderilecektir.

Eğer bir Apple ID’ye sahip değilseniz oluşturmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • Hesabınızı oluşturmak için karşınıza çıkan Apple ID bilgilerinizi girmeniz gereken ekranda “Şimdi Oluşturun” butonuna tıklayın. Ardından sizden istenen bilgileri girmeniz gerekiyor. Bu işlemden sonra ise e-posta adresinize gelen doğrulama e-mail’i üzerinden doğrulama işlemini tamamlamalısınız.
 • Kimliğinizi oluşturmanızın ardından karşınıza Apple Geliştirici Sözleşmesi çıkacaktır. Bunun için ilgili bölümü işaretleyerek “Submit” butonuna tıklayın.
 • Böylece bir Apple ID oluşturmuş olacaksınız. Bu aşamada Apple Geliştirici hesabınızı oluşturmak için ilgili sayfaya dönmeniz gerekiyor. Apple ID bilgilerinizi girerek yukarıda anlattığımız şekilde geliştirici hesabınızı oluşturabilirsiniz.

Apple Cihazlara Uygulama Geliştirmek için Geliştirici Programına Kayıtlı Olmak Zorunlu mu?

Apple cihazlar için uygulama geliştirmek isteyen pek çok kişi mevcut. Bu aşamada uygulama geliştirmek için Apple Geliştirici Programı’na kayıtlı olmanın zorunlu olup olmadığını düşünüyor olabilirsiniz. Bu soruya vereceğimiz cevap ise “Hayır”. Yani bir Apple uygulaması geliştirmek için geliştirici programına üye olmanız gerekmiyor.

Eğer Apple cihazlarda kullanabileceğiniz bir uygulama geliştirmek istiyorsanız bunu farklı şekillerde de yapabilirsiniz. Bunun için uygulamanın işletim sistemine uyumlu olması yeterlidir. Ancak geliştirdiğiniz uygulamayı dağıtmak için bir geliştirici hesabına sahip olmanız zorunludur. Aksi takdirde geliştirdiğiniz uygulamaları Apple platformları üzerinden paylaşmanız mümkün değil.

Apple Geliştirici Hesabı Nedir: Sıkça Sorulan Sorular

Apple Geliştirici Üyeliği Ücretsiz mi?

Eğer Apple cihazlar için bir uygulama geliştirmek istiyorsanız Apple Geliştirici Programı’nı bilmeniz gerekmektedir. Uygulama geliştirmek için gerekli bilgilere erişebileceğiniz bu sistem sayesinde Apple uygulamaları geliştirmeniz mümkün. Bu sistemde ise iki farklı üyelik türü yer alıyor. Standart üyelik ücretsiz olarak kullanılabiliyor. Bu üyelik türü, diğer geliştiriciler ile iletişime geçmenize ve uygulama geliştirmek için gerekli olan bilgilere erişmenize olanak tanıyor. Apple Geliştirici Programı üyeliği ise ücretli olarak sunuluyor. Bu üyelik türünün farkı ise uygulamaları dağıtma imkanı sunması olarak karşımıza çıkıyor.

Açtığım Hesap Kaç Günde Onaylanır?

Apple Geliştirici Programı için hesap oluşturma işlemlerinin ardından bilgileriniz onaylanmak üzere gönderilmektedir. Bireysel olarak açtığınız hesapların onaylanması birkaç günü bulabilir.

Apple Geliştirici Uygulaması için Cihaz Gereksinimleri Nelerdir?

Eğer Apple Geliştirici’yi cihazınıza indirmek istiyorsanız bunun için cihazınızın bazı gereksinimleri karşılıyor olması gerekmektedir. Uygulamayı iPhone üzerinden kullanmak istiyorsanız cihaz işletim sisteminin iOS 12.4 ya da üstü olması gerekir. iPad’ler için ise iPadOS işletim sisteminin 13.1 veya daha üstü bir sürümünü kullanıyor olmalısınız. Bunun yanı sıra cihazlarınızda Touch ID ya da Face ID özelliğini aktif hale getirmelisiniz. Aynı zamanda cihazın iCloud bağlantısı olması gerekiyor.

Apple Geliştirici Hesabı Nedir: Genel Değerlendirme

Sizler de Apple için bir uygulama geliştirmek istiyorsanız Apple Geliştirici sistemini duymuşsunuzdur. Bu sistem, geliştiricilerin ihtiyaç duyduğu pek çok bilgiyi farklı içerikler ile sağlamaktadır. Sistem üzerinden erişebileceğiniz ipuçları, öğreticiler ve belgeler ile siz de Apple uygulamaları geliştirmeye dair gerekli olan bilgileri kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Apple Geliştirici sistemini kullanmak için ise öncelikle bir üyelik oluşturmanız gerekiyor. Apple Geliştirici sistemi, temel olarak iki farklı üyelik türü sunuyor. Ücretsiz olarak oluşturabileceğiniz standart üyelik, ihtiyacınız olan bilgi ve belgelere erişim sağlayabilmenize olanak tanıyor. Bunun yanı sıra bir forum işlevi görerek diğer Apple geliştiriciler ile bir konu hakkında tartışmanızı da mümkün hale getiriyor. Ancak geliştirdiğiniz uygulamayı Apple platformları üzerinden dağıtmak istiyorsanız standart üyelikten daha fazlasına ihtiyaç var.

Bu noktada Apple Geliştirici Programı’na üye olmanız gerekiyor. Bu üyeliğin diğerinden en temel farkı, uygulamalarınızı App Store üzerinden dağıtmanıza olanak tanıyor olması olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanı sıra Apple Geliştirici Programı, geliştiriciler için pek çok avantajı da beraberinde getiriyor. Aynı zamanda bu program üzerinden uygulamalarınızı geliştirmek ve test etmek için gerekli olan tüm araçlara erişebilmeniz de mümkün. Ancak programa kayıt olmak için yıllık olarak ücret ödemeniz gerektiğini hatırlatmakta fayda var.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte Apple Geliştirici Programı’nı ele aldık. İçeriğimizde Apple Geliştirici hesabı nedir sorusunun yanıtını vermeye çalıştık. Bu programın Apple geliştiricilere sağladığı avantajlardan da söz ettik. Bunun yanı sıra hesabınızı nasıl açabileceğinizi adım adım açıkladık. Hazırladığımız içeriği okuyarak siz de Apple Geliştirici hakkında merak ettikleriniz hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Tam zamanlı araştırmacı, yarı zamanlı yazar.