Bilgisayar Temizleme Programı Önerileri – 2023

Her teknolojik cihaz gibi bilgisayarlar da belirli periyotlarda bakıma ihtiyaç duyarlar. Kullanıcılar, bu bakımları geciktirdiklerinde bilgisayarlarından eskisi gibi iyi performans alamayabiliyorlar. Bu bakımların en önemli noktalarından birisi de şüphesiz ki temizlik oluyor. Bu yüzden de bilgisayar kullanıcıları, en iyi bilgisayar temizleme programı hangisi şeklinde bir araştırma yapma ihtiyacı hissediyorlar.

Bizler de bu rehberimizde bilgisayar temizleme programları ne işe yarar ve en iyi bilgisayar temizleme programı hangisi gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Bilgisayar Temizleme Programları Ne İşe Yarar?

Bilgisayarlar bir süre sonra ilk zamanlardaki performanslarını kaybetmeye başlarlar. Bunun birçok sebebi mevcut olsa da akla ilk gelen şey bilgisayarın yavaş yavaş eskimeye başlaması oluyor. Aslında bu görüş çok doğru diyebiliriz. Çünkü kullanıcılar, bilgisayarlarını kullanırken akıllı telefon, tablet gibi diğer teknolojik cihazlara göre biraz daha dikkatsiz olabiliyorlar.

Bunun sonucunda da bilgisayarların bakımı gibi önemli işlemler gecikebiliyor. Bakımı yapılmayan bilgisayarlarda da birçok gereksiz dosya, uygulama birikiyor. Böylece bilgisayar, yavaş yavaş performansını kaybetmeye başlıyor.

Bilgisayar temizleme programları da bilgisayar kullanıcılarının bu gibi durumlarla karşılaşmamaları için geliştirilen yardımcı programlardır. Bu programlar, birçok bilgisayar kullanıcısı tarafından çok gereksiz görülürler. Çünkü bu kullanıcılar, biriken dosyaları ve eski uygulamaları bir uygulama yardımıyla silmekten ziyade kendileri silmeyi tercih ederler.

Ancak bazen bakım süresi geçmiş bilgisayarlarda beklenenden fazla dosya veya uygulama birikmiş olabiliyor. Bu yüzden de kullanıcıların tek tek bu dosyaları temizlemesi çok zor oluyor. Bu noktada devreye bilgisayar temizleme programları giriyor.

Tek tek gereksiz dosyaları silmekle uğraşmak istemeyen bilgisayar kullanıcıları için bilgisayar temizleme programları resmen hayat kurtarıcı oluyorlar. Çünkü gereksiz dosyaların çok fazla birikmesi, bilgisayarda ciddi hız kayıplarına yol açıyor.

En İyi Bilgisayar Temizleme Programı Önerileri

Piyasada çeşitli şirketler tarafından geliştirilmiş birçok bilgisayar temizleme programı mevcut. Bu programlar, daha çok kullanıcı çekebilmek için çeşitli özgün özelliklere sahipler. Kullanıcılar da bu özellikleri inceleyerek kendileri için en uygun bilgisayar temizleme programını kullanabiliyorlar.

Bizler de bu yazımızda sizler için piyasadaki en başarılı ve popüler bilgisayar temizleme programlarını listeledik.

CCleaner

En iyi bilgisayar temizleme programı önerileri listemizin ilk sırasında birçok bilgisayar kullanıcısının bildiği CCleaner yer alıyor. Piriform tarafından geliştirilen uygulama, yapılan araştırmalara göre dünyadaki bilgisayarların %25’inde yer alıyor.

CCleaner

Uygulamanın Olumlu Özellikleri

 • Uygulamanın ücretsiz sürümü, bilgisayar temizliği adına her türlü imkânı sunuyor. Ücretsiz sürümde izleme dosyalarını, tarama verilerini, uzun zamandır kullanılmayan dosyaları ve gereksiz yer kaplayan dosyaları kolaylıkla silebiliyorsunuz.
 • Bilgisayar temizliği, bilgisayar sağlığı için önemli bir yer kaplamaktadır. Bu yüzden de CCleaner, bilgisayar sağlığını otomatik olarak ölçen bir özelliğe sahip. Bu özellik, gerekli yetkiyi verdiğiniz taktirde bilgisayarınızın sağlığı için otomatik temizlik ve ayarları düzeltme işlemlerini gerçekleştirebiliyor.
 • Temizlik işleminde bazen önemli dosyalar, gereksiz dosya olarak görülüp silinebiliyor. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için uygulamanın ücretli sürümü dosya kurtarma özelliğine sahip. Bunun dışında ücretli sürümde, yazılım güncelleme ve önemsiz dosyalara karşı koruma özellikleri mevcut.

JetClean

Birçok ödüle sahip olan JetClean, en iyi bilgisayar temizleme programı önerileri listemizde kendisine yer bulmayı başardı. 2012 yılında kullanıcılarıyla buluşan program, hâlâ başarılı özellikleriyle en iyi bilgisayar temizleme programlarından birisi olarak dikkat çekiyor.

JetClean

Uygulamanın Olumlu Özellikleri

 • JetClean, en az yer kaplayan bilgisayar temizleme programlarının başında geliyor. Böylece kullanıcılar, hem uygulamayı indirirken hem de kullanırken hiç zorlanmıyor.
 • Uygulamanın gelişmiş bir arama ve silme özelliği mevcut. Bu sayede uygulama, geri dönüşüm kutusu başta olmak üzere birçok yerdeki gereksiz ve eski dosyaları bularak silebiliyor. Bunun dışında uygulama, DNS önbelleği ve hata raporları temizleme gibi birçok ekstra özelliği de ücretsiz olarak kullanıcılarına sunuyor.
 • Uygulama, piyasadaki en stabil bilgisayar temizleme programlarından birisi diyebiliriz. Bu yüzden de kullanıcılar, uygulamayı kullanırken çökme gibi sorunlarla daha az karşılaşıyorlar.

Uygulamanın Olumsuz Özellikleri

 • Uygulamanın eski bir uygulama olduğunu belirtmiştik. Bu yüzden de JetClean, rakiplerine göre daha basit ve eski tasarımlı bir arayüze sahip. Bu da bazı kullanıcılar tarafından olumsuz karşılanabiliyor.

Avast Cleanup

En iyi bilgisayar temizleme programı öneri listemize Avast tarafından geliştirilen Cleanup ile devam ediyoruz. Geliştirdiği birçok yazılımla teknoloji sektörünün en başarılı şirketlerinden birisi olan Avast, temizlik programıyla da kullanıcılarını oldukça memnun ediyor.

Avast Cleanup

Uygulamanın Olumlu Özellikleri

 • Teknoloji devi Avast tarafından geliştirilen uygulama, güvenilirlik konusunda en başarılı temizleme programlarının başında geliyor.
 • Uygulamada tarayıcı temizleme, istenmeyen eklentileri kaldırma, boş alan açma, uygulamaları uyku moduna alma ve kullanılmayan uygulamaları kaldırma özellikleri mevcut. Böylece Avast, bilgisayarda büyük bir temizlik yaparak bilgisayarın performansını hissedilir biçimde artırıyor.
 • Uygulama, sadece gereksiz dosyalarla ilgilenmiyor. Bunun dışında uygulamada diskiniz ile alakalı birleştirme, optimize etme, hataları giderme gibi işlemleri de yapabiliyorsunuz.
 • Avast, uygulamaya belirli aralıklarla güncelleme veriyor. Bu güncellemeler sayesinde uygulama yeni özellikler kazanmaya devam ediyor.
 • Uygulamanın satış fiyatı, diğer temizlik uygulamalarına göre daha uygun.

Uygulamanın Olumsuz Özellikleri

 • Piyasada birçok ücretsiz bilgisayar temizleme uygulaması mevcut. Avast tarafından geliştirilen programın ise ücretsiz sürümü mevcut değil. Bu yüzden Avast Cleanup, rakiplerinin biraz gölgesinde kalıyor diyebiliriz.

AVG TuneUp

Listemizdeki bir diğer program AVG tarafından geliştirilen TuneUp oldu. Uygulama, ücretli olarak kullanılsa da en çok tercih edilen bilgisayar temizleme programlarının başında geliyor. Bunun en büyük sebebi ise uygulamanın AVG tarafından geliştirilmiş olması diyebiliriz.

AVG TuneUp

Uygulamanın Olumlu Özellikleri

 • Uygulama çok şık ve sade bir arayüze sahip. Kullanıcılar, bu arayüz sayesinde bilgisayar temizliklerini hızlı ve kolayca yapabiliyorlar.
 • Uygulamada kayıt defteri temizlemeden gereksiz uygulama temizlemeye kadar birçok temizlik modu mevcut. Kullanıcılar bu şekilde bilgisayarlarında bulunan tüm gereksiz dosyaları temizleyebiliyorlar.
 • AVG, uygulamada sadece temizliğe odaklanmamış. Şirket, temizlik dışında bilgisayar performansını da artırmayı hedeflemiş. Bu yüzden de uygulamada bilgisayar performansını artıracak yazılım kaldırıcı, uyku modu ile optimizasyon gibi özellikler mevcut.

Uygulamanın Olumsuz Özellikleri

 • Avast tarafından geliştirilen temizlik programı gibi AVG tarafından geliştirilen temizlik programı da sadece ücretli lisansla kullanılabiliyor. Her yıl yenilenmek zorunda olan lisans yüzünden bazı kullanıcılar, AVG TuneUp yerine ücretsiz temizlik programlarını kullanmayı tercih edebiliyorlar.

CleanMyPC

Piyasadaki en başarılı bilgisayar temizleme yazılımlarından olan CleanMyPc, listemizde kendisine yer bulmayı başardı. Yazılım, uzun süredir kullanıcılarına hizmet veriyor. Bu süre, bilgisayar kullanıcılarının yazılımı güvenle kullanmalarını sağlıyor.

Program, hem ücretli hem de ücretsiz sürümleriyle kullanıcılarına hizmet veriyor. Programın ücretli sürümünün lisansı, kur bazlı artış gösteriyor. Bundan dolayı Türkiye’deki kullanıcılar için programın lisans ücreti biraz fazla gelebilir. Mevcut satış fiyatlarına göre Mac kullanıcıları 1 bilgisayar için 485, Windows kullanıcıları ise 1 bilgisayar için 555 TL ödemek durumunda kalıyorlar.

CleanMyPC

Uygulamanın Olumlu Özellikleri

 • CleanMyPc, oldukça sade bir arayüze sahip. Bunun yanı sıra geliştiriciler, arayüzü sade bir şekilde geliştirirken tasarımı güncel tutmayı da ihmal etmediler. Böylece kullanıcılar, programı oldukça kolay bir şekilde kullanabiliyorlar.
 • Program, gereksiz dosyaları hızlı ve kolay bir şekilde siliyor. Bunun yanı sıra CleanMyPc, dosyalar dışında eklentileri de temizliyor. Kullanıcıların uzun süre kullanmadığı veya gereksiz olabilecek eklentiler, program tarafından algılanıyor. Daha sonra bu eklentiler, kullanıcı onayıyla siliniyor.
 • CleanMyPc, çeşitli teknoloji dergileri ve araştırmacıları tarafından birçok ödül aldı. Bu ödüller, programın alanında en başarılı programlarda birisi olduğunu kanıtlıyor. Böylece kullanıcılar, programı gönül rahatlığıyla kullanabiliyorlar.

Uygulamanın Olumsuz Özellikleri

 • Geliştiriciler, kısa bir süre önce programa destek vermeyi sonlandırdıklarını açıkladılar. Böylece CleanMyPc, önümüzdeki süreçte yeni özellikler kazanamayacak. Ayrıca geliştiriciler, programın son olarak Windows 11’i destekleyeceğini belirttiler. Yani günümüzde programı kullanmak kullanıcılar için mantıklı gelebilir. Ancak yeni işletim sistemleri çıktıkça CleanMyPc yavaş yavaş kullanılamaz hale gelecektir.
 • Programda Türkçe desteği mevcut değil. Böylece bazı bilgisayar kullanıcıları, programı kullanırken zorluk yaşayabiliyorlar.

Iobit Advanced Systemcare

Iobit, bilgisayar performansını artırmaya yönelik birçok uygulama geliştiriyor. Şirketin geliştirdiği bilgisayar temizleme programı, piyasadaki en başarılı bilgisayar temizleme programlarının başında geliyor. Bu sayede Iobit Advanced Systemcare, en iyi bilgisayar temizleme programları listemize giriş yapmayı başarıyor.

Iobit Advanced Systemcare

Uygulamanın Olumlu Özellikleri

 • Uygulama, piyasadaki en güçlü bilgisayar temizlik programlarının başında geliyor. Iobit, uygulama için akıllı temizleme modu, gerçek zamanlı ayar, anti-izleme gibi birçok özgün özellik geliştirdi. Bu özellikler, uygulamanın en başarılı temizlik programlarından birisi olmasını sağlıyor.
 • Advanced Systemcare, birçok uygulamada olmayan büyük dosya temizleme özelliğine sahip. Bu sayede uygulama, büyük boyutlu gereksiz dosyaları da kolayca silebiliyor.
 • Bilgisayar performansını artırmaya yönelik birçok uygulama geliştiren Iobit, bu konudaki en başarılı şirketlerden birisi diyebiliriz. Bu yüzden de uygulama, temizlik işleminden sonra bilgisayar performansını ciddi ölçüde artırıyor.
 • Uygulamada dahili olarak virüs koruma sistemi de mevcut. Bu sayede uygulama, e-postalardan indirilen içeriklere kadar güvenlik taraması yapıyor.

Uygulamanın Olumsuz Özellikleri

 • Uygulamanın ücretsiz sürümünde bulunan özellikler çok kısıtlı. Uygulamayı tüm özellikleriyle kullanmak isteyen kullanıcıların, uygulamanın ücretli lisansını alması gerekiyor.

Wise Care 365

En iyi bilgisayar temizleme programı öneri listemizde Wise Care 365 de kendine yer bulmayı başardı. Birçok teknoloji dergisi ve sitesinden ödül alan uygulama, özellikleriyle en beğenilen bilgisayar temizleme programlarının en üst sıralarında yer alıyor.

Wise Care 365 Bilgisayar temizleme programı

Uygulamanın Olumlu Özellikleri

 • Uygulamanın sade ve kapsamlı bir arayüzü var. Kullanıcılar, bu sayede uygulamayı kolay bir şekilde kullanabiliyorlar.
 • Wise Care 365, optimizasyon konusunda oldukça iddialı. Hatta uygulama geliştiricileri, kullandıkları optimizasyon sisteminin en hızlı sistem optimizasyon aracı olduğunu savunuyorlar.
 • Uygulama, bilgisayar performansını artırırken güvenlik konusunda da tedbirli davranıyor. Wise Care 365, temizlik yaparken tarama geçmişi ve dosyalara geçici erişim izni olan izleri de siliyor. Böylece uygulama, bilgisayar güvenliğini riske atacak dosyaları da temizlemeyi hedefliyor.
 • Uygulamanın ücretsiz sürümü, temel temizlik için gayet yeterli özelliklere sahip. Bunun dışında ücretli sürümde ise daha hızlı önyükleme, arka planda otomatik temizleme gibi kullanıcıları memnun edecek özellikler mevcut.

Glary Utilities

Glary, bilgisayar teknolojileri konusunda çeşitli yazılımlar üretiyor. Bu doğrultuda şirketin bilgisayar temizleme yazılımı da mevcut. Öyle ki Glary Utilities, sahip olduğu özelliklerle piyasadaki en başarılı bilgisayar temizleme programlarından birisidir. Bizler de hazırlamış olduğumuz listemizde yazılıma yer verdik.

Glary Utilities

Uygulamanın Olumlu Özellikleri

 • Glary Utilities, sürücüleri boşaltma konusunda oldukça başarılı. Gelişmiş bir temizleme mekanizmasına sahip olan uygulama, hızlı bir şekilde gereksiz dosyaları silmektedir.
 • Uygulamanın en büyük avantajlarından birisi, gerekli dosyaları otomatik olarak algılayabiliyor olması oluyor. Bu doğrultuda uygulama üzerinden temizlik yaptığınızda herhangi bir hata veya çökmeyle karşılaşma ihtimaliniz oldukça düşüyor.
 • Glary Utilities hem ücretli hem de ücretsiz sürümleriyle kullanıcılarına hizmet veriyor.

Uygulamanın Olumsuz Özellikleri

 • Uygulamanın tek olumsuz özelliği, ücretli sürümündeki fiyatlandırma oluyor diyebiliriz. Çünkü Glary Utilities, rakiplerine göre çok daha yüksek lisans ücretleriyle kullanıcılarına hizmet veriyor.

Baidu PC Faster

Listemizin son sırasında Baidu PC Faster yer alıyor. Yeni güncellemeleriyle piyasadaki en başarılı temizlik programları arasında yer almayı başaran Baidu PC Faster, kullanıcılarını tatmin eden bir performans gösteriyor diyebiliriz.

Baidu PC Faster Bilgisayar temizleme programı

Uygulamanın Olumlu Özellikleri

 • Uygulama temel olarak tarama, algılama ve düzeltme sistemi ile çalışıyor. Bu sayede program otomatik olarak belirli aralıklara gereksiz dosyaları bilgisayardan siliyor. Bunun dışında kullanıcılar, otomatik temizlik dışında kendi istekleri doğrultusunda detaylı temizlik de yapabiliyorlar.
 • Baidu PC Faster, kullanıcılarının güvenliğine büyük önem veriyor. Bu doğrultuda da kişisel verileri içerebilecek dosyalar, genellikle silinmiyor.
 • Uygulama oldukça basit bir arayüze sahip. Kullanıcılar bu sayede zorlanmadan bilgisayarlarında temizlik işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar.

Uygulamanın Olumsuz Özellikleri

 • Uygulamanın ücretsiz sürümünün kullanım süresi oldukça kısıtlı. Bu yüzden de uygulamadan tamamen faydalanmak isteyen kullanıcıların, uygulamanın lisansını almaları gerekiyor.

Bilgisayar Temizleme Programları Zararlı mı?

Bilgisayar temizleme programlarının bilgisayar temizleme işlemini kısa bir sürede hallettiğini belirtmiştik. Bu yüzden kullanıcılar, bilgisayar temizleme programlarına yoğun ilgi gösteriyorlar. Fakat bunun yanı sıra kullanıcılar, bilgisayarlarına üçüncü taraf yazılımlar indirdikleri için güvenlik açısından biraz tereddüt edebiliyorlar.

Öncelikle tüm bilgisayar temizleme programları güvenlidir demek doğru bir ifade olmayacaktır. Her ne kadar çoğu bilgisayar temizleme programı, bilgisayar kullanıcılarının deneyimlerini artırmak için geliştirilmiş olsalar da içlerinde kötü amaçlı yazılımlar da mevcut.

Bu yüzden bilgisayar temizleme işlemini gerçekleştirmeye çalışırken bilgisayara virüs bulaştırmamak için güvenilir bir üretici tarafından geliştirilen temizlik programını kullanmak faydalı olacaktır.

Bilgisayar Temizleme Programları Zararlı Mı

Bunun dışında bazı temizlik programları çok basit bir temizlik sistemine sahip olabiliyorlar. Bu yüzden de bu programlar gerekli, gereksiz tüm dosyaları silebiliyorlar. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için beta sürümünde olmayan, kararlı sürümü yayınlanmış ve iyi bir geliştirici tarafından piyasaya sürülmüş temizleme programlarını tercih etmekte fayda var.

Son olarak bilgisayar temizleme programlarının ne kadar iyi olurlarsa olsunlar eksiklerinin olabileceğini unutmamak gerekiyor. Bu yüzden de programlar üzerinden temizlik yaparken silinen dosyaları iyi incelemek lazım. Çünkü bazı programlar silinen dosyaları yedeklemiyor.

Bu yüzden de önemli bir dosyayı istemeden silerseniz o dosyaları geri getirmek neredeyse imkansız diyebiliriz. Sizler için hazırladığımız bilgisayar temizleme rehberi burada sona eriyor. Hazırlamış olduğumuz listemize göz atarak sizler için en uygun bilgisayar temizleme programını seçebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.